Hötel „DEN BURG". opnieuw met de Valera in verbinding zal stellen voor de Kabinetsraad (beden) te Gair- loch gehouden is. Het is echter mogelijk, de strooming van de meeningen in het kabinet aan te geven en het richtsnoer, volgens hetwelk de vol gende brief van den eerste-minister opge steld zal worden. Lloyd George zal voorgoed tot Sinn Fein zeggen: „Het is onmogelijk voor ons om met u te doen te hebben, als gij uw aanspraak op onafhankelijkheid niet laat varen en goed vindt te onderhandelen als lichaam binnen het rijk. Uw eisch om beschouwd te wor den als de vertegenwoordiger van een Ier- eche republiek moet ingetrokken worden." Bijzondere bedenking wordt gemaakt tegen de Valera's opvatting dat hij vrij zou zijn om zich onafhankelijk met de dominions in ver binding te stellen. Men voert aan, dat, indien zoodanige concessie gedaan werd, Ierland in de positie van een vreemd land zou kómen, met al de bevoegdheden, die Frankrijk of Spanje heeft. Aan den Ston-Fein-leMer zal nu een dui delijke en finale vraag gesteld worden". AUSTRALIË. Een mijnramp. Een telegram uit Sydney meldt, dat in een steenkolenmijn bij Mont Mulligan een ern stige mjjnontploffing heeft plaats gehad. Ze ventig mijnwerkers werden bedolven. Men vreest, dat zij niet meer kunnen worden ge red. Tot dusver zijn twintig lijken te voorschijn gehaald uit de kolenmijn van Mount Mulli gan, in Queensland, waar 178 man door een ontploffing levend begraven waren. Men heeft geen hoop meer levenden terug te zul len vinden. Builenpest 'Daar de plaatselijke overheid' te Brisbane twee-en-twintig dagen lang had stal gehou den dat daar een man aan builenpest bezwe ken was, heeft de Australische regeering den gèheelen staat Queensland onder .quarantai ne gesteld. Van 8000 ratten die te Brisbane gedood zijn, bleken 11 besmet, maaar er zijn geen nieuwe gevallen bij menschen aange geven. OOSTENRIJK. Spoorwegstaking. Weenen, BI Sept. Vanwege ide spoorweg staking kunnen tal van buitenlanders niet wegreizen. Een trein1 met terugkeerende kin deren moest den geheelen dag in het station blijven. De Anbeiter-Zeitung veroordeelt zeer scherp deze ,ywilde" staking, die uitgebro ken is buiten de vakvereenigingen om. Het blad zegt, dat ze een gevolg is van de toe nemende duurte, die de.arbeidera verbitterd heeft. Een regeeringscrisis schijnt niet onmoge lijk. Een aanval op de Weensche beurs. Dinsdagochtend hébben christelijk-sociale- spoorweg- en telegraafarbeiders de beurs be stormd en tal van beursheeren afgeranseld. De kleine banken in de buurt van de beurs en de koffiehuizen, waar veel beursbezoekers komen, moesten' het eveneens ontgelden. Ook daar zijn lieden mishandeld. Deze betooging naar Boedapester voor beeld droeg een uitgesproken antisemitisch karakter, al zouden er ook socialistische ar beiders aan deel hebben genomen. Christe lijke raadsleden spraken de mannen toe en zeiden, dat de speculanten schuld zijn aan den wassenden nood des volks en dat dit ge dwongen was zich zelf te helpen. Militairen en politie hebben het beursplein schoonge veegd. De beurs is vrijwillig gesloten. Alle deuren worden bewaakt. NOORWEGEN. Het spoorwegongeluk. Het ongeluk op de Dorrespoor is 's avonds om 11 uur twee KJM. buiten Drontheim ge beurd. Hier, waar de pas geopende spoor weg zich met de oude Drontheimspoor bij het" zuideinde van de Nidarei-tunnel veree- nigt is de gewone sneltrein uit Kristiania in voQle vaart op de extra-trein uit Drontheim geloopen. De oozaak is onachtzaamheid van het personeel van den sneltrein uit Kristiania dat opdracht had om 'bij het laatste station (Marienberg) vóór den tunnel to stoppen om den extra-trein te laten passeeren. Deze schriftelijke opdracht was door het personeel geteekend, ten