HEEREN I. GRUNWALD, Keizerstraat 116. Nationalisten en sotiaiiswn. Berlijn. 19 Sept. De ..Kriegervereine" van Bernau hadden aldaar voor gisteren, Zondag, een Tannonberapee** op touw gezet. Plotseling werd bekend, Jat men van boo. «tijde voornemens wat» de zaak iu de var te sturen1, waarop het feest naar WUbersdorf werd verplaatst. Toen de soc. dit vernamen, trokken zij daarheen en vernielden in een restaurant alles wat hun in handen kwam, tafels, stoelen, deuren, enz. Bij het handge meen vielen, ook eenige schoten, waardoor echter niemand gewond werd. Op de markt werden de vaandels, wimpels, borst/beelden van keizers, enz. verbrand en op den terug weg werd het „Kriegendenkmal" volkomen1 verwoest. De politie moest alles lijdelijk aan zien. Phllipp ra Eulenburg. Berlfjn, 19 Sept. Fürst Philipp zu Eulen burg is Zaterdag op 75-jarigen leeftijd over leden. Met Eulenburg is een politieke en diploma tieke persoonlijkheid heengegaan, die als geen ander in den na-Bismarcktijd en in een zekere periode van de regeering van keizer Wilhelm een belangrijke rol heeft gespeeld. 'Met den keizer was hij zeer bevriend, reeds toen deze nog prins Wilhelm was. Hij genoot ten volle het vertrouwen van den kei zer, begeleidde hem geregeld op zijn Noor- sohe reizen en was een geregelde gast op de keizerlijke jachtpartijen. Ook als dichter en als componM heeft hij succes gehad. Het prooes, waarin hij gewikkeld werd en dat leder zich nog zal herinneren, joeg veel stof op en dwong hem zich uit het openbare le ven terug te trekken. Of hij schuldig was aan het hem ten laste gelegde, is nooit op gehelderd. beieren. Berlijn, UZ Sept. Ofschoon het geschil fcus- schen Beieren en het rijk eenigszins ver- Bcherpt is, worden de onderhandelingen voortgezet. De laatste dagen zijn weer in vloedrijke Beiersche politici te Berlijn doende geweest om dien weg voor een vergelijk te banen- Berlijn, 19 Sept De besprekingen tusschen den voorzitter van dp Beiersche Volkspar tij en den afgetreden minister-president zijn thans afgeloopen. Geheimraad Held is gis teren uit Berchtesgaden teruggekeerd. Het resultaat van zijn reis is nog wel niet offi cieel bekend, doch het schijnt zoo te zijn uit gevallen als men verwachtte. De heer von Kahr heeft het aanbod, de kabinetsvorming op zich te nemen, waaraan eohter zekere voorwaarden waren verbonden, van de hand gewezen. Da eeuwige onruststokers. Uit Berlijn wordt d.d. 15 iSept. aan het „Hbl." geschreven: De moord op Erzberger heeft toch nog een goede zijde gehad. Thans, nu gebleken is, dat inderdaad waar intusschen niemand aan twijfelde de daders te vinden waren in de reohts-radicale kringen, die met de Duitsch-nationale partij nauw verwant zijn, hebben de republikein- sche partijen een zoo schitterend propagan damateriaal in de hand gekregen', dat, als zij het zich maar tijdig en afdoend ten nutte maken, de nationaal-bolsjewistische nesten in Beieren en' Silezië nog met kracht bunnen uitgeroeid worden vóór een tweede Kapp- omwenteling het rijk opnieuw in diepe ellen de stort. Want de onthullingen, die pijnlijk genoeg niet aan de Beiersche maar aan de Badensche recherche te danken zqn, hebben de opzien barende mededeeling gebracht, dat de beide moordenaars ndet alleen jonge officieren wa ren, die tot de beruchte Ehrhardt-brigade (van den Kapp-putsch) ibehoordi hebben en die zelfs een tijdlang onder leiding van den be kenden leider der Beiersche Volkspartij dr. Heim zich voor een nieuw beroep bekwaam den; maar bovendien is gebleken, dat zij deel uitmaakten van een over geheel Duitschland vertakte samenzwering, die het stellig niet bij den moord op Gareis en ErzbergeT zou gelaten hebben, maar die vermoedelijk