VRAAGT rijsche causerie wijdt aan den Hollandschen straatjongen- Ingezonden mededsellng, Dros' Advocaat deze bankdirecteur in vele slechte jaren, toen de oogst door sprinkhanen! was vernield, hondenden boeren voor ondergang had be waard door hen uit de fondsen van de bank geld voor te schieten en de bank ging ten slotte, na een eervol (bestaan van 59 jaren te gronde, omdat de groote daling in de lamd- prijzen velen belet had de voorgeschoten gel den terug te betalen. Alleen de aandeelhou ders hadden hun' geld verloren; allen die hun geld gedeponeerd hadden, waren volledig uitbetaald geworden. De bankier had na zijn vlucht zeven maan den in winkels zijn brood verdiend met adressen schrijven e.d. Hij werd nu telgen een' borg van 400 vrijgelaten en zeide, dat hij met £350 opgespaard geld een nieuw leven zou beginnen. FRANKRIJK. Dinsdtog was het een jaar geleden; dat te Parijs de jacht op de ratten! begon, naar aan leiding van een paar gevallen van pest, welke zich in de hoofdstad hadden voorge daan. Een week lang was de rattenjacht de meest geliefkoosde sport, maar toen de pest geweken was, bleek de animo voor deze wreede liefhebberij meteen dood te zijn- Al leen enkele „broodjagers" bleven zich op de jacht toeleggen, daar zij voor eikent rat vijf stuivers kregen. Zij hebben in het afgeloo- pen jaar 570.114 ratten gedood, wat de stad, welk© behalve de vijf stuivers aan den jager, ook den vuilnisman, die met de inzameling belast is een stuiver per rat, 171.034 fr. 20 gekost heeft. Dat is niet veel, zegt Paul Gor- deaux in de Echo de Paris, aangezien de rat ten zich een twintigmaal 's jaars voortplan ten op dit half miljoen dus miljoenen rat ten vertegenwoordigt, waarvan de stad1 be vrijd is. Er blijven er echter nog— de sta tistici weten alles zes millioen over. Ge lukkig verscheuren de ratten elkaar (en nog wel zonder dat het de stad zes stuivers per staart kost). De rattenlijken zijn verbrand in de gemeentelijke vuilverbandingsinrich- fcing, welke meststoffen en mefcselsteenen uit het huisvuil maakt, zoodat zij nu helpen het boren in Beauce te latenl groeien of den een of anderen armen drommel in het verwoeste gebied tot schut zijn. DUITSCHLAND. De moord op Erzberger. Berlijn, 15 Sept. De „B. Z. am. M." meldt uit München, dat het de politie aldaar in sa menwerking met het Badensche O. M. ge lukt is om klaarheid te brengen in de sa menzwering tegen Erzberger. Het geldt bier een der vele geheime bonden. Deze bond van samenzweerders, die bij de ingewijden als de „Organisation" bekend staat, is door de arrestatie van de zeven vroegere officie ren ontdekt Berlijn, 15 Sept. Van de beweringen van luitenant Hutter, die zich gisteren als de moordenaar van Erzberger aangegeven heeft, blijkt niets waar te zijn. Men schijnt met een krankzinnige te doen te hebben. Zijn onmiddellijke vrijlating zal bevolen worden. Berlijn, 15 Sept De „Münch. Post" be-' richt dat Schulz tot Vrijdag in München was. Op dien dag heeft hij zich na zijn bevel tot inhechtenisneming, in allerijl zijn koffer ge pakt en is hij' door een der gearresteerde officieren in een auto naar het station ge bracht. Uit Bazel wordt gemeld, dat de Zwitser- sche en Italiaansche regeeringen dringend verzocht zijn om den vermoedelijken moor denaar van Erzberger aan te houden. De arrestaties te Mnnohen. Berlijn, 18 September. Te München zijn op nieuw drie van medeplichtigheid aan den moord op Erzberger verdachten gevangen genomen. Het zijn alle drie studenten. v Berlijn, 10 September. Beriohteni uit Mün chen zeggen, dat luitenant Schulz, een der moordenaars van Erzberger, weer uit Mün chen la verdwenen, nadat de autoriteiten van Baden er in waren geslaagd