bewijze dat hét ervan op de hoogte was. Niettemin ia de sneltrein Marien berg voorbijgereden; de machinist zegt dat hij is doorgegaan omdat de seinen veilig ston den. De botsing was zoo hevig dat een wagon van den extra-ti-ein letterlijk doormidden is gereden. (Er zijn zeven dooden en twintig gewonden. RUSLAND. De bolsjewistische bladen maken de oorrespondent van de Times to Helsingfors meldt het een besluit van de Sowjet-regee- ring openbaar, dat in zijn drastisoben vorm ©en herroeping is van de schoone leus: „brood voor allen", waarmee de roode revo lutie in Rusland begonnen is. Het verklaart dat, nademaal de roode land- en zeemacht en de werklieden en ambtenaren van al de ver schillende sowjet-instellingen productieve leden van de samenleving zijn, het de plicht van de regeering is, hen van het noodige voedsel te voorzien. „Het kan niet als de plicht van de regeering beschouwd worden om de overige klassen van de samenleving te beschermen en hun voedselrantsoenen zui len daarom op zijn laatst op 1 October op houden". Of het bolsjewisme do productie eerst moedwillig stukgeslagen heeft, of er produc tie-gelegenheid ls voor hen die niet produ- oeeren, doet niet ter zake. Wie niet produc tief is, in den zin van een matroos op z'n schip of een soldaat in zijn kazerne of een amb tenaar óp zijn bureau, zal niet uit de staats ruif eten en moet zijn voedsel zelf maar zien te produceeren. Het besluit laat ook geen andere slotsom toe, dan dat de bevolking to de hongersnooddistricten maar moet vergaan of van buitenlandsche hulp leven. De hulpactie. De Paus heeft blijkens een bericht uit Rome aan den gemeenschappelijken raad van het internationaal Roode Kruis-oomité en! de Liga van Roode Kruisvereenigingen medegedeeld, dat hij een millioen Lire bij draagt voor de steunverleening voor den hou gesnood to Rusland. Ingezonden mededeellng. Zondags Reolame-Dfner f 1.50 per oouvert. GRIEKENLAND, De koning naar huls? De „Daily Mail" zegt dat de koning van Griekenland heeft moeten erkennen dat hij to Kleto-Azië is verslagen en gemeld wordt dat hij terugkeert naar Athene waar een „Grieksche overwinning" wordt gevierd om te pogen de Aziatische queastie langs diplomatieken weg tot oplossing te brengen. VEREENIGDE STATEN. Het moet met de zeden en de zedelijkheid to een land wel goed gesteld zijn, indien die worden hoog gehouden door de cowboys met hun revolver. Te ThermopoLis to Wyoming had de Rein Levenbewegtog er op aange drongen, dat geen Arbuckle-film zou wor den getoond. Een bioscoop-exploitant sloeg die aansporing to don wind. Toen nu Fatty toch op het doek kwam, doorzeefden de cowboys van Thermopolis het doek. Daarna maakten ze zich van de filmrol meester en verbrandden dien op straat. De onlusten ln West-Vlrglnlë. De laatste maanden is nog al eens gewag gemaakt van de troebelen to het Mingomijn- gebied, in den staat West-Virgtoië. Men weet, dat het onafgebroken vechten tusschen gewapende stakers en plaatselijke politie, die door de mijneigenaars was to dienst ge nomen, op den duur had geleid tot het krachtdadig ingrijpen door Bondstroepen. Deze hebben aan die troebelen een eind ge maakt en thans schijnt de tijd gekomen om de balans op te maken van wat de staking, die al geruirien tijd in het Mingo-gebied aan den gang is, tot dusver al zoo aan de ge meenschap heeft gekost. In de eerste plaats hebben de vuurgevechten van den laatsten tijd aan 826 lieden een vervolging wegens moord berokkend. Daarbij komien 200 ande ren, die zullen moeten terechtstaan wegens verzet en het dragen van wapens. De staking is al meer dan een jaar aan den gang; zij brak uit in Juli 1920. Te dien tijde werd een poging gedaan om in de mijnstreek te komen tot organisatie van de arbeiders. De mijn eigenaars weigerden de vakorganisatie te erkennen. Het eigenlijke vechten was pas in Mei 1021 begonnen. Men schat het aantal dooden op 60. Voorts waren de materieele verliezen uiterst aanzienlijk. Men schat die op ten minste 8 15,000,000. Daarvan komen 8 5,000,000 ten nadeele van de werkgevers, 8 5,000,000 ten nadeele van de werknemers en zijn 8 5,000,000 geboekt wegens verlies aan kolenvervoer der betrokken' spoorweg- lijnen. KORTE BERICHTEN. Graaf Lercbenfeld wordt vermoedelijk mi nister-president to Beieren. De Duitsche eoo.