daling van de kroon is een Oostenrjjfcsch millioen nog slechts dertienhonderd gulden waard en ook dat nog maar tot nader order, Een Tcronenmillionair bezit op het oogenblik dus 2600 vredes-kronen, een som, die voor den oorlog elk fatsoenlijk dienstmeisje op de spaarbank had staan. Des te meer is het reëele bezit in waarde gestegen. Iedere bezitter van een goede woninginrichting is thans vele malen imililio- jiair, de bezitter van een ikleine zaak in de binnenstad is honderdmaal millionair. en die |van een groote zaak milliardair. Als men de dingen zoo beschouwt, zijn de tekorten van den Ooetenrijksohon staat heelemaal niet zoo erg. Ook de schulden zijn minder waard ge worden, zooals zoovele buitenlandsche bezit ters van Oostenrijfcsehe staatsschuldpapieren tot hun groot verdriet ondervinden. De razend snelle daling van de Oostenrijk- sche kroon gedurende de laatste weken heeft eigenaardige gevolgen gehad. Niet alleen de geheele staathuishouding werd fer door in nlog horpeloozer verwarring gebracht dan waarin ze toch al was, ook de particuliere budgets zijn volkomen omvergeworpen. Wan neer iemand b.v. een gemeubileerde woning van, laat ons zeggen, vier kamers in het voorjaar heeft gehuurd voor 10.000 kronen per maand en dat was toen de officieele prijs dan betaalt 'hij daarvoor thans onge veer vijftien gulden. En de verhuurders kun nen daartegen niets doen, omdat de wet ter bescherming van de huurders het opzeggen verbiedt. Een van mijn vrienden bestelde twee weken geleden bij een kleermaker een pak van Engelsche stof voor 40.000 kronen. Toen hij na de laatste koersdaling (kwam pas sen, verklaarde de kleermaker hem wanhopig, dat hij hem bet pak voor den afgesproken prijs niet kon leveren, want hij had de stof fen op orediet, en alleen bet materiaal voor het pak kostte hem thans 70.000 kronen, zon der arbeidsloon. Wie moet nu dit verschil van dertig tot veertig duizend kronen' be talen? Dezelfde vriend heeft eendge maanden geleden een ameublement voor 160.000 kro nen gekocht. Toen hij een paar dagen gele den bij den meubelwihkelier kwam om een ontbrekend stuk na te bestellen, bood deze hem het dubbele, als hij hem het reeds ge bruikte ameublem ent terug wilde verko op en Menschen, die het vorige jaar reëel- bezi1' tegen1 de toenmalige, als reusachtig hoog be schouwde prijzen verkochten, komen thans tot de ontdekking, dat zij hun have en goed cadeau gegeven hebben. Het leven in Oos tenrijk is onder den invloed der valuta-schom melingen een hazardspel gewerden, waaxbi; men in een oogenblik tijds alles kan verlie zen, vaak echter ook een rijk man kan wor den. Men mag dit niet over het höofd zien, wanneer men den Ween-er van tegenwoordig rechtvaardig wil beoordeelen. Wie in het laat ste jaar 100.000 kronen heeft gespaard, en daartoe zijn vermoedelijk veel minder men schen in staat geweest dan men gewoonlijk aanneemt, bemerkt thans, dat zij nog maar de helft waard zijn' van de som, dien hij met zooveel moeite bijeengespaard had. Zijn spa ren heeft hem dus een nadeel van 50.000 kronen opgeleverd. Moet hij dan niet tot de conclusie komen, dat het veel verstandiger is het geld uit te geven? Men kan niet tege lijk hazardspeler en meester in het sparen zijn, niet iets wat alleen vandaag waarde heeft voor altijd laten duren. Een der merkwaardigste gevolgen van de waardevermindering der kroon is, dat in Weenen desniettemin -het economische leven bloeit als in geen jaren. Dit berust op het zelfde principe, dat een brave slagerSbaas op het platteland mij eens in twee lakonieke zin nen uiteenzette. Ik vroeg hem, hoe het met zijn zaken ging. Hij antwoordde: „Slecht. Ik moet op eiken os honderd kronen (het waren toen nog vredeskronen) toeleggen". Ik vroeg verwonderd waarvan hij dan eigenlijk' leefde. Waarop'hij