boord D» bofitfng «toean ge«D ernstige ge volgen te zullen hebben; niettemin gaf de kapitein laat allen1 passagiers roddinggor- dela te verstrekken en de roddingbooton In gereedheid te brengen. Tevens word hot S.O S.-seln gegeven. Allea wees er op dat het scihlp nog gered kon worden, toen geheel onverwachts een tweede aanvaring plaats had. Het ls nog niet uitgemaakt of de „Olan Maloolm'* ter (hulpverleening kwam opdagen of ter plaatse voorbijvoer: in elk geval liep dit sóhip in volle vaart op de „Rowann, die in drie minuten tijd zonk. lERTiANl). De sanlsrantle. De ontroering ren Lord Bandon. Schadevergoeding wegens .executie". De rechter te Oastloblanoy heeft 4000 schadeloosstelling toegewezen aan John MoOabo, wegens verwondingen hem door een Binn Fein-seetle bij rijn „executie" toe gebracht. Hij werd in April JjL door Sinn Feiners gevangen genomen en naar een leeg Staand huis gebracht, beschuldigd een spion te zijn. Van Karnebeek'a woorden in zijn sluitings- toeapraak een bijzonder reoht moohtem ont- leenen. Dit was vaat en zeker iets nieuws en ongewoons, dat nog in het bijzonder aan waarde voor de pers won, doordat de heele vergadering, van Balfour tot Wellington Koo, de woorden van den voorzitter met haar bijvalsbetuigingen onderstreepte. Ten slotte verklaart de oorrespondent, dat de journa listen grooten dank verschuldigd zijn aan hen algemeen secretariaat, dat hun het werk ten zeer ste vergemakkelijkt heeft, wat vooral bi de slechte aoooustiek van de vergaderzaal te loven valt OOSTENRIJK. Na de koop-paniek te Weenen. De koop-papiek is opgehouden. Tal van koopera, die op het oogenblik, dat ze meen den, dat de kroon niets meer waard zou zijn, aan het koopen geslagen zijn tegen veel te hooge prijzen, eischen nu bun geld terug. Bovendien is te Weenen, ten gevolge van het feit, dat in tal van winkels gedurende de pa niek alleen buitenlandsch geld in betaling aangenomen werd, een massa valsch buiten- landscb geld voor den dag gekomen. Weenen is bepaald overstroomd met valsche Italiaan- sche lires. Die valsche biljetten zijn zoo In dé nabetrachting over de volkenbonda- vergadering schrijft de verslaggever van de Neue Ztlroher Zeitung, dat de vergadering bij het scheiden jhr. Van Karnebeek een ovatie heeft gebracht, die hij door de uitmuntende handhaving van het voorzitter- lijk gezag wel verdiend heeft Den Neder- landschen minister van buitenlandsche za ken heeft zijn uitstekende takt, gepaard met een grondige kennis van de onderwerpen, geen oogenblik in den steek gelaten. Dat de journalisten staande met de ovatie instem den, vloeit daaruit voort, dat zii hiertoe aan prachtig nagemaakt, dat ze om zoo te zegden niet van de echte te onderscheiden zijn. Van daar, dat thans in de wisselkantoren geen Italiaansch geld ter wisseling meer aangeno men wordt Ontploffing. Te Weenen is ©en munitiewagen met 800 handgranaten, die door den hoofdweg van den Prater reed, ontploft. De koetsier en de paarden werden in stukken gescheurd, drie voorbijgangers gekwetst. In de omliggende woningen en koffiehuizen sprongen de rui ten. De oorzaak van de ontploffing is onbe kend. Men denkt dat een kist met granaten van den wagen is gevallend In elk geval is roekeloos met hef gevaarlijk goedje omge sprongen. In strijd met de voorschriften was er geen uiiiitnir geleide bij het granaten- transport dat voor militaire oefeningen was bestemd. HONGARIJE. Een bcndenaanvaL Hongaaracho benden hebben !n den afge- loopen nacht getracht den overgang over de grensrivier te foroeeren. De Hongaren weiden ten slotte teruggeslagen. Vliegtuigen