-dem. partijdag heeft de resolutie to zake toetreding tot de regeertog met groote meerderheid aangenomen, waar door samenwerking met de D. V. P. moge lijk wordt. De Britschei regeertog heeft aan Rusland een nota van protest gezonden tegen de actie der sovjet in Azië met verzoek om op- héldertog. De Engelsche regeertog is voornemens de volgende m!aand een begin te maken met den bouw van vier nieuwe slagschepen. Definitief is besloten, dat noch Lloyd George, noch lord Curzon de Washington- sohe Ontwapeningsconferentie zal bijwonen. BINNENliAND. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De candidaatstelltog van hoofdingelanden en hoofdingelanden plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noorderkwartier" zal op Dinsdag 11 October plaats hebben. De stemming, zoo noodig, wordt gehouden op Vrijdag 28 Ootöber, ter wijl het hoofdstembureau voor het vaststel len van den uitslag, zitting zal houden op Woensdag 2 November ten Raadhuize te Purm©rend, Hoorn en Helder. Vesttogbegrooting. Ingediend ls een wetsontwerp tot vaststel ling van do begrooting van uitgaven ten be hoeve van de voltooiing van het vestingstel sel dienst 1922. Deze begrooting wijst aan een eindcijfer van 163.000. Er worden hierbij alleen gol den1 aangevraagd, noodig voor noodzakelijk onderhoud van het bestaande en voor eenige onvermijdelijke voorzieningen. Voorzitter Tweede Kamer. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van mr. dr. D. A. P. N. Koo ien tot voorzitter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting. Gedenkteeken voor leger en vlooi In tegenwoordigheid van <je Koninklijke familie, deputaties van land- en zeemacht, verschillende autoriteiten enz. ia Dinsdag middag half vier te Scheveningen door de Koningin het gedenkteeken onthuld, dat op den stranbouletvard is opgericht ter herin nering aan de diensten door leger ©n vloot gedurende de mobilisatie aan den lande be wezen. De melkprijs. In een conferentie met hot bestuur van den N. H. Bond van Melkveehouders heeft het bestuur van den R. K. bond van Melkveehou ders zich vereenigd m!et het bedingen van een melkprijs van 20 ct. per liter franoo stad. De nieuwe tabakswet Te Alkmaar bedraagt het aantal aange vraagde tabaksvergunningen ongeveer 700. Als naar verhouding de aanvragen uit an dere deelen des lands even groot zijn, ligt het voor de hand, dat een leger van ambtenaren noodig zal zijn, alleen voor de controle! De Rijksmiddelen. Over de maand Augustus 1921 hebben de gewone middelen opgebracht f 82,948.628, dit is ruim l1/» millioen minder dan in Aug. 1920. Over de eerste 8 maanden van 1921 werd ontvangen 287,200,049 tegen 288,794,048 over de eerste 8 maanden van 1920. Óver de eerste 8 maanden is de vermeerderde op brengst dus 8.4 millioen. Uit de O.W.