VRAAGT Ingezonden mededeeling. UIT DE PERS. De mlllloonen nota. Valuta en werkloosheid. De Rotterdamsche Handels- en Land bouwbank. Door een hollend paard. Valsche munters. LUCHTVAART. Marine-vliegtuigen In Oost-Indlë. Vliegdienst In Indië. Een groot Iuchtmanoeuvre. De Gordon Bennett-ballon-wedsfrijd. Luitenant Labrousse, een van de Belgische I Dros' Advocaat voor de Britsdie wateren geldt, ook voor de onze vrijwel onveranderd van toepassing is. Dat ook onze eigen kustwateren reeds sterk verontreinigd zijn, blijkt uit het grooto aan tal doode zeevogels, dat sinds den duikboot oorlog nog steeds aan het strand spoelt. Het meest opvallend la dat aantal ibft Terschel ling geweest. Nu spreekt het vanzelf, dat er aan he enorme quantum olie, dat in de oorlogsjaren over de Noordzee is uitgestort, niets meer te doen valt De duikbooten zijn in den grond geschoten, tankbooten op mijnen geloopen, enz. Iets anders is echter, dat er nog voort durend olie wordt gemorst op zee, hetgeen tot op groote hoogte zou kunnen voorkomen worden. Zoo bijv. worden, vji. de van onze havens op Amerika varende booten met oho gestookt. Op de terugreis neemt men vooral bij ruw weer, veeal water in, in plaats der verbruikte olie. Dit ballastwater nu moet voor het bereiken van een Ned. haven weer weggepompt worden en de restanten olie uit tanks en leidingen spoelen daarbij mede naar buiten. Van nog veel ernstiger gevolgen Is de wan daad geweest, die onlangs voor de Waterweg heeft plaats gehad. Volgens mededeelingen van het Rijksinstituut voor Hydrografisch Vischerijoaderzoek heeft daar een boot haar (afgekeurde) Amerikaansohe stookolie een voudig in zeel gepompt. Stel u voor: een scheepslading vuiligheid uitgestort over het broze leven der zeebewoners. Bij tienduizen den zijn onze zeevogels in dit drab omgeko men en ellendiglijk aangespoeld* en hoeveel vissohen er het slachtoffer van zijn gewor den Is niet hij benadering te schatten. En dit gebeurt onder de oogen van den wetge ver. Zijn jurisdictie reikt niet buiten de ter ritoriale wateren, d. w. z. een zóne van drie zeemijlen uit de kust Deze limiet is indertijd gesteld in verband met de draagwijdte van het toenmalige geschut en is thans absoluut verouderd en voor de onderhavige quaestie van geenerled waarde. Het heeft in verschil lende opzichten veel voor, om de territoriale zóne uit te breiden en internationaal vast te leggen op 20 mijl. Nog veel beter ware het echter deze bj| uitstek internationale zaak hij den Volkenbond aanhangig te maken. Er 'moet Iets gedaan worden, en spoedig. Is onze vischerijinspectie wel voldoende van het ge vaar overtuigd? Est periculum in jmora: de zee, die bron van opkomst en welvaart, ook van ons vaderland, Is in gevaar. En zij moet daarvan gered worden. Onder het hoofd „Een frisch geluid" schrijft de „N. Rott. Ort.": Eindelijk, na verscheidene jaren, klinkt ons uit de „nota, 'betreffende den toestand van 's lands financiën", de miljoenennota, die eigenlijk meer een imiljoenenschrik pleegt te zijn, weer eens een frisch geluid tegemoet, de stem van een minister van financiën met een program, waar perspectief in zit, een die zich een welomschreven- doel voor oogen ge steld heeft en spreekt als een man, die de regeerkracht in zich voelt, om zijn doel te bereiken. Rondweg wordt erkend, dat het eenige red middel, om de staats-uitgaven- en inkomsten weer in evenwicht te brengen, hierin bestaat, dat op de kosten van het staatshuMiouden zal worden bezuinigd. Dat wij als volk leven boven onze kracht, noemt de minister een „onloochenbaar feit". Niet minder dan vijf- en-dertig procent van het nationaal inkomen wordt aan belastingen en heffingen geïnd. Hiermee is de grens der gezamenlijk op te leggen belastingen „welhaast" bereikt, zoo dat naar andere middelen moet worden ge zocht, om het budgetairevenwicht te her stellen. Men zou het woordje „welhaast" in dit zinsverband wel willen schrappen, in de