Dultsdh an Emgelsoh acht d« min., wegens de ligging vnn ons, urgent. Behalve eenlge andere regelingen betreffende lnriohting van het onderwijs, wordt op eenlge spoclale punten van algexnoen belang do aandacht ge vestigd. Zoo zal aan alle scholen, openbare- als bij zondere, de vrijheid wordon verzekerd, om behoudens goedkeuring door den minister, voor een vrij groot aantal lesuren zelf de vakken te kiezen. Hit zal de gelegenheid openten om, behalve aan de intellectueel e_ en de lichamelijke, ook aan de godsdienstige, moreele en esthetische opvoeding meer aan dacht te schenken dan de huidige regeling gedoogt In de tweede plaats zij gewezen op de in- eenschakeling verkregen door het voor schrift, dat de leerstof van de laagste twee klassen voor alle middelbare scholen dezelf de moet wezen, waardoor de overgang van do eene school naar de andere niet weinig zal worden vergemakkelijkt. En in de derde plaats zij de aandacht ge vestigd op de mogelijkheid, welke de wet opent om In het belang van het onderwijs mannen Van buitengewone bekwaamheid zoowel aan openbare als aan bijzondere scho len te verbinden, ook al hebben zij geen examen afgelegd waaruit die bekwaamheid is gebleken. Bij de berekening van de kosten wordt opgemerkt, dat tegenover vermeerdering van uitgaven staat een vermeerdering van inkomsten. Uitvoering Arbeidswet Naar wij vernemen, zal de heer P. J. W. Da-ion in de vergadering der Tweede Kamer- van a.& Woensdag verlof vragen tot het houden van een interpellatie over de uitvoe ring van art 29 der Arbeidswet (voorwaar den bij overwerk). Atlanfa liquideert ïn da Honderdag te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer W. H. J. Oder- wald gehouden aandeelhoudersvergadering van de N.V. Hotel „Atianta" is met alge- meene stemmen besloten tot liquidatie der Yennootschap. J. O. Ceton. Eenigen tijd geleden heeft de gemeente raad den heer J. O. Ceton, onderwijzer aan oen openbare lagere school te Amsterdam op voordracht van het college van B. en W ontslagen, omdat hij, zonder toestemming van het ooilege, naar Rusland Is vertrokken, ter bijwoning van het congres der Derde In ternationale. Wethouder Vliegen heeft bij het debat over het ontslag-voorstel gezegd1: „Indien de heer Oeton zich weer aanmeldt als sollicitant bij het gemeentebestuur, zal hij niet als da eerste de beste sollicitant wor den beschouwd, doch zal rekening worden gehouden met zijn langen diensttijd. Mits de heer Ceton zich houdt aan die gestelde re gelen." En aan het eind van zijn redevoering zaide de wethouder: „Ik handhaaf mijne toezegging inzake de todkomst van do «hoor Ceton, do oorsto stap zal evenwel van dezen1 moeten uitgaan en, indien hij genoegzame verklaringen voor de toekomst geeft, zal deze toezegging zonder twijfel door den Raad gedaan worden. Het Hbl. verneemt thans dat de heer Oe ton weer heeft gesolliciteerd om als onder wijzer in gemeentedienst te worden aange steld. Hoa er bezuinigd wordt Wij lezen in de „Res.-bode": BH kot hoofdbestuur dor iNodorl. posterijen, onder den rook van het departement van financiën, heersohen toestanden, die het noodig maken, dat hier eens zeer spoedig in gegrepen wordt. Tot eenigen tijd geleden werden de brieven en pakketten, geadresseerd aan het'hoofdbe stuur, des morgens half acht door twee be ambten van het hoofdbestuur van het post kantoor aan de Prinsestraat gehaald, dan ouder toezicht van een .hoofdbode gesorteerd en over de verschillende afdeelingen ver spreid, zoodat elke afdeeling morgens om '9 uur haar post in 't bezit had. Nu is het echter wel eens gebeurd wat bij elk groot lichaam gebeurt dat een brief of pakket bij een verkeerde aldeeiing terecht kwam. Bij een particuliere