ook moordaanslagen op Rijkskanselier Wirth, op Scheidemann, HörsAng, Noske, dr. Schiffer en vele andere .bekende politici, die reeksen dreigbrieven ontvingen', van .plan was. Vatten we samen wat verschillende regee- ringsbladen en daarnaast minder betrouw bare organen! der onafhankelijken én com munisten aan materiaal in dezen gebracht hebben, dan krijgen we het volgende over zicht: Na de Kapp-revolutie verhuisden vele of ficieren en oud-officieren, verbitterd door het verjagen der monarchie, door hot verlies van hun betrekkingen, door het 'bezetten van hooge regeeringsposten door sociaal-demo- oraten naar Oost-Pruisen, Silezië en' Beieren. In Oost-Duitsohland vonden zij op de goede ren der groot-grondbezitters veilige schuil plaatsen, zoowel de officieren als de soldaten, aangezien daar volop gelegenheid was wa pens in grooten getale te verbergen, terwijl de officieren als rentmeesters, jachtopzie ners, administrateurs, enz., de soldaten als huisknechten, koetsiers, chauffeurs, landr en tuinarbeiders in dienst genomen werden. Na dat vrijkorpsen en burgerweren opgeheven waren, bleven zij onder den algemeenen naam van (VA.rbeitsgememschaft" vereenigd. (Zoo heet de Brigade-Ehrhardt al gerui- men tijd ..Artoeitsgemednsohaft Oberland"). Naar Beieren trokken in hoofdzaak de lei ders en de heftigste fanatici. En wel met vrouw, met kinderen en mét geheele huis houdens. Want in de „Ordnungszelle Beie ren" voelden zij zich kiplekker. Gelijk ik in mijn vorigen ibrief reeds ver telde, dankt de thans ten val .gebrachte mi nister-president von Kahr zijn benoeming aan den hoofdcommissaris van politie in München Pöhner, die onmiddellijk na de Kapp-contra-revolutie zich met eenige offi cieren naar zijn vriend Kahr begaf en hem uitnoodigde niet alleen de regeering op zich te nemen, maar bovendien onmiddellijk de monarchie te herstellen. In December van 'het vorige jaar heb ik na mijn Beiersche reis reeds voldoende gelegen heid gehad om er op deze plaats op te wijzen, dat men intusschen in verstandige regee- ringskringen in München van dit oogenblik- kelijk herstel van -het koningschap in Beieren niets hebben moest. Men stond zeer terecht op het stand punt, dat een Beiersche monarchie zonder gelijktijdig herstel van het Keizerrijk met B rlijn als middelpunt onmogelijk er voor barig ware en dat 'men voorloopig slechts de rust en orde wilde herstellen, de monarchis tische plannen Intusschen nog jaren lang meende te moeten uitstellen. Intusschen gaf men mij toen in zeer goed ingelichte Beiersche regeer'ng*1" ringen \"1- mondig toe, dat er stellig een gevaar lag In de mogelijkheid, dat zoowel de premier von Kahr als de leider der toenmalige „Orgesoh" dr. Echerlsch, op den duur zloh niet zouden kunnen onttrekken aan den invloed van man nen als generaal Ludendorff en kolonel von Xylander, die in Beieren woonden en daar een middelpunt van monarchistische agitatie vormden. Het is gebleken, dat die vrees volkomen gewettigd was. Pöhner, de machtige chef der Münchensche politie, liet geen twijfel aan zijn streven om Beieren) tot een brandpunt van de verderfe lijkste reactie te maken. De permanente Staat van Beleg stelde hem in staat nauwkeurig na te gaan, wie Beieren binnenkwam of het land weer verliet. Verleden jaar en ook nog dit voorjaar was de oontróle zoo sterk, dat zelfs alle niet-Beier- sche Duitschers zonder geviseerde pas Beie ren niet binnenkwamen, zich onmiddellijk na aankomst bij de politie moesten melden en hooge bedragen (tusschen de 100 en 200 Mk. voor een verblijf van zelfs maar één dag en wel in elke nieuwe gemeente) .betalen moesten voor de eer op Beiersch grondgebied te mo gen slapen en wandelen. Eerst eenige