HELDERSCHEGOURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 8 OCTOBER 1921. DUITSOHLAND. De overeenkomst van Wiesfoaden. Door onderling overleg is ite Wiesbaden tusschen Loncbeur en Rathenau een over eenkomst getroffen betreffende de wederop bouw. De overeenkomst bepaalt, dat de Duit- sche leveringen in natura over particuliere Fransche en Duitscbe lichamen zullen loe pen. De leveringen, besteand voor den her bouw der verhielde streken, worden onder scheiden van die welke ter uitvoering van het verdrag van Versailles dienen. Zij zullen worden uitgevoerd op een wijze die vereenig- baar is met de eikonomische mogelijkheden en de binnendandsche behoeften van Duitsch- lantL (De waarde van de leveringen zal tusschen 1 Oct. 1921 en 1 Mei 1926 ten hoogste 7 mil- liard goudmnrk bedragen. De Fransche en Duitsche lichamen zuilen in rechtstreeksch overleg de leveringsvoorwaarden vaststellen. In geval zij het niet eens kunnen worden zal een commissie van drie leden, een Fransch- man, een Duitscher en een voorzitter, geko zen bij gemeen overleg of anders benoemd door den president van den Zwitserschen Bondsraad, de leveringsvoorwaarden vast stellen. De Fransche regeering zal de levering van „bizondere materialen" (hieronder worden verstaan machines, fabrieksinrichtingen, enz.) kunnen verlangen, mits de verlangde voorwerpen voorkomen op de tevoren door Duitschland overgelegde lijst. De bètaling der bestellingen, aan de Duit sche particuliere organisaties gedaan, ge-i schreden door de Duitsche rijksregeering, die voor de waarde ervan zal worden gekre-> diteerd op de sdhadevergoedingsrekening, tot 1 Mei 1926 echter voot hiet meer dan 85 pct; van de waarde, en in geen geval voor. meêr dan het Fransche aandeel in de annuï teiten bedraagt, itot een ma.ti.muim van een milliard Een draadloos telegram uit Berlijn meldt neig, dat Duitschland de overeenkomst een jaar tevoren kan opzeggen, echter niet eer der dan op 1 Mei 1923. 'Na het eerste tijdperk, dat loopt van 1 Oot. 1921 tot 1 Mei 1926, zal Duitschland voor die volle waarde van de leveringen worden ge- krediteerd, evenwel tot ten hoogste 1 milliard goudmark per jaar. Van 1 Mei 1936 af kan Duitschland alle leveringen in natura weigeren, voor zoover ze het aandeel van Frankrijk (52 pet.) in de schadevergoeding overtreffen. Wiesbaden, 7 Oct. Loucheur en Rathe- nau hebben het aanvullingsprotocol getee- kenKh De al-:Duitsehers kunnen zich voorberei den op hoogst onaangename onthullingen van iemand, in wien zij het volste vertrouwen stelden. Sedert eenige maanden verscheen te Damt- zi'g een uiterst-rechtsch tijdschrift, „Die Ostwaoht" onder leiding van Hugo E. Lü decke, dat door zijn fel-reactionaire artikelen al spoedig de aandacht trok. Enkele dagen geledep. had.dr. Rlchard Wagner, de leider van den Heimatsdienst te Dantzig, in het orgaan dezer organisatie „Deutscher Volksrat", Lüdeöke beticht van landverraad. Hij schreef, dat L. tijdens den oorlog 2V» jaar als Engelsch agenit werkzaam was geweest en thans in dienst stond van andere staten (blijkbaar werden Polen en Frankrijk bedoeld). Als zoodanig beschikte hij over een groeten staf van agenten en trachtte hij rechtsche leiders tot onbezonnen woorden en daden te verleiden. In het laatste nummer van „Die Ostwacht" (die voortaan te Berlijn zal uitkomen) erkent Lüdecke volmondig de juistheid dezer be schuldigingen. Hij verklaart echter steeds het welzijn van het Duitsche volk voor oogen te hebben gehad en tracht zich te rechtvaar digen door het heölooze drijven der al-Duit- schers tijdens en na den oorlog in het licht te stellen. Om hen te kunnen ontmaskeren en onschadelijk te maken heeft hij „den strijd' tégen hen aangebonden met hun eigen wa pens". Hij belooft het Duitsche volk belang rijke onthullingen, waartoe hij