HELDERSCHECOURANT Vierde Blad. VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1921. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De ontploffing te Oppan. Een geheime organisatie. Een onderhond met Stinnes. ENGELAND. De werkloosheid. Sic 'transit gloria mnndi. RUSLAND. Buitenlanders lm Sowjet-Rusland. HONGARIJE. West-HongariJe. DENEMARKEN. Tegen de duurte. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Gevaarlijke marktwaar. UIT DEN OMTREK Burgerlijke stand van Anna Paulowna. Burgerlijke Stand van Texel. Een reiziger, die te Ludwigshafen met den D4reiin naar Keulen wilde sporen, vertelt in de Köln. Volksztg., dat hij juist een kaartje nam, toen het plotseling donker werd, als voor een onweer. Vlak daarop zag hij twee lichtschijnsels, die hem aan felle bliksem stralen deed denken, en toen volgde een he vige slag, die den grond schudde en in he station in een oogwenk de grootste verwoes ting aanrichtte. Ruiten, glazen daken, pla fonds stortten neer. De vele menschen in hel station werden door een paniek aangegre pen en stormden velen gekwetst onder kreten „een aardbeving", „de wereld ver gaat!'' e.d. naar buiten. De lucht was dik en •geel gekleurd, vol stof, zand en gas. Op straat zag men wanhopige menschen zich verdringen, velen nog in hun ondergoed. Toen kwam de tweede ontploffing, heviger nog dan de eerste. In het westen werd de lucht zwart als roet en eindelijk drong het tot de menigte door, dat de fabriekje Oppau in de lucht was gevlogen. De zegsman van de K. V. spoorde later Op pau voorbij, dat op „een walmenden vulkaan." geleek. Ver in den omtrek zag men nog de verwoesting, die de ramp had aangericht, tol achter Worms, dus op meer dan 30 KM. af stand. Oppau, dat vrijwel geheel verwoest is, tel de 10.000 inwoners. Het was, zegt een Duit- sche journalist, mèt en door de groota fa briek snel tot welstand en bloei gekomen en is mèt de fabriek ondergegaan. 'Juist toen de nachtploeg! werd afgelost, en een arbeiderstrein uit Ludwigsbafen het ter rein opreed, te 7.32, had de eerste ontploffing plaats. Ongeveer een half uur later volgde een tweede explosie. Het hoofdgebouw stond in brand en stortte in, evenals de bijge bouwen. Onmiddellijk begon een algemeene vlucht voor de uitstroomende gassen, die ki lometers ver verstikkend werken. Bijna ter stond was de plaats van de ramp in diepe duisternis gehuld. Wie zich redden kon, ijlde de velden in, waarhij menigeen nog gewone werd door de neerstortende steenbrokken, enz. De luchtdruk was zoo sterk, dat de grond beefde en menschen vijf tot tien me ter ver werden weggeslingerd. Het duurde wel een half uur voor dat men in de meer verwijderde stadsdeelen van Lud- wigshaf en en in Mannheiim wist waar de ont ploffing had plaats gegrepen.'Na de explosie werd Ludwigshafen in dikke rookwolken ge huld, welke na een paar uur langzamerhand verijlden. Tegelijkertijd verbreidde zich een intense ammoniak- en salmiaklucht. Het meest hebben Oppau en Friesehheim gele den. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat geen ruit zoowel daar als in Ludwigsba fen is heel gebleven. Daken werden inge drukt en afgerukt, gesloten deuren uit de poster; geslagen, meubels door de kamers ge slingerd, menschen ter aarde geworpen. In Ludwigshafen is alle verkeer stopgezet; de tram kan niet rijden. De electrische gelei dingen zijn vernield; de watertoevoer is af gesloten. Het fabrieksterrein is één groote chaos; de grond is omgewoeld als na een granatenbombardement. Op de plaats waar een ontploffing geschied de, bevindt zich waar vroeger een gashouder stond, een tien meter diep en dertig meter breed gat, waarin zich blijkbaar allerlei zu