11' kreukbaar rechtvaardige recyialtar van den advocaat-generaal. Alle verdenking, die tot dusver op beklaagde ryette; is door den ad vocaat-generaal weggwomeoi Pleiter verzocht p ai wl op iDyrtec ter mijn, zoo mogelijk no? hodcp Na raadkamer weed het hof onmiddellijk arrest. Dit strekte tot bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Kindermoord. •Voor de rechtbank te Tiel heeft Donder dag terecht gestaan de 66-jarige Huibertje van Asch te Rumpt, 'gem. Dell, beschuldigd van doodslag op 6 Augustus gepleegd op het kindje, waarvan haar ongehuwde dochter dien dag was bevallen. Zij heeft het kind het hoofd afgesneden en het lijkje op de mest vaalt achter het varkenshok geworpen, waar het eenige dagen later door de politie werd gevonden. Als deskundigen werden gehoord de doc toren J. P. Asjes te Tiel en J. L. Hulst te Ledden. [Beklaagde bekende volledig. Eisch twee jaar gevangenisstraf. Uitzet Een lastige staking. Uit Weenen schrijft men d.d. 12 Septem ber aan het Hbld.: Wie ze nog niet kende, kon ze dezer dagen in optocht langs den „Ring" zien trekken, teriwijl haar klanten op de deuren van de klei ne grijze huisjes, waarvan eenige duizenden exemplaren de stad sieren, de mededeeling te-lezen kregen: „Wegens staking gesloten". En daar de sta akstera van haar hart geen moordkuil maakten, vernamen de Weeners bij deze gelegenheid niet alleen, dat ze ge meente-ambtenaressen zijn, maar ook dat ze voor haar menschlievend werk per dag der tig kronen krijgen, wat juist voldoende is voor drie trammetjes. De gedachte, dat iemand voor dertig kro nen per dag een dergelijke carrière kiest, is bepaald beangstigend. En daar de closet-juf frouwen nu toch eenmaal aan het verklap pen van haar geheimen waren, vernam de wereld ook, dat ze een steun-pilaar van de christelijk-sociale partij zijn, of met andere woorden: conservatief. Of dit in verband staat met het beroep, werd er niet bij1 ge zegd, maar het verklaart in elk geval, waar om ze niet reeds vroeger in staking zijn gé- gaan. Want haar superieuren, de „closet-con troleurs" hebben het reeds tot vierduizend kronen in de maand gebracht, omdat ze so ciaaldemocratisch zijn. Overigens wist tot nu toe geen mensch, dat er zulk een ambt bestond, en voor de weinige Oostenrijkers, die nog geen ambtenaren zijn, opent zich plotseling een nieuw perspectief. Men noemt hier de menschen nooit bij den naam, als ze een titel hebben. En men kan zich gewoonweg niet voorstellen, welk een effect men zou kunnen bereiken, wanneer men een dame met deze woorden aan zijn vriend voorstelde: „Mag ik u aan inijn vriend, den heer closet-oontroleur voorstellen, me vrouw?" Maar nu dwaal ik af. De closet-juffrouwen hebben zeker gelijk, dat ze zoo niet langer voort willen gaan. G-eheel Weenen staat aan haar zijde. Thans kost de toegang tot de eer ste klasse van de aan haar toevertrouwde huisjes evenveel als vroeger een gereserveer de plaats in den schouwburg. De gemeente zal den prijs moeten verhoogen tot dien van een vroegere loge. Zelfs op gevaar af, dat de middenstand ook hier niet meer mee kan en de grijze huisjes tot den rang van luxelo kalen stijgen. De factuur bij den slager. De Prefect te Parijs heeft den strijd aan gebonden tegen de slagers. Hij wilde, dat Öe slagers bij elke aflevering een bewijs zou den afgeven, waarop kwaliteit, prijs en ge wicht van het afgeleverde wordt ingevuld. Na hevig verzet van de slagers heeft de pre fect het pleit gewonnen en sinds deze week la de verordering in werking getreden. De nieuwigheid heeft bij gehaaste vrou wen, wachtensmoede, wat ontevredenheid ge wekt, tenminste hij1 de slachters, die erop stonden, het biljetje bij