HEIDEISCHE C11IANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 15 OCTOBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Een gomden echtpaar. In de Middenstraat lig woont het echtpaar de Jong dat 2 November 60 jaar getrouwd is. De Jong is oen oud zeeman, die inder tijd vele reizen om de Kaap heeft gemaakt toen de zeilschepen naar Indië nog dezen weg namen. Niet minder dan 14 maal heeft hij de reis gemaakt. Die duurde toen 14 maanden, eens zelfs is hij 28 maanden weg geweest. Na zijn reizen op de groote vaart heeft hij als scheepstuig-er en soheensrunner getracht zijn kostje te verdienen, en is ten slotte haringvissoher geworden. Hij heeft de „Brambletie" die met katoen geladen was, naar Londen gebracht, waarbij dit schip aan den grond geraakte. VOOR EEN BETERE SPOOR- DIENSTREGELING. De Economische Commissie heeft besloten, eene krachtige actie te voeren, om ln 1922 een betere Zomerdienstregeling te verkregen ZIJ noodlgt daarom alle belanghebbenden alt, de Commissie (Stationstraat 8) schrif telijk ln te lichten over de nadeelen, die zij uit hunne ervaring kannen mededeelen en die een gevolg zijn van de gebrekkige dienst regeling. Deze mededeellngen moeten zoowel het personen- als het goederenvervoer omvatten. Helpt allen mede, om de Commissie een groot aantal gegevens te verschaffen, om een krachtige actie te kannen voeren. Namens de Commissie, A. W. MICHELS, Secretaris. Te Is-Gravenhage slaagde voor het voorloopig machinisten diploma de heer L. H. Veldhuizen alhier. Bij het te VGravenhage gehouden exa men slaagden voor le officier groote vaart, de hoeren, C. J. Kikkert, K. Troost, en S. Koorn, 'alhier. Leveringen. De levering van aardappelen voor het gar nizoen Helder la toegewezen aan den heer O. van Os, Spüorgracht alhier, tegen den prijs van 6.07 de 100 KX3-. De beide oude menschen de Jong Is thans 88 jaar leven geheel op zichzelf. Zij hebben ikinderen, die zelf al een zilveren bruiloft achter den rug hebben. Men zou zoo gaarne dezen ouden menschen een feestelijkheid je bereiden en verzocht ons dit hun gouden feest in de courant te willen zetten. Hetgeen wij met genoegen doen. Aanbesteding. Onderhoudswerken Marine-bakkerij. Door de Directie vun 's Rijkswerf te Wil lemsoord werd Vrijdagmorgen aanbesteed het verrichten van onderhoudswerken aan de Marine-Bakkerij aldaar. Ingekomen wa ren 12 biljetten, nJ.M. C. van der Plas 5915, I. L. van Os 5300, Gebr. Ran 5250, A. Krijnen ƒ5082, K. Zeeman ƒ4932, Gebr. Van Pelt f 4777, R. N. van Os 4575, H. Rie- mers 4565. Sterrenburg Boerdijk 4500, H. Freeke 4436, T. Drijver 4849, J. Stee man 4260. Allen te Helder. Aanbesteding. Verbouwing Scholen Nos. 3, i en 5. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Vrijdagmiddag ten raadhuize aldaar aanbesteed het verbouwen en uitbrei den van diverse scholen, alsmede het leveren en plaatsen van sohoolmeubedon. Hiervoor waren de volgende biljetten ingekomen: a. Het verbouwen en uitbreiden van School No. 3 aan de Schoolstraat: S. Butter, Alkmaar, 86068,85; A. Krijnen, Helder, 84591.G. Lastdrager, Helder, 82526; K. Zeeman, Helder, 81554; Gebr. Smit, Helder, f 80850; H. Riemers, Helder, ƒ30625; Sterrenburg Boerdijk, Helder, ƒ80600; J. Steeman, Helder, ƒ27890. Glas-, schilder- en verfwerk hiervoor: P. Vermeulen, Helder, 1150; H. Freeke, Helder, ƒ945; S. Sohellinger, Helder, ƒ896; J. de Kok, Helder, f 887. h. 