T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 11 OCTOBER 1921. PLAATSEEETE NIEUWS. Vrijheidsbond. Voetbal Nood lager overheidspersoneel Bezoek aan Wieringen. Hel nieuwe gebouw der Tweede Kamer. De steenkolenhandelaara. Hel verkeer. TWEEDE KAMER. VOOR EEN BETERE SPOOR DIENSTREGELING. De Economische Commissie heeft besloten, eene krachtige actie te voeren, om In 1922 een betere Zomerdienstregeling te verkrijgen ZIJ noodlgt daarom alle belanghebbenden uit, de Commissie (Stationstraat 8) schrif telijk In te lichten! over de nadeelen, die z( uit hunne ervaring kunnen mededeelen en die een gevolg zijn van de gebrekkige dienst regeling. Deze mededeellngen moeten zoowel het personen- als het goederenvervoer omvatten Helpt allen mede, om de Commissie een groot aantal gegevens te verschaffea, om een krachtige actie te kunnen voeren. Namens de Commissie, A, W. MXOHELS, Secretaris. Aan <ie Universiteit te Amsterdam werd met goed gevolg afgelegd het Doet. examen in de Romaansche taal- en letterkunde door onzen vroegeren plaatsgenoot den heer W v. d. Molen, thans leeraar aan de 4e H. B. S inet 6 j. c. te Amsterdam. Wij merken hier bij op dat de heer v. d. Molen gebruik maak te v. d. eerste gelegenheid die door da Nieu we H. O.-wet geboden werd om het Uni- versiteits-examau af -te leggen in da moderne Talen. Onze oud-plaatsgenoot P. van Driel, in specteur bij het Bouw- en Woningtoezich te Haarlem is met ingang van 1 Oct. [j.1. be vorderd tot Hoofdinspeeteur bjg genoemden dienst Jubileum blokwachter NedL spoorwegen. E. de Porto. Den 11 October 31 was het 20 Jaar gele den dat de heer E. de Porto, in dienst trad bij de voormalige H. DJ. 8. M. Het wapperen van het dundoek van he stationsgebouw deed reeds vermoeden, da er iets buitengewoons op handen was. Direct na aankomst van den trein van 9 u 46 begaven zich de Inspecteur van hei Vervoer der Ned. Spoorwegen ter Inspectie Alkmaar, de heen J. Versteeg en de heen L. J. v. Emmerik, stationschef alhier naar de woning van den jubilaris, alwaar hl door den heer Versteeg, namens de Directie der Ned Spoorwegen werd gecomplimenteerc en hem de gebruikelijke enveloppe werd overhandigd. Doch hiermede was de plechtigheid nlei afgeloopen. Den heen de Porto, voor onze Tuindorpbewoner* een bekende persoonlijk heid aan onzen overweg, nraehte nog een andere huldebetuiging. Te Ongeveer 1QV, uur 'betrad dg Jubilaris, ditmaal vergezeld van ®8rt lechtgenoote, on der vreugdeschoten z5sn posthuis, hetwelk sierlijk met bloemen en vlaggen was ver sierd. Hier werd in kernachtige bewoordin gen door zijn onmiddellijken Chef, den heer L. J. v. Emmerik, don jubilaris namens het stations-personeel, eadeaux overhandigd, met den wensch, dat het de Porto gegeven moge -zijn, met denzelfden ijver en toewijding zijn taak in dienst der Ned. Spoorwegen te blijven vervullen. Zichtbaar aangedaan dankte de jubilaris. Met een „lang 'aal hij leven0 was de plechtigheid afgeloopen. Namen* het be stuur der afd. Helder van de EL K. ISpoor- wegvereenigina werd hem made aan blijk van waardeering aangeboden. Moge het den jubilaris gegeven rijn, nog menigen trein „veilig" in en uit te laten. Vijfjarig bestaan Dubbelmannenkwartet Jfriter Nos". (Dir. A. J. Leewens). Op 21 November ajs. zal bovengenoemd kwartet zijn B-jarig bestaan herdenken met een f eestoonoert. Daar „Inter No*" zich steeds de medewer king van uitmuntende krachten weet te ver zekeren, is hei bij dit zijn eerste lustrum mogen gelukken de beroemde Hongaarsche kunstenares Judith Bokor als soliste te en- gageeren. Judith Bokor, die 2 Ootober 12. met groot succes