het vleesch te voe gen, ook al toonde de klant zich niet heel begeer ig .De juffrouw aan de kas had de zorg voor het invullen volgens de gegevens van den bediende. De praktijk zal uitwijzen, hoe de vleesoh- houwars de beschikking toepassen. Men weet, dat ze zich beriepen op hun onkunde aangaande de hoedanigheid van het vleesoh, als ze dit in hallen of abattoir inslaan. Om eigen verantwoordelijkheid bij het bepalen van de kwaliteit tegenover het in te stellen toezicht van politiewege af te wenden, stel den de slagers voor „merkers" van het abat toir of veeartsen met de Massificatie te be lasten. Het slagen van dezen maatregel, ter voor- ming van misbruik en overvraging, hangt grootendeels van het publiek af. Als dit het been stijf houdt en dien waarborg blijft ver langen zonder zich aan het zure gezicht van den slachter te storen, is het pleit beslist. Roscoe Arbuckle. Iedere bioscoopbezoeker kent de buiten gewoon dikke en zware Amerikaansche film acteur Roscoe Arbuckle. De man verdient enorme sommen. Gevolg uitspattingen en braspartijen. In de afgeloopen week had deze sinjeur weder een partijtje gearrangeerd, waaraan ook eenige bekende vrouwelijke film-artisten deelnamen. Daarbij werden ontelbare glazen whisky, jenever enz. gedronken, zoodat het een formeels dronkenmanspartij werd In de bladen troffen wy over het verder verloop bijzonderheden aan, van zulken stui tenden aard, dat wy meenden deze onze lezers te moeten onthouden. Genoeg zij het De gerechtelijke Wbschouwsr, die het onder zoek beeft geleid naar de doodsoorzaak van mej. Rappel kwam tot de slotsom, dat de jonge vrouw was overleden aan buikvlies- ontsteking, veroorzaakt door een ruptuur, tengevolge van geweldpleging door Roscoe Arbuckle. De groote jury besloot met groote meerderheid, Arbuckle in beschuldiging te stellen wegens manslag. Een lid van de jury was er voor, den naam van Arbuckle als vermoedelijke dader hiet in de resolutie op te nemen. Dagboek van een Amsterdammer in de Telegraaf. 15 September. De vloek der mensohheid, aldus sprak het jongmemsch met de cigarette en de cerise sokken, is de ouderdom. Als de wereld ondergaat en bet gebeurt, dan zal dat de schuld zijn van de ouwe mannetjes. Lees Shaw, zei ik, die in „Terug naar Methusailem" betoogt, dat een tachtigjarige een zuigeling is, want dat hij met een beetje goeden wil zeshonderd kan worden. Nonsens, zei het jongmensdh, Shaw is zelf 65 en dus een ouwe kerel. Jullie zijn alle maal te oud en1 te aftandsch. Dat is het onge luk der wereld. Kijk maar eens rond. Neem de Eerste Kamer. Een regelrecht ouwe-man netjes-huis. De Tweede Kamer is geen haar beter. Lees één kolom van de Handelingen en Zeg dan, dat dat niet het gestamel uit een besjeshuis is. Heeft wel eens het voorrecht gehad voor een gerechtshof terecht gestaan te hebben? Eerste-klas Bronlbeek, meneer Gaat U eens naar de Beurs. Kijk eens naar de groote chefs van de groote huizen. Alle maal slap in de knieën en met druppels aan hun neus. Heeft U het diner van de Inter national Law-Association meegemaakt. Wie hadden het grootste woord? De ouwe heeren. Loopt U het Vrijhandel-congres eens binnen. Alle beroemdheden zijn boven de jaren. Ga naar Genève. De gemiddelde leeftijd is ca. 65. Loop 'n tooneelzaal binnen. Al' onze jeune- premières zijn grootmoeders of bijna. Wie geven den toon aan in de 'litteratuur? De aderveikalkten. In de journalistiek dan -toch niet Je wilt toch niet 'zeggen, dat jullie kran ten' iets anders zijn dan slaapbollen van ouwe heeren, die aan slapeloosheid lijden? Waarom is ons leger zoo slagvaardig? Heb je wel eens een generaal gezien, die niet met drie man op een paard geholpen moest