de identiteit van den moordenaar vast te stellen on zijn spoor .tot München te volgen. Terwijl Tilles- sen München reeds een woek na den moord had verlaten, heeft Schulz zich nog tot ver leden Vrijdag in de Beiersche hoofdstad op gehouden. Dien dag heeft do thans gearres teerde kapitein von Killingen hem per auto mobiel uit zijn woning afgehaald. De koffers van Schulz werden eveneens op de auto ge laden, waarop Schulz in gezelschap van von Killingen verdween. Op dit oogenblik was de Badensche commissie van onderzoek net op weg naar München en men vermoedt, dat Sohulz van onbekende zijde gewaarschuwd is. Von Killingen is gearresteerd in den trein tusschen Augsburg en München. De autoriteiten waren te weten gekomen, dat von Rillingen, die zij niet kenden, met de zen trein zou gaan. Een agent, die het uni form van telegrambesteller droeg, liep den trein door met een telegram in zijn hand en riep den naam von Killingen. In de eetwa- gen stond van Killingen op en legimiteer- de zich om het telegram in ontvangst te ne men. Daarop werd hij gearresteerd. De eveneens gisteren gearresteerde luitenant Klintsch is in het station te München gevan gen genomen, waar hij op von Killingen wachtte om dezen te waarschuwen. Von Kil lingen is reeds verhoord, maar beweert niet te weten waar Schulz en Tillessen zich schuilhouden. Negen van de tien te Mün chen gearresteerde personen zijn officier geweest. De Grleksch-Turksche oorlog. Londen, 15 September. De bijzondere cor respondent van de Daily Express te Konstan- tinopel meldt, dat de Grieken 9 September een groote nederlaag geleden hebben. Hun poging om Angora te nemen is voor goed mislukt. Zij verloren 10,000 man aan dooden, gewonden en zieken. Ware het Turksche transportwezen niet zoo slecht geweest, dan zou het verslagen leger in zee gedrevert zijn. De oorrespondent schrijft de Tiv-ksche over winning toe aan de gevechtswaarde en ^oede aanvoering van de Dirken. De Turken heb ben ook jwar© valiezen geleden. Me.ar of schoon ze niet in staat warsn de Griek sc h a nederiaag geheel uit te buiten, meent de cor respondent, d&t ze ipeh voor onbepaalden tijd weerstand kunnen bieden en elke nieuwe po ging om Angora te nemen kunnen alslaan. BINNENLAND. Hei Engelsch eskader. In de berichten omtrent het vertrek van het eskader uit LTmuiden stond vermeld, dat bij het verlaten van de haven door het vlag- geschip de „Coventry" 21 saluutschoten wer den gewisseld m*et het fyrt. Uit marinekrin gen wordt echter medegedeeld, dat hier iets ongebruikelijks, doch voor ons land zeer vleiends is geschied. Immers, bij vreemd vlootbezoek is het al leen gebruik, dat bij binnenkomst van een haven het eskader met saluutschoten het land waar het een bezoek aflegt, begroet, doch bij vertrek behoeven nooit dergelijke schoten af gegeven te worden. Dat thans van dezen re gel bij het vertrek is afgeweken had de uit gesproken beteekenis, uiting te geven aan de bijzondere voldoening en dankbaarheid van schout-bij-nacht Hodges voor de harte lijke ontvangst van zijn eskader in Neder land en hij had aan de vooraanstaande mari ne-autoriteiten vooraf kennis gegeven, dat hij op deze wijze bij het verlaten van ons land nog eens zijn dankbaarheid wilde be- toonen. Hef militaire beroepspersoneel. Men heeft aan het Hbld. ter bevoegder plaatse medegedeeld, dat er aldaar niets be kend is van een voornemen van den Minis ter van Oorlog, om alle militairen, die den pensioenrechtigen leeftijd 'bereiken, voor ont-< slag voor te dragen. Het vraagstuk van de wijze van afvloeiing van personeel uit den militairen dienst is wel in overweging, maar een oplossing kan eerst worden aanvaard, wanneer de Kamers haar oordeel