T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1921. PEAATSELIJK NIEUWS. De K IV. De Wintertijd Daag vliegen. Van een onzer abonné'e ontvingen wij een Leveringen. De leveringen van hot bevroren vleesch voor het garnizoen Helder zal gedurende de maand October a.s. geschieden door den heer T. Majoor, slager en vloeschhandelaar to Dun Helder, voor den prijs van Q.79 p. KG Opening „Casino". „De Paradijsvloek0 Ned. Christen-Vrouwenbond Een Incident Wegbrengen van schepen. De Kotterdamsche Handels- «a Land- bouwbank. In een herberg doodgeschoten. Diefstal zeven maal gepleegd en brandstichting. Op hol geslagen. Gemeenteraad van Helder, gehouden op Dinsdag 20 September 1021. Voorzitter da Burgemeester. 1. Notulen. 2 Ingekomen Stukken 8 Overeenkomst Departement van Marine. 4. Verordening Winkelsluiting. 5. Ontheffing Bouwverordening. 6. Belasting Openbare Vermakelijkheden. 7. Salaris Inspecteur van Politie. 8. Intrekking beroep. Onze plaatsgenoot, de heer W. F. Ia Lau behaalde op den, de vorige week te 's-Hage gehouden schietwedstrijd van den vrij willigen landstorm, drie prijzen, waarvan 2 tweede, terwijl de heer A. Veen één prijs behaalde. BfJ het te 's-Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde gisteren voor het diploma B de heer J. de Glopper. Onze oud-stadgenoot, de heer L. van Zonneveld, thans onderwijzer te Amsterdam, slaagde aldaar voor het examen hooidacte. Uit een aan het departement van marine ontvangen rei*rapport van den commandant van Hr. Ma. onderzeeboot „K. IV" blijkt, dat op den voormiddag van 9 September de mond van de Guadalquivir werd bereikt en dien dag in Sevilla werd gemeerd. Dank zij het gunstige weder was de be woonbaarheid van de boot naar omstandig heden zeer goed. Vrijwel voortdurend kon met open luiken1 worden gevaren. Tot op 700 mijl werd draadlooze communicatie met het marine-station te Amsterdam onderhouden. Afgaande op de kennisgeving van het Ge meentebestuur in ons no. van Zaterdag deel den' wij! mede, dat de overgang van Zomer- in Wintertijd plaats zou hebben in den nacht van 26 op 27 September, des morgens te 2 uur. Deze mededeeling was evenwel foutief, Da Wintertijd vangt aan in den nacht van 2B op 20 September en wel te drie uur (Zo mertijd) Zondagnacht zatte men dun de klok 1 uur achteruit kliaoht ovar gevaarlijke evoluties van een vliegenier van de Kooij. Speciaal het stads gedeelte achter het Station ls het terrein, waarboven hij zijn waaghalzerij vertoont. Daarbij wordt naar kennissen gewuifd, niet alleen met een lichte handbeweging, doch met den geheelen arm buiten het toestel, waardoor, vooral door het laag vliegen, groo- te kans op ongelukken bestaat. De inzender hoopt, dat de betrokken auto riteiten' een eind zullen weten te maken aan dergelijke gevaarlijke liefhebberijen, waarbij terwille van familie of kennissen niet alleen met het eigen leven wordt gespeeld, maar ook dat van anderen in da waagschaal wordt gesteld. Zoo al* wij mededeelden, zal als openings voorstelling voor hot vergrootte „Oaslno"- gebouw a.s. Dinsdag een voorstelling worden gegeven van Laudy'* drama „Do Paradijs vloek" doofl „Hot Schouwtooneol'1, die. Jan Musch. Deze acteur vervult mot mevr. v. d. Horst— v. d. Lugt Meisent de hoofdrol. De plaatsbe spreking heeft plaats Zaterdag van 2A en Maandag en Dinsdag van 12—2 uur in „Ca sino". Omtrent eene opvoering van dit prachtige: alom gunstig ontvangen tooneelwerk van Alph. Laudy, schrijft de „(Residentiebode": ,De feestelijke gelegenheid van de 125e opvoering van Laudy's meesterwerk