instelling, waar zooiets gebeurt, wordt het betrokken stuk dan even bezorgd en daarmede is de zaak uit. Maar bij de ambtenaren kan zoo'n kwestie niet zoo gemakkelijk opgelost worden, al thans niet bij het hoofdbestuur dor posterijen en telegrafie. Daar is de eene ambtenaar geen boodschappenjongen van den ander, dus werd een verkeerd (bezorgde brief niet aan het goede adres gebraoht, maar bleef hij oen dag liggen. Het gevolg hiervan was, dat somtijds moei lijkheden ontstonden en, om die nu to voor komen, is een brief uitgevaardigd, dat elke ambtenaar verplioht is, een verkeerd bezorg den brief zoo spoedig mogelijk aan het juiste adres te bezorgen. Wie dit meent, kont de mentaliteit der hoe ren ambtenaren niet, die hebbensen veel praktischer middel uitgedacht, dat niet de fouten moet verbeteren, maar voorkomen. Er zijn nu twee klerken op jaarloon aange wezen, die 'b morgens om half acht aan het postkantoor zijn, en daar alle stukken voor het hoofdbestuur inschrijven op een pas. De een leest ze voor, ent.de ander schrijft ze. Dan gaan ze met de boden van vroeger met de bezending naar de Parkstraat, waar alles nog eens geoontrëleerd en gesorteerd wordt. Dan gaat alles in een wagen, de boden duwen, de schrijvers op jaarloon er naast en zoo worden de stukken naar de 12 verschillende afdeelingen in de stad gebracht. De resultaten 'van dit nieuwe systeem zijn, dat het twee schrijvers op jaarloon kost, de post veel te laat op de afdeelingen komt op sommige eerst om 10 uur, zoodat de hee- ren ambtenaren daar van 9 tot 10 rustig moe ten waohten op de post en dat abuizen natuurlijk toch niet uitgesloten zijn. Ook klerken op jaarloon zijn niet onfeil baar, want Woensdag hadden de heeren twee stukken, voor de provinciale griffie .bestemd, meegenomen naar 't hoofdbestuur der pos- terijen. Hoe fraai aan dezen tak van dienst, die jaarlijks met een aanzienlijk tekort werkt, de bezuiniging wordt toegepast, blijkt uit de inrichting van de kamers van twee hoofd ambtenaren, de heeren Huygens en v. Rooy, die hun kamers geheel in antieken stijl door de firma Pander op rijkskosten hebben laten meubileeren. Tot zelfs de lamp en de siera den aan de wanden, als vloerkleedo», zijn in stijl gehouden. Een eenvoudig bureau-ameu blement is niet voldoende. Maax het ergste ls, dat hier, wanneer een nieuwe hoofdambtenaar wordt bonoomd on hij kan zich niet vereonilgcn met den stijl van zijn voorganger, alles door nieuw meu bilair wordt vervangen, tot zelfs het behang toe. Zoo is eenigen tijd geledon een behang, dat kort geleden was opgeplakt, door een nieuw vervangen, omdat de hoofdambtenaar het patroon niet mooi vond. Tem slotte nog iets over bezuiniging. Door het rijk Is eenigen tijd geleden. Palals Royal, te Amsterdam, aangekocht om inge richt te worden als gebouw voor den post- ohèqiue- en girodienst. Bij de_ verbouwing was echter een order uitgevaardigd, dat do kost bare plafonds onbeschadigd moesten blijven. Dat is ook gebeurd, ze zijn in kostbare verpakking per schipper naar Den Haag overgebracht. Toen moesten ze echter opge borgen'worden. Ze hooren thuis bij de pos terijen en telegrafie, dus werden ze afgele verd aan 't hoofdbestuur in de Parkstraat, waar thans de kostbare plafonds, die eenige duizenden hebben gekost aan verzending, zijn ondergebracht in een oude wagenloods, om na kortoren of langoren tijd daar te ver- gaan. Zóó wordt er op de rijksbureau* bezuinigd op dit oogenblik. De Baagsche redacteur van de „N. Rott. Cti." is eens op onderzoek uitgegaan. Na de mededeelingen van den algemeenen. secreta ris der posterijen, mr. Van Royen, blijft er van de opmerkingen der „Residentiebode" niet veel meer over. De heer Van Royen erkende de invoering