IELDERSCHE COURANT J. J. H.~KÖÖPMAN, DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER, Groote keuze GEMAAKTE MANTELS. Tweede Blad. WESTSTRAAT 17. Mantel van prima zijden pluche met zijde gevoerd f 115.- VAN ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1921. BUITENLAND. (Vervolg van het le blad). ENGELAND. De. toestand in Ierland. De Valera geeft het niet op. Londen, 16 Sept. In zijn antwoord aan Lloyd George (op diens mededeeling dat de conferentie te ïnverness niet doorgaat, daar Sinn Fein volhardt in zijn eisdh als verte genwoordiger van een souvereinen staat te verschijnen staat de Valera er op dat de on derhandelaars bijeen moeten komen zonder door eenige voorwaarde belemmerd te zijn. DUITSCHLAND. De moord op Erzberger. Berlijn, 16 Sept. De te München gearres teerde personen zullen naar de gevangenis te Offenburg overgebracht worden. De recht bank te Üffenburg zal ook een vervolging wegens medeplichtigheid aan moord tegen hen instellen en het vonnis over de misda digers uitspreken. 900,000 belastingambtenaren. Berlijn, 16 Sept. Officieel wordt thans me degedeeld, dat thans in Duitschland niet minder dan 600,000 belastingambtenaren werkzaam zijn. De nieuwe belastingen zullen nog 800.000 ambtenaren noodig hebben, zoo dat het Duitsche volk dus niet minder dan 900.000 belastingambtenaren moet onder houden, d.w.z. op elke 600700 inwoners één ambtenaar. BINNENLAND. De steenkooldistributie. Een Bchade van bijna 84 millloen. De crisis enquete-oommissie heeft, zoo meldt de Telegr., een verslag uitgebracht over de gestie van het centraal verrekenkan- toor voor brandstoffen. Daaruit blijkt dat de "schadepost 33,540,000 bedraagt. Het ongunstige eindresultaat is voor ver reweg het belangrijkste gedeelte gevolg van verliezen op voorraden, wegens prijsdaling geleden. Niet goedkeuren kan de commissie, dat een minder juist en niet zeer duidelijk telegram door de Rijkskolendlstributie aan den heer Andrea werd gezonden, waarin deze, zonder dat hem hiervoor blaam kon treffen, aanlei ding heeft gevonden nog tot verdere aan- koopen, gedeeltelijk op latere levering, te be sluiten. Deze aankoopen konden, nadat ein de 1920 een groote prijsdaling voor kolen en vrachteni was ingetreden, slechts ten koste van belangrijke schade voor den Staat wor den geannuleerd. De oommissie betreurt het ln hooge mate, dat bij de onderhandelingen betreffende de anuleering van oontracten, welke na het in treden van de daling van de kolenprijzen in het najaar van 1920 nog loopende waren. Nederlandsche Maatschappijen, wier direc teuren juist door hun positie als adviseurs der Rijkskolendistributie het best ingelicht waren omtrent de situatie der kolenvoorzie- ning en het groote verlies, hetwelk deze aan den Staat dreigde op te leveren, zich niet te vreden hebben gesteld met een normale winstmarge, maar vasthielden aan een extra voordeel, hetwelk uitsluitend gevolg izijde van de dading van de kolenprijzen,haar door an nuleering van har© oontracten zou ontgaan. Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer zijn bij eengeroepen in openbare vergadering op Dinsdag 20 dezer des namiddags te drie ure. Aan de orde zal alsdan zijn de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1922 en het op maken van de nominatie voor het voorzit terschap. Ontslag aan gemeentebedrijven. Naar aanleiding van het bericht uit Het Volk, in ons le blad overgenomen, heeft liet Hbl. van wethouder Wierdels vernomen, dat de eerste 4 punten reeds op een, verleden jaar onder zijn voorzitterschap gehouden, vergadering der daarbij betrokken bedrijfs directeuren! met de leden van het georgani seerd overleg, zijn besproken; dat die ook, later nog in onderlinge bespreking zijn ge weest en de vertegenwoordigers der werklie denorganisaties, volgens den door hem ver kregen indruk, nogal, voldaan waren over de welwillendheid, waarmee verschillende di recteuren de mogelijkheid der toepassing van die denkbeelden onder de oogen zagen. Ook de cijfers van de nieuwe begrooting voor de Arbeidsreserve zijn overdreven voor gesteld; wel wijst de begrooting op een be drag groot 1,002,200, daar staat echter een som van geraamde inkomsten tegenover, groot 740.001 en' het geraamde 'bedrag aan garantieloon Is in totaal 200,000. Dat zijn de kosten der reserve- Verregaand onjuist noemde de wethouder ook de mededeeling inzake het tramperso neel. Vorig jaar zijn daar menschen aange nomen voor tijdelijke dienster*, vervanging van vrije dagen en inspringen voor de va cantie. Toen dat was afgeloopen, was het gemeentebestuur zoo vriendelijk, een afzon derlijke tramreserve in te stellen. Deze re servisten kregen een garantieloon van 28 per week, die der algemeene arbeidsreserve krijgen 22.50. Dit jaar zijn er bij de tram ook „losse menschen" aangenomen, die gaan thans naar de reserve. Arrondlssementsblbliotheken. „De Tjjd" schrijft: ,,'t Gebeurde dezer dagen dat een onder wijzer uit een arrondissementsbibliotheek voor onderwijzers een boek wilde halen. Se dert meer dan een jaar had hij zulks niet gedaan. Daar kreeg hij ten antwoord, dat sedert 1 Jan '21 geen boeken meer verstrekt mochten worden tengevolgè van de nieuwe Lager Onderwijswet. „Wat gebeurt er dan met de bibliotheek?" vroeg hij. „De bibliothecaris antwoordde dat deze nog bij hem aan huis was. Hij had de On derwijsinspectie verzocht een vrachtauto te zenden, daarop de boeken en kasten te laden en deze zaken te transporteeren naar de standplaats der inspectie. Het .voorstel was heel mooi, maar de inspectie had geen plaats voor de boekerij. In de woonplaats van den bibliothecaris zou het gemeentebestuur wel een plaatsje er voor hebben. Dit bestuur heeft evenwel zulk een plaatsje niet. De bi bliothecaris stelde dan ook voor tot verkoop Ingezonden mededeeling. over te gaan, maar de onderwijs-autoriteiten kunnen dat zoo maar niet doen. „Het gevolg is dat die bibliotheken in rust blijven, misschien jaren en jaren lang, tot dat de mot er in komt. Dan zullen ten slotte de autoriteiten! zeggen: Wat moeten wij met dien ouden rommel doen? Dan komt de boekenschacheraar en krijgt alles voor een prikje. „Zou het geen aanbeveling verdienen die bibliotheken nu maar te verkoopen in de oude hoofdplaatsen der arrondissementen. Als wij ons niet vergissen, zijn er meer dan honderd dergelijke bibliotheken," zegt het blad. Het schijnt ons toe, dat er neg wel een andere weg is, dan de bibliotheken te ver koopen. In plaatsen, waar een openbare leeszaal of een nutsbibliotheek Is, zou men de boekerijen daarin heel geschikt onder kunnen brengen. In andere plaatsen vindt men wel een andere gelegenheid. Zoo b.v. in Deventer, waar ze in de Atheneum-bibliotheek ondergebracht zouden kunnen worden. In de universiteits steden zou men gastvrijheid kunnen vragen in de universiteitsbibliotheken, enz. Opruimen is wel het laatste middel, dat ons geoorloofd schijnt. De staking bij de Domanlale Mijn opgeheven. Bij' het 