Pension Wellens, i Fa. I. GRUNWALO - KEIZERSTRAAT 116. Derde Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October VAN ZATERDAG 1 OCTOBER 1921. Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnement»- gelden over het vierde kwartaal ten bedrage van f 2. over te maken per postwissel ol over te laten sohrljven op No. 16066, kantoor Helder per post-glroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor sleohts (0.05 wordt overga schreven; formulieren zijn aan alle post kantoren een halven oent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kos ten f 0.10. Na genoemden datum wordt besohlkt met f 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. PLAATSELIJK NIEUWS. De melkprijs. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie is door den melkhandel alhier de prijs van de melk met ingang van 1 October met 1 ct, per liter verhoogd en gebraakt op 24 ct. per liter. Levering brandstoffen. De levering van de brandstoffen voor het Garnizoen Helder is gedurende de maand October 1921 opgedragen aan den heer H. Booij, 2de Molenstraat te Helder, tegen de navolgende prijzen: steenkolen per 100 K.G. 8.00; cokes, per 100 K.G. 1.75; anthraciet, per 100 K.G. 4,25; losse turf, per 100 stuks, 1,20; en vuurmakers, per 100 stuks, 0.80. Onze Telefoon, Als deze courant verschijnt, is de oude telefoon, zooals wij die jarenlang hier ken den, uitgeschakeld en de nieuwe, rijkstele foon, in werking getreden. iDe centrale, naast het politiebureau Molenbrug, is buiten dienst gesteld, en een nieuwe centrale in den bij bouw van het Postkantoor, in gebTuik ge nomen. 'Het rijk, dat met 1 October den dienst der telefoon heeft overgenomen, heeft ten volle aan de gedane toezegging voldaan; niet al leen, dat alle vroegere abonné's op het nieuwe net zijn aangesloten, maar ook nieuwe aan vragen zijn tot stand gebracht. Op het oogen- blik opent het rijfcsnet met ruim 850 abonné's. Dat er, door het personeel, (belast met den aanleg van dit net, vlug gewerkt is, mag hier wel eenB geconstateerd worden; vieT maan den geleden ongeveer werd mét den bouw van het net begonnen, en wat dat zeggen wil in eene gemeente als deze, die zoo uitgestrekt is, kan men nagaan. Tot in Huisduinen en het vliegkamp De Kooy toe moest het net gelegd worden; bijna geheel ondergrondsch (slechts in een zestal plaatsen in de stad staan ijzeren opstijgpalen), en uit den aard der zaak moest men dikwijls met de uiterste omzichtigheid te werk gaan om het bestaande particuliere net niet te beschadigen. In ver band hiermede wijzen wij er op, dat verschil lende aansluitingen van toestellen nog slechts voorloopig zijn; eerst als het oude net geheel gesloopt is, kunnen deze toestellen hun defi nitieve plaats krijgen op de kantoren of in de woningen der abonné's. Een drietal dames-telefonisten van de firma Pot zijn in rijksdienst overgegaan; zij hebben bereids haar nieuwe installatie bestu deerd. Het werken wordt voor haar gemak kelijker, en de bediening vlugger. Immers, zi; krijgen thans de bekende hoofdtelefoon, die met een band om hethoofd wordt vastge maakt, en een borstmicrofoon. Daardoor worden haar handen vrij en kunnen zij snel Ier bedienen. Bovendien is de Inrichting van de centrale van dien aard, dat meerdere abonné's tegelijk kunnen worden bediend Indien men thans de centrale opbelt, ge schiedt het volgende: op de signaaltafel springt in het nummer van den abonné een signaal naar voren (bij de oudere telefoon viel een klepje). Bovendien waarschuwt een vlagsignaal, dat er opgebeld wordt. De