ren tot een niet te definieeren mengsel heb ben samengevoegd. Een verder doordringen naar die plaats is onmogelijk, daar van de tweede ontploffingsplaats verstikkende dam pen1 opstijgen, die een groote uitgestrektheid als met nevels bedekken. Alleen met de gas maskers op kunnen hier de reddingisman- schappen hun werk doen al valt het te betwijfelen of de ongelukkige gewonden, die urenlang deze dampen hebben ingeademd, nog tot het leven kunnen worden terugge bracht. Om een beeld te geven van de kracht der ontploffing te Oppau vertelt een medewer ker van de Erankf. Gen. Anz., dat betonpij- lers van 1M. dikte tot gruis zijn geslagen. Het zuidelijk deel der fabriek is volslagen weggevaagd en op de plaats waar het stond is een ontploffingstrechter onstaan van 70 M. lang en 90 M. breed'. De bijzonder correspondent van de Köln Ztg., die in de verwoeste fabriek is geweest' heeft den indnik gekregen, dat betonbouw bij hevigo ontploffingen veel grooter geva ren meebrengt dan baksteen-bouw. Beton houdt beter stand tegen druk, maar als het uit elkaar wordt geslagen zijn de aangerichte vernielingen ook vreeselijker. Deze oorrespondent heeft van getuigen der ramp gehoord, dat de slagen feel heviger waren dan het sterkste roffelvuur in den oor log. De gewonden moeten erg te lijden heb ben gehad van de ammoniak-dampan, die hun den adem benamen. Berlijn, 23 Sept. In de heden gehouden zitting van den Landdag van Baden deed de staatspresident opzienbarende mededeelin- gen over het bestaan eener geheime organi satie met het doel de nationale gedachte te bevorderen en te verspreiden en het joden dom, de soc.-dem. en de grondwet van Wei- niar te bestrijden. In .de statuten dezer organisatie werden als stoffelijke hulpmiddelen genoemd het in zamelen van geld bij beslist nationale man nen ten einde de volledige revolutioneering van Dnitsdhland te verhinderen, bij ernstige onlusten de volledige onderdrukking er van af te dwingen en door het instellen eener nationale regeering den terugkeer der tegen woordige toestanden onmogelijk te maken en eveneens het krachteloos maken van 1 'uitschland, waarnaar het verdrag van Ver- sailles streeft, onmogelijk te maken en de v eermaoht en do bewapening van het Duit- echo volk zooveel mogelijk te behouden. De staatspresident voegde er aan toe,' dat de beide moordenaars van Eraberger tot deze geheime organisatie behoorden. Berlijn, 23 September. In een interview met den oorrespondent van- de Saturday Evening Post heeft Hugo Stinnes onder verwijzing naar do gevolgen der betaling van het eer ste milliaid' (koersdaling van de mark, ver scherpte inflatie, vermindering van Duitsch- land's krediet in het buitenland), verklaard, (lat Duitschland z. i. de schadevergoedings verplichtingen niet zal kunnen nakomen. Hij gaf verder als zijn oordeel te kennen, dat stabiliseering van de efconomische toestanden in Europa eerst mogelijk zal worden, als zelf zuchtige politici door practische ekonomen worden vervangen. De eenige Entente, die iets kan uitwerken is volgens Stinnes een ekonomisch verbond tusschen de Ver. Staten, Engeland en Duitschland. Tenzij het daartoe komt is het herstel van Rusland ook onmogelijk. Een ac tieve medewerking der Ver. Staten is noodig, niet naar den trant van Wilson maar door (usschenkomst van praktische zakenmannen. Gisteravond is te Garrloch de aangekon digde samenkomst gehouden tusschen Lloyd George en de Londensche burgemeester van de arbeiderspartij Over het vraagstuk van de werkloosheid. Lloyd George zeide in zijn antwoord, dat hij ministers uit Londen had laten overko men, om middelen te beramen tot verlichting van den nood. Hij legde er nadruk