Is geconstrueerd, Is een groot suooes gewor den. De vleugel, uit één stuk gemaakt van mahoniehout, gelijkt op den gespreiden vleu gel van een ATbatrosvllegtulg. Een Martin- side, waarop de vleugel gemonteerd was, steeg stijl op, bereikte een hoogte van: 8000 voet in 72 seoonden en vloog met een1 snel heid van 184 mijl. Deze machine was toege rust met een Hispano-Suiza van 800 P.K. Men verwacht, dat er spoedig een snelheid van 2 800 mijl zal worden bereikt. BB85SBSBBSMX Zonderling. De Nieuwe Courant schrijft: Onze oorrespondent te Genève meldt aan het Blot van zijn Donderdagmorgen met groote vertraging ontvangen brief over de laatste zitting van de Volkenbondsvergade- ring, iets over de warme hulde aan den voor zitter bij het scheiden gebracht In dat verband zegt hij terloops, dat hij reeds daarover geseind bad. Dat telegram heeft ons niet bereikt Het blijkt Woensdag avond tegen elf uur in Genève zijn afge geven, en blijkens een ons op verzoek ge seinde herhaling gewaagde dit telegram van de ontroering, die zich van de aanwezige Ne derlanders meester maakte bij de spontane huldiging van den' voorzitter. Tegelijkertijd en In dienzelfden geest heb ben ook andere Nederlandsche dagbladoor- respondenten te Genève aan hun bladen ge seind over den geweldigen indruk, dfen het slot der vergadering op hen gemaakt had. Die telegrammen zijn geen van alle over gekomen, waar zij zijn blijven hangen, moet een onderzoek nog uitmaken. Het feit zelf is evenwel te zonderling om er niet met een enkel woord van te gewagen. Aan bloot toeval te gelooven, valt ons zeer moeilijk. Wie kan er belang bjj hebben, dat berich ten over de huldiging van een Nederlandsch diplomaat hun doel niet bereiken? Zit er er gens een censor op de lijn tusschen Genève en Nederland? Nieuw model bankbiljet van 25. De directie van De Nederlandsche Bank maakt in de „St. Ot." bekend, dat zij na 15 Oct a^. een nieuw model bankbiljet van 25 in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet vertoont in het midden op een gegraveerden achtergrond den volgenden tekst: DB NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan toonder VIJF EN TWINTIG GULDEN. Deze woorden met den achtergrond, in rood gedrukt, zijn omgeven door een in de zelfde kleur gedrukten gegraveerden rand, in de vier hoeken waarvan de waarde-aandui ding 25 voorkomt. In dezen rand bevindt zich boven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje (Willem den Zwij ger), met ter weerszijden de woorden „Ned. Bank" en in de benedenzijde een Hollandsch riviergezicht, terwijl in Me staande randen, welke het biljet omsluiten, links een zittende Merourius met staf en "rechts een oud-'Hol- landisch zeilschip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit grijze lijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van hét biljet vertoont in het midden een afbeelding van het gebouw van De Nederlandsche Bank te Amsterdam, welke afbeelding, evenals de geheele ondergrond, grijs is getint. Slechts de plaats, waar de strafbepaling van art. 232 van het Wetboek van Strafrecht is afgedrukt in de onderzijde van den rand, welke de afbeelding omlijst, is wit gelaten. De bovenkleur van dezen rand is ter linkerzijde lichtgroen, welke kleur naar rechts in zacbtrood overgaat. In de beide zijvakken van den rand is het waardecijfer 25 afgedrukt, terwijl de woorden „Ned. Bank" in het bovenvak zijn aangebracht. Serieletter en nummer zjjn aan de achterzijde van het biljet driemaal vermeld, t. w. in het bovenvak en onder in de beide zijvakken, terwijl onder het waardecijfer aan beide zijden de dagtee- kening