als solo-celliste met het Concertge bouw-orkest onder leiding van den heer Mengelberg te Amsterdam optrad, wordt al gemeen als een onzer grootste violoncellisten beschouwd, zij is een nog jeugdige imponee- rende verschijning. Mej. Annie Hoogenbosch (sopraan) zal aan dit concert als vocale soliste, deels in combi natie met het kwartet, haar welwillende me dewerking verleenen. Tenslotte is het de vermelding waard, dat „Inter Nos" zelf dien avond met een geheel nieuw programma optreedt. Onder verwijzing naar achterstaande ad vertentie van den Vrijheidsbond verzoekt men ons de aandacht er op te vestigen, dat het uur van aanvang op verzoek van vele neringdoenden verzet is naar kwartier over achten. Men vertrouwt er op, dat het „iHel- dersoh kwartiertje" dan ook buiten beschou wing zal ikunneh blijven en de sprekers niet door laatkomers zullen worden onderbroken. Op 19 -Oct. a.-s. zuilen Mevr. A. Dekker- Klik en de heer G. A. de Ridder in hotel „Texel" aan Den Burg een lezing houden over den Vrijheidsbond. Fletsrekken Postkantoor. Men schrijft ons: T/n verband met het opnieuw opschilderen van het postkantoor heeft de Directeur ge tracht een paar fietsenrekken geplaatst te krijgen, om het beschadigen van muren, deuren en ramen door rijwielen tegen te gaan. Waar op verschillende plaatsen van onze grootte een persoon als bewaker der rijwie len is aangewezen, heeft ook hier de directie een werkeloozen hulpbesteller daarvoor aan gewezen, om do rijwielen te bewaken tegen diefstal, enz. Een bewaarloon van 2 oenf, hetwelk vrij willig is, is waarlijk niet te veel daarvoor. Als een ieder daaraan meewerkt, dan is ook hiermee weer een arme tobberd geholpen. De persoon hiervoor aangewezen, is kor; geleden af gekeurd voor een vast'e benoeming, werd echter nog af en toe belast met expresse 'bestelling, doch wegens slapte in het bedrij:1 is ook daarmede geen daggeldje te verdienen. Eerste A. G. O.-lezing. De eerste der A.G.O.-avonden, gisteren avond in „Casino" gehouden, heeft afdoenc aangetoond, dat deze vereeniging nog niets van haar populariteit verspeeld heeft hij het groote publiek. Zeer zeker heeft de persoon van den spreker daar ook toe bijgedragen, want men kende den heer Alt als een boeient causeur, die het onderwerp, dat hij behandelt, op amitrekkelijke en populaire wij'ze nader tot zijn hoorders weet te brengen. Voor de zen avond was het Wagner's muziekdrama „Parsifal", dat hij behandelde, en het was een eivolle zaal, die aandachtig de boeiende uiteenzetting volgde. „Parsifal" is Wagner's laatste werk; het is dus zijn zwanenzang en evenals de andere, door den heer Alt behandelde opera's, biedt ook dit muzikale drama veel schoons. Het is niet zoo populair als bijvoorbeeld de Loben- grin of de Tannhauser, en het is hier en daar wat duister, -omdat de in „Parsifal" verwerkte legende samenhangt met een andere legende, die men kennen moet om dit werk te begrij pen. Het is de legende van den heiligen graal, waarop „Parsilal" het vervolg is, en zoo was het begrijpelijk, dat de spreker ons allereerst in het kort mét deze graalgeschie- denis bekend maken moest. Het zou weinig nut hebben na te vertellen wat de heer Alt omtrent die middeleeuwsche legenden vertelde; de vele toehoorders heb ben dit in een boeiend vertoog van hem zei gehoord en wij zouden khmers toch niet in staat zijn -de geschiedenis volledig na te ver tellen. De heilige graal is zoo luidt de legende de beker, of schaal, waaruit Jezus op het laatste heilige Avondmaal- gedronken zou hebben, en zij is, hij de verwoesting van Jeruzalem, uit den chaos gered -en naar be slot