tnee- nlng, dat de grens reeds ruim overschreden is, doch begrijpen wjj de miljoenennota In haar geheel juist, dan wordt het omineuze woordje in de geciteerde zinsnede gehand haafd, omdat de minister de aanhangige wij ziging van de zegelbelasting en de herziening van de grondbelasting, waaruit nog vermeer deringen van Inkomsten worden verwacht, wensoht te handhaven. Zijn die twee tot stand gebraoht, dan is de grens echter ook naar s ministers meening ten volle bereikt, en moet met de bestaande bronnon van inkomst de begrooting op den duur worden sluitend gemaakt. In die riohting wordt dit jaar voor het eerst eene poging gedaan. Van de begrooting zijn gesohrapt alle betwistbare, niet verplich te. nieuwe uitgaven, die alsnog vermijdelijk schenen. Op deze wijze is de aanvankelijke raming met „tientallen miljoenen" vermin derd. Er blijft niettemin op de begrooting voor 1922 een geraamd tekort van 48 miljoen. „Een particulier, die in zoodanige positie is geraakt, gaat zich bekrimpen. Voor den staat schijnt (is?) geen andere uitweg mogelijk." Aldus de miljoenennota, met de toelichting erbij, dat „zich bekrimpen" niet slechts be- teekent verspilling tegengaan wat lil alle tijden aanbeveling verdient maar afzien ook van sommige begeerlijke en nuttige za ken, die overigens hun geld ten volle waard zouden zijn. ■Met ijzeren consequentie trekt de minister van financiën uit de feiten zijn conclusiën: 1. van de indiening van nieuwe wetsont werpen, die geld kosten, zal, zoo er geen „uiterste noodzaak" bestaat, worden afgezien; 2. de inhoud van reeds aanhangige wets ontwerpen zal naar het beginsel, dat aan 1. ten grondslag ligt, worden besnoeid; en 8. door herziening van bestaande, ook op wet of Koninklijk besluit berustende, orga nisaties of instellingen, alsmede door verso bering van den staatsdienst in alle vertak kingen, „geen enkele uitgezonderd", zal be perking worden gebracht in de tegenwoor dige vaste, waaronder ook op de wet berus tende, uitgaven. Het is duidelijk, dat in het onder 3 genoem de de kern ligt van 's ministers financieele politiek. Dit nummer bevat een regeerings- program op zich zelf. Wij mogen aannemen, dat de heer De Geer den zetel voor financiën niet zal hebben aanvaard, voor en aleer hij zekerheid had, dat alle leden def regeering aan dat program hun zegel hadden gehecht, en hunne medewerking aan de uitvoering toegezegd, Wanneer men dit overweegt, treft het te meer en stélt het opnieuw teleur, dat uit do Troonrede, waarin dan todh de gansche regeering tot oe Stat en-Generaal spreekt, nog zoo Dltter, -bitter weinig positiefs bleek. Dit doet vreezen, dat de neer De Geer, schoon hij in theorie ook in den ministerraad het pleit heeft gewonnen, in de praktijk nog op heel wat tegenstand stuiten zal. Er gingen tijdens de jongste kabinetscrisis geruchten, dat met name de ministers van onderwijs en van arbeid voor eene politiek, als de heer De Geer thans heeft ingeluid, niet waren te vin den. En de moeilijkheid voor den minister van financiën schuilt hierin, dat hij wel de algemeene lijn kan aangeven, doch dat het initiatief, de daden, waardoor „versobering" van het staatshuishouden moet worden ver kregen, van zijne collega's moeten komen. In het „Tijdschrift van de Ned. Werkloos- heidsraad" beantwoorden twee schrijvers, de heeren jhr. mr. H. Smissaert en F. van der Wal, de vraag: „is het heffen! van invoer rechten op goederen uit landen, waar met een veel Lager arbeidsloon dan in ons land geproduceerd wordt, een geschikt middel tot bestrijding der werkloosheid'?5 De heer Smis saert beantwoord deze vraag ontkennend; hi voert aan, dat deze invoerrechten] een be scherming beteekenen, zij het dan misschien een bijzondere vorm van bescherming. Ook hier geldt dat de arbeidersgelegenheid niet wordt verruimd, maar verschoven. De in voer uit landen, die met een veel lager ar beidsloon produceeren dan het onze, heeff voor de Nederlandsche