op, dat de centrale regeering den last niet alleen kan dragen en dat samenwerking tusschen regee ring, plaatselijke overheden, fabrikanten, handelslui, bankiers en georganiseerde werklieden onmisbaar was. Hij' voegde eraan toe, dat hij stappen in deze richting deed, maar het parlement moet eerst geraadpleegd worden. Middelerwijl deed de commissie uit het kabinet stappen om de armenraden bij te staan bij het verkrijgen van leeningen. Londen, 23 September. De gemeenteraad van Bethnal Green besloot het voorbeeld van Poplar te volgen en te weigeren zekere alge meene belastingen ifce heffen. Er ia 120.Ü0Q p-sfc. meei gemoeid. De Brltsche admiraliteit heeft een aantal Britsche slagschepen en kruisers aan Neder- lrndsche sloopersflrma's verkocht. De Engel- sche bladen vroegen zich af, waarom de oude sehepen niet aan Britsche firma's verkocht werden en een correspondent van „de Star" is er op uit gegaan om inlichtingen dien aangaande in te winnen.De man wendde zich tot een bekenden Londenschen metaal- opkooper en vernam, dat er blijkbaar meer schepen, welke vroeger tot de Britsche vloot behoorden, afgebroken moeten worden, dan er firma's in Engeland zijn, welke zich met het sloopen van schepen bezig houden. De admiraliteit heeft de Britsche sloopers-firma's eerst als het ware gesmeekt om toch de schepen op te koopen, welke sinds den oorlog buiten dienst gesteld zijn. Één der firma's, die een Britsch schip gekocht heeft en het ook wilde laten sloopen, heeft het tot dit doel naar Neder land gezonden, daar het hem gebleken was, dat men in ons land veel goedkooper werken kon dan in Engeland zelf. In Nederland kon het slooperswerk n.1. verricht worden tegen 30 shilling per ton, terwijl in Engelann dit karweitje per ton ongeveer 8 pond sterling 15 shilling zou moeten kosten. De eenige reden, waarom de af te breken schepen naar Neder land gezonden worden is dan ook, dat de arlteidsloonen in ons land goedkooper zijn dan in Engeland. De raad van volksoonmii saarissen heeft kort geleden iü een officieel besluit zijn standpunt ten opzichte van het verblijf van vreemdelingen in Sowjet-Rusland uitgedrukt In dat besluit wordt onder meer gezegd; dat buitenlanders, wier „levensloop, gedrag en handelingen met het beginsel en het alge meen karakter van hot leven in do Sowjet- Republiefc in tegenspraak zijn" door ©en be sluit van het Volksgerecht of van de bui tengewone commissie het land uitgezet kun nen worden.. Het besluit zal door de organen van de bui tengewone commissie ten uitvoer gelegd wor den. De Moalkousche Iswestia deelt mede, dat wegens gebrek aan levensmiddelen de volks keukens voor kinderen in de Tataarsche re publiek (bet vroegere gebied van Kassan en Oefa) gesloten zijn. Ongeveer 200,000 kinde ren, die tot nu toe op staatskosten gevoed werden, zijn zonder verzorging. Er moeten zich verschikkelijke tafereelen voordoen. De kinderen sterven bü massa's. Parijs, 23 September. De gezantenraad beeft Prasnowski, den voorzitter van de Hon- gaarsche afvaardiging ter vredesconferentie een nota ter hand gesteld, waarin de raad Hongarije verzoekt bet Burgenland op korten termijn te ontruimen. Als Hongarije hieraan niet voldeed, zouden de geallieerden genood zaakt zijn hun toevlucht te nemen tot maat regelen van dwang. Volgens een telegram van de Daily News uit Rome bedraagt de termijn, gesteld in het ultimatum der geallieerden aan Hongarije voor de ontruiming van het Burgenland tien dagen. De strafmaatregelen, als die noodig zijn, zullen beginnen met bet stop zetten van bet spoorweg-, post- en telegraafverkeer. Men overweegt bet instellen van een volledi ge economische blokkade aan het overgaan