Mont Serrat in Frankrijk yervoerd. Me i de geschiedenis van de graal is die van- Kun dry, -de Jodin, eamengeweven. Kundry's historie vertoont veel overeenkomst iraet die van den wandelenden Jood', die wegens een bespotting van den Christus, ,toen hij ter kruisiging op weg was, gedoemd werd eeuwig rond te zwerven -op aarde. Zoo ook Kundry en in de legende van „Parsilal" vervult z( een voorname, zoo niet de voornaamste, rol. In de figuur van Kundry heeft Wagner ver persoonlijkt de mensch in zijn -dualisme: slingerend -tuisschen goed en kwaad, nu eens de deemoedige, dan weer de demonische, die zich in dienst stelt van het lage en het kleine. En de heilige graal, die door KLingsor's lbooze invloeden, voor de graalridders gesloteh blijft in haar schrijn, wordt door den „reinen Tor" Parsifal weder tot het goddelijk geschenk, dat at het booze doet vluchten. Zoo heeft deze graal-legende, door Wagner vereeuwigd in zijn wonderbare muziek, een diepere achtergrond1, die vol blij' optimisme, heenwijst naar het goede, dat uit de slechte dingen voortvloeien zal. De heer Alt ging uitvoerig de geschiedenis na, en met enkele treffende muzikale motie ven illustreerde hij de meest markante ge deelten. Wagner heeft helaas, door de felle kritiek, die men reeds aanstonds op zijn eer ste werken gal, geprikkeld, in zijn latere muziekdrama's nooit meer aria's geschreven. Jammer genoeg, want wij weten welk een geniaal en schitterend liederencompouist hi, wasi En de „Parsilai"' (bezit dan ook geen enkel „lied", het is allemaal- muzikale illus tratie van gebeurtenissen of stemmingen-. Maar welk een illustratie! Welk een meester stuk schiep hij in zijn klofckemmotief, waar de discant in bonte afwisseling een réetos van melodieën geelt, met steeds hetzelfde zware klokkonmotief van de graalburcht als onder grond 1 H-oe sierlijk en helder is de lokdans der .bloemenmeisje* in den toovertuin I En zoo waren er nog tal van andere motieven, die de heer Alt ons voorspeelde. De lezing werd met vele -en fraaie licht beelden opgeluisterd. Er waren photo's uit het Heilige Laqd waar de graal-legende speelt en sommige bijzonder fraai ge kleurd. Merkwaardig was het authentieke graf van Jezus, de poort, waar hij onder door ging toen- hij zijn droeven tocht aanving, de beroemde -klaagmuur, enz., enz. Verder wa ren er uit de -opera verschillende afbeeldin gen, van de Bayreuthsche soenerie als an derszins. Ook een enkele -diie èen idee gaf van de techniek der opvoering, zooals het luiden der groote klokken. Iets nieuws was hierbij, dat de Deitmotive uit de opera, die de heer Alt ons voorspeelde, tevens op plaatjes vertoond werden, hetgeen het volgen ervan vergemakkelijkte. Dr. Kelner leidde den spreker in. De A.G.O. wil overigens breken met de gewoonte om bij eiken spreker een woordje te zeggen, toaar als eerste avond, en ook al omdat het zoo'n buitengewoon goed geslaagde avond was, geschiedde dit thans aan begin en einde met een enkel woord. De volgende A.G.O.-avond belooft weder een succesvolle te worden. Het bestuur zal een proef nemen met de „Scala"-bioscoop; op 8 November komt de Vlaamsche diebter René de Clercq met liederen; een zangeres en een pianist zullen medekomen om de voor dracht af te wisselen. De Clercq is een van Vlaanderen's eerste dichters; hij behoorde tijdens den- oorlog -tot de activisten, dat wa ren de Vlaamschgezindett, die meenden htm. propaganda voor de Vlaamsche zaak te moe ten voortzetten ondanks den door den! oorlog heersohenden godsvrede. De Belgische regee ring verbande hem, en heeft haar standpunt na den oorlog niet gewijzigd. Zoo