hebben we aangegrepen om de spelers nog eens te boeren en te genieten. Een jaar ging er on geveer voorbij sinds we den Paradijsvloek hoorden. Hij is sinds het heele land doorge reisd en overal bewonderd. We hebben er nu nóg aan gewonnen. De zware verzen zijn nu makkelijker te volgen, niet alleen omdat we zelf het stuk beter doorgronden, maar ook, omdat de spelers zoo vlot zijn ingespeeld en tooh, dit is best merkbaar met heel hun hart en ziel er in blijven. Musch vooral hebben we nog meer bewonderd. Laudy's bronzen taal kwam al* geciseleerd uit zijn mond. Musch is meester op alle wapens, in alle modulaties weet hij te roeren: Ook Ko van Dijk, de ge weldenaar Kaïn, was zoo mogelijk nog aan Krijpender in zijn woestheid dan vroeger Trouwens, alle rollen treffen in dit zeer bij zomlcre stuk. Of we treuren met Eva (mevr v. d. Horstv. d. Lugt Melsert), of we poë tisch gestemd zijn met Abel (Oarel Rijken, die bijzonder op dreef was), of hoopvol ge stemd zijn met Jared (Paul Karsten, die van deze rol iets warms weet te maken), of we met Stine van der Gaag als Lia als iets lief lijks dwepen, of Plerre Mols als slaaf 'bewon deren, alles om 't even, de Paradijsvloek blijft een kostelijk geheel, welks indruk in de zaal machtig is en buiten de zaal nog lang zal blijven leven: En het gezelschap van Musch en v. d. Horst, dat.zooveel goede krachten bezit, geeft er een' schitterende vertolking van." Deze voorstelling werd door H.H. MjM. de Koningin en de Koningin—(Moeder bijge woond, di© daarover hare buitengewone vol doening te kennen gaven. De afd. Helder van bovenlgenoemden bond houdt blijkens de in dit no. vorkomende advertentie op Vrijdag 23 dezer eene openbare vergadering in het Chr. MiL Te huis, Kanaalweg. Mej. de Haan van Amster dam zal daarbij «preken ©vee ie opvoeding van het meisje. Concert van de Stafmuzlek te Middelburg. Vrijdagavond gaf de (Stafmuziek der Ma rine te Middelburg een concert in de Schut- tersboftuin, ter gelegenheid van de te Mid delburg plaats hebbende feestelijkheden. Hoezeer dit concert gewaardeerd werd, moge blijken uit het hieronder volgende oordeel der Middelburgsohe Courant: Eenj kleine duizend menschen waren in den stemmig verlichten Schuttershoftuin aanwezig; en die menigte, waaronder zeer velen van buiten, heeft daar rustig zitten genieten van het zee® mooie concert dat de Marinekapel gaf. Toen die kapel een vorig jaar hier voor 't eerst zich liet hooren, hebben' we reeds uiting gegeven aan de zeer groote waardee ring die allen hadden voor betgeen dit korps praesteerde. De avond van gister zal die reputatie nog versterkt hebben. Het is een kranig, uitmuntend! geschoold korps, onder leiding van een knap dirigent, den heer A. L. Hazebroek, die met rustige beweging zijn mannen weet te brengen tot een bijzonder hoog peil van muzikale ver zorging. De klank der instrumenten is prach tig, het koper, de klarinetten, het ^Jagwerk, het klinkt alles beschaafd. En wat ons bij zonder trof was de zeer mooie fraseering, en weloverwogen klankverdeeling. De me lodieën werden zoo muzikaal geblazen, en de harmonieën waren zoo bijzonder zuiver, dat het een genlot was er naar te luisteren. En bij zulk een uitvoering moet 't toch weer erkend worden dat er in die oude opera's zoo veel mooi's zit. Een der nummers (twee oud-Nederland- sche liederen) moesten 'ten deele herhaald worden na het lang aangehouden applaus. En dit was ten volle verdiend. Het waren fantasiën op die liederen^ die daarbij htm oorspronkelijk karakter verleren, maar ge legenheid gaven tot een