zonder aarzelen antwoordde „Van den grooten omzet." De vraag is slechts, hoelang het zoo voort kan gaan. Blijkbaar tot het tijdstip, waarop het bankfbiljettenpapier duurder zal zijn dan de waarde, die er op gedrukt staat. Bij het kleine papier moet dit overigens reeds het geval zijn. Zoover is het thans reeds geko men, dat er niet veel Weeners meer zijn, die het zoo arm hebben, dat ze niet door geld of goederenbezit minstens millionair zijn. RUSLAND. iNansen heeft aan een noenmaal te Londen gezegd, dat nu reeds niet meer te vermijden was, dat twee of drie millioen menschen om komen. Dat zijn degenen, die geen hulp meer tijdig bereiken kan. Mem moet hierbij denken aan wat een Engelsch ambtenaar onlangs over zijn ervaringen bij de bestrijding van hongersnood in China vertelde. Hij had eon bepaalde hoeveelheid koren voor eon honger lijdende bevolking. Er was geen kans op dien voorraad bijtijds to vermeerderen. Deelde hij gelijk op, dan kreeg ieder zooveel, dat hij zijn leven Iets kon rokken, maar niet genoeg om het onvermijdelijke einde af te wenden. Hielp hij een1 bepaald aantal, dan waren ten minste dezen tot aan den nieuwen oogst te redden. In dit dilemma besloot hij korenkaar- ten te laten maken en het lot te laten beslis sen, wie een kaart zou krijgen. Daarmee was echter het doodvonnis over eenige millloe- nen mensohen voltrokken. De wereld weet nu reeds, dat het werk, het welk in Rusland ondernomen wordt, niet een hulp verschaffing voor eenlmaal zal zijn, maar vermoedelijk nog lang zal volgehouden moe ten worden, omdat de ontreddering in bol sjewistisch Rusland zoo groot is, dat de dis tributie er in de toekomst evenmin verze kerd is. De Donderdag te Brussel geopende confe rentie zal het vraagstuk, waar Rusland de wereld voor plaatst, van twee kanten bekij ken: de onmiddellijke hulpverleening en de toekomst. De kwestie van credietverleening aan de sowjet brengt de vraag naar voren, hoe men moet handelen tegenover een regee ring, die de vroegere financieele verplichtin gen van Rusland verloochend heeft. Ook is bekend, dat de sowjet-regeering op het oogenblik over ongeveer 165 millioen guldon aan goud beschikt, waarvoor zij koren zou kunnen koopen. Nansen heeft aan Moskou de rechtstreeksche vraag gesteld, waarom dat goud niet gebruikt wordt, om voedsel te koo pen, maar,- naar verluidt, nog geen bevredi gend antwoord ontvangen. Kerensky, die te Brussel vertoeft, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de hon gersnood nu al dertig millioen menschen trof, en dat in het komende voorjaar de cata- strophe haar topp<unt zou bereiken, als Eu ropa geen gemeenschapsgevoel toonde. Hoe eerder dit gebeurde, hoe eerder het bolsje wisme gedood zou worden, besloot Kerensky. Dat laatste is echter van minder 'belang, aan gezien communistische gemeenschappen, groote of kleine, als men hen aan zichzelf overliet, totnogtoe steeds zichzelf gedood helbben en het proces van langzaam afster ven van het communisme in Sowjet-Rusland al aan den gang is. Belangrijker is, dat de menschen, die nu nog leven, niet door zondig verzuim gedood worden. Het is te verwacb ten, dat de conferentie te Brussel daartoe afdoende besluiten zal nemen. <„N. Roti Ort."). SPANJE. De strijd in Marokko. Na de bezetting van Atlaken hebben de Spaansche troepen zich meester gemaakt van Alcazaba, Varjas en Mizzan. De Rifbe woners hebben zware verliezen geleden. Bij zonderheden omtrent de krijgsverrichtingen ontbreken nog. Toch verwacht men, dat de bezetting van Aflaten, die van Segangan ten gevolge zal hebben, wat weldra de omsin geling van het centrale Goeroefoe-gebergte zou beteekenen. Uit de bezetting van Aflaten volgt, dat men de Asra-berg zal beheerschen, waarop zich Fransche linies bevinden on den Nizalberg, waarop Spaansche