van de nieuwe regeling voor het bezorgen der poststukken. Echter was daarmede bereikt, dat de post stukken voor het overgroote deel afreken staten en contrólestukkem vroeger op hunne bestemming zijn. Hoewel het bij deze nieuwe regeling niet om bezuiniging, doch om een betere contróle op en snellere aflevering van de post begon nen was, heeft zij toch bezuiniging tenge volge gehad. Het nieuwe stelsel 1» goedkooper dan het oude. Dat er in het begin abuizen bij voorgeko men zijn, is juist. Bij het nieuwe stelsel kan men deze echter dadelijk opsporen, wat bij het oude niet mogelijk 'was. Mr. van Royen herhaalde, dat het hier gaat om stukken van postadministratief 'belang. Wat het verdere in. de „Residentiebode" over de kostbare in richting van de kamers der heeren Huygens en Van Rooy (lees: Van Royen) aangaat, dit is niets anders dan laster. Er is geen kwestie van, dat deze kamers door de firma H. Pan der en Zoon in antieken stijl Ingericht zijn. De bedoelde kamers zijn kenrig en met veel smaak ingericht, dat is zeker, doch hier bij is gebruik gemaakt van oude meubels, die voor een gedeelte sedert onheuglijke tijden tot den inboedel van het hoofdgebouw be hoorden, of voorwenpen, die men teigen lagen prijs heeft overgenomen. Alles wat in de ka mer van den heer Van Royen aan den wand hangt of verder ter versiering dient, is zijn eigendom. De ,ylampdn-stijl" is overgenomen van cri&iszaken, zij is een eenvoudig stuk zonder eenigen stijl en heeft 90 gekost. Men ziet hieruit, dat het met de verkwis ting nogal losloopt De heer Van Royen heeft het geluk gehad, dat er bij het hoofdbestuur aardige-oude meubels waren en. heeft daar met veel smaak partij van getrokken; er is echter geen kwestie van dat hij voor deze kamer een complete antieke meubileering zou aangeschaft hebben. Hetzelfde kan van de kamer van den heer Huygens gezegd worden. Het meeste wat daar hangt of staat Is particulier ei-gendom (een -kast, een leunstoel, kleine siervoorwer pen, enz.), voor de rest -bestaat de Inventaris van deze kamer ook uit oude meubels en voorwerpen van -het hoofdbestuur. Er is bij voorbeeld eqn prachtige hoewel hopgst een voudige antieke klok, waar men op 't oogen blik een handvol geld voor zou moeten geven en een aantal heel fraaie oude stoelen. De Jamp-ln-stijl" In deze kamer is in werkelijk heid een gewone plafondfitting met één half- watt lamp, kosten 8 ft 4 gulden. In het artikel van de /Residentiebode" wordt ook nog gezegd, dat wanneer een nieu- jve hoofdambtenaar wordt benoemd en zich niet kan vereonigen met den stijl van zijn •voorganger, alles door nieuw meubilair wordt vervangen, tot zelfs het behang toe. Dit is geheel uit de lucht gegrepen. Zooleta is nog nooit voorgekomen, (De kwestie van de plafonds in het voor den postohèque- en girodienst aangekochte Palals Royal zit zoo: Het gaat hier In de eerste plaats niet om het Palais Royal, doch om het hulsOrevenna, vroeger In gebruik bij de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Toen dit huls zou gesloopt wordon, hebben do vereenlgingon Hentirlok de Keysor, Heem schut en de Nederlandsche OudheJdlnmdige Bond er vanwege zijn oudheidkundige waar de in adressen aan de regeering partij vdor getrokken. Het kon echter niet behouden blijven. Met medewerking van het gemeente bestuur van Amsterdam is toon de merk waardige gevel in'Louis XVI-stijl zorgvuldig afgebroken en' in stukken op een van de werven van de gemeente Amsterdam opge slagen-. Over een merkwaardig stuc-plafond en een betimmering van een der vertrekken zijn onderhandelingen gevoerd met het „Nut", welke eohter geen suooes gehad heb ben, daar het „Nut" plafond en betimmering kosteloos wilde hebben. Om ze te behouden