in staat is door het vertrouwen, dat hij den al-Duit- schers heeft weten in te boezemen. Om te beginnen stelt hij de militaristen te Dantzig aan de kaak, die den Heimatsdienst in het leven hebben geroepen, wapens verborgen houden en in laakbare verstandhouding staan met de reactie in het rijk. Den senaat van Dantzig noemt hij „een: lichaam van kort zichtige reactionairen en dwazen". De .beloofde onthullingen zullen inderdaad niet mis zijn. Lüdecke was nJ. ook lid van de Duitsch-nationale partij en van de Deutsch-völkische Schut z und Trutzbund en beschikt, naar hij verzekert, over opzienba rende bescheiden. Enkele daarvan, van mili tairen aard, heeft hij reeds naarParijs gezonden. De „Kölnlsche iZtg." waaraan wjj het bo venstaande ontleenen, erkent, "dat de al-Duit- sohers er leelijk zijn ingevlogen en een wel wat onbekookt vertrouwen' hebben gesteld in dezen man, wiens wild geschrijf op elk den indruk van "onechtheid moest maken. Zoo had hij na den moord op Erzberger een ge dicht ter verheerlijking van de moordenaars in „Die Ostwacht" geplaatst, dat alle perken te buiten ging. Toch kreeg hij naar hij zelf mededeelde uit het geheele rijk al- Duitsche gelukwenschen en huldebetuigin gen. De Kölnische maant de nationalistische kringen ernstig aan, voortaan wat beter uit de oogen te kijken en de nationale gedachte niet te laten ontwijden door onwaardigen als Lüdecke. FRANKRIJK. Groote brand te Marsellle. Marseiile, 6 October. Gisteravond half twaalf is een ernstige brand uitgebroken in de gebouwen der groote suikerfabriek %Saint Louis. Te middernacht breidde de brand zich nog uit. Meer dan 3 millioen kilo gram suiker bevindt zich in da gebouwen. De schade is zeer aanzienlijk. Het spoorwegongeluk bij Parijs. Parijs, 7 October. Het aantal dooden ten gevolge van treinbotsing in de tunnel van Batignolles bedroeg gisteren 28, waarvan 13 herkend zijn. Hetaantal gewonden bedraagt tegen de 100. De meeste luiken zijn afschuwe lijk verkoold, enkele geheel onherkenbaar. Nog steeds worden mensohelijke resten ge vonden. Erbarmelijke tooneelen moeten zich 'hebben afgespeeld, toen de wagens in brand vlogen en ouders, zelf gewond, moesten aan zien, dat hun kind verbrandde. Men gelooft nu, dat een wisselwachter schuldig is, die, in de meening, dat de aangereden trein nor maal doorreed, het sein weer veilig zette. Hy •had dit niet mogen doen zoolang als de trein nog in de tunnel stond, vooral omdat die trein in 4 minuten door een anderen zou ge volgd borden. Een geweldige schok wieip ons op eens door elkaar, zoo vertelt een der reizigers van den ingereden trein in een Parijsch blad. De ruiten vlogen in scherven, waardoor verschil lende personen in mijn aideeling bloedende hoofdwonden kregen. Gelukkig bleef de wa gon overeind staan, zoodat wij naar buiten konden, waarbij wij elkaar in de duisternis hielpen, terwijl de gasontploffingen onheil spellend in het donkere gewelf weerklonken en nagalmden, en de vlammen, die onder de wagons uitsloegen, de wanden begonnen aan te tasten. Honderden liedeni, mannen, vrou wen en kinderen, verdrongen elkaar in het fantastische halfduister, wild door elkaar loopenïde en namen roependé, namen van bloedverwanten en vrienden, die zooeven) nog naast hen zaten en thans spoorloos verdwe nen waren. Kinderen en vrouwen huilden, de gekwetsten jammerden en riepen om hulp. Het vreeselijkste schouwspel was echter de aanblik rondom de verpletterde wagons. Hier lagen talrijke zwaarverwonde reizigers, de meesten buiten keninis, onder de puinhoopen. Beambten en reizigers vormden ploegen en spanden zich ten dood© toe in om te redden wat te redden viel en om de ongelukkagen aan dé vlammen te ontrukken. De machinist van den ingereden trein heeft dadelijk met groote tegenwoordigheid van geest getracht het deel