tot militaire maatregelen te laten voorafgaan. Indien Hongarije evenwel de eischen der ge allieerden inwilligt, zullen de geallieerden de wenscbelijkbeid overwegen van een nader onderzoek van Hongnrije'a financieele eischen jegens Oostenrijk. Kopenhagen, 23 Sept. Op initiatief van lei dende handelslichamen is bier gisteren een groote vergadering gehouden om inaatrege- en tegen de duurte te overwegen. Aanwezig waren leden van bet kabinet, bet parlement, bet gemeentebestuur, tal van ambtenaren, vertegenwoordigers van den handel en van den verbruikersbond. Voorzitter was de heer Langjfir, leider van den patroonsbond, die in zijn openingsrede zeide dat de prijsdaling op de wereldmarkt nog niet voldoende ten bate van de verbrui kers is gekomen. Hij verklaarde een tegen stander te zijn van een winstbeperking in den kleinhandel door dwang en zag meer heil in de oprichting van een commissie van toezicht op de prijzen, waarin zoowel verte genwoordigers van den handel als van de verbruikers zitting hebben. De handelslicha men waren bereid in zulk een commissie mee te werken tot verbetering van den toestand. De staat en de gemeenten moeten echter voorgaan en de prijzen.van gas, electriciteit, verkeer enz. alsmede de drukkende belastin gen verlagen. De vertegenwoordigers van den verbrui kersbond verklaarden zich bereid mee te werken aan de tot stand koming der com missie van toezicht, maar verlangden tevens betere en uitvoeriger opheldering over de winsten, die de kleinhandel maakt. Na verder debat werd besloten tot oprich ting der commissie, wier taak zal zijn te stre ven naar redelijke klachten, die haar van de zijde der verbruikers bereiken, nauwgezet te onderzoeken. Onwillige of onmachtige beta lers. Mr. J. de Vrieze te Amsterdam schetst in „Handelsbelangen" den langen lijdensweg, die.bewandeld moet worden door den koop man, wanneer hij onwillige of onmachtige schuldenaars tot betaling wil nopen. Nu de eënige radicale uitweg: alles con tant verkoopen, wel nimmer door wettelijke maatregelen zal worden bekrachtigd, acht de schrijver het meer dan tijd, dat bij de ver anderingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, die op til zijn, ook deze worde opgenomen, dat de Kantonrechters gerechtigd zijn bij het toekennen der vorde ring een billijk bedrag aan kosten naast de verschotten van Griffie en deurwaarder aan den koopman, die betaling vordert, toe te kennen. Vraagt een fatsoenlijk Incasso-Bureau bijv. als regel voor dergelijk werk 10 pCt, van het geïnde bedrag, dan behoort deze som door den nalatigen schuldenaar en niet door den koopman te worden betaald. Thans is de niet-betaling door den kooper een strafmaatregel tegenover den koopman. Voor de verschillende vereenigingen en corporaties, die den Handel vertegenwoordi gen, is hier goed werk te doen. Laat men trachten een artikel mèt boven bedoelde strekking in het Wetboek opgeno men te krijgen. Het is nu de tijd, om daarvoor maatregelen te nemen. En niemand zal het goede recht van den Handel kunnen betwisten, wanneer aangedrongen wordt op opheffing van dezen ergerlijken wantoestand. De voorkeurstemmen. De aanneming van het sub-amendement- Alberda, aldus „De Vrijheid" (orgaan van den Vrijheidshond) zal tot onmiddellijk ge volg een zéé groote toeneming van de macht der partijkoningen hebben, dat wij de toe komst niet zonder ongerustheid tegemoet zien. De tegenwoordige toestand, waarbij als geen overdracht van stemmen meer mo gelijk is enkele verdwaalde of al te opzet telijk uitgelokte voorkeurstemmen den do>r- slag kunnen geven, heeft zeker zijne bezwa ren, en begrijpelijk is het, dabde heer Drion alleen dan aan die stemmen