verbruikers het voor deel, dat zij daardoor voor een la-geren prijs kunnen koopert Daartegenover staat na tuurlijk het nadeel, dat deze verbruikers zich afwenden van de nationale industrie. Een andere vraag is, of wij het nadeel van de goedkoopere buitenlandsche productie moe ten ondergaan zonder er iets tegen te kun nen doen. Schr. meent, dat het beste middel is: bekamping van den vijand met zijn eigen wapen (Stichting van Ned. fabrieken in het buitenland^ schijnt ta zijn bedoeld. Red Hbld) De heer v. d. Wal ziet de zaak eenigszins anders. Hoewel in het algemeen gevoelende voor de argumenten, die de vrijhandelaars te berde brengen, meent hij dat deze hier niet geheel opgaan. Met name dat van mogelijke repressaillea Zouden de Duitschers weigeren boter en kaas, aardappelen en groenten van ons af te nemen in ruil voor steenkool, enkel omdat we onze meubelen en' ons drukwerk liever zelf maken? Er wordt algemeen ge klaagd over onder-consumptie, niet over overproductie. Er kan dus genoeg wor den geproduceerd. Maar dan is het ook plicht Om middelen te beramen, die de arbeiders klasse van ons land voor inzinking kunnen behoeden. Anders zal het herstel der nor male verhöudigen pas komen na groote werkloosheid; dat is door de bitterste armoe de van vele arbieidersgezinneiï. GEMENGD NIEUWS. De zaak-Broekhuys. (Vervolg van het Tweede Blad). Vrijdagmorgen werd de behandeling der zaak-Broekhuys voor de rechtbank te Rotter dam voortgezet. Het woord was allereerst aan den ambtenaar van het O. M. mr. Rombach. Spreker zag aan deze zaak ook nog een meer algemeen -karakter. Hier is een drama van domheid en geldzucht afgespeeld in een tijd perk dat gezond verstand zoo dringend noo- dig is. Tailooze mensohen hebben in betrek king gestaan tot deze instelling zonder eenig nut, onontwikkelde zoowel als mensdien die als verstandiger bekend staan. In tijan dagen een inkomst van 100.000 was niet veel. In uttel© dagen kwam een millioen gulden in! Sn dat van lieden, verleid door de adverten- tiën, waaruit een lucht opsteeg, die ieder dadelijk moest waarschuwen. 'Dan 'brak mr. Rombach den staf over de bladen, niet alleen „Het Stadion" en „De Amstelgids", die voor hun artikelen betaald worden maar ook over de echte groote dagbladen, die groote advertentiën voor de bank plaatsten. Vervolgens behandelde spr. de figuranten en handlangers van Broekhuys, van wie er verscheidene op de getuigenbanken zitten: leklagenswaardige creaturen van den be daagde. Ovorgaando tot do feiton beschreef "mr. Rombach dan Broekhuys met zijn.ongunstige reputatie en een zin voor royaliteit tot in het waanzinnige toe. Bekl. bezat niets van betee- kenls. ,jSingelzicht", het kantoor der bank, was bezwaard. Hij was in handen van den geldschieter Koopman, een man tot wien men zich pas wendt als het water tot aan de lippen komt. Broekhuys is menschenkenner. Dat heeft hij getoond door zijn ideeën eener pre- mieleenlng, die uitging van het idee: de wet ontduiken en ik duik zelf weg. Van de adver tentie op 11 Oct. zeide spr., dat daarin op listige wijze het geweten der kleine aandeel houders gesust werd. Zelfkennis is niet het fort van Broekhuys. Toch wist hij, dat hij achter de schermen, moest blijven. Daarom schoof hjj naar voren zijn creaturen Heine- mann, Pompe van Meerdervoort en Domlni- cus. En de dataesrol werd uit de naaste fami lie gehaald. In détails beschreef de officier de wijze, waarop Heinemann met Broekhuys in kennis was gekomen. Deze Heinemann was de gepersonificeerde onbenulligheid. De Handelslandbouwbank noemde spr. een uit vinding van een geroutineerden vennoot schapsgoochelaar. Notarissen kon hij des noods genoeg vinden om luister aan zijn exploitatie bij te zetten. Maar de commandi taire vennootschap met al haar geheimzinnig heid 'had groote voordeelen boven de naam- looze vennootschap. De akte van oprichting enz. heeft spr. nooit gezien; ze is zeker niet gelukkig uitgevallen. Toch