van het biljet onder het woord „Am sterdam" ls gedrukt. De biljetten zijn geda teerd van 11 Mei 1921 af. De biljetten worden gedrukt op, aan alle zijden recht afgesneden, papier van ongeveer 17,4 bi) 10,1 centimeter, waarin in het midden ala watermerk voorkomt een gevleugelde staf (met de letters N. en B. Zij worden ter voor zijde voorzien, van den stempel der haindtee- fcening van den president en den secretaris. De verbinding der U-oevera. Aangaande den stand van het belangrijke vraagstuk van de verbinding der IJ-oevors vorneemt het „Hbl." het volgende: De dienst der Publieke Werken heetft, met betrekking tot de te aanvaarden oplossing, zijn stand punt bepaald. De daarvoor aangewezen com missies van bijstand moeten echter haar oor deel nog kenbaar maken. Wanneer dezen, èn het College van B. en W., zich met de zienswijze van P. W. veree nigen, zal de Raad, vrij kort na de behande ling der Begrooting, voor het nemen van een principieele beslissing worden gesteld. Als de oplossing, die P. W. zich denkt, wordt aanvaard, zal het plan van directeur Bos worden uitgevoerd, d. i. het bouwen van een vaste brug van een punt achter het Cen traal Station naar de overzijde en op zulk een hoogte, dat de binnenvaart geen belemme ring van de overbrugging ondervindt. Die brug zal dienen voor het verkeer van voet gangers, trams en wagens. Veor de groote vaart zal, in verband met de ligging der handelsetablissemerjten in het oosten der stad, aan de uiterste noordgrens der gemeente een kanaal worden gegraven van 300 M. breedte, dat, In boogvorm, weste lijk uitmondt tegenover het Noordzeekanaal oostelijk in het havenoomplex-Oost, volgens het eenigermate beperkte plan-Bos westelijk van de Oranje-sluizen, die later, in verband met de totstandbrenging der Zuiderzeewer ken, zullen worden verplaatst. Een tunnel onder het kanaal zal den ver bindingsweg vormen tusschen Groot-iAmster- dam en Noord-Holland, boven de stads grenzen. De door de Kamer van Koophandel en Fa brieken tegen, de overbrugging van het IJ geopperde bezwaren zijn, naar de meenirg der deskundigen van P. W., niet zwaarwich tig: want alleen dèn zal men het'zonder over brugging kunnen stellen, als aan den over Lichtschip «Noord-Hinder® beschadigd. Dreigend conflict In de suikerindustrie. Het bestuur van den Ned R. K. Fabrieks- arbeddersbond St. Willebrordus heeft d.d. ,7 October aan de arbeiders werkzaam in de suikerindustrie een schrijven gericht, waarin zij werden aangespoord om op het eerste sein van dat bestuur den arbeid te onderbreken, wanneer met de suikerindustrieelen geen overeenstemming verkregen wordt omtrent de door dat bestuur gewenachte behoorlijke arbeidsvoorwaarden. Tevens werd door dat bestuur samen met verschillende andere vereenigingen van fa brieksarbeiders een brief gericht tot de di recteuren der in het Zuiden van ons land in exploitatie zijnde suikerfabrieken, waarin krachtig wordt opgekomen tegen het besluit van genoemde directeuren om het loon van de campagne 1920 voor 1021 met IQ procent te verlagen en onomwonden uitgesproken dat van de handhaving daarvan allerlei moeilijk heden in het bedrijf het waarschijnlijke ge volg zullen zijn. De directie van de suikerfabriek „Zeeland® te Bergen op Zoom heeft daarop 12 October ojn. geantwoord: „Wij kunnen het niet met u eens rijn, dat de directies der suikerfabrieken voor den ge schapen toestand verantwoordelijk zijn. Wan neer twee partijen het niet eens zijn, heeft elke partij het recht zich van medewerking te onthouden, maar dat geeft nog niet het recht de andere partij: moedwillig te benadee- len. Wanneer