van ziijn wagons te redden, dat nog rijden kon, n.1. de locomo tief, de tender en de vier voorste wagens. Hij koppelde deze los van de rest van den trein en stoomde er mede de tunnel uit; vier van de 21 wagens van zijn trein heeft hij op die wijze buiten gevaar gebracht. Aan de andere zijde poogde men hetzelfde te doen. En werkelijk slaagden verschillende beambten niettegenstaande het dreigende ge vaar erin de acht achterste wagons los te maken en ze, hoewel ze reeds vuur gevat had den, als brandende flambouwen de tunnel uit te rijden. Een van de negen wagens, waaruit deze trein bestaan had, bleef met de locomo tief achter. In 't geheel bleven dus achttien brandende wagens onder het gewelf. In een ontzettende zenuwspanning, zooals men altijd gevoelt in zulke omstandigheden, zoo beschrijft een medewelker van de „Echo de Paris" zijn bezoek aan de plaats van de ramp haasten wij ons voort over de rails, struikelende en vallende over de seindraden en de wissels.Tien meter voor den ingang van het gewelf, waar de catastrophe heeft plaats gegrepen, staan wij, als verdwaasd door het gruwelijk schouwspel, stil. 'Hebt ge wel eens een 'bakkersoven) gezien op het oogenblik, dat versche houtmassa's erin zijn geworpen en de vlammen zich dooreenwrin- gend hoog oplaaien? Veel en veel geweldiger nog is de oven, die hier loeit en brult: en in die vlammenzee bevinden zich menschelijke lichamen I Een steTke trek door de tunnel blaast het vuur voortdurend aan, en dikke rookkolom men dringen voortdurend langs het gebogen dak van het gewelf naar buiten. Onmogelijk om hier verder te gaan; tien passen onder de tunnel stikt men half van den rook en de hitte, die den Indringer uit deze hel tegen staat. 's Avonds om elf uur kan men pas recht streeks de plek naderen, waar de wagens verbrand waren, daar tegen dien tijd het vuur was verstorven hij gebrek aan brandstof. En daar aanschouwde men den vreeselijken chaos vani de ijzeren geraamten der wagons, de verwrongen rails, de uiteengeseheurde locomotief. Thans begon bet bergingswerk en het ontzettende waarvoor men gevreesd had, bleek wé&r te zijn: men Vond lijken; vele, vele halfverkoolde overblijfselen van menische- Hjbe lichameil. BELGIE. De conferentie over den hongersnood In Rusland. Bij de opening van de ochtendvergadering op Vrijdag, heeft een gedelegeerde gespro ken over den economischen toestand van Rusland in verband met de noodzakelijke hulpverleening aan het Russische volk. De conferentie heeft erkennende dat de hulp die was voortgesproten uit het particu lier initiatief te gering was om op doeltref fende wijze het reusachtige probleem van den Russischen hongersnood op te lossen de quaestie in studie genomen van de ver leening van credieten, die mettertijd van de verschillende regeeringen zullen worden ge vraagd. Het debat heeft in hoofdzaak geloopen over de stoffelijke en moreele waarborgen, die zullen moeten worden igeëischt, vóór der gelijke credieten kunnen worden verzocht en eventueel toegestaan. Alle gedelegeerden hebben er den na druk op gelegd dat alle politieke overwegin gen moeten worden uitgeschakeld en de be oordeeling van deze quaestie. Humaniteits- overwegingen dienen in de eerste plaats te gelden. Dit eenmaal aangenomen zijnde moet natuurlijk ook met de economische krachten worden rekening gehouden. In verband met het vraagstuk der waar borgen, heeft een gedachtenwisseling plaats gevonden over vroegere beloften van de sow- j et-regeering die deze tot dusver nog niet had gehonoreerd. Verscheiden afgevaardigden stelden de vraag, of niet moest worden geëischt, dat Rusland eerst ziin vroegere buitenlandsehé schuld zal erkennen, voor het nieuw krediet 'krijgt. Ook vroegen zij naar de stoffelijke waar borgen, door Rusland te geven voor kredie ten. in de toekomst aan