prachtige wellui dendheid. Het feestcomité, dat ons dit concert be zorgde, kan e® groote voldoening van hebben GEMENGD NIEUWS. De opening van de zitting der Staten-Ge- neraal is Dinsdagmiddag gestoord geworden door een kleine demonstratie voor de vrijla ting van den dienstweigeraar Herman' Groe- nendaaL Mevrouw Kolthek—Timmer, echt- genoote van het Kamerlid Kolthek, had als zoodanig e#n kaart tot bijwoning van de openingsplechtigheid in de zaal. De commis saris van politie Besseling bad aanvankelijk bezwaar tegen haar toelating en wilde den hoofdcommissaris doen beslissen. Deze vond het echter beter, dat de voorzitter dor Ver- eenigde vergadering baron Van Voorat tof Voorst zou uitmaken, of mevrouw Kolthek de plechtigheid kon bijwonen. De hoor Van Voorst tot Voorst vroeg mevrouw Kolthek, of zij beloven wilde niets te zullen doen, dat de orde zou verstoren. Zij wilde echter niets beloven, zoo verklaarde zij. De voorzitter zei- de daarop, haar te willen toelaten, in het vertrouwen, dat zij zich als een fatsoenlijke vrouw gedragen zou. Mevrouw Kolthek nam vervolgens den voor haar bestemden zetel in. Even nadat de Koningin met den Prins de zaal waren binnengetreden, riep mevr. Kolt hek met luider stemme: „Groenendaal moet vrij." Zij herhaalde dezen uitroep eenige malen. Tegelijkertijd riepon een tiental vrou wen, die een plaats hnddon gekregen op de gereserveerde tribune, eveneens dat Groe- nondaal vrij' moest. Zij riepen dit niet uit één mond, inaar door elkaar. Bogrjjpelijkerwijzo bracht deze gebeurtenis even eenige opschut ding teweeg. Aan de Koningin was echter niets te mer ken!. Zij hield zieh bedaard on wachtte, toen zij onder den troonhemel had plaats geno men, tot het geroep niet meer werd gehoord, Alleen ondier het lezen van de troonrede wns in haar stom te merken, dat de gebeurtenis haar had aangedlaan. £ij versprak zich een enkdie maal, wat haar anders nimmer over komt. Mevrouw Kolthek—Timmor was, onmid dellijk nadat zij voor den eersten keer geroe pen had, door een rechercheur uit de zaa" verwijderd. Voor de buitenstaanders was liet een onbegrijpelijk gezicht uit den hoofdin gang oen vrouw in eenvoudig toilet naar bui ten te zien komen, begeleid door een recher cheur. Journalisten spraken haar dadelijk aan. Zi; verklaarde niet te hébben kunnen nalaten voor de vrijlating yan Groenendaal te getui gen1. .Zij! werd naar het politiebureau op de riviervischmarkt gevoerd. De vrouwen, die op de gereserveerde tribune hadden geroe pen1, waren onmiddellijk door rechercheurs weggehaald en zoolang onderin het torentje, dat naar de tribune toegang geeft, in bewa ring gesteld: De Koningin bleef nogal lang in de ridder zaal na het voorlezen van de troonrede, zoo dat de demonstreerende vrouwen niet onmid dellijk konden worden weggevoerd. Nadat een politie-auto was verschenen, werden ook zij naar het bureau geleid. In verband met het doen zinken van den treiler Adriana IJm. 345 is uit IJmuiden in den Haag aangebracht de 29-jarige schipper Ph. Z., geboren te Egmond aan Zee en wo nende Bloemstraat 100 te IJmuiden. Z. ia in bewaring gesteld. In de zitting der Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam vain Donderdag 22 Sep tember zal de zaak van de Rotterdamsche Handels- en LandJbouwbank behandeld wor den, waarin als beklaagde verschijnen zal Willem H. Broekhuys, 39 jaar oud, practi- zjjn, laatst gewoond hebbende te Rotterdam. Te Heerlen waren Zondagavond nabij het café L., in de kolonie Passart Nieuwenba- gen, eenige personen aan het ruzie maken. Een van