'let verhouwen en uitbreiden van School No. 5 aan de Weststraat: S. Butter, Alkmaar, ƒ26500; Gebr. Van Pelt Helder, 25996; G. Lastdrager. Helder, f°4999; A. Krijnen, Helder, ƒ24961; Gebr. Smit. Helder, ƒ24800; H. Riemers, Helder, f 28983: A. van der Wouw, Helder, ƒ22500. Starrenburg Boerdijk, Helder, 21960; J. Steeman, Helder, f 20983. Glas-, schilder- en verfwerk hiervoor: P. Vermeulen, Helder, f 997Gebr. de Boer, Helder, 796; J. de Kok, Helder, 685; H. FrpeJke, Helder, f 680; S. Sohellinger, Hel der, 589. r. Het verbouwen en uitbreiden van School No. 6 aan de Vischmarkt: Van Os. Helder, ƒ24942; S. Butter, Alk maar. 21213.47; G. Lastdrager. Helder, f 19175; A. Krijnen, Helder, 19000; Gebr. Van Pelt. Helder, ƒ17855; H. Riemers, Hel der, ƒ17777; T. Drijver, Helder, ƒ16800; Starrenburg Boerdijk, Helder, f 16530; A. van der Wouw, Helder, 16500; J. Steeman, Helder 14790. Glas-, schilder- en verfwerk hiervoor: P. Vermeulen, Helder,- f 1113; Gebr. de Boer. Helder, 884; H. Freeke, Helder, 790; J. de Kok, Helder, 720; S. Sohellinger, Hel der, 697. d. Het leveren en plaatsen van school- meubelen voor de uitbreiding der Scholen Nos. 3, 4 en 5: J. Fabel, Haarlem, ƒ13644; N. V. de „Ne- mico", Zeist, ƒ12428; Jac. Zijip Jz., Zuid- Scharwoude, f 11102; H. R. Ritsma, Helder, 10549.75; T. Alkemai, Grootébroék, f 10500; C; Quak, Helder, 10210; C. M. van La turn, Alkmaar, ƒ10110. „Voor hen die viel en". De hoofdprijs der loterij. De hoofdprijs van de marineloterij welke 2 Augustus getrokken heeft, is nog niet af gehaald naar „Het Vad." meedeelt Hij be staat, zooals men weet, uit een automobiel! Welk gelukkig-zorgelooze of zorgeloos- gelukkige heeft de trekkingslijst nog niet geraadpleegd? Of moeten we denken, dat het lot vernietigd is of verloren gegaan? In het laatste geval is het zoo erg niet, want dan komt de auto aan het comité en wordt de opbrengst der verkooping in het Marine- rampenfonds en' het fonds voor het Marine- mOnument gestort. Intusschen geven we nog eens het gelukki ge nummer: 19676. Gestrand. Donderdagavond omstreeks 8 uur strand de in de Bol een vermoedelijk Fransch mo torjacht Alanae komende van Hamburg en bestemd voor Ostende. Intusschen is het scheepje door vletter- lieden vlot gebracht, en werd de reis ver volgd. De militairs pensioenwetten. Gisterenavond was door de gecombineerde besturen der bestaande militaire bonden, ver- eenigd in de z.g. Cambo, een openbare ver gadering belegd ter bespreking van de mili taire pensioenwetten. Hoewel voor deze vergadering de pers niet uitgenoodigd was, oordeelden wij nochtans de zaak van genoegzaam belang voor ons blad, om daarvan een verslag te maken. Toen wjj om 8 uur „Casino" betraden, was de Voorzitter, de heer Prins, -reeds bezig aan zijn openingsspeech, zoodat wij het begin daarvan niet hébben geboord. 'Spr. wees er op, dat trots de beloften van de regeding deze steeds in gebreke is ge bleven de toegezegde wijzigingen aan te brenigen; de wijzigingen van 1915 waren op denzelfden grondslag opgebouwd van 1902. Uit verschillende Kamerverslagen, die spr. citeert, blijkt, dat wel degelijk beloofd was herziening van de militaire pensioenwetten, zooals nog minister Alting v-on Geusau aan het Kamerlid Wijk beloofde. Spr. gaat het verloop van de -geschiedenis na, steeds kwa men er allerlei vage voornemens en beloften. Nu is het gemakkelijk te spTeken van agi tatie-verwekken en tegen de Bonden te zeg gen: gij moet trachten die agitatie te onder drukken. Maar wij verwekken geen agitatie, die agitatie is er en het lz o-nze taak ze in vaste banen te leiden. Ons vertrouwen is tot nog toe steeds be schaamd geworden; tot op dit oogenblik zijn de wetten er nog niet, en