nisatie betere levensvoorwaarden wist te krijgen. a de pauze werd het programma voort- _zet met tooneel, voordracht en muziek, en .et was heel laat, toen de Voorzitter zijn slot rede uitsprak. Commissie voor kunstavonden. Naar wij vernemen heeft do Commissie voor Kunstavonden evenals vorige jaren we derom besloten in het a.s, winterseizoen een serie kunstavonden to orgaalaeeren. Waar deze avonden aan de Heldersohe burgerij door haar succes van voorgaande jaren voldoende bekend zijn, kunnen wij met eene enkole opwekking tot directe deelname aan deto «vonden volstaan. Waar het vwlg jaar .echter de Tekening met een nadeellg Baldo moost worden afge sloten, was hot dim ook wol zoo goed als z& kor, dat de prijzen ocne belangrijk* verhoo- glng zouden mooton ondergaan. Do commissie heeft oohter gemeend, dat door tweeërlei omstandigheden hiertoe nog niet behoefde te worden overgegaan. Ten eerste is de schouwburg „Casino" be langrijk gerestaureerd en voldoet thans aan veel hooger gestelde eischen. oommissie hoopt, de ongegronde klachten omtrent bevoorrechting etc. verdwijnen. De Kabouters. Esperanto. 1 De Jaarmarkt te Frankfort a. M. van 25 Sept. tot 1 October wordt volgens opgaaf be- zooht door 4000 buitenlandsche en meer dan 1000,000 blnnenlandsche personen, alwaar 10 talen en zeer veel Esperanto wordt gespro- kon. Do Hooge School te Helslngttr (Denemar ken) bevat leerlingen uit verschillende lan den en heeft „Esperanto" als offlolool leer vak opgenomen. Als men weet, dat men voor Fransch, dan voelt men toch dat ook nu voor de wor En gelach of Dultsoh minstens B jaar noodig heeft, en voor 't Esperanto fl ft 8 maanden, kende klasse het mogelijk Is een internatio nale taal to Jeoren. Daarom geeft de Helder- soho Esperantisten vereenlgtng (H. E, V.) „Nova Sento" U gelegenheid aan een cursus doel te nemen. Geeft U dus nu op en bezoekt de lezing, opdat U kennis neimo van het schoon© ldea eranto voor allen". Allerlei. Eetbare honden. den het vleeseh van nog jonge honden, als zoo buitengewoon zuiver, dnt zij het gebruik ten om als zoenoffer to dienen voor hun goden. En elders zegt nog dezelfde sohrljver: „I11J maaltijden ter wero van onze goden wordt ook thans nog vleeseh van jonge honden opge diend. Dit vleeseh werd gebruikt bij gelegen heid van ©en hoogenprleaters ambtsaanvaar ding". Ten slotte zegt nog Aplolus, blijkbaar een soort (kok of rostaurutlehouder -uit hot oude Rome (hij liet een werkje na over kook- kunst), dat de oude Romeinen ook volwassen honden aten, maar ze eerst zoodanig ver minkt en, dat zij niet moor loopon konden on zo dan vetmestten. Een Fransch ontdekkingsreiziger, mot na me Frémont, die tusschen 1842 on 1847 een reis maakte naar 'Noord-Amerika, en daar re laties aanknoopte met de Sioux, vertelt dat het gebruik van hondenvleesch, bij de wil den van Noord-Aniw.'ka, nagenoeg algemeen was. Zelfs zijn er die beweren, dat, toen de Spanjaarden zich in Mexico vestigden, en hoornvee er nog zeer schaars was, zoo bui tengewoon veel honden doodden, om zich met hun vleeseh te voeden, dat het oude mland- sche hondenras er totaal was verdwenen. maar hondenvleesch wordt in den Congo nóg als voedsel gebruikt". SPORT. Colombo. Op 1 Januari 1915 waren er weer 552 leden, hetwelk geleidelijk geklommen is tot 1040 le den thans, ondanks uitschrijving van 146 leden. Het resultaat is, dat van de meeste categorieën bijna 100% zijn aangesloten, enkele iets minder. Slechts 136 anders geor- ganiseerden zijn er op het geheel, die zijn over 5 organisaties verdeeld. Wij heblben 88% van het geheel, en zelfs categorieën, die de volle 100% hebben. Behalve de Bond van O.O. is er geene organisatie in het land, die zoo'n groot percentage aanwijst. De operatie, die de scheiding bewerkstelligde, bleek een gezonde operatie te zijn, en geleid te hebben tot innerlijke versterking. Sp-r. wijst ook op de moeilijke positie van den Bond, die dikwijls de slagen opving van de twee vechtende partijen: de Bond voor O.O. en voor M. M. P. 