Korfbal MARINEBERICHTEN. LTHa Onderzeeboot KIV. (Bij heil departement van rniRrlno itolo- Jpafisoh bericht ontvangen, dat Hr. Ms. on- ivrzi-'.boot K IV Onder bevel van luitenant tor zoo late klasse W. K. Maurlte, glstoron van Port Sald naur Suoz Is vertrokken. LEGERUERIOOTEN. MARKTBERICHTEN. UIT DEN OMTREK. Breezand. Het vervolgonderwijg aan acihool H ia be gonnen met 41 leerlingen. Callantsoog. Alhier ia men begonnen met het beharden van den Uitlandsohen weg. De belendende eigenaars hebben, met medewerking van het polderbestuur, de handen ineen geslagen, zcodat eindelijk ter plaatse een goede weg zal komen; terwijl tegelijk de werkeloosheid bestreden wordt. Donderdag 13 October werd in een der lo kalen van de Openbare School alhier de twee de ouder-avond in dit jaar gehouden onder leiding van het hoofd der school Aanwezig waren drie leden der ouder-commissie, het onderwijzend personeel en nog drie ouders van schooLgaande Mndern, totaal 0 personen. De .belangstelling van de zijde der ouders was dus niet 'groot. De heer Langhorst gaf «enige toelichting omtrent de béteekenis, die ouder-avonden kunnen hebben. Hij sprak van de goede ver houding en de samenwerking: tusschen huis en school, die reeds aanwezig is, hoe het on- derwjj'zend personeel die goede samenwer king zoel^t en levendig houdt. Voorts kwam ter sprake het vervolg onderwijs. Kwart over 9 werd de vergadering gesloten. Wieringen. Gisteren had voor de Vereeniging „Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek" een vee- keuring plaats door dén heer E. Koster Dz. Hoofd-inspecteur van de Prov. Comm. tot be vordering der veefokkerij in N. H. te Berk hout en de heer P. Koster Jr. Assistent-in specteur dier commissie te Avenhom. Er werden 24 koeien ter keuring aangeboden, waarvan 18 werden goedgekeurd, 4 afge keurd on 2 aangehouden tot het volgende jaar. Van den heer N. O. de Vries werd te vens een anderhalf-jarige stier goedkeurd. Deze keuringsuitslag bewees evenals de Tentoonstelling van 20 Sept. jJ. dat men op Wieringen met de veefokkerij op den goeden weg is en dat men wanneer men met een wei nig geduld en eene goede teeltkeus wat be treft raszuivere fokdieren de Wieringer vee stapel blijvend verbeteren wil, het succes niet uitblijft. Onder de belangstellenden tijdens de keuring gehouden bemerkten wij o.a. op onze burgemeester Kolff. Goedgekeurd werden: 3 stuks van O. Mul der P.Jz.; 1 van N. O. de Vries; 2 van W. Mostert; 3 van de Gebrs. Engel; 2 van S. O. Veerdig; 2 van N. S. 'Bakker; 1 van O. Maars; 4 van P. Hellingman; 2 van V. Koorn Jz. Oudeschild, 14 Oot. Tot voorzitter van de Koningin Wilhelmi- na Bewaarschool is gekozen, in plaats van wijlen den-heer Mets, de heer O. Schaap. Tot secretaris is benoemd Mej. J. W. Dros, terwijl tot nieuwe bestuursleden zijn geko zen de heeren S. Kuyper Jz. en G, Blom. Burgerlijke Stand van Texel van 8 tot en met 14 October 1921. GEBOREN: Antje, d.v. Arie Koopman en Trijntje van der Vis. ONDERTROUWD: Teunis Bruin en Ma ria Antonia Bruin. GEHUWD: Jacobus Adriaan Zur Muhlen en Elisabeth Nieuwenhuizen. Pieter Vlaming qn Dirkje de Vries. GEVONDEN en gedeponeerd ter seretai- rie: een kinderbeursje, eeni lorgnet met etui, een jongensjas. Burgerlijke Stand van Anna Panlowna. GEBOREN: Anna deeltje, d. v. J. Orum en H. O. A. van der Leden; Nicolaas, z. v. P. G. Schabbinig en D. Tesselaar; Petronella Reinette, d. v- P. Wagemaker en R. Wit. ONDERTROUWD: Geenie. GETROUWD: Jan Visser en Guurtje Noot. OVERLEDEN: Geene. GEMENGD NIEUWS. ZedenscbandaaL De Tel. meldt, dat te Eindhoven d gemeente-politie een ernstig zodensohtu.