'Onderhoud, dat de stakingsleiding gisteren met de directie der Dominiale Mijn had, verklaarde deze bereid te zijn om in de toekomst dezelfde loonen en arbeidsvoor waarden te doen gelden als op de andere mijnen, en om ten spoedigste de oude ver houdingen met de andere myndirectie en de vakorganisaties te herstellen. Zoo lang de afzet zulks niet belemmert zal de directie ook geen „feierschichten" meer inleggen. Op grond van dezè toezeggingen adviseer de de stakingsleiding in de gisteravond te Kerkrad© gehouden stakersbijeenkomst, de staking op te heffen en aanstaanden Maan dag het werk te hervatten. Dit advies hebfben' de stakers met over groot© meerderheid van stemmen aanvaard, zoodat het conflict als geëindigd kan werden beschouwd. Voor de noodzakelijke werkzaamheden komen reeds heden werklieden in dienst. Dinsdag 'zullen de vakbonden nog éénmaal steungeld uitkeeren. De Rötterdamsche wethoudersquaestie. In de gisteravond gehouden vergadering der Federatie Rotterdam van de S.D.A.P. is het nog niet tot een (beslissing gekomen in de quaestie betreffende het aftreden der sociaal-democratische wethouders. De vergadering wordt Donderdag a.s. voortgezet. Naar hetgeen wij omtrent den loop der debatten vernamen zou het echter al heel vreeand moeten gaan, willen de heeren Hey- koap en De Zeeuw hun zetel verlaten. De heer Ter Laan stelde weliswaar een motie, waarin hij concludeerde, dat aftreden nood zakelijk is, doch de toelichting legde sterken fiadruk op het belangrijke werk, dat de so ciaal-democratische wethouders neg kuntnen doen. Van de zes debaters, die aan het woord zijn geweest van de tien, die zich hadden opgege ven, verdedigde een der invloedrijkste met klem het aanblijven. Volgens onizen zegsman gaf deze wel duidelijk de meening der verga dering weer. Een der debaters oefende eenige critiek op het optreden van den heer De 'Zeeuw bij de 8 J.uni-staking en op 1 Mei. („N. Rott. Crt.") Trawler weggebracht. De recherche te IJmuiden heeft aangehou den A. S., A. Z. en J. S., alle drie aldaar en J. K. te Castricum in verband met 't wegbrengen van den sleepboottreiler Adriana Y. M. 345, van de visscherijmaatsohappij van dien naam? welk schip op 8 Juli 1920 hij Scheveningen is gezonken. Het was voor 65.000 verzekerd. Rljkssteun alleen voor zuinigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten bericht, dat hij in Mei aan hen eenige mededeelingen heeft gedaan en enkele wenken heeft gegeven, betreffen de extra steun aan gemeenten in de kosten van ondersteuning van werklooze arbeiders. Ged. Staten van een enkele provincie ad- viseeren sedert op aanvragen van gemeente besturen om extra steun, als boven bedoeld ongunstig, zoo zij van oordeel zijn, dat het bestuur der betrokken gemeente niet steeds de noodige zuinigheid heeft betracht. De Minister acht dit standpunt juist. Naar zijn opvatting zou de Regeering verkeerd handelen, indien zij extra steun ging verlee- nen aan gemeenten, wier besturen de noo dige zuinigheid niet betrachten. De Minister zal het daarom op prijs stel len, dat Ged. Staten hem voortaan bij hun adviezen willen doen weten, of naar hun op vatting het bestuur der betrokken gemeente in de laatste jaren een gepaste zuinigheid al dan niet in acht heeft genomen. DE JAARBEURS. Laatste Indrukken. Onnaspeurlijk. Dus u kunt het ook niet verklaren. Overal elders geklaag over malaise en st'1- stand, en bier alles mooi weer, groote koop lust, vroolijke stemming.I 1 De eenige reden, die ik