Rusland toe te staan. De conferentie zal spoedig den tekst vast stellen van de resoluties over het beginsel waarop later te nemen besluiten zullen be rusten. OOSTENRIJK. In het eerste blad komt reeds een bericht voor over de kooppaniek te Weenen, ontstaan door het steeds terugvallen van de Kroon. Lieden van buiten komen toestroomen naar de stad en werpen in de winkels massa's papiergeld op tafel zonder na te rekenen en trachten waren te bemachtigen. In een aan tal winkels wil men alleen nog tegen buiten- landsche valuta verkoopen» De regeering overweegt welke maatregelen genomen kunnen worden. Onder den titel: „de Nieuwe Uitverkoop" schrijft de „Neue Freie Presse": „De pen komt in verzet, zij (kost namelijk reeds twee kronen. Moet men dan liever een potlood nemen om een schets van den Ween- ,schen dollemansboel te ontwerpen? Ook dat kan niet zeer aanbevolen worden, wanneer men zdjn begrooting niet overmatig belasten wü, want een «enigszins goed potlood is niet beneden de twintig of vijf-en-twintig kronen 'te krijgen. Maar heeft het eigenlijk wel zin van prijzen te spreken, daar deze eiken dag, ja elk uur, in de hoogte springen? De Ween- sche uitverkoop is opeens weer in vollen gang. Er is een stilzwijgend wachtwoord uit gegeven: koopen tot ellken prijs. De winkels worden gewoon uitgeplunderd en de kooplie den kunnen met den besten wil met het op slaan van de prijzen niet snel genoeg de be weging volgen. Wat de buitenlanders nog overgelaten hebben, dat trachten thans de inheemsche personen met angstige haast, in verbitterden wedstrijd met nagels en tanden te bemachtigen. Het was een trotsch verle den, de tijd, dat een bankje van duizend kro nen een „Fetzen" genoemd werd.Alle partijen, mannen en vrouwen, 'kinderen en grijsaards, zijn op het oogenblik eensgezind in deze overtuiging: „Het zal nog duurder worden,". Midden in den zoógenaamden. sbhandvrede hebben wij het tot ware angst- koop'en gebracht. De winkels worden zien- deroogen leeg. Men loopt een heele wijk af om nog ©en hemd, nog een 'bus gecondenseer de melk, nog een stofdoek of een stuk keu kengerei te hamsteren. Vol trots vertelt een man met relaties, dat hij zich nog een „goed koop" pak heeft kunnen verschaffen, voor minder dan den koers van vandaag, die vijftig duizend kronen is. Degeen, aan wien hij het vertelt, lacht met superioriteit. Hij heeft een kwart dozijn boorden in drie verschillend© winkels hijeen.weten te 'krijgen voor honderd vijf en zeventig kronen het stuk of een hemd voor tweeduizend kronen in triomf wegge dragen. Lieden met «beklagenswaardig slecht geheugen, rekenen uit, dat men zich vroeger van top tot teen kon fcleeden voor hetgeen vandaag gevraagd wordt voor de knoopen aan een overjas. De beroemde .aanpassing aan de wereld markt-prijzen" heeft dezer dagen in Bnel- trein-tempo plaats.... maar wij zijn alle daarbij grondig onder de raderen gekomen". Vermeld mag ook nog een sarcastische grap van de Wéensche ArbeiteriZeitung. Het blad spreekt over de Oostenirijfcsche beurs- lieden, die alle op den val van- de Oostenrijk- sche kroon speculeerden. Op de geheele Weensche beurs is imaar een goed Oosten- rijksch patriot geweest.dat is die Hol lander Duim, die had op het stijgen van de kroon gezet.Zeker, hij had geen tegen waarde, hij heeft verloren, hij is dus een op lichter; maar moest aan de beurs voor dezen althans „patriotieken" oplichter geen standr •beeld opgericht? Voedsel van den Zeehond, Dr. J. Metzelaar schrijft in D. L. N.: Bij verschillende personen), zoowel in Zee land als in het Waddengebied, die uit den vangst van zeehonden een kleine bijverdien ste maken, heb ik eens geïnformeerd naar bet voedsel dezer dieren. Uit de ingekomen antwoorden is mie gebleken], diat bot het hoofdbestanddeel hiervan uitmaakt, voorna melijk