-belasttog werd ontvangen 6.580.907,18 en uit opcenten ten bate van het leeningsfonds 1914 9,027,007,24. De op brengsten dezer buitengewone heffingen be droegen over de eerste 8 maanden van 1921 resp. 68.089.223,18 en f 80,398,976.051/,. Verkoop van de gemeentelijke gasfabriek te Gorinchem. Gorinchem, BI September. Doordat de ge meentelijke gasfabriek een schuldenlast heeft van vier ton, en kostbare verbeteringen aan deze fabriek behooren aangebracht te wor den, besloot de Raad dezer gemeente de gas fabriek aan de Ned, Indische Gasmaatschap pij voor 360.000 te verkoopen, terwijl voor de exploitatie van gaslevering 60 jaren con cessie verleend wordt. Uit het Rotterdamsche havenbedrijf. De btonenbooMs-tremmers van de Steen kolen' Handelsvereenigtog zijn gisteren to staking gegaan, to verband met het machi naal verwerken vap briquetten, wat voor den oorlog nooit machinaal gebeurde. Hier voor wil de S. H. V. het vastgesteld locn voor machinaal bedrijf betalen, terwij' de werk lieden betaald willen worden, alsof het werk niet met de machines verwerkt werd. Aangezien er op het oogenblik zeer weinig werk is, ondervindt de Steenkolen Handels vereenigtog, volgens zeggen van de directie, nagenoeg geen hinder. N. V. Hotel Atlanta. Dinsdagmorgen is in de „Industrieele Club" te Amsterdam eene algemeene ver gadering gehouden van aandeelhouders der N. V. Hotel Atlanta" ter behandeling van het voorstel van den Raad van Beheer tot li quidatie der Vennootschap. In een voorafgaande vergadering van pre ferente aandeelhouders was dit voorstel reeds aangenomen. Wegens ziekte van den president-commis saris, den heer O. J. K. van Aalst, heeft de heer W. H. J. Oderwald de vergadering ge presideerd. Deze deelt mede, dat 89 personen aanwezig zijn met 95 preferente en 546 gewone aandee- len, recht gevende op het uitbrengen van 266 stemmen. Verder deelt de voorzitter mede van het gedelegeerd lid van den Raad van Beheer, den heer J. Wilmink een schrijven te heb ben ontvangen, waarin bij bericht, dat zijn gezondheidstoestand het onmogelijk maakt langer aan de werkzaamheden der vennoot schap deel te nemen, weshalve hij ontslag neemt als gedelegeerd commissaris. De Raad van Beheer heeft hem inmiddels dank betuigd voor de bewezen diensten. Spr. herinnert er aan, dat de op de vorige vergadering benoemde commissie slechts één millioen van de twee millioen heeft weten bij een te brengen, zoodat er niets anders over blijft dan tot liquideeren over te gaan. Een dergelijk besluit kan heden evenwel niet genomen worden, daar het vereischt aan tal aandeelen niet vertegenwoordigd is, zoo- daat het voorstel tot liquidatie in een volgen de vergadering, welke op Donderdag 6 Oc tober a.& gehouden wordt, zal worden behan deld. De vergadering is hierna gesloten. STAATSBEGROOTTNG VOOR 1922. Ingediend ls de Staatsbegroottog voor 1922. De uitgaven worden geraamd op 854.5 mil lioen; de ontvangsten op 606.5 millioen. Hot tekort wordt geraamd op bijna 247 imillioen, waarvan 49 millioen op den gewonen dienst. Hooger geraamd dan to 1921 zijn de vol gende hoofdstukken (de tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het bedrag aan, waarmede de raming van 1921 wordt over troffen). Hoofdstuk II, Hooge Ooileges van Staat en Kabinet der Koningin (118.722.20); III, Buitenlandsche Zaken (412,646.—); Va, On derwijs (14,488,680); VI, Marine (2,851,737.50); Vila, Nationale Sohuld (16,660,112.75); Vllb, Financiën (2,850,628.62) en XI, Koloniën (328,592.—). Totaal der whoogingen 87,711,118.07. Lager geraamd dan in 1921 werden: Hoofdstuk IV, Justitie (2,343,093,86); V, Binnenlandsche Zakon (1,044,638.50); VIII, Ooriog (257,487); IX, Waterstaat (8,232,688.25); X, Landb., Nliverh. en Handel (16,532,505.81) en Xa, Ari»id (4,774,280.