weet spr. er dit van, dat ze op 5 Augustus geregistreerd is, met als vennooten G. Heinemann en J. M. Vingerhoets. Het kapitaal bedroeg 100.000, waarvan gestort 10.000. Deze acte was geheel valsch. Immers Heinemann en Vingerhoets ken den elkaar niet eens. Vingerhoets en Broek huys, dèt waren de vennooten. De eerste leg de één derde en de laatste twee derde in. Vin gerhoets heeft ruzie gekregen met Broek huys, doch later zijn geld teruggekregen van Heinemann. Van Heinemann zegt spr., da' deze werd een levend pseudoniem voor Broek huys. Nadat mr, Pompe een akte op de griffie had gedeponeerd en nadat de noodige publi oitelt in de Staatscourant was verschenen werd de actie met meer kracht ter ham genomen. De vennoot Heinemann teekende blanco- procuraties en zond foto's aan ,3osch en Veld". In Rotterdam werd gewerkt. Sjache raars uit de provincie werden tot agent aan gesteld en half September kon het scherm worden gehaald. De regisseur verdween en advertentiën, het vertrek van Broekhuys naar Indië aankondigend, verschenen in de bladen. Broekhuys kon dus niets met de bank uit staande hebben. In werkelijkheid echter nestelde hij zich te Apeldoorn na een reisje langs den, Rijn. Geen oogenblik gaf hij de teugels -uit handen. Uitvoerig behandelde de officier dan de overdracht van „Bosch en Veld". Broekhuys trad op als kooper onder den naam van Hei nemann. De comedie zooals ze voor den no taris werd afgespeeld, werd door beklaagde in elkaar gezet. De werkwijze van Broekhuys blijkt uit een verzameling telegrammen waarop de rechter-commissaris de hand heeft gelegd. Directie en commissarissen werden gedrild en bedreigd. Al het geld werd op zijn giro-rekening overgeschreven. Hij bedreef er de gekste royaliteit mee. Opmerk zaam mag er op gemaakt worden, dat de giro rekening is op het advooatenkantoor-Broek- huys, waarvan beheerend vennoot is zijn vrouw, bewijs op zijn manier om te zorgen, dat nooit iemand eenig houvast aan hem kon hebben. Op deze rekening werd op 20 Aug, tot 8 Nov., toen de justitie ingreep, 140.000 ingeschreven, met zekerheid van de bank af komstig. Van al bet uitgegeven geld heeft de directie der bank misschien drie posten mo gen uitgeven, een van 17, een van 2 en een van 5. Spr. meent, dat hij dus gelijk had, toen de justitie ingreep, bet restant dezer rekening van 25.000 in beslag te nemen. Mr. Zijderlaan heeft den Officier medege deeld, dat dit geld, waarvan dus vaststaat, dat het aan de bank behoorde, bestemd was om Broekhuys' niet geringe schulden te voldoen. Over de vergaderingen van 5 en 24 Octo- 'ber, waarin ook over de getuigenverhooren werd gesproken, zegt spreker, dat Van Staal, die hopeloos gecompromitteerd is, Broekhuys voor geen cent vertrouwde, 't Blijkt uit zijn (maatregelen.* De goeierd dacht beklaagde aan banden te kunnen leggen. Men hoort nu allerlei algemeenheden1 over 't inwendig beheer, de benoeming der direc tie, enz., maar waar zijn nu de akte van op richting en het notulenboek? De oplichting heeft de officier alleen willen bewijzen uit de advertenties op grond van art. 335. Verschei den arresten van den Hoogen Raad steunen deze meening. De advertentiën wekten de meening, dat de bank een solide instelling was en de premieleening reëel. Spreker acht de oplichting voldoende 'be wezen, zelfs al zou hiji niet aantoonen, dat de loterij valsch was. De opgaven omtrent het kapitaal, de transactie van de drukkerij Van Staal, de overdracht van „Smgelzicht" zijn evenveel misleidingen. Werden de premies op eerlijke wijze toegewezen? vraagt de offi cier en hij zegt: Zeer vele wel tot 16 Oct. toe, maar wordt daarmede soms de eerlijkheid der loterij bewezen? De eenige waarde van het kansspel is eerlijkheid Reêds Multatuïi heeft de laatste toevlucht der eerlijkheid gezocht op het groene laken te Monte Carlo. De speler moet onbe perkt vertrouwen hebben. Dat zag beklaagde goed in, vandaar zijn heele gestie, zijn ver dwijnen, zijn