zijn ze toen zorgvuldig in kratten verpakt naar Den Haag verzonden en op een' zolder veilig opgeborgen. Een en arnder is geschied op instlgnatie van de drie genoemde kunstlievend© veree- nlglngeb, het ministerie van onderwijs en de RJjksmonumentencommlssie. D© loonsverlaging der mijnwerkers- (Donderdag werd aan alle mijnen een vlug schriftje van den Algemeenen Nederland- schen Mijnwerkerbond in 26.000 exemplaren verspreid. Daarin wordt den mijnwerkers in korte woorden uiteengezet, dat de Moderne Bond nog niet bij" machte was om de loonsverla ging te kunnen keeren, ondanks do herhaal delijk tot ongeorganiseerden gerichte waar schuwingen. Voorts is d© Zondag j.l. aange nomen resolutie op het kongres van voor noemden Bond daarin opgenomen. Aan het slot worden de ongeorganiseerden nogmaals op hun plicht gewezen om zich aan te slui ten bij den modernen bond, teneinde een eventueele loonsverlaging op 1 Januari 1922 te kunnen keeren. De Grondwewtshorzlenlng. (Onlang» werd in do por» óon borioht ver spreid als zou de regoerlug besloten zijn uit do aanhangige voorstellen tot grondwets herziening to lichten de bepalingen, welke de evenredige verkiezing.van de Eerste Ka mer booogon to regelen; 'zoodat dus hot be staande stolsel gohandhaafa zou blijven. Het is gebleken, dat dit volkomen onjuist Is. De regeering moet voornemens rijn, zoor spoedig do wijzigingen in to dienen, welko noodig zijn gebleken, maar deze zullen het stelsel van evenredige verkiezingen van de Eerste Kamer geheel Intact laten. De EUfverheltferaaA Dezer dagen heeft de Nijverheidsraad een brief aan den minister van landbouw ge zonden, waarin de Nijverheidsraad als zijn meening uitspreekt, dat een aanzienlijke be perking in de uitgaven van den Staat nood zakelijk is en dat mitsdien oo(k op de onkos ten van den Nijverheidsraad behoort te wor don bezuinigd. De leden van den Nijverheidsraad zijn dan ook bereid' in den vervolge geen aanspraak meer te maken op presentiegelden voor het bijwonen van de vergaderingen van den raad, terwijl voorts verdere bezuinigingen worden overwogen. Thans heeft in een der laatste vergaderin gen van den Nijverheidsraad de Statistiek van voortbrenging en verbruik een, onder werp van bespreking uitgemaakt. Bij deze besprekingen heeft de Nijverheidsraad met 'genoegen de ter zake kundige uiteen zettingen van eenige leden van de Centrale commissie en van het Centraal Bureau voor de Statistiek gehoord. Het resultaat van de besprekingen is ge weest, dat de Nijverheidsraad eenstemmig besloot aan den minister' van binnenlandsche zaken te verzoeken1 de reeds aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek verleende machtiging to stellen, in te trekken. De raad heeft namelijk niet de overtuiging kunnen verkrijgen, dat de moeite en de kosten, waarmode deze statistiek gepaard gaat, even redig zijn met de belangrijkheid der verkre gen resultaten. De Nijverheidsraad acht het begrip van de z.g. toegevoegde waarde van zeer gerin ge beteekenis en meent, dat de ontwikkeling der industrie daaruit niet is te volgen. De raad acht de bezwaren, die voor de indus trie voortvloeien -uit het feit, dat de gestelde vragen tot in zoo groote bijzonderheden zijn gedetailleerd, zeer groot Door verschillende overwegingen is de Nijverheidsraad eenigszins sceptisch, komen te staan tegenover de waarde der geprodu ceerd becijferingen, terwijl de raad er tevens op wijst, dat verschillende rubrieken in deze productiestatistiek gereedelijk kunnen wor den gemist, aangezien .de gegevens hierom trent elders voorhandèn zijn. Wat ten slotte nog naar de meening van den Nijverheidsraad de beteekenis van deze statistiek volkomen illusoir maakt, is het feit, dat slechts