'Dikwijls ging het ten koste vam onze be langen, zoodat wij steeds op de bres moesten staan om ons te verdedigen. Het speciaal be lang van den Korporaalsibond was de strij dende partijen tot elkander te brengen en alle partijen in één bond te vereenigen; het was zuiver een1 kwestie van lijfsbehoud. Spr. heeft nooit gezegd, dat de oplossing van de categorie-organisaties eene utopie was. Nadat wij getracht hadden de verkeerd georganiseerden tot ons te hrengen, hebben wij hen onder den draing der omstandigheden in 1917 gevraagd eens met ons samen te praten. Het resultaat was, dat men elkander bleek te hegrijpen, hetgeen hij samenspre- king leidde tot waardeering van elkanders argumenten. Daaruit is toen de eenheid ont staan om den) strijd naar huiten te voeren. Het was het belang van het geheele marine personeel zelf. Het water stond ons in 1917 aan de lippen. Is het wonder, dat de drang der omstandigheden oorzaak, werd van de fusie? Na dien tijd' kan het personeel op gunsti ger resultaten wijzen dan de meeste andere organisaties. De salarissen werden herzien. Wij hadden nog weinig tezamen gepresteerd, maar dit smaakte al naar tneer. Dat salaris-comité, zichzelf langzaam baan brekende, is geworden het Camlbo van thans, en de wijze, waarop gewerkt wordt, is uitne mend. Als het marinepersoneel thans ééne groote lijm trekt, en we zien nu, dat thans de ver schillende belangen op uitnemende wijze worden behartigd, dan moet ons de verzuch ting van het hart: wat hebben we vroeger toch zitten ruzieën! Stel u voor, dat de Bond van Onderofficiers toen ijverde voor belan gen van korporaals! Spr. wijst er de jongere korporaals speciaal op, dat wij uit dat tijd perk van die kleine ruzietjes vandaan zijn |en slechts op deze wijze kunnen ijveren voor de belangen van de leden. Wij weten wel, op welke financieele basis het marinepersoneel staat en dat het "waak zaam zal moeten blijven om op die basis te blijven. Als men ook spr. hedenavond heeft gehul digd, wil spr. antwoorden, dat zijn werk niet met de vooropgezette bedoeling is aangevan gen oma dat te doen, maar steeds was de geestdrift van die vroegere bestuurders voor spr. een aanmoediging in moeilijke oogen- blikken, Die geestdrift was zóó groot, dat ze nog 450.bijeenbrachten voor een vaandel. Dat hangt hier thans op het tooneelJJel, yra? Alb. Bahn, die Met idèe van eenheid'en wil len in de organisatie in de teekening van die vlag heeft neergelegde Vaak in de zeer moeilijke oogenblikiken, van verguizing soms, was 'het altijd weer de gezegende teekenim'g van onizen veelbetreur- den teekenaar Hahn: vrienden, staat pal! In dit têeken van eenheid zal het. marineperso neel overwinnen. Als wij thans één zijn, en ik trotsch mag zijn op de verbeterde levensvoorwaarden, ben ik ook trotsch, dat ik eene plaats in de ar- beidsrijen heb mogen innemen. Ik aank u daarvoor! Alvorens de pauze te doen aanvangen, wordt door den heer Versohoor en Mevr. Kikkert nog een cabaretnummer ten beste even. Een van de voordeelen hiervan is, dat door de verbreeding der zaal er een groot aantal betere plaatsen is bijgekomen en verder de grootere tooneelinrichting, waardoor de ge zelschappen thans met het volledig groote decor kunnen optreden, zooals in de groote steden (A'dam, R'dam, den Haag etc.) ge schiedt. We hopen dan ook dat de commissie van een groote deelname binnen enkele dagen verzekerd kan zijn. Het is begrijpelijk dat de Comm., die thans reeds met verschillende gezelschappen in on derhandeling Staat en waarvan enkele con tractei,. dezer dagen reeds,moeten worden vastgelegd, hiertoe niet eerder over kap gaan, dan wanneer zij door het inschrijvén der abomié's daartoe in staat is gesteld, qo Voorop staat dus een spoedige toezen ding van de aanmelding, die hier in dit blad In advertentie-vorm gemakshalve is opgeno men,' aan een der onderstaandeadressen. M. H. Klerk, Kanaalweg, A. ten Klooster, Keizerstraat, M. M. Polak, Casino, J. N. E. Teune Kerkgradht 41 en bij voorkeur aan den secretaris der commissie den heer J. Brou wer, Dijkstraat 20. Aan het bovenstaande kunnen wij nog toe voegen, dat ten opzichte van de plaatsbespre king