Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA VOLHARDING's BROOD Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 October Kinderkleertjes No. 5463 DONDERDAG 6 OCTOBER 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Donderdag 6 October5.57 uur. Vrydag 7 5.54 BUITENLAND. De conferentie te Washington. Het departement van buitenlandlsohe za ken te Washington Is bezig uitnoodagingen voor te bereiden aan de regeeringen van Bel gië, Nederland en Portugal om lid te worden van de conferentie over de quaestie van het Verre Oosten. Niaid'er wordt gemeld, dat alvorens België, NIederland en Portugal tot de conferentie uit te noodigen, Hughes zioh verzekerde van de goedkeuring der vijf oorspronkelijk uitge- mioodiigde mogendheden nopens de toelating dezer drie wegens hun belangen in het Oos ten. Er wordt niet verwacht, dat zij zullen deelnemen aan de besprekingen inzake de ontwapenling, maar zij zullen dezelfde voor rechten als de vijf mogendheden krijgen bij alle discussies over het Verre Oosten. De derde arbeldsconferentie. Op 25 dezer begint te Genève de derde ar- beidseonferentie. Er worden zeshonderd ge delegeerden uit alle bij den Volkenbond aan gesloten staten, alsmede uit Duitschland en de Ver. Staten verwacht. De agenda is als volgt samengesteld: 1o. Hervorming der samenstelling van den raad van bestuur van het Int. Arbeidsbu reau; 2o. Toepassing der besluiten van Washing ton omtrent de. regeling van den arbeidstijd op den landbouw; t.w.: a. Maatregelen tot voorkoming van werkloosheid; b. Bescher ming van vrouwen en kinderen; 3o. Bijzondere maatregelen ter bescher ming van landbouwarbeiders: a. vakonder wijs; l>. woningverbetering; c. waarborging van het recht van vereeniging; d. verzeke ring tegen ingevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom; 4o. Desinfectie van wol tegen miltvuur- bacillen; öo. Verbod van 't gebruik van loodwit in de ververij; 6o. Wekeljjksche rustdag in handel en nij verheid; 7o. Verbod van 't te werk stellen van per sonen beneden 18 jaar in machinekamers en stookruimten van schepen; 8o. Verplicht geneeskundig onderzoek der aan boord van schepen werkzame kinderen. De Internationale steun aan Rusland. De Daily Telegraph meldt, dat de Dult- sohe regeering besloten heeft de uitnoodiging ter bijwoning van de conferentie aan te ne men. Het blad verheugt zich hierover en vindt het zeer verstandig van Duitschland en gunstig voor den vrede en de .goede ver standhouding in Europa. Het zegt verder, dat er op het oogenblik door de particuliere organisaties reeds zoo veel geld en goederen bijeengebracht zijn, dat Nansen dadelijk zijn hulpactie zou kun nen beginnen. Wat betreft de millioenen, die Nansen volstrekt eerst hebben wil alvorens te beginnen, hij moest toch weten, dat de Sowj et-regeering, die zelf best zou kunnen verschaffen, als ze dat geld maar niet uit gaf voor propaganda, DUITSCHLAND. Oppau. Blijken» de 8e en 9e Oppauer doodenlijst is het aantal herkende dooden tot 873 ge stegen. Het aantal onbekende dooden be draagt 75, dat der vonnisten 177. De militaire sancties. Volgens het „Acht Uhr Abendblatt" ver luidt in neutrale diplomatieke kringen te Berlijn, dat de militaire sancties einde Octo ber of begin November zullen worden opge heven! Zekere voorbereidingen in het be zette gebied moeten althans op een aanstaan de ontruiming der drie Rijnhavens wijzen. Men zegt, dat de Fransohe regeertmg alleen nog wil wachten op het antwoord der Duit sche regeering op de Engelsche nota van ge neraal Noliet inzake de „iSohutzpolizei". De overleden Koning van Wurtemberg. De Zondag overleden ex-koning van Wur temberg was eens hij zijn democratisch volk zeer populair, omdat hij zelf een door en door democratisch en constitutioneel voelen de vorst was, bijna naar Engelsoh model ge sneden. Daarom bleven botsingen met Kei zer Wilhelm niet uit. Typisch voor de waardeering in het eigen land is het geweest, dat bij een regeerings- jubileum van den koning, het socialistische blad te Stuttgart