worden? Lees de geschiedenis van alle ondergegane bescha vingen. Het zijn altijd de ouwe heeren, die de boel in 't honderd lieten loopen. Terwijl de Senaat delibereerde, ging Saguntum verlo ren. Terwijl de ouwe heeren de economie de wet voorschrijven1, dondert de wereld in el kaar. Al wie boven de 45 is, moet van staats wege worden opgezet. Plaats voor de jon geren! Hoe oud is u, jongmensch? vroeg ik. Ik weet wat je zeggen wilt, niet droog achter mijn ooren. Neen, jonge man, ik wilde u vragen: Kijkt ge wel eens naar de vrouwen? Meer dan me lief is. Dat doen we allemaal.... als we jong zijn, doch is u dan niets opgevallen? Voelt ge niet waarom de rokken langer worden)? Omdat de vrouw begrepen heeft, dat de jeugd heeft uitgediend en zij, met de lange rokken, er weer uit wii zienj als een bedaagde. Nonsens, zei de overmoedige, je kijkt te veel naar de beenen. Maar als je naar de hoofden kijkt, wat zie je dan? Dat de vrouw haar haren afknipt. En waarom? Omdat ze er als een jongen van veertien jaar wil uit zien en vrouwen eerder dan mannen, de toe komst voor-voelen. Adieu, meneer, en laat je opzetten". Er zijn waarlijk oogenblikken in 't leven, dat men, wat men noemt, „er niets van terug heeft". TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Verschillende kleine wetsontwerpen ont eigeningen e a. worden zonder beraadsla ging op stemming aangenomen, waarna aan de orde komt de interpellatie Schaper inzake de woningbouw-circulaire van den minister, ter. Hij bespreekt den nog altijd heerschenden woningnood en vraagt hoe de Minister er toch eigenlijk toe komt te beweren, dat door de door hem genoemde hoeveelheid woningen dat tekort zal zijn verdwenen, 's Ministers berekening is onbegrijpelijk en onmogelijk te volgen, meent de interpellant. Met cijfers toont de heer Schaper aan, dat vele woning tellingen onjuist zijn, en nog schier overal een tekort la Er Is geen reden; om thans premiebouw en partiouliere bouw te laten voorgaan. Laat de minister dus zijn circu laire intrekken en niet den boel door die cir culaire in de war sturen, Spr. resumeert zijn Interpellatie In een zevental vragen. Minister Aalberse zegt, dat deze interpel latie hem de gelegenheid geeft eenige ver keerde meeningen omtrent zijn circulaire recht te zetten. Spr. zet de bedoeling der cir culaire uiteen. Voor grondaankoop en woningbouw stond de Regeering toe in 1917 51.187,109, in 1918 51,684.14, in 1919 94, 700,810, in 1920 154,489,320, en in 1921 (tot 1 September) 218,087,427; in totaal 570,048,700. Daarbij komt nog in 1921 ruim 381/» milli- oen aan premies en rond-29 millioen aan hy potheek, dus in 1921 in totaal 2851/» millioen of over de vijf jaar ruim 6371/» millioen! Tegenover de verwijten, dat spr. niets doet voor de bevordering dér volkshuisvesting zegt spr. dus eenvoudig: zie de cijfers! Spr". zal de vragen van den heer Schaper volle dig beantwoorden, doch vraagt dezen of hij een land kan noemen] waarde laatste drie jaren zooveel voor de volkshuisvesting is gedaan als hiér. De materialen beginnen thans in prijs te dalen, behalve steenenl en dakpannen, maar er is een groot tekort aan arbeidskrachten, vandaar dat van de toegestane 570 millioen aan voorschotten nog slechts 880 millioen of 3/5de is verwerkt, terwijl in Amsterdam, Rot terdam en Utrecht slechts de helft is ver werkt van wat de Regeering heeft toege staan: De eigenlijke reden is daarvoor niet dat de wethouders niet actief genoeg zijn om de plannen uit te voeren. Er zijn feitelijk te veel bouwplannen tegelijk in uitvoering, vandaar de stijging der arbeidsloonen in de bouwvakken. De aanhangige plannen kunnen eerst in twee jaar worden