des zomers. Een keer vond men wel 29 stuks bot in een1 enkele maag. Soms be machtigen zij deze visch uit fuik of want, dat daartoe vernield wordt. Van de ande^p platvisschen trof men aan den schar (herfst en winter), terwijl enkele exemplaren' bui tengaats ook wat schol en tong ('s voorjaars) bemachtigden. Een voornaam, bestanddeel van de voeding Onzer noordelijke zeehonden vormt verder ook de voorjaarshlarimg. Men zegt, dat één die er wel 3400 uit een net kan kapen Ook de haringfuik is niet veilig voor hen. Hiertegenover staat voor de zuidelijke zee honden) de zalm, waarvan zij niets dan den kop in het net achterlaten. Tot het herfstvoedsel van den zeehond be hoort voorts ook de paling, tot een gewicht van V» K G. Ook wordt gul een enkele maal vermeld. Volgens onze zegslieden wordt het jong een maand lang door de moeder gezoogd en gebruikt, zoodra het zelf gaat eten, gar nalen, krabben e.a. kreeften, later ook spie ring en kleine botjes. En nu de conclusie omtrent de schade? De eigenlijke zeevissohen kunnen wij geheel buiten beschouwing laten. De paling speelt een ondergeschikte rol, de zalm ook, wegens de tegenwoordige onbeduidenheid der ge heele zalmvisscherij. De Zulderzeeharlng is zóó overvloedig, dat het bestand niet' merk baar door den zeehond kan beïnvloed wor den. Resteert dus de bot Ik durf hier geen bepaald oordeel uitspreken, maar wijs er alleen op, dat o,a. de Zuiderzeevissohers zelf de jonge botjes bij tienduizenden vernielen. Overigens kan ik mij er best indenken, dat deze mensohen de zeehonden als hun ern stige concurrenten beschouwen. Inmiddels staat er op het hoofd van Phoca vitulina nog steeds een premie van 3 per stuk. Bovendien ontvangen de robbenslagers de opbrengst van de huid welk, indien ver koopbaar, in prijs varieert van f 0.45 tot 3-50, al naar de quailiteit Tot welke misbruiken dit premiestelsel aanleiding geeft moge blijken uit de mede- deelingen van iemand uit St. Filipsland. De ze persoon houdt zich bezig met het kwee ken van zeehonden in een oesterput. Ter bestemder tijd worden zij geslacht, traan en huid verkocht en de premie als een zoet winstje opgestreken! De goede man weiger de dan ook elke xnededeeling omtrent het voedsel van zijn kwekelingen, daar hij dit als een beroepsgeheim beschouwt! Wordt het waarlijk geea tijd om te bre ken met dit verderfelijke stelsel, dat jaar lijks aan het rijk nog 3000 kost. Amerlkaansch-Hollandsche Journalistiek. De staat New^Jersey in de Vereenigde Staten telt, zooals men weten zal, vele Hol landers en oud-Hollanders. Vooral de Friezen zijn er sterk vertegenwoordigd, en deze men- schen', die wellicht jaren en jaren in Amerika verblijf 'houden, zijn in hart en nieren Jtiun oude vaderland getrouw gebleven. Het is dit nationalisme, dat vooral een karaktereigen schap van' de Friezen is, en ditzelfde natio nalisme vindt men ook in de Kaapkolonie en Transvaal, trots de Engelsche overheen- sching. Het spreekt vanzelf, dat een Hollandsche kolonie in Amerika haar Hollandsch blad heeft. Het officieel© Hollandsche Nieuwsblad voor New-Jersey is de in Paterson wekelijks verschijnende „Telegraaf". Onze redactie ontvangt sinds jaar en dag geregeld dit blad als ruilexemplaar, en een enkele maal heb ben wij er wel eens wat uit overgenomen. De gedachtengang van deze oMnHollanders is natuurlijk geheel veramerieanlseerd; zij den ken in het Engelsch, maar drukken zich in hun oude moedertaal uit. Het zou onzerzijds niet vriendelijk zijn indien wij hun, in onze ooren zoo grappig klinkend Hollandsch be lachelijk gingen maken; en de heer Cornelius Poelstra moet het dan ook niet als een spot ternij opvatten als wij uit zijtn blad thans eens een en ander aanhalen. De opschriften boven de verschillende artikelen, zooals men die in de Engelsich sprekende landen