tele foniste brengt nu de verbinding tot stand op de gebruikelijke manier en belt zelve den aange vraagden abonné op door een sleutel over te halen. Hierdoor wordt een poolwisse- laar ingeschakeld, die den gelijkstroom om zet in wisselstroom. Automatisch valt die sleutel, na drie 'seconden gebeld te hebben, terug. De verbinding is daarmede, tot stand gebracht; de telefoniste kan nu onmiddellijk een tweeden aanvrager helpen. Het is dus voor den aanvrager voldoende eenmaal te bellen. Na afloop van het gesprek belt hij kort af, evenals tot nu .geschiedde. Het afluis teren van interlocale gesprekken door de telefoniste is uitgesloten, omdat door het omzetten van den inschakelaar, de centrale tevens uitgeschakeld' wordt. De nieuwe telefooncentrale bevat een tafel, waaraan twee telefonisten kunnen werken. De buitenkabels komen op strooken binnen en worden dan verbonden met de strooken voor zoogenaamde fijnzekeringen1; dit ge schiedt ter beveiliging van de verbindings tafel bij eventueele storingen. Voorts is er, voor de telefonisten een kleedkamer met kastjes bijgebouwd, terwijl nog magazijn ruimte enz. -beschikbaar is achter het cen trale gebouw. Naar wij vernemen wordt de mogelijkheid voor dag- en nachtdienst overwogen; met zekerheid is hieromtrent evenwel nog niets naders bekend. Huishoudaanbluitingen, ;zooals die bij den vorigen dienst bestonden waarbdj dus de abonné wel k)on opbellen, maar niet kon wor den opgebeld, zijn vervallen; deze zijn alle abonné geworden. Hoewel dus, in het algemeen, onze telefoon belangrijke verbeteringen heeft ondergaan, is het niet zonder eenig gevoel van weemoed, dat wij afscheid nemen van de oudgediende, die ons zoo vele jaren „met onbezweken ijver en trouw" dat is immers de term? heeft ten dienste gestaan. Wij brengen baar dan ook van deze plaats daarvoor gaarne hulde. Onderavond school 7a. (Oostslootstraat), Het instituut der z.g. ouderavonden' de door de nieuwe lagere onderwijswet voorge schreven bijeenkomsten tusschen ouders en onderwijzers der openbare scholen, teneinde op die wijze het contact tusschen school en huis te versterken is nog nieuw, en de tijd zal moeten leeren in hoeverre deze ouder avonden zullen beantwoorden aan het doel, dat de wetgever zich stelde. Vooralsnog schijnen ze op niet al te groote sympathie van de ouders te kunnen rekenen1, althans de door ons bijgewoonde ouderavond voor school 7a (Oostslootstraat) op Donderdag avond was dunnetjes bezocht en allesbehal ve geanimeerd. Een stuk of wat ouders had den het de moeite waard gevonden naar het gymnastieklokaal van het Nutsgebouw aan den Polderweg te wandelen om eens te zien wat er verhandeld werd; het onderwijzend personeel daarentegen toonde meer belang stelling, zoodat er meer onderwijzers dan ouders waren. Men zal ons toestemmen dat op die wijze van eenig contact niet veel te rechtkomt. De ambtshalve Voorzitter van deze bijeen komst, de heer Lunshof, hoofd van. school 7a, opende de vergadering en drukte dan ook zijn leedwezen uit over de slechte opkomst. De ouders willen zoo gaarne met den onder wijzer overleg plegen, en praten van een band tusschen school en huis, en nu hen de gelegenheid daartoe gegeven wordt, blij ven zij in troepjes weg, aldus spr. Op de vraag van den voorzitter of een der aanwezigen inlichtingen wenschte omtrent het werken1 der Oudercommissies, heerschte de diepste stilte. Hierop nam de voorzitter der (Centrale Oudercommissie, de heer S, Ooit of, het woord om een en ander omtrent de Oudercommissies mede te deelen. 