erover heb ben uitgesproken en de nieuwe pensioens- wetten zijn van kracht geworden. De eerste „reederswinkel" geopend. Donderdag is aan de Hoogstraat te Rotter dam het eerste magazijn der „N. V. Maat schappij tot exploitatie van volkswarenhui zen" geopend. Alvorens iets omtrent de ope ning zelve mede te deelen, willen we een en ander uit de statuten dezer maatschappij, waarover vooral in de middenstandskringen nog al wat te doen geweest is, vermelden. Art. 2 zegt, dat het maatschappelijk kapi taal bedraagt 6000, verdeeld in 24 aandeelen op naam van 250, verdeeld in 2 seriën, waarvan serie A omvattende de nummers 1 tot en met 8 alleen geplaatst zal mogen wor den in werkgeverskringen en serie B omvat tende de .nummers 9 tot en met 24, alleen ge plaatst zal mogen worden in werknemers- kringen. Aaindeel No. 1 is genomen door de Scheep- vaartWereeniging Noord', aandeel 2 door de Scheepvaart-Vereeniging Zuid, aandeel 9 door den Centralen Bond van Transportar beiders, aandeel 10 door den Ned. R.-K. bond van transportarbeiders St. Bonifacius, aan deel 11 door den Ned: bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders. Alzoo zijn dus aandeelhouders de werkge vers en werknemersorganisaties in het Trans portbedrijf, met uitzondering van de syndi calistische Federatie. De opening van het Rotterdamsche maga zijn, dat nog slechts gedeeltelijk gereed, is de panden 4—10 in de Wijde Kerkstraat wor den hijgetrokken, doch zullen niet voor Maart gereed zijn geschiedde ondter vrij veel be langstelling met een rede van den heer Brau- tigam, waaruit we het volgende aanhalen. Na een welkom en na geconstateerd te heb ben, dat er van te voren al heel wat critiek op de plannen is uitgeoefend, zeide spreker: „Verwondering werd nn en dan uitgespro ken over het samengaan van werkgevers en werknemersorganisaties, die meermalen soherp tegenover elkander stonden. Laat mij vaststellen1, dat de verhoudingen tusschen werknemers en werkgevers en hunne orga nisaties in het transportbedrijf door de stich ting dezer Naamlooze Vennootsohap geen verandering hebben en zullen ondergaan. Zij staan in de bepaling van wederzijdsoh stand punt omtrent arbeidsvoorwaarden en wat verder tot hun taak kan worden gerekend, even onafhankelijk van elkander als tevoren, en zij zullen ook in de toekomst nog wel eens perioden van worstelingen' en strijd te aan schouwen geven, als waarvan hun geschiede nis tot heden gewaagt. De Maatschappij tot Exploitatie van Volkswaronhulzen beroert dat niet. Zij kan er geen invloed op oefenen, zoomin als men door middel van haar eenlgen druk op de partijen, die haar vormen, zou kunnen doen gelden. Ware het anders, de Maatschappij zou zeer zeker in haar huidige samenstelling niet tot stand zijn gekomen. 'De stichting heeft haar ontstaan te danken aart het verlangen om den arbeider en in het algemeen eiken burger in staat te stellen zich te behoeden voor onnoodig verlies bij aan schaffing van levensbenoodigdheden. De meening had postgevat, dat met de distribu tie van levensbenoodigdheden te groote som men verloren gingen, dat geen behoorlijke verhouding bestond tusschen de prijzen van den fabrikant en die welke van den verbrui ker gevorderd worden. In een beoordeeling kan het feit wensch ik thans niet te treden en naar de oorzaken niet te sporen. Ik wijs er slechts op, dat de meening, dat de kosten der distributie te hoog zijn, niet enkel de onze is, doch dat zij algemeen is doorgedron gen en ook in andere landen door publiek en pers tot uitdrukking wordt gebracht. Een nauwgezet onderzoek gaf ons de over tuiging, dat er een betere verhouding tus schen den fabrieks- en consumptieprijs te vestigen ware en om hiertoe