u uwe leden had geadviseerd geen betrekking bij ons aan te nemen, was dit uw volle recht, ook al meenen wij, dat een hoogere looneisch op het ©ogenblik on gemotiveerd en ongerechtvaardigd ia Uitkomsten Staatsmijnbedrijf sedert 1 Januari j.L (Schriftelijk beantw. vragea Op de vragen van den heer De Kanter betreffende de financieels uitkomsten van bet Staatsmijnbedrijf sedert 1 Jan. 1021, ant woordde de Minister van Landbouw: De geldelijke uitkomsten van het Staats mijn bedrijf over de maanden Jan. tot en met Aug. 1021 zijn als volgt: Opbrengst der productie28170.423,54 Productiekosten 27.821.082,42 Bruto-overachot 848.44112 B.206.QQQ, Verlies 1.447.658,88 Berekend per tan netto-productie zijn de uitkomsten als volgt: Opbrengst 24,09 Pioduotiékosten 28,86 ArrondlsBements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken. Bruto-overachot 0,78 Geraamde afSchjriövtngen 1.00 Verlies 1,28 Ter vergelijking volgen hieronder die over eenkomstige oijfera over 102Q, ontleend aan het verslag der Staatsmijnen over dat Jaar: Productiekosten 20,21 Bruto^oversohot ff,24 Afschrijvingen en reserves 6,04 Winst 2,20 De Dultsche trawlers. Nieuwe zaken. Elseh tegen de niet verschenen beklaagde 25 boete subs. 25 dagen. gemengd nieuwa Apen-amok. Aanvaring op het IJ. EeU geheimzinnige zaak. Een geketende gevangene ontsnapt van een schip. Gerulmen tijd geleden hebben wfj melding gemaakt van een geschiedenis van een em ployé van het abbetolr ln de Parijsohe wijk La Vilette. Een algemeen geacht burger. Die intuvohen gebleken ia het intelleotu- eéle hoofd te rijn van oen moordenaars- en inibrefceirabende. Hij verdween op zekeren dag spoorloos uit zijn woonplaats. Een half laar goleden herkendö do politie te Rio do Janelro in een welgezeten exportagont Bap- tlste Travall (zoo heette da slaohter-moorde- naar-inbroker). Do uitlevering werd toege staan en Baptisto ging half Sopt. scheep naai Maraeillo aan boord van do „valdlvla". Maandag is de boot in do Fransoho haven aangekomen. Doch zonder Baptlste, zoodot do Parijsoho dotoctives, die gekomen waron om hem ln ontvangst to nemen en onder ste vig gelelde naar Parijs te brengen, onver richter zake konden terugkeeren, na van den kapitein van het schip vernomen te hebben wat er gebeurd is. Wilde zwijnen. De Seoretaris De President. kant 'geen terreinen meer voor woningbouw worden uitgegeven. Daarvan kan geen sprake zijn, er worden telkens zulke gronden voor woningbouw in gereedheid gebracht en de bevolking, die er thans reeds vele duizenden .bedraagt, zal in afzienbaren tijd, door vesti ging van nieuwe woonblokken, met vele tien duizenden worden vergroot. De brug zal voor de binnenvaart, door haar hoogen bouw, geen belemmering zijn. Het andere (bezwaar der Kamer, dat er tientallen van jaren met het plan-Bos zullen zijn gemoeid, wordt door den ontwerper niet gedeeld. Integendeel is hij, bij nadere beschouwing, tot de overtuiging giekomen, dat het werk op vrij korten termijn gereed zal kunnen zijn. Met het oog op den bevolkingsaanwas wordt een oplossing van het vraagstuk door uitbreiding van het aan tal ponten, door P. W. onvoldoende geacht. Wat de kosten betreft, de leiding van be doelden dienst is van oordeel, dat door de exploitatie der te verkrijgen gronden, een groot deel der voor bet plan benoodigde uit gaven, zal worden gedekt. Volgens Donderdag ontvangen draadloos bericht, is het Engelsche stoomschip „La- ristan", van Montreal naar Rotterdam, met het lichtschip Noord-Hinder" in aanvaring geweest. Beide vroegen assistentie, welke van Hoek van Holland vertrok „Maar dat u de menschen met ons