's Mi nisters (bedoeling was den band' tusschen huls en school nauwer toe te halen; de op voeding der kinderen berust voor een dee' op de ouders, maar ongetwijfeld krijgt de school het grootste aandeel daarin. De be staande oudercommissies hebben op de meest aangename wijze samengewerkt met de hoof. den der scholen en den burgemeester, en is van buiten nog weinig resultaat van die samenwerking zichtbaar, op den duur moet deze samenwerking toch haar nut af werpen, dat kan niet uitblijven. Als een van de eerste resultaten deelt spr. mede, dat in den as. winter dan ook aan de kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, gratis school- pantoffels zullen worden verstrekt. Voorts is uit de bestaande oudercommissies een Centrale Ouderraad benoemd, waarvan spr, voorzitter is; deze Ouderraad hoopt op den steun van onderwijzers zoowel als van ouders. Op een' vraag van een der aanwezigen een onderwijzer hoe de verstrekking dezer schoolpantoffels geregeld is, antwoordt de Voorzitter, dat hiervoor de belastingkohieren der ouders een aanwijzing aan B. en W. ge ven. Evenwel kan men niemand verplichten ze aanteschaffen; dit moet geheel vrijwillig blijven. Dezelfde beer houdt vervolgens eene lezing in verband met beroepskeuze, waaraan wi het volgende onfleenen: A.s. Maandag 8 Odtober stappen daar weer moedig, en vol verwachting, trots in 't groot gebeuren, onze 5- 6-jarigen naar de groote school. De gróót© school! En de tijd der opzettelijke ontwikkeling als voorbereiding 61 voor voortgezet onder wijs, öf voor onze zoo samengestelde maat schappij met haar duizend en één eischen is begonnen. Spelenderwijs begint dan de beoefening der leeskunst Maar wat nu? Daar is de tijd aangebroken, waarin dient overlegd, wèt met den jongen, wét met het meisje nu verder gebeuren moet, wélk vak, welke school zal gekozen worden, welk 'be roep het meest met aard en lichaam en nel ging overeenkomt. Ge hebt een jongen of meisje met behoor, lijke vermogens. Wat zult ge, nu de lagere school doorloopen is, doen? Ik weet wel, er zijn velen nog, die, hoe gaarne ook, de hulp van hun kind niet kun nen missen, nu de Leer plicht voor hem ge ëindigd is. Daar zijn nog altijd economische toestanden als sterke, onoverkomelijke barri caden op den weg van voortgezette atudie. En de knappe jongen, met helder hoofd en kos telijk geheugen, hij dobbert straks in de vlet misschien langs onze kust als visscher. Ik weet wel, hij is er niet minder waardig om, maar zijn aard en aanleg vroegen andere be stemming, die waarschijnlijk juist daarom grooter geluk had medegebracht voor den jongen, meer voordeel voor onze samen leving, die van zijn gaven en krachten op andere plaats meer voordeel had getrokken. Mocht uw kind onder dezulken behooren, och beraad u nog eens ernstig, of ge hem niet missen kunt, spreek eens met den mees ter, ga eens naar de Commissie van Beroeps keuze, pas alhier geïnstalleerd en misschien wordt u voor uw kind een weg gewezen voor hem en zijn toekomst beter misschien. Als straks uwe kinderen de lagere school hebben) doorloopen, rijst voor velen de vraag: „wat nu?" Juist op dit oogenblik is het dringend noo- dig bij deze beslissing, die misschien voor heel oen leven de richting zal 'bepalen, zoo juist mogelijk, zoo degelijk en uitvoerig als 't kan, ingelicht te zijn. Individu en gemeen schap hebben er 't grootste belang bij, dat straks de rechte man overal en altijd op de rechte plaats komt. Het is dus noodig voor ieder ouder, die een beslissing heeft te nemen voor de toekomst van