vernietigd. Weenen, 10 Oef. Uit Boedapest wordt ge meld, dat volgens de geall. commissie van herstel alle oorlogs- en handelsvliegtuigen, die Hongarije heeft bezeten, zijn vernietigd. nuum Klara Zetkln. tMen herinnert zich, dat eenigen tijd' gele den op een Fransoh socialisten-congres te Tours plotseling Klara Zetkin verscheen, ofschoon haar een paspoertvisum naar Frank rijk geweigerd was. Bjj haar verschijnen wer den de deuren van de congreszaal gesloten, zoodat niemand de politie kon gaan waar schuwen. De deuren gingen eerst weer open, nadat de bekende Duitsche communiste goed en wel verdwenen was. Precies dezelfde communistische grap heeft Klara Zetkin thans uitgehaald op het Ita liaansch socialistenoongres te Milaan. Ze heeft ook daar een korte toespraak gehou den1. De berichten zeggen, dat toen ze in het Duitsch gesproken had, er luide toejui chingen opgingen. Maar toen het door haar gesprokene in het Italiaansch vertaald werd en de aanwezigen vernamen, wat zij gezegd had, gingen eer tal van protesten op tegen het feit, dat een vreemdelinge in Italië tot een revolutie kwam ophitsen. Er werd geroe pen, dat het. zeer verarmde Italië zich derge- gelijko experimenten niet kon veroorloven. Alleen de extremisten bleven Klara Zetkin nog toejuichen. Zij verdween daarop weder, zonder dat de politie haar op het spoor kwam. [fl YVEDEN. De nieuwe rogoering. Dagbladberichten uit Stockholm melden, dat Branting zich bereid heeft verklaard de nieuwe regooring to vormen. Het staat nog niet vast, hoo zij zal worden samengesteld. Vermoedolilk aullon de journalisten ln hot a.s. kabinet een belangrijke rol spelen. Er worden niet minder dan vier rodactoura ge noemd, die voor de nieuwe ministerzetels in aanmerking kamen. "POLEN. De haven van Dantzlg en de Poolsehe marine Men schrijft uit Dnntzig aan de IN. R. 01: Tot nu toe ls do vraag 'in hoevorro do Poolsoho marine rechten heeft in de havon van Déntzig nog niet opgelost Deze kwes tie zal ln de vergadering van den Volken- bondsraad, die in December plaats heeft, worden behandeld, maar de winter nadert en daardoor wordt het vraagstuk dringend. De secretaris generaal van den Volkenbond heeft thans in opdracht van den president van den Volkenbond den hoogen commissaris van den Volkenbond in Dantzig, generaal Ha king, verzocht in het belang der Poolsehe marine een voorloopige regeling te treffen. Volgens een hier verschijnend blad be staat de Poolsehe marine thans uit twee ka- nonneerbooten, vier mijnonlegger* en zes vroegere Duitsche torpedobooten die thans in Engeland gerepareerd worden. Ook de vroegere Duitsche kruiser Dantalg zal ver moedelijk aan Polen worden toegewezen. Deze zeemacht dient ter bescherming van de Poolsehe handelsvloot, die, volgens het zelfde Dantziger blad, bestaat uit het hou ten stoomschip „Krakow" van 240 ton en een schoolschip. In het 'geheel heeft Polen voor zijn weinige oorlogsschepen vijf admi raals, 248 officieren en 2000 matrozen. mislukt. In een trein, waarin zich 700 kin deren bevonden, waren er na aankomst te St. Peteraburg nog maar 800. 