—). Totaal der verminderingen 88,184,487.42. Bij Hoofdstuk VI MARINE. wordt het volgende opgemerkt: Het eindcijfer van dit Hoofdstuk der Staats begroottog is geraamd op een bedrag van 59,153,761, zijnde 6,889,059 meer dan voor 1921 is toegestaan. In de memorie van toelichting wordt nar gegaan welke maatregelen in het belang van het militaire personeel der zeemacht to 1920/21 zijn genomen; t. w. op het gebied van traktementsverbetertog, het dragen van Ibur- gerkleeding door korporaals en manschap pen, de tandheelkundige behandeling en de instelling van de betrekkingen van vlootpre- dikant en vlootaalmoezenier. De legerpredi- kant to algemeenen dienst en de hoofdaal moezenier werden benoemd respectievelijk tot leger- en vlootpredikant to algemeenen dienst en tot hoofdaalmoezenier van leger en Departement van Marine ressorteerend tee- kenaarspersoneel haar niet vatbaar voorkomt voor een tocidenteele wijziging, omdat deze wijziging zich niet enkel kan bepalen tot de in het Bezoldigingsbesluit opgenomen teeke naars en opzichters-teekenaars, doch samen- vloot. In verband hiermede werd eene regeling getroffen omtrent de godsdienstige verzor ging van het personeel. Te Gorinchem werd een opleiding voor matrozen gevestigd. De regeling van het korps matrozen met kort dienstverband, wel ke matrozen in den regel den onderofficiers rang niet konden bereiken, is tegelijkertijd ingetrokken. In deze begrooting worden slechts bedra gen aangevraagd voor de voortzetting van den bouw van materieel, dat reeds in aan bouw is. Ten aanzien van verdere plannen tot aanbouw wordt aangeteekend, dat de in terdepartementale commissie, waarvan sprake was in de Memorie van Toelichting tot de be grooting van het loopende dienstjaar, met haar arbeid is gereed gekomen. Met behulp van de door haar verstrekte gegevens is een ontwerp vlootwet samengesteld, waaromtrent het oordeel der Indische autoriteiten is inge wonnen. Bij deze begrooting is gerekend op voort zetting van den bouw der onderzeebooten O 9,10 en 11 en op de verdere verstrekking van uitrustingsgoederen, waarin niet door den bouwmeester wordt voorzien, zoomede op de artillerie- en torpedabewapentog. Ver der is gerekend op de beëindiging van den bouw der mjjnenleggers 1917 en 1918. Het ligt niet to het voornemen to 1922 aan te vangen met den bouw van de onderzee- booten O 12,18 en 14, zoodat daarvoor geen gelden worden aangevraagd. De aangevraagde gelden voor de O 0, 10 en 11 ad J 3,794,879 (waarvan 3,000,000 voor bouwkosten, ƒ310,000 voor uitrust., ƒ100,000 artillerie en 884,879 voor torpedobewape- ntog); voor den mjjnenlegger 1917 ad ƒ65,925 (waarvan 25,000 voor bouwkosten en 40,925 voor artillerie) en voor den (mijnenlegger 1918 ad 115,925 (waarvan 76,000 voor bouwkos ten en 40,925 voor artillerie) to totaal du» 3,976,729, komen geheel ten laste der Staats begroottog, Voorts worden' aangevraagd ten behoeve van: Kruiser „Java"2,933,511.50 Kruiser „Sumatra" 2,933,511.60 Onderzeebooten K. VI en VII 208,000.— Onderzeeb. K. VIII t/m. X 4,600,000.— Onderzeeb. K. XI t/m. XIII 4,710,000.-— begrooting voor 1918 gereed kwamen; dat de bouw van het motorbetonntogs- tevens gas- transportvaartuig, waarvoor de gelden bij de begrooting voor 1919 werden toegestaan, wordt voortgezet; dat de vervaardiging van de werktuigen van de twee stoomloodsvaartuigen nos. 16 en 17, voor den bouw van welke vaartuigen de gelden op de 'begrooting voor 1920 zijn toe gestaan, onderhanden is. (Het is de bedoeling de bouw van de vaartuigen te doen geschie den op 's Rijks Werf te Willemsoord); dat de bouw van de twee stoomloodsvaar tuigen nos. 18 en 19, waarvoor de gelden bij de begrooting voor 1921 werden toegestaan, onderhanden ls, en dat de bouw van de ove rige vaartuigen, zoomede de uitvoering van de nieuwe werken, waarvoor de gelden mede op die begrooting zijn toegestaan, to voorbe reiding zijn. zijnde to totaal 15,385,186.— Van dat bedrag komt 7,692,592.50 ten laste van de Staatsbegroottog, terwijl een ge lijke som uit de begrooting van Neder- landsch-Indië aan de middelen van Nederland zal worden gerestitueerd. De totale kosten van nieuwen aanbouw be dragen 19,361,914. Van deze sommen komt ten laste van de Indische ibegr. 