afgewerkt, zoodat spr. den woningbouw volstrekt niet stopzet, maar al leen de goedkeuring van nieuwe bouwplan nen. Toch keurt spr. ook thans nog bouw plannen goed, waar daaraan beslist behoefte bestaat. Zoo is sinds 1 Juni nog 39 millioen toegestaan aan premies en hypotheek en 14 millioen aan voorschotten of 53 millioen in totaal. Spr. gaat alleen de overproductie van bouwplannen tegen. Berekeningen van het woningtekort en het accrès aan woningen leenen zich onmogelijk tot een mondeling debat, meent de minister. Men werkt op dit gebied miet voorstellingen, waarvan niemand weet of ze zullen uitkomen. Maar al was het woningtekort grooter, dan door spr. is becijferd, zou dat niets afdoen aan spr. betoog, dat wij niet voldoende ar beidskrachten hebben om per jaar meer dan 40.000 50.000 woningen af te bouwen. De Minister deelt voorts mede absoluut niet van plan te zijn zijn circulaire in te trekken. Hij hoopt, dat de meerderheid der Kamer de wo- ningpolitiek der regeering zal goedkeuren, evenals dat in Engeland1 geschiedde. De toe komst zal bewijzen, dat spr. juist heeft gezien De heer Schaper repliceert. De Minister erkent zelf zich in de berekeningen te heb ben vergist, 's Ministers antwoord bevredigt den heer Schaper geenszins, en hij dient twee ïrioties in, strekkende om de circulaire in te trekken en vereen igingsbouw niet achter te stellen bij particulieren. Over deze moties wordt, ook in de avond vergadering, breedvoerig van gedachten ge wisseld. De heer Snoeck Henkemans acht in trekking van de circulaire ongewenscht; wel wil hij op een juiste toepassing daarvan ge let zien. De heer Smeenk huldigt den Minis ter voor hetgeen hij voor woningbouw ge daan heeft. In geen land ter wereld is daar voor zooveel geld besteed. Spr. acht evenwel de conclusie van den Minister te optimistisch. Evenals de vorige spreker meent ook de heer Smeenk, dat de toepassing der circulaire te straf was en niet genoeg rekening hield met plaatselijke omstandigheden. En de heer Reimer betoogde, dat het den sociaal-demo craten te doen is om den rijkssteun perma nent te maken, in veel ruimere mate dan de Wonigwet ooit heeft bedoeld. De moties komen Vrijdag in stemming. Daarna richtte de heer Teenstra een inter pellatie toe die voortsproot uit ontevreden heid over de antwoorden! van den Minister van Waterstaat op schriftelijke vragen over het al of niet uitvoeren der droogmaking van de Zuiderzee. Interpellant wilde nu we-, ten of er, naar aanleiding o.a. van de arti kelen van den heer Van Gijn, een nieuw onderzoek zou worden Ingesteld naar de ver moedelijke kosten. Minister Könlg antwoordde dat hij zulk een onderzoek inderdaad zou doen instellen maar dat daarmede wel eenige tijd zou heen gaan. aangezien ook technische zaken moes ten worden onderzocht Inmiddels zullen de voorbereidende werken in matig tempo wor gden voortgezet Daarvoor echter zal niet meer noodig zijn dan vier millioen *8 jaars gedurende vier jaren. En in het Zuiderzeefonds zal jaarlijks één millioen worden gestort. 'De heer Teenötra was door dat antwoord bevredigd. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is de stemming over de bei de moties-Schaper inzake de ministerieele woningcirculaire. Beide worden verworpen met alleen de Stemmen van sociaal-democra ten en communisten vóór. De interpellatie-van Ravesteyn inzake de Zaak-Groenendaal (dienstweigering) wordt op diens verzoek van de agenda afgevoerd. In terpellant heeft, naar hij zegt, de vragen niet tijdig kunnen opstellen, waarover hij door de Kamer behoorlijk op den hak genomen en uitgelachen wordt. „Zelfs Wijnkoop zit je uit te lachen !v roept de heer Duys. Daarna is aan de orde de