linies zijn. VEREENIGDE STATEN. De „Daily Chron." verneemt uit New- York, dat volgens de assurantie-statistieken in de Vereenigde Staten in 1920 door mo tor-voertuigen 12000 personen werden ge dood en 1.500.000 gewond. De aan eigendom men toegebrachte schade door die voertui gen bedroeg 200 millioen pond en 600.000 pond! was uitbetaald als 'assurantie-premie tengevolge van doodelijfce ongevallen. Evenwel moet men ook in aanmerking ne men dat nergens ter wereld de motor-traoAe zulk een omwenteling ten goede heeft ver oorzaakt als in de Vereenigde Staten. De statistieken toonen ook dat 1.979.504 boeren hoeven 80.7 van het totaal aantal automobielen hebben. 181.511 hoeven bezitten alleen motor-vrachtwagens en 220.834 hebben motor-landbouwwerktuigen. Onbehulsden te New York. De „Daily Mail" verneemt uit New-York, dat daar Zaterdag j.L in vele straten do meu bels stonden opgestapeld, omdat dC verhuis wagens alles niet meer konden vervoeren. Het was toen verhuisdag en de toeloop van tal van onbehuisde gezinnen op hotels was buitengewoon groot. Bij een tekort van 60.000 etage-woningen en de hooge huren Is de oplossing van het woningvraagstuk bijna hopeloos geworden. Duizenden gezinnen kunnen de hooge huren niet meer betalen, ergens anders geen wo ning vinden en hebben hun woningen moe ten verlaten voor anderen, die ze kwamen betrekken. Er waren er die kamers ver huurd haddien, doch degenen, die daarin wa ren gevestigd, wilden niet vertrekken voor in hun rechtzaak tegen opgedreven huur, uitspraak was gedaan; bij de betrokken rech ters zijn niet minder dan 100.000 van derge lijke zaken aanhangig. De „Daily Mail" verneemt uit New-York, dat de 'beslissing van het Congres om een onderzeek in te stellen naar den Ku Klux Klan geleid heeft tot een hernieuwde uitbar sting van de zijde van den Klan. In de terechtzitting te Beknonte deelde de rechter bij de installatie van de jury mede, dat hij van den Klan dreigbrieven had gekre gen. Hij zeide daarop: „Er bevinden zich thans leden van den Klan in deze rechtszaal. Ik tart hen. Ik ben niet van plan iemand te dooden, doch zoodra een hunner in de zaal iets verdachts uitvoert, schiet lk hem dadelijk neer." Een nieuwe doodstraf. De Wetgevende Raad van Nevada heeft onlangs zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe doodstraf, die de beide andere, die voordien werden toegepast, de kogel en- op hanging, zullen vervangen. Deze straf be staat in het toelaten tot de oei, waarin de tot de straf des doods veroordeelde verblijft, van oen doodolljk gas. Voor het doel wor den thans te Oarson Oity in de staatsgevan genis drie oellenl gebouwd, die naar het uiterlijk gewoon verbinding geven met de cellen in de gevangenis. Dicht bij dezo oel- len des doods ligt de kamer van den vol trekker van het doodvonnis, waar* groote tanks met doodvorwokkend gas staan, in af wachting met den dag dat het vonnis wordt ten uitvoer gelegd. Pijpon voeren van dezo kamer naar elk der oollen. Do pijpen zijn zoodanig gelegd, dat de veroordeelde haar uitmonding niet kan waarnemen. In allo drie de oolien zijn zoodanige maatregelen getrof fen, dat de ventilatie kan worden afgesneden. In elk der deuren is een uit dik glas be staand ruit, waardoor waarnomers do too- passing van den doodstraf kunnen gade slaan. Eeü doodvonnis moet zoodanig wor den uitgesproken, dat de doodstraf in ver loop van zeven dagen moet worden voltrok ken. Wanneer deze week aanbreekt mag do veroordeelde zooveel vleesch eten als hijzelf wil, want daarin bevindt zich op den fatalen dag eon sterk slaapverwekkend middel, dat ttern in diepen slaap doet vallen. Dan wordt het raam van zijn oei luchtdicht gesloten, nemen de waarnemers hunne plaatsen in voor het raam en wordt het gas tot de oei toegelaten. De veroordeelde scheldt