is De Clercq aangewezen op ons vaderland, waar hij moet zien met zijn pen aan den kost te komen. Iets dat wij -onzen lezers niet t-oewensch en-, gezien de weinige belangstelling, waarin zich de dichtkunst verheugt. De Clercq is de dichter o. a. van lieve, bekende verzen, als „Wie zal er ons kindek© douwen?" en vele meer. Het is wel eens interessant met een derge lijk man wat intiemer bekend te worden, dus raden wij zeer aan een bezoek te brengen aan .Scala" dien avond. Wassehen van lijfgoederen der militairen. Het wassehen van lijfgoederen van onge huwde korporaals en soldaten in de hierna genoemde garnizoensplaatsen ia door don Minister van Oorlog opgedragen aan de N. V. „De Alkmaarsche Stoom-, Wasch- en Strijkhrriohting" te Alkmaar: voor de troe pen van het 2e bat., Be regt. vesting-artillerie te Fort bij Velsen en het 8e bat van dat korps te Fort bij Spaarndam; en voor de troepen in garnizoen te Holde®. Marlne-Sanatorlumfonds. Evenals vorige jaren heeft de Oommissie voor de propaganda van het MAF. gemeend deze wintermaanden wederom eenige uitvoe ringen te goven ten bate van de kas. Reeds Zaterdag 10 October zal zij haar eerste uit voering geven, welke zal bestaan uit een cabaretavond met bal na. De Oommissie doet wederom een beroep op het liefdadigheidsgevoel van de ingezete nen uit Helder, en in het bijzonder van het marinepersoneel, om evenals vroeger de uit voeringen met een flink bezoek te vereeren. Zie verder advertente. Leger des Hclls. Naar men ons mededeelt, houdt do Stich ting „Het Leger des Heils" dit jaar zijn groote N-ajaarsaanvrage van 16—-29 Octo ber a.s. De Heilsoldaten zullen alsdan weer allerwege aankloppen om steun van hun ar beid, die zoovelen ten zegen ia De op brengst van deze collecte komt, in tegen stelling van de voorjaarsoollecte, waarvan een deel aan de zending in heidenlanden ten goede komt, geheel ten bato van het werk in Nederland. Ongetwijfeld zullen de koliek- tanten van deze instelling, die in de vijf en dertig jaar van haar bestaan in ons land veel en mooi werk verricht heeft, allerwegen wederom blijken van sympathie ontmoeten, zoodat de arbeid kan worden voortgezet. Giften voor deze aanvrage kunnen ook worden gezonden aan Kommandant William H. Howard, afd- Financiën, Prins Hendrik kade 4951, Amsterdam. Men gelieve dan aan te geven, dat de gift voor da N. A. be stemd ia. A h Zondag worden den geheelen dag de samenkomsten in het Leger des Heils, al hier, geleid door Brigadier P. H. Schuur man, de Maatschappelijke Secretaris van het Leger des Heils in Nederland. De Brigadier zal worden bijgestaan door Adjudant Ver meulen, van het Nation Hoofdkwartier, te Amsterdam. De samenkomsten in de zaal vangen aan 's morgens om tien uur en 's avonds om half acht. Toegang is vrij voor iedereen. De openluchtmeeting op het Koningsplein als gewoonlijk 's middags om half vier. Hedenavond bijzondere Heilsmeeting in de Legerzaal, welke aanvaagt om acht uur en welke wordt geleid door Adjudant en Me vrouw Nioolaï van Amsterdam L In een bescheiden, weggescholen hoekje onzer rubriek „Voetbal" vindt de aandachtige lezer ditmaal een éénregelig berichtje om trent den uitslag van een voetbalmatch tus- ©chen -het derde elftal der Spartanen en die Scholieren van de Hoofdgrachtschool. Een stuk of wat van die jongens van School 8 kwamen met trots ons dien uitslag yenmeiden, en ze vroegen -ons 'dien te wiE-en opnemen in ons blad. De lezer moet weten, dat de Sohool-achters de Spartanen met 2—8 hebben -geklopt. En nu is het niet meer dan natuurlijk, dat School 8 op deze prestatie trotsch is. „Ziet u, meneer, als