voortzetting van de beraadslagingen over de wijziging van de rijksuitkeering uit de gemeenten. Dit is het ontwerp dat President Kooien, op 15 Juni, na het schorsen der beraadslagin gen1 over de Dienstplichtwet nog in behan deling heeft gebracht en waarover toen nog drie loden, de heeren De Kanter, Bakker en Van Beresteyn hebben gesproken. Den vol genden dag ging de deur achter het Ministe rie voorloopig dicht. Inmiddels is de heer De Geer, die destijds een initiatief-ontwerp had ingediend vóór dat hét Regeeringsontwerp verscheen, Minister van Financiën geworden. Hij heeft zijn ont werp ingetrokken en dat van zijn voorganger wat gewijzigd. Hét bleek de drie sprekers van vóór het reces 'grootendeels te hebben bevredigd door het instellen van de Staats commissie die een definitieve regeling moet ontwerpen, maar de nu inmiddels voorgestel de nooöregellng vond heden haast louter be strijding. Het minst van den heer Van den Tempel, die alleen vond dat de gemeenten te weinig krijgen, maar overigens werd het voorstel beslist afgewezen zoowel door de reébtsche heeren Schouten en Fleskens als door de linksdhe sprekers Teenstra, Rink en Braat, Het ongenadigst was de anti-revolutio nair Schouten die, becijferend dat het voor stel na de wijziging ongeveer 20 millioen 's jaars zal kosten, betoogde dat op den ver keerden grondslag der wet van '97 nu wordt voortgewerkt en die van oordeel was dat de spilzucht van sommige groote steden nu wordt gepremieerd1 daar de zuinigste ge meenten (mede ten gevolge van het wijzigen der vergélijkingsjaren) nu ongunstiger wor den 'behandeld dan de verkwistende. In der- gelijken geest spraken ook de anderen en met name het verwijt dat het heele land, en dus in 't bijzonder het platteland, nu zal moe ten betalen wat de groote steden verkwisten, kreeg de minister vaak te hooren. Minister De Geer betwistte dit laatste, verzekerend dat de ergste nood juist onder de plattelandsgemeenten voorkomt. Zoo heeft Peize al 21 van inkomens van 9000 tot 10.000 gullden. Voorts merkte hij op dat hij het platteland heeft geholpen door schrap ping van het vermaarde art. 9bis der wet van '97 voor te stellen (het onderwijs-egalisatie- artikel). Overigens was dit niets dan een noodregeldng, die de uitkeeringen niet maxi maal 100 zou doen verhoogen, iets dat zelfs een zoo 'zuinig man als de heer Van Gijn, redelijk had geacht met het oog op de vermindeéde geldswaarde. Het debat van heden (gestemd kon er nog niet worden) voorspelt niet veel goeds voor deze eersteling van den Minister De Geer. Maar de sprekers spraken geen van allen na mens hun fracties. En men kan dus niet we ten, hoeveel leden zij, bij de stemming, mee krijgen, aldus het Hdbl. 3n zijn overzicht. LUCHTVAART. Motorloos zell-vliegen. Wolff-bureau meldt uit Frahkfurt: Naar de „Frankf. Zt." uit Bischofheim in de Rhön verneemt heeft Harth uit Bamberg met een motorloos zeilvliegtuig 21 min, lang boven Heidelsheim gevlogen. Hij vloog eeni ge malen op 1500 M. hoogte over de start plaats en daalde ten slotte op een plek, die slechts 12 M. lag beneden de Startplaats. Bij een tweede vlucht viel Harth na zes minu ten gevlogen te hebben, uit 70 M. hoogte naar beneden en werd zwaar gewond. OOST-DïDIE. Vliegtocht Twee van de drie marinevliegtuigen, die van Priok opgestegen waren, zijn 's middags 14 September te Belawan aangekomen, na een half etmaal zoek te zyn geweest ten gevolge van de ongunstige weersgesteldheid, waarom twee jagers en twee andere water vliegtuigen de kuststreek afzochten. Verslag der Gemeentelijke-Arbeidsbeurs over de maand Augustus 1921. Mannen. Aanvrdgen van werkgevers kwamen in om: 1 beten-timmerman, 5 