steeds scheept men ons met vage beloften af. Wij- moeten er voor zorgen, dat thans ook Inderdaad begin November de wetten in behandeling komen. Namens de samenwerkende besturen heet 'spr. de aanwezigen welkom. Het woord- zal worden gevoerd door de heeren Tijssen uit Leeuwarden en Everaard. De eerste spreker begon met eenige woor den van welwillende critiek aan het adres van hen, die boven ons -gesteld worden en voor de afgedankte militairen „vaderlijk" zorgen, al is die zorg dan ook meer stiefva- d-erlijk. Immers, een goed vader kastijdt zijn kinderen. De zorg van de regeering doet denken dan het gesol met den onbekenden soldaat. Duizenden die zich hebben laten verminken, worden met weinig zorg behan deld, en één lijk van een of anderen soldaat wordt daarvoor geridderd. Hoe kunnen wij nog vertrouwen hebben in de regeering? De verklaring, dat de bur- ger-igepensionneerden bij de militairen voor gaan, is ons niet duidelijk. Lang voor de bur gerlijke wetten waren de militaire reeds in de Kamer ter behandeling. Met eenigen goe den wil ware er wel iets op gevonden de mili taire wetten eerst te herzien. De burgerlijke gepensionneerden genieten reeds lang 2/3 van hun traktement, de militairen nog maar 1/3. Wij zullen blijven protesteeren tegen het afvoeren van de agenda. Als er één categorie ls, die weet wat beloften van de regeering waard zijn, zijn het de onderofficieren. Ais wij zien wat er van het ontwerp-loon- regeling is terechtgekomen, hebben wij niet veel vertrouwen in de regeling der pensioe nen. Van den beginne af hebben wij getwij- aan de eerlijke bedoeling der regeering opzichte van de militaire pensioenwet ten. In deze tijden, nu niemand een woord ten gunste van -de militairen zal spreken om niet voor -militarist te w-o-rden aangezien, hebben wij niets te v-erwachten. Men heeft lak aan onze belangen; men heeft nog steeds hoop op g-o-edko-opere tijden en lanceert allerlei -berichten dienaangaande ln de pers. Men hoopt op loonsverminderin gen, en wil ook onze traktementen vermin deren. Dan wordt de pensioengrondslag ook zooveel lager. Ook de Amerikaan Bok heeft zich -onlangs in dien geest uitgelaten, dat de loonen hier veel te hoog waren. En de Neder- 'inndseh" pers nam d»1 "Wede-elln-con "rang over. Zijn ideeën zijn die van de autoriteiten; als men maar durfde, zou men het rond-'it zeggen. De Eerste Kamer gaat hierin voor. zooals spr. citeert uit een verslag. Het is misselijk, .nu de prijzen eenige nei ging tot daling vertoornen, dat deze geldhee- ren thans dadelijk een poging doen om de ambtenaren terug te werpen in hun armoedig bestaan. Wij hébben in den mobilisatietijd de brandkast van -de heeren beschermd en tot dank worden wij nu dé straat op gestoord. terwi.fi zij. die toen geen hand uitstaken, thans op hun villa's zitten en ons verpesten met den stank van hun automobielen. Men heeft ons deze uitlating verweten: wij verdedigden het vaderland, niet de brandkast Zoo moch-ten wij niet redeneeren. Maar wij weten wel beter en wij zouden- er nog niet over -snreken. als men on-s recht had ge-daan en niet zoo schriel behandel1-. Wij zullen niet ooHouden op deze onrechtvaardigheid t° wijzen. Wij hebben de actie pas ingezet toen wij tot de ontdekking kwamen, dat wel voor al lerlei regeeringsliefhébberijen geld was, maar niet voor ons. Spr. wijst op de kosten van oefening van politietroepen, burgerwacht, vrijwillige land storm, etc., waarmee het Nederlandsche volk zand ln de oogen wordt gestrooid-. Spr. gaat die geschiedenis van de mobili satie na. Toen