maanden geleden werd deze bepaling voor de Duitschers opgeheven. Voor alle buitenlanders bleef ze bestaan, wat in vele .gevallen terecht aanleiding was tot groo- te ergernis, daar vaak de vreemdelingen op de grofste wijize door de Beiersche politie autoriteiten behandeld werden. Maar vooral de politieke partijen, en wel uitsluitend de linksgerichte, hadden onder dezen Staat van Beleg te lijden. Het was in derdaad meer dan bar, hoe de socialisten in Beieren 'behandeld werden. Datwas geen handhaven van de veiligheid van den Staat meer; dat was een volmaakt eenzijdig schrik bewind, een wraakneming op socialisten' en oornmunisten, op zichzelf in het land der gijzelaars-moorden misschien verklaarbaar, maar politiek dom, kortzichtig en gevaarlijk voor de eenheid van het 'Rijk en voor de bui- teniandsche politiek. Want dezelfde Pöhner, die met ijzeren vuist d© roode vlag wist onder te houden, kneep 'beide oogen dicht, toen de nationaal- bolsjewisten van rechts in zijn onmiddellijke omgeving verzamelen bliezen en van Mün chen uit koeriersdiensten instelden met Oost- Pruisen en Silezië, misschien ook met Doorn en Wieringen (daarover zijn althans herhaal delijk berichten in de pers verschenen I), stel lig met de centrale der monarchistische be weging in Oostenrijk en Hongarije, waarmee de mislukte Staatsgreep van Keizer Karl in nauw verband stond. Wat de gevolgen van deze schandelijke be voorrechting van een zoo uiterst staatsge vaarlijke partij waren, is maar al te duidelijk uit de feiten gebleken. De heeren werden brutaal. In bun schendblaadjes werd een ophitsende taal gebruikt, die wij in Holland met den naam „Asmodee" slechts zeer zwak zouden gekenschetst hebben. iDe Duitsch-Nationale Partij, die zich door openlijke bescherming van deze beweging natuurlijk hopeloos zou gecompromitteerd hebben), was echter in haar hart maar al te verheugd over deze actie en bekrompen ge noeg om ze in het geheim duchtig te onder steunen. Deze heeren hebben nu eenmaal altijd uitgemunt door een werkelijk volmaakte „Ahnungslosigkeit" op politiek gebied, en geen verstandig mensch zou het nog noodig of wenschelijk geacht hebben, dat ze dit ge brek nog eens voor de zooveelste maal kwa men demonstreeren. Maar begin eens iets tegen zulke „heredi taire stupiditeit" 1 Dat is vaten boter aan grossen galgen) ge smeerd. Het gevolg was natuurlijk, dat zich een kliek van desperado's vormde, groene jon gens, die hun „opvoeding" op de slagvelden en' in de 'loopgraven gekregen heeft, en dat gewoon was 's avonds bij een glas „Sekt" en een sigaretje zoogenaamd dapper-koelbloedig te besluiten den volgenden ochtend een „Schödling", een ,;Reichsverdeiber" om zeep te brengen. En gelijk ook thans weer gebleken is werden zulke blagen in hun dapperheid nog gesterkt door de Duitséh-nationale families, die hier in Duitschland van een eenvoudig ongelooflijke geborneerdheid zijn, en daarin door een domme, ophitsende partijpers (de eenige die zij onder de oogen 'krijgen) nog gesterkt worden. ,Zoo woekerde anderhalf jaar lang het kwaad voort. En de leiders werden steeds brutaler. Het koortsachtig verlangen naar vroeger tijden werd aangewakkerd dooT regi mentsfeesten, herdenkings-parades, toespra ken, uniform-vertoon. Men weet, hoe gevoelig een groot deel van het Duitsche volk voor al deze hokus-pokus is. In deze gevaarlijke atmosfeer ontstond de „heldenmoed" der sluipmoordenaarfl-<uit-na- tionale-geestdrift. En de afgevaardigden Gareis 6n Erzberger werden neergeknald alsof het een jacht op schadelijk wild betrof. Dat bracht de gemoederen der republikein- sohe partij aan het overkoken. En, eerlijk gezegd, men kan niet anders dan ze groot gelijk geven, al