jaarljjksch een vijfde deel van de Nederlandsche industrie geteld wordt, zoodat van een zelfden tak van nij verheid eerst om de 8 jaren gegevens wor den verstrekt. Dit heeft tot gevolg, dat men omtrent de belangrijkheid voor den lande en de ontwikkeling van een bepaalden tak van nijverheid gedurendo 0 jaren volslagen onkundig is. Bovend&n kan men verschil lende takken van nijverheid, die in verschil lende jaren gesteld .rijn, niet met elkander vergelijken, omdat men hier, gezien de zich voortdurende wijzigende economische toe standen, met onvergelijkbare grootheden te doen heeft. Deze overwegingen hebben den Nijver heidsraad de overtuiging gegeven, dat mede ter bezuiniging der staatsuitgaven, voort zetting van deze statistiek in den tot nu ge volgden vorm ten sterkste moet worden ont raden. De zaak-Groonendaal De „O. H. Ot." deelt mede, dat het rapport den deskundigen, die een onderzoek naar de geestvermogens van Herman Groeendaal hebben' moeten instellen, bij den krijgsraad is gedeponeerd. Over enkele weken is de voortzetting van de openbare behandeling van de zaak te wachten. Uit den Raad van Wormerveer. Do gemeenteraad van Wormerveer is Don derdagavond weer het tooneel geweest van een hoftigen strijd tussohen de too.-dom. fractie oonerzijds, met de beide soo-dem. wethouders Binnendijk en Sohrijver en den oud-wethouder De Boer in do voorhoede en den burgemeester, den heer Oluysonaer aan de andere zijde. Reeds het eerste punt van de agenda; de vaststelling der notulen van de vorige ver gadering, bracht do partijen scherp tegen over elkander, Do hoor Do Boer wcnschto de notulen gewijzigd to zien ten opzichte van een uit lating van den Burgomooster aan zijn adres in vorband met do quaostle der samenvoe ging der Zaanscho gemeenten. De Burgo mooster had daarbij den hoor De Boer ver weten als tegenstander in den Raad te heb- bon gesproken, terwijl hij in een der plaat selijke bladen zich als voorstander had doen konnon. De Voorzitter verzette zich hiertegen omdat de notulen zeer juist het vorhandel- de weergeven en hjj ook nu nog op dit stand punt staat Belgen en Nederlanders. Eenlge weken geleden heoft de Brussol- scho corr. der „Msb.u een klacht gepubli ceerd van eenige Nederlandsche dames, rfieumathiek-1 ij dstera, die te Aken een kuur volgen on daar op de meest onhebbelijke wijze door de Belgischen Veiligheidsdienst werden behandeld. De dames hadden door onbekendheid met de voorschriften zich niet bij de politie-autoreiten aangemeld. Dienten gevolge moesten zij voor het Belgische ge recht verschijnen. Een oude dame van 78 jaar, mej. Van Haafton uit Amsterdam, werd ondanks haar ouderdom, niet uitgezonderd. De Belgen, die zich aan dezelfde nalatigheid hadden schul dig gemaakt, konden vrij uitgaan, terwijl een Serviër tot oen boétewerd veroordeeld, die slechts de helft bedroeg van de boete aan de Nederlanders toebedacht. Op deze klacht heeft de Minister van Oor log dadelijk een onderzoek doen instellen naar deze feiten. De Belgische autoriteiten in het bezette gebied hebben den Minister een rapport toegezonden, waarin getracht wordt enkele der feiten te weerleggen, maar dat zoo berijden de waarheid ls, dat drie der betrokken dames, n.1. mevr. Kooperberg, en mevr. Woersma, beiden uit Den Haag, on moj. Van Haaften uit Amsterdam, gemeend hebben daarop van antwoord to moeten die non on do onjuistheden hebben weerlegd. sas De toekomst der oudercommissies. Allen die belang stellen in ouderoommis- sios, zullen het er wel over eens zijn, dat de toekomst moet leeren, wat er uit de commis sies groeit Voor den onbevangen toeschouwer staan in dit stadium naar het ons toeschijnt, de za ken aldqs: a. De ouderoommissiea voldoen