was er ijver en lust tot wer ken; het ging goed; en de ibeloonlng bleef niet uit. Naarmate de mobilisatie verliep, werd de geest slechter, en het was het corps onderofficieren, dat er den moed inhield. De .Troonrede van 1919 erkende die verdiensten dan ook. Niettemin kwamen zo 's avonds van hun werk thuis en moesten zich dan weer be helpen met hun schriel inkomen. In dit ver band brengt spr. hulde aan de onderofficiers- vrouwen, die zonder morren haar taak eiken dag weer aanvaardden om met dit inkomen rond te pomen. De oudere onderofficieren, die jarenlang den lande gediend hadden, werden op straat gestuurd met een klein pensioen, mooie woorden en een medaille. En wat nu? Ar moede lijden, evenals tot dusver. En ook gij ontkomt daar niet aan. Een deel zal er nog aan ontkomen door ander weik, maar dan brengt men het pensioen in mindering. De regeering heeft geen haast; -burgerwachten vereischen meer zorg. In Seheveningen zijn ellenlange toespraken gehouden bij de onthulling van het Marine- monument. Mooie woorden, lekker eten dien dag door de heeren, terwijl diezelfde gepen sionneerden, wier lof aldus gezongen werd, thuis een -schraal maaltje genoten. In plaats van brood gaf men ons daar steen-en. De Marinemenschen hebben gezorgd voor een krachtig protest op dien dag. Spr. brengt ben daarvoor hulde. Hoe de weduwen er moeten komen van den winter, wij weten het niet. Het is met die pensioenen één en al ellende. Waarom moeten wij hals over kop uit een betrekking, -op een leeftijd-, die ons nog zeer geschikt maakt voor ons werk? Niet eer komt hierin verandering, voor de onderoffi cieren gezorgd hebben- voor een goede rechts positie. Het Nederlandsche volk zou smullen aan maatregelen als de bedoelde: men treft de personen niet, maar het stelsel. Spr. laakt de houding van de Tweede Ka merleden, waarvan er geen was, die het voor stel-Wijk verdedigde. Zij lieten hem als een ling staan. Sterk laakt spr. de houding der bonfessioneelen. Tenslotte -doet spr. een beroep op den mo- reelen steun van de niet-militaire ambtenaren. De afdeeling Leeuwarden van de Onder- off.JVereeniging heeft telegrafisch adhaesie betuigd met -de vergadering. De tweede spreker was de heer 'Everaard, die meer in 't bijzonder de -gewekte agitatie besprak. Al-s we nagaan wat in de oonfessio- neele, sp-eciaal -de Katholieke kringen ge beurt, geeft dat een bedroevend beeld- van hun mentaliteit. In het blad „St. Christopho- rus" wordt onze actie -gekenmerkt als het verwekken van agitatie. Het is traditie bij de marine, dat nooit over het geloof is gespro ken. Thans is die actie -ontketend. Spr. doet voorlezing van hetgeen ln dit orgaan stond over een vroegere vergadering. Zij- noemen de gevoerde actie de Katholléken voeren zelf -geen actie voor die oude stumperige stakkerds „gisting brengen" onder het per soneel I Het nummer van vandaag begint ook weer over die „actie" of „agitatie", en geeft een merkwaardige definitie van wat een arbeider toekomt. H^t blad moet nu ook eens zeggen wat een „werkgever" precies toekomt. Er is angst onder de menschen; het ver trouwen in de regeering is geschokt. Er is reactie in de maatschappij, er heerscht een chaos, dien wij de arbeiders niet heb ben geschapen. Het gaat er al mooi- naar toe, dat de regeering gesteund wordt -door de geheele groote pers. Spr. behandelt het door den volksraad- in Indië gesprokene en citeert in dit verband hetgeen „St. Ghrlstophoru-s" daarover schrijft. Volgens dit blad zouden wij allés over moeten laten aan het „wij® beleid" der