7,692,693.50. zoodat ten laste der Staatsbegroottog blijft 11,669,32160. Boven het 'bedrag van 7,692,592.50 wordt nqg gerekend op aanschaffing van mitrail leurs voor bewapening van vliegtuigen voor den Indischen dienst en op aanschaffing van reservedeelen voor motoren en onderzeeboo ten, die naar Oost-Indië vertrekken zullen, en waarvoor respect, 120,000 en 10,000 zijn uitgetrokken. Eerstgenoemd bedrag wordt geheel, laatst bedoeld bedrag wordt voor de helft ad 5000, uit de Indische middelen aan de Staatsbegroottog gerestitueerd. Ingevolge machtiging van de Koningin is het pantserschip „Koningin Regentes", dat geen gevechtswaarde van beteekenia meen bézit, afgevoerd uit de sterkte der zeemacht. Het ligt in het voornemen dezen' bodem to aanmerking te brengen voor openbaren ver koop. Het ls ook de bedoeling de Koninklijke machtiging te vragen tot afvoering uit de sterkte van de kanonneerbooten „Geep" en „Raaf", welke laatstelijk dienst doen als o-p- nemtogsvaartuigen, doch niet meer als zoo danig worden benut, nu de „Eilerta de Haan" to dienst is gesteld. Voor militaire uitgaven wordt op deze be grooting een hooger bedrag aangevraagd van 6,131,440. Deze vermeerdering is eensdeels een gevolg van de verhooging, welke ver schillende posten moesten ondergaan uit hoofde van een automatisch© uitzetting der uitgaven, en wel tot een totaal bedrag van 1,306,038, anderdeels een gevolg vam de hoo ger© bedragen, die voor nieuwen aanbouw zijn aangevraagd en die to totaal 6,017,014 bedragen. Hieruit moge blijken, dat bij1 de raming der overige posten de grootst mogelijke zuinig heid is betracht. Wat de niet militaire uitgaven betreft, zij medegedeeld, dat onder de hoogere raming van 757,619 een bedrag van 171,768 voor komt ten behoeve van posten, die automatisch vermeerdering ondergaan. De resteerende verhooging ad 585,851 vindt voldoende verklaring door een hoogere aanvraag van fondsen ten behoeve van den bouw van 2 stoomloodsvaartuigen ten bedra ge van 683,410. De Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg to ambtenarenzaken is, evenals het Centraal Bureau wan voorbereiding, tot de conclusie gekomen, dat de quaestie der sa larisregeling en titulatuur van het onder het hangt met de rangschikking van tal van technische en semi-tedhnische functie». In verband hiermede zijn dit jaar nog geen fondsen aangevraagd voor positieverbetering van het teekenaarspersoneel. Ton einde minder afhankelijk te zijn van de buitenlandsche leverancier», wordt voor gesteld te Leiden «en verificatiegebouw voor gyrosooplsohe kompassen te stichten, waar tevens onderricht kan worden gegeven to de behandeling daarvan. De kosten van deze in richting (bouw eni uitrusting) worden ge raamd op 25,000. In de memorie wordt verder nog medege deeld, dat to 1921 is overgegaan tot een wij ziging to het stelsel van aanneming en op leiding van matrozen, waarbij weer, evenals vroeger, maar thans dan algemeen, gelegen heid wordt geopend, om onderofficier te wor den. In afwachting van de resultaten van deze regeling wordt de opleiding tot leerling officier aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden voorloopig voortgezet. (De nieuwe op leiding tot matroos is gevestigd te Gorinchem aan boord van Hr. Ms. „Schorpioen". De kosten dezer vestiging zijn zeer gering ge weest. Aan de opleiding van de jonge matro zen wordt groote zorg besteed, zoowel wat hun verstandelijke ontwikkeling als geeste lijke verzorging betreft. Dojor eenige daartoe geschikte personen worden de voorwaarden voor dienstneming bij- de marine in ruimen kring bekend gemaakt, waardoor d«' kennis omtrent de zeemacht bij ons