op deze wijze uit het leven zonder dat hij er iets van merkt. De doodeltfke elgarette. Het bestuur van de „Anti cigarette League" heeft volgens den correspondent van „Cen tral News" te Ohicago in laboratoria sigaret ten laten onderzoeken en bevonden dat men daarin behalve nicotine ook vond pruisisch zuur, acroline en carbon monaxide en nog tal van andere vergiften. Vergiftigd? kend werd, diende Searles junior een protest in en maakte aanspraak op twee millioen dollars. Een hartziekte werd officieel opge geven ais de oorzaak van den dood van Sear les, die reeds vrij oud was. Particuliere lnplaats van staatsexploitatie. Nog deze week zal in een vergadering van de voorzitters der spoorwegdirecties, waartoe ook de vroegere leiders der staatsspoorbestn ren uitgenoodigd zijn, de quaestie worden besproken, of staatsbeheer thans neg wel bi, machte is de financiën der spoorwegen1 in orde te brengen of dat het niet beter is de rijksspoorwegen in particuliere exploitatie onder contróle van den Staat te geven. Deze quaestie zal binnenkort ook in den raad van bijstand van deskundigen van het rijksver- keersministerie besproken worden. JAPAN. De keizer van Japan. Reeds eenige dagen deed in Japan hel gerucht de ronde, dat de gezondheidstoe stand van den Keizer veel te wenschen over laat. Thans is daarvan officieele bevestiging ontvangen. Het bulletin luidt: „De gezondheidstoestand van den Keizer is onbevredigend. Z. M. moet bij het loopen soms door leden van zijn omgeving worden geholpen. De zenuwzwakte en de moeilijkheid bi; het spreken zijn toegenomen. De teefcenen van uitputting zjjn^duideLijker geworden.8' Tot zoover het bulletin. De Keizer heeft naar uit het bulletin schijnt op te maken een beroerte gehad. In ieder geval is hij ern stig ziek. Hij is nog een betrekkelijk jonge man: 41 jaar, en sinds 80 Juli 1912 aan het bewind. De invloed van den Keizer op de re- geeringszaken is niet heel groot. De ibeteeke- uis van den Keizer in de staatsorganisatie is in Japan lang niet meer wat zij onder zijn beroemden vader nog was. De Yap-kwestie. Uit Tokio wordt gemeld: De Yap-kwestie is nog niet tot oplossing gebracht, hoewel op alle reeds gepubliceerde, voorname punten, overeenstemming verkre gen is. Wanneer Alherika en Japan niet tot overeenstemming komen aal de definitieve beslissing waarschijnlijk opgedragen worden aan een intergeallieerd hof. Intusschen ligt het in de bedoeling, de ka bels Guam-Yap-Japan spoedig voor het pu blieke verkeer open te stellen. Men is er hier verwonderd over, dat de kabel van Me- nado uitgesloten is, hoewel de openstelling ervan op geen enkele beslissing zou vooruit- loopen. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Twee vragen. Naar aanleiding van den sterken aandrang tot bezuiniging, door de troonrede geoefend, vraagt „Koningin en Vaderland": Twee vragen liggen ons op de lippen en zij moeten eraf: als de lasten niet ver zwaard- kunnen worden, kan dan een verhoo ging van de belasting op den onbebouwden grond, die speciaal dien landbouw zou tref fen, wed door den beugel en als het publie ke leven op bescheidener voet moet worden ingericht, is het dan nu wel het oogenblik de schadeloossteling voor de Kamerleden, kan op zichzelf haar soberheid niet worden ontkend, met 67 te verhoogen? W o n 1 n g s t a t i s t i e k. De heer H. P. Staal' schrijtft in „De Vrtfz.