regeering. De spr. wijst er op, dat uit zulk geschrijf blijkt, dat wij niet alleen te strijden hébben tegen de regeering, -maar ook tegen eigen kameraden. verschillende vragen werden uit de ver gadering gesteld en opmerkingen gemaakt. Wij vermelden eene opmerking van den heer Geeritsen, die protesteerde tegen het door den heer Everaard omtrent „St. Ohrlstopho- rus" gesprokene en meent, dat dit ophitsing is. De heer Van Pappelendam citeert brieven van Kamerleden omtrent hun persoonlijke meening omtrent de behandeling van het ontwerp. Spr. wijst er voorts op, dat op de onlangs naar Indië vertrokken onderzeeboo ten twee korporaals van de bemanning ziek gerepatrieerd zijn; een ervan is afgekeurd en afgescheept met een pensioentje van 7 per wéék. Hij vraagt voor dit gezin een bij drage. De verschillende sprekers werden beant woord, waarna, na een-lge -discussie, eene motie aangenomen wordt met algemeone stemmen-, hetgeen den heer Prins de opmer king ontlokt, dat gelukkig de aanwezige leden v; i ..St, Ohrlstophorus", ondanks de „agi tatie". -die gewikt word, het toch met dén Inhoud eens zijn. De motie luidt als volgt: De Openbare Vergadering van Perso neel van Land- en Zeemacht, op 14 October 1921 te Helder gehouden, overwegende: dat de verhouding tusschen bezoldiging en pensioen van militaire landsdienaren van dien aard is. dat de toestand zonder overdrijving als „onhoudbaar" aangemerkt kan worden; dat, hoewel ook bij verschillende gele genheden van Regeeringszijde erkend werd, dat de volgens de Pensioenwetten 1902 gepensionneerden en nog te pension- tieeren militairen ln moeilijke omstandig heden verkeeren en van de zijde der Volks vertegenwoordiging herhaaldelijk op het te hunnen behoeve nemen van maatrege len werd aangedrongen, niets van dien aard is geschied; dat integendeel de o-ntwerp-militaire pensioenwetten, welker spoedige behande ling door Minister Pop als de beste en eenige oplossing werd beschouwd, een steeds lagere plaats op de agenda der Twee de Kamer werd aangewezen; dat, toen zeer -gerechtvaardigd 6 verwach tingen bestonden, dat de behandeling der wetsontwerpen eindelijk een feit zou wor den door het Hesluit van de Tweede Kamer daartoe op 7 Sept. 1921 en volgende dagen bijeen te komen, dezen verwachtingen den bodem werd ingeslagen door het afvoeren van de ontwerp-p-ensioen-wetten van de agenda der Kamer; dat groote onmst en -bezorgdheid voor de naaste toekomst, verbittering en ver slagenheid bij belanghebbenden daarvan het gevolg was; dat de zeer vage mededeeling, op den 7den September j.1. door den Minister van Financiën in de vergadering der Tweede Kamer gedaan, n.1. dat de Regeering van zins was de aangekondigde wijzigingsnota op zoodanig tijdstip in te dienen, dat de Kamer ln de gelegenheid zou worden ge steld vóór de Staatsbegrooting, bijvoorbeeld in de eerste helft van November, de pen sioenwetten te behandelen, allerminst ge schikt is het vertrouwen te vestigen, dat die behandeling ook inderdaad op het bij voorbeeld genoemde tijdstip zal geschie den; dat tot de stijgende ongerustheid 'mede bijdraagt het feit, dat de voorzitter der Tweede Kamer op de positieve vragen van eenige Kamerleden om na het inkomen van de wijzigingsnota de pensioenwetten on verwijld opnieuw aan de orde te stellen, het antwoord schuldig bleef, alsmede de omstandigheid, dat nu, anderhalve maand na het aankondigen der wijzigingsnota's, deze nog steeds niet zijn verschenen; besluit met den meesten klem aan te dringen op spoedige indiening der nota van wijzigingen