zijn kind, naast diens neiging voor eenig beroep, tevens volkomen op de hoogte te zijn van de eischen, die be roep, ambt of bediening, ambacht of bedrijf stellen aan lichaam, geest en verstand. Ieder ouder, die zijn kind voortgezet onderwijs wil doen genieten, moet weten, waartoe de ver schillende onderwijsin richtingen, die voort bouwen op de kennis der lagere school, hunne leerlingen willen brengen; welke eischen die nen gesteld aan ieder, die dit onderwijs met vrucht wil doorloopen. Hiervoor nu heeft ons gemeente-bestuur Ingezonden mededeellng. Voor Heerenstoffen is het beste en voordeellgste adres hier ter stede: Van Maandag tot Dinsdag kwart over zes gesloten. N.B. Zondag 2 October Is onze zaak geopend. een oommissie aangewezen, samengesteld uit mannen en vrouwen van verschillende le vensvisie en uit verschillende lagen- onzer bevolking. Voorzitter is de heer G. Dibbetz, seoretaris de heer Bandsma, mede directeur der Arbeidsbeurs. Deze commissie nu heeft zich eerst op de hoogte te stellen van de diverse inrichtingen van voortgezet onderwijs, hare eischen niet allereerst van toelating, maar vooral van de te verwerken leerstof m verder van de vooruitzichten, die zij haren leerlingen, na doorloopen studie, opent. Dan dient deze oommissie een helder (beeld te hebben van de eischen, .die elke maatschappelijke werk kring stelt, en ten slotte zal zij zich een beeld moeten vormen van de gaven en talen, ten naar lichaam en geest, die de diverse aanvragers bezitten. Alles tezamen genomen geen kleinigheid. Doch juist, omdat deze Commissie voor Beroepskeuze een gemeente lijke instelling is, kan zij zich de medewer king van zóóvelen verzekeren, dat hare taak niet onuitvoerbaar schijnt, en 't mij nuttig voorkomt, uwe aandacht op deze commissie te vestigen, en u in overweging te geven, haar niet te passeeren, zoo ge straks, bij de beroepskeuze van uw kind, eenige voorlich ting noodig mocht achten. En als gij dain bij deze commissie mocht aankloppen, zoo zal u blijken1, dat zij baren arbeid met allen ernst heeft voorbereid. Want zoodra .ge den naam van uw kind genoemd hebt, zult ge den secre taris der commissie eene lade zleïi openen en daaruit eene kaart zien nemen, waarop niet alleen) de naam van uw kind staat, maar waarop tevens een 20-tal vragen zijn beant woord, alle betreffende uw kind. Daar staat uitgedrukt, ol hij zttch mondeling en schrif telijk weet uit te drukken, daar staat ver meld of hij .gewend was veel of weinig fouten te schrijven, daar staat van alles over zijn kennis, aard en aanleg. Alle Heldersche schoolhoofden, bijgestaan door den betrok ken klasse-onderwijzer, hebben die kaarten ingevuld, en het oordeel der commissie over uw kind is het oordeel der lagere school. De lagere school, en dit is al zeer terecht, is tot op zekere hoogte beslissend voor de toekomst onzer kinderen. In het belang uwer kinderen, in U belang van hun toekomst, roep ik u, ouders, dus toe, tracht het onderwijs op de lagere school voor uw Mnd zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Werkt mede met de juffrouw, van den aanvang af. Werkt mede met de mees ters, die voor hunne leerlingen in den regel een goed hart hebben en toewijding bezitten voor hun arbeid. Laten wij, ouders, niet onze kracht zoeken in conflicten met de school, maar stellen wij ons op het standpunt, dat onderwijzers en onderwijzeressen ernstige menschen zijn, die 't wèl meenen, met onze kinderen. Spr. wees thans op de noodzakelijkheid van waardeering, van de zijde der ouders, van het