- Dem.": Reeds in 1914 en 1915 was men doordron gen van het nut van een woriingstatistiek. in hoe weinig gemeenten kunnen zich nu in 1921 'beroemen over juiste gegevens te beschikken; Welnu, zoo lang de Gemeente-besturen niet bij machte zijn een juist beeld te geven van het tekort niet aleen, doch ook een over zicht missen van 'de 'bestaande woningen, zoolang zal de Regeering machteloos zijn maatregelen te nemen, die het vraagstuk doelmatig kunnen oplossen. Daarvoor zijn noodlg juiste cijfers, die steeds worden bij gehouden, zoodat mon op ieder moment het tekort 'in aantal on soort kan bepalen. Verder vericrijgo mon ©on overzicht van do >ewoning, Indeeling van woon- en slaapver- rekken in verband met hot aantal bewoners, enz. Dat deze oljfers en gegevens niet te be reiken zijin door eon Rijkswoningtelling, heb» >on we wel In 1919 gezlon. Evenmin' kunnen >laatselljke Oommissies vruchtbaar werk overon, want- deze ondorzoeklngen zijn to loknopt on zijn door het niet bijwerken van de niutatiën zoowel in bevolking als in ver- >ouwing, weldra waardeloos. De Volkenbond en do handels- sol ltiek. Prof. rar. M. W. F. Treub sohrijft in „Vra gen des Tttds": Het is duidelijk genoeg, dat Europa niet can worden geholpen, tenzij de goederoni- voortbrenglng zóó snel en zóó hoog mogelijk worde opgevoerd. Het is niet meer dan een gevaarlijk leekenvooroordeel dat er thans reeds overproductie zijn zou. Het overgroote deel der Europeescho bevolking heeft meer dan ooit een tekort aan voedftig, kleeding 6n huisvesting. Dat lijdt geen twijfel. Vele goe deren zijn thans alleen hierom onverkoop baar, omdat diezelfde .bevolking niet in staat is hetgeen zij behoef t met goederen, welke- zij op haar beurt produceert, te betalen. Europa bevindt zich .thans niet in-een vicieu- zen cirkel, maar, wat veel erger Is, op een naar beneden lOopende spiraal. Er wordt niet verkocht, omdat er niet ge noeg is om het geproduceerde te betalen, en omdat de producenten slechts een deel van hun voortgebrachte goederen verkoopen kunnen, wordt de voortbrenging beperkt en het tekort steeds grooter. Het is hoog tijd, dat daaraan een einde komt en dat de ver schillende regeeringen genoegzaam tot in keer komen om het mogelijk te maken, dat die nedergaande beweging op de economische spiraal voor een opwaartsche plaats maakt. Werkt en weest zuinig. Blokker spoort in het „Alg. Landbouw rad" zijn lezers aan tot werken en zuinig zijn. „Door een brochure, eenvoudig en pak- tend, voor iedereen verkrijgbaar, door pla ten en spreuken, door nieuwsblad en bios coop, kortom door een alzijdige propaganda, moet men de menschen overtuigen en sug- gereeren, dat de riem moet worden toege haald, dat 'beperking onzer behoeften nood zaak is. Noodzaak, wijl langs anderen weg wij de gevolgen van den oorlog niet te boven zullen komen, de dreigende ramp der econo mische ontwrichting niet kan worden ge keerd. Bij de toepassing van deze propaganda mag de zuinigheid de wijsheid niet bedrie gen: het propageeren der zuinigheid en ar beidzaamheid kost veel 'geld, dat echter met groote rente terugkomt". Bjj die propaganda kan men dan den boer, den eenvoudig levenden en hard werkenden zandboer, tot voorbeeld stellen. Hij, ten koste van wien in de oorlogsjaren de stedeling, de rijke stedeling zelfs, heeft geleefd, toen men hem de grondstoffen voor zijn bedrijf ont nam ën meerdere bronnen van zijn bestaan verstopte, hij is het, die thans ook door zijn naarstigheid niet alleen, maar ook door zijn eenvoudige, sobere levenswijze., zeker meer dan eenige andere stand bijdraagt tot herstel van het economische leven. Ook op het platteland Is hier en daar in de laatste jaren veel veranderd, niet ten gunste. Maar nog altijd kan daar gewezen worden op een eenvoud in levenswijze, die, waren ze alge meen, al spoedig de zieke wereld genezing zou brengen. Wij weten wel, dat er ook op 't platteland streken zijn, waar de weelde is binnengeslopen, waar, zooals de volksmond zegt, ,3© maaien van weelde uit het spek kruipen". Maar dat is mdet waar wij wonen, in de zandstreek. Er is minder armoede, min der zorg dan in een kwarteeuw geleden; Dank zii de hulpmiddelen der wetenschap, dank zij de coöperatie, heerscht