maatregelen genomen zullen worden in verband met het grootere aantal plaatsen in „Casino". De beide hoogst uitgeloote num mers voor de plaatsbespreking zullen worden uitgenoodigd de uitgifte der toegangsbewij zen te controleeren; hierdoor zullen, naar de Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt In „Casino" een reeks concerten gegeven door dwergen. Op hun doorreis naar Austra lië bezoekt dit dwergengezelschap verschil lende plaatsen van ons land teneinde te laten hooren over welke muzikale talenten het be schikt. Onder leiding van zijn directeur, den 'heer Bernat Singers, gaf het o.a. te Alkmaar en Hoorn concerten, die getuigden van het hooge peil waarop deze door de natuur licha melijk zoo misdeelde menschen staan. Op het program, dat ten gehoore zal worden ge bracht, komen werken voor van Mendelssohn, Fr. Liszt, Grieg, Verdi e.d. Wij meenen daar om onzen stadgenooten het bijwonen van het te geven concert gerust te kunnen aanbeve len. De Hoornsohe Courant, waar zij dezer da gen optraden, schrijft: Gisteravond woonden we bet eerste optre den hij van het dwergorcliest en we moeten eerlijk zeggen dat onze verwachtingen zijn overtroffen. Het is niet alleen de ongewoon kleine lichaamsmaat die indruk maakt, maar het temperamentvolle, zuivere en als één ge heel klinkende spel doet de toehoorders met bewondering luisteren. Het programma be vatte nummers van Mendelssohn, Verdi, Hart mann, Herold Liszt, Grieg, Suppé e.d. Twee oornetsolo's vergrootten de variatie en vooral over de laatste „Haigomfruen", con cert-polka van A. J. Jaconibe zijn we vol lof. Een enthousiast applaus bewees, dat ook het 'publiek deze prestatie zeer waardeerde. In de pauze hebben we eenige aanteeke- ningen mogen maken over bet muzikale en semble. Zij zijn allen geboren in Hongarije en van de 8 leden van het gezelschap zijn er 2 broers en 2 broers en zuster. ■De dirigent vertelde dat er drie jaren van ernstige studie, voor noodig waren geweest om het zoover te brengen. Zij waren hun tournée begonnen in Frankrijk, vanwaar ze door België naar Engeland waren gereisd en vandaar naar de Scandinavische rijken. Hier vertoefden ze 6 jaar en zijn nu sedert 3 maanden In Holland. Het plan bestaat om na Hoorn, Enkhuizen, Edam, Purmerend, Den Helder en andere plaatsen in de provin cie te bezoeken. Op een vraag van één van ons, hoe ze Holland vonden, antwoordden ze „ganz schön" en op 'n vraag van den impres- sario aan den kleinste van 't gezelschap of er nog „Schöne madeken" in de zaal waren, lachte de 31-jarige 1 meter hooge man met een paar tintelende oogjes en liet z'n gouden tanden zien. Als extra nummer kregen we „Bumelpetrus", „Lison Lisette", en „Quand Madeion". Ze werden vertolkt om te watertanden en we zijn ^an meening dat onze Hoornsche harmoniekorpsen, al zitten ze goed in hun koper, er- trotsch op zouden zijn, een paar zulke krachten bij hun corps te mogen notee- ren. We wenschen de 'liliputters verder veel succes en een groote belangstelling, want zij verdienen het ten volle. Volgens een advertentie In dit blad wordt een lezing overEsperanto aangekondigd, .waarna tot, oprichting van een cursus wordt overgegaan, hetgeen aan vele'liefhebbers ge noegdoening zal schenken, want al meer en meer wordt de tijd rijp, daaraan mede te doen.. Juist door post, telegraphie, spoor- en scheepwezen is het verkeer tegenwoordig verbazend toegenomen. En wat is bij 't onder ling verkeer een hoofdvereischte? Het zich onderling verstaanbaar maken. Zonder dat treedt er een belemmering in, die niet te on derschatten valt, hetgeen met Esperanto ge heel en al wordt opgeheven. Herhaalde ma len is bewezen het nut, de noodzakelijkheid of het genoegen van esperanto voor hande laars, vreemdelingen, postzegelverzamelaars, werklieden en blinden In 't binnen- en bui tenland. lü' j Esp Wist gij, dat twee Nederlandsche schepen, de „Cornelia Ikkes" en „De Stad Workum" het privilegie genieten om in het hartje van Londen, dicht bij de bekende Londen Brid ge, voor anker te mogen liggen met geen ander doel dan om van boord af paling te