te geraken heeft de stichting der Volkswarenhuizen plaats. Wij gaan daarbij uit van den wel ouden, maar m. i. tooh niet verwerpelijken regel, te stre ven naar grooten omzet en, daardoor moge lijk geworden; zeer matige winst, terwijl de organisatie van dit bedrijf gericht is op ver mijding van de tussdhenschakels in den handel. Overigens is deze onderneming op zelf standig bestaan aangewezen, hetgeen inhoudt, dat 41 volkomen commercieel zal worden gevoerd, waarbij echter belangrijke uitkee- -ingen aan aandeelhouders statuair uitgeslo ten rijn. ITet is daarbij ons streven geweest in de takken van handel, welke wij meenden te moeten beoefenen, een volledig bedrijf te vestigen en dus den verkoop niet te bepalen tot enkele artikelen, noch goederen van uit- heemsohen aard aan den-man te brengen". Het personeel drukte de voorzitter op het hart te 'bedenken, dat het er is voor het pu bliek en niet omgekeerd. Voorgelicht door de 'leiders van het bedrijf hebben we de rondwandeling door de maga zijnen gemaakt en het komt ons voor,trou wens de eerste dagen zullen het wel bewijzen dat de bedoeling van prijsdrukking met menig artikel (bereikt zal kunnen worden: Men demonstreerde ons verschillende goe deren, waarop men zijn eigen prijs had gezet, terwijl men hij concurrenten geheel gelijk soortige goederen had laten halen, die aan merkelijk duurder waron. Naast elkaar lagen b.v. dameskousen van 1.90 en 1Ü5, wollen tricot pantalons van 4.75 en 3.80, flanellen van 0.90 en 0.69 per el, graslkmen van 0.42 en 0.34. Wollen stoffen werden ge toond, die het volkswarenhuis voor 2 per el van de hand doet, waarvoor andere groote zaken 4.50 per M. vragen. In de oonJectie-afdeeling hoorde men weer prijzen van vóór den oorlog, al kregen we den indruk, dat de winkels der Handelska mer op dit gebied al grootendeels het gras voor de voeten der nieuwe maatschappij heb- -ben weggemaaid. In een deide afdeeling zijn tapijten; mat ten, bedden; dekens, enz. ondergebracht. Ge garandeerd werd dat uitsluitend Leidsche wollen dekens verkocht wórden. Voor 10.50 levert men een volslagen één persoonis deken. Verdere opsomming der prijzen zou ons te ver voeren, de beheerders meenden echter, dat hun methode om zooveel mogelijk direct van de fabrieken te betrekken en alleen dam de inheemsche industrie te hevoordeelen, als de prijzen met de buiteirtandsche gelijk zijn, hun prijzen zeer ten goede waren gekomen. Voornamelijk de stookgoederen, die de mid denstand er toe bewegen, krampachtig aan zijn prijzen vast te houden en het toch nood zakelijk nemen van verlies tegengaan, zullen h. i. tengevolge van het openen der nieuwe zaak, dalen. („Hbl."). De winter-melkprija. Een inkoopprijs van 20 cent per liter. In de Donderdag onder voorzitterschap van den heer J. v. Meerveld in Krasnapolsky gehouden vergadering van den Noord-Hol- landschen Bond van Melkveehouders, werd' de prijs vastgesteld, waarvoor de melk van 1 October tot 1 April ek. aan de inrichtingen en slijters geleverd zal worden. In zijn openingsrede deelde de voorzitter mede, dat er thans samenwerking is verkre gen met den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.). Vooraan zal de zuiverwaarde den melkprijs bepalen. Het verschil tusschen de prijzen van „industriemelk" en „zoetmelk" is voort aan van de baan. Noodig is de prijs tweemaal per jaar vast te stellen. Spr. wees op de onderhandelingen, die ge voerd worden met de slijterorganisafies. Er kan echter niets tot stand komen, voor we weten wat Amsterdam voornemens is. Hier na gaf spr. het woord aan de afdeelings- afgevaardigden om hun meening over den wintermelkprijs te zeggen. 