bollenpellers ben. 18 jaar, 12 grondwerkers, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 99 losse-werklieden, 2 metselaars, 2 steen bik kers, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 3 stuca- doors, 10 schilders, 33 transportarbeiders, 4 timmerman halfwas ben. 18 jaar, 1 verwar mingsmonteur, 2 ijzerwerkers. Totaal 180 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 bakkers, 1 bakkersiooper, 1 banketbak kersleerling ben. 18 jaar, 7 'bollenpellers ben. 18 jaar, 1 beton-timmerman, j. electricien ben. 18 jaar, 33 grondwerkers, 5 kantoorbe dienden, 5 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 5 landarbeiders, 1 loodgietersleerling been. 18 jaar, 3 letterzetters, 2 loopknechten^ 5 loop jongens ben. 18 jaar, 1 motordrijver, 1 ma chinist, 2 metselaars, 2 matrozen, 2 machine- drijvers, 5 opperlieden, 1 opzichter-slacht plaats, 2 pakhuisknechts, 1 smid-bankwerker, 2 smeden, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 schoenmaker, 4 steenzetters, 8 schippers, 5 schilders, 76 transportarbeiders, 2 tuinlie den, 4 timmerlieden, 1 timmerman ben. 18 jaar, 1 vlsscher, 1 verwarmingsmonteur, 70 lbsse-werklleden, 1 winkelbediende, 2 ijzer- werkers, 2 losse-werklieden ben. 18 jaar. Totaal 265 personen. Geplaatst werden: 1 beton-tlmmermian, 5 bollenpellers benl 18 jaar, 12 grondwerkers, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 09 losse-werklieden, 1 metselaar, 2 steenbikkers, 1 emidsleerlinig ben. 18 jaar, 4 steenzetters, 5 schilders, 33 transportarbeiders, 4 timmer lieden, 1 timmermlam halfwas ben. 18 jaar, 1 verwarmingsmonteur, 2 ijzerwerkers. Totaal 175 personen! Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 7 dagdienstboden, 6 dagmeisjes, 8 dienst boden (intern), 1 huishoudster, 1 hulsjuf frouw, 1 inpakster, 1 noodhulpdienstbode, 8 werksters. Totaal 27 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 dagdienstboden, 4 dagmeisjes; 1 dienst bode intern, 1 dienfetbode intern ben. 18 jaar, 3 huishoudsters, 1 inpakster, 1 kantoorbe diende, ,1 kantoorbediendé ben. 18 jaar, 1 noodhulp-dienstbode, 14 werksters. Totaal 29 personen. Geplaatst werden: 2 dienstboden, 8 dagmeisjes, 1 dienstbode intern ben. 18 jaar, 1 noodhulp-dienstbode, 5 werksters. Totaal 12 personen. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. UIT DEN OMTREK Jullanadorp. Met de Harddraverij op Zondag 18 Sept. zullen 16 paarden daaraan deelnemen. Daar er nog nooit zooveel dravers zijn opgegeven, staat net naar een drukke en tevens wel ge zellige harddraverij. Onze Harmonie heeft hare medewerking toegezegdi. Texel, 16 September. Gisteren werd in de o. L school te Ooster end de eerste Ouderavond gehouden. Tot leden der Ouder-commissie werden gekozen de heeren D. Mantje, O. Witte, A. de Kort, W. Bremer en Mej. O. Eelman— Daalder. Na afloop vergaderde de Oommissie, die tot voorzjtter verkoos den heer W. Bremer en tot Secretaris den Heer O. Witte. Vervolgens werd het reglement volgens het verstrekte ontwerp vastgesteld. Oudeschild. Gister nam de heer M. Kroon, onderwijzer aan de O. L. School te Oudeschild, afscheid van zijn leerlingen. De heer Kroon hoeft het onderwijs 40 jaar -gediend eni igaat nu rust nemen. De .kinderen gaven hun vertrekfcen- den onderwijzer een souvenir. Ze werden 's middags rijikelijk getracbeerd. Anna-Paulowna. .De aanleg van huisinstallaties voor de electrificatie onzer gemeente is gegumd aan de firma A. Dekker (Anna Paulowna) en Poleari (Alkmaar), in samenwerking met de firma K. Jonker (Anna Paulowna) en Schuur man (Schagen). Bij de verloting der Zijper Landbouwten toonstelling viel de hoofdprijs, een paard en kar mot tuig, ten1 dool aan dien