werk des onderwijzers; men houd© in het bijzijn der kinderen' zijn gezag hoog, en veroordeel© niet te spoedig zijn handelin gen. Houdt den naam der opvoeders In school bij uw kinderen hoog. Meent ge het wel met uw kind, ge zult begrijpen', dat hiermee de resultaten van het onderwijs gebaat zijn, want hiervan hangt ten deele af de verhou ding van kind en onderwijzer, de 'geest, die in de klasse heerscht. En nu kan het zijn, dat er omstandigheden komen, die 't verlangen bij u doen rijzen, wat meer te weten van den meester van uw kind, van wat er voorviel misschien met uw kleine. Welnu, wend u dan tot het schoolhoofd en Ik weet zeker, dat op een knappe vraag een be hoorlijk en afdoend antwoord zal volgen. Laten wij bij conflicten ons gewennen den meester te hooren, voordat wij een oordeel vellen. Met eene opwekking de hier aangegeven wenken op te volgen, eindigde spr. De bijeenkomst wordt daarna gesloten. Ziekenfonds „Helpt Elkander". Het Ziekenfonds „Helpt Elkander" hield gisterenavond op de bovenzaal van het Alg Tehuis v. Militairen (Spoorstraat) een leden vergadering. De notulen van de vorige vergadering weiden gelezen en vastgesteld; eveneens het verslag van den' penningmeester. De vereeni- ging heeft in de periode 29 Mei—8 Sept. ont vangen 524.82", uitgegeven 868.18, voor- deelig saldo 188.14". Dit, gevoegd bij het op 19 Mei aanwezig© 1158.97", geeft een' be drag van 1297.12, dat op 8 Sept. in kas is. Voor de reservekas zijn deze cijfers: ont vangsten 25.50, uitgaven 1.50, saldo 24, in kas 29 Mei 78.66, in kas 8 Sept. 102.66. Het aantel leden op 29 Mei bedraagt 217, op 8 Sept. 218. Voor nazien der boeken worden aangewezen de leden Riekwel en Goudswaard. Op de vorige vergadering is een voorstel ingediend door het lid Coppens, strekkende tot verhoogde wekelijksche uitkeering en, in verband daarmede, verhoogd© contributie- heffing. Het is toen aangehouden, omdat men wilde afwachten wat de nieuwe wet in deze zou brengen: Daar evenwel de wets wijziging zich nog wel ©enigen tijd zal laten wachten, en het bestuur het in beginsel met het voorsteLCoppens eens was, wordt thans door het bestuur voorgesteld de contributie te verhoogen tot 85 cent per.week, en de uitkeering te brengen op 15.Tevens wordt dan een wachttijd van 26 weken be paald. D© artikelen 3 en 10 van het reglement zullen in dien geest gewijzigd dienen te worden. Het bestuursvoorstel gaat niet zoo ver als het voorstel-Coppens. De heer Coppens meent, dat met de bepa- ing omtrent den wachttijd van 26 weken nieuwe leden bevoordeeld zouden' worden, aangezien1 die reglementair na 18 weken al uitkeering krijgen. Dit is, naar de Voorzitter, de heer Blom, zegt, te ondervangen door voor nieuwe leden d© eerste uitkeering 15.— ook eerst na 26 weken te doen geschieden: Over het voorstel ontstaat eenige discussie, waarbij verschillende opmerkingen worden gemaakt en vragen gesteld. De heer De Zee stelt voor de beperkende bepaling ten op zichte van verzekeringen bij particuliere maatschappijen te doen vervallen. Leden, die ?eert collectief verzekeringscontract hebben, hebben aan de enkele uitkeering van 15.— per week van het fonds nog niet veel. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak in het bestuur besproken is. Men voelt er wel voor, wil echter een beperkende bepaling in voeren, zóó, dat het totaal der uitkeeringen niet meer bedraagt dan het normale week loon. De heer De Zee verdedigt nader zijn voor stel. Gesteld, iemand heeft een weekloon van 40.dan krijgt hij nu wettelijk 70 ƒ28.j- ƒ15.