vindt, ontbreken ook hier niet. En het klinkt grappig-gemoedelijk als wij Hollanders, die een geheel andere wijze van uitdrukking hebben, lezen: „Observatie Plano valt. Drie igedood. Vliegt op een hoogte van 150 voeten over Loveveld, Texas", waar mee bedoeld woTÜt de val van een waarne- mings-vliegtuig. „Kom in en zie onze herfst- goederen" (Come in and see) adverteert een kleedingmagazijai; een magazijn van brillen etc. waarschuwt „pas op Uw oogen", en het is een ^geregistreerd optometrist" die dit uitroept. Als „Fuelliton" wordt gegeven een boeiende roman „De IJzeren Kansalier" Vermoedelijk is dit een werk van Louise Stratenus1, dat een romantisch verhaal bevat van Bismarck's leven. „Zijt ge", aldus vraagt een adverteerder, „Verassureerd tegen Brandschade? Niet? Wacht Dan Niet Langer. Kom naar ons kantoor en verassureer uw goederen. Je wedt niet wanneer een ongeluk u kan treffen", enz. Pakkend is ongetwijfeld de advertentie van „Jack Meijer De Hollan der". Wij willen die onzen lezer» niet ont houden: het toekoanstige Nederland in Amerika, meer dan 4,000,000 akkers van het rijkste modder land, van 5 tot 15 voet diep. 20,000 akkers zijn droog en is tmen aan het farmen. Het rijkste land in het fijnste klimaat der wereld. Waar een main meer rijkdom kan vergaderen aan akkers dan op 150 in het noorden of westen. Drie tot vier oogsten in een jaar. Menige fartm brengt meer op in een jaar dan wat hij kost. Alfalfa, 8 cuttings in een jaar, Rodes en bluegrass, Corn van 40 tot 100 bushel van de akker, 3 corn crops in een jaar. Uien 500 to 600; aaridappelen van 100 tot 800 bushel van en akker, witte kool «van' 8 tot 10 ton op de akker. Het fijnste* land voor melk vee en stock. Er is 3 amonïa im de grond welken voorkomt alle ziekten aan kippen; eieren nu 50 cent, in December een dollar. Aardbeien van de kouden grond met kerst mis. Ik ben ln de gelegenheid gesteld om de eerste lui een extra koopje te bezorgen. 820 akkers, aan harden weg, 2 mijl van de stad, gedeeltelijk met fence, goed huls, 75 dollaiseen akker. 160 akker, half mijl van de stad, 75 dollars een akker. De modder aan dezen twee farms is 6 tot 7 voet diep. Om het land voor de ploeg of tractor Maar te maken kost 10 dol lar de akker. Eerste betaling 20% de «restand voor een langen tijd. 10 akker farms met gebouwen ln bewer king ls de prijs van 1500 tot 4000 dollar. Deel mij mede hoeveel land U wil en wat kan u er op betaalen. Reeds eenige Hollanders geves tigd, een alreeds meer dan twee jaar. Lieden met 1500 dollar kunnen hier vrijgoed aan de gang komen. Geen werklieden gevraagd', dit deel ik mede om onnoodig schrijven te voorkomen. Inlichtingen kosteloos. Jack Meyer, De Hollander. 'Moorhaven, Florida. Hier volgen nog een paar der advertentiën: M. Tjepkeona Midland Park Auotioneer New Jersey Tel. 98jW Rldgewood Publieke Verkooping Zaturdag, Sept. 24, 1921 middags 2 uur op de eigendommen aan No. 20 Ackerman Ave. (noord van Maple Ave.), Glen Rock, N J. Verscheidenheid boerderij en tuin gereed schap (shovels, hoes, pictos, weeders, rakes, hay forks, pails and watering cans, ladders, etc.); een hoeveelheid geweefde wire fencing en baib wire, een wire gate (farm) met ijze ren frame 9 voet long; ongeveer drie duizend briok, electric motor (l1/» pk.), hoeveelheid spijkers en nieuwe gas pijp. 50-gal. stalen gasoline drum, a road scraper, wat glazed sash, plumber's gasoline furnace, Perfection oil heater, bedden, cots, etc. Contante betaling. Verkoop regen of zonneschijn. uit de Bank om een note te betalen. Op weg naar zijn schuldeischer werd hij bestolen en de politie zoekt nog naar de bandieten. De wijze man heeft een check boek bij zich in plaats van een som geld. Cheóks zijn even goed tot betalen als contant geld en veel veiliger. Betaal «uw rekeningen met Oitizens