0.a. achtte de heer Brinkman een prijs van '20 cent geen bezwaar. Van sommige zijden werd er bevreemding over uitgesproken, dat de FJN.Z., die toch het best met de zuivelwaarde bekend is, nog geen prijs kan noemen, waarna de voorzit ter opmerkte, dat allerminst in deze verga dering uitgemaakt moet worden, wat deni boeren voor de melk toekomt. De rest komt later wel. De afgevaardigde van Nieuwer-Amstel verklaarde dat de afdeeling besloten heeft op 20 oent te willen aansturen, hetgeen vol gens spr. iets anders is dan een prijs van 20 oent vast te stellen. Nieuwer-Amstel is druk doende een nood-installatie te stichten, welke plannen goed vorderen. Haarlem is voornemens den prijs van 20 oent vast te houden. De L.T-B. is eohter voor een prijs in verhouding tot het percentage mielk dat minder gewennen wordt dan 's zo mers. De voorzitter wil deze laatste bepaling niet aanbevelen!, waar de melkkhandel zeker wel ooren naar zou hebben. Spr. drong aan op een prijs van 20 oent franoo stad. De voorzitter deelt dan mede dat de ver gadering zich in 'groote meerderheid blijk baar uitspreekt voor een prijs van 20 oent per L. franoo stad, en wei van 1 October tot 1 April e.k. Den Helder vroeg of dat nu contractueel overeengekomen moet worden. De heer de Groot herinnerde den voorzit ter er aan, dat deze niet aan de vergadering medegedeeld heeft, dat het hoofdbostuur wel vóór oen prijs van 20 oenlt was, dooh er te vens de bepaling aan wilde verbinden, dat indien de tijdsomstandigheden dit vorderen, men de prijzen zou verlagen. De voorzitter: „Dat heb ik toch al lang gezegd!" Geroep van de bestuurstafel: „Nee, meneer de voorzitter!" De voorritter: „En ik heb het woord „force majeure" nog wel gebruikt Bovendien, dan had een der afgevaardigden mij maar eens moeten vragen, wat het hoofdbestuur beslor ten had (Algemeene hilariteit) Tal van sprekers voerden vervolgens nog het woord, hoofdzakelijk betreffende het nut van het stichten van eigen fabrieken. Met klem werd van de verschillende zijden aan gedrongen op het verkoopen van de melk „enbloc", op het nut waarvan ook door den voorzitter in zijn slotwoord uitvoerig gewe zen werd- Ook drong deze er nog op aan dat de prijs van 20 oent zal worden gehand haafd, en dat opnieuw de hand zal worden geslagen aan het stichten van noodinstalla- ties of eigen fabrieken. De R. K. Vakbeweging In 1920. Volgens het 11e jaarverslag van het R. K. Vakbureau is 1920 een van de jaren geweest, waaraan de R. K. vakbeweging met genoe gen zal terug denken. Vooreerst werd in Juni van dat jaar in ons land gesticht het Internationaal Christelijk Vakverbond (I- C. V.). Dan bracht 1920 het grootste sanatorium van Nederland, n.1. „Berg en Bosch" te Apel doorn, 'ten dienste van de R. K. Arbeiders beweging, tot stand. Na vele en velerlei moei lijkheden werd het sanatorium 28 Juli 1920 officieel door Minister Aalberse geopend. Ook trad in dat jaar in werking de Ar- beldswet-Aalberse, met den wettelijk gere geld en arbeidsduur voor volwassenen; even als het belangrijk instituut, den Hoogen Raad van Arbeid, van denzelfden Minister. Ook wat betreft het ledental, kon de R.K. Vakbeweging nog vooruitgang constateeren. Was het ledental op 31 Dec. 1919 149050, op 31 Dec. 1920 was dit 158052, dus een vooruit-i gang van 9002, met inbegrip van aansluiting van den Ohristelijken Mijnwerkersbond, met circa 5000 leden. In het geheel waren bij het Vakbureau aangesloten 28 Vakbonden, verdeeld over 2300 afdeelingen. De Ned. R. K. Bouwvakar beidersbond met zijn 27195 leden spande de kroon, terwijl het ledental van nog 4 bon den tusschen de 10000 en 15000 was. Wat de financiën van de bij het Vakbu reau aangesloten bonden betreft, ook daar over geeft het jaarverslag een belangrijk cij fermateriaal. De totale inkomsten van de aangesloten bonden bedroegen, met inbegrip van de werkloozenkas, 6,654,617.64. De totale uitgaven, eveneens met inbegrip van de werkloozenkas, 5.S56.688.871/»- Het gezamenlijk vermogen bedroeg op 81 Dec. 1920 1,375,,013,041/a. De werkloozenkassen hadden een geza menlijk inkomen van 2,925,990. 