- ontdekt ls. Een slachtoffer is reeds overle den, terwijl een ernstige zieke en tien ver dachten zijn gearresteerd. Het geldt hier gevallen van abortus provo- oatus, waarbij do hoofdschuldige W. T. S. uit Amsterdam, 60 jaar en weduwnaar, die hot indertijd tot semi-arts gebracht zou heb ben, bekend heeft Een vervolgde Iandgenoote. „Hot Volk" heeft uit Tiflis In Georgië een brief ontvangen van onze Iandgenoote Odette Keun, die zich bitter beklaagt over de wjjze, waarop zij van Engelsohe militaire zjjde behandeld is. De schrijfster is de dochter van den Ne derlander Keun, die 15 jaar zaakgelastigde en drogman aan het Hollandsche gezant schap te Konstantinopel was. Zij zelf heeft in het Fransch verscheidene historische en economische werken en tijdschrift-artikelen gepubliceerd, alsmede eenigo maanden gele den, sedert het vorige jaar te Tiflis vertoevende voor studie, ten behoeve van een boek over den! Kaukasus, in Tempe en Matin eenige strikt zakelijke artikelen over het bewind in Georgië. Zij is sociallste, maar in haar artikelen, zoo verzekerde zij, ia niets revolutionairs vervat In Juni was zij voor familie- en uitgovore- anngolegenhodon «enige weken naar Kon- etantinopel vertrokken en werd daar door do Engelsohe overheid zonder nonilgo vorkla- ring, ook zonder verwittiging van oonsul of gezantschap, gonrroatoord en op oen oorlogs schip gevangen, g^zot. Na zoa dagen word zU zonder oonige voorafgaande ondervraging of inlichtingen omtrent do oorzaken van haar behandeling, zonder oonlgo gclegetL oeid tot verdediging, zonder verlof om fa milie of oonmvl te verwittigen, por zollaehlp naar Rusland, n.1. naar Sebastopol In do Krtm. vervoerd. De F/ngolachon hadden haar Hollnndzoh paspoorten on andere Identiteitspapieren af genomen en op haar protesten gowolgerd die torug to govon, terwijl zij haar ook verlof weigerden om zich met biar bank te Kon stantinopel, hot Crédit onnais in vorbin- dlng to stellen. Waar zij aldus zonder pnple- ren of geld ln Rusland, aankwam; verdacht als Hollandscho, die door do Engelsehen naar Rusland uitgewezen was, werd zij daar door de Tsjeka (jxL. ^wMische politieke po litie) twee maanden gevangen gezet. Eerst na verloop van dien tijd gelukte het haar weer Tiflis te hei eiken, waar zij vrienden en borgen heeft Katt en-epidemie. Te Meppel heerscht, meldt do „Zw. Ct." onder de katten een zeer besmettelijke ziekte. Door den burgemeester is per omroeper be kend gemaakt, dat de 'gestorven dieren op het politiebureau gebracht moeten worden. Reeds zijn eenige cadavers ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. Visioenen en voorspellingen. De wereld gaat haar verderf tegemoet! Er is een groot verval der zeden I Na den oorlog van volk tegen volk staan thans tegenover elkaar mensch tegen mensch! De mammon wordt aangebeden. Er is hon gersnood en er zfjn pestilentiën. De pro- fetiën der Schrift gaan ln vervullingl Maar de officieele wetenschap wil er niets meo te maken hebben. Wat dom van haar ia Want het valt niet te miskennen, dat de' wereld politiek in de war is. En ook atmoa- pherisoh! Daar is verband tusschen. Verge lijk slechts: Tien Januari 1920: de ratificatie der ver dragen van Versailles. Den volgenden dag: lage barometerstand, storm in heel Duitsch- land: spoorwegstaking, bloedige onlusten 'n Berlijn. Een paar maanden later: Kapp- putsch en daling der barometer! De Fran sehen in Rijnland: overstrooming! Honderd jaar geleden was het net zooi De Fransche bezetting brengt dus watersnood. En de ko meten doen de rest, wat de wetenschap al weer niet wil erkennen. De zon heeft vlekken. En de vlekken bren gen catastrophen, atmospherische wel te verstaan. Maar de mensch is een stuk van de aarde en deelt dus in de catastrophen. Vandaar 't verband tusschen aardbevingen en oorlog,Eén jaar na do verwoesting van Lis sabon, in .1755, begon de zevenjarige oorlog. 