schreef, dat indien Wur temberg een republiek ware, de koning stel lig tot president gekozen zou worden. Het is anders gegaan. In de fel bewegen revolutiedagen deugde Wilhelm van Wur- temburg niet meer voor staatshoofd. Hij deed afstand van den troon met een proclamatie, waarin hij verklaarde „geen hindernis te willen zijn voor de vrije ontwikkeling van het land". En alle leden van de nieuwe re geering, ook de onafhankelijke socialisten, gaven hem de verzekering van hun hoog achting. Wilhelm van Wurtemberg, de e-enige Duitsche vorst, die toen afstand deed van zijn titels bleef in het land, noemde zich voortaan „Hertog van Wurtemberg". èeriijn, 5 Oct. Prof. Cassel, de Zweedsche eko-noom, heeft by de finantieele oommissie uit den Volkenbond een memorie ingediend over het finantieele en ekonomische vraag stuk. Hij bespreekt daarin ook de aan Duitschland opgelegde schadevergoeding en betwijfelt of Duitschland in staat zal zijn het Londensche ultimatum na te komen. Hij beveelt een vermindering of schrapping van de onderlinge oorlogsschulden der Geallieer den aan alsmede een overeenkomstige ver laging van de schadevergoeding. Ook prof. Goar, die in de Weefcly Review verslag geeft van een studiereis door Duitsch land, verklaart zich zonder voorbehoud eens met de Duitsche zienswijze, dat het rijk on der de huidige omstandigheden de opgelegde annuïteiten' niet zal kunnen betalen. Het posttarief In Duitschland. Een nieuwe verhoo^ing der posfcbarieven wordt in Duitschland aangekondigd. Het nieuwe tarief zal ongeveer het tienvoudige van het vredestarief bedragen, De staking ln het boffiehulsbedrtjl te Berlijn. De strijd wordt meer en meer verbitterd. Groote automobielen van de patroons rij den door de straten om biljetten te versprei den, waarin het standpunt der werkgevers uiteen wordt gezet. Voor de restaurants, waar ondanks de staking min of meer ge werkt wordt, staan stakers met borden, waar op in het Duitsch, Fransch en Engelsch de aandacht van het publiek op de staking ves tigen. Van een toenadering tusschen de hei de partijen is 'nog geen sprake. De werk gevers willen niet onderhandelen zoolang de tucht in de rijen der werknemers niet is te ruggekeerd. De relletjes nemen voortdurend toe. Van het hotel Koburg zijn de ruiten in geslagen. In verschillende hotels, o. a. Mag- deburger Hof, Hotel <je Russie en Esplana de drongen de stakers'binnen. In een aantal gelegenheden stelde men vast, dat kellners uit deze zaken aan de relletjes deelnamen. In enkele restaurants zijn de eigenaars door de stakers mishandeld. Gewoonlijk zijn het troepen van 150 200 kellners, die van het eene restaurant naar het andere trekken. Indien Donderdag de staking niet zal be ëindigen, zullen Vrijdag de directies der Berlijnsche hotels al hun gasten de kamers opzeggen, daar ook een deel van het kamer- personeel zidh bij de staking heeft aangeslo ten. Men heeft intusschen reeds vastgesteld, dat in de gelegenheden, waar de eischen der stakers zijn ingewilligd, de kellners voort gaan met het in ontvangst nemen van fooien. ENGELAND. De Engelsche handel en de Duitsche schadevergoeding. De correspondent van de Daily Mail te Gairloch meent te weten dat op de conferen tie tusschen Lloyd George en de deskundi gen uit de zakenwereld ook de kwestie van de Duitsche schadevergoeding ter sprake is gekomen. Sommige industrieele kringen ln Engeland zijn van meening, dat, zoo men Duitschland dwingt zijn verplichtingen na te komen, dit slechts verdere daling van de waarde van de mark fcen gevolge zal heb ben en elke herleving van den handel ern stig zal benadeelen. De correspondent meent te weten dat de Internationale politiek van de regeetrlng ln dit opzicht misschien een hoogst belangrijke wijziging zal ondergaan. De Engelsche vloot. De bladen leggen groote belangstelling in de naderende conferentie te Washington aan den dag. Archibald Hurd, de bekend marine-des kundige, zet nog eens uiteen dat de betee- kenis van het opgeven van den. twee-mogend- heden-standaard voor de