zou weten aldus de heer Graadt van Roggen, secreta ris-generaal van den Raad van Beheer, in antwoord op een vraag van den verslagge ver van het Hbld. is het weer-vaster-wor- den van de prijzen. Waarom reageert de effectenbeurs daar dan niet op? Die staat op storm! Blijkbaar onder invloed van andere fac toren, politieke en financieele. De finan- cieele en economische omstandigheden dek ken elkaar dus niet altijd.En bij de ef fecten-beurs vergeleken z}jn wij maar een kleine markt. Een groote onderneming, die hier behoorlijk verkoopt, heeft daarmee nóg maar een druppel in den emmer. Dus de verkoop is toch ook deze week goed gebleven? Ja zeker! Meerendeels wel. Schoenen, sigaren, textiel, levensmiddelen, over 't al gemeen prachtig. Een schoenenfabrikant vertelde mij, dat bij op één dag voor 80.000 verkocht had, de Kooi. Tapijtfabrie- ken voor 70.000, nog wel voor 't grootste deel aan de Kanaalstraat. In 's vaste ge bouw zit het dus ook al niet.Onze cata logi waren gisteren al uitverkocht, wat op koopers wijst, niet op kijkers.Een het be zoek ongelooflijk! Gisteren bijna 7800 dagkaarten verkocht, wat nooit vertoond is, ook niet in de oorlogsjaren. Wilt u voor de aardigheid eens precies de vergelijking met verleden jaar zien? Verkochte dagkaarten, zie hier: 1920 1921 Eerste dag 322 1056 Tweede 1047 8510 'Derde 1948 5275 Vierde 2152 4024 Vijfde 1318 8652 Zesde 1223 6241 Zevende 2203 6465 Achtste 2764 7789 Dus het Jaarbeursbestuur is nu weer „himmelhoch jauchzend? Gauw twee nieu we gebouwen er bij „wegens enorme toe- ,loop"? Dat zal ik niet zeggen! We moeten voorzichtig-aan doen.Zoo min als de ma laise naar mijn inzien de nietsnuttigheid van de beurs bewees, moeten we nu maar dade lijk er voorgoed denken te zijn! Er is wel veel vraag naar monsterkamers in het ge bouw. Dit eene is nu geheel belegd met voor keurrechten, en wie wil (aandeelhouders ten minste) kan zijtn stand behouden en laten staan. Er zijn zelfs verscheidene exposan ten, die eens in de week er hun vast spreek uur gaan houden, dat spaart heel wat gereis uit. Op den duur zou het misschien kunnen gelukken, de kosten van de gebouwen niet door de exposanten (als aandeelhouders) te laten dragen, zoodat dan het voorkeurrecht zou vervallen, en wij vrijer over de ruimten zouden beschikken.Maar dat is toekomst muziek. Voorloopig zouden we al blij zijn met een terrein, waarop de houten monster kamers kunnen blijven staan. Als het tweede vaste gebouw er is, wordt dit op de parterre- verdieping heelemaal machine-hal, voor de „Schwer-industrie". Nu nog één ding: vindt U niet, dat U een beetje veel concurrentie krijgt? Je kunt geen krant opslaan, of er staat weer een jaarbeurs aangekondigd. In Leipzig in Frankfort, in Brussel, in Lyon, Praag, Bres- lau, Weenen, Helsingfors, Milaan.... 't Wordt een „rage". Messenkrankhelt.In al die nieuwe staten zit de regeering er achter, voor de propaganda.De eenige troost ia, dat de zwakke beurzen op den duur wel zullen be zwijken. Anders komt de klad er te veel ln! Van deze eerste internationale jaarbeurs in ons land is het belangwekkend, te weten hoe zij den buitenlanders is bevallen. De gelegenheid, om daarvan nog een centraal een overzicht te krijgen, was niet ver: op „Rue des NationS", het rijtje houten gebouw tjes, waar de vertegenwoordigers van vreem de legatie en buitenlandsche jaarmarkten huizen. Ik ging dus er heen, en vond ook daar de stemming 'gunstig. Deze „inlichtings diensten/' bemoeien zich