hen schoot een revolver in den blinde af eü trof zekeren Van Tiene uit Hoensbroek, die in het café-een pot bier zat te drinken en met het geheele geval niets te maken had, in de zijde. Van Tiene werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, waar hij tijden* de operatie is bezweken. Hij was gehuwd en vader van zeven kinderen. Door de maréchaussée werd eeni uitgebreid on derzoek ingesteld en een drietal personen, zekere R. uit Rumpen en de beide gebr. R. uit Versilienbosch gearresteerd. Als vermoe delijke dader is Maandag gearresteerd de 20-jarige Raitel, mijnwerker van beroep. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hoo- ger beroep uitspraak in de strafzaak tegen een milicien-sergeant by het 4de Reg. Vesting- Artillerie, thans gedetineerd te Utrecht, die in eersten aanleg door den krijgsraad te 's-Gravenhage was veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest en met vervallenverklaring van den militairen stand, ter zake, dat hy le. te Helder op 22 Juli 1920 een rywiel heeft gestolen ten nadeele van een tandarts te Leeuwarden; 2e. te Helder op 13 Augustus 1920 wederom een rywiel heeft gestolen ten nadeele van een milicien-soldaat 3e. tot driemaal toe op verschilllende tijd stippen te Huisduinen uit een tent aan het strand verschillende hoeveelheden sigaren, cigaretten, tabak en chocolade heeft wegge nomen, alles toebehoorende aan een koopman; 4e. tot tweemaal toe op verschillende tijd stippen telkens brand beeft gesticht resp. in de onderofficierscantine en in het bataljons- bureel te Helder, ten gevolge waarvan brand ontstond, verschillende meubels werden ver nield, terwyl 2 in een aangrenzend vertrek gelegerde soldaten, indien zy niet tijdig, door wakker te worden, den brand hadden opge merkt, groot gevaar hadden geloopén in den rook te verstikken of in de vlammen om te komen 5e. tot tweemaal toe te Helder op verschil lende tijdstippen een model jekker en model jas heeft gestolen. Het Hof deed de opgelegde straf te niet en veroordeelde bekl. tot 3 jaren gevangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen stand en aftrek van het voorarrest, gelyk door den Krijgsraad was geschied. Raadsman was mr. Hymans. Te Katwijk aan Zee zijn Maandagavond twee voor een met steenkolen beladen wa gen gespannen paarden op hol geslagen, ten gevolge waarvan drie kinderen zijn overre den. Eep vijfjarig meisje, een dochtertje van den heer van der Plas, was terstond dood Het lijkje is vanmorgen naar Leiden ver voerd om daar gerechtelijk te worden be schouwd. De twee andere kinderen kwamen er met verwondingen af. Aan de orde is allereerst de vaststelling der notulen van 8 en 23 Augustus. De heer S t a a 1 m a n leest hieromtrent op bladz. 854: dat de heer Verstegen bij de bespreking om trent de benóeming van leden der Commis sie tot voorlichting bij 'beroepskeuze zou heb ben gezegd: „Er zijn personen aangezocht van wie wij konden verwachten, dat zij eeni ge geschiktheid en ambitie voor de zaak hadden". Spr. vraagt of dit Inderdaad aldus gesproken is. Dat iw ij is niet hot College. De heer Verstegen zegt gceno aanlei ding te hebben wijziging van de notulen te vragen. Deze worden vervolgens goedgekeurd. Ingekomen stukken, ten aanzien waarvan wordt voorgesteld' ze voor kennisgeving aan te nemen: a. Bericht van aanneming der (benoeming tot reserve-onderwijzer In deze Gemeente van J. Schreuder, E. Llgteringon en L. Smelik. (b. Bericht van aanneming der benoeming tot leeraar aan de Zeevaart- en Machinisten- avondschool van R. Th. Luijckx. e. Bericht