National checks. Deze advertentie is voorzien van een randje, bestaande uitgeldzakjes met het dollarteeken. Wel typisch Amerikaansch! A. Vroegindewey Son adverteeren „war me pantoffels voor de oudjes". „Het beste in Brillen en Nuesglassen" zien wij geadverteerd. Met dit laatste begrip zal wel een „neusglas" worden bedoeld. „Gelijk een machtige bergstroom" nu is de First National Bank te Paterson aan het woord „baant het groote leger van spaarders, mannen en vrouwen, zich een weg tot finantieele vrijheid. Zijt gij lid van dit wondervolle leger van spaarders"? Tot slot nog deze merkwaardige adver tentie: Een kruidenier deelde de Herman Com- pany mee, dat een klant hem zei: ,Jk heb altijd Daisee Erwten als onze dominee bij ons «komt eten." Waarom????? Drie prijzen worden uitgeloofd voor de drie beste antwoorden ontvangen bij The Heiman Company, 235 Ellison Street voor 1 October, 1921. Eerste prijs 825 in goud; tweede prijs 815 in goud; derde prijs 810 in goud. Antwoorden moeten niet meer dan twee honderd woorden hebben. Zendt deze adver tentie met uw antwoord per post aan The Herman Company, 235 EliLison Street, Paterson, N. J. P. S. Nieuw gekande Daisee Boonen zonder draden verkrijgbaar bij uw kruidenier. Ze zijn heerlijk, gegroeid in de rechte Staat en 50% fij'ner dan die in New Jersey gegroeid, daar er weinig Staten zijn waar de boonen perfect groeien. Misschien vertellen wij een volgend maal eens iets over de nieuwstijdingen. MARINEBERICHTEN. LEGERBERICHTEN. BlffTMNEAM). Onthullingen. De kooppaniek te Weenen. Floilda landkoopjes ln de Evergladea Ht] trok verscheidene duizenden Ooudl Ooudl Qoudl Hat rorreapondent»ch&p '«-G-iavenbagfo van den Bond van marineonderofficieren beeft een motie aangenomen, waarin er bij de regeering en de volksvertegenwoordiging op aargedrongen wordt dat de mildtoire pensioenwetten zoo spoedig moge lijk in behandeling genomen worden en dat geen ontslag verleend wordt aan peitsioengereditigde onderofficieren, anders dan op eigen verzoek. Luit. ter zee le kl. J. <5. H. H. Macckay en de uit Ooet-Inddë terurcekeerde luit ter zee 2e kl. W. F. H. Backer zijn te Nieuwediep geplaatst aan boord van Hr. Ma. torpedoboot Z I. Luit ter zee 2e kl. E .van Waasdijk ia met 10 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ma. wacht schip te Willameoord. De off.-maoh. B. Zietse en G. H. Klasinga zijn te Willemsoord geplaatst reep. aari boord van Hr. Me. pantserscbip Zeeland en aan boord van Hr. Ms. artil 1 erie-instructies&hiip Gelderland'. Het opnemdrigsvaartuig Eilerts de Haan wordt 15 Oct. 1921 te Willemsoord uit dienst gesteld en de mach. W. J. Lamer» geplaatst bij de con servatie op Kijk» werf te Willemsooxd. De lult. ter zee 2e kl. P. van Waasdijk, thans ter beschikking te Helder wordt 10 Oct. 1921 geplaatst san boord Hr. Me. Wobbtschp te' Wil. lemsoord. Met den lOen Oct 1921 wordt de off.-vlieger 2e kl. A. H. Zeldenrijk overgeplaatst van het Vliegkamp Kooij naar 'het Vliegkamp Schelling- woude.. Met ontslag uit den Zeedienst: Op 10 Oct. 1921: leerlngstoker J. O. r. Hs. Op 16 Oct. 1921: stafmuzikant J. Blok. Op 1 Nov. 1921: stoker 2e kL F. J. Lef evers. Hoogere onderofficiersrangen. (Door den Min. van Oorlog ls het volgend schrij ven gericht aan het hoofdbest van „Ons Belang": Volgens punt 11, 2e alinea, van het bevordering»- voorsctlrlft wordt van de condidatenlijst voor eenigen hoogeren rang afgevoerd1 de naam vaa dengene, die, voordat hij aan de beurt komt voor de bevordering, verklaart daarvoor niet ir< aan- merktag te willen komen. Aangezien een candl- daat voor het bedanken voor bevordering voor hoon alleszins gewichtige redenen kan hebben, komt den Mimistor voormelde bepaling streng voor, ta meer daar zij de belanghebbende, indien 'hij den rarg van sergeant bekleedt, ook finan cieel treft. Bet maakt derhalve «bij den Min. een punt van overweging uit, om punt 11 als volgt te wijzigen: Hij, wiens naam voorkomt op da candidatenllijst voor eenigen rang en die de ge schiktheid voor dien rang om eenigerlei reden verliest, wordt van die candidatenlijst afgevoerd, doch niet dan zodat de Min. van Oorlog op een met redenen omkleed voorstel tot die afvoering machtiging heeft verleend. Aan baan, wienis Tm*.