72, terwijl werd uitgekeerd een bedrag van ƒ3,086,169,44 De Tabaksbewerkersbond keerde het hoogste bedrag uit, n.1. 1,146,128,70, de Bouwvak arbeidersbond ook bijna één millioen, en nog 4 andere bonden kwamen ver boven de 100,000 en tot de 200,000. Aan staking en uitsluiting werd geofferd 435,190.57. In 1919 werd daarvoor uitge keerd 262,718.07. Alleen de Bouwvakarbei dersbond had voor dat doel noodig 174,966.34, dan volgt er een met 60.000, 1 met 58000, 1 van 40000, terwijl er nog 5 zijn die boven de 10,000 en beneden de 15,000 moesten uitkeeren. Het aantal dagen van staking en uitslui ting was 132754. Aan zieke leden werd ruim 200,000 uit gekeerd. Aan nabestaanden van overleden leden ruim 16000 en voor het zoeken naar ander werk en voor verhuiskosten ƒ33,539.18. In de eerste helft van 1920 zette het Vak bureau in'samenstelling met de andere vak- centralen het N. A. S. deed niet mee de actie voort ten behoeve van het honge rende Oostenrijksche kind. Door de Roomsch- Katholieke Vakbeweging werd bijeenge bracht 163.462.831/,. Het jaarverslag bevat verder nog veel we- tenswaardiga Het is 128 pag. groot. Ontslag aan Gemeentebedrijven ta Amsterdam. Een aantal arbeiders in gemeentedienst, werkzaam aan de Stadsdrukkerij, is ontslag aangezegd, met de mededeeling, dat zij in de Gemeente-Arbeidsreserve zullen worden op genomen. De volgende week Woensdag of Donderdag zuilen 174 man van hét rijdend personeel der tram naar de reserve gaan. De reden hiervan moet zijn, dat het vacan- tietjjdperk, waarin uitteraard veel personeel tijdelijk moet worden vervangen, voorbij is, terwijl bovendien ook bij dit bedrijf diverse bezuinigingsmaatregelen worden toegepast, o. a. door verandering van de dienstroosters. Een vrij groot deel van dit personeel; dat dus thans tot de reserve zal gaan' behooren, zal evenwel weder te werk gesteld kunnen wor den, wanneer lijn 20 in dienst komt en de uitbreiding van de lijnen 13,16 en 18 eenl feit zal zijn. Ook aan- het electriciteitsbedrijf zal eerlang voor een groot aantal werklieden geen arbeid meer zijn, zoodat ook dezen in de reserve worden opgenomen. Op de begrooting voor het dienstjaar 1922 zijn de totale kosten der gemeentelijke ar beidsreserve geraamd op 1.002.200, waaron der alleen aan garantieloon voor de reser visten 200.000 begrepen is. Voor dit bedrag wordt geen productief werk verricht. De organisaties van het gemeentepersoneel hebben bij den wethouder voor de arbeids zaken, den heer Ford. Wierdels, reeds ge- ruimen tijd geleden voorstellen ingediend, om de arbeidsreserve aan productief werk te helpen. Dit zou mogelijk zijn door: le. deze werk lieden! bij voorkeur te doen plaatsen bij par ticuliere aannemers van gemeentewerken; 2e. vóór dat ©enigerlei werk uitbesteed wordt, te onderzoeken; of dlit werk niet in eigen beheer, met krachten uit de reserve, kan worden uitgevoerd; 8e. verschillende werken, die op uitvoering wachten, te bespoedigen. B.v. uitbreiding van tramwegen, aanleg van, wegen en pleinen, maatregelen tot uitbreiding van het gasver bruik en eleotrifloatie: 4e. inrichting van één centrale werkplaat» zooals die bij Publieke Werken reeds be staat voor alle gemeentebedrijven'. Is „Het Volk" wel lngel'ldht, dan hehb'en deze voorstellen reeds een onderwerp van be raadslaging uitgemaakt In het Instituut van