200 kinderen waren onderweg gestorven, en 200 kinderen moesten onderweg wegens ernstige ziekte worden achtergelaten. Een arbeidsbelasting. Naar de Krasnaja Gazeta van 4 October meldt, zal weldra een besluit uitgevaardigd worrton, waarbij een arbeidsbelasting inge voerd wordt, ter vervanging van den tot nu toe bestaanden arbeidsplicht. Het schijnt in do praktijk hierop neèr te komen, dat men zijn arbeidsplicht kan afkoopen door beta ling van een zekere som. Dat is zeker een van de fraaiste staattjes van de „nieuwe rich ting1' in de bolsjewieksche economische po litiek. St Petersburg. Er ls een vierde deel verschenen van de officieel© statistiek van St. Petersburg, over de laatste volkstelling. De bevolking van St. Petersburg bedraagt thans, met de voorste den, maar zonder het garnizoen, [722,229 per sonen, waarvan 801,261 mannen en 420,618 vrouwen. De achteruitgang van het aantal mannen betreft vooral de mannen in den besten leeftijd, van 20 tot 4Q jaren. Verder blijkt uit de statistiek, dat het aan tal huwelijken ontzaglijk toegenomen is. Dit bleek ook reeds uit de vorige statistieken. Dit komt ©enerzijds door de gelijkstelling van de loonen en salarissen van mannen en vrouwen, waardoor het voor de mannen ge makkelijk wordt een gezin te stichten, ander zijds door de zeer gemakkelijk geworden scheidingen, zoodat vele personen in betrek kelijk korte tijdsverloopen verscheidene hu welijken sluiten en ontbinden. Pest Volgons „Krasnaja Gazeta" is het heele Russische Zwarte Zee-gebied met pest be smet verklaard. De epidemie zou uit Kon- stantinopel zjjn overgebracht. VEREEOTGDE STATEN. Hel drankverbod. Mr. Joseph Leiter, een bekend bankier te Washington, bezat op zijn buiten dichtbij New York, een welvoorzienen wijnkelder, voor zien van stalen deuren van aanzienlijke dik te. Inbrekers hebben echter met een vlam van steekgas de deuren weten te openen en hebben alle dranken, ter waarde van 176.000 pst. meegenomen. Het verlies van dezen voorraad, die voor Leiter's heele leven vol doende zou zijn geweest, is onherstelbaar, daar het onder de nieuwe drankwet onmoge lijk is den kelder met nieuwe aankoop en weer te vullen. Het huis was op het tijdstip van den diefstal onbewoond en de dieven moeten uren werk gehad hebben om den voorraad op vrachtauto^ te laden en er mee van door te gaan. Uit Tegucigalpa <Honduxas) werd d .d. Maandag gemeld, dat de vereeniging van de republieken Honduras, Guatemala en Salva dor thans haar beslag heeft gekregen. De regeeringen dier drie republieken zijn niet anger in functie; zij zijn vervangen door een „Voorloopigen Federalen Raad van de Cen- raal-Amerikaansche Federatie". Die nieuwe federatie beslaat een oppervlakte van oa. 100.000 -vlerk. Eng. mijl met een totale be volking van 4000.000 zielen. (ZUID-AFRIKA. Propaganda voor een viool Begin November zullen twee treïlera uit (ingeland naar Zuid-Afrika vertrekken, die de kern eullen vormen van een mijnen- vegers-organisatie in Zuid-Afrika. De regee ring der Unie gaat ln verband hiermede 'xachten de zeegeest van het volk op te wekken. In alle belangrijke oentra zullen «zingen worden gehouden en het werk der vloot zal worden geïllustreerd door middel van de bioaooop. dedenj, hielden van hun eigen land en haat ten do vijanden ervan. En als de Duitsche militairisten patriotten waren, dan zijn de Sinn Fein-moordenaars dit ook. De vrees©- ljjke misdaden ln Ierland waarvan wij ons ter voorkomen en hitte doet het ln stoom. vorm daaruit opstijgen. Wanneer de maan uit haar periode van duisternis weer in hot licht komt, doen zonnestralen een padden- stoelaohtlge vegetatie opkomen in het kra- vol afgrijzen, afwenden waren de vrucht van teroppervlak; Pickering kan de groeivelden nationalistisch sentiment duidelijk onderscheiden. „Dicht bij ons'1 Kopenhagen, 11 Ootober. Men meldt aan Politiken uit Riga, dat de hongersnood in Rusland steeds meer slachtoffers eischt. In 't bijzonder in het Samara-gebied veriaten de ouders in groote getale hun kinderen of doo- den zij deze, om de noodige lévensmiddelen voor zichzelf te verkrijgen. Volgens de laatste