commissarissen en directie. De onderscheiding tusschen premies en extra premies erkent spreker, maar het publiek heeft het recht volledig eerlijke toewijzing te eischen. De extras-premies werden altijd toe gewezen aan obligaties, bij agenten gekocht. Dit is niet zoo erg, maar wel is het erg wat gedaan is met de premie van dr. Van Mesdag. Getuige Zijderlaan heeft dat in het getuigen verhoor uiteengezet. Uit de terugzending van het geld door dr. Van Mesdag en uit zijn .brief blijkt, dat hij vies van deze handelwijze was. Door beklaagde werden personen met een naam en positie gelijmd, baron Van den Borch liet zich zoo lijmen. Ware hij van het hout van dr. Van Mesdag geweest, hij had hét gold niet behouden, Er waren, dit wil spreker echter nog eens zeggen, vele prijzen eerlijk toegewezen. Eerlijkheid, ooulantheld waren middelen in de hand des bedriegers. Ten opzichte van den prljswinner Domi- nlous zegt spreker, dat deze een handlanger van Broekhuys was. D. van Selms kreeg ook een prijs; twee 'bewijzen te meer, dat beklaag de zijn obligatiehouders kende uit zijn kaart- reglster. Dit knartroglster was oorzaak van allerlei machinaties. Later heeft men de oude obligatiehouders door dit kaartsysteem weor tunnoni bereiken. De imensohen hadden het vertrouwen in de obligaties door het optreden der justitie verloren. Zij gaven zo terug en nu kan men hier met ophef over zoo en zoo veel aflossing komen spreken, valsch was de mededeeling in de advertenties, dat 750 obli gaties vóór den tijd waren uitgeloot. 683 zijn gevonden in een pakje in de villa te Apel doorn. De officier heeft deze nummers nage- ;aan. Het komt hem zeer merkwaardig voor, at op een aantal van 5.000 worden uitgeloot 750 obligaties, waarvan niet minder dan 130 genummerd zijn met nummers tusschen 14453 en 14653. Tenslotte vraagt de officier of beklaagde wel goed wijs is. Spreker meent, dat hij sirnu- eert. De mogelijkheid 'bestaat echter, dat hij in eigenlijken zin gewetenloos is. Spreker wil alleen de vraag opwerpen. Wegens oplichting eisoht de officier tegen dezen onverbeterlijken beklaagde, die de maatschappij slechts schaadt, drie Jaren ge vangenisstraf met last tot openbaarmaking van de uitspraak. f 40.000.na zijn alle obligaties ingelost. Hij wijst op tegenstrijdige uitspraken in het requisitoir, meent, dat de officier van justi tie in gebreke gebleven is den bedriegelijken opzet te bewijzen, en rafelt verder het requi sitoir van den officier uiteen. Hij meent bijv., dat de transacties met de drukkerij Van Staal en het gebouw in Apeldoorn wel degelijk reëel waren, door het Ingrijpen der justitie kon de bouw niet doorgaan. .yBosoh en Veld" te Apeldoorn 'is voor 10.800 gekocht, er ls voor ƒ4 ƒ5.000.— aan verbouwd, dus de prijs ,was niet te hoog. Men heeft door de gestie der justitie alleen bereikt, dat een bloeiende onderneming is genekt; dat geen der obligatiehouders nadeel heeft geleden, ls te danken aan Broekhuys. Spr. concludeerde tot vrijspraak en ontslag uit de preventieve hechtenis. In zijn repliek zeide de offieier van justitie nog even blij ite zijn over het ingrijpen der justitie als .op den eersten dag. De bank was een financieel on mogelijk ding, de vennootschap was zuiver formeel en bekl. was de man achter de scher men. Als de officier opmerkt, dat hijzelf col lege gegeven heeft aan de heeren Zijderlaan c.s. inzake' de boeken der bank, antwoordt de verdediger -met de vriendelijkheid, dat het hem dan niet verwondert, dat ze slecht zijn gehouden. De uispraak wordt bepaald op 6 October as. Gistermorgen sloeg op de Maasbrug te Rot terdam een voor een sleeperswagen gespannen paard op hol, waardoor een botsing ontstond met een anderen sleeperswagen en een hand kar. Een tweejarig kind, op laatstgenoemd voertuig gezeten, viel door den schok van de kar en kwam onder een der paarden terecht. Het kind werd het hoofd verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. De