hier thans betrekke lijke welvaart. Maar nog steeds al is het leven rustiger en onafhankelijker wordt het bestaan van den boer gevuld door wer ken en zorgen, den gansohen dag, en is hij gespeend van velerlei genietingen, die de stedeling onmisbaar acht. Desondanks is hij gelukkig en tevree. Wij weten wel, dat de stadsbewoner, wie hij ook zij, zijn leven an ders heeft in te richten dan de 'bewoner van het platteland, maar men zal goed1 doen in dezen tijd, nu het parool moet doorklinken van „arbeiden en zuinig zijn", aan den stede ling ten voorbeeld te stellen den eenvoudigen landman, die in soberheid leeft en zijn zware dagtaak met blijmoedigheid verricht. Op wien gewezen mag worden, omdat hij niet leeft boven zijn kracht. De. president wees H. er op,, dat hij beloofd had geheel-onthouder te worden. Dat had beklaagde dan ook geprobeerd, maar zijn vrienden hadden hem weer tot drinken ver leid. Hij beweerde nu echter sinds het ge beurde in het café geen herberg meer te hebben bezocht. ,Zijn vader is thans gepen- sionneerd van de Marinewerf met f 6.per week en nu moet H. door hard werken zor gen, dat het gezin leven kan. Tegen H. werd thans 40 boete subs. 40 dagen hechtenis gevorderd. BPORT. Arrondlssoments-Rechtbank to Alkmaar. Zitting van Dinsdag 4 Ootober. Ultsprafcea L. J. H., Anna Paulowna. Diefstal; nadere instructie gelast. F. K., huisvr. B. B., Helder. Eenv. belee- diging; 10 boete of 10 dagen hechtenis. O. G. J. v. L., Helder (geti.). Misdr. art. 247 Wetb. v. Strafr.; 8 mnxL gev. H. J. M., IJmuideni, vroeger te Helder. Rijwielvefduisterinig; 4 mond. gev. Nieuwe zaken. Op Zondag 31 Juli werd et op Texel een ringrijderij gehouden, die natuurlijk vele be zoekers trok. Ook P. de W. was aanwezig, maar kreeg al heel gauw ruzie met een ander jongmensch, waarop tussdhen hen een ge animeerde „knokpartij" ontstond. Zekere A. J. kyam tmsscbenbeide en scheidde nogal Hardhandig de vechtenden, waarop P. de W. zoo boos werd, dat hij met een mesje J. een slag tegen 'het hoofd gaf. Deze bekwam daardoor een bloedende wond, zoodat hij ver plicht was zich oncjpr geneeskundige behan deling te stellen. P. de W. moest heden voor deze mishandeling terecht staan, doch hij was niet versohenen. Het O. M. noemde het een ernstig feit, am'dat hier een scheTp voor werp was gebruikt en vorderde 1 maand gev. De 88-jarige J. M. v. D. is door haar echt genoot A. N. verlaten en dient nu als dienst bode in een hotel. Op 14 Juli kroeg zij onge noegen met baar mede-dienstbode Gr. H. over het schoonmaken van de keuken of het afwasschen van het vuile vaatwerk en gaf oen het meisje met een zinkon wateremmer een slag op 't hoofd. Voor dezo mishandeling ©recht staande, erkendo IbeQcl. geslagen te bobben. Zij was boos on zonuwachtig ge worden omdat zij 'door Gr. H. werd uitgela- ohon. Het O. M. vorderde 25 boete subs. 25 dagen, waarop bekl. opgowondon verklaarde dit niet te kunnen betalen, dat moest haar man dan maar doon. De president gaf haar te kennen, dat rij eon ongepaste houding aannam on mot dezo vormiaiilng kon do juf frouw vertrekken. eesberg assisteerde hem als raadsman, en verdediger. K. gaf in hoofdzaak toe de ge- 'ncrimineerde woorden te hebben gebezigd en beweerde dat te kunnen bewijzen. De pre sident merkte op, dat de zaak onderzocht was, maar niets ten nadeel© van don agent D. was gebleken. Het O. M. vorderde 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger gal eenl- gen twijfel te kennen of de beschuldiging inderdaad wel geheel zonder grond was en sloot zich overigens aan bij den humanen eisch van bet O. M. Reeds meermalen heeft de 28-jarige stu- cadoor A. H. hier terecht gestaan terzake verschillende delicten, meest allen uitvloeisel van het misbruik van sterken drank, dat door H. wordt gemaakt. Ook heden