— uitkeering van ,yH. E." 43.-, dus ook al 3.meer. En daarvoor behoeft hij niets te betalen. Daarentegen zouden leden, die zich particulier verzekeren, en dus wèl betalen, niet boven 40.— mogen komen. Men late die leden vrij. Zooveel zul- len zij toch niet boven hun weekloon komen, omdat de draagkracht van hun portemonnale dit niet toelaat. Op de wijze van het bestuur vervallen we weer in de oude sleur. Na nog eenige discussie wordt het be stuursvoorstel om de contributie resp. de uitkeeringen te verhoogen, aangenomen met 80 tegen 9 stemmen en 1 blanco. Het tweede bestuursvoorstel: het voorstelnDe Zee met 'beperkende bepaling wordt aangenomen bij handopsteken. v Ais maximum-bedrag van het normale weekloon wordt vastgesteld een bedrag van 40.—. Thans ls aan de orde Bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding. Aftredend zijn de heeren' L. Roggeveen, penningmeester; A. Snel, secretaris; O. 't Hart en Gouw, wijk- oommissarissen.Van deze laateten stelt de heer Gouw zich niet weder herkiesbaar; in zijne plaats is candidaat gesteld de heer K. Wal. Dubbeltallen zijn de heeren P. Schraa, G. de Groot, T. van Willigen, Ohr. Snijders en K. WaL De volgende stemmen worden uitgebracht: L. Roggeveen 78, P. Schraa 18, A. Snel 75, G. de Groot 14, O. 't Hart 76, T. van Willigen 18, K. Wal 65, Ohr. .Snijders 26, zoodat de noe. 1 allen benoemd zijn. Zij nemen allen hun benoeming aan. De agenda is hiermede af gehandeld, en de vergadering wordt, na dankbetuiging van den Voorzitter voor de opkomst en «en opmer king van den heer De Zee over de wijze van stemmen, gesloten. Schaken. De simultaan seance LL Woensdagavond in „Morphy" gegeven door den heer W. A. T. Schelfhout mag zeer geslaagd genoemd worden: Behalve de 22 deelnemers, waaronder eenige niet-clubleden, waren nog een aan tal belangstellenden als toeschouwers aan wezig. Het bleek spoedig dat het den heer Schelfhout niet zoo zeer te dloen was in een zoo kort miogelijken tijd een zoo groot mo gelijk aantal winstpunten) te behalen, doch dat hen er naar streefde zijn tegenspelers een genoeglijken schaakavond te verschaf fen- Hij liet verscheidene keeren een slechte zet overmaken, zonder er van te willen pro- fiteeren en' waarschuwde soms voor dreigen de gevaren. Natuurlijk had deze welwillende houding nogal invloed op den uitslag en den duur van de seance. Het duurde ongeveer vier uur voor de laatste partij beëindigd was. Zes partijen gingen voor den simultaan- speler verloren, n.l die tegen de heeren Geus, Baert, Jellema, Wit, Plaatsman en' de Carpentier, onzen voorzitter. Twee partijen werden remise, nJ. die tegen de heeren Roe- lofsen en Smink. Zoowel „Morphy" als de heer Schelfhout zullen rniet voldoenög aan deze seance kun nen) blijven denken;' onze vereenlglng meer, daar wij meenen vele der gasten zich geroepen zullen voelen ook onze gewone bij eenkomsten op Woensdagavond te bezoeken. Schietwedstrijd Vrljw. Landstorm. De op den eind wedstrijd in Den Haag door de heeren W. F. la Lau en A. Veen behaalde prijzen werden reeds in een der vorige nos. der Held. Crt. vermeld. Hieronder volgt de uitslag der Kring- en Districts-wedstrijden Kring Helder (scherp) 2 seriën: iS, Boendermaker le prijs, 96 punten; D. J Mosk 2e pr., 86 pt.; O. Winter 8e pr., 84 pt.; B. Jf, Thij'ssen Ingezonden mededeellng. Weststraat 55. Levert diners uit f 1.50. Ook gelegenheid aan huls te dineeren. L. Woudstra 4e pr., 84 pt.: 5e pr., 83 pt. Kring Texel (Marga) 2 seriën H. Kievlts le pr., 105 pt.; R. J. Timmer 2e pr., 101 