een overeenkomst laat sluiten met het vooropge zette doel, die onder de campagne te doen verbreken, is onjuist en onrechtvaardig. Wij zijn overtuigd, .dat u de macht hebt, veel on heil aan te richten, maar ODbouwend werk verricht u niet.'' Geraamde afschrijvingen Zitting van 11 October 1921. P. de W., Texel. Mish.; 1 maand gev. J. M. v. D., huisvr. A. N., Helder. Mish.; 25 boete subs. 25 dagen. P. K., Helder. Beleediging ambtenaar. Als voren. A. H., Helder. Mishandeling. Als voren. Opbrengst 88,45 Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat de oorzaak van het verlies Ligt in de daling dor kolenprijzen, welke slechts voor een klein gedeelte goedgemaakt kunnen worden door goedkoopere materialen en lagere loonen. Daar de productie-kosten voor ruim 8/5 be staan uit loonen en sociale verzekering, was het onmogelijk de daling van .den kostprijs gelijken tred te doen houden met de vermin dering der opbrengst Maatregelen zijn genomen om door een zoo zuinig mogelijk beheer de zelfbosten nog tot een lager peil terug te brengen. Getracht zal worden op deze wijze het geleden verlies in te halen en verdere tekorten te voorko men. Hierbij moet echter in het oog worden gehouden, dat de resultaten van een mijnon derneming in hooge mate beheerscht worden door den toestand der kolemmarkt, welke op het oogenblik buitengewoon onzéker ia Volgens te IJmulden in visscherskrlngen ontvangen berichten is binnen enkele da gen van de Duitsche regeering een verbod te wachten aan duitsche stoomtreilers om in vreemde havens te markten. Aan stoomtrei lers, die daarmede zullen doorgaan, zullen in Duitsche havens geen kolen worden ver strekt. Dit verbod zou een gevolg zijn van den drang van den Duitsohen kleinhandel, die zich beklaagd heeft, dat in Duitschland geen goedkoope vischsoorten in voldoende mate worden aangevoerd, zoolang het mee- rendeel der Duitsche stoomtreilers in vreem de havens ter markt gaat. Een ernstige broedertwist. Op 15 Juli werd hot Westplein ln opschud ding gebracht door een scène tusschen de gebroeders D. en O. M., die een gewoon fami liestandje geheel in de schaduw stelde. D. M. is reeds lang zeer verbolgen op zijn ouderen broeder O., tegen wien hij allerlei grieven koesterde. O. m. zou O. hém in zijn brood hebben benadeeld en moest hij door zijn toe doen zijn woning verlaten. Op 14 Juli ont moette D. M. den 60-jarigen K. M. en vroeg hem: is de ploert, D. bedoelde zijn broeder O., al naar huis gegaan? Voorts vertelde D., dat over 14 dagen uitspraak zou zijn door den kantonrechter en dat hij zijn huis meest verlaten door toedoen van zijn broeder. Hij stélde zich zoo wraakgierig aan, dat de oude heer M. zich verplicht achtte om broer O., *n stijf rheumatisch en dus voor de edele vechtsport minderwaardig man, om maar niet uit zijn huis te komen, want zijn broeder zocht hem. iO. M. bleef dien dag dan ook maar thuis, maar den volgenden morgen dacht hij, dat de bui wel overgedreven zou zijn en begaf hij zich naar het Westplein, waar meerdere Visschers zich gewoonlijk ophielden. Ook D. M. was daar en vloog eensklaps ondèr de woordenNou heeft het lang genoeg ge duurd, nou steek ik je dood! met een lang mes op zijn broeder aan en wierp zich zoo onstuimig op hem, dat de man tegen den dijk rolde. Volgens verklaring van eenige getuigen, maakte D. met zijn mes verschillende ste kende 'bewegingen, maar in elk geval bekwam O. niet het minste letsel. De Commissaris van politie bemerkte in de verte het spectakel' onder de visschers en kwam spoedig ter plaatse en inviteerde de opgewonden broeders een voor een om op zijn bureau