'tf Verband is onmiskenbaar! Enz. enz Al. deze dingen heeft Dinsdagavond de heer Georg Lomer, Duitsch medisch doctor, die zeer verdienstelijk onze taal sprak, ver teld in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, welke lang niet vol was. Maar hij vertelde nog veel meer. Dingen, die nog gebeuren moeten! Er komt in 1922 een nieuwe groote wereldoorlog. De visionaire Thalia Heiladus heeft dat ontdekt. Dit ge beuren staat in verband met de zonnevlek ken en met de overstroomingen ln Japan. In den nieuwen oorlog zal Noerd-Amerlka eerst alleen tegen Japan strijden. Dan zullen Engeland en Frankrijk ook tegen Japan op trekken. Engeland komt er niet al te goed af, maar Japan gaat toch ten onder. Ame rika plukt de vruchten der overwinning en Duitschland krijgt een paar koloniën terug. Dat zal gebeuren in 1924. In 1925 zal een komeet verschijnen. Eerst als een klein wolkje, daarna als een groote ster, die ook overdag is te zienl Dsse ko meet is de ster van Bethlehom, die een om looptijd van bijna twee eeuwen heeft. Stukken van België en Frankrijk verzin ken in zee. Hamburg verdwijnt ook grooten- deels. Maar bij de Azoren komt nieuw land naar boven. Daar zal een eiland verrijzen, dat er vroeger ook al eens is geweest In 1930 wordt in Afrika een metaal ontdekt lichter dan aluminum, maar harder dan staal en er zal een kristal worden gevonden, dat, na aanraking, hypnose en helderziendheid, alsmede vermindering van het lichaamsge wicht zal ten gevolge hebben. In 1935 zal in Engeland vloeibare electri- teit worden ontdekt waarmee de zwaarste kracht kan worden! opgeheven De ijsbergen aan de Pool worden opge ruimd en het klimaat verandert Deze zomer van 1921 is daarvan het begin.' Per vliegma chine komt in 1935 een ingenieur uit Baden aan de Noordpool. Daar vindt hij een nieuw volk van „Uebermensohen", die de wereld vrede en geluk zullen brengen. Bedoelde vliegmachine is vervaardigd van het genoemde lichte metaal en wordt gedre ven door vloeibare electriciteit Tot zoover de profetieën van Thalia, wel ker vervulling de heer Lomer niet onmoge lijk acht Alleen twijfelde hij of die Noordpool ge heel op waarheid berustte. Misschien wordt hot sneeuwgobled van de Himalaya bedoeld. De onderzoekingen van de Mount Everest gaan al in die richting. En ook moet men niet te veel aan de jaar tallen hechten. Want de vislonalren! leven nu eenmaal buiten tijd en ruimte. Maar als men die kleinigheden negeert, zullen de voorspellingen vah Thalia heusch wel uitkomen. De heer Lomer had nog meer mee to doe len, maar het betrof dingen, die in een zoo verre toekomst liggen, dat ons geslacht or niet veel belang meer bij hoeft. Over 1800 jaar komt er een nieuwe zondvloed, die heel Europa, als het dan nog bestaat, zal opslur pen. En de maan zal op de aarde vallen, na eerst in een ijsmassa te zijn veranderd. Dan vergaat de wereld. Maar dat zal nog 56.000 Jaren duren. Gelukkig, dat wij het nu alvast weten I (Hbl.) DE WICHELROEDE. De te Göthon-Anhalt verschijnende Inge- niours-Zeitung hoeft op verzook van ver schillende zijden haar kolommon opengesteld voor het wichelroodo-vraagstuk. In verband 'Mormocto vroeg zij den be kenden hydre-godoog en bronnonzoeker, den Ingenieur 11. Klolnau to Göthon-Anhalt, oen on ander uit zijn rijke ervaring op dat gebied io willen mcdodoolon, waaraan deze voldood!. Nog 18 jaar geleden, schrijft bil behoorde hij nog tot htm, die aan do wichel roede niet geloofden on de hoolo zaak «ls zwendel beschouwden, asoonls trouwens nu nog velen doen; J a, enkele tegensta aders muonen, dat ernstige wotunsohnppolljk on- derlegdon zldh met het vraagstuk niet die non ibt.ttlg to houden en hot hoela godOo ln uon gekkenhuis thulsbehnort. 