kan men het aan den anderen kant ook hartelijk 'betreuren, dat door het lijdelijk toezien van de fatsoenlijke en menscbelijk denkende elementen bij de socialistische leiders door het voorgevallene weer aanzienlijk gesterkt is. Heel moeilijk is het, om thans reeds vast te stellen, wat er waar is in den stroom van onthullingen, die de linksche pers brengt naar aanleiding van de definitieve vaststel ling der moordenaars. Maar wat voorloopig vast schijnt te staan is al voldoende om tot de ontdekking te ko men, dat zij, die voor een herhaling van de Kapp-omwenteling vreesden, tooh niet zoo heel ver bezijden de waarheid waren. Interessant is bijv. wat de rechts-socialis- tisohe „Hamburger Echo" gisteren meldde over interessante gebeurtenissen op de Ham- burgsche stations: „Wie in de laatste dagen de stations be zocht heeft, als er treinen in de richting Beieren vertrokken, kon waarnemen, dat hetzelfde slag menschen, die den lOen Maart 1920 onder leiding van den' hoogverrader Ehrhardt zich in Döberitz samentrokken, weer op weg zijn. Hoe zij elkaar de hand schudden, de mouwen versierd met rood-wit- awsrte banden or. Swastika-kruizen; avon- Ingezonden mededeeling. kat uw JAS of UISTER dit winterseizoen aanmeten by de firma I Grunwald. Keizer straat 116 (boven), Wy zyn vertegenwoordiger van de meest roëele fabrikanten ln heeren- stoffen uit de grootste steden der ons om ringende landen. tuurlijke stemming, onverantwoordelijke licht zinnigheid, dezelfde politieke rijpheid', die in 1914 op de spoorwegwagons schreef: Hier worden nog oorlogsverklaringen aangeno men I Er wordt geroepen: „Wir setzten Rup- preebt ein und dann gehts nach der Juden- hiocbburg Berlin" en „Diesmal wird alles an die Wand gestellt". Dat is zoo de algemeene oonversatie-toon. Ik weet, dat het blad niet overdrijft. Ik ken in Berlijin tal van zulke jonge heet hoofden en heb ze honderden malen) 'zulke dingen hooren uitkramen. Slaapwagens derde klasse. Voor de Duitsche Staatssspoorwegen zijn tien derde-klasse-slaapwagens in aanbouw. Men hoopt ze in October in gebruik te kun nen nemen. In elke wagen worden 83 bed den aangebracht Een deel daarvan ligt dwars, het andere deel in de lengte der wa gens. Voorloopig zullen de wagens loopen tus schen Berlijn en Keulen, München en Kö- nigsberg. OOSTENRIJK. De financleele catastrophe- ln Oostenrijk. De correspondent van de N. Roti Ot te Weenen meldt 14 September: Minister Grimm zal vanmiddag in de na tionale vergadering verslag doen omtrent zijn reis naar Parijs, Londen en Genéve over de aan Oostenrijk te verleenen hulp. In ver band daarmede zal men het voorstel behan delen, de voorloopige begrooting tot 31 De cember te verlengen, en de regeering te machtigen de noodige gelden door een kre dietoperatie, (lees: uitgifte van bankbiljet ten. Corr.) te verschaffen. Vóór dat de minister van financiën op reis ging, luidde zijn voorstel kr. 20 milliard zijn door een kredietoperatie te dekken, thans is dit be drag met het oog op de nieuwe vorderingen der rijksambtenaren tot kr. 40 milliard ver hoogd. Zooals het Oostenrijksche corresponden tiebureau reeds eergisteren naar alle lan den van Europa seinde, is dr. Grimm niet ontevreden met het resultaat van zijn reis, de beurs gelooft hem echter niet meer, of beter gezegd zij is overtuigd, dat de entente den minister van financiën in 't ootje neemt. Vandaar dat de waarde van de kroon in de twee laatste dagen weer aanzienlijk is ge daald en voor buitenlandsch geld ongeken de prijzen worden betaald. De gulden steeg vandaag tot 535, de dollar tot 1647, de Zwit- sersche franc tot 298. Dat deze stijging van alle buitenlandsche betaalmiddelen tot een geweldige stijging in