werkelijke betee- kenis wilde toekennen, als zij; een vijfde van den kiesdeeler te hoven gingen. Hiervan is nu echter door een votum, dat wij in hooge mate betreuren, de helft van den kiesdeeler gemaakt. Het „stemvee" wordt teruggedron gen, de „hoeren" zullen wel zeggen, hoe de doodgewone kiezer zich gedragen moet Ter qualificatie van dit machtsmisbruik schijnt geen term te kras. De Pensioenwetten. Het „Alg. Mil. Wbl." schrijft verontwaar digd over het uitstel der behandeling van de militaire pensioenwetten en het gemis van steun dat het desbetreffend voorstel-Wijk in de Tweede Kamer ondervond. De militaire pensioenwetten hadden zeer goed (behandeld kunnen worden, zonder dat dit eenige stagnatie veroorzaakte. Natuurlijk willen wij gaarne verbeteringen in de nog te behandelen wet, maar die hadden dan even goed later kunnen worden aangebracht, als de pensioenwetten voor de burgerlijke amb tenaren aan de orde kwamen. Die gemak zucht, of zoo men 't maar noemen wil, heeft nieuwe ellende, zorg en verdriet gebracht, verbittering ook bij velen. Woorden van vertwijfeling hoorden wij, tranen van woede zagen wij hij hen, die tot dusver nog vertrouwen bezaten. In het „Alg. Ned. Politieweekblad" schrijft de heer C. J. van Ledden Hulsehosch: De omstandigheid, dat nu en dan langs de straat door onwetende of gewetenlooze vens ters hoogst gevaarlijke artikelen verkocht worden, welker onheilspellend' karakter zeer onvoldoende hekend is bij het groóte publiek, dat die artikelen koopt, leidt ertoe, dat ik hier even de aandacht op die koopwaar wil ves tigen. Reeds jaren geleden verscheen op het Amstelveld te Amsterdam een koopman, die kleine fleschjes, waarin een eigenaardig kleurloos vocht, te koop had. Werd een lapje of een dot watten, gedrenkt met deze vloei stof, over de oppervlakte van geelkoperen of ijzeren voorwerpen gewreven, dan kregen deze objecten eensklaps" het voorkomen als waren ze verzilverd' of vernikkeld. Het dom me publiek, verrukt over dat goochelen, kocht ervan en Smeerde, thuis gekomen, allerlei huishoudelijke voorwerpen er mede in. Van verzilveren of vernikkelen was echter geen Sprake. De vloeistof was eene oplossing van Salpeterzuur kwikzilver (kwiknitraat), waar uit zich, bij contact met messing, een laagje kwik daarop afzette. Niet alleen was deze ope ratie gevaarlijk, omdat dit kwik, zijnde een vluchtig metaal, zich gaandeweg door ver dampen in de atmosfeer begaf, vanwaar het in de longen der onnoozelen kon geraken, maar nog grooter gevaar trad dóór op, waar vorken en lepels met dit vergiftig middel ,-,opgeknapt" werden. De eters verorberden weldra het tamelijk los zittende kwiklaagje mèt de spijzen! En degene, die het geheim zinnige goedje voor meer onschuldige doel einden ging aanwenden, b.v. voor het op knappen van het nikkelwerk eener fiets, moest ook weldra de teleurstellende ontdek king doen, dat het zilverwitte laagje na een paar dagen verdwenen was en dat dén de metaaldeelen, aangevreten door het salpeter- Zuur van het aangewende vocht, er nog on ooglijker en ontoonbaarder uitzagen dan vóór de kuur. De koopman werd bekeurd wegens over treding van art. 60 der Amsterdamsche Poli tieverordening, hetwelk den verkoop in het openbaar verbiedt van gevaarlijke, vergiftige of schadelijke stoffen. De kantonrechter dien de hem tot tweemaal straf toe. Korten tijd na het tweede boete doen ver scheen onze koopman met iets nieuws ter markt. Ik vernam van enkelen mijner leer lingen, toen ik in de les over algemeen be kende vergiften sprak, dat zij „een koopman" (die later bleek dezelfde te zijn die tevoren met de kwikverbinding ter markt kwam) had den gezien, ventende met