pt.; W. v. Heerwaarden 8e pr., 98 pt.; H. S. Zijm 4e pr., 95 pt.; H. Maas 5e pr., 90 pt. Kring Scha ge n (Marga) 2 seriën: J. Schenk le pr., 94 pt.; R. van Halm 2e pr., 91 pt.; 'S. Del ver 8e pr., 88 pt.; O. de Moei 4e pr., 81 pt.; O. Klaver 5e pr., 77 pt. Kring Wlerlngen (Marga) 2 seriën: A«Doves le pr., 96 pt.; S. Kaan 2e pr., 81 pt.; S. de Jongn 3e pr., 77 'pt.; J. Koorn 4e pr., 76 pt.; N. Mulder 5e pr,, 71 pt. District Helder (8 seriën): W. F. la Lau, Helder, le pr., 181 pt. (scherp); J. Schrama, Texel, 2e pr., 155 pt. (Marga); A. Veen, Helder, 8epr., 125 pt. (scherp); W. van Heerwaarden, Texel, 4e pr., 149 pt. (Marga); C. W. Boonen, Helder, 5e pr., 128 pt. (scherp); Th. A. A. Terra, Helde-r, 6e pr., 122 pt. (scherp); H. Kievlts, Texel, 7e pr„ 145 pt. (Marga). De prijzen worgden vanaf. Maandag geëta leerd bij de firma Nypels. Leger des Hells. Het winter-programima der samenkomsten •ln het Leger des Hells, Alhier, is vastgesteld als volgt: Zondags: 's morgens 7 uur bidstond, 's morgens 10 uur heiligingssamenkomist, 's middags half vier openluchtmeeting op het Koningsplein, 's avonds half acht Heils- isamenkomst. Dinsdags: acht uur, besloten samenkomst voor soldaten, rekruten en bekeerlingen van het Leger. 's Woenlsdags: 7 uur, openluchtmeeting op het Koningsplein. Donderdags: 8 uur, openbare heiliging»- meeting. Vrijdags: 8 uur, repetitie voor de zang brigade. Zaterdags: 's middags of avonds straat zang of straatmuziek. (Samenkomsten voor kinderen worden ge houden Zondags, 's morgens 9 uur en 's mid dags half één en' vijf uur, henevens 'sWoens- dags om 5 uur. Liefdebondsamenkomsten voor kinderen beneden zes jaar hebben plaats 's Maandag» vul vijf tot zes uur voor meisjes van zes tot dertien jaar 's Maandags van zes tot ze ven uur. Jongeliedensamenkomsten voor meisjes boven 18 jaar worden' gehouden '«Woensdag» omi acht uur, Handboek over Nederland. Het Corresp ondentiebureau meldt, dat in den loop van dezen winter zal verschijnen een economisch Handboek over Nederland, dat een reeks artikelen zal bevatten, o. a. betreffende de economische, geografische positie van Nederland, land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, visscherl], nij verheid, mijnwezen, electriciteits voorziening, handel, landwegen, spoorwegen, burgerlijk luchtverkeer, havens en waterwegen, scheep vaart, droogmaking der Zuiderzee, Rijks-, Provinciale- en Gemeente-financlën, 'bank wezen, volksgezondheid, sociaal beleid. Het werkzal worden uitgegeven onder leiding van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken en, geïllustreerd en van kaarten voorzien', ongeveer 800 bladzijden beslaan. Het is ons niet bekend of in dat werk ook een plaatsje is geruimd voor Helder! Zoo ja, dan kan dat slechte goed zijn voor onze stad; zoo neen, dan is het misschien nog tijd om een plaats in dat boekwerk te krijgen. Alle vooideelen, die onze stad biedt voor visscherij, havens en waterwegen', scheep vaart, droogmaking der Zuiderzee, goed uit een te zetten, verduidelijkt vooral door kaar ten en illustraties, kan niet ander» dan gun stig zijn voor de ontwikkeling onzer plaat» in de toekomst. Misschien is het nog niet te laat en daarom willen we even wijzen op deze voor Helder zoo belangrijke aangelegenheid. Dat het werk zal worden vertaald ln het Engèlisch, Fransch en Spaawsch en niet in het Dultsch Ujkt ons ©en leemte, doch daar aan vermogen we misschien niets te veran deren. VIach Ia hef Kanaal. weoi In de binnenwateren van Helden Dinsdag j.1. veel visch gevangen. Het was mij