wel niet direct met den verkoop van hun landslieden op de jaarbeurs zij zijn er in hoofdzaak, om han delsadressen en verdere gegevens te ver strekken aan wie daarvoor komt natuur lijk heeft men er wel een indruk, hoe de zaak marcheert. Die indruk was goed. Zoo ver telde mij iemand van de Belgische legatie, dat zijn landgenooten opgetogen waren, niet alleen over ,4e vriendelijke ontvangst", maar ook over hun zaken omzet. Zoozeer, dat zij besloten hadden, den volgenden keer in grooteren getale terug te komen. Hun handi ge methode, om een gecombineerde „stand" te maken van aanverwante, maar onderling niet concureerende (metaal) fabrieken iets als bij ons de „Holima" is hun best beval len. Op de volgende Utrechtsche jaarbeurs zal dit aantal ineenloopend© Belgische mom 'Sterkamers misschien wel verdubbeld wor den. OOST-INDIE. Arme Jongen. Onder dit sprekende hoofdje leest men in de Chr. Onderwijzer het volgende treffende verhaal, dat een der leden van de redactie commissie, de heer Hamer, doet: 't Was aanneming van leerlirfgen voor den nieuwen cursus. Er waren er natuurlijk weer honderden waaruit je een keuze moest doen. Daar komt een Javaansche vrouw met een aardig jongetje zoo goed als blank. „Maar vrouw, dat is geen Inlandsch kind", zeg ik. „Neen meneer", vertelde de vrouw, dat is het ook niet. Ik ben de grootmoeder, 't is een kind van m'n dochter, die voor een zes jaar een poosje bij een officier heeft ge woond. Dat ia z'n vader." Ze noemt den offi cier, bij naam en toenaam; hij is vertrokken zonder de vrouw te trouwen of het kind te erkennen en laat nu hier z'n „liefdepand" loopen; opgroeien als Inlandsch kind. „Ja meneer", zegt de grootmoeder verder. „Ma- rius" zoo noemt ze den kleine „hoort eigenlijk op de Europeesche school, maar ik kan hem er niet op krijgen en daarom kom ik hier." Ik had kassian met de oude vrouw en met het aardige kereltje, dat niets van een In landsch kind heeft, maar toch als zoodanig te boek staat. Ik nam het dus aan en zoo zit hij thans op de schoolbanken van een H. I. S. De man ln de kist. Op Pangoeng te Soerabaja werd door een politie-agerrt een zonderlinge vondst gedaan, meldt het Soer. Hbl. Reeds een jaar lang stond tegen den muur van een Chineesche toko aldaar een kist met de opening tegen den muur aan, welk» nooit werd verzei De agent draaide de kist eens om en zag tot zijn niet geringe verbazing, dat de kist tusschen ontzettend veel niet nader te defi- nieeren vuil, iets bevatte, dat op een mensch geleek. Het bleek een Madoerees te zijn, die zwaar ziek met een diepe wonde in den buik een jaar lang in die kist had doorgebracht. Zijn moeder en hij waren zonder onderdak en toen hij een jaar geleden ernstig ziek werd, had hij zich uit vrees, dat de politie hem zou vinden en naar het Stadsverband zou bren gen, in die kist verborgen. En daar lag hij nu al 12 maanden. Zijn moedr bracht hem trouw eiken dag eten, doch zijn toestand verergerde steeds. De laatste vijf maanden had hij zelfs geen oogenblik meer zijn vreeselijke schuilplaats kunnen* verlaten. De Chinees, tegen wiens tokomuurtje de kist stond, wist heel goed, welk een ontstel lend geheim ze verborg, maar durfde er de politie niet mede in kennis te stellen, omdat hij vreesde voor de wraak der Madoereezen. Het vliegkamp* te Tandjong-Perak. Naar het Soèr. Hbl. verneemt, ls het tijde lijk vliegkamp te Tandjong-Perak thans af gebroken in verband met de voorbereidende baggerwerkzaamheden, welke zijn aangevan