licht-roode vier kante blokjes, eruit ziende als rose stukjes steen. Daarvan schraapte hij wat poeder af, maakte dit met „azynextract"(?) tot een papje en smeerde dit over geelkoperen voorwerpen heen, die zich dan precies zoo gedroegen als bij de behandeling met salpeterzuur kwik. Ik kon slechts gissen.totdat ik hem aan een platte handkar, volbeladen met de in gekleurd papier verpakte rose steentjes aan den open baren weg aantrof, aan de goedgeloovige om standers met pathos uitlegging gevende over dit prachtmiddel. Ik kreeg tpen een vermoe den, dat achteraf juist bleek te zijn: het scho teltje „azijnextract" bevatte geheel iets an ders, namelijk het voor 's mans experimenten onmisbare vergift kwiknitraat. De blokjes waren niet anders dan gekleurd gips totaal waardeloos! Nadat ik door het hoofdbureau de aandacht allerwege -op dezen oplichter had doen ves tigen en de man inzag, dat Amsterdam geen geschikt terrein meer voor hem was, heeft hij zijne biezen gepakt. Later kwam mij ter, oore, dat hij Utrecht tot operatieveld geko zen had. Hoeveel- Utrechtenaren hebben van de roodgekleurde stukjes gips gekocht en thuis allerlei vergeefsche pogingen aangewend om met het afschraapsel daarvan en wat azijn of azijn-essence („azijnextract" bestaat niet!) de uitverkoren stukken huisraad te „vernikke len"....? Want zonder' het kwiknitraat kreeg de koperoppervlakte natuurlijk géén zilverwitte kleur ze veranderde hoogstens in een vies groenachtig laagje tengevolge van aanvreting dioor het aangewende azijn zuur! Een geheel ander artikel, dat sporadisch ter markt komt, is niet minder gevaarlek. De koopman houdt eerst op de gebruikelijke manier een toespraak, om wanneer de schare van (belangstellenden voldoende is aangegroeid; met zijn koopwaar voor den dag te komen-. Deze bestaat uit -dobbelsteen-groote stukjes eener hard-kneedbare stof, die hij in -met vet of petroleum doortrokken stukjes papier in voorraad heeft en aan de liefheb bers overhandigt. Het publiek hangt aan zijne lippen, aanschouwt met inspanning zijn dui- vel-sche experimenten. Hij stopt een pijp, legt bovenop de taibak een klein stukje, dat van het grootere met een mes was afgesneden, spuwt daarop en.o wonder! na eenig gesis vliegt het geheimzinnige materiaal in brand. De felle gele vlam stelt hem in staat, met een paar trekjes een brand in zijn tabakspijp te hebben. Hij verzwijgt echter het groote ge vaar, waaraan dé leek zich blootstelt, wanneer hij met dit hoogst gevaarlijke goedje gaat experimenteeren. Het is namelijk het metaal natrium, hetwelk allerheftigst op water in werkt, dóérom onder petroleum of paraffine- ol-ie bewaard dient te worden; en feitelijk uit sluitend in chemische laboratoria of fabrie ken thuis 'behoort. Het tan, op het water drijvende, (want' het soortelijk gewicht is slechts 0.98) onder 'bepaalde omstandigheden uiteenspatten. Geraakt een weggeslingerd deeltje natrium ongelukkigerwijze in het oog van den rooker, dan zal hij dit zoo goed als zeker verliezen. De koopman, die nog meer aanwijzingen geeft om met dit „duivelsvuur" ,(hij geeft er telkens andere fantasienamen aan) z.g.n. grappen uit te halen, dient in het belang der volksgezondheid met zijn waar van den openbaren weg geweerd te worden. Een timmermansknecht, die een stukje van dat Jeuke" goedje gekocht had, smeerde het op een zilveren muntstuk uit (het laat zich als smeerkaas uitsmeren) en beloofde dit den krullenjongen, als hij het twee minuten in de omhoog gebrachte hand kon houden. Deze jongen, 'die zweethanden had, werd leelijk de dupe: het natrium vatte vlam, brandde ter stond een gat in de huid met zijn chemisch machtige vlam en de arme jongen