Sparta wint, zet het dat wel in de courant, maar nu ze ver loren hebben, doen ze het niet. En daarom doen wij het, en u moet maar zeggen wat het kost". Wat blieft u, is dat niet flink gespro-ken? Geef -den Keizer wat des Keizers is, en de voetballers van School 8 de eer, die hen van rechtswege toekomt. En daarom hulde aan- School 8, die de Spartanen hebben geklopt tot ze murw waren. Al zijn die Spartanen met 2 goals dan óók eervol gesneuveld!. De Nederlandscha afgevaardigden n«ra de Intern. Arbeldsconferentie. Benoemd in de afvaardiging van Neder land naar do derdo zitting van de Interna tionale Arbeidsoonferentio, op 25 October te Genève: tot afgevaardigde van de Nederlandsche regeering, tevens voorzitter het Tweede Ka merlid dr. W. H. Nolens; tot afgevaardigde van de Nederlandsche Regeering O. J. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende Nederlandsche werkgever*, J. A. E. Verkade, industrieel te Zaandam; tot afgevaardigde, vertegenwoordigende Nederlandsche arbeiders P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het Bureau der R.- K. Vak organisatie; tot technische raadslieden voor het lood- witvraa-gstuk^ de regeeringsafgev-aardigde dr. O. van Eyk, hoogl. a-an de Kon. Mil. Aca demie te Breda; de werkceversafgevaardigde H. W. Versteeven, voorzitter van de Interna tionale vereeniging van 1-oodwitfabrikanten, de arbeidersafgevaardigde H. J. Terwey, voorzitter van den Christeljjken, Bouwarbei- dersbond; tot secretaris der delegatie dr. A. M. Joe- kes, referendaris aan het departement van Arbeid. Voor het geval, dat besloten wordt tot be handeling van de bescherming van landar beiders tot —ottnisohe raadslieden de regee- ringsafgevaardigden I G. J. Kakebeeke, in specteur van den Landbouw P. L. Kleyburg, landbouwkundige bij den centralen dienst der Arbeidsinspectie; mej. Th. M-ansholt, di rectrice der Rijkslandbouwhuishoudschool; de werkgeversafgevaardigden prof. mr. P. A. Diepenhorst, Eerste-Kamerli-d; dr. F. E. Pos- thuma, voorzitter van den Algemeenen Ne- derl. Zuivelbond, F. V. Valstar, voorzitter van groep veilingsvereenigingen uit den Ne- derlandsohen Tuinhouwraad; J. T. Verheg gen, voorzitter van den Ned. Boerenbond; de arbeidersafgevaardigden M. Eichner, se cretaris van den Algemeenen Ned. Bond van Land-, Tuin-, Veen- en aanverwante vakar- >eiders; P. Hiemstra voorzitter van den Ned. Bond van Arbeiders in Landbouw, Tuin bouw en Zuivelbedrijf; A. J. Loerakker, voorzitter van den Ned. 13. K. Bond van Bloe mist-, Tuin-, Veen, en Landarbeiders; R. Siemons, voorzitter van den Ned. Ghrist. Landarbeidersbond. Samenwerking der vakbeweglngs- lnternationales. Op uitnoodiging van den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau heeft op 1 October een bijeenkomst plaats gehad van de vertegenwoordigers van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen (zetel: Am sterdam) en van het Internationaal Christe lijk Vakverbond (zetel: Utrecht). Ofschoon beiderzijds de mogelijkheid van samenwerking op het gebied der Internatio nale Organisatie van den Arbeid werd er ken, zijn de besprekingen afgestuit op den eisch der Internationale van Amsterdam, dat de Christelijke Internationale zou bewerk stelligen, dat de Nederlandsche Christelijke arbeidersafgevaardigde naar de Conferentie van Genève door een socialistischen afge vaardigde zou worden vervangen. Namens de ledenvergadering van den Ned. Vrouwenbond van Overheidspersoneel heeft het bestuur van dien Bond een verzoek schrift aan den Minister van Binnenlandsohe Zaken, tijdelijk voorzitter van den Minister raad, gericht, waarin het met het oog