van aanneming der benoeming tot onderwijzer in deze Gemeente van W. J. Veth. d. Bericht van aanneming der benoeming tot onderwijzer in deze Gemeente van J. P. Mol. e. Schrijven va.n Gedep. Stater: van Noord- Holland, waarbij afschrift Koninklijk Besluit, tot verleening van vrijstelling van de ver plichting tot het oprichten van een gymna sium tot 1 September 1926, wordt toege zonden. L Goedkeuring op de Raadsbesluiten tot le. intrekking der Verordening op de hef fing van rechten voor werkzaamheden van den Gemeente-Reinigingsdienst; 6e. kohier No. 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen; 3e. Raadsbesluit van 9 Augustus j.1. tot aanwijzing van de plaats der nieuw te bouwen school voor lager onderwijs aan de Van Galenstraat; 4©. Raadsbesluit d.d. 23 Augustus jJ. tot het aangaan van een geldleening ad 800.000 ter voorziening in de behoefte 'aan 'kasgeld; 6©. Raadsbesluit van 9 Augustus jJ. tot vaststelling der Verordening tot rege ling van de wijze van bebouwing der gronden op het plan van Uitbreiding en .bebouwing „West" en „Oost"; 6e. Raadsbesluit van 9 Augustus jJ. tot het doen van betaling uit dien pest van „Onvoorziene Uitgaven". g. Bericht van ontvangst door Gedepu teerde Staten der Verordening op den ver koop van alooholhoudenden drank In geval van demobilisatie. h. Proces-verbaal der opneming van kas en boeken van den Ontvanger der Gemeente Helder over het 3e kwartaal 1921. Conform. In handen van B. en W. ten fine van prae- advies wordt gesteld: Schrijven van J. Makelaar alhier, houdende verzoek van gemeentewege over te gaan tot den aankoop van een aan hem beboerende strook grond van 100 iM'. Concept-overeenkomst .met Departement van Marine nopens het weghalen van faeca- liën van schepen der Koninklijke Marine van 's Rijkswerven alhier. De heer Sohoef f elenberger vraagt inlichtingen omtrent de kosten, die door dit voorstel niet geheel worden gedekt. De heer Verstegen zegt, dat deze gemakshalve zijn afgerond naar beneden, het verschil be draagt evenwel slechts enkele guldens. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging der Verordening op de Winkelsluiting. Op verzoek van den heer Van Breda aangehouden ter nadere amendeering. Voorstel om aan A. F. Isaksson alhier ont heffing van art. 16, lid 1 der Verordening op hiet bouwen en de bewoning in deze ge meente te verleenen. Held. Crt 17 Sept Aangenomen. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van A. J. Weijland, voorzitter der Geref. Zangvereeniging „Halleluja", om hem teruggave te verleenen van de hem opgeleg de boete door de Arr. Rechtbank te Alkmaar en de door hem betaalde belasting, geheel of gedeelteiLij'k, terug te betalen. Held. Crt. 17 Sept. De heer Staalman protesteert tegen de wijze waarop in de betrekkelijke bijlage deze zaak behandeld wordt. Dat geschiedt op eene manier alsof de gemeente te doen zou hebben met menschen, die niet alleen vooropgezette kwade bedoelingen hadden, maar die boven dien zeer arrogant „wet en gerechtigheid" overtreden. Spr. weet niet, wie het stuk voor B. en W. opstelde, doch het is onjuist en fa natiek. Spr. heeft zelf de zaak van de Zang- ver. behandeld, bij is naar den verificateur geweest en heeft gevraagd of een dergelijke verordening hier moest worden toegepast. Spr. heeft dien ambtenaar opgemerkt, dat dergelijke concerten altijd vrij waren. De ve rificateur daarentegen stond op het stand punt, dat belasting hiervan moest worden be taald, ook de gemeente-secretaris, wien spr. vervolgens raadpleegde, meende, dat van