berichten van de sow- jet-regeering over het overbrengen van kin deren van het gebied van den hongersnood naar St. Petersburg, is de poging, om hier door den toestand te verbeteren, volkomen CHINA. Een conflict met China. Tussohien China en Portugal is, naar luid der Engelsche bladen, oen oonfliot gorezon over do jjurladiotlo van do wateren rond Ma- oao, do Portugoosoho nederzetting ln öhina. De Portugoosoho rogoerlng zou zolfa troe pen en tweo kruisers Tna»r China hebben gezonden. Niettemin varwaohfl men to Lissabon, dat hot geschil langs diplomatieksn weg «al worden opgoLosi JAPAN. De elekte van den Jnpanschen keizer. Zondag werd uit Tokio aan do Amorikaan- fióho blad gemeld, dat do gezondheidstoe stand van den keizer van Japan goon voor uitgang vertoont. Dio medodeollng was ver vat in eon officieel bulletin. Do ziekte is ongeneeslijk, ofschoon geen onmiddellijk ge vaar schijnt to bestaan. De tijding heeft on der het Japansche publiek grooten indruk gemaakt. Alom ln Japan wordt voor het her stel van den zieke gebeden. ■De vloek van Europa." De „Times* bevat een Ingezonden stuk van Lord Hugh Oeoll (den broeder van Lord Roberfi Oecil) waarin deze den geest van het nationalisme de hoofdoorzaak noemt van al het leed en de verkeerdheden, welke de volken van Europa thans hebben te door staan- Van do Bhannon in het Westen tot den Weiehsel en don Donau ln het Oosten vindt men overal de sporen van den verbitteren den en' verwoestenden Invloed van het na tionalisme. Het was de oorzaak van den grooten oorlog. De Duitsche staatslieden en militairen, dio don oorlog voorbereidden en begonnen, waren trouwe patriotten, gedre ven door patriottisch vuur en gelijk ieder zien kan, die de memoires van Ludendorff en Von Tirpitz leest, onbaatzuchtig toege wijd aan den dienst van hun land. Het na tionalisme maakte niet alleen den oorlog, maar het bezoedelde dezeni met de schande lijke misdaden, die zulk een diepen indruk op onzen geest hebben gemaakt. Het motief voor de duikbootcompagne, voor het verbran den van Leuven, voor het ter dood brengen van kapitein Fryatt en miss Cavell, wa« het nationalistisch gevoel. Zij, die deze dingen Lord Hugh zet dan verder uiteen, dat ook Friedrich en Zeligofsky patriotten zijn, en dat de volken in Oost-Europa, wier onder linge haat de uitgestrekte gebieden tusscben de Oostzee en de Egeïsoho Zee in beroering brengt en ruïneert, patriotten zijn, verteerd door een1 half-krankzinnig nationalisme. (Als er eens een toovonaar was, die kon bewerken, dat alle volken van Europa op hielden vreemde nationaliteiten te haten, zelfs ten koste van de liefde voor hun eigen nationaliteit, welk een reusachtig voordeel zou dit zijn voor het menacheüjk geluk. Als wij dit nagaan, aldus de schrijver, komen wij dan niet ln de verleiding te zeggen, dat niet de liefde voor het geld, maar de liefde voor het land de wortel van alle kwaad is? Men zal antwoorden, dat het meer de af keer is van andere naties dan de liefde voor de eigen, die thans Europa ruïneert Daar is veel waars in ofschoon de Duitsche mili taristen in ieder geval meer gedreven' wer den door liefde voor Duitsohland dan door afkeer van eenige andere natie. Maar wat dient te worden beseft is dat nationalisme niet 'n soort godsdienst is, zoo als sommige menschen haast schijnen te denken, maar een menschelijke hartstocht die evenals andere hartstochten Bleohts heil zaam is zoolang hij onder strenge tucht en bedwang wordt gehouden' door de zedelijke wet, misdadig en verlagend zoodra hij aan die oontröle ontsnapt Het nationalisme is als de passie om