op de nog steeds aanhoudende duurte, opnieuw dui delijk gedemonstreerd in de publicatie van het statistisch bureau van de gemeente 'sGra- venhage en op de nog zoo drukkende be lastingen, die voor vele gezinnen een ramp dreigen- te worden, aan de Regeering ver zocht maatregelen te willen nemen ter te- gemoekoming aan de nooden des lagere overheidsdienaren. en Lag het aanvankelijk in de bedoeling een verzoek tot de Regeering te richten om vrij stelling van betaling van belasting, om ver schillende redenen werd daarop teruggeko men en vooral oandat ook het lagere over heidspersoneel gaarne zijn verplichtingen wil nakomen tegenover Satat en maatschap pij, als het daartoe slecht» ia de .gelegenheid wordt gesteld. Om deze redenen wordt nu verzoohï te wil len besluiten tot het doen van een extra uit- keering aan het lagere overheidspersoneel. Het collectief contract in het boekdrukkers- bedrijf. Het hoofdbestuur van de federatie van werkgevers-organisaties in -het boekdrukkers bedrijf wil aansturen óp een wettelijke rege ling, waarbij do Minister van Arbeid de be voegdheid verkrijgt, het collectief contract voor het geheel© bedrijf, du* ook voor de ongeorganiseerden, bindend te verklaren. Te dien einde zal het hoofdbestuur de belang hebbende vereenigingen met collectieve con tracten binnenkort tot een conferentie uit- noodigen, opdat een welomschreven advies aan den Hoogen Raad van Arbeid kan wor den uitgebracht. (,,N. R. Ct.!') Uiï hei scheepvaartbedrijf. De Ned. Zeeliedenvereeniging „EendrachF -te Rotterdam meldt aan de „N. R. Ct.", dat een buitengewone vergadering van zeelieden een motie heeft aangenomen, waarin als eisch wordt gesteld, dat de ScheepvaartiVer- eenigingen op het eens genomen besluit te rugkomen en den bijslag op het loon dn de monsterrol zullen laten opnemen, zoodat een tremmer 18Q per maand, een matroos 145 per maand, en een stoker 160 per maand en da andera hier niet genoemde categorieën naar verhouding iets meer of minder zullen genieten aan gage, dit alle* naar verhogi- ding van da voor 1 Oetober bestaande gage* met bijslag. Aan. het bestuur werd opgedragen, maat regelen te treffen, die kunnen leiden tot door voering van da gestelde ©isohen- October-warmfe. Men schrijft aan de „N. Rott. Ort": De natuur is weer aan het reooidbrefcen, waarmee zij blijk geeft in den volsten zin met ons m-enschen mede te doen. In den prui kentijd leefde men voor al- wat sierlijk, aan genaam, hoofSch, mooi .en lekker was, doch sedert is ons bestaan een en al doileT jacht geworden om alles en iedereen in elke rich ting te overtroeven. Bij races en voetbal gaat het om de pooten -en de ibeenen, vliegen doen we om de wereld, klimmen tot het kruintje van den Everest, liefdadigheid beperkt zich niet meer tot eigen stad en land, waar men zooveel tekort komt voor terlngbestrijding en kinderhulp, maar kiest fl millioen Russen, om van Weeners -en Duitschers niet te spre ken. Alles zoekt uitersten. Zoo doet ook de natuur. Na een storm, die het Haagsche bosch plat legde, kwamen vloeden, die -ons land -onder deden loepen, regens die de rivierstrek-en blank zetten; 1911 bracht een droogte en warmte als nog nooit vertoond was, zoodat de suikeroogst er van verdorde, en 1921 -brengt een droogte, die nog veel erger was, zoo-dat de suikeroogst er brillant van werd. Menigeen -onderstelt dan ook, dat de na tuur een beetje met de mensch-en in cultures gokt, in 1911 a la hausse, -dit jaar la baisse. Na dit alles komt October mét een toegift aan warmte, die alle vroegere Octobers be schaamt. Des avonds wordt de afkoeling gestuit door dauw en