en onverwijlde behande ling der ontwerp-pensioenwetten; draagt de gecombineerde besturen- op deze motie ter kennis te brengen van de Ministers van Financiën, van Oorlog en van Marine ad interim,, van de Tweede Kamer der Staten-G-eneraal en van de Pers, en gaat over tot de orde van den dag. De bij den uitgang der zaal gehouden collecte bracht 100.op. „Allerzielen". Wat is, zoo vroegen wij ons af bij de ver tooning, Donderdagavond, van Heyermans' bekende drama, de reden, dat dit zoo vaak vertoonde spel steeds weer opnieuw boeit en telkens weer een aandachtig luisterend pu bliek onder zijn bekoring brengt? Is het het algemeen-menschelijke, dat in de handeling der hoofdpersonen is verzinnebeeld? Rita en de beide pastoors vertolken elk voor zich een symbool en het stuk brengt aan het slot eene oplossing, die wellicht het meest de mentaliteit van het groote publiek nabil komt. Maar ook heb zuiver technische van het stuk is het, dat steeds weer het aanschouwen en luisteren naar de vertolking tot een genot maakt. Immers, al dadelijk in het eerste be drijf zitten we midden in het conflict -tus schen de beide pastoors, en tot aan het slot van het tweede bedrijf is -er een gestadige climax, die eindigt in de felle scène aan het einde van dit -bedrijf. Daarna de oplossing, die geleidelijk -en streng logisch verloopt, met de smart die tot louterende vreugde wordt, van Rita eerst, van Nansen vervolgens. Dan de schitterende dialogen: tintelend van ver nuft en geest, de aardige creatie van de kos ters-figuur, die de vroolljke noot aanbrengt. wel is Heyermana een sterk auteur, die zulke conflicten weet ie scheppen en tot een logi sche oplossing te -brengen. Daar het stuk ook hier al meerdere malen vertoond is, kunnen wij er verder gevoeglijk over zwijgen. De vertolking stond op niet zulk hoog peil als wij dat bij vroegere uit voeringen wel eens zagen. Ongetwijfeld was Adolf Bouwmeester een krachtige Nansen- vertolker, maar zijn collega D. van Ollefen Sr., die de rol van pastoor Bronk vervulde, stak daar, wat zeggingskracht en sp-elsterkte betrof, wel tegen af. Rika Hopper gaf als Rita sober en beheersoht spel; in den begin ne hadden wij haar gaarne wat uitbundiger gezien: zij -ook -heeft een symbool te verzinne lijken', en juist haar levens-exuberanti© steekt bij de pastorie-atmosfeer van gewijden1 ernst zeer sterk -af. Dit is tenslotte een spelopvat ting die van het persoonlijk inzicht van regie of actrice afhangt. In de la-tere scènes legde mevrouw Hopper meer hartstocht en liet zij zich meer gaan. Van de overige rollen valt te roemen die van den koster Langebier, door Elias van Praag amusant vertolkt. Ech ter was meer achterin de zaal' niet 'alles te ver staan, hetgeen trouwens ook geldt voor ande re spelers. Henriette van Kuyk was natuur lijk uitstekend als de liefdezuster; wij zeggen „natuurlijk", omdat dergelijke rollen voor de ze actrice bij uitstek geschikt zijn. De regie had wel wat heter kunnen zijn; zelfs voor een sobere pastoorskamer was de tooneelinrlchting wel wat heel primitief ge houden. Zooals wij zeiden, kwam het overtalrijke publiek zich- en hoorbaar onder den indruk van het machtige spel en de felle tragiek van het stuk. Aan mevr. Hopper werd een fraaie bloemenmand aangeboden, terwijl ver schillende „open doekjes" bewezen, dat het stuk, ook nu weer, insloeg. Ietwat uit den toon viel het haastig afgespeelde slotmarsch- Je van het orkest na het vallen van het doek, maar dit schllnt er nu eenmaal bij te h-ooren. Nationale aanvrage van het Leger