de prijzen van alle levensmiddelen aanlei ding zal geven, behoeft geen nader betoog, en evenmin dat de ambtenaren met nieuwe vorderingen voor den dag zullen kamen, daar hun eischen werden geformuleerd, toen de gulden nog 360, de dollar 900 en de Zwitser- sdhe franc 205 noteerden. Met het bovenge noemde bedrag van het 40 milliard zal de regeering dan ook zeker niet toekomen; bin nen eenige weken zal zij nieuwe voorstellen moeten doen, wanneer zij er niet de voorkeur aangeeft nu reeds eenige milliarden méér te vragen. De politieke partijen, die van mee ning zijn, dat de beurs aan al dit onheil schuld is, willen nu in de eerste plaats op den handel in buitenlandsch geld een zware belasting leggen, en de Al-Duitsdhe partij zal van middag reeds het voorstel doen den minister van financiën te machtigen de te genwoordige belasting te vertienvoudigen. De christelijke socialen willen eerst aan de regeering vragen wat zij van plan is te doen om aan speculatie in buitenlandsch geld een einde te maken. Intusschen hebben ln het departement van financiën dagelijks conferenties plaats, om het vraagstuk op te lossen of de staat zijne inkomsten nog kan vermeerderen. Daar de directe belastingen, in ronde cij fers, 65 pot, van het totaalinkomen beloo- pen, zijn de deskundigen, naar mij werd ver zekerd, het er over eens, dat het moeilijk is die nog te verhoogen. De Indirecte belas tingen zijn echter nog niet zoo hoog, en hoe wel die sociaal-democraten een vermeerdering steeds hebben bestreden, zien zij nu toch in, dat de staat ook deze bron van inkomsten ruimer moet laten vloeien. Voorts wil de re geering alle alle spoorweg-, post-, telegraaf- en telefoontarieven nog aanzienlijk verhoo gen, de inkomende rechten vermeerderen, kortom uit alle bedragen halen wat er uit te halen is. Wanneer men echter bedenkt dat de nieuwe tarieven nu reeds zoo hoog zijn dat een gewoon particulier niet meer kan reizen, en ter dege overlegt of hij een brief zal schrijven, dan is het nog volstrekt niet ze ker of de staatskas door nog hoogere tarie ven gebaat zal zijn. Natuurlijk zou het in hooge mate wen schelijk zijn alle niet dringend noodige uit gaven te schrappen en het groot aantal amb tenaren te verminderen, doch daarvan was reeds zoo dikiwijls sprake, zonder dat een dezer plannen werd uitgevoerd, dat dit ook nu wel niet het geval zal zijn. Het toch reeds reusachtige deficit stijgt zoodoende van dag tot dag, en de financieele catastrophe wordt onvermijdelijk, wanneer de zoo dikwijls beloofde en lang verbeide hulp van de entente niet spoedig wordt ver leend. Bij een devoltatie van de Kroon, zoo- als wij haar deze week beleefden, kan de staat plotseling onvermogend worden om aan zijne verplichtingen te voldoen. De vrouwen te Weenen. Wij hebben kort geleden melding gemaakt van een artikel van een Weensch blad, waar in een somber beeld gegeven werd van de moraliteit der Weensche vrouwen en meis jes. De prostitutie had te Weenen schrikba- renden omvang aangenomen en het blad waarschuwde tegen de nieuwe verleidingen, die de vele vreemdelingen met hooge valuta in den jaarbeurstjjd, voot de Weensche vrou wen zouden opleveren. De oorrespondent van de N. Rott. Ot. te Weenen meldt in verhand met deze kwestie, dat volgens een mededeeling van de Ween sche politie gedurende den jaarheufstijd 67 meisjes uit aen middenstand aangehouden zijn wegens gehéime prostitutie. Van deze leiden 17 aan geslachtsziekten. WEST-HONGARIJE. Berlijn, 17 Sept. In Weensche ententekrin gen deelde men vandaag mede, dat de en- tenteregeeringen besloten hadden de ontwa pening van Hongarije volgens de bepalingen van het vredesverdrag van Trianon zoo spoe- ïwogelijk door te