te komen om een verklaring om trent het gebeurde af te leggen. D. M. gedroeg zich echter onder dat ver hoor zeer wraakzuchtig en gaf het Voorn er men te kennen zijn broeder, die hem had benadeeld, belasterd en hem1 zijn huis uit wilde jagen, toch overhoop te zullen steken. Deze uitlatingen waren oorzaak, da; D. M. uit vrees voor herhaling van misdrijf werd gearresteerd en in voorloopige bewaring ge houden. Dinsdag stond D. M. terecht ter zake po ging tot doodslag. Zes getuigen waren gedagvaard, waarom der ook de 'broeder van beklaagde. Deze laatste verklaarde, dat zijn broeder hem onder de hierboven medegedeelde woor den: Nou steek ik je doodbij de keel had gegrepen en hem 3 stompen had toege bracht. G. M. begon toen te schreeuwen en toen riep zijn broeder: t Is goed dat je schreeuwt, anders had ik je dood gestoken. Maar morgen steek ik je toch dood. C. M. heeft geen lichamelijk letsel beko men. Maar hij heeft veel pijn geleden, omdat hij zeer rheumatisch is, en eenigen tijd het bed' moet houden. Voorts beweert O. AT., dat hij later in zijn jas aan de rugzijde een snede heeft gevonden van eenige oM. Op het bureau van politie is daar echter niets van gezien. Bekl. zegt, dat zijn broeder liegt. Hij heeft niet gezegd, zijn broeder te zullen doodste ken, wel zei hij: Nou heeft het lang genoeg geduurd. Ook ontkent hij op het bureau zich te heb ben uitgelaten, dat hij zijn broeder wilde vermoorden. Wel heeft hij gezegd: Ik weet niet of ik mijn broer in t vervolg wel met rust zal laten. De oude heer Karei M. heetft niets van den aanval gezien, maar wel de woorden gehoord: Nou steek ik je dood. De bejaarde getuige Gr. heetft bekl. zijtn broeder bij den hals zien pakken en zien achterover drukken tegen den dijk. Toen stak hij 2 maal naar hem. BekL riep, dat het nu maar moest gebeuren en anders zou hij het op eon anderen keer doen. Bcfld. bleef beslist ontkennen het voorne men gehad te hebben, zijn broeder te dood en. Het O. M. aoht het bewijs geleverd. Zoo wel door de aanwijzingen dis'door de verkla ringen deir verschillende 'getuigen en de ver klaringen van bekl., voor de politie afgelegd, en die nog eens door don officier weiden voorgolezen. Daaruit ls duidelijk gebleken, dat bekl. het voornomen had zijn broeder naar het leven te staan. Ook voor den Rooh- tor-Oommlssaris heeft hij gezegd: Ik zal hem wel hemonl Spreker roqulroert tenslotte 12 maanden gevangenisstraf. Verdediger, mr. Langeveld, zal kort zijn, omdat» er nog zooveel zakon te behandelen zijn. Toch kan pleiter niet nalaten eenige opmerkingen te maken omtrent het requisi toir,, de straf, die gevorderd is en den per soon van beklaagde. Het rapport der reolas- seéring deelde mede, dat bekl. veel misbruik maakt van sterken drank en zich niet wenschte aan te sluiten bij een geheelont- b'oudersvereenlging, daarom heeft de reolas- seering de hand van hem afgetrokken. Pleiter drukt daarover zijn leedwezen uit. Een streng toezioht van de vereeniging tot zedelijke verbetering op de daden van bekl. zou pleiter zeer nuttig achten. Voorts verklaarde pl. zich niet voldaan over de verschillende getuigenverklaringen. Pleiter vond het vreemd, dat nu op eens de broeder van bekl. voor den dag kwam met de snede in zijn jas. Pleiter trachtte aan te toornen, .dat bekl. niet heeft gestoken en is teruggetreden. Waar hij dus zelf zijn voor nemen heeft opgegeven, bleef alleen over poging tot mishandeling. Een poging tot doodslag is hier niet bewezen. Men zou het kunnen noemen een poging tot moord, maar dit is hem niet ten laste gelegd. Een voor nemen heeft wel bestaan, maar niet hèt voor nemen om zijn broeder het leven te benemen. Voorts 'becritiseerde pleiter de dagvaarding en drong op een voorwaardelijke straf aan.. Volgde re- en dupliek, waarop de behande ling der zaak wordt gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag. Een malle streek. De 22-iarige sleepbootstoker Bouke H., thans zonder yaste woonplaats, bevond zich 17 Juni op Wieringen en maakte zich teen aan een kleine overtreding der pL verorde ningen schuldig. Hij werd daarover deswege door de rijks- en gem.