niet in een „bestaande behoefte", hetgeen hieruit blijkt, dat vele commissie zich afvragen: „Waarom zijn we er nu -eigenlijk. Wat moeten we dan doen? Geef ons dan toch werk". Enkele commissie verwachten alle heil van den Centralen Ouder Raad, die hun, naar ze hopen, hun taak zal aanwijzen. Maar daar voor dient de Centrale niet. b. Vele onderwijzers zijn huiverig, met het tegemoet treden der commissies. Zij vragen zich af, wat eigenlijk de bedoeling is. Wil men hun invloed op de klas bekorten, wil men zich met het eigenlijke onderwijs, met de behandeling der afzonderlijke leerlingen bemoeien? Hierbij moet in het oog gehou den worden, dat tal van ouders, gekozen als lid van een ouderoommissie, hun deskundig heid op onderwijsgebied uitsluitend ontlee- nen aan de omstandigheid, dat ze in hun kinderjaren zelf ter school hebben gegaan, terwijl nergens uit blijkt, dat ze die schooi geheel doorloopen of het onderwijs met vrucht gevolgd hebben. Anderen zijn geko zen, alleen wijl ze op de eerste bijeenkomst van ouders blijk gaven, routine in het woord voeren te hebben, hetzij als bestuurslid eener vakvereeniging, hetzij als debater. Daarbij komt, dat algemeen gesproken ouders tot nog toe nooit aan de school kwa men, om waardeering uit te spreken maar alleen om te klagen of in het beste geval, om inlichtingen te vragen. c. In een aantal gevallen is gebleken, dat onderwijzers en ouders elkander wederkee- rig verdachten politieke of politiek-oeoono- misehe bedoelingen te hebben bij de gezoch te samenwerking. d. Verschillende oudercommissies hebben bjj hun verkiezing het doel ervan niet goed begrepen en gedacht, dat ze een voort van klachtenbureau* moesten zijn, hetgeen voor een ander deel de koelheid de® onderwijzers verklaart. e. De scholen, vooral de groote, kazerne achtige staan ver van de ouders. Toenade ring is gewenscht, hoewel die nipt dringend noodig is gebleken. Ieder ouder heeft tot nu toe aan elke school alle gewenschte in lichtingen omtrent zijn kinderen kunnen -krijgen. Verschillende onderwijzers bevor deren de samenwerking tusschen school en huisgezin, door van tijd tot tijd do ouders te bezoeken. Het zou te betreuren zijn, als dit werd nagelaten, nu de oudercommissies zijn ingesteld. f. Schooltoezicht op ©enigerlei wijze uit oefenen behoort niet tot de taak der oom missie, noch naar de letter, noch naar den geest der w-eti g. De onderwzers (moeten niet den indruk krijgen dat de nieuwe instelling hun dik wijls zeer moeilijke taak wil verzwaren. h. omgekeerd moeten de onderwijzers de commissie aïiet als een vijandige macht bo schouwen. i. Het is gewenscht, allen leden eener oudercommissie toegang tot de school te ver- leenen al of niet voorzien van een verzoek om -toelating, onderteekend door den voor zitter der commissie. Voor misbruik van dat rocht bestaat weinig gevaar en na korten tijd. als het nieuwtje er af is, zal (blijken, dat zeer zelden gebruik van dat toegangsrecht zal worden gemaakt. J. Bij de eerstvolgende verkiezingen van leden der ouderoommissiea behoort men meer rekening te houden nxet de persoon lijkheid en de ontwikkeling (niet de school kennis) der candidaten, dan met uiterlijke welsprekendheid (Hbl.) GEMENGD NIEUWS. Broekhuys veroordeeld. De Rottordamschq rechtbank veroordeelde Broekhuys In de zaak der jdtotterdamsche Handel»- en Landbouwbank" wegens voort gezette oplichting bij herhaling gepleegd tot twee jaar gevangenisstraf. Van al het overi ge of vorige /hem ten loste gelegde werd beklaagde vrijgesproken. Do rechtbank bepaalde voorts, dat do in beslag genomen geldem niet zullen worden teruggegeven. In de tweede zaak, die betroffonda do ver duistering van geilden ton nadeel-a van do wed. Van Vliet werd Broekhuys vrijge sproken.