verkoopen? Volgens sommigen is dit voorrecht te dan ken aan een charter van Koningin Elizabeth; anderen beweren, dat het reoht om paling te verkoopen eeni belooning was voor het held haftig gedrag van eenige Nederlandsche ma trozen tijdens den grooten brand in 1666. Sinds vele jaren wordt déze palingverfkoop gedreven door twee firma's uit Workum, die in de Engelsche hoofdstad) een enorm afzetgebied vnden. Vroeger voeren, de booten tusschen' Lon den en Workumi, maar sinds het uitbreken van den oorlog zijn ze te Londen blijven liggen. Twee kleinere booten halen nu de paling van Nederland en brengen ze naar de „Cornelia Ikkes" en' „De Stad Workum", waar zij aan den komenden en gaanden man worden verkocht De bekende Fransehe dierenvriend en die- renkenner A. Toussenel zegt ergens in een zijner werken: „Hoe beter men den ménsoh heeft leerén kennen, des te meer achting voelt men voor den hond." Toen hij dat schreef, zoo lezen wij in „Onze Tuinen" was Toussenel bepaald in een kwade bui of speel de een soort afkeer voor de menschen en zijn bijna buitensporige liefde voor den hond hem parten. Misschien ook, zegt het blad, be zitten de meeste bewoners van het Hemelsche Rijk geen voldoende menschenkennis, be schouwen zij daarom den hond als een huis dier en hondenvleesch als een lekkernij. La ten we echteer hoópen, dat er, dank zij de zich steeds meer uitbreidende beschaving, spoe dig een tijd zal aanbreken, waarin honden vleesch niet meer zal vóórkomen op de spijs kaarten der groote feestmaaltijden aan het hof van Peking. Darwin vertelt in een zijner werken, dat wanneer de inboorlingen van Vuurland voel den, dat zij hongerig begonnen te worden, zij liever oude vrouwen doodden en haar vleeseh als voedsel gebruikten, dan een hun ner honden te slachten, en in Australië zou het vroeger meermalen zijn voorgekomen, dat een vader liever zijn nog zuigend kind doodde, dan eern zijner jonge honden van hon ger en gebrek te laten omkomen,- Daar tegenover staat, dat de Chineezen hun honden niet alleen het leven laten, dat zij er integendeel goed en zelfs zéér goed voor zorgen, ze vet mesten zooveel zij maar eenigszins kunnen, en zij hondenvleesch heerlijk vinden, heerlijker dan bet vleeseh van katten. In zijn reisbeschrijvingen betreffende het verre Oosten, deszelfs bewoners, zeden 'en gebruiken, zegt de Eerw. heer Lenoir een Fransch zendeling dat men er bij de han delaren in voedingsmiddelen, in de meeste groote steden, zoowel honden als katten uit gestald ziet, welken men, om te bewijzen dat men eventveele liefhebbers niet bedriegen wil, kop en staart gelaten heeft, ongeschon den. Komt men in de meer afgelegen plaatsen, in de kleine dorpen of gehuchten, dan kan men er honden zien en ook katten, opgeslo ten in kleine hokjes, die gelijken op vrij kleine konijnenhokken, waarin zij zich maar zeer weinig kunnen bewegen. Twee,, drie, soms 4 weken achter elkaar blijven de arme dieren daarin opgesloten en krijgen dien ganschen tijd geen ander voedsel, dan een mengsel van rijst en, gerstemeeL Het zijn echte honden-vestmesterijenl In de achter ons liggende oorlogsjaren heb ben wij meer dan eens gelezen van slagers, die honden slachtten en het daarvan afkom stige vleeseh trachtten aan den man te bren gen, zeer dikwijls met goed gevolg; maar, voor zoover wij ons herinneren, ging die ver koop onder valsche vlag, heette het vleeseh „lamsof schapenvleesch". De Chineezen denken er anders over, noemen het kind bij zijn naam, 'beschouwen den hond inderdaad ais slachtvee en, te oordeelen naar wat ken ners van China daaromtrent mededeelen, zou er in dat uit uitgestrekte Hemelsche Keizer rijk geen fijn diner gegeven worden de spijskaart komt de een of andere hondenvleesch voos. Kattenvleesch, „dakha- zenvleesch" noemen hij het, gebruiken alleen de armeren. Griezelig zegt „Onze Tuinen", vinden wij dusdanige gewoonte en toch is zij zeer oud, want reeds In de klassieke Oudheid wordt er van gewaagd, en het blijkt uit de geschiede nis van meer dan "een volk, dat de hond, tien- taleln van eeuwen reeds geleden, tot