-politie aangesproken. Eerst hield hij de politiemannen een beetje voor den mal, door een valschen naam op te geven, maar later, toen hij bemerkte, dat het ernst werd, bood hij' hen 2 bankbiljetten van 10 aan als bélooning, indien zij van de over treding geen proces-verbaal zouden opma ken. De veldwachters waarschuwden B. her haaldelijk, dat dit strafbaar was, maar B. bleef aandringen, waarop proces-Verbaal werd opgemaakt ter zake poging tot omkoo- pdng. B. H., 'n vreemd, zenuwachtig persoon, stond Dinsdag daarvoor terecht. Hij beweer de beschonken te zijn geweest en bet zoo niet bedoeld te hebben. Toen de officier 25 boete subs. 25 dagen vorderde, barstte hij in tranen uit alsof hij tot levenslange 'gevangenisstraf was veroor deeld. De verdediger, mr. Langeveld, wees er op, dat het rapport van den burgemeester van Wieringen omtrent betel, zeer gunstig luidt en sloot zich voorts aan hij het clemente requisitoir van het O. M. Een vijand van de' vesting-artillerie. W. S. moest zich verantwoorden omtrent het feit, dat hij den vesting-artillerist B. op het Westplein (dat Wordt nog beroemd ln de Heldersche kronieken) in den avond van 18 Juli een slag tegen het hoofd heeft gege ven. Tévoren waren eenige vest.-artilloristen, waaronder B„ in een café beleedigd. Het is echter niet zeker of dit door bekl'. is ge beurd. Er heerschte onder de getuigen een begripsverwarring betreffende de bekl. en zijn broeder, die veel op hem gelijkt vrijwel hetzelfde gekleed schijnt te zijn. Eisch 25 boete subs. 25 dagen. Die heeft wat te goed. De 24-jarige ikellner W. N. 'V. ziet er zoo op het oog niet onhebbelijk uit. 'n Mooie krullebol, 'n 'kwiek snorretje en 'n paar halve tochtlatten, in één woord, 'n leuke tiep. Maar daar 'blijft het ook by. Geestelijk schijnt hij niet bijzonder uit te blinken en maatschap pelijk is hij op het oogenblik heelemaal niets waard. Hij heeft tal van rijwieldiefstallen, in alle oorden van het land, op zijn geweten en hij moet voor een aantal rechtbanken zich daaromtrent nog verantwoorden. Momenteel is hij gelogeerd in de strafge vangenis te Haarlem, alias „De paraplu", waar hij nog een tweetal straffen Imoet on dergaan. BékL, die geboeid' in de rechtszaal wordt gebracht, heeft zich ook te Helder aan rijwielverduistering schuldig gemaakt door op een dag in Mei aldaar bij den rijwielhan delaar M. een damesrijwiel te huren, welk rijwiel hij later in een café heeft verkocht voot 30 aan den koopman Gerrit M. BekL erkent hetgeen hem is ten laste ge legd en "maakt den indruk zeer imbecil te zijn. De officier deelt mede, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de geestvermogens van bekl. en acht het gewenscht voor de verdere behandeling der zaak het resultaat van dit onderzoek af te wachten. Oonform besloten en de zaak voor onbe- paalden tijd geschorst. Een nachtelijke scheldpartij. De schilder J. B. te Anna Parulowna kwam in den nacht van 9 op 10 Juli wat opgewonden thuis en begon toen heel wat spectakel te maken tegen zijn bovenbuurman, den land bouwer R„ die tijdelijk de woning boven de werkplaats van B. heeft