ïe krijgen of te bezitten of als de passie der geslachten. Binnen de perken, welke mora listen er reeds lang aan hebben gesteld, zijn deze passies heilzaam; zij zijn in werkelijk heid de hoofdbron van een zeer groot deel der menschelijke actie. Maar wij hebben reeds lang geleden ge leerd de buitensporigheden ervan buiten de grenzen der zedelijke wet niet te dulden. Het zou geen indruk op ons mafcen als een dief voor de rechtbank uitweidde over het genot van öts Ito verkrijgen, maar wel luisterden wij naar zulke dwaasheden van nationalisten die verkeerde dingen doen. Lord Hugh Oecü wijst er dan verder nog op, hoe in de 19de eeuw de mensdien schiei krankzinnig werden van nationaliteit Zoo bedwelmde Engeland zich met zijn nationa listische triomf bij de twee jubilea van ko ningin Victoria, aldus wellicht het zaad der naijverige bewondering uitstrooiend In den geest van Wilhelm' n, dat zoo vreeaelijk In 1014 zou rijpen. Alle naties, dei voot hun onafhankelijk- zoo luidt zijn slotsom „vinden wij een levende wereld, waarop het leven in som mige opzichten lijkt op dat van Mare, terwijl het volkomen afwijkt van dat op onze pla neet Hot is eon wereld, waaraan de astro nomen sinds de laatste vijftig jaar syste matisch hun aandacht hebben onthouden." INGEZONDEN. Commissie voor Kunstavonden. dat ala recht wordt opgeëischf ia dit ook inderdaad; nationale aspiraties zyn op zich zelf niet een voldoend motief om physdek geweld te rechtvaardigen. Bovenal recht vaardigt nationalisme geen moord hefz^f van een Oostenrijkschen aartshertog of van een Ierschen constabel, want alle nationaliteiten ter wereld zijn niet één moord waard. Het nationalisme, zoo besluit de schrijver, moet als alle andere menschelijke hartstoch ten, onder bedwang worden gebracht want het is de vloek van Europa. rxKavumwan NIEITTVS. Shacklefon. Volgens bericht uit Lissabon moet de „Questf1 in het begin van de week al weer van daar zijn vertrokken. De padvinder, dien Shackleton had meegenomen, blijkt niet sterk genoeg te zijn om de Zuidpoolreia mee to maken. Hij was voortdurend zeeziek en zal op Madeira worden achtergelaten. De Mount Evercst bekltmbaar. De weg naar den top van den Mount Ere- rost zoo meldt een tolegram aan de Times uit Pharl Drong die langs de Noord-Oos telijke rib gaat, is begaanbaar gebleken. Op 22 September zijn roa leden van de 'expeditie mot 2Q koelies op den kam aangekomen aan het begin van hot Kharta-dal on hebben op 22,000 voot 'gokampoord. Don volgondon dag kampeerden tweo leden op den «letsehor be neden den kam. Op den B4ston hebben stij don noord ollj- kon kam, die den berg Evercst mot den noor delijken top verbindt, tot 28,000 voet hoog beklommen. Zij vonden do noord-oostolljko zoer goed bokllimbaar, nvaar werden terugge dreven door eon vorwoodon storm uit hot noord-weston, dio vier dagen aanhield, mot vinnlgo koude. Daardoor was het niet moge lijk vorder te gaan. Do verkenning ls nu ton ©indo. Men hoopt komende jaar den top to berei ken. Een pleidooi voor drukschrift Naar „The Schoolmaater* meedeelt, is te Londen woer een betoog gehouden voor het gebruik van drukschrift, door den heer Jack- son, hoofd van het People's Colego te Not- tingham, die zei dat het duidelijk en eenvou dig is en ruimte «paart. De lagere «cholen der «treek waren de pioniers van deze on- derwijsreform en hfl zou willen dat hij aan dit onderwijs mee had kunnen werken. Het drukschrift ls zeer gemakkelijk aan te loe ren volgens Jaokson, het bestaat alleen uit rechte lijntjes en cirkeltjes, alle op- en neer halen en krullen zijn er bij vervallen. Ook "eert bet de kinderen zonder fouten schrij ven. Drukschrift wordt veel gauwer geleerd, dan gewoon schuin schrift. Proeven te Lon den genomen met 15.000 kinderen hebben dat bewezen. Daarbij bleek, dat per minuut 89.5 drukletter geschreven wordt tegen 84.5 schuine letters. Het grootste aantal druk letters per minuut was 62, het maximum voor de schuinschrift 49; 14 kinderen schre ven indrukletters meer dan 40 letters per minuut, schrijfletters boven 40 per minuut 7 kinderen. Jackson verwacht, dat het drukschrift het sohrift der toekomst zal zijn. Leven op do Maan? Professor William Pickering van de Har- vard University heeft van Augustus 1020 tot Februari 1921 maan-waarnemingenj gedaan en hij vertelt nu in „Popular Astronomy", dat er duidelijk vegetatie is op te merken op dit hemellichaam. In de kraters, die men op het maanoppervlak waarneemt, moet wa- Lltmaal ontstond er een hevige paniek op het schip. De passagiers, die de nog slechts ten deele gereed zijnde roddingsbooton niet konden bereiken, sprongen te water. Er werd om de reddingsbooten gevochten, ter wijl het water het schip binnengutste. Tal van passagiers toonden evenwel een groote koelbloedigheid, o.a een Iersohe priester, die de ongelukkigen poogde te kaltneeren, en een jonge vrouw, die, staande op een vlot met schipbreukelingen, liederen zong om don angst harer lotgenooten te verdrijven. Aan boord bevond zich nog het Southern Syncopated Orchestre, dat uitvoeringen te Glasgow had gegeven en naar Dublin te rugkeerde. Tal van leden zijn omgekomen. Zoowel de „West Gomak" als de „Olan Malcoln" waren aanstonds bij het reddings werk behulpzaam, terwijl de toegesnelde tor pedojager „Wedtler" met zoeklichten de plaats des onheils verlichtte. Ongeveer 177 personen werden gered; naar men weot wor den er nog 25 passagiers en leden der be manning, onder wie kapitein van de „He- wan"1, vermist. De Valera zegt In een adres aan het Ier- 8che volk: Da aanstaande onderhandelingen te Londen kunnen den geheelen loop van Ierland's toekomst bepalen. Daarom is het plicht van alle Ieren om vereenigd te staan. De eenige vrede, welke den huidigen Btrijd kan eindigen, zal een vrede zijn, welke ver- eenigbaar is met het recht der natie. Zulk een vrede is niet gemakkelijk te verkrijgen, daarom moet het land niet toegeven aan een dwaze hoop. De Valera voegt eraan toe: De vrede welke aan dit conflict een einde maakt, zal niet verzekerd zijn door het bekwame staatsman schap der leiders, maar door krachtige vast beradenheid, een vastberadenheid zoo vast, dat zij liever den dood doet aanvaarden dan de gereohte vrijheid prijs te geven. Tenslotte dringt de Valera aan op onwrik hwxn vertrouwen la de Sinn-Eein-1 eidera De lersehe acmferentie is Dinsdagmorgen te elf uur geopend. Ohamberlain was ten gevolge van ongesteldheid afwezig. Strikt genomen presideerde niemand^ doch Lloyd George was sooala vanzelf «preekt de woord voerder namens Engeland. Bij den aanvang heette hij de gedelegeerden In het kort wel kom; Griffitih antwoordde hierop, waarna de gedelegeerden aan het werk gingen op een vlugge zakelijke manier. De ochtendvergadering duurde twee uur, De tweede vergadering begon om vier in den middag. Gemeld wordt, dat men aan Brit- schen kant met de beste hoop vervuld is wat betreft de eindresultaten van de conferentie. Omtrent het verhandelde in de bSeonkomst van Dinsdag is niets uitgelekt, doch verno men wordt, dat partijen openhartig tegen over elkaar gesproken hebben. Van de be sprekingen ls geen verslag gemaakt; de ste nografen, die de Slnn-Feindelegatie had me degebracht, werden