7\j, dllo »oo re- deneeren, vergeten, dat Faraduy oona heeft gezegd: niets is to wonderlijk oitn waar to zijn. Zijn ongunstig oorded wijzigde zich, toen hij onderzoekingen mot de wichelroede bijwoonde, do boringen onder zijn toezicht plaats vonden en do nanwijzlgingon met de werkelijkheid overeenkwamen. Zelf nam hij nu de wichelroede tor haAd, en daar deze bij hem reageerde, steeg zijn vertrouwen. Door de verrassende uitkomsten, die hij in den loop der jaren kreeg, heeft zijn vroe ger wantrouwen' voor een rotsvast geloof in de wonderdladiige werking van de wichel roede plaats gemaakt. Meer dan 1400 onder zoekingen voor steden, dorpen, mijnen, fa brieken, landbouwbedrijven en particulieren heeft K. verricht, en nog geen één procent kwam, wat diepte en wateropbrengist betrof, niet met die verstrekte opgaven overeen. De ze non-valeurs hadden feitelijk met de aan wijzingen niets uit te staan en waren te wij ten aan niet nauwkeurig opgevolgde in structies. Als wichelroede gebruikt men tegenwoor dig zelden meer een tak van den hazelaar, doch een uit verschillende metaallegeeringen bestaande staaf, en bovendien nog andere hulpmiddelen. Bij het onderzoek bleek het K., dat nog met verschillende omstandighe den rekening dient gehouden te worden, in het bijzonder: aardmagnetisme, -weersge steldheid, temperament van den onderzoe ker, want niet een ieder is daarvoor we- schikt; van zijn acht kinderen b.v., slechts twee. In het algemeen moet hij kalm leven, het liefst niet meer dlan twee onderzoekingen per dag verrichten, en bovendien moet de roedelooper door zijn spierkracht zooveel in wendige eieotriciteiten en magnetisme bij zich kunnen opwekken, dat, wanneer hij iteen enkel stuk metaal bij zich heeft, een kompasnaald door zijn uitstralend magnetis me afwijkt. Slechts hij, die deze eigenschap bezit, kan, met kans op succes de wichel roede ter hand nemen. Wat het roedematc- riaal betreft, moet dit naar het aardmagne tisme worden gestemd; dit kan alleen hij, die heeft opgemerkt, dat de bij de boringen ge bruikte stangen, pijpen, enz. magnetisch zijn geworden. De roedelooper moet op de hoogte zijn van het vak ten behoeve waarvan hij zijn aanwijzingen geeft, b.v. voor water is de geo-hydroloog de aangewezen persoon, zijn geologische kennis is nuttig bij de beoordee ling van de bergformatie, waarin een ver- eischt waterquantum aanwezig is. De des kundige zal onder zeer oude geologische la gen, 'geen jonge bruinkool aanwijzen, en reageert de roede op bitumineuse stoffen, dan weet hij, dat er alleen van steenkool, aardolie en aanverwante producten sprake is. De roedeleer garandeert den goeden uit slag van zijn aanwijzing niet, want welke fac toren daarbij in het spel zijn en hoe ze wer ken, is wetenschappelijk nog niet uitge maakt. Hij is te vergelijken met een kundig speciaal arts, die aan rijke kennis, groote ervaring paart en toch ook niet waarborgt, dat hij een zieken patiënt absoluut geneest, wijl er onbekend factoren medespreken, die arts noch roedelooper in aanmerking heb ben kunnen nemen. Kleinau vestigt er in het bijzonder de aan dacht op, dat hij het zoeken naar water, het niet zoozeer het water is dat de wichelroede doet uitslaan, dan wel de door de onderaard- scsbe waterstroom en opgewekte electriscihe stralingen, want stilstaand water is niet aan te wijzen; het zoeken naar water, aardoliën en andere mineralen, berust in zekeren zin op de grondslagen der radio-telegraphie. Bij water en metaal zijn het electriscihe stralin gen, bij bitumineuse stoffen soortgelijke on bekende stralingen, evenzoo bij zout, ertsen, enz. Met dezelfde roede kunnen verschillen de grondstoffen niet worden aangewezen, ieder materiaal verlangt zijn bijzondere wi chelroede, welke daaraan voldoet en boven dien de daarmede overeenkomstige oontrole- roederu Zijn 'Uitvoerig opstel besluit hij met eenige mededeelïngen over het ontstaan en verloop van onderaardsche waterstroomen en over de aanwezigheid van aardolie in den Duitschon bodems