betrokken als ge volg van den woningnood. B. was op R. reeds verstoord, omdat deze meer water uit de welput had betrokken, dan B. behoorlijk achtte. B. begon nu met een stuk hout tegen den zolder te stompen en riep zijn bovenbuurman allerlei beleedigende woorden toe. Wij zullen die uitdrukkingen verder niet releveeren, want zij dragen niet bij tot ver betering van onze educatie. Genoeg zij het gezegd, dat de schilder Dinsdag ter zake beleediging terecht stond en tegen hem 15 boete subs. 15 dagen werd gevorderd. Oeen eerbied voor de grijze haren. Do fabriekarbeidster J. A. P. scheen reden te hebbon om zich verstoord te achten op de 70-jarigo sorteerstor van dezelfde fabriek, de Wed. G. ZIJ gaf daarvan blijk doo-r op 27 Juni het oude mensch, dat zij op straat ont moette, aan te vallen en haar tegen rug en borst te stompen, Prügelsuppo. Ook had zich nog te verantwoorden de 48-jarige metselaar A. S„ te Maagdenburg Sboren en thans te Hélder woonachtig. ski. scheidde op 4 Aug, op de Pabrleks- gracht een paar vechtende jongens, waarop ae 12-jarige E. v. d. H. hem het scheldwoord „rotmof" toevoegde. Daardoor werd de man driftig en diende den knaap een flinke portie „prügelsuppe" toe. De president deelde bekl. mede, dat men in Nederland niet gerechtigd is om op eigen houtje te .jprügelen" en men, wanneer men daarvoor reden heeft, zich moet wenden tot de politie em assistentie.' Tegen bekl., die in een mengelmoes van Duitsch en gebroken Hollandsch zijn ver dediging voerde, vorderde het O. M. 16 boete subs. 16 dagen hechtenis. De winkel van een dierenhandelaar te Utrecht trok meer dan gewone belangstel ling. Er waa namelijk een aap uit een niet zeer tralievaste kooi losgebroken en een maal'in het genot zijner betrekkelijke vrij heid (de winkelier was afwezig, doch de zaak zelve was dicht), besloot het dier daarvan naar behooren gebruik te maken. Zijn eerste werk was een sprong naar de gaslamp, waar mede het beest allerlei vermakelijke manipu laties uithaalde. Een der armen van de iamp werd geheel krom gedraaid en van een gloei kousje bleef niets anders over dan eenig stof. Vervolgens werd de inhoud van eenige zakjes zaad geledigd; daarna werd een paar goudvischjes de kop afgebeten. Een paar vo gelkooien, waarvan de bewoners de dood schrik op het lijf werd gejaagd, werden om vergeworpen, en Juist waa ons aapje (want het waa maar een klein beestje) bezig „de eerste hand® te leggen aan een fraaien pa pagaai, toen erger werd voorkomen door een politieagent, die juist het peroeel waa ge passeerd en in een smederij een looper was gaan halen. Toevallig was deze agent een bekende van den huize dus ook een bekende van Kees, den aap. En toen Kees zich bij zijn naam hoorde noemen, staakte hij oogen- blikkelijk zijn Spielereien en liet zich, mak als een lammetje, weer in zijn thans wat be ter verzekerde kooi plaatson. (U. D.) Woensdagmiddag, omstreeks vijf uur, heeft op het IJ, ter hoogte van den Val- kenweg, een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee vaartuigen, nJ. de Haarlem Packet® van de firma W. Bus en het Duit- sche Rijnschip „Ritselheubor 4", gecharterd door de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij. De oorzaak van de aanvaring is niet met zekerheid vast te stellen. Het is op genoemd uur op liet IJ zeer druk. Bootjes van de „Ne derland® en van de Amsterd amsch e Droog dok Maatschappij brengen werklieden naar de stad en de gemeente veerponten zijn zeer zwaar belast, wat het manoevreeren moeilijk maakt. 