de eet bare dieren behoorde, in nagenoeg gelijke mate als de geiten, schapen en rundvee. De bewoners van sommige streken in het oud© Egypte balsemden hun hondejj; meer overeenkomstig niet de voorschriften eener gezonde leer om de honden, als andere huis dieren, te slachten en als voedsel te gebrui ken. Zoo vertelt onder andere, de Romein- sche geschiedschrijver Plutarohus dat de be woners van Cynopolis, wat letterlijk ver taald Hondestad beteekent in welke stad de honden geëerd werden ,als waren zij halve goden, aan hun onmiddellijke naburen, die van Oxyrinches den oorlog verklaarden om dat zij het gewaagd hadden het vleeseh van honden te eten. Hippocrates, de vader der geneeskunde, zegt in een zijner werken, daar waar hij het heeft over „dlëet", dat hondenvleesch ver hittend werkt, dat het een zeer krachtig voe dingsmiddel, maar moeilijk te verteren is. Of hij er persoonlijk ondervinding van had op gedaan, daaromtrent laat hij zich niet uit. Onze voorvaderen, aldus Pllnius, 'beschouw Volgens Cook zouden ook de Nieuw-Zee- landers zoo dol zijn op hondenvleesch, dat zij het bovenvarkensvleesch verkiezen. Ook hij de Groenlanders en bij de bewo ners van Kamohatka komt heit gebruik, en zelfs het veelvuldig gebruik van honden vleesch voor, maar toch bijna alleen dftn, wanneer zij geen ander vleeseh kunnen krij gen. Sommige Afrikaansohe negerstammen zijn bepaald dol op hondenvleesch, en de Archantis bijvoorbeeld eten het zoowel versch als gedroogd. In een tusschen oude krantenknipsels verdwaald geraakt uittreksel van het Belgisché koloniale blad „Le Congo lllustré", vond mën dezer dagen het volgen de, betreffende het onderwerp: „Voordat de Congolees een hond slacht, moet het arme dier een marteling ondergaan. Het wordt eerst vetgemest; is het groot en dik genoeg, dan worden 't de vier beenen gebroken en laat men het urenlang liggen. Eenzelfde behan deling ondergaan' andere, voor de consump tie bestemde dierën en eveneens menschen, die door hen medemenschen worden opge peuzeld. Pijn, beweerden destijds de Oóngo- leesohe wilden, maakt het vleeseh zachter. Gelukkig slaagden de Belgen erin, om die afschuwelijke dierenmishandeling binnen be trekkelijk korten tijd nagenoeg uit te roeien, Dat de Chowchow, een in Europa, vooral In Engeland welbekend hondenras, dat wij, nu en dan, ook op Nederlandsche hondenten toonstellingen nog ontmoeten, een zeer ge wilde vleeschvoeding der Chineezen is, mag men als een bekend feit beschouwen. Die Chowchow heeft veel overeenkomst met den gewonen keeshond; het verschil tusschen bei de bestaat grootendeels hierin, dat de kop van den Chowchow breeder, diens snuit kor ter is; korter zijn ©veneens diens oortjes en oogen, terwijl het lichaam zelf ook korter is. De beharing van den Chowchow is harder en dichter, daarbij draagt hij den staart gekruld, wat bij den kees niet het geval is. Men heeft ze in twee variëteiten: langharige en kort- harige: de eerste is de hond voor de rijken, de tweede voor den minderen man. Die Chowchows zijn in hun land van oor sprong de eetbare honden hij uitnemendheid; en naar verluidt, komt de wijze waarop zij worden klaargemaakt geheel overeen met die waar, op onze gewone varkenslager een speenvarkentje pan-klaar maken, en moeten wij de verhalen van reizigers gelooven, dan zou er in Ohina geen groot diner gegeven worden, of op de spijskaart komt een gebra den Chowchow als hoofdschotel voor. Meer dan waarschijnlijk zal dat niet lang meer duren; nu de Chowchow een plaats heeft gekregen in de rijen der erkende hon denrassen, in Engeland vooral, tal van lief hebbers en liefhebsters telt, nu men deszelfs vele goede eigenschappen heeft leeren ken nen en waardeeren, nu vooral de Chineezen weten, dat zij hun Chows veel duurder kunnen hun Ohows duurder en veel duurder kunnen verkoopen aan buitenlandsche liefhebbers, dan aan hun op hondenvleesch beluste land- genooteni, nu zal de gewoonte van honden te stoven of te braden wel spoedig verdwij nen en zullen wij den rooden of zwarten ohow nog alleen maar kennen als een zeer trouwen, zeer klimmen hond met blauwe lip pen en een donker blauwe tong. (Netsoher's Revue) Liefdadigheidswedstrijd H.R.C.