volk vermeerderd wordt. In verband met het vorenstaande is voor 1922 gerekend op toelage voor laatstbedoelde personen en op premiën voor hen, die als lichtmatroos to dienst treden. Spaarp-remiën worden alleen nog toegekend aan to dienst zijnde matrozen K. Z. voor den duur van hun loopend dienstverband. Overigens dienen de ze matrozen voortaan onder dezelfde voor waarden en vooruitzichten als de nog aanwe zige matrozen van de oude opleiding J. M. Met betrekking tot loodswezen, betonning, bébakentog en verlichting wordt nog mede gedeeld, dat de bouw van den loodssohoener, van het motorafhaalvaartuig en van het mo- torbetonnings- tevens gastransportvaartuig, waarvoor de gelden werden toegestaan bij de begrooting voor 1917, zoomede de bouw van den Icodsschoener en van de derde motor boot ioor den afhaaldienst te Vlissingen, waarvoor de gelden werden toegestaan bil de MARINEBERICHTEN. Oost-IndiS. LXGERBERICHTBN. Dinsdag ls een manifest verspreid vanr den Red. Band voor pensioenactie voor de gepensloiui eer den der Zoernacht beneden! don rang van offioior, Daarbii wordt, naar aaneddln» van de onthul ling:, van hot gedenkteeken voor Leger en Vloot, geprotesteerd tegen het niet nakomen van godane beloften aan een zeker gedeelte der oud-gedion- den in zake hun pensioen, met name het brengen van gelijkheid in de pensioenen- Zij wijzen er ten elotte op dat zal blijken, dat voor de oud-marinemannen geen paar millioen rvonden zullen kunnen worden, terwijl minstens i 4 millioen zullen gemoeid zijn met een straktg aan te bieden vlootwet, verhooging vam Bet inko men van het Hoofd van den Staat, en honderd rudllioeni voor technische uitrusting van het Leger. Hr. Ms. „Triton". De mijnenlegger „Triton" wordt 11 Oet. op 's Rijks werf te Hellevoetsluis buiten dienst ge steld en de commandant, de luit. ter zee le kl. T. Akkerman, eervol van het bevel over dezen bodem ontheven en tijdelijk geplaatst te Schiedam, voor het houden van toezicht bij de in aanbouw zijnde miinenieggora. Hr. Ma. „K IV». De onderzeeboot K IV, ia, op reds naar Red. Ooet-Inidië, blijkens aan het Do<p. van Marine ont vangen telegrafische medcdeoling, 19 Sept. we genis een defect aan de smaerolii a-inrichting te Algiers binnengeloopen. De vermoed al ijko duur van de reparatie is 8 dagen. De uit Oost-Indië teruggekeerde lult. ter zee Be kl. W. F. H. Boeker wordt te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedoboot Z 8. Hr. Ms. mijnenlegger Triton, ondier bevel van luit. ter zee le kl. T. Akkerman, de torpedoboo- ten Z' 2 en Z 7 en de onderzeebooten O i O t ea O 0 zijn uit Vlisingen miaar Nieuwediep «vertrok ken tot hot houden van oefeningen in het noor derkwartier. De bevolen overplaatsing van Srelderlamfl naar Adspirantenschool te Dordrecht op 24 Sept. 1921 van dort off.-mach. Be kl. Q, die finoot ie inge trokken. Opgave ren overgeplaatste onderofficieren flwr Zeemacht: Op 22 Sept. 1921: oppervllegtulgmaker O. Sll- vius van fabriek van Berkel te R'dam naar Vlieg kamp Mak. Op 23 Sept.: eerg.HBchrilver EL J, Roels tb» Wachtsctdp Willemsoord naar Wachtschip Vlis singen; 6erg.-machdnedr. W. G. Karssen van on- derzeeïkaz. naar Wachtschip Willemsoord; idem F. Hilker van Greddariand naar Wachtschip Wil lemsoord- Op 28 6ept: bootsman P. Smit van Wachtschip Willemsoord naar van Speijk; oppertorpedist P. J. Schotvanger van Marinekazerne Amsterdam naar Wachtschip Vlissingen. Op 4 Oet. 1921: -bootsman Q. L. Vrijhof van Van Speijk naar Zeeland; idem A. Kooreman van Wachtschip Willemsoord -aar Zeeland; idem F. W. Gerritsen van idem naar Van Speijk; idem G. H. Kremer van Zeeland naar WaéLtschip Willemsoord'; idem O. Moedeorzoon van Wacht schip Vlissingen -naar Zeeland; idem J. Caljouw van idem naar idem; idem C. T. J. Ruija vb» Zeeland naar Wachtschip Willemsoord; ideota K. Mulder van Zeeland naar Van Speiik- konst.