politie te Amsterdam is er in geslaagd ■vier valsche munters te arresteeren. De aan gehoudenen bleken nog „leerlingen" in 'het vak te zijn. Zij hadden nog maar proeven ge nomen en geprobeerd, of het uitgeven van de valsche guldens gelukte. De gelijkenis met echte munten was uiterst gebrekkig. Wellicht was het de 'bedoeling daarin verbetering te brengen en dan op grootere schaal te gaan namaken. De munten werden in een kamer tje van een der gearresteerden vervaardigd. Van een werkplaats kan nauwelijks worden gesproken. Op een klein gaskomfoortje werd het tin gesmolten, waaruit de 'guldens werden gemaakt. De valsche munters zullen ter 'beschikking van de justitie worden gesteld. De verdediger wees er vooral op, dat, waar d 8 ton betaald was, nog f 40.000.te beta- en is. Had de justitie niet ingegrepen, dan zouden serieuze bankzaken zijn gedaan. PI. wijst er op, dat de bank ten volle aan haar verplichtingen heeft voldaan. Hij betwist voorts, dat de bestuurders der bank slechts handlangers van Broekhuys waren. Waar is, dat deze zijn geheele stempel op de zaak drukte. Broekhuys had alles over en heeft alles opgeofferd voor de bank, hij heeft zelfs op zijn vrouw geschoten toen deze hem niet met haar laatste geld helpen wilde Red. Crt.). PI. verdedigde de financieele gestie der bank. speciaal de voor reclame uitgegeven gelden. Niemand, aldus -pi., is benadeeld, op De marine-vliegtuigen, doe weer van Bela- wan vertrokken, zijn aldaar teruggekeerd wegens motorpech. Zij worden nu per K. P. M.-stoomer naar Priok teruggebracht, aange- zien de torpedojagers niet langer konden wachten, daar zij moesten terugstoomen om e kunnen deelnemen aan de groote manoeu vres in de Java-zee. Men schrijft uit Soerahaja aan de „Loc.": Er is hier een maatschappij opgericht, welke te beginnen met 1 September, een par ticulieren vliegdienst zal openen en daarvoor reeds,direct een flink kapitaal hjj elkaar heeft weten te krijgen. De maatschappij de Eerste Nederlandsch-Indische Vliegonderneming, of kortweg Enive geheeten, heeft reeds een eigen vliegveld in alle stilte ln gereedheid laten brengen te Koepang. Verder zijn drie vliegtuigen besteld, waarvan er een is aange k-omen en de twee andere eiken dag verwacht worden. Benevens deze drie heeft men voor de door de maatschappij op te richten vlieg- school nog het gewezen vliegtuig van Etienne Poulet aangekocht, waarmede vliegonderricht zal worden gegeven. Als aviateur is in dienst der maatschappij getreden de Turksche vliegenier Djevad Hussni, die tijdens den oorlog zich onder scheiden moet hebben in de legers van de ntente. Hij zal, wat hij trouwens ook reeds pruimen tijd in Holland heeft gedaan, als nstruoteuT van de vllegschool optreden. Behalve die vllegschool stelt de maatschap pij zioh voor een geregelden dienst te onder nemen tusschen Batavia en Soerabaja, met Semarang als tussohonstatton. In de toekomst zal echter ook een geregelde dienst worden geopend op Malang en op Tosari. Een merkwaardige luohtmanoeuvre heeft Mnsdag onder leiding van maarschalk ^ayolle, inspecteur-generaal van de militaire "uohtvaart, hoven Motz plaats gehad. De bombardements-regimenten van Metz, Throuvllle en Neustadt deden een gefingeerd bombardement, terwijl het jacht-reglmont van Straatsburg poogde dit te doen misluk ten. 220 militaire vliegtuigen waren tegelijker tijd in de lucht en namen aan de goedge slaagde manoeuvre deel. In het begin dezer week zijn de Gordon Bennett-wedstrijden (vrije ballons) gehouden. Brussel was het punt van opstijging. Negen van de 14 deelnemers zijn veilig geland aan de Zuidkust van Engeland en in Wales. Twee zijn er gezien terwijl zij de Iersche Zee over staken. De ballon van Bansheer (Engeland) ls geland te Oarnio, 0 mijl van Oaimtarfchen, in Walea Hij hoeft 600 kilometer afgelegd. De baUon van E>e Cromfbez (Frankrijk) ls pU Nottingham neergekomen. Afstand: 600 kilometer. De ballon van den Italiaansoheni majoor