Blijkens zijn onderzoek, o.a. op het z.g. Duivelseiland te Wietze bij Celle, werd op zijn aanwijzing naar aardolie geboord; op een diepte van 200 M. verkreeg men ruim 200 vaten per dag: in de buurt van Thoreo en Bannetze moeten volgens de roede op 1600 tot 1800 M. oliebronnen zijn. Hij meent, dat in Duitschland evenveel pe troleum is als lm Rusland, Roemenië, Galicië en Amerika. Het valt bulten het bestek van deze ru briek, alle verdere Ingekomen stukken te be handelen. Slecht een paar der belangrijkste zij hier vermeld'. De ingenieur W. Radicke zegt, dat de wijdloopige strijd tusschen on derzoekers en geleerden van allerlei scha keeringen tegenwoordig in een veel kalmer vaarwater is gekomen; dit baart geen won der, want de gunstige uitkomsten spraken te djuikelijk; zelfs de tegenstanders geven 25 percent suoces toe, de voorstanders 75, en dit is niet te verwonderen, omdat ln het al gemeen de tegenstanders eener zaak meest al niot voldoendo mot de eigenaardigheden der materie vertrouwd zijn; en fundamen- teele gebréken of afwijkingen zooveel te ge makkelijker over het hoofd zien, naar mate deze hun zeer belangrijk voorkomen. Een dier gebreken kan liggen in de persoonlijke ongeschiktheid, do «ogenblikkelijke disposi tie ln de min gunstige weersgesteldheid en ln de aanwezigheid van niet harmonisch afgestempelde personen. Hier nadert de roe delooper bijna het medium, dat ook zoo dik wijls in zijn verrichtingen te kort schiet, wanneer onhebbelijke twijfelaars uit princi pe tegen het medium zijn. Het woord me dium moot hier niet in spiritualistische be- teekenis opgevat worden, maar in die van bemiddelaar van of voor krachten, wier In vloed slechts zij ondervinden, die daar phy- sisch en psychotisch toe geschikt zijn. Dat het effect der roede in de allereerste plaats op physlologlsohe werkingen1 berust, wordt het beste bewozen door menschen, die zóó gevoelig zijn, dat zij voor hun onderzoek de wichelroede niet noodig hebben; zij' be hoeven slechts met de naar oen grond gekeer de binnenvlakte hunner handen en zonder hulpmiddel, langzaam over het terrein, te loo- pon, om die aanwezigheid van het ondor- grondsdhe wntor te bemerken. Zij „voelen" lil do hand alles, wat do rowlegnnger oerfrt door hel uitslaan vain zijn, staf bemerkt, Do- Kljin niet xoo zeldzaam, zo „wilton) noovom H or zijn zelfs „regen rtilkera" on sneeuw rui kei* De ontwikkel In,; van dit fijn organis me. wil men: «lmtulg, stijgt soms tot een zlokelljkion grond. G. Is ©on geval bekend van 'Jeinand, wiens lichaam voor do uiteten llng van water zóó gevoelig was, dat hij Sechte imot groote Inspanning over een brug m 'loopon, zijn knieën begonnen to kinlk- toent.dilar waar hij op straat planteen pas seerde, waaronder groote waterpijpen lagen. Natuurlijk wokken deze sdldon te oontroiee- ren mododoollngen argwaan, spot, twijfel on ook wel eens nijd op. Do zenuwarts dr. E. Aigner te Münohen, verklaart, dat hij als voorzitter van het „Ver band zur Klarung der Wünschelruljenfrage", gelegenheid te over heeft cwn oyer het lief en leed der roedeloopers te kunnen oordee- len. Tegenover de met man en paaTd ge noemde en werkelijk verbluffende en goed gedocumenteerde gevallen, noodigt 'hij de te genstanders uit, die feiten te ontzenuwen. Dit lukt niet in de studeerkamer of door re deneeringen. ^Ren nauwgezet en onpartijdig onderzoek: ter plaatse, den loop van het pro- oes nagaan en den uitslag daarvan aan de werkelijkheid; toetsen, dit alleen is de basis van het debat. Of er geheimzinnige uitstra lingen, of iets anders, van het water, enz., in het sped zijn, déze vraag komt eerst aan de orde, wanneer de tegenstanders de pen ter zijde hebben gelegd. Dienstregeling E.S.O.NA. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. JLK.C.