eene uitvoering voor een liefdadig doel geen sprake was. Toen heeft de Vereeniging den heer Wiltink gevraagd procesverbaal te doen opmaken, teneinde op die wijze een rechter lijke beslissing uit te lokken. Van dien brief door de Vereeniging aan den verificateur ge schreven, vermeldt deze niets. Spr. ontzegt den ambtenaar in kiwestie het recht op der gelijke wijze een te goeder trouw zijnde ver eeniging te disqualificeeren. Had de Ver eeniging in kwestie den gewonen weg ge volgd, dan was daarmede een beroep op de rechtbank afgesneden. Immers, men had dan moeten 'beginnen met do belasting te betalen, waarna men bij B. en W. of den Raad in be roep had kunnen komen. Een beroep op den rechtbank ware afgesneden. De rechtbank sprak zloh trouwens ook ln dezen geest uit, dat de verordening ln kwestie geen beroep op de rechtbank toelaat. Doordat niet was voldaan aan de voorschriften der verorde ning, kon de rechter niet ingrijpen. Het is evenwel jammer, dat de menschen in het openbaar gedisqualificeerd zijn, hetgeen zi te wijten hebben aan den ambtenaar in kwes tie. Er moet thans aan belasting worden Ibe itaald hèt bedrag dezer belasting tweemaal dit bedrag als (boete. Van het aan den verifi cateur gericht schrijven is geen notitie ge nomen. Wordt op deze wijze, vraagt spr.; door de gemeente zelve niet recht on billijk held overtreden? Naar spr. meening te we ten, ls muon bezig aan eene wijziging der verordening ln don geest als door spr, be doeld, n.1. door vrijlating van dergelijke ver- eenlgingon. In verschillende plaatsen is die verordening reeds aldus geredigeerd, en ook in dozen Raad ls reeds herhaaldelijk de be doeling uitgesproken om deze en dergelijke vereenlgingen vrij to laten. Nu valt over he bedrag, dat zij belastingschuldig zijn, niet moer te redenoeren. Do rechter heeft geen uitspraak gedaan, omdat het Ooilege van B, en W. het hoogste college in deze is. Geluk kig, dat de nieuwe rijkswet de gelegenheid geeft tot beroep bfj de Raden van Beroep I Waar de zaak zóó staat vraagt spr. of de Raad inderdaad dit tweedubbele bedrag van die vereeniging zou willen heffen. Er word"! gezegd dat er beroep bij de kroon ls. Ma&r de vereeniging wil volstrekt geen gratie hebben, zij meent, dat zij ln haar recht staat Bovendien loopt zij de kans, dat de kroon op hetzelfde standpunt staat als de rechter, waardoor men niet zou opschieten. De Raad kan een door de rechtbank op gelegde boete niet ongedaan maken. Evenwel stelt spr. voor het bedrag, dat boven de belas ting betaald is aan de vereeniging als sub sidie voor éénmaal to restitueeren. Spr. stelt daarom voor aan de Zangver. „Hallelujah" in kwestie een subsidie van 90 te Verleenen. De beer De Zwart meent, dat de heer Staalman zich in het vuur van zijn batoog een paar malen heeft vergist en tegengespro ken. Wat de heer Staalman mededeelt, komt hierop neer: de Vereeniging had het ge gronds vermoeden, dat aan een beroep bij B. en W. van geen waarde zou zijn. Waar uit leidde de Vereeniging dit reeds bij voor baat af? Als men niet tegen wet en veror dening wil optreden, is de eerste daad hen, die de verordeningen moeten naleven, niet in de schoenen te schuiven dat zij niet de verordeningen opvolgen. Ware de aan den verificateur gerichte brief aan het College bekend geweest, dat zou de opvatting, die B. en W. over deze hadden, wellicht anders zijn geweest, zegt de heer Staalman. Dus de heer Staalman veronderstelt daarmede bij B. en W. een vrijen gedachtengang hierom trent. De heer Staalman: Ik Iheb alleen het oog op de laatste