zetten. Bij de ontwapo ning zal geen verschil worden gemaakt tus schen geregelde en ongeregelde troepen. Hongarije zal in geen geval meer dan de door het vredesverdrag bepaalde 35,000 man onder de wapens mogen hebben. Ontwapening van Hongarije. Weenen, 17 Sept. Onder invloed van de gebeurtenissen hebben de EntenteregeeTin- gen meldt de Wiener Mittags Zeitung" besloten om de ontwapening van het Hon- gaarsche leger zoo spoedig mogelijk te be ginnen en streng door te voeren. RUSLAND. Voor hongerlijdend Rusland. Ziehier nog een enkel merkwaardig frag ment uit de uitvoerige beschrijvingen, die een correspondent van de „Times" in Rusland publiceert omtrent den toestand in de hon- gersnoodlijdende districten. „Ik zonder mij af melt een ouden boe)-, op dat de tegenwoordigheid van de Sovjet-amb tenaren ons niet zullen hinderen, ofschoon ik mij verplicht gevoel te zeggen, dat ik tot nog toe niets vreesaanjagends gemerkt heb omtrent hun gedrag. (Het betreft hier twee met name genoemde Sovjet-ambtenaren). Wij komen spoedig aan de ledige hut, die mijn gids aanwijst als die van een man, die juist gestorven is. „Waar is hij aan gestorven?" vraag ik. „Is hij van honger omgekomen?" „Hij is gestorven, omdat hij te veel heeft gegeten", antwoordde de oude man. En dan legt hij met.een sardonischen blik uit wat hij bedoelt. „Deze man had sedert langen tijd niet ge geten. Toen werd zijn 'oogst rijp, en hij was zóó hongerig, dat hij zijn oogst opat toen hij hem inhaalde, met huls en al, rnplaats van hem naar den molen te brengen en hem te laten malen. En hij' at zooveel, dat zijn maag opzwol net als dit" hij wees hierbij op een boog vlak vóór hem „en daarna werd hij zwaar ziek en stierf in twee dagen tijde.". Ik vroeg hoe het kwam, dat hij zoo lang honger leed. Konden zijn huren hem niet wat voedsel geven om hem over den moeilijken tijd heen te hielpen totdat zijn oogst rijp zou zijn? „Ja, in vroeger dagen hielp iedereen zijn buur. Met meel, of paarden, of arbeid, of wat hij ook noodig 'had: Maar tegenwoordig heeft niemand iets te missen. Kijk maar naar het brood dat ik eet". Hij haalde uit zijn zak een stuk vam de ver schrikkelijke samenstelling, waarover reeds zooveel geschreven is. Ik tracht een stukje van dit ibrood te eten, doch ik kan het niet verwerken. Mijn keel weigert. Er zit zoo wei nig in dit brood dat voedsel is, en zooveel dat louter ballast is voor de maag van deze hon gerende menschen. De boer kijkt mij aan als ik hem het brood teruggeef. „Is dit brood?" zegt hij met bittérheid. „Ja, wij zullen allen van honger omkomen". Het is ijzingwekkend, te beseffen dat wat hij daar zegt hoogstwaarschijnlijk waar is. „Wat gaat u nu doen?" vraag ik stupide, meenende, dat er een weg moet zijn om uit deze ellende te komen. Dit bewijst, dat ik nog steeds niet voldoende den omvang van de ellende van den hongersnood' hesef. Hij brengt mij spoedig tot rede. „Wat kunnen wij doen? Wij zullen hier blijven, en in een maand, of in twee maanden, zullen wij geen enkel voedingsmiddel meer hebben, en dan zullen wij sterven. Zoo wii naar de steden gaan, zullen wij, dat weet ik, ook sterven. Daarom blijven wij maar hier." Hij spreekt zonder eenig gevoel, precies als een man, die objectief een feit mededeelt. In onze nabijheid staat een paard, dat op de harde aarde krabbelt bij het zoeken maar een paar grassprietjes. „Ik weet niet hoe wij de paarden zullen voeden. Wanneer wij ons zelven niet kunnen voeden, bunnen wij de paarden ook niet voe den, dat is duidelijk. En zonder paarden kan de boer niet leven, zelfs wanneer hij den hon gersnood overleeft. Onze weiden zijm deze lente niet overstroomd en wij hebben geen voedsel voor ons vee of