-nieuws. Zondagmorgen vertrekt H.K.C. I raar Alkmaar per auto. Er zad vermoedelijk om half tien ge speeld worden, zoodat, de leden hier in den Helder des middags om 2 uur weer arriveeren met een? De auto vertrekt 'e morgens om half zeven van het clubgebouw der H.K.C.-ens, café de Pool, dus allen op tijd, want de tijd is te kort om te wach ten. Het derde gaat met de boot van 8.45 uur naar Texel om daar een nederlaag te holen on der leidin. van den heer H. Swager; or zal om 10 uur gt- ?eold worden. H.K.C. komt als volgt uit: Doelv.: A. Bas?, B. do Graaf, J. Harpen, C. Swenne: middenv.M. "Wijnbeek, N. Kordngstem, M. G<ovors, N. N.; verd-v.: J. Thijseen, A. Visser, J. Walboom, J. Koningstem. Reserves: K. Moer man, W. Kaan, D. v. Doom, L. Brabor. N.B. Aks or niet gespeeld wordt om half tden in Alkmaar, zal dat Zaterdagmiddag op het tor- teln bekend gemaakt worden. H.K.C. III: K. Striet, M. Kegge, R. v. Wensen, tf. Dienaar, G. Roskam, A. Smit, P. Bosch, D. Kaan, J. v. Doom, J. Snoerwang, P. C. v. Soe» len, A Bussirg. Reserves: de Licht, P. v. Wensen, A. Everts, N. Wijnbeek. Zal het derde niet op Bun eigen spelen, omaar vlug over en weer en niet de bal te lang in de handen en uitkijken waar gedoeld moet woiden: plaatsen, dat is de hoofdfactor.Nu wenschen we beide twaalftallen veed geluk en succes toe. G. W. Bruins ma f. Bij de familie hier te lande is een draadbericht ontvargen, meldende dat in Ned.-Indië is over leden de luit. ter zee 2e kL G. W. Bruinsma. Schout-bü-nacht Van. Maren Bentz d. Berg, Naar rwij vernemen heeft do inspecteur-gene raal van het loodswezen, betonning, bobakening cn verlichting,, schout-bij-racht J. W. A. F. van Maren Bentz vain den Berg in verhand met iet eerlang bereiken van den 65-jarigen leeftijd tegen bat voorjaar van 1922 zijn ontslag aange vraagd. (Hhl.) Luit. ter zeo 2e kl. P. Koe waad en F. C. de Ruytor de Wildt zijn te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland tot het modemaker» van den oefenimgstooht mot die adelborsten en het verdere jonge personeel der marino. Luit. ter zee F. S. C. baron van Randwljck, van het artillerie-instructieschip Gelderland- te Nieu- wediep, is overgeplaatst bij de odspirantenschool te Dordrecht. Off.-mach. 2e kl. J. A de Veer is 17 dezer ge- aatst bij de adspirartenischool der Marine te ordrechit. Adelborst le kl. der Kon. Mar.-Res. W. E. H. Hazebrook is .in de directie der marine te Wil lemsoord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. mijmenloggeg Medusa en aan boord van Hr. Me. Zeeland vervangen door adelborst le kl. J. W. van der Weijdo dier reserve. Per. s,3. Tabanat» vertrekt 22 dezer van RHam naar Ned.-Indië oen tran-sport onderofficieren der marine ouder geleide van den serg.-torpedomaker A. Klebach. De off.-mach. 2e kl. C. de Groot, dienende a. b. Gelderland en H. G. Timmers; o. b. Z 6, zijn met 20 Oct. geplaatst r-esp. a. b. Z en bij de marine- luchivan rtdiens t. Bij do Kon. Mar.-Rca. zijn de navolgende «nu- tat.iön gelast: Adelborst 2o kl. A. Boesman van GolierLand 2 Nov. geplaatst aan boord Hr. Ms. Z2 ouder Intrekking van zijn overplaattsing naar Hr. Me. Z 5; idem L. Stobbe vari Gelderland 1 Nov. geplaatst bi.i den ondier zeedienst te Willems oord onder introkking van zijn overplaatsing naar Hr. Ms. Z 2; idem J. Ossewaarde 18 Oct. geplaatst aan boord Hr. Ms. Z 5. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Met 1-8 Oct, 1921: eorg.-hofmeeeter G. Z. van de Gevel Wentolaar van Wachtschip Willemsoord raar Markidhospitaal Willemsoord. Uit Oostlndie in Nederland teruggekeerd: Op 6 Oct. 1921 per particulier stoomschip Rem- brandt; Torpedoanaker-ma.j. D. H. Bromlewo; ma- dhhnedrijverenajJ. Smit Roetors; bootsman P. J. Vlug, M. G. van der Lans en L. L. Verhage; serg.- eeiner A. Nanrongs; serg.-torpedist J. Meerbeek: serg.