- Het auto-ongeluk bij Halfweg. Eten 14-jarige knaap is op den Rijksstraat weg bij Halfweg door een auto uit Aerdeit- hout aangereden en onmiddellijk gedood. Hij word herkend als het zoontje van een boot werker uit Amsterdam, dat pas uit Ameri ka gekomen, lederen dag wandelingen maakte en nu als doel Haarlem had. De jongen liep volgens ooggetuigen rechts van den weg, maar wilde blijkbaar bij het in woeste vaart naderen van den auto, die in een bocht van den weg geheel link» reed, nog overloopen. -Enkelo ooggetuigen verklaren dat onver antwoordelijk hard- word gereden. De eige naar van de auto werd al een paar maal bij rechterlijk vonnis het rqdenl met een motor rijtuig voor eenjgeh tijd verboden. Wegbrengen van schepen. Hot Gerechtshof te Amsterdam 'heeft Don derdag arrest gewezen tegen den caféhouder bioscoopexploitant-reeder te IJmuiden, die d-oor do Rechtbank te Haarlem veroordeeld was tot een jaar gevangênnem'ing wegens het gebruik maken van het authentiek afschrift eener valsche scheepsverklaring. Beklaagde bad volgens de tenlastelegging opzettelijk ter bekoming van de assurantiegel-den-, per post aan de lirma D. 'Hudig te. Rotterdam toege zonden een authentiek afschrift eener scheepsverklaring, waarin opzettelijk valsche- iijk eenige verklaringen waren opgenomen, teneinde het te doen voorkomen alsof het zeevisschersvaartuig /Noordster II" I.LM. 450, waarvan 'hij medereeder was, niet ftas weggebracht, maar ojj een mijn geloop-en. Het Hof overwoog ln riin arreat, niet uit wettlgo 'bewijsmiddelen do overtuiging te he'bben kunnen putten, dat beklaagde het af- sohrlft der scheepsverklaring aan d-e firma D. Hudig' por post heeft toegezonden, wes halve hij moet worden vrijgesproken. Het vonnis vernietigende, sprak het Hof beklaag de vrij on gelastte zijn invrijheidsstelllng. Het O. M. bij het Hof had een jaar gevange nisstraf geëischt. Een zelfmoordenaar, die zQn eigen lijk helpt zoeken. Edmond Charles Perisse te Bt Dizier, was levensmoede en wilde sterven. Hij schreef een brief, om vrienden en magen kond te doen van zijn heengaan maar bedacht zich, vergat den brief in zijn zak, ging na eenige weken visschen in het kanaal, ver loor daarbij zijn jas en deed den volgenden dag zijn wandeling langs het kanaal. Bij een bocht zag hij plotseling een paar man aan het dreggen!. Op zijn belangstellen de vraag wat er gaande was, vernam hjj, dat het lijk gezocht werd van een verdron ken man. Hulpvaardig bood hij zijn hulp aan en lustig dregde hij een uur lang mee - naar zijn eigen lijk. In een rustpauze vroeg hij, om iets te vra gen. wie de drenkeling eigenlijk wel was. „O, een zekere Perisse." Charles Edmund Perisse??'' „Ja, zoo heette hij.'2 De stomverbaasde arbeiders keken hem mlet open mond aan en vroegen hem waarom hij zijn zelfmoord had aangekondigd? Toen ging ©r een licht op voor vriend Perisse: hij herinnerde rich plotseling zijn zelfmoord-besluit, en zijn brief; hoe hij zich had bedacht en zijn brief niet buste; en hoe hij zijn jas bij het visschen verloren hadl En tevens, dat hij zijn brief niet gedateerd had, zoodat de vinders wel' in de veronderstel ling moesten zijn, dat de schrijver kortgele den zijn besluiten uitvoer had gebracht. De Neale magneet voor bergingswerkzaam heden. Lieuti H. R. Hamilton R. N. R. heeft Zater dagmiddag in de gehoorzaal van het Nat. Technisch Scheepvaartkundig Museum -te Rotterdam een en ander verteld over de Neale" magneet, een bijzonder sterke electro magineet naar haar uitvinder genoemd die fbij het lichten van gezonken schepen uit nemende diensten zal- kunnen verrichten. De heer Hamilton begon met een uiteenzetting te geven van de tegenwoordig© manier