onze paarden". Wij loopen naar een brood-omheinde plaats, waar het dorp gewoonlijk zijn hooi bewaart. „'Gewoonlijk is er geen plaats genoeg voor al onzen oogst", zegt de 'boer; „doch dit jaar kijk zelf maar". Ik zie een half dozijn magere hoopen hooi, die verloren gaan in de leegheid van het omheinde veld. „Zoo is het met al onize oogsten", zegt mijn gids; „gewoonlijk is er geen ruimte om ze te •bergen; er is zoo veel koren, dat wij er geen plaats voor hebben. Doch dit jaar, kijk!" Mijn gids brengt mij naar een anderen boer. „Wij zijn met ons tienen in onze familie", zegt de boer, „en dit is alles wat wij voor den winter hebben. Als wij dit hebben opgegeten, wat zullen wij dan andeis doen dan sterven?" Mijn gids wijst mij op een lange rij kleine schuren, waarin elke boer gewoon was zijn eigen voorraad graan te bewaren, waarop hij tot den volgenden oogst moet leven. „In al deze schuren", zegt hij, „is op het oogenblik niet één enkele afir. Zij zijn alle maal leeg!" Hij leidt mij maar een hoop onkruid. „Dat is wat wij nu eten in plaats van meel", zegt hij. ,Dooh het is moeilijk om het thans te krijgen, want het is allemaal opgegeten. Het vee lust het niet, doch wij eten het tegen woordig graag". NOORWEGEN. Ernstige spoorwegbotsing. Kristiania, 19 September. Hedennacht is vlak bij Drontheim. een extra-trein mét naar Kristiania terugkeerende deelnemers aan de feestelijke opening van de Doverspoorbaan, in botsing gekomen met den trein van Kris tiania. De koning en de kroonprins waren te Drontheim gebleven. Zes personen werden gedood en een zevental gekwetst, geen bui tenlanders. De gedooden zijn bekende man nen, de directeur van de telegrafie Heftye die lid is geweest van ide internationale oom missie te Flensburg, de archlteot Clostnedt majoor Raeder, de chef van de verkeersaf' deeling van den generalen staf, kolonel Se- jerstedt, directeur van den topografischen dienst, kapitein Bjoernstad, hoofdingenieur Hammer. Onder de gekwetsten is de spoorwegdireoteur Darre Jensse. De nieuwe spoorbaan was juist Zaterdag plechtig door Koning Haakon geopend en groote plechtig heden hadden naar aanleiding daarvan te Drontheim plaats. FRANKRIJK. De textielstaking ln Frankrijk. Brussel, 18 Sept. De gecombineerde werk- geversoommissie heeft haar besluit bekrach tigd om de loonsverlaging met 20 centimes per uur ten voile te handhaven, daar deze een gebiedende noodzakelijkheid van len eco- nomischen toestand is. Eveneens besloot zij geen arbitrage te aanvaarden en geen enkel onderhoud tusschen werkgevers en verte- genwoordigers der arbeiders te aanvaarden. De zaak moet tot de beëindiging van hei conflict geheel afgewikkeld worden tusschen de secretarissen der patroons eni arbeiders organisaties. Men achtte het minder ge- wenscht een audiëntie bij den minister-pre sident aan te vragen. Toch zullen eenige werkgeversvertegenwoordigers zich naar de zen laatsten begeven;, doch zij zullen hier niet meer doen dan de door de algemeen® vergadering genomen besluiten bevestigen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Da nederlaag der Grieken. Geen verdere operaties tegen Angora, Londen, 18 Sept Wegens imfoeilijkheden met het onderhouden der verbindingen zijn de Grieken genoodzaakt geweest, zich ten Westen van Sakarta terug te trekken. Waarschijnlijk zullen er geen nieuwe opé raties tegen Angora plaats hebben. Constantinopel, 18 Sept. Uit nadere be richten), die hier gisteren ontvangen zijn, blijkt dat de Kernatisten, na hun eerste suc cessen, de vervolging van het Griekscha centrum voortzetten, dat genoodzaakt waal op den linkeroever van de Sakaria terug te trekken. Niaar alle waarschijnlijkheid zullen de kolonnes van