heer N. Vroone J.. alhier. Wlerlngen. Onze plaatsgenoot, de hoer H. Bax Jr-> slaagde te 's-Gravenhage voor het examen als 3e stuurman voor de groote vaart. Mej. F. Zomerdijk, thans alhier, verpleeg ster in het Stadsziekenhuis te Alkmaar en het Academisch ziekenhuis te Utrecht is door het bestuur van ons „Witte Kruis Ge noemd tot tijd. wijkverpleegster. Mej. zome - dijk heeft die benoeming aangenomen en reeds in functie getreden. Drie groote manden vulden bijna Jgeheel het niet-publieke gedeelte van de Tielsche rechtzaal. En elke mand was geheel gevuld met allerlei, dat een 24-jarig meisje te Op- hemert bij haar aanstaand huwelijk meende te kunnen gebruiken van den boedel harer mevrouw: zilveren theelepeltjes, lepels en vorken, twee gouden armbanden, hospitaal linnen, luiers, theedoeken, knssensloopen, een karpetschuier,' dameshemden, messen, noot muskaat, een doosje krijtwit, spijkers, een gouden dasspeld, een vulpenhouder, witte ondergoederen, weckflesschen, kinderlakentjes en dito mutsen, een vlag met oranjewimpel, pakjes puddingpoeder, enz. Eisch zes maanden voorwaardelijk. mede te deelen, dat Arbuckle ee~> der dames naar zijn kamer heeft medegenomen, en dat men kort daarna constateerde, d«t zij m«j. Rapp3 plotseling was overleden. De jury voegde aan haar beslissing nog toe, dat zij er by de autoriteiten op aan dringt, „dat stappen zullen worden gedaan om te voorkomen, dat San Francisco een verzamelplaats zal worden van troepen licht missen." Mej. Prevon, een der getuigen, antwoordde op een vraag, of Arbuckle veel had gepraat „Ja, hij was heel nijdig. Toen ik hem vroeg, waar hij zoo woest over was, antwoordde hy: „Als ze nog één keer gilt, zal ik haar het raam uitsmijten.'' Deze zelfde getuige ver telde nog, dat Arbuckle dronken was ge weest; hy had er van gesproken, het raam te willen uitspringen. De kamer lag op de 12de verdieping. Zoowel juffrouw Blake als juffrouw Prevon hebben verzocht om politiebescherming. Zij ▼reezen voor bedreiging van den kant van Arbuckle's vrienden en van belanghebbenden bij de Arbuckle-fllms. Bij deze laatste zyn zeer groote geldelijke belangen betrokken. Overal in den lande worden films, waarop „Fatty" voorkomt, door het publiek met vijandigheid ontvangen. Aanplakbiljetten, waarop zyn naam staat, worden afgescheurd," enz. In New-York zijn 600 bioscopen, die onder contróle staan van leden der Theatre Owners Chamber of Commerce. In al deze 600 bios copen zijn de Arbuckle-films van de agenda afgevoerd. Het valt dan ook best te begrijpen, dat de publieke opinie in de Ver. Staten na kennis name van de niet nader te noemen zwijne rijen, ontzet is over hetgeen aan het licht kwam. Te Pittsburg, Kansas City en in andere groote steden heeft de geestelijkheid zich met de zaak bemoeid en den eisch gesteld, dat de geheele filmnyverheid zal worden stop gezet, totdat een volledige verandering in de leiding zal zyn verkregen. Heden wordt de zitting gesloten. Off.-mach. 2e kl. F. B, Crane, T. Talboo en E Wijvekoto zijn in de directie der marine te Wil- lemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantser- dek schip Zeeland, Per particulier stoomschip Prins der Nederlan den van de Maatschappij Nederland zijn op li Sept. 1921 uit Oost-Indiö in Nederland terugga- keerd: Korp.-seiner A van Aeperen; matroos-hof meester G. C. van 't Wout; matroos 2e klasse J. Jansen; matrozen 3e klasse H. Heine, J. Gum derson en J. A. van der Klap. Plaatsingen, enz. De res.