des Hells. Wit vestigen de aandacht op d-e Nationale aanvrage van het Leger des Heils, welke wordt gehouden tusschen 17 en 29 Octo-ber a.s. Wij meenen, te kunnen zeggen, dat het niet noodlg is, veel -over deze kollekte te zeg gen, daar de arbeid van het Leger genoeg zaam bekend is en tegenwoordig de sym pathie van el-k weldenkend mensch geniet. Op de -gebruikelijke wijze wordt door de kollektanten 1-n -bovengenoemd tUdvnk li"gs de huizen gefcollekteerd, terwijl groote giften gaarne worden tegemoet gezien aan het Bu reau van het Leger des Heils, Spoorgracht 88, alhier. Verslag der Gemeentelljke-Arbeidsbeurs over de maand September 1921. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen) in ooi: 1 broodbezorger, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 63 losse-werklieden, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 metselaar, 2 stucadoors, 1 smid, 6 timmerlieden, 112 transportarbeiders. Totaal 190 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 8 bakker-s, 1 bouwkundig-opzichter, 1 broodbezorger, 1 betonwerker, 1 conciërge, 1' chauffeur, 87 grondwerkers, 2 kantoorbe dienden, 2 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 4 landarbeiders, 88 losse-werklieden, 3 loop jongens ben. 18 jaar, 3 opperlieden, 1 smid, 2 stucadoors, 5 stokers, 1 schilder, 1 pijpen- fitter, 7 timmerlieden, 109 transportarbei ders, 1 machinedrijver. Totaal 274 personen. Geplaatst werden: 1 broodbezorger, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 63 losse-werklieden, 2 loopjongens ben. 18 jaar, 1 metselaar, 2 stucadoors, 6 timmer lieden, 1 smid, 112 transportarbeiders; 1 winkelbediende. Totaal 190 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 aard appelschilster, 8 dagmeisjes, 1 dag dienstbode, 1 dienstbode (intern), 1 huis houdster, 1 steno-typiste (ben. 18 jaar), 1 werksters. Totaal 15 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 aardappelschilster, 4 dagdienstboden; 8 dagmeisjes, 8 dienstboden (intern), 4 huis houdsters, 1 kleermaakster, 1 kantoorbe diende, 1 wBschvrouw, 6 werksters. Totaal 24 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 degdienstbode, 1 dagmeisje, B dienstboden (intern), 1 huis houdster, 1 kantoorbediende, 6 werksters. Totaal 12 personen. Maan eclips. 16 Oet. '21 (grootste phase). Zondagavond a.s. 16 Oct. zal. de maan op een zeer klein gedeelte na, verduisterd wor den. Als het maximum er zal zijn, is d-e maan schijf voor 0.988 gedeelte verduisterd. Ten 8 uur komt reeds de bijschaduw der aarde, aan den rand der maanschijf: -terwijl het eer ste contact der kemschaduw, ten kwart over 9 u. links de maanschijf bereikt, en allengs onze nachtvorstin zal verduisteren, tot, onge veer 5 min. Vóór 11 uur, alleen nog een smal segment aan den onderkant verlicht zal over blijven, om daarna weer, van lieverlede te verschuiven, tot ongeveer half één de kern- schaduw aan den rechterkant verdwijnt Eioienaardio' is altijd bij maansverduiste ringen, de koperkleur van het verduisterde gedeelte; dit zal nu ook wel het geval zijn, hetgeen door het kleine gedeelte dat op het maximum nog onverduisterd blijft, een al licht mooi lichteffect zal geven. 