den Grieksdien linkervleu gel tot de versterking op den Arditsj-berg oprukken. Zij wistem de dreigende omsinge ling te ontkomen en konden in de streek van de bocht der Sakaria verzameld worden: In heit Zuiden rukte een afdeeling Kernatis- tische cavalerie, gesteund door infanterie^ Over Tasuchanli in de richting van Sior His- ®or op en viel de achteihoede van den vijand met sucoea aan. Vredespogingen. Parijs, 19 Sept. De verslapping in de ope raties op het Grieksch-Turksch gevechts- front wordt door de diplomatie der Geallieer den benut om hun positie ten opzichte der beide partijen te bevestigen en te precisee ren. Men verneemt hier, dat de Britsche agenten met koning Konstantijn zelf vredes voorwaarden uitwerken, die de Turken zou den kunnen aannemen, en dat aan den an deren kant de vertegenwoordigers van Frank rijk besprekingen' voeren met de Turksche regeering te Angora. Op last van de Fransche regeering is de minister Franklin Bouillon van Konstantino- pel naar Angora terüggekeerd. Hij is er in geslaagd, zekere overeenstemming te ver krijgen met de Turksche nationalisten. Hij wordt vergezeld door twee Fransche officie ren. Hij zal nieuwe toestanden in het leven roepen wat 'betreft Oilicië en Syrië. VEREENIGDE STATEN. Het Arbuckle-schandaal. In Australië heeft het Axhuckle-schandaal al niet minder opschudding en verontwaar diging verwekt dan in de Vereenigde Sta ten zelf. De Britten, als volk, zijn nu een maal deugdzaam en nemen de oonvenanoes in acht. Totdat in het proces tegen „Fatty" vonnis zal zijn gewezen), zullen nergens in die Ver. Staten Arbucklediliïis worden vertoond. Maar de in het nauw gebrachte filmacteur heeft ook vele vrienden en in de gevangenis bereiken hem dagelijks honderden telegram men van bewonderaars, die betoogen dat zij vast gelooven in zijn onschuld. Tot die vrien den behooren niet de leden van het „Vrou- wenwaakzaamheidsoomitó" te San Francisco. Dit comité heeft de verklaring gepubliceerd, dat het het O. M- in deze zaak krachtdadig zal bijstaan en dat het bescherming zal ver leenen aan de vrouwelijke getuigen, die me- dedeelingen zouden willen dioen over drink gelagen en lidhtmisserijen van de bandelooza groep onder de film-acteurs en -actrloes. Het O. M. weet nog niet of Arbuckle zal worden vervolgd wegens moord dan wel we gens doodslag. Van de beslissing in die vraag hangt af, of de beklaagde onder borgtocht in vrijheid zal worden gesteld^ of dat hij' opgesloten blijft. Geschiedt de vervolging wegens moord dan moet „Fatty11 in de cel blijven tot da uitspraak gevallen' is, geschiedt zij wegens doodslag, dan wordt hij voorloopig op vrije voeten gelaten. Voor 'dat laatste geval is het bedrag van den borgtocht reeds ibepaald, te weten 9 6000 in geld, of 91D.0OQ in obligatie* -o- Shacklcton. Heden is de Ou est, het expeditiovaartulg van sir Ernest Shackleton uit Londen ver trokken). Eerst wordt Plymouth aangeloopen, om de kompassen nog eens definitief te veri- fieeren en dan gaat het direct naar het Zui den. Men weet dat behalve het onderzoek in de weinig bevaren Zuidelijke zeeën ook een bezoek aan tal van eenzaam gelegen eilanden in verschillende Ooeanenl zal wor den gebracht. 'De expeditie, die ln hoofdzaak zal worden bekostigd door den heer J. W. Rowett, is zeer goed toegerust, en van allerlei kostbare instrumenten voorzien. Zoowel de Britsche admiraliteit als het dept. voor de 'luchtvaart stonden kostbare nauwkeurigheidsinstru menten in bruikleen af. Sir Ernest nam van zijn kant de verplichting op zich geregeld Profiteert van de ontzaggelijk lage valuta. Voor Heeren Kleermakers het adres voor stoffen en fournituren.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2