Engelsche vloot en zijn vervanging door den een-mogendheid- standaard in het buitenland en vooral in de Vereenigde Staten onvoldoende begrepen is. Geheel afgescheiden van deze verandering van politiek, is sedert den wapenstilstand een groote vermindering van uitgaven in het be lang van bezuiniging doorgezet. In het ge heel zijn 2074 schepen verkocht en 970 an dere aangewezen om verkocht te worden. Voorts zijn er nog 89 opgeruimd, die men heeft laten zinken, heeft Laten «loopen of ten geschenke gegeven. Indien, zoo betoogt Hurd, de conferentie van Washington niet op een mislukking wil uitloopen, moet zij den fcrachtigen steun van een openbare meening achter zich hebben, die opkomt niet alleen voor beperking van oorlogstoerustingen ter zee, maar ook te land. Men moet Engeland'» voorgaan in dit opzicht niet over het hoofd zien. Ondanks groote verbintenissen, is het groote leger van 1918 verdwenen en de vloot is naar verhou ding zwakker dan ln eemig tijdperk sedert het begin van deze eeuw. De Engelsche» ln Mesopotamlë. De Evening Standard' verneemt, dat de eerste officaeele stappen gezet zijn tot de vervanging van het grootste deel der Engel sche troepen in Mesopotamië door luchtstrijd krachten te land en in de lucht— zal too rnen te berusten bij vioe -luohtvaartmaar- schalk sir Geoffrey Salmond, die zich in den oorlog in het Oosten een goeden naam heeft verworven. Een hittegolf. De eerste week van Oct is getuige ge weest van een buitengewone herfsthittegolf in Zuid-Engeland. Woensdagmiddag was te Londen de temperatuur in de schaduw 82 gr. en ln de zon 110 gr. Dit ia de warmste Octoberdag sedert 1841, toen er voor het eerst officieel d» temperatuur werd geno teerd. Haring. Aan de Oostkust van Engeland verontrust men zich zeer over het voortdurend uit blijven van de haringscholen, welke zich ge woonlijk in dezen tijd van het jaar daar ver- toonen. De vangst is nog nooit zoo gering geweest als thans. Te Lowestoft, het groote centrum voor het inmaken van haring, wordt zoo goed als niets op de markt gebracht. Watervliegtuigen zijn uitgezonden om de missende haringsdholen te zoeken, terwijl een speciale boot Lowestoft heeft verlaten óm een onderzoek in te stellen naar den stand van zaken. FRANKRIJK. Nog steeds krijgsgevangenen. Een Duitscher, die zeven jaar in Fransohe krijgsgevangenschap heeft doorgebracht en pas uit het kamp te Avignon is teruggekeerd, deelt mede, dat te Avignon nog 61 Duitschers gevangen zitten. Veroordeellngen. De Humanitê publiceert «ei lijst van de door de Fransche militaire rechtbanken ge durende den oorlog, gevelde vonnissen. Er zijn in het geheel 67,887 veroordeelingen uit gesproken, waarvan 1627 doodvonnissen. Rond 800,000 Jaren1 tuchthuis- of gevangenis straf zijn opgelegd. De meeste veroordee lingen, n.1. 26,688, zijn ln 1917 uitgesproken. Ernstige spoorwegramp te Parijs. Parijs, October. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft zoojuist plaats ge had in de tunnel des Batignolles, vlak bij de Gare St. Lazare met den trein, die om 5 uur 47 van St. Lazare naar St. Öl-oud vertrekt. Dit ls de trein, die de Parijsche forensen naar buiten voert. De wagens hebben impe rialen en zijn op dit uur stampvol. De trein is in de tunnel op een stilstaan- Ingezonden mededeellng. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar, munt uit door mooie blanke kleur en zuivere smaak. Dit alleen al waarborgt den afnemers dat prima kwaliteit bloem verwerkt wordt. FEUILLETON. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 24) Don kwam juist terug toen het scherm viel. Hij keek vlug naar mij en dan naar Joy; en ik veronderstel, dat hij besefte, dat hij ditmaal een beetje te ver was gegaan, want bij ging ving op den stoel, dien ik weer vrijmaakte, zitten en ik hoorde, dat hij haar wat influisterde. Maar te oordeelen naar de notitie, die zij van hem nam, luisterde zij zelfs niet niaar hem en na een tweede even succeslooze po ging om haar aan het spreken te brengen, haalde hij zijn schouders op en verviel weer in zijn gemelijk zwijgen. Ik was dankbaar, toen het stuk uit was en de oude Jardine wakker werd en blij' naar ons keek. De arme kerel had er niet de min ste notie van dat wij alles gedaan hadden behalve ons amuseeren. Toen we de trap naar de vestibule afgingen, stak Joy haar hand door zijn arm en zeide tegen hem, dat hij een „schat" was en zij een heerlijken avond gehad had. Ik zag hoe hij glimlachend naar haar keek. We zullen het de volgende week nog eens overdoen," zeide hij. In den trein vormden we een! stil gezel schap. Joy trok haar mantel dicht om zioh been) en hield zich als of zij sliep. Ik wist, dat zij zioh zoo maar hield, omdat zij een maal, toen ik haar aankeek, haar oogen op sloeg. Don rookte ontelbare sigaretten en- keek het raampje uit en de oude Jardine was op nieuw ingedommeld. Hetzelfde stoffige, oude rijtuig stond aan het station op ons te wachten en hoste ons naar huis- Bij het hek van den ouden Jardine stop ten we; hij werd wakker en wilde, dat ik nog een glas whisky met hem ging drinken. „De jongelui kunnen alleen wel naar huis gaan," zeide hij; ik weet zeker dat hij dacht hun een groot pleizier te doen door mij mede te nemen. Ik stond dadelijk op om hem te volgen en dan grepen in de donkerte de kleine han den van het meisje de mijne en hielden me terug. „Ga nietik wil niet, dat u gaat," hoorde ik baar fluisteren. „Kom nou," zeide de oude Jardine en ik maakte mijn hand los en stapte uit. De oude Jardine bad met zijn buissleutel de deur geopend en was naar bónnen gegaan; maar ik bleef in den donkeren tuin een oogenblk bet wegrijdenjd rijtuig na staan kijken. 'Waarom bad zij gewild, dat ik medeging? De eenige reden, die ik bedenken toon, was, dat zij boos was op Don; nou, ongetwijfeld zouden zij elkaar weer lang voor zij bij ons hek waren, gekust en verzoend hebben. Ik volgde den ouden Jardine in het huis. De oude man was erg opgetogen over het avondje; hij zeide, dat het een) -groot succes geweest was; ja zelfs had hij de onbe schaamdheid om te beweren, dat hij het stuk mooi gevonden had hoewel hij had gesla pen als een roos. „Het doet je -goed' om nu en dan eens naar de stad te -gaan, Buchanan," zeide hij, terwijl hij de whisky inschonk. „Mijn lieve vrouw was dol op de comedie buitenge woon dol. Was zij vanavond maar bij ons geweest. Maar daar zullen we het nou maar liever niet over hebben. De wereld is toch al vol droefheid!" Ik bleef misschien een half upr bij hem en wandelde dan Langzaam naar huis- Er brandde zoowel in mijn huis als in dat naast mij nog licht, en ik zocht juist naar mijn huissleutel, toen de deur door Don zelf ge opend werd. Dat verwonderde mij zeer, want ik dacht zeker, dat hij in het buis ernaast zijn zou; en ik was nog meer verrast toen ik zijn bl-eek gezicht zag, nadat -hij mij in mjjn studeerkamer gevolgd was. Nog voor ik tijd bad hem iets te vragen, barstte 'bij uit: „Zij beeft me den bons gegeven, sir en dat allemaal om dienl vervloekten avond. Zij Vilde van geen uitleggingen of exuses hoo- r enze zeide, dat het heel duidelijk was, dat ik me voor haar schaamde en dat zij niets meer van me iweten wilde, niets meer Er klonk een aandoening ln zijn stem en hij streek wanhopig met zijn vingers door zijn haar. Hij lliep jd'o kamer door en fcjwam dan Veer terug. „U zult het natuurlijk heel prettig vin den," zeide hij uitdagend. Vbnd ik het prettig? Op mijn woord, ik wist het nauwelijks; alles kwam zoo vree- selijk onverwacht- Ik had zelfs niet aan de mogelijkheid, dat zoo iets zou kunnen ge beuren, gedacht, en Don ging voort. „Wat kon ik er aan doen? Het was mijn schuld niet, dat die| stommeling van een Sel-by met cLicn onzin -begon. Ik heb h-ern in geen weken gesproken; hoe had ik hem kun nen vertellen, dat ik geëngageerd was? En vóór ik een woord kon zeggen nam de oude Jardine me mee en dat is alles!" Hij keek mij smeekend aan. „Je kan met een vrouw niet redeneeren," -ging hij voort op den toon van iemand, die er alles van weet. „Als ze eenmaal een idee in haar hoofd hebben^ kun je het er met geen lading dynamiet uit krij gen. Natuurlijk schaamde ik me volstrekt niet voor baar. Dat weet u evengoed als ik. Het is een bedonderde boel- Maar zij is zoo duivels trotscb.en gevoelig." „Zij meent het zoo niet," kon ik er einde lijk tusschen krijgen. „Morgenochtend is alles weer in orde." Hij lachte ongelukkig. „Denkt u? Het ziet er anders niet erg naar üi-t," en hij wierp den ring met parelen op de tafel. „Zij zei, dat bet haar speet, dat zij dien ooit van me bad aangenomen. En toen verloor lk mijn geduld en zei, dat bet me speet, dat ik haar hem ooit gegeven bad." „Jullie hebt natuurlijk -allebei een boel ge zegd, waar je niets van meende," zeide ik om te trachten ham te kaim-eeren). „Maar dat toomt morgenochtend allemaal weer te recht, maak je daar maar geen zorg over." „Ik kan niet inzien, dat ik er iets aan doen kon, u wel?" vroeg hij opgewonden. „U hebt gezien hoe het gebeurd is wat heb ik kunnen doen om het tegen te houden? Selby praat zijn mlond altijd voorbij hij is een stomme ezel." Ik keek hem eens aan. „En dat is nou alles, waar Miss Lambert zoo boos om ls?'1 Don keerde zich om en kreeg een kleur; hij haalde zijn schouders op. „O, zij was natuurlijk ook woest, omdat ik Miss Girling ben gaan aanspreken. Zij zeide, dat het een geringschatting van haar was. Verdomd, als ik dat kan inzien. Zij heeft me afgesnauwd vanaf dat we uit het restaurant waren, en dat kon ik niet verdragen. Miss Girling was veel aardiger." „Dat schijnt wel," merkte ik droogjes op. „Het is allemaal onzin. Er stak absoluut geen kwaad in. Ik ben alleen- naar naar arm gaan vragen." „Dat heeft dan nog al lang geduurd," zei de ik. Don vloekte -binnensmonds. „Ik wist niet, dat u voor Joy partij trok," zeide hij gegriefd. „Ik trek voor niemand partij," zeide ik vlug. „Maar toeschouwers zien het meest en je zult moeten erkennen, dat je je niet fatsoenlijk gedragen hebt." Don nam een boek op, keek erin eb gooide het dan weer neer. „Ze heeft me aardig op stang gejaagd," zeide hij jongensachtig. „En ik heb het haar eens flink gezegd, maar.wat kan mij het ook schelen, ik -ga naar bed." Hij nam den ongeluksring met parelen op. „Goeden nacht," zeide hij brommig. Ik luisterde terwijl hij de trap opliep. Hij liep zwaar en het verwonderde me heelemaal niet, diat hij mot een harden slag de deur van zijn slaapkamer dicht smeet. Ik draaide het -licht uit, sloot de deur en ging naar mijn edgen kamer. Het was over eenjen, maar toen ik uit mijn raam keek, zag ik, dart er ln bt. huis naast me nog licht brandde. Wordt TMwolgd. COURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W. Imdië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIES: 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr, als redac. tekst) 60 et. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb.(adres: Bur. v. d. bi. en met br. onder no. 10 ct. p. adr. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. V6rh. met 10% papierduurtetoesl. Aan onze lezers bulten de gemeente doen wij het verzoek de abonnements gelden over het vierde kwartaal ten bedrage van 12.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op No. 16066, kantoor Helder per post-giroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag dan voor slechts f 0-05 wordt overge schreven formulieren zijn aan alle post kantoren een halven oent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kos ten f O.IO. Na genoemden datum wordt beschikt met f0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper besohlkt en verzoeken wij U beleefd de kwitantie bl] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen De schadevergoeding. zullen zacht, vlekkeloos en sneeuwwit bliiven als U LUX gebruikt. U kunt een overvloedig zacht zeepsop verkrijgen door een weinig LUX in warm water op te lossen, hetgeen de teerste stoffen wascht zonder wringen. Probeer LUX eens! De kleertjes zullen volstrekt niet krimpen en het zal een genot zijn voor Uw kindje.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1