Barbanti is neergekomen 13 kilometer ten westen van Swansea. Afstand-600 kilometer. De ballon van Ed. Magdalena (Spanje) is neergekomen in de buurt van Cardiff; hij heeft ongeveer 600 kilometer afgelegd. De ballon van Henry Spetncer (Engeland) is geland te Fishguaxd. Afstand ongeveer 675 kilometer. De Muyter (België), winnaar van den beker ln het vorige jaar, is neergekomen te Power- stohe;aMand ongeveer 500 kilometer. Van Orman (Amerika) heeft het gebracht tot Exeter; afstand ongeveer 570 kilometer, jnededingers aan den wedstrijd om den Gor don Benuett, heelt zich uitgelaten over de oorzaken van de uiteenloopende resultaten van den wedstrijd. Hij wijt zijn eigen slecht resultaat aan de duisternis. De Engelsche stelden waren niet verlicht, zoodat we geen enkel punt hadden om ons op te oriënteeren. Toen de dag aanbrak, zaten we volledig ln de mist en de wind was bovendien zóó, dat we de Iersdie zee niet durfden oversteken. De Italiaansche majoor Valle vertelde, dat de reis zeer vermoeiend geweest was; hij was dan ook overspannen. Zijn confrère Brabantl lag ziek ln Engeland. De kapitein von Hoffmann, die in zee ge vallen is, vertelt, dat hjj nog getracht heeft, door signalen een schip te bereiken, maar men zog hem niet. Toen de mand in zee te recht kwam, kreeg zijn reisgenoot, Kibbel, een zoodanige schok, dat hij uit de mand viel en toen steeg de ballon weer, met alleen van Hoffmann. Kibbel werd opgepikt en von Hoffmann later ook, toen hij in de buurt van een schip daalde. Dit gebeurde zoowat op 15 mijlen afstand van Dublin. Vliegerige tooneelkunst. Ook ln Engeland gaan tooneelgezelsohap- pen reizen, deels om de „provincie" van goe de voorstellingen te voorzien, deels ook om daar recetteg^be oogsten, die de zaak in stand houden. Alles als by ons. Maar nu heeft een ondernemend' directeur het onderste uit de kan willen halen: Hij laat zijn gezelschap des middags te Manchester spelen en zorgt dat het bijtijds weer binnen is voor de avondvoorstelling te Londen. Hoe kan dat? Per vliegmachine. Het was alles zoo mooi voor elkaar. Doch daar komen, de klachten. Wat voor kunst zullen de Londenaars krijgen van tooneel- spelers, die na een vermoeiden middag te Manchester met auto's en vliegmachines naar hun theater in de hoofdstad zijn terug gesleept? En wijl in Engeland alles in geld wordt omgezet: men acht zich rechtweg „bekocht" Wie zijn plaats in den schouwburg niet al te goedkoop betaald heeft, verlangt uitge ruste spelers voor zich te zien, igeen men- schen die zoo juist 365 mijl hebben gevlogen. Men kan ook te -goed exploiteeren, waar het levende krachten geldt. VeetbaL Geel Wit I—WAJT.G. I TM Alkmaar. Met medewerking1 en opluistering van da tnuZiate- voroenigina „Winnubst". Aanvang 8 tuur. Terrein Stroowea. Zoo vtoldt morgen dan de laatste eeriewedstrfjd plaats om den- zilveren lauwerkrans, die Geel Wit ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan heeft uitgeloofd. De muziekvereeniging Winnuhst zal clen gaheolon wedstrijd! met muziek opluisteren en dus niet, zooals d'a vorige maal, het terrein verlaten. De afmarsch i# vanaf den R.-K.- Volks bond, Molengracbt en bepaald op 2Vi uur (verilero route: Molengraoht, Bderstraat, Koningstraat, Kanaalweg, Dijkstraat, Langestraat naar Let ter rein) Geel Wit zal dan den strijd aanbindlen tegen het volledige V.AJF.C. I van Alkmaar, spelende in de Federatie der B.-K. N. V. B„ gelijkstaande met de N. V. B. 3o klasse. Dat dit een bijzonder epanenden wedstrijd zal woiden is verklaarbaar, daar óf V.V.Z. van Zaandam óf V.A.F.