stond hij we der terecht, thans wegens mishandeling van den caféhouder Th., in den nacht van 7 op 8 Juli. H. bevend zich in het café in gezelschap van een vriend, die de gemaakte vertering betaalde. H. vond het bedrag te hoog en be gon daarover zoo op te spelen, dat de kaste- ein en zijn kellner H. buiten het café zetten. I. verweerde zich en schopte den caféhouder tegen de beenen, Voetbal bLr.o.) n.R.o. n-DAV. i. De legers van onzen tijd. Naar de OMcago Tribune meldt, heelt het statistisch onderzoek, dat te Washington is verricht, in verband met de te houden inter nationale ontwapeningsconferentie, omtrent de sterkte der moderne legers het volgende geleerd. De belangrijkste veertien naties tel len tezamen zes millioen soldaten. China staat bovenaan met 1,870,000 man; dan volgen Frankrijk met 1.034,000 man en Enigeland met 740.600 man. Duitschland staat onder aan met 100.000 man. No. 18 zijn de Ver. Staten met 140,000 man; Japan heeft 800.000 man en Italië 250.000. Rusland komt op de lijst voor met 638.000, Polen1 met 460.000, Grlekenlandi met 255,000, Spanje met 268,000, Zwitserland- met 170,000, Turkije met 150.000. Tsjecho-Slowaklj© even eens met 160,000 man. De rflkste man der wereld. Gedurende twintig jaar ls de rijkste man van de wereld John D. Rookefeller. Men schat hem op ongeveer 80 miiliarden, want zelfs hij weet het juiste getal niet. Dit fortuin heeft snel alle anderen over troffen. Andrew Oarnegïe heeft nooit meer dan 8 milliard gehad. W. W. Aster kan nau welijks de 2 milliard halen. Pauvres sires dus, bij Rookefeller vergeleken. Een ding troost: Geld maakt het geluk niet. Een specialist vérzekert dit melancholiek hij heet John D, Rookefeller. De hulpverleening. De motor-voertuigen. De Ku Klux Klan. Op last van de justitie wordt te Lawrence iet stoffelijk overschot opgegraven van den multi-millionair Edward F. -Searles, die ©eni gen tijd geleden overleed, op grond van het vermoeden, dat hij vergiftigd is. Het mee- rendeel van Searles' nalatenschap, vijf mil- "ioen dollar, kwam in handen van zijn geheim secretaris Arthur Walker, 250.000 dollar in handen van Searles' neef, Albert Searles, een artiest te Boston. Zoodra het testament be Ongeujenschte arbitrage. Een liefkozing met een zinken emmer. Een politieagent bosohuldigd. De agent van politie D. oonstateerde alhier op 28 April in den slagerswinkel van tnej. de wed. K. alhier een arboidsovertroding on begaf zioh met zijn collega T. in den winkel om een onderzoek ln to stellen; De 28-jarige K. maakte zich hierover kwaad en gaf te cennen, dat D. wel te vinden was voor om- kooping. De agent achtte zich beleedigd en deed klaebte. De zaak werd serieus onder zocht, doch het bleek niet, dat D. zich inder daad aan plichtsverzuim zou hebben schul dig gemaakt. P. K. stond dan ook heden voor do ten laste (gelegde beleediging terecht. Mr. Weer in de oude zonde gevallen. Zondag 9 Ootober. Het wedstrijdprogramma van don S. V. B. Ie klasse. Amsterdam: SpartaanU.V.V.; V.V-A.—H.V.V. Haarlem: R.O.H.—VD.O. Den Haag: H.B.S.BI. Wit. Rotterdam: Feiionlooid Ajax. Dordrecht: D.F.O.—Haarlem. Overgangsklasse. Amsterdam: A.F.O.Quick. LJimiidonStormvogelsHJD.V.S. Den Haag: AJ3.0.Z.F.CJ. Schiedam: S.V.Vw—V.U.O. Rotter dam: SpartaD.E.C. 2e klasso A, Haarlem: H.F.O.—V.S.V. Scho ten: SchotenW.F.O. Hoorn: HoldandiaPurmor- steijn. Amsterdam: HortusEX>.0. Zaandam. Z.V.V.—Alcm. Victrix. 8o klasse A. ZandvoortHeldor. Amster dam: Amstel—Bloemendaal; Wilhelm. Vooruit— D.W.S.; Steeds Voorwaart®D.W.V. 8o klasso B. Wormervoer: Q.S.O.T.O.G.: Zaandam: ZaanlandiaE.V.C. Enkhuizon: W.- FrisiaRapiditas. Rosorvo 2e klasse A. Wormerveer: W.F.C. 2 Ajax 8. Zaandam: Z.F.O. 2Hollandia 2. Haar lem: EJD.O. 2—iZ.V.V. 2. Amsterdam: A.F.C. 8 R.C.H. 2-, BI. Wit 3D.EjO. 2. Het wedstrijdprogramma van den N.