-monteur A. P. Jutte; eerg.-mncbinodri.ivor D. Goo8, J. Nustelijn; sorg. der Mariniers J. N. Bloos. Op 11 Oct. 1921 per particulier stoomschip Ko- ningin dor Nederlanden: eerg.-anonitenr A; Harin- 2e klasse R. Bosma, A. Klahbors en A. de Vric»; matroos 3e klasse J. W. do Gunst, E. F. Ptuwhdur. O. A. Vermeulen, F. W. J. Brouwer, J, Klolln, P. F. Jansen en J. de Vries; korp.inaohinedriiver 2o kl. W. Hansen, G. T. Ooeklam, A. A. van Kop pel cn J. H. H, Lentz; stokorolloman A. Kemp, F. Tuinder en P. O. Buisman, stoker 'ie kl. w, Romein; marinier le ld. J. T. van Meerten, j. W. Meulmc-D on 0. J. de Jong, Pantsorboot „Grano". OHstoron 1a Hr. Ms. pantsorboot O rune te 11 eL leVpetsiuls -lai de Mmiinehuven aangeke:jueu oip op Rljkwwerf beratolllhgou te endorgsuui. Telegrafisch en telefonisch verkeer. Door den Min. van Oorlog is bepaald: Van de telegr. en van de tol of, (voor dnterlocaJe gesprek ken) mag slechte in geval van noodzakelijkheid, en wat de tolof. aangaat, niet langer dan strikt noodig, worden gebruik gemaakt. Het komt hor- haaldeliik voor, dat bij Liet tot stand komen van aangevraagde verbindingen in het interl. telef.- verkeer de aanvragers niet meer te bereiken zijn, omdat b.v. de bureautijd na de gesprekkaanvrage is verstreken, dan wel de aanvragers zdch korten tijd van hun bureau's hebben verwijderd, in-beide gevallen zonder maatregelen te hebben getroffen om het gesprek te doen voorvallen. Het gevolg van een en ander is, dat het volle tarief voer die gesprekken moet worden betaald. Dit moet in den vervolge Worden voorkomen. Sterkte miliiielichiing 1921. Door den Min. van Oorlog ie het navolgende ter kenni s van de autoritei tent der landmacht gebracht Bij Kon. BosJ. van 20 Sept. j.1. ia o.a. nader be paald, dat de lichting van 1921 bedraagt 15.000 man, waarvan 700 voor de zeemilitie worden be stemd. (BH Kon. Besl. van 13 Oct. 1920 was bo- P'vild, dat do lichting zou bedragen 25.000 man. waarvan OOO^ostemd voor de zeemilitie.) Verzckoringspliehtig bedrijf. Bij Min. besch. is bepaald: Het bedrijf „reini gen van wegen, straten, pleinen en gebouwen?' is voor zoover het reinigen door oorveeërs ge schiedt een verzekeringsplicbtlg bedrijf. Voor dit bedrijf behoort, eene vorzamelloonlijst aan het bestuur van de Rijksverzekeringsbank te worden ingaz orden. Bevorderingen, plaatsingen, enz. Bij Kon. Besl. is de 2e lult. E. Dijkstra, van de 10e inf.-brig., benoemd en aangesteld tot le luit. Bij besch. van den Mim. van Oorlog, is aan den dienstpl. P. van der Sluis, van het 21e rog. inf toestemming verleend tot verblijf in Amerika. Bii besch. van den Min. van Oorlog is de res.- serg. J. J. van Hoogstraten, van iet 6e reg. inf. met ingang van 4 dezer, aangesteld tot vaandrig bij het 21e reg. inf. alhier. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Lombok, uitr., paae. 12 Oct Perim. Riouw, uitr., pass. 11 Oct. Perim. Batoe, uitr., vertr. 14 Oct. v. Graveeend. Bengkalls, vertr. 13 Oct. v. Hamburg n. A'dam. Bimtang, uitr., pass. 13 Oct. Gibraltar. Borneo, vertr. 14 Oct. v. Bremen n. A'dam. Prins der Nederlanden, uitr., pass. 13 Oct Kaap del Armi. Rondo, arr. 14 Oct. v. Java, 1. v. R"dam, te A dam. Salawata, thuisr., arr. 13 Oct. te Suez. Johann de Witt, ttmisr., arr. 13 Oct te Colombo. Rembrandt arr. 13 Oct. v. R'dam te A'dam. ltotterdamscho Lloyd. Goentoer, udtr., arr. 12 Oct. te Padang. Making, uitr., arr. 13 Oct. te Sabarg. Medan, uitr., vertr. 11 Oct. v. Caitania. Rindjani, thuisr., vertr. 13 Oct. v. Colombo. SLwdoro, thuisr., pass. 13 Oct. Perim. Wilis, tiluisr., pass. 14 Oot. Ouessant. Insulinde, uitr., pass. 12 Oot. Ouessant. Kawi, vertr. 12 Oct. v. Batavia n. R'dam. Menado, uitr., arr. 12 Oct. te Onrust. Kon. Hollandscho Lloyd. Tlmburglia, thuiisr., vertr. 