Directeuren, dat, alvorens de zaak in het Georganiseerd Overleg aan de orde komt, zijn advies moet uitbrengen. H. v. W., tijdelijk te Parijs vertoevende, geeft in de „Telegraaf" een aardige causerie onder den titel: Losse grepen uit de herinneringen van eene zomerschen zwerftocht De moderne Hollandsche straatgeus. Hij heeft per auto gezworven van Parijs, door België eni door Holland, en weer terug, door Lotharingen, Zwitserland naar Frank rijk. Wanneer ik, zoo gaat hij voort (na een geestige inleiding over zijn reis), den chaos van, zonder spoorboekje en als een jolige zigeuner door de wereld trekkend, met mijn huishouden en tweehonderd kilo bagage in den wagen.nog eens doorleef, en u vraagt me, wat heeft nu het mleest inldruk op u ge maakt, dan zeg ik. de Hollandsche straatjongen: Ik heb eens in een Spaansch boek een duidelijke beschrijving gelezen van water geuzen uit den tachtigjarigen oorlog.(die hadden toen de zoete gewoonte Spanjaarden neus en ooren af te snijden), uit medelijden hingen ze hen later dan wat aan de ra). maar ik heb nog nooit zoo'n reuzen-geus gezien, als de Hollandsche straatjongen. Ber zit fut in dat moet ik bekennen, en ik zou haast zeggen ik mag hem erom. maar alleen zoolang ik niet onder zijn be reik ben; en bijvoorbeeld in Parijs zit, zoo- als nu.Vandaar dat ik nu ook deze Pa- Als ik aan hem terugdenk krijg lk een kouwe rug en stijle haren.terwijl ik mij anders verbeeld daar een golf In te dra gen. in de haren bedoel ik, niet in den rug. Ik herinnerde mij werkelijk zijn onder nemingsgeest niet meer, maar die is verba zingwekkend, heeft zich in allerlei vormen tegen me geuit, zonder dat ik weet waaraan ik die belangstelling verdiende, want ik draag geen anderen hoed dan een ander en geen andere jas. Maar voer ik onder een brug door van het een of andere Amsterdamsche water (soms rook het frisch, maar soms ook niet) tien te gen een dat er op die brug een jongen hing, die met een groote virtuositeit een vochtig kwartje naar me wipte, en het hoefde maar doel te treffen om een juichkreet te ontlok ken! (Natuurlijk niet bij mij). Wandelend, ik moet het eerlijk bekennen, heb ik toevallig weinig last gehad, misschien enkel van het kloppen' van mijn hart als er zoo'n ondier in de buurt langs mij streek, (want je weet nooit zeker wat zooiets in zijn Bchild weer voert)maar zat je, op welke wijze dan ook, dan stond je aan alles bloot. behalve aan iets goeds. Voor een oafé twee jongens met een dooie muis.Meheir, mioet u geen poessie koope? Ik geloof zelfs dat hij kaupe zei. Ben je dain lang in het buiten land geweest, dan geef je zoo'n jongen nog naïef antwoord ook, zegt vriendelijk: Welnee beste jongen! en je lacht eens.Een Hollander zegt dan misschien niets, of wat ergers! Vriendelijkheid schijnt dan voor zoo'n jon gen iets onhebbelijks.... Hal zait wat! zei de jongen met de muis, maar nummer twee gaf meteen den „Hai-zait-wat" een stoot in den'rug zoodat deze met muis en al, ineen» aan mijn hart lag.een voorbeeld dat mijn kleintje koffie onmiddellijk volgde, tot grooten spijt van mijn hoogst fatsoenlijk wit vest, dat zulk een behandeling niet ge wend was. Nog zie ik, dien dikken goeien Batavia- sohen vriend, waarmee ik door den) Haag wandelde, ineens een sprong maken als een kat, die bij vergissing op een brandend eind je sigaar is gaan zittenomdat een straat jongen vlak achter hem den gil van eenl claxon nabootste, zoo natuurgetrouw, dat hij, de goeie dikkert, er dadelijk amechtig in Centraal van mloest gaan zittenbitteren. Waarom ze grenspalen op de Hollandsche grenzen zetten, weet ik niet goed, totaal overbodig. Zoodra honden en straatjongens, allebei blaffend, met je auto beginnen mee