—A.V.V. (Adelb.). D©ze wedstrijd, wederom georganiseerd door het Marino-Sanatoriumfonds. vindt morgenmiddag op het Tuindorp-terrein plaats. Zooals we reeds in het no. van Dinsdag hebben kunnen lezen, komt de opbrengst ten bate van genoemd Fonds, terwijl het marinepersoneel voor het winnende team een fraaien beker heeft dispo nibel gesteld, wélke een plaatsje gekregen heeft in het sigarenmagazijn „Hoogkarspel", in, de Spoorstraat. De thuisclub zal geheel volledig kunnen ver schijnen. Van de Adelborsten bereikte ons ook let elftal waarmede gespeeld zal worden, maar die namen zeggen ons niet veel; trouwens, der gelijke clubs zijn uit den aard der zaak aan voort durende wisseling vai\ spelers onderhevig. We weten echter dat de bezoekers op het gebied der sport in het algemeen geen 'beginnelingen zijn, zoodat H.R.C. het niet te kalm moet opnemen. De entróe is gesteld op 30 cent, kindoren half geld. Donateurs en begunstigers wordt vrien delijk verzocht ditmaal geen gebruik te maken van hun diploma. Hopen we op gunstiger weder dan verleden Zondag. De elftallen zullen aldus uitkomen: H.R.C.Doel: Bakker; achter: Augustijn, Ter burg; midden: Brizee, Tiessen, Hoenderdos; voor: Smit, Diedenhovcn, Helder, Prins, Luiit. A.V.V.: Doel: Kühne; achter: Quant, Maats: midden: v. Apeldoorn, Wentholt, Tydeman; voor: de Bruijn, v. Foreest, v. Bemmolen, v. Straelen, Vreeswijk. Aanvang 2.30 uur. Vermelden we nog dat Het bestuur van H.R.C. de vrijheid gelaten werd in het kiezen van een tegenpartij. Men besloot de Adelborsten te ne men, daar dat elftal geruimen tijd niet tegen een der plaatselijke clubs gespeeld had. De competitie-indeeling van den N.V.B. Eindelijk dan is de indeeling bekend gemaakt. De 3e klasse A is als volgt samengesteld.: Am- stel, Wilihelmina, Vooruit, Steeds Voorwaarts, D.W.S., D.W.V., Assendelft, H.S.V., Bloemendaal, Zandvoort en Helder. Helder komt dus in een afdeeling van 10 clubs, wat dus 18 wedstrijden is. We zien als tegen standers: «et nas gedegradeerde Amstek de N.-H. V. B.-kaanploen D.W.V. en Assendelft, de nl.uwe Se klasser Zandvoort, dan WiLhelmina Vooruit, terwijl de andere concurrenten reeds het vorig seizoen met H. In een afdeeling uitkwamen en dus voldoende bekend geacht mogen worden. Op de laatstgehouden jaarvergadering ls, voor wat de 8e klasse betreft, oen zoor belangrijk be- «lutt genomen, en wel dit: „Promotie. De nummers 1 promovooron naar de tweede klasse, Degradatie. De nummer» laatst hebben geen reoht het vuige ml seljwon in de coiupoüUo van den N, V. 11. uit to komen." Waaruit blijkt dat thaus de degradatie van krtvoht U geworden. Men gaat au onlerroope- llik terug naar den Prov, Bond, H ..Tl.-, Iet la on* nog niet bekend hoe of het le elf tal van Heldor /.ui /tin samengesteld, maar hoe dit ook mij. laten do desbetreffend© speler» nu een* alle krachten Inspannen om hun olub een 'betere plaat» op do ranglijst te betorgen. En dat «teed» met oen sterk elftal gespeeld kan worden, ook op uitwedstrijden. Trouwens, wanneer hot reiasn por auto doorgang vindt, 1/ dat geen bezwaar moor Do Woetèlöko 8t> klasse bestaat uit firt olub», verdoold lu afdoolngon (A—F), Voor do lo kltuwo boglnen rood» morgon do wedstrijden voor do andoro klassen don volgenden Zondag, Do N.-H. V. n,-coon>rttltlo. 25 Sept. beginnea do competitiewedstrijden van dozen bond. Het programma i voor zoover do Slaat&elijke vereenigingen betreft sullen we e volgende week publiceeren. Alleen dit: H.R.C. I en Helder II hebben beiden, een uitwed strijd: de roodhemden gaan op bezoek bij Meer- vogels en de Helder-reserves moeten naar K.F.C. II. Geen nieuwelingen dus; er zal om 10 uur begonnen worden. Zeemacht I heeft een thuis wedstrijd tegen de nieuwbenoemde le klasser Go Ahead I. Een partij waaraan het aan spanning niet zal ontbreken. In 2 B lebben de H.R.C.-reserves een thuiswed strijd tegen CB.V. (Castricum). H.K.C.-nicuws. Zondag is het een drukke dag voor de H.K.C.