gen voor den boqw van een nieuwen kade muur, waaraan mettertijd de kruisers Java en Sumatra zullen meren. De bouw van het permanente vliegkamp Is thans zoover gevorderd, dat een der loodsen met een daarbij behoorende helling en goe- dang over eenige weken gereed zal zijn. Voor het kamp geheel gereed en geoutil leerd is, zal zeker nog wel een jaar verloo- pen. GEMENGD NIEUW», Onveilig Den Haag. Een heer verbiyfhoudende in een der ho tels te Scheveningen, heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat hij' Woensdagavond half tien in de Statenpoort te 's-Gravenhage werd aangevallen door eenige mannen die hem door geweldpleging 2000 mark afhandig maakten. Eenige kwartjesvinders worden hiervan verdacht. Door den stroom gedood. Den 86-jarige opperman G. Duiker, bezig met werkzaamheden aan het in aanbouw zijn de postkantoor te Haarlem, kwam hedenmor gen in aanraking met den electrischen draad waarop een stroom van 220 volt. De dood trad onmiddellijk in. Verdacht van verduistering. Te Winschoten is gisteren in hechtenis genomen J. W. Bödeker, geschorst boek houder der Spaar- en Voorschotbank aldaar, onder verdenking van verduistering van 20.000. Een valsche beschuldiging. Voor de rechtbank te Almaar heeft inder tijd terechtgestaan de 50-jarige kantoorhou der bij de posterijen te Schermerhorn, be klaagd van valschheid in geschrifte met ge bruikmaking van het verva'lschte geschrift. Op 27 September 1920 zou bij een postwis sel, groot 45.75, bestemd voor J. J. van der Bos, te Schertmferhorn, valschelijk met den naam van J. J. van der Bos voor ontvangst geteekend hebben. Hierna zond hy, volgens de tenlastelegging, den valscheiyk voor ont vangst geteekendenj postwissel ter verant woording naar het postkantoor te Alkmaar en vermeldde hy in het register van ter uitbe taling ontvangen postwissels valscheiyk, dat de postwissel op 27 September aan dien ge adresseerde was uitbetaald. De Rechtbank sprak den beklaagd© op 22 Maart vrij. Het O. M. dat tien maanden gevangenisstraf had geëischt, kwam in hoo- ger beroep van het vrysprekend vonnis en Donderdag diende deze zaak voor het ge rechtshof te Amsterdam. Beklaagde ontkende. De handteekenjing heeft beklaagde niet geschreven, maar is door Van den Bos gesteld; aan wien 'hy het geld uitbetaald heeft. Desgevraagd zeide be klaagde zich de zaak zoo voor te stellen: be klaagde bezorgde den postwissel Zaterdag avond ten huize van Van den Bos, die den postwissel zelf aanpakte (zyn vrouw was toen niet thuis). Maandagmorgen tien uur betaalde beklaagde den! postwissel aan Van den Bos uit. Beklaagde nu gelooft, dat Van den Bos tegenover zijn vrouw gelogen heeft, dat hy postwissel en geld niet ontvangen heeft. De vrouw heeft daarop 'aan verschillend© menschen verteld het geld niet ontvangen te hebben, wat de politie ter oore kwam. De rijksveldwachter heeft toen aan beklaagde gevraagd of hy goed vond, dat de justitie de zaak uitzocht. Beklaagde heeft hierop geant woord, dat uitstekend te vinden. De heer Bos. 