nevels, die zich bij de zwakke lucht beweging vormen -en als een deken de aarde afschutten; overdag zet de zon haar verwar mingsproces weer voort. Het meest verwonderlijke in dit alles is misschien wel het telkens weer ontstaan van nieuwe uitersten, waaraan eens een einde moest komen, tenzij zich werkelijk een kli maatwijziging in een of anderen zin voltrekt. Is dit het geval, dan zou men kunnen zoeken naar haar richting en ook, of dit proces kans heeft op lange voortzetting; want het is niet onverschillig te weten of we moeten gaan rekenen op nog meer excessen. Eenigszins zou de richting eener klimaat- wijziging worden aangegeven door het ka rakter der winters, die jaar op jaar zachter schijnen te worden. De periode van Horn- stein, de ordinaire kansrekening, de wen- schen van schoolkinderen-, ze helpen niet meer, de tijden van kermis op de Maas zijtn voorbij. Toch is het zaak de bestendigheid van dezen zomer met zijn warmte en zonneschijn niet al te zeer te vertrouwen. Weervoorapel- len is voor wie niet over genoeg gegevens beschikt, te gewaagd, tenzij men daarin de routine bezit van dan Enkhulzer Almanak: het wordt dus hier niet (beproefd. Maar de statistiek spreekt een woordje, dat men goed doet te beluisteren en dit ia voor October, dat daarin zoo goed al* elk jaar een tampo- ratuurvai voorkomt tot alecht* weinige gra den boven vriespunt. Wil October 1921 hierop geen uitzondering worden, dan ia de over gang binnen 18 dagen te verwachten en hij zal er te grooter om zijn. Daarom, de voorzichtigheid gebiedt de ka chels te plaatsen en wat kolen op te doen. Van dit laatste niet te veel, want er is alle kans, dat de prjjzen dalen. Heb is niet denk baar, dat ons landje met zijn prijzen gelijk het paard van baron von Milnchhausen lang aan de torenspits kan blijven hangen, als overal in het rond het niveau is weggedooid. Men ziet al boter uit Australië, spreekt van condensed milk uit Amerika, en als het met de brandstoffen de spiegaten uitloopt, zullen zeker de meest voortvarende ooöperaties zoo slim zijn om van vlak naast de deur kolen voor hun verbruikers te halen, zooals ze voor den oorlog ook al deden. Is dit nu geen goede verstandige -raad, iets heel nieuws? Het is een trouvaille, die we uitsluitend aan deze warmtegolf te danken hebben. Maandag hebben de ministers van binnen- landsche zaken, van waterstaat en van land bouw, en Dinsdag 82 leden van de Tweed© Kamer een -bezoek aan Wieringen gebracht, ter bezichtiging van de Zuiderzeewerken. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken, de heer Wort, en twee ambtenaren van dan wa terstaat vergezelden de hoeren. De ambulaneetrelnen. In zake de aanhoudende med-edeelingen ia de pers over de z.g. „vèrdwenen" ambulan- cetreinen, werd van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld aan het Haagsche Oor- respondentiebureau Niet dan na rijp beraad heeft het Departe ment van Oorlog in 1919 besloten, de ambu- lance-treine niet langer aan te houden. In vredestijd toch kan van deze treinen weinig of geen nut worden getrokken. Het aanhouden zou zeer hooge kosten hébben gevorderd, niet alleen voor het expresselijk bouwen van de noodige bergruimte, doch ook voor de jaarlijks terugkomende onder houdskosten van treinloods en materieel. Daarom werden de treinen niet langer be houden dan het legerbelang eischte en met de belangen van de schatkist was overeen te brengen. Behoud van de ambulance-treinen voor andere dan leger-doeleinden bleek evenmin mogelijk. Zoo had men zich gevleid de trei nen bij onverhoopt voorkomende spoorweg rampen te gebruiken; waar .echter het