onbekend, dat heit Heldersche Kanaal, dat de vermaardheid heeft van veel geur te verspreiden» ook veel visch ln zijn wateren, herbergde. Altijd meende ik, dat in dat water geen voldoende factoren aanwezig waren om het den visschen mogelijk te ma ken, daar hun levensverrichtingen te kun nen voldoen. Daarom was ik verbaasd, vooral tusschen Mosterd'- en Postbrug een groote menigte betzig te zien, die hoeveelheden visch uit het het Kanaal opphaaMen. En geen halfdoode, halfbewustelooze vis schen, doch levende, springlevende beestje», die ln net en emjmer Wapperden en krulden met den staart, dat het een lieve lust was om te izienl En de groote bekoorlijkheid er van was, dat de visschen niet dienden om in de men- schelijke magen te verdwijnen, doch dat hun leven gerekt werd door ze te bergen in al- Jerlei aquaria, zooals zuurtjeafl essen. Jam potjes, busjes en blikje». Beide kanten van het banaal waren bezet met troepen kinderen, die er een paar natte schoenen en kousen aan waagden om van die visschen te bemachtigen. Met schepnetjes, met de handen, met bus jes viisdhiten ze de doornbaarsjea, want die soort visschen waren het, op. Natuurlijk kent ge die vlschjes, want ln uw jeugd hebt ge ook zitten) peuren naar zoo'n stekelbaarsje en uw jongens doen na tuurlijk weer hetzelfde, met het noodwendig gevolg, dat moeder de vrouw moppert over de modderige schoenen en de kletsnatte kousen, die in de oogen der Jongens maar ternauwernood vochtig zijn, doch oip uw vloerzeil en vloerkleed afdrukken der voet zolen achterlaten. Is het echter niet een heerlijk gezicht zoo'n stuk of wat van die stekelbaarsjes lm een zuurtjesflesch of een jampotje op tafel 1 Het heerlijk zilverig 'berldje met den groenachtigen rug, de altijd wapperende vinnen en het doorschijnende nooit rustende staartje en de rusteloos bewegende klewen. Hebt ge niet eens een roodborstje, zoo als de Jongens die noemen, gelijktijdig ln een aquariumbak gehad met de zilverige stekel baarsjes? Wat een pogingen doet dat „roodborstje" ln het voorjaar niet om één der zilverigen in zijn kunstig geweven nestje van allerlei waterplanten afval te krijgen, opdat het daar voor de voortplanting zal zorgen. Met nijdige beeten drijft de „mode" een der wijfjes in de riohting van zijn nest. Steeds vervolgt hij dezelfde en het lijkt wreedaardig om dat zoo voetstoots toe te la ten, want het zilverige beestje heeft geen rust. Daarom, om het leven dier vlschjes wat van nabij te zien, kan het vreugde geven om die beestjes ln huis te hebben. Hoeveel huisgezinnen zouden Dinsdag met een geimproviceerd aquarium zijn ver rijkt en hoeveel blijde roepen zouden de huiskamers hebben gevuld! Hoe zouden er dien dag zooveel stekel baarsjes in het Kanaal' zich hebben opgehou den, die zich zoo gemakkelijk lieten opvis- schen? En hoe spoedig had de jeugd dat in de gaten. Welke snuiter gaf tot de algemeene visch- partij den stoot? Dat zijn vragen, die niet zoo gemakkelijk zijn op te lossen. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling ingaande 1 Ootober 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 7.45 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. Vertr. Helder 9.15 v.m. 12 15 n.m. 4.15 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 7.45 v.m. 2.45 n.m Vertrek Helder 8.45 v.m. 4.15 n.m. Dienstregeling E.S.O.NA Van Helder alle weekdagen, behalve Dinsdags, 's morgen» 7.45. Van Amsterdam -alle weekdagen 9.80 's Maandags: half acht repetitie voor het muziekkorps.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7