'n 77-jarige gepenslonneerde van de Maatschappy „Nederland", krijgt om de veertien dagen van die maatschappy zyn pensioen toegezonden. Hy bleef volhouden postwissel en geld niet ontvangen te hebben. Na het hooren van eendge getuigen en deskundigen, wat geen nieuw licht in de duis tere zaak bracht, nam de advocaat-generaal mr. Van Geuns zijn requistoir. Spreker noemde deze zaak een der meest raadselachtige zaken, die in den laatsten tijd voor het Hof behandeld zyn. Hy voor zich twyfelde niet of het Hof zal een vryspre kend arrest geven. Ook spreker acht niet aanwezig een krachtig overtuigend bewys- materiaal ten nadeele van beklaagde. Op een viertal punten wenscht spr- de aandacht te vestigen: lo. de persoon van beklaagde stond tot nog toe bekend als een fatsoenlyk, braaf en eer- lyk ambtenaar, ten .aanzien van wien, vol gens den directeur van het postkantoor te Alkmaar nooit van eenige onregelmatigheid op geldelyk gebied gebleken is; 0o. de benadeelde Van den Bos heeft na dat hy den postwissel niet ontving veertien dagen getreuzeld en getalmd met zich daar over tot beklaagde te wenden, hoewel het gezin behoefte aan geld had; 3o. Van den Bos wilde niet weten van aan gifte by de politie en zeide: „laten wy deze zaak maar onder elkaar uitmaken"; 4o. het schriftonderzoek ls met groote nauwgezetheid uitgevoerd, maar is wat be klaagde aangaat negatief uitgevallen. De verdediger, mr. de Groot uit Alkmaar, bracht hulde aan het strikt eerUjke en Als men van alle franje ontdaan, nagaat wat de Iersche „republikeinsche" regeering ten slotte wilde, was dit enkel, te onderhan delen over een bondgenootschap met het Britsche ryk. Het was nog de vraag, of zy dit bondgenootschap zelf eigenlijk wilde, maar zij was althans bereid om erover te onder handelen „hoe de verbinding van Ierland met de gemeenschap van volken, welke bekend staat als het Britsche ryk, in overeenstemming kan worden gebracht met de Iersche nationale wenschen". Het ging voor Zuid-Ierland niet om den dominion-status, want het plaatste zich buiten de gemeenschap van Britsche volken; het ging ook niet om een personeele unie zoo als vroeger tusschen Oostenrijk en Hongarije bestond, waarbij bet keizerrijk en het koninkrijk gemeenschappelijk bestier van buitenlandsche zaken en verdedigingsmiddelen haddenneen, Zuid-Terland wou onderhanden als een souve- reine, buitenlandsche mogendheid met Enge land, en als er een tractaat tot stand kwam, zou dit, daar Engeland lid van den volkenbond is, onverwijld by het secretariaat van dien bond moeten ingeschreven worden, geheel gelijk elke internationale overeenkomst, die een lid van dien bond aangaat. Dat zou dan gebeuren in het gunstigste geval, dat Zuid- Ierland Engeland's bondgenoot werd. Maar de nieuwe republiek zou even goed, gelijk Lloyd George terecht opmerkt, een verbond kunnen sluiten met een andere mogendheid dan Engeland en dan zou dit laatste aan het kanaal van St. Patrick, den noordelijken, en het kanaal van St. George, den zuidelijken toegang tot de Iersche zee, in een geheel nieuwe strategische positie komen, waarin het geen gevoel van veiligheid naar het Westen toe meer zou kennen. Reeds in den slag van de Boyne stond Frankrijk aan den kant van de katholieke Kelten tegenover de protestant- sche kolonisten en Engeland. De geschiedenis van vreemde bondgenooten aan Ierschen kant herhaalde zich in het laatst der achttiende eeuw. Wat Lloyd George geweigerd heeft en waarop de conferentie van ïnverness schipbreuk ge leden heeftde voorafgaande erkenning van Zuid-Ierland als souvereine staat, had elke andere Engelsche regeering, van welke party ook, moeten weigeren. En de indruk is zeer sterk, dat de leiders te Dublin en Dail Eireann slechts ty'd vermorst hebben, als zij van den thans nadrukkelijk gehandhaafden eisch nooit hebben willen afgaan. Aan den anderen kant kan men Lloyd George niet verwijten, dat hy niet alles beproefd heeft, om een