™ aldus van da condid&tenlijst voor eenigen rong is afgevoerd, kan de geschiktheid voor dien rang opnieuw worden verleend, doch niet dan nadat hij wederom met gunstigen uitslag examen voor dien rang heeft afgelegd, of Indien geen exa men voor dien rang wordt veredecht niet dan modat een jaar mh de afvoering zal zijn verloopen. De laatste twee alinea's vari punt 14 zijn in zoo danig geval eventueel weder van toepassing. Hij, wiens naam voorkomt op de candldatenlijst voor oonigen rang, en. die verklaart eene aanstelling tot dien rang niet ta willen aanvaarden, zal voor bevordering worden voorbijgegaan gedurende een jaar nèi den datum waarop bedoelde aanstelling had kunnen1 plaats hebben. De Min. heeft omtrent zoodanige wijziging het gevoelen van „Ons Be- lang" gevraagd. Voors heeft de Min. medegedeeld, dat bij het vervullen van vacature*# in de rangen yam serg.-maj. en adj.-onderoff, aan de belanglibb- benden niet meer zal worden afgevraagd, of zij voor aanstelling in zoodanige vacature genegen zijn. Wiel zullen dengenö, die bevorderd wordt, on» redenen van particulieren aard eenige faciliteiten kunnen worden verleend bij het volgen van zijn nieuwe ibesteammimg, en uit den aard' der zaak zal zoo mogelijk rekening worden gehouden met ken baar gemaakte wenschen inzake plaatsing in een bepaald garnizoen, wanneer tegelijfcerUidi meer dm Wne«vaeature valt te vervuilen. Opleiding secg.-maj.-adm. •Het voornemen ie, bnmenkort vermoedelijk Amersfoort een opleiding te houden, voor serg.-maj,-adra. Aan deze opleiding welke, onge veer 8 maamden zal duren, kari worden deelgeno men door beroepsoruderofficieren der inf., (óók die, welke gedet. zijn bij de Cadettenschool), welke minstens vijf jaar onderoff. zijn en nog niet de geschiktheid voor serg.-maj.-odm. bezitten. Plaatsingen enn. De serg.-maj .-Instr. O. Verwer en J. van 't Hoff, vaa het 21e reg. inf., die worden geplaatst bij het landstormverbond te Alkmaar, zuilen op 10 Oc. hunne nieuwe bestemming volgen. Bij besch. van den Min. van Oorlog, ls aan den dlenstpl. M. J. Rempt, van bet 21e reg. Inf., ver lenging van uitstel van eerste-oefening verleend. De «erg. C. Cupido, van ÜJet Be bat., 21a reg. lrf., wordt op 10 Oct., os. gedet. hij bet lond- stormverband Yolienhova. De res.-serg. W. Hartman en de rea.-korp. F. A. Ooisterhout, van het 21e reg .Inf., zijn in het gemot van groot-verlof gesteld. Bij besch. van den Min. van Oorlog, is aan den dierustpl. J. Visser, van het 21e rag. inf., verlof verleend, zulke in afwachting op de Kon. beslis sing op aene aanvrage om vrijstelling. De fourier P. Aema, van het Se bat., 21e reg. inf. te Helder, wordt op 14 Oct. aj». gedet. bij het landstorm verband West-Friesland, standplaats Enkhuizen. STOOMVAABTBEBIGHim Stoomvaartmaatschappij Nederland. Borneo, vertr. 6 Oct. v. Amsterdam n. Hamburg. Kangean, uitr., pass. 4 Oct. Perim. Karimata, uitr., pess. 5 Oct. PanteUaria. Koningin der Nederlanden, thuisr.. vertr. Oort. V. Gibraltar. Loimbok, uitr., arr. 6 Oct te Port Sald. Riouw, uitr.. arr. 6 Oct te Port Said. Barda, uitr., pass. 6 Oct Gibraltar. Rembrandt, arr. 6 Oct v. Batavia te R dam. Rondo, tfcuisr., arr. 5 Oct te GnaveeewL Bintang, uitr., vertr. 6 Oct. r. Oardiff. Johan de Witt, vertr. 5 Oct. v. Batavia n. A dam Nias, arr. 4 Oct. v. Adam te Batavia.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9