-Bu V. B. Ie klasso B. Helder 2—Zeemacht 1, scheids rechter Heijnert, aanvang 2.30 uur. Alkmaar Go AheadH.R.O., scheidsrechter Baas. 2e klasso B. H.R.O. 2BB.V. 1, aanvang 2.80 uur, scheidsrechter Jorgens. Se klasso O. ZeemacHt 2Helder 8, scheids rechter Drinker; H.R.O. 4Batavier 1. aan var <g 10 uur, scheidsrechter Zwart; Batavier 2 H.R.Q, 8, aanvang 12 uur, scheidsrechter v. Hoff (terrein 4o klasso D Heldor 4—Batavier 8, scheids rechter Geurt®Zeemacht 3—-HJELG. 6, aanvang 10 uur, scheidsrechter Heeres. Zandvoort—Helder. Morgen vertrekt H. naar Zandvoort om do cluh van dien naam te bekampen. Zis pos toegelaten tot den1 N.V.B. en .zette haar lo match ir< door een fermo 5—0 overwinning op Assendolft; minder mooi was het resultaat in Amsterdam, waar het met 8—2 van D.Wd. verloren werd. Wo zijn zeer benieuwd' wat of onze Heldersctie club tegen do Zandvoo rdons zal hebben dn to brengen. H. heeft in do reeds gespeelde competitiewedstrijden veel geestdrift aan don dag gelegd, maar deze be langrijke factor bij voetbalwedstrijden heeft H. nog geen overwinning gebracht; de oorzaak ls dat de spelers in don aanval op het goede moment te zenuwachtig zijn en daardoor geen succes heb ben. In den wedstrijd tegen Amstel kostte H. dit de overwinning. Naar wo hoorden bestaat Z. uit een ploeg, welke zich onderscheidt door forscho spelstijl, spel era die niet tegen een duwtje opzien, We ho pen niettemin dat de Helder-spelers zich daardoor net zullen laten beïnvloeden, (maar Zandvoort waardig partij zullen geven. Het vertrok geschiedt weer per anto. Vermoedelijk zal Helder als volgt uitkomen: Buiskool Gode v. Oveream Bak Dito v. <L Wal Brooto R. Bak Groot Zomer Broekhuizen Wo zien dius R. Bak weer in de gelederen, Wbarom men dezen vleugelspeler rechtsbinnen geplaatst heeft ie ons niet recht duidelijk. Van een rechtervleugel BakGroot met v. d. Wal als miidvoor hebben we meer verwachting dan var, bovenstaande opstelling. De verdedigingslinie Overeemv. d: Wal lijkt ons een zwak punt; waarom daar geen verandering in gebracht, er zijn nu toch betere krachten voorhanden. Helder IEZeomacht L De Heldeir-reseiives worden eindelijk ln staat gesteld morgen hun le competitiewedstrijd to spe len. Op eigen grord zal gespeeld worden tegen de Zeemacht-ploeg, een tegenpartij welke niet te onderschatten ls. Helder II ziet er op papier aar dig uit en Heeft ln de golederen een paar Avla- spelers, wat een versterking beteekenlt. Wo zijn daarom zeer nieuwsgierig naar do verrichtingen van dit olftal. Aanvang half drie, scheidsrechter Hedinert. Helder komt als volgt uit; Kiljon v. d. Maas Ouwerkerk Grootveld Duirkor Klaaseen Biersteker de Jong v. Kastoren Doesburg N. N. Detoegangsprii zen voor do wedstrijden van het 2e eJftal zijn vastgesteld op 20 ot, kinderen 10 ot Van het Zeemacht-elftal hebben ons geen Inlich tingen bereikt. Go Ahead I^HJELO. I. Do roodhomdon vertrekken morgen voor do 2o maal naar Alkmaar. Ditmaal gaat do strijd togoj Go Ahoiui. Hat zal or spannen, döarvon zijn wo overtuigd, want twoo gelijkwaardige ploegon staan tegonover elkanderi we vermoodon oen pun- teaverdeoll'iig. H.R.0. komt volledig uit en wo go- loovon van do gastheoron hetzelfde. We hojxon dat het kleine G.A,-terrein de Rooer» geon parten «al spelen. Vertrek 12.80 uuri teruig 0 uur, liet bestuur van 11,11,0. had nog vor/.odht, om dat Heldor een uitwedstrijd heeft, dezo match om to zetten, lilorop is echter niet goedgunstig beschikt Ilot tweede elftal epeolt morgen tegen BB.V. van Dorgou. Hot vorig solzoon wonnen do reser ves mot 2—1; hetzolfuo resultaat voorspellen wij hon nu ook. Do resorvos verschijnen goheal com 'Bt, terwijl om half drla begonnen wordt ïoidsnoohtar do boor Jongens.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2