eervollen vrede mogelijk te maken. Het blijkt, dat de twee koeriers van de Dail wien hij Dinsdag door het Schotsche hoogland tegemoetliep. het gisteren openbaar gemaakte antwoord van de Valera reeds by zich hadden. Lloyd George las het en zag er de mislukking van de con ferentie in. Hy liet den uitweg open, om het als niet ontvangen te beschouwen #n zond de koeriers terug met de boodschap aan de Dail, om het handhaven van den eisch van volkomen onafhankelijkheid nog eens te overwegen. Het eenige wederantwoord van de republikeinen is geweest, dat zij Donderdag den oorspron- kelyken brief van de Valera openbaar maakten. Of de thans afgesloten faze van de Iersche kwestie daarom geen vrucht zal dragen, staat nog te bezien. De wapenstilstand is nog niet opgezegd en er zal euvele moed toe hooren by een van de twee partijen, om hem nu moedwillig te verbreken. De onderhandelingen hebben aan Engelsche zyde een program tot regeling van het Iersche vraagstuk voortge bracht, dat allerwegen als edelmoedig erkend is. De Engelsche regeering heeft er hare positie in het oog van de wereld ontzaglijk mee versterkt en Zuid-Ierland heeft daartegen over met de sympathieën van de wereld ge speeld. Het heeft den indruk gevestigd dat het op een realistische politiek uit was, maar blijkt nu met zijn politiek niet op den bodem van een gezonde werkelijkheid te staan. Donderdag schreef Freeman's Journal: „Dail Eireann heeft weer een stap nader gedaan op den weg naar den vrede. Een antwoord op de uitnoodiging van den eerste-minister is met algemeene stemmen aangenomen en er werden afgevaardigden met volmacht gekozen, om de natie op de vredesconferentie te ver tegenwoordigen. De afgevaardigden die ge kozen zijn, vertegenwoordigen den moed en de zelfopoffering zoowel als de staatsmanschap van Sinn-Feinn Hun namen zyn een vol doende antwoord op de legende dat de Sinn- Feinsche leiders en vertegenwoordigers ver deeld zyn óver de kwestie van een eervollen vrede Beide naties hebben hun hart ver pand aan een eervolle beslechting zonder verwijl van den stryd van eeuwen. Hun verlangen is een heel eind gekomen binnen het bereik van mogelijkheid en uitvoerbaar heid" enz. Deze woorden van een voornaam orgaan van de openbare meening in Zuid- Ierland hadden zulk een teleurstellenden afloop niet doen verwachten, en misschien zullen ook breede kringen van het Zuid- Iersche volk in de algemeene ontgoocheling deelen. Toch stemt de eensgezindheid van het republikeinsche parlement tot nadenken. De zelfde eensgezindheid in Zuid-Ierland kwam aan den dag toen het bevel gegeven werd, om de wapens te laten rusten. Opeens bleken toen ook de extremisten, van wie men het ergste gevreesd had, te gehoorzamen. Er zyn menschen die nog wat verwachten van een volksstemming iD Zuid-Ierland, maar deanti- Engelsche stroom blykt zoo sterk, dat men moet twyfelen, óf een andere meening zich wel zou durven uiten. Het ernstige in den heelen toestand is, dat de oude stokebranden in de Engelsche politiek triomfeeren kunnen. Zy kunnen aanvoeren, dat alle tegemoetkoming tegenover Ierland toch nutteloos is en Engeland thans een ge duchte waarschuwing heeft ontvangen, dat het Sinn-Feinsche Ierland de eerste gelegenheid de beste zou kunnen aangrijpen en van een oogenblik waarop Engeland in ongelegenheid komt, party trekken om te bereiken wat het nu ondubbelzinnig verklaard heeft te wenschen. (N. Rott. Ct.)

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5