bleef voor zijn leven een gebrekkige rechterhand be houden. Indien- we dergelijke feiten overwegen en aan de verdere mogelijkheden denken, wan neer de koopman geestigheden van hoogst dubieus karakter debiteert, -door b.v. te spre ken over het wegleggen van een stukje nar trium in een droog éénoorig slaapkamermeu- bel-stuk, dan zal elk lezer van dit artikeltje beseffen hoe noodig het is, dat iédere politie man mee helpt om het publiek tegen derge lijke gevaren te beschermen, door zulke koop waar van.de markt te weren en als 't kan den koopman op degelijke wijze het ver keerde zijner handeling te doen gevoelen. Oudeschild. Nu de heer Kroon ons dorp metterwoon gaat verlaten meenden- de besturen van het Plaatselijke Nut „Neptunus"- en van het Be grafenisfonds, van welke instellingen de heer Kroon reeds jaren secretaris was, dat dit vertrek niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Woensdagavond vergaderden beide besturen en werd den heer Kroon, hij monde van den heer Schaap, voorzitter van „Neptu nus" een passend cadeau aangeboden. Anna-Paulowna. De heer G. Speets, besteller by de post- en telegraafdienst alhier, zal als zoodanig worden overgeplaatst naar Hilversum. Groote aardappelen 6.6ÖS.fO; Drie lingen 2.503.90; Slaboonen 55 69; Snijboonen 48 50. pen 100 KG. Breezand. Donderdagavond 22 September hield de Nutsvereeniging „Vriendenkring" een leden vergadering in het lokaal van den heer Jb. Borst- De voorzitter, de vergadering openend» uitte zyn leedwezen over de geringe opkomst, waarna de penningmeester, de heer M. Broers, rekening en verantwoording deed over het afgeloopen jaar. Het bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 149.36, terwyl de uitgaven beliepen f 138.63. Er was alzoo een batig saldo van f 10.72. De bescheiden werden nagezien door de heeren P. Visser en A. Raap en volkomen in orde bevonden, waarop aan den penningmeester dank werd gebracht voor z(jn uitstekend beheer. In de plaats van den heer F. Carlebnr, die als bestuurslid bedankt heeft, wordt gekozen de heer A. Raap, die zich laat overhalen om voorloopig zyn benoeming aan te nemen. De bestuursfuncties worden daarop als volgt verdeeldA. Raap, voorzitterH. Stellingwerff, vice-voorzitterD. Zon, secretarisM. Broers, penningmeester; G. Borst en M. Wiggers, commissarissen. De eerste Nntsavond wordt vastgesteld op Dinsdag 18 October, terwyl besloten wordt voor dien avond de heer Daan Pool uit te noodigen, die reeds herhaaldelijk met groot succes hier voorde Vereeniging is opgetreden. By de rondvraag komt do stichting van „Vriendenkring" ter sprake. Sommigen mee- nen, dat de Vereeniging weldra 15 jaar bestaat. Het Bestuur zal dit nader onderzoeken en als die onderstelling juist biykt te zyn, dan zal dit feit in ieder gevai in herinnering worden gebracht. Hierna sluiting. Breezand. De hoofdprys der verloting, aan de Wieringer Landbouwtentoonstelling ver bonden, een vette koe, viel ten deel aan den heer D, Blaanboer. Wieringen, 23 Sept. 1921. De tentoonstelling mocht zich beide dagen in een druk bezoek verheugen. Er waren ook vele vreemdelingen aanwezig, terwyi mede de ex-kroonprins met belangstelling van een en ander kennis nam en in het tentoonstel lingslokaal by den stand van de firma Obertop van de Zaanstreek, door den heer van der Wonde zich uitvoerig liet inlichten over de wording en verdere bereiding van ïy'nkoek enz, Ook de bekende hoefijzers door den Kroonprins gemaakt, kregen een druk bekyk. In het byzonder willen wy nog vermelden den prachtigen kaasstand, brooden enz. van kaas en de woning van den Kroonprins uit kaas bereid, zelfs 't lyntje van de bel van de poort naar de woning; het