-maj. B. Teenetra. van de lnf. der Land weer, 1» bij K.B., met ingaxur van 16 Oct 1921, in zijnen tegenwoordigen rang overgeplaatst van bet landw.distr. Amsterdam bij het 21e reg. lnf. Aanvangende 8 Oct. a.s. zal aan de etonnschool der le Div. te Waalsdorp een cursus worden gehouden, ter opleiding van officieren en onder officieren tot instructeur en tulp-instructeur bij een stormschool. Aan dezen-cursus kan ook wor den deelgenomen door personeel van de 10e inl- brigade (het 10e en 21e rag. inf.) De eerg. G. D. van der Pol. L. R. van der E'st en A F. M. Visser, allen van het 21e xeg. inf zijn geslaagd voor het toelatingsexamen tot den Hoofdcursus te Kampen (zijn bestemd ter op leiding voor officier). Bij beschikking van den Min. van Oorlog, is aan den dienstplichtige B. Boonstra, van het 21e reg. inf., toestemming verleend tot verblijf in Amerika! Bij beschikking van den Min. van Oorlog, is aan den dienstplichtige P. Former, van het 21e reg. inf., (uit de gemeente Texel), verlof verleend, zulks in afwachting op de Kon. beslissing op eene aanvraag om vrijstelling van den dienst bij de militie. Candidatenlijsten- voor een hoogeren rang De Min. van Oorlog heeft aan tiet Hoofdhest. van de onderoff.vereen. „One Belang" medege deeld, dat Z.E. de Inspecteurs der Wapens en van de Mil. Administratie heeft uitgenoodigd aan het Hoofdbestuur voornoemd, te doen toekomen af schrift van de verschillende candidatenlijsten voor de rangen van serg.-maj. en adj.-onderoff. naar den stand van 1 Oct. 1921, en voorts telkenmale na afloop van een kwartaal, voor het eerst op 1 Jan. 1922, aan voormeld Hoofdbestuur médedeeling te doen van de veranderingen, welke dn dat kwartaal in de candidatenlijsten zijn aangebracht. Voor zoover nog candidatenlijsten als vorenbedoeld worden aangehouden, ingericht volgens de bepa lingen van het voormalig „Voonschrift eischen van geschiktheid", zullen die lijsten en do veran deringen daarin ook worden medegedeeld. Verhooging Bnreaogelden. Te rekenen van 1 Jan. 1921 af, worden de vaste «ommen voor administratiekosten (bureaubehoef ten) voor enkele autoriteiten der landmacht ver hoogd. ANNA PAULOWNA, 16 Sep. 1921. Groote aardappelen 79, drielingen 2.30 3.80, slaboonen 68.2560, enijboonen 59—161.25 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDJJK, 16 Sept. 1921. Schoolmeesters 5.10—8.60, eigenheimers 5.10, blauwe aardappelen 7.70—9.20, bravo's 516.20, roode ster 7.10, drielingen 4.50 5.10, kleine 2.60—2.70, spercieboonen f 45.10, grove uien) 9.70—10.10, drielingen 7.40, nep 7—8.60, peen 8.90—9.80, roode kool f 4.90 6-10, kleinere 1.90—4.50 per 100 K.G.; boswor telen 6.8010.10 per 100 bos; bloemkool f 3 —6.90, 2e srt. 0.9O1.20 per 100 stuks: gele 9.7.40, 2e soort f 2.904, witte kool 5—6.80, 2e srt. 4, bieten 5.50—7.20. van 15 en 16 Sept. 1921. ONDERTROUWD: W. Polderman en H. E. van der Ploeg. GETROÜWD: J. J. Dito en J. J. van Bredero- de; C. Krijnen en M. J. Vermeulen; J. Grande en A. C. Hagers; J. Buist en H. Scheer; H. Das en J. C. Kerstel; C C. van Eekelen en J. Veen- stra; Th. N. Bleeker en M. J. Brems; P. van Lopik en M. K. de Jong. BEVALLEN: T. van Baaren-Meijers, z.; J. de Vroome-Coomans, z.; J. W. Hocque-Vroone, d.: A. C. de Jongh-van der Veer, d.; J. Schmidt-van Sloten, d. 0VI RLEDENA. Kikkert-Heerding, 60 j. VISS CHERIJBERICHTEN. 15 Sept. 1921. Aagevoerd door 8 kordons: 4 kisten kleine schol p. kist f 8; 4 kisten schar p. kist f 2.50; 2 kisten pietermannen p. kist 12. 16 Sept. 1921. Aangevoerd door 56 konders: 1030 middeltongen p. stuk 0.350.40 400 kleine tongen p. stuk 0.150.20; 5 tarbotten p. stuk 5—6; 30 rog- fen p. stuk 1.50; 8 kisten zetschol p. kist 14—17; 116 kisten kleine schol w kist 4.507; 52 kisten schar p. kist 3.504.50; 28 kisten pietermannen p. kist 912. 17 Sept. V.m. 8 uur niets binnen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6