Ö. I met den zoo begeerden krans zal gaan strijken. Het zal dus voor Geel Wit aanpakken wezen en vooral daar ze hedenmiddag reeds een bekerwedstrijd spelen tegen Avia, zal mo-rgen veel van hunne krachten gevergd worden. In da voortioeda van V.A.F.G. komt o.m. nit da midvoor Pekelharing, een gevaarlijk en bekend schutter, dezelfde die iq het missi a-elftal vertegenwoordigd was. In dien VJLF.G. den lauwerkrans mocht winnen, zal fleze onmiddellijk na den wedstrijd aan haar worden uitgereikt. Niemand verzuime dus dezen zoo belangrijken voetbalwedstrijd, waarvan da aanvang is bepaald op 8 uur, gewone prijzen, te gaan -bijwonen. Allen op naar den Striooweg! De elftallen komen als volgt uit: Geel Wit: Doel: Porto; achter: Dito, P. LuUckx; midden: Smit, v. Amesfoort, R. Luijckv; voor: Hoebe, Bourna, Ran, Hoogenbosch, VenstOT. V.A.F.O.: Doel: Coppens; achter: Mooil, v. RIel; midden: Wagenmaker, H. Blom, W. Blom: voor: Jansen, Pelleman, Pekelharing, Jaspers, Donders. Scheidsrechter do heer Pelser. Tevens wordt aan het voetballlevend! publiek een beleefd en vriendeijk verzoek gedaan, tooh niet op den weg te blijven staan en zich door 0.25 niet te laten keeren, doch op het terrein zelf te komen. Kantoorvoetbal. Dezer dagen 1» hier ter plaatse een kantoor- voetbalvereeniging opgericht onder den innam van K. (aatoor) V. (oetbal) V. ereeniging) Personeel van verschillende kantoren ter plaat se liepen reodla gorulmen tijd' mef een dergelijk plan rond, doch verder doïr plannen kwam hot niet. Een van die hoofdzaken was, dat verschei dene kantoorbedienden reeds lid van een sport- vereondging waron en diis voor oen kantoorolftal moeeten bedankon. Dezo bezwaren zijn thans op- geH.ieren, doordat bovengenoemde vereeniglng al- loon do xril o Zaterdagmiddag benut om te kun nen voetballen, terwijl m-on dan des Zondag» zoo moodlg voor oon andere voroenlglng kan uitkomen Aan do competitie zal door dit elftal niet wor den deelgenomen, dtoch alloon vriendsdhappel 11 ke wodstruden wonlon gespoeld. Een der grootste bezwaren om een voetbalvereoniglng op te rioh- tcm la reed» opgelost, n.1. de kwostle van een olsron t-erroln. Het bestuur van Geel Wit was zoo welwillend haar terrein aan den Stroowog deze voreeniglng af te staan. Indien or nog kantoorbedienden zijn, die zloh al» lid wlllon 'opgovon kunmon zich wend-en tot den heer A. Paosao, Wllhelmlnastraat 100. Batavlor-niouwf. Spart* I (Sohagen)—Batavier I, Op ultnoodiiging van Spairta uit Schagen speelt Batavier morgen een medalllewed'strijd aldaar, beschikbaar gosteld door Sparta. Batavieren, toon !e naam waardig en zorg dat de plak mee naar dar komt. Vertrek 1.87. KorfbaL HJLG.-niouws. Zondag 80 September a.s. 1» or weer genoeg leven! in do gelederen bij de H.K.O.-ers. H.K.G. I zal d'o Kennemora I uit Borgen op bezoek krij gen, H.K.O. II de Texelaren. Voorheen stond od t; program dat H.K.O. I naar Bergen miocst om daar de Kenhemera te bestrijden, dit ls echter weer Ingetrokken. Om 2 uur zal de wedstrijd aan vangen en geleld wordeü door den heer G. Kloos, scheidsrechter N. K. B. Wil verwachten nu dat er genoeg belangstellenden aanwezig zullen zijn. Daarvoor zien/ we H.K.O. IITexel Sportclub I- die ook niet voor de poe# ls en zal geleid worden door den teer D. Gnodlde, scheidsrechter N.-B.K.B. De twaalftallen- komen al» volgt uit: H.K.O. I: Doel vak: J. Harpen, C. Swenne, med- M. Wijnbeek, mej. B. de Graaf; middenvak: D. Gnodde, M. Goo, mej. A. Bas, mej. J. Thijssen; verdedigingsvak: J. Walboom, J. Koningsteln, mej. M. Brune mej. N. Koningsteln. Reserves: de dame» A. Visser, L. Braber en D-. v. Doorn en de heeren J. Makelaar, K. Moerman en W. Kaan. HK.C. II: Doelvak: mej. A. v. Ooeterom. mej. J. v. Doorn, de heeren J. Makelaar en C. C. v. Soele; middenvak: mej. D. v. Doorn, mej. A. Vis eer en de heeren R. Dol en H. Zwager; verdedi gingevak: mej. L. Braber, mej. A. Volmer en de heeren K. Moerman en W, Kaan. Reeervee: de dames A. Thijssen, A. Snoering, K. Striet en de heeren R. v. Wensen, B. J. Thiis- sen en J. Dienaar. Zullen de leden er aan denken, dat zij zoo veel mogelijk vrij loopen' als zij moeten doelen? Bn dat de verdediging geen oogenblik den man of dame moet loslaten? En Let middenvak het spel zoo goed mogelijk verdoelen! s 4

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 8