van schepen lichten, een methode, die baron van Haerso-lte, de directeur vain het museum na afloop van de -rede van den En-gelscihen des kundige nog eens ep den film liet zien. Deze film toonde het bergen van de bij Vlissingen indertijd gezonken /Hydra" door de firma Dirkzwager. Pontons worde» naast het gezonken schip gelegd, terwijl bij laag water kabels daaron der door worden gehdald. Bij het rijzen' van het water gaan de pontons omhoog eni ook het te lichten voorwerp. Door het strakker aanhalen der kabels fbij verandering van het tij komt het schip stukje voor stukje naar boven. Een werk van langen adem, dat, zooals bij bergen van de bekende Brussels, een vier tal maanden in beslag -kam nemen. In het nieuwe systeem waarover lieut. Ha milton sprak, worden de kabels vervangen door een aantal Neale magneten, die zich aan de wanden van het te lichten schip vast zuigen. .Met een 850 KG. gewichtsm-agneet zijn te Londen proeven genomen. Men kam er vol gens den spreker, die het werken van het nieuwe instrument ook op de film demon streerde, een 15 tons gewicht mee opvisschen. Voor kleinere voorwerpen, ankers, kabels, kleine schepen, zou het nieuwe stelsel uiter mate geschikt zijn. Ook op de duikers zou door gebruik van de Neale magneet, die zelf registreert, wanneer ze pakt, bespaard kun nen worden. Tot slot van den middag Met de heer Van Ha-ersolte de Emgelsohe rolprent gaan, welke de verwoestingen door den duikboot aange richt in beeld brengt. Hoezeer de oorlog al weer een paar jaren achter ons ligt en nieuwe vraagstukken in overstelpende mate de aandacht bezighouden, deze rolprent van ondergaande «toomers en van oen met vello tuigage in do „groote boota manskist" verdwijnend zeilschip maakte op dit grootendeel» uit bij de scheepvaart be trokkenen bestaande gehoor, nog altijd een aangrijpenden; indruk. De hoor Van Haersolta dankte lieut, Ha milton, dlo ook in ons land aandacht voor de Nealemagnoet komt vragen. Kot ml opa Uit De Woi4 vnn 6 September: Toen de Hobo Dinsdagmiddag zou ver trokken, kwam op het laatste oogonbUk oen kar aangereden, mot oen grooten zak. Met vette letters stond daarop: G. W. Passa- giersgoed. Vruchten voor. deze reis- Ongelukkig weid do loopplank reeda In gehaald. Do zak kwam te laai De kar moest onverrichter zake terug. Aan den waterkant stond de kar, stiL De vervoerder pruttelde, d-ftt hij gras moest gaan koopen en dus geen tijd had om het vrachtje terug te brengen- naar de plaats waar fiet vandaan kwam: de Prinsessestraat PlotseHng weerklonk uit den zak een stem: kot mi opo (snij open). De zak kwam Jn be weging en' uit het stroo kwam te voor schijnKalop, de (bekende stowaway, die reëda vroeger als -blinde passagier naar Europa reisde en nu verlangend was om nogmaals zoo'n reisje te doen. Wij hebben Kalop geïnterviewd en hem gevraagd wat dit beteokende. Hij verklaar de ons, dat de dokter hem gezegd heeft, dat hij, voor zijn zenuwen beslist naar Europa moest. Hier heeft hij last van epileptische aanvallen'; ln de koude bloef bij daarvan verschoond. Bovendien «let hij geen kans ihler «Jjn brood te verdienen, terwijl hij in Europa (in oorlogstijd) geen gebrek aan werk had. Daarom had hij besloten om heen te gaan. HM had zich laten inpakken in den «ak met stroo. De karreman wist niet welke vracht Wj vervoerde. Doch eert vertrouwde vriend Mep mede en zou hem aan boord dragen. De bedoeling was, dat de zak met „vruchten" op het dek zou worden gedeponeerd. In den nacht zou Kalop er dan uit kruipen, door het „luikje". De plaats waar het dres was •geplakt had namelMk een groot'gat, het luik, „Maar zoo heet ik - en ik leef toch heusoh nogI'J

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6