14 Oct. v. Cherbourg. Zeolandia, uitr., pass. 14 Oct. Ouessant. Geflria, uitr., pass. 13 Oct. Ouessant. Maasland, vertr. 13 Oct. v. AVlfim n. Hamburg. Drechteifand, arr. 11 Oct. v. A'dam te Buenos Ayras. Kon. Paketvaartmaatschappij. Benkoelen, v. R'dam u Batavia, pass. 13 Oct. Fi- nisterre. Kon. West-Indische Maildienst. Van Renaselaer, arr. 10 Oct. v. A'dam te Trinidad. Prins der Nederlanden vertr. 7 Oct. v. Trijadad n. Demerara. Flora, vertr. 8 Oct. L. Guayra n. Kaap Haïti. Neptunus, arr. 12 Oct. v. Puerto Baxrios te King ston, Jam. Calypso, vortr. 13 Oct. v. A'dam n. Guatomala. Jan van Nassau, vertr. 10 Oct. v. Callao n. Mol lende. Nückerie, arr. 13 Oct. v. Hamburg te Adam. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Glaucus, v. Japan n. A'dam, arr. 11 Oct. te Qo- lombo. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam, vertr. 11 Oct, Horgkong. Sarpedon, verfcr. 8 Oct. v. Batavia n. Adam. Holland—Amerika Lijn. Arasteldijk, v. R'dlam ri N.-Orieans, arr. 13 Oct. te Tampico. Burgordijk, v. R'dam n. N.-Orieans, arr. 13 Oct. te Santander. Noordam, v. R'dam n. New-York, Daas. 13 Oct. Scilly. Noorderdijk, air. 13 Oct. v. R dam te Tacoma. Sloterdijk, arr. 14 Oct. v. Australië, 1, v. Liver- pool, te R'dam. Eemdïjk, v. R'dam en Hamburg n. d. I acifickust. vortr. 13 Oct. v. Londen. Kinderdijk, v. R'dam n. d. Pacifickust, pose. 13 Oct. Dungeöess. Noordam, v. R'dam re New-York, vertr. 13 Oct. v. Plymouth. Mjij.g/TnTn v. R'dBün n. N. Orieons, vertr. 11 Oot. v. Tampico. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. New-York. pass, 12 Oot. Cape Race. HollandAustralië Lijn. Salatiga, arr. 13 Oct. v. R'dam te Sydrey. Andover, thuisr., arr. 13 Oct. te Duinkerken. HollandBritsch-Indi'd Lijn. Aldobaran, arr. 13 Oct. v. Hamburg te R'dam. Ridderkerk, thuisr., vertr. 12 Oct. v. Rangon. Btadsdiik, uitr., pass. 10 Oct. Perim. Toba, uitr., pass. 12 Oct. Gibraltar. HoIL O.-Azië Lijn. Tjlsondarl, v. Dalny n. R'dam, arr, 11 Oct. te Hongkong. Oldekerk, uitr., vertr. 13 Oct. v. Lissabon. Tosari, uitr., pass. 12 Oct. Po.lnt de Golle. Holland Oost-Afrika.lijn. Mercurlius, arr. 14 Oct. v. Hamburg te A'dam. Mercurius, vertr. 12 Oct. v. Hamburg n. A'dOm. HollandZuid-Afrika Lijn. Jagersfontein, thuisr., pass. 11 Oct. Dakar. Randfontoin, uitr., vertr. 12 Oct. v. Luderitzbocht. Rotterdam—Znid-Amcrika Lijn. Sirrah, arr. 14 Oct. v. Hamburg te R'dain. Alcor, uitr., arr. 12 Oct. te Montevideo. Java—Now-York Lijn. Java, v. Java n. New-YoTk, arr. 12 Oct. te Genua. Vccndijk, v. New-York n. Java, arr. 13 Oct. te Cantania. Java—China—Japan Lijn. Tjüliworg, arr. 11 Oct v. Bat. te Shanghai. VISSCHERIJBERICHTEN. 13 Oct 192L Aangevoerd door 7 kordors: 480 middeltongen stuk 0.80; 160 kleine tangen p. stuk 0.15; tarbotten p. stuk 6; 20 roggen p. stuk 1^5; 14 kisten zetechol p. kist f 10—12; 62 kisten kleine schol p. kist 8150; 6 kisten acbnr p. klist 2,50—3. 14 Oct. 1921. Aangevoerd doer 11 kordors: 580 middeltongon p. «huk f 0.80—0.35; 820 kleiine tonton p. stuk 0.15: 8 tarbotten p. stuk 57; 20 roggoni p. «luk 1.26; 8 kiston zetsahed n, kist 11—18; 182 kisten kl. schol p. kist f 4.50—10 kisten si har p. kist f 2 BROEK OP LANQENDIJK, 14 Oot 1ÖU1. Blauwe aardappelen 4,80, bmvo's f 0—0.70, gn-ove uien 8,60—9.20, drielingen 0,10—7.00. pop 8,20. poen 8-M3.80, roodeknel 8.80—5,90. kleinere 2.50—8, gele kool 3.104.20, kleiner* 1.70—S,90, witte kooi 2.60i—4.10, kleinere 1- -2.80 per 100 K.G. Van Helder alle weekdagen, behalve Dinsdags, 's morgens 7.45. Van Amsterdam alle weekdagen 9.30 Dienstregeling ingegaan 1 October 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 7.45 v.m. 11 v.m. 2 45 n.m. Vertr. Helder 9.15 v.m. 12 15 n.m. 4.15 n.m. Op Zon- en Feestdagen; Vertrek Texel 7.45 v m 2 45 r m Vertrek TT«Mcr fi ip> -• m

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10