'Het is niet onmogeiyk, dat een van dé ferry-ibootjes de bewegingen van het Rijn- schip heeft gehinderd. Hoe het ook zij, de JRitselheuber® voer met den voorsteven tegen de „Haarlem Pac ket" en boorde een diep gat in de stoomboot ter hoogte van de machinekamer aan bak boord. Het Rijnschip kwam van Zaandam en was op weg voor de Levantkade, de Haariemsche boot kwam van de Oostzijde met bestemming Haarlem. De packetboot was zeer zwaar ce laden en sleepte een zolderschuit, welke even eens zeer diep lag. [Dat het ongeval betrekkelijk goed is atfge- loopen, is te danken aan bet optreden van den kapitein der „RitseLheuber® den heer Jao. van t' Noordende. Had hij doen terug slaan, dan was de packetboot dadelijk vol geloopen en gezonken midden in het vaar water. Dan zou zeer waarschijnlijk een groot gedeelte van de twintig passagiers zijn ver dronken w zou het vaarwater versperd zijn 'geweest. De kapitein gaf echter volle kracht voor uit, zoodat de voorsteven ln het gat van de packetboot bleef zitten en dit grootendeels dicht hield. Met een groote boog dreef het Rijnschip de aangevaren boot tot den wal bij de voorhaven van de Willemsluizen. 'De bemanning van de „Haarlem Packet® was zeer overstuur en sprong over boord, zonder aan de passagiers te denken. De Duit- schers slaagden er echter ln alle passagiers op het Rijnschip te brengen. De boot van de havenpolitie, die zeer spoedig ter plaatse was, nam de schipbreukelingen over. De packet-boot verdween in de diepte alleen de pijp en de mast staken boven water en trok de zolderschuit, die zeer kort gemeerd was, mee. Massa's vrachtgoederen dreven op het IJ rond. De „RLtselheuber1' bleek niet erg bescha digd en kon naar haar ligplaats opvaren. Naar de oorzaak van het ongeval zal een breedvoering onderzoek worden ingesteld. De .Haarlem Packet", die rechtstandig was gezonken, helde hedenmorgen vrij sterk naar bakboord over. De deklading was voor een gedeelte aan 'boord gebleven. Vaten, wel ke te water waren gerold, zijn vanmorgen op- gevischt Hedenmiddag zou het lichten van de pao- betboot worden aanbesteed. In vervolg op het 'bericht, dat op het kerk hof te Wognum (N.-H.) een ledige doodkist is opgegraven, bleek na informatie aan de „Msb.u dat deze kist ongeveer 25 jaar terug met het lijk van een 17-jarig meisje uit Hoorn is ter aarde besteld. Men denkt aan misdaad. Een ernstig onderzoek Is Ingesteld De hut van den gevangene was verbouwd tot een ooi, waarin hij w avonds, stevig in de ijzers gesloten, werd opgeborgen. Tijdens het binnenlloopeni van Las Palmas bracht de kapitein Baptisto een bezoek om zich te overtuigen, of zijn gast behoorlijk verzorgd was, waarbij hij constateerde, dat deze in de ijzer» zat Te middernacht echter vermiste de wacht Travail: in zijn cel lagen slechts de doorge- veilde ijzers. De man zelf was blijkbaar door de patrijspoort ontsnapt. Las Palmas werd tevergeefs doorzocht In Zwitserland, in de streek van Gronin gen bevond zich dezer dagen een kudde van 20 wilde zwijnen. In den nacbt van Zaterdag op Zondag trachtten de dieren het kanaal van Aesoh naar Grellingen over te zwemmen bij de spinnerij van Grellingen. De slui»- meester van de spinnerij boord het geknor der dieren en maakte alarm. Met geweer schoten en bijlslagen maakte men zestien beesten af; de leider van den troep en drie andere wisten te ontkomen. Deze wilde zwij nen zijn niet de gewone borstelige dieren uit deze streek, doch een ander, minder wild soort, waarvan in den oorlog verschillende exemplaren in vrijheid gesteld zijn en dat zich sindsdien met de inheemsohe wilde zwij nen heeft vermengd en zich rijkelijk heeft voortgeplant.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2