was een keurig stuk werk, waarover dan ook maar één roep uitging. De kaasmaker, de heer te Btick, die dit alles vervaardigde, kan trotsch op dit kunststukje zyn en' heeft er alle eer mee ingehaald, Woensdagnamiddag 2 uur begon de ringrydery met paard en kar voor paren. Deelgenomen werd door 28 paren. Deze ring rydery trok weer aller belangstelling, het was zwart van de menschen. De uitslag was als volgt: le prys M. Cz. Koorn en Neeltje Bais, 2e prys Corn.Rotgans Johz. en Alida Maria Mulder, 3o prys Weert Mostert en echtgenoote, 4e prys W. Snooy en echtgenoote. 'De pryzen bestonden uit luxe voorwerpen. De wedstryd werd weer opgeluisterd door muziek van de vereeniging „Harmonie". Woensdagavond bal in de verschillende localiteiten en een besloten feestavond in 't hotel Lont, voor de leden van den landbouw met hunne dames. En hiermee zyn onze tentoonstellingsdagen weer voorby en kan gezegd wordenze zyn prachtig geslaagd. Aan de verschillende Oomité's is een woord van dank voor de vele opofferingen er aan besteed, wel op zyn plaats. In 't byzonder willen wy een woord van har- telyke dank riehten aan den aan de lanfl- bouwafdeeling toegevoegden secretaris, den heer W. Klaasse Bos, die met zulke groote toewyding de zaken regelde, en aaD de on misbare mnziekvereeniging „Harmonie", die de feesten zoo belangloos met hare vroolyke muziek heeft opgeluisterd. Gedurende de landbouwfeesten ontbrak het niet aan fotografen en amateur-fotografen, zoodat 't een en ander nog al eens door de gevoelige plaat zal worden vereeuwigd. Ook zagen wy een filmoperateur gezeten boven op oen anto, rocdryden, die zyn toestel steeds liet werken, zoodat wy binnen enkele dagen de feesten opnieuw in de bioscoop van den heer De Haan voor oogen zullen krygen. Jl. Woensdag had by de Zuiderzeewerken te Den Oever een ernstig ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een paar arbeiders waren bezig met het opstapelen van betonzuiltjes op de lossteiger, toen plotseling de steiger in elkaar zakte, waardoor de arbei der P. Klein Sa. van Smerp mede omlaag in de haven viel en steiger met rails en beton- zuilen gedeeltelyk op hem lagen. Spoedig toegeschoten hulp verloste Klein nit zyn benarde positie, doch een zware hoofdwonde en een gekneusd been liep hy er mee op. gnster Zomerdyk, aan Den Oever aanwezig, verleende de eerste hulp, waarna men de patiënt per auto naar huls bracht en waar de onmiddeliyk ontboden geneesheer Dr. O. Pool hem verdere hulp verleende. De andere arbei der kwam met de schrik vry. En "frat nu de steiger was slecht en dat scheen men te weten. Zal hy nu verbeterd worden Zal men nu de put dempen daar het kalf verdronken i3? Vermoedelyk wel. Nu dan is het te hopen, daar er legio opzichters te Den Oever rond- dolen, dat men nu een yzersterke steiger maakt, opdat ernstiger ongelukken in 't ver volg worden voorkomen. GEBOREN: Pieter Nan, z. v. P. O. Aaraen en van N. de Jong; Wilhelmus Petrus, z. v. W. J. Vieveen en van A. P. Goemans. ONDERTROUWD: Jan Visser en Guurtje Noot. van 17 tot en anet 23 Sept. 1921. GEBOREN: Trijntje Oornelia Sara, d. v. Pieter Kali's en Sara Kolyn te Den Burg; Oornelia, d.v. Nicolaas Slot en Dorothea Gatharina Smit. ONDERTROUWD: Jacobus Adriaan Zur Muhlen en Elisabeth Nieuwenhuizen; Leo- nardus Jakobus Daalder en Antje Bakker. GEHUWD: Wilhellnus Cornelis van der Star en Dirkje Pronk:; Jan van d®r Reydea en Marie Dyt. OVERLEDEN: Maria Relnnetta Breiman, 43 jaar, weduwe van Oornelia Ellen; Guurtj® Kikkert, 68 jaar, gehuwd met Dirk Zuid®- wind. GEVONDEN en gedeponeerd ter secre tarie: een fluweelen zakje met inhoud.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 11