zinsnede. De heer D e Zw art: Maar de heer Staal man moet niet het vermoeden als zou het College een verzoek niet ln aanmerking ne men, mede onderschrijven. Dat is een greote fout. De tweede fout is, dat naar 's hoeren Staaimans meening een rechterlijke uit spraak niét anders kon worden uitgelokt dan op deze wijze. Het is wel mogelijk hij B. en W. in beroep te komen en bij een ongunstige beslissing van dit College niet te veel te be talen en de rechterlijke uitspraak af te wach ten. Men kan dan die ongunstige beslissing aan de rechtbank overleggen. Dat is hier echter verzuimd, en daardoor kon de rechter geen uitspraak doen. Het is moedwillig ver zuimd, het is de vereeniging te doen geweest om eene uitspraak. Welnu, wis kaatst, moet den bal verwachten. Restitueeren van het bedrag acht spr. ver keerd. Immers, op deze wijze zou de gemeen te altijd de dupe worden. In gevallen, waarin zij gelijk krijgt, zooals hier, zou zij dan de betaalde boete moeten restitueeren, en als zijn ongelijk krijgt, natuurlijk ook. De heer Staalman spreekt vervolgens van een nieuwe verordening, die in de maak zou zijn. Maar die heeft met dit geval niets te maken. Men had hier den gewonen, wetteüjken weg die nen te bewandelen. De heer VanBreda meent, dat er inder daad wel eene meerderheid in den Raad was destijds, die uitvoeringen als die van de ver eeniging „Hallelujah" vrij wilde laten van be lasting, zulks ter beoordeeling van het Col lege van B. en W. Spr. vindt het vreemd, dat bedoelde zangvereeniging den gewonen weg niet heeft gevolgd. De verordening dient na tuurlijk te worden nageleefd, en de Vereeni ging is in gebreke gebleven den gewonen weg te volgen. Het gaat niet aan dat elke vereeniging maar het recht zou hebben een proef te nemen met een of andere verorde ning. Wel meent spr., dat er beroep op den Raad zou moeten zijn. Spr. wil wel aan de vereeniging ontheffing van de boete verlee nen, maar niet in den vorm van een subsi die. Komt er een voorstel om de boete kwijt te schelden, dan zal spr. daaraan gaarne zijn stem verleenen. De heer Ad'riaanse ls van meening, dat de heer Staalman niet geheel juist is in zijn betoog en ietwat dubbelzinnig. De heer Staalman zegt: de Herv. Gemeente heeft voor een dergelijk concert wèl vrijstelling gehad, en concludeert nu daaruit, dat dus daarvoor wèl ontheffing verleend is, hetzij dan door een ambtenaar of door het College. De brief van de vereeniging aan den verifi cateur had aan het College moeten worden gericht, dan had dit daarop kunnen beslis sen. Was de heer Staalman soms adviseur van bedoelde vereeniging? De heer Staalman: Absoluut nietï De heer Adriaanse: Indien dat niet zoo is vraagt spr. den heer Staalman ex cuus voor zijn veronderstelling, maar uit diens rede meende spr. dit te mogen op maken. Het College staat geenszins onsym pathiek tegen het verleenen van ontheffing der boetebetaling, maar het is geheel bui ten de zaak gebleven. Als de vereeniging zich tot het College gewend had, en gewezen had op andere ontheffingen, die verleend' zijn, dan zouden wij ernstig overwogen heb ben ook aan dé vereeniging „Hallelujah" die ontheffing te verleenen. Maar het College moet toch de verordening handhaven? De heer Staalman heeft niet betoogd, dat het College het recht niet zou hebben de verordening te handhaven. Maar het ging er om of het eene uitvoering betrof voor eeni liefdadig doeL De belasting moet vooraf be taald worden, krachtens de verordening. Maar als dat gebeurd was, kón men niet meer in beroep komen. Niet de vereeniging heeft