- ers. Drie twaalftallen in 't veld en wat zal de uitslag zijn? H.K.C. II speelt om 10 uur teven H.K.C. III voor de competitie. H.K.C. I tegen D.O.S. I (Cas tricum) des middags 2 uur. Wij verwachten dat liet eerste een nederlaag te slikken krijgt, want D.O.S. I is niet te onderschatten, gezien de pres taties van verschenen Zondag te Alkmaar, daar hebben zij R.O.D.A. III met een 3—0 nederlaag naar buis gestuurd. R.O.D.A. is een van de sterk ste korfbalclubs te Westzaan. Dus H.K.C.-ers aan- gopakt en zorgen dat de nederlaag niet groot is. Vooral or aan denken, vrijstaan en niet op een klit bij elkaar, dat is nog een groote fout. Zal ook het verdedigingsvak er aan denkon den man te houden' en niet los te laten. Daarentegen hot doelvak vrij staan of vrij loopen en/ niet wande len met den bal. Het middenvak het spel doen ver deelen en niet luk-ra&k gooien. Zoo ziin wij ten einde gekomen en de opstellingen hieronder volgen H.K.C. III: d.v. Dol W„ v. Wensen, mej. G. Roskam en M. K.; m.v.D. Kaan, J. Dienaar, mej. Snoerwang en N. Wiinbeek; v.d.- Thüssen B. J. Smit, mej. J. v. Doorn, A. Thijssen. H.K.C. II: d.v: J. Makelaar, Kaan, mej. Visser. A. Tl lissenm.v: v. Soele, Dol R., mej. A. v. Oosterom. D. v. Doorn. Des middags 2 uur. H.K.C. I: d.v.: Zwemie Harpen, mej. M. Wiinbeek, B. de Graaf; m.v.: D. Gnodder. Go, mej. A. Bas, N. Koningstein: v.d: J. Walboom, J. Koningstein. mej. Brune, M. J. Thijssen. E' bo Denken de lui er om in tenue en op tijd, niet over tijd, dan zal art. 18 van het huishoudelijk reglement toegepast worden. Toegang tot het terrein (einde Laan, achter de Trompstraat) voor leden en donateurs op vertoon van diploma en laatst© kwitantie. Voor het pu bliek, wat natuurlijk in grooten getale komt kij ken, entrée 25 cent, kinderen 9 cent, alles inbe- repen. Wij vertrouwen dus op allee wat hier- ven is omschreven. Geel Wit IAvia I. Voortzetting der scri©wedstrijden om den Zilveren Lauwerkrans. Terrein Strooweg. Het zal oen iedor wel bevreemden, dat Ln- plaate van den wedstrijd, Geeil Wit IV.A.F.C. I van Alkmaar, bovengenoemde wedstrijd plaats vindt. Dit vindt hierin zijn oorzaak, dat V.AJF.C, morgen onmogelijk mot een volledig elftal naar hier komen (liefst 6 invallers) en zij daarom verzochten, aangezien ze een goeden indruk wil len nalaten, den wedstrijd ©en week te verdagen en alzoo op Zondag 25 Sept. a.s. te stellen, daar ze dan geheel volledig naar hier komt. Daar Avia reeds eerder een verzoek had gericht deel to mo gen nemen aan bovengenoemde seriewedstxijden, besloot Goel Wit Avia te laten mededingen en bepaalde daarom haar wedstrijd op morgen. Dat Avia tegenwoordig wel iets in de melk heeft te brokkelen, getuigd de wedstrijd tegen Zeemacht. Het zal aan spanning dan ook niet ontbreken en raden wij een leder aan dezen belangrijken wod- etriid 'bij te wonen, waarvan de aanvang ls be paald op 3 uur. Terrein Strooweg. Goel Wit verschijnt als volgt: Doel: Porto; achter: Dito, P. Luijckx; midden: Smit, v. Ames- foort, R. Luijckx; Hoebe, Rouma, Ran, Hoogen- bosch, Venster. Reserves: Neeper en Riteco. Het elftal van Avia is als volgt samengesteld: Doel: Kil jan: achter: Kerkhof, Grosfold; midden: Kuiker, Broekhuizen, Ouwerkerk; voor: de Jong, N. N., Wurtz, Philippo, Sporker. Scheidsrechter de heer Pelser. Helder I—Helder 13. Het Helder-bestuur heeft gemeend het le elf tal eens tegen het 2e te laten spelen, bij wijze van proef. Het is •boofd'zakeli.ik gedaan om een overzicht te krijgen van de huidige spelkwaliteit van het 2e elftal, met het oog op de oompetitie. En tevens om eens to zien of er krachten in aan wezig zijn, die, als de nood aan den man komt, met succes een plaats in het le elftal kunnen vervullen. Deze match is dus meer bedoeld als een proefneming, een meten van elkanders krachten; spel te zien geven is hoofdzaak, terwijl het eventueel winnen van een der partijen onder geschikt belang is. Dus, II-ers, doe je best; laat de elftalcommissie een gunstig oordeel over jelui's speliboedanig- beden krijgen. Daar is het nu om te doen; samen spelen en plaatsen I Uit elkaar en elkaar ruimte geven! Aanvang 2.30 uur. Programma voor Zondag: Batavier IHelder II en III. 10 uur, Bolweg. Batavier IIH.R.C. III. 12 uur, Tuindorp. Batavier IIIElftal Mok. Vertrek boot 7.15 uur Peperhuisje. Batavier IVHeldersche comb. 10 uur, Tuindorp STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bali, vertr. 