ma terieel locaal-materieel was,- zou gebruik in treinen van groote snelheid uitgesloten we zen. Hel uitvoerend© comité van het op 18 De cember 1915 opgerichte „Nat. Comité tot aan bieding van ambulance-treinen aan Hr. Ms. Regeering" ia destijds eveneens tot de over tuiging gekomen, dat het aanhouden van da treinen op overwegende bezwaren afstuitte. De voertuigen der ambulance-treinen zijn aan de Spoorwegmaatschappij teruggeven, terwijl de inventaris ter beschikking is .ge steld 'van het uitvoerend comité voornoemd, met het doel dezen inventaris over liefdadige en nuttige instellingen te verdoelen. De Minister van Waterstaat heeft in de vergadering der Tweede Kamer medege deeld, dat de regeering, gezien den toestand van land* financiën, voorloopig heeft af gezien van het plan tot den houw van «en nieuw Kamergebouw. Een combinatie uit ambtenaren en werk lieden van 'fl Rijk* Constructie Werkplaat sen te Delft heeft buiten het bedrijf om 23 w-aggon* brandstoffen direct uit België -be trokken. D-e anthraciet kost haar thans thuia bezorgd 3.25 per H.L. en de eierkolen 2.50 per H.L.; dit ia zeer belangrijk lager dan de kleinhandelsprijzen te Delft. Dat de Delftsche handelaren het werk van dergelij ke ink'oopoomhinatóefl waarvan er meer zijn met -leed© oogen aanzien ia te be grijpen. In de onlang* gehouden Jaarlijksoh-e ver gadering van de Tucht-Unie ia besloten tot de instelling van een commissie ad boe, met het doel het algemeen bestuur voor te lich ten omtrent de maatregelen, welke zouden kunnen worden genomen om de totstandko ming te bevorderen van een algemeen ver keersreglement voor geheel Nederland, .waar door de belangen van alle weggebruikers tot hun recht zouden komen en tevens alles in het werk zou worden gesteld om een einde te maken aan onafzienbare reeks van onge vallen, die 'bijna dagelijks voorkomen. Ten slotte zou nog moeten worden aangedron- den op de handhaving van de reed* bestaan de voorschriften, verordeningen en regle menten, die maar al te dikwljlfl te wan- Bch-en laat. Vergadering van Woensdag. De heer Dri-on vraagt een interpellatie aan over de toepassing van de Arbeidswet betreffende vergunningen voor overwerk; de heer Van Rappard over het -optreden van de militaire politie in de z.g. verboden strooken, de heer A. P. Staalman ten slotte over de ondersteuning van afgekeurde militairen. Na de beëediging van het nleuw-benoemde kameTlid Hiemstra, en na verkiezing van een vacature in den Hoogen Raad wordt het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet aangenomen met 62 tegen 17 stemmen. De Minister van Waterstaat deelt mede, dat de regeering met het oog op 's lanids financiën voorloopig heeft afgezien van den 'bouw van -het nieuwe Tweéde Kamer gebouw. Nog eenige kleinere wetsontwerpen (natu- ralisatiewetten) worden- aangenomen, waar na, na eenige discussie, wordt aangenomen een wetsontwerp tot aanvulling en verhoo ging van hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1921. Dit betreft de huisvesting van den Raad van State. Aangenomen worden een Wetsontwerp tot wijziging van bet IXde Hoofdstuk der Staats begrooting voor 1921 (brandstoffen, subsi dies, tramwegondernemingen, stortingen op aandeelen Limburgsche Tramweg Mij.). Ais- mede een wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van het Ilde Hoofdstuk der Staats begrooting voor 1920 (verschillende onder werpen)- Voor een wijziging Regeeringsreglement NecL-Indië blijkt voor dezen dag geen be langstelling te ztjh, zoodat de vergadering verdaagd wordt tot hedenmiddag.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5