-maj. K. do Boer van Vliegkamp Kooii naar Zeeland: Idem A. Schalte van Zeeland naar Vliegkamp Kooij; iseinor-maj. F. J. Ratelband van Zeeland naar Walstation Willemsoord; serg.-seiner D. Millonlaar van Walstation, Willemsoord naar Zee land; serg.-schrijver P. Naber van Wachtschip Willemsoord naar bureau personeel Willemsoord. Op 7 Oct. 1921: torpedist-maj. G. Snijders van Z 6 naar Atjeh; serg-torpedist S. F. Theel van Z 0 naar Wachtschip Willemsoord; eerg.-torpodom. P. O. van Heijst van Z 0 naar Onderzeedienst- ko»zönL0, Op 17 Oct. 1921: «erg.-machinedr. A F. H. Geb- bink van v. Speijk naar Gelderland: -idem A. J. 0. de Ridder van Van Speijk naar Onderzesdienat Willemsoord. Met ontsla» uit den Zeedienst: Op 24 Sept. 1921: stoker la kl. <3. J. van Boon. Op 1 Oct. 1921bootsman P. F. Kalb en' J. Voe: «erg.-kok O. Hagenbeek; korp.kok W. Hoekwater: leerlingmonteur P. J. Kooij; stoker le kl. S. J. Boon, M. G. Officier; tamboer fie kl. P. M. Jaoobi: marinier le k-1. E. Berger, A. die Jager, O. van Vulpen en H. Breidsnb&ch; militair werkman J. H. Stevens. Op 2 Oct. 1921: raatroos 8e kl. W Boenders. Op 10 Oct. 1921: lerg.-macUnedrli ver J. O. Mahn; stoker le kl. O. Ruben. Overgeplaatst: o. Tromp de off.-modh. 8e kl. M. P. J. Rover; o. Koetei de id. G. A. Vermeu len. Vergund om n. Ned. terug te keeren, a. d. luit ter zee le kl. J, B. Blom, den off.-m&oh. 2e kl. W. F. H. Bleker en den duit. ter aea 8e kl. J. Brandligt. Verleend ire#, ziekte een Jaar verlof m. Bar. o. d. Ben off. b. d. gour. mar. L. Neunaerldng. InUjvina. Van 8 tot T Oot. a.«. zullen van fla lichting 1921 worden Ingelijfd: do dlenetpl. der inf., wiel rijders, comp. hosp.soddaten, pontonniers en tor- ipedisten, bestemd voor het derde gedeelte; de dienetpl. dor genio (pioniers en verlichtingstroe pen), bestemd voor het tweede gedeelte; en de dienstpl, der osais (telegrafisea en telefonisten) - Plaatsingen, en*. De «erg. J. P. Schipper en A. C. Gomes, van het 21e reg. inf., worden op 8 Oei a.*. gedei bij het He reg. ta Nijmegen. Bij beach. van den Min. van Oorlog is aan den d-lenetpl. J. Hoekstra, van het 21a rag. Inf., uitstel van eerste-oefenln» verleend. Bij -besl. van den Comm. der la IMv. ia de bron zen gesp voor 18-jarlgeni trouwen dienst toege kend- aan den serg. le kl. J, Berguma. van het 21e rog. inf. te Helder. Bij basch. van den Min. van Oorlog, ls aan den dienetpl. P. 8. Poetma, van het 21e reg. Inf., ver lof verleend, ln afwachting op de besl. op eene aanvrage om vrij (telling ven xnll.dienst De aerg. G. D. van dar Pol, L. B. van dor EW en A. F. M. Visser, van liet 21e reg. inf., worden met ingang van 1 Oei e.k. tot den Hoofdcursus te Kampen toegelaten. Bij Kon, Besluit ls de ras. 2a luii A. da Groot van de lbo ini-brig., benoemd en aangesteld to» ree. la lult. bij zijn korps. Da ras. serg.-maj.-odmln. W. W. Hooghiennstra- van het 21e reg. Inf. ta Helder, la ingedeeld uil het 2e bat. van het korps. Wapencursus. Naar wij vernemen, zai do eerstvolgende oursua ter opleiding voor officier van wapening, aan no artillerie-inrichtingen, aanvangen op Maandag Sept. ajs. Aan dezen cursus, welke tevens- dien» ter voorbereiding op technisch gebied van de oiu- cieren, welke zijn aangewezen voor het bijwonen van den ballistischen en teehnieohen cursus aan de Normaal-Schietschool, wordt deelgenomen doo 7 officieren der infanterie of cavalerie, hoogstens 3 van het NecL-Ind. leger, en hovend ie desgewenecht 1 officier der Mariniers. De aan wijzing voor dezen cursus geschiedt op voordrac van den directeur der Normaal-Scnietschooi.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2