11 Sept. v. Batavia n. A'dam. Koningin der Nederlanden thuisr., vertr. 11 Sept. v. Sabang. Boeton, thuisr., paes. 15 Sept. Oueseant. Borneo, thuisr, arr. 13 Sept. te Genua. Jan Pietersz. Coen, uitr., vertr. 18 Sept. v. Genua. Kambangan, thuisr., vertr. 14#Sept. v. Piraeus. Kangean, uitr., arr, 15 Sept. to Vigo. Prinses Juliana, thuisr., vertr. 15 Sept, v. Port Said. Bengkalis, thuisr., vertr. 13 Sept. v. Marseille. Roepat, uitr., vertr. 14 Sept. v. Suez. Rotterdamsche Lloyd. Djocja, thuisr., arr. 15 Sept. te'Suez. Djambi, thuisr., arr. 15 Sopt te Suez. Insulinde, thuisr., vertr. 15 Sept. v. Tanger, Rindjani, uitr., arr. 15 Sept. te Padang. Soerakarta, v. Melboume n. Duinkerken pasa. 15 Sent. Ouessant. Wilis, vertr. 14 Sept. v. Batavia n. R'daxn. Goentoer, uitr., vertr. 14 Sept. v. Ouessant Malang, uitr., pass. 14 Sept. Gibraltar. Tabanan, thuisr., vertr. 14 Sept. v. Perim. Kon. Hollandsche Lloyd. Rijnland, vertr. 15 Sept. v. Buenos Ayree n. A'dam. Limburgia, uitr., vertr. 15 Sept. v. Rio Janeiro. Gaasterlad, thuisr., vertr. 12 Sept. v. Das Palmas. Zeelandia, thuisr., vertr. 14 Sept. v. Rio Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, arr. 13 Sept. v. Trinldad te Barbados. Astrea, vertr. 10 Sept v. Curacao n. Haïti. Hector, vertr. 18 Sept. v. Oolon n. Londen. Nickerie, vertr. 10 Sept. v. Trinidad n. Demerara. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Dardanus, v. A'dam n. Java, pass. 14 Sept. Perim. Keemun, vertr. 18 Sept. v. Singapore n, R'dam. Alconlus, vertr. 16 Sept. v. A'dam n. Java. Teireslfts, v. Japan n. R'dam. vertr. 12 Sept. v. Port Sald. Calohaa, v, Japan n. A'dam, arr. 10 Sept te Sla- CyclopaT v. Japon n. R'dam, arr, 18 Sept. te Colombo. Tnuimr, v. Japan n. R'dam, vertr. 11 Sept v. Holland—Amerika Lijn, Bmikolsdtjk, vertr. 15 Sept. v. Bremertaven n. Mf» lil. Weslerdllk, v. R'dam n. Now-York, paos. 18 Sept. HUttrd. Warsaowo, arr, '18 Sopt, v, Rdam to Donzig, Kinderdijk, v, do Paul f lok ust RVjatn, arr. 15 Sept to Londen, Noordam, v. R'dam n. Now-York, pas». 14 Sept. Cape luwo. Waaldijk, arr, 14 Sopt v. R'dam te Hamburg. Maasdam, v. R'dam n. N.-Crlwuia vertr. 14 Sopt. v, Santander. Sohlodilik, vertr. 14 Sept. v. Nowport New» n. Boa- ton en R dam. LJlseldijk, arr, 15 Sopt. v. Newport Newe, 1. v. A'dam te- R'dam. HollandAustralië Lijn. Morton Abbey, arr. 14 Sept v. R'dam te Brisbane. St. Albans Abbey, tbuier., air. 15 Sept v. Ant werpen te Hamburg. Walton Abbey, vertr. 14 Sept. v. Briebane n. R'dam. Holland Oost-Afrika lijn. Delft, thuisr., vertr. 11 Sep. v. Las Palmas. Heemskerk, thuisr., arr. 16 Sept. te Londen. HollandWest-Afrika Lijn. Hercules, uitr., arr. 14 Sept. te Bordeaux. Poseidon, uitr., vertr.'5 Sept- v. Sinou n. Lagos. Zaanstroom, thuisr, vertr. 10 Sept. v. Accra n. Conabry. HollandZuid-Afrika Idjn. Bloemfontein, arr. 14 Sept v. Delagoabaai te Port 'Natal. Holland—Britsch-Indië Lijn. Ridderkerk, uitr., vertr. 14 Sept. v. Bombay. St. Augustine Abbey, uitr., vertr. 14 Sept. v. Kur- raohee. Bolton Abbey, thuisr., arr. 13 Sept. te Colombo. Aldebara/n, thuisr., vertr. 14 Sept. v, Algiers. Holl. O.-Azië Lijn. Tosari, ulth, pass. 15 Sept. Wïsht otterdamZuid-Amcrika Lijn. Prooyoty uitr., arr. 12 Sept te Montevideo. JavaBengalen Lijn. Birma, arr. 13 Sept. v. Calcutta te Madras. Ceram, arr. 14 Sept. v. Java te Calcutta. Ceylon, vertr. 18 Sept. v. Calcutta n. Java. JavaNew-York Lijn. Java, v. Java n. New-York, vertr. 13 Sept. v. Padang. Banka, v. Java n. New-York, vertr. 15 Sep. v. Boston. Java Pacific Lijn. Gorontalo, arr. 10 Sept. v. Portland, O. to Batavia. Tjisondari, v. San Francisco n. Java, vertr. 9 Sept. v. Kobe. Tjikembang, vertr. 15 Sept. v. San Franrisco n. Java. vla Port Said.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10