niet tot de conferentie zaal toegelaten. De mlddagoanferentie duurde iets méér dan anderhalf uur. De conferentie werd hier na verdaagd tot hedenmorgen elf uur. Lord Bandon, aan wien sooals wij mel den, een vergoeding van 1800 pond is toege kend voor het leed, hem aangedaan bij zijn ontvoering door die ftlnn Feinera, na het ver branden van zijn kasteel, heeft aan de recht bank een relaas van «®q wedervaren gege ven. Hij werd door een «©wapenden troep meegevoerd en om den anderen nacht van het een© huia naar het andere gebracht. Hij moest loopen, soms drie of vier Engelsche mijlen en altijd nachts. Soms plaatste men hem in een karretje, waarvan het sohommo- Ion hem pijn deed. Dat duurde zoo drie weken en een dag. Zijn gesondhoid had er zeer onder te lijden en hij verloor ongeveer vijf kilo aan gewicht. Soms kon bij niet eens naar bed gaan. Voor zoover dit mocht was men vriendelijk tegen hem. Blijkens verkla ring van edjn hulsdokter is lord Bandon thans een gebroken man, die tengevolge van senuwuitputting sijn boenen niet meer kan gebruiken. Hij verklaarde wel onschuldig te zijn, doch men stoorde er zich niet aan ert liet een priester bij hem komen. Nadat McOabe te vergeefs bij den priester had aangedrongen voor hem tusschenbed.de te komen, werd hem het hoofd kaal geknipt en werd lilj gefmdleerd. Hij kreeg drio kogels In het Schaam en viel neer. Men speldde hem een papier op den borat met de woorden: „Ver oordeelde spion. Neemt u in aoht, Ifrish) R(epublican) A(rmy)." Eenlgen tijd later, nadat de Sinn Feiners vertrokken waren, kwam hij bij en wist weg te kruipen. Hij werd gewond en men heeft hean in het leven gehouden. ZWITSERLAND. ,11 UI' IIIJLJ1MJL J.. JW. De Volkenbond. RUSLAND. Centraal Amerika. Geachte Redactie I Beleefd verzoeken wJJ plaatsing van het onderstaande, waarvoor by voorbaat dank. Bovengenoemde Commissie heeft ln do laatst gehouden vergadering, tot haar spyt moeten besluiten de aangekondigde serie kunstavonden niet te laten doorgaan. Ondanks de herhaalde aanmoedigingen in de Heldersche Courant, was het aantal abonné's dat «ich had aange meld, niet voldoende om deze kunstavonden zonder finantieel nadeel te laten verloopen. Evenwel is men reeds genoodzaakt geweest een contract met dc Rotterdammers af te sluiten, zoodat de aangekondigde opvoering van „Zaken zyn Zaken", in ieder geval moet doorgaan. De Commissie heeft nu ernstig over wogen op welke wyze deze kunstavond met zoo weinig mogeiyk risico, zou kunnen worden gehouden. Dit was geen gemakkeiyke taak. Vooreerst meende zy het groote aantal deel nemers, dat zich reeds als abonnó had laten Inschrijven, niet te moeten teleurstellen door oplegging van een noodzakelijk geworden verhooging van den toegangsprijs. Verhooging der entreeprijzen voor niet-abonné's, sou daar entegen het gevaar meebrengen dat de toeloop van deze categorie belemmerd zon worden, waardoor het finantieel risico voor dezen avond te veel in de waagsehaal zou worden gebracht. Na verschillende gehouden besprekingen is daarom unaniem besloten deze opvoering toe gankelijk te stellen voor iedereen ft fl.76 per persoon. Vertrouwend op een grooten toeloop, verwaeht de Commissie dat deze avond zonder finantieel nadeel zal kunnen verloopen. De Ingezetenen van Helder zullen de Oommissie- leden, die zich altijd belangeloos beyverd hebben om voor geringe prijzen zooveel en zoo goed mogelyk kunst aan te bieden, toch niet verantwoordelyk willen stellen voor een eventueel te kortl Het ligt voorts in de bedoeling om de plaats bespreking op de gewone wyze te doen plaats hebben. Het