gefaudeerd, maar de ambtenaar, die ln zijn rapport wèl een telefoongesprek vermeldt, echter niet den brief. De heer van Breda vindt subsidie een gevaarlijke manier. Maar er is géén andere weg. Spr. handhaaft alzoo zijn voorstel. De heer Van»Loo stelt voorop, dat dooi den heer Weijland gefaudeerd is. Deze had zich aan de verordening moeten houden. Met vr ugde begroet spr. de komende verandering in de verordening. De heer Weijland is bij den verificateur geweest, maar het zal hem wel gegaan zijn zooals het lederen bestuurder eoner vereeniging ging. Ongetwijfeld zal de heer Wiltink een goed ambtenaar zijn ge weest, maar leder bezoeker, die besprekingen met hem hield, kwam met een rood hoofd bij hem vandaan. Als men door een ambtenaar aldus behandeld wordt, heeft men recht op verdediging. De heer Weijland heeft een verkeerden adviseur gehad, dat is zeker. Spr. vraagt of er niet een andere weg ls om de boete alsnog to restitueeren, al iis het niet zoo gemakkelijk hier iets op te vinden. Subsidie kan men na tuurlijk niet geven. De heer Grunwald vindt het jammer, dat deze onverkwikkelijke zaak ter tafel Ls gekomen. Het 'bestuur der vereeniging „Hal lelujah" is er zelve de oorzaak van. Al» zij art. 4 der verordening had' gelezen en i.pge-, volgd, ware er voor haar behoorlijk beroep geweest. B. en W. hadden dan de volgende alinea kunnen' toepassen en de uitvoering in kwestie zou voor een liefdadig doel zijn geweest. De heer Staalman: Niet waar! iDe heer Grunwald: Het College had dit standpunt toch kfmnen innemen. Maar men heeft den verkeerden weg gevolgd' on onder handeld met een ambtenaar, inplaats van met B. en W. Ook spr. betreurt, dat nu een boete van 2 X 45.in de kas der gemeente komt. Laat de vereeniging zich wenden» tof het Col lege om te trachten daar iets op te vinden. De h eer S c h o e f f e 1 e n b e r g e r wil aan de vereeniging vergunnen een volgende uitvoering vrijstelling van belag te geven. De heer Heiblok meent, dat de Raad tevreden kan zijn met den uit rirg. De vereeni ging heeft gemeend B. en W. to moeten pas seer enen is in het ongelijk gesteld. Ook spr. meent, dat er een weg unoót worden gevonden om de boete terug te betalen. De heer De 'Zwart meent, dat uen ver keerd zou doen door hedenavond door te gaan op dit punt. De thans gevoerde discussdes worden ook door het bestuur der zangver eeniging in kwestie gelezen. Laat deze ver eeniging zelve naar middelen zoeken om te ruggave van de boete te krijgen. De heer Staalman trekt, gehoord de discussies, zijn voorstel in. Spr. zal evenwel tegen het voorstel van B. en W. stemmen wegens de daarin voorkomende clausule, be treffende het niet toonem van eerbied voor recht en wet. De heer De Zwart merkt op, dat deze clausule is gezet, omdat uitdrukkelijk in de toelichting van het verzoekschrift uitkwam, dat men de gemeentelijke verordening op zij wemsohte te schuiven, wijl men meent, dat het College zich laat beïnvloeden door een ambtenaar. Daarop wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Alleen de heer Staalman verklaart er zich tegen. Voorstel het salaris van den Inspecteur vain Politie in deze gemeente te bepalen op 3209—3800, met 4 jaarlijksche verboogin gen van 150. Held. Crt. 10 Sept. Voorstel het ingestelde beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, betreffende de vaststelling van het bedrag, dat de ge meente toekomt overeenkomstig de Wet van 24 Mei 1897 (SM. 166) (Inwoneruitkeering) in te trekken. Held. Crt, 17 Sept.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5