te löopen, dan weet je dat je in Holland bent. Vooral in Limburg, Belgische honden ent straatjongens hebben een betere opvoeding gehad.... ze kijken allebei met een half blasée blik over jou en je wagen heen. Auto's zijn voor straatjongens dingen waarop ze, zoodra deze onbeheerd voor een woning staan, (wat je in het buitenland on gestraft kunt doen), persé dadelijk moeten klimmen. Voor dezen bergteer gebruiken ze dan liefst niet de treeplank, maar de spat borden en natuurlijk met spijkerschoenen. Hebben ze haast, dan moet de hoorn alleen maar eventjes gebrobeerd worden; of onder zocht of het achterlampje niet los zit. Je kan niet ergens in de buurt (vooral ook in dorpen) van zoo'n rooversbende stil staan of je moet hoorenc Meheir, magge we een stukkie meeraie?"1en antwoord je dan iets vriendelijks, want pas zoo groen uit het) 'buitenland, ben je natuurlijk erg naïef op het gebied van Hollandsche toestanden, dan is dit direct een reden om je iets onaange naams na te gooien. Dat het vacantietijd was, neem ik gaarne als excuus aan, maar ik kijk nog dikwijls venijnig naar een plek op mijn achterspat bord, waarop ik een souvenir meedraag in den vorm van een echt Hiollandschen naam, namelijk „Dirk", die de een of andere Dir- ruk daar in een onbewaakt oogenblik met een satansch genoegen heeft neergekrast. Zeg ik te veel van den Holandschen jon gen? Goed, ik heb ook heel aardige kwali teiten in dezen straatgeus ontdekt, maar het is opmerkelijk hoe je zonder een notitie boekje kwaje dingen altijd het beste ont houdt. Vooral dat souvenir onder een brug, toen ik (bij de vorige wijs geworden) juist naar boven! keek, ol hier ook onraad dreigde.1 Flak in «en augl moearfc ik juichend h ó- r©n, want zien kon ik de „bron" van deze weldaad niet meer. Eerlijk, zulke straatjon gens heb ik in heit buitenland, waar ik ook reisde, van Madrid tot Rome, Oonstuntinopel, Weenen, Berlijn, Christianla, Londen of Pa rijs en zelfs ln de goorste aohterbuurten van Tokio of New-York nooit aangetroffen, waar lk «teeds veilig heb kunnen rondzwerven zonder te worden lastig gevallen. Een enkel voorbeeld wat u dan tevens een beeld zal geven van wat er in den Holland- Bchen straatjongen mankeert, en u het ver schil tusschen een Höllandschen eni een Pa- rijschen straatjongen duidelijker zal maken. In Juni wandelde ik met mijn vrouw door een Parijsche straat, waar een volksschool was uitgegaan en waar eenige jongens met een afgrijselijk voorwerp aan het voetballen waren. Zeer natuurlijk trof het ding geen goal, maar den hoed mijner wederhelft, en nog meer natuurlijk kwamen direct twee jongens naar ons toe, pet in de hand, met een beleefd: „Pardon Madame!" Wijs mij den Holandschen straatjongen, die dat doen zou! Je kon hoogstenls een juichend: Se het 'm taige der kop gekraige! achterna hooren. Zieidaar het verschil in ras en opvoeding. Noem het dan maar fut of spirit of ontem baar geuzenbloed (want ik weet zeker dat er verdedigers zijn, die zulk optreden prettig vinden), de indruk dien ik hier geef is die van buitenlanders (of halve buitenlanders als ik) die van Noordpool tot aan Mossina een ander soort straatjeugd gewend zijn, en die zioh in Holland even veilig gevoelen) als een broedsche kip in een apenkooi Hij wilde z'n gewicht De klant in den slagerswinkel nam het mes van de toonbank en reikte het den sla ger: „Ik heb ze eigenlijk liever niet, maar als je ze wil afsnijden, zal ik ze met de rest mee nemen!" „Afsnijden, wèt afsnijden? vroeg de slager hoogst verwonderd. Wel, je hand, die je meegewogen hebt met de worst. Ik wil altijd graag alles hebben, waar ik voor betaal, zie je!"

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2