is dus in ieders belang zieh zoo spoedig mogelyk voor dezen kunstavond by dll.ni6li terecht.; de Commissieleden op te geven, daar niet Singeschrevenen niet aan de loting voor plaats bespreking mogen deelnemen en derhalve op het allerlaatst hunne plaatsen kannen be spreken. Zoo moet de Commissie voor Kunstavonden, die met veel enthusiasme haar taak had aan gevangen, tot het verleden gaan behooren. Veel waardeering heeft deze Commissie ln de afgeloopen jaren voor hare belanglooze be moeiingen niet mogen ondervinden. Voor in- gewyden op tooneelgebied is het tooh geen geheim dat er veel zorgen verbonden zyn aan dergelyke ondernemingen, tenminste om deze zonder finantieel nadeel te laten verloopen. De zeer hooge vergoedingen, die tegenwoor dig door de tooneelgezelsehappen worden ge vraagd, kunnen ternauwernood door de abon nementsgelden worden gedekt. De burgery sehynt in het geheel niet te beseffen, dat de lage abonnementsgelden alleen gehandhaafd kunnen worden, wanneer men verzekerd is van een stampvolle fcaal. In andere steden worden de abonnemenstgelden dan ook be- laeheiyk laag genoemd, voor hetgeen hier door de Commissie meestal aan het publiek wordt aangeboden. Toch is de Commissie voor het organiseeren der Kunstavonden, nog niet geheel overtuigd dat de Heldersche Burgery geen waardeering voor kunst zou bezitten. Zij wanhoopt nog niet gehoel en al. Hoewel zy gehoopt had, dat het aantal inschryvlngen van het vorige seizoen ver overschreden zou worden, is zy in deze ver wachting teleurgesteld, Do mogelijkheid be staat evenwel, dat deze minder goede uitslag toogosohrovon moot wordan aan nalatigheid. Indlon daarom werkeiykmoohtbiyken.dat de oorzaak hieraan moet worden toegeschreven, wil de Commissie zich alsnog beschikbaar biyven stellen voor de aanmelding van in- sahrjjjvingen. Moeht hieruit dan biyken, dat het werkon der Commissie zeer zeker door een groot aan tal ingezotenan op prys wordt gesteld, dan zal alsnog overwogen wordon ln hoevorre hot mogeiyk is voor de volgende avonden oon- traoten af te sluiten. Zooals roods in don aanvang werd medo- gedeold, aoht de Commissie haar tnak voor- loopig boölndigd on ligt het voortbestaan der Kunstavonden thans in handen der burgery. De Commissie biyi't zioh eehter alsnog beschik baar stellen voor de ontvangst van nieuwe insohryvingen. Om vergissingen te voorkomen, gelieve men dus by eventueele aanmelding by onderstaande Commissieleden op to geven of de deeln&mo gewenscht is voor den eersten avond of eventueel voor de geheele serie kunstavonden. De heer M. H. Klerk. Kanaalweg 81/82, wenscht zich niet verder als Commissielid besohlkbaar te stellen en dus ook geen aan meldingen meer ln ontvangst te nemen. De Commissie bestaat dus thans uit de onder staande personen, by elk waarvan men zich alsnog voor deelneming kan aanmelden. Op de fraaie uitvoering, door het Rott. Tooneelgezelschap to geven van het Fransche tooneelstuk, Zaken z0n Zaken" (Les affaires sont les affaires), komen wy nader terug. De Commissie voor Kunstavonden A. tek Klooster, Keizerstraat 93. J. Brouwer, Dykstraat 20. J. N. C. Teüne, Kerkgracht 41. M. M. Polak, Casino. —BS——S«fi—fi————S——SfiS—fi N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Dienstregeling ingaande 1 October 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 7.45 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. Yertr. Helder 9.15 v.m. 12 15 n.m. 4.15 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 7.45 v.m 2.45 n.m Vertrek Helder 8.45 v.m, 4.15 n.m.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2