'Wanneer een onbewolkte atmosfeer het verschijnsel begunstigt, is het wel de belang stelling waard. „N. R. Gt" GEMEENTERAAD. Nieuw ontwerp eener belasting op de Openbare Vermakelijkheden. Bij Raadsbesluit van 8 Maart 1921 werden B. en W. uitgenoodigd wijziging dier bestaan de verordeningen op de heffing en invorde ring der -belasting op openbare vermakelijk heden te willen voorbereiden, ten einde te kunnen voldoen aan den door den Raad uit gesproken wensch, dat geen belasting zal worden geheven van uitvoeringen door ver- eenigingen, die het organiseeren van verma kelijkheden niet beoogen, voorzoover die uitvoeringen in besloten kring uitsluitend voor kunstlievende leden of begunstigers en genoodlgden plaats hebben. Ook naar aanleiding der wijzigingen ge bracht in de Gemeentewet, voor zoover be treft die op het stuk der -belastingen, was voorziening te treffen ten aanzien van die bepalingen, welke niet met de gewijzigde Gemeentewet in overeenstemming waren -te achten. Een en ander is thans belichaamd in een ontwerp-verordening. Ter verduidelijking van sommige daarin voorkomende bepalin gen, die van de -thans vigeerende afwijken, merken B. -en W. het volgende op: Vooraf ga -dan, dat de vrijstelling van de belastingheffing van vereen-igingen, enz. als bovenbedoeld is geregeld bij art. 4, bij welk artikel ook de andere vrijstellingen zijn on dergebracht. Het doen vervallen van het wo-ord „open baar", waar zulks tot nog toe ln de verorde ning voorkwam, geschiedde ten einde deze in overeenstemming te brengen met de wet telijke benaming. De heffing zelve zal daar door echter geen uitbreiding -ondergaan, aangezien privé vermakelijkheden eveneens bij het tegenwoordig art. 5 waren vrijgesteld. Vrijstelling van belasting van tentoonstel lingen en voordrachten, die, ofschoon niet vallende onder die bedoeld ln art. 4, le lid, sub b, der heffingsverordening, niet gewlns- halv-e worden gehouden, hebben B. en W. gemeend niet meer te moeten voorstellen. In de eerste plaats toch komt het practlsch nim mer voor, dat niet getracht wordt zoo moge lijk een, zij het dan ook geringe, winst te behalen, doch ook heeft het weinig zin de bezoekers van een vermakelijkbeid van be lasting vrij te stellen, omdat de ondernemer het behalen van winst niet beoogt. On overige voorgestelde wijzigingen vloeien voort uit in de praktijk gebleken leemten ln de verordening of houden ve-rband met de nieuwe wettelijke bepalingen ten aan zien der belastingen en worden hieronder voor zooveel nodig toegelicht. Art. 8, 1e 'lid. Heffing van belasting bij 'en toegangsprijs van 0.10 veroorzaakt In 'e praktijk mo-e'Ulkheden vor den o lër enï'T bij afwenteling "er belastTv 'o de bezoekers. Het ln rekening brongen va een toegangsprijs met inbegrin der belast'ng van 012 is meerendeels praktisch minder wel uitvoerbaar, zoodat ten einde deze moei lijkheid te ontgaan, dikwerf een toeganps- orijs wordt in rekening gebracht, die eei bedrag van f 0.10 wel zoo o rogclllk nabi' komt. doch daar heneden blijft. Dor bij e»n togangsrrljs van (O.li of m'oder geen be lasting over toegingsgeld°n heffen zal le gemeente derhalve praktisch geen min- le-re opbrengst genieten, terw'11 de onderne mers daarvan imyk gem"k zullen h'hbon. Wat bpt heffingspepoentace aangaat wordt voorgesteld dit voor blnf/m- mi te b"rt«1nn op 15' en voor andere tepr-rn to"ga gsreld to"- gank llike vermakelijkheden op 20 der 'nes? ngsgelden. Op grond van de overweging, dat liet en- n-gerren van goede tooneelg"zelschappen in iep gememi-te door verhoo"ing der toe- gar>gsgpldcn waartop verboooing der be lasting toch onvermijdelijk zou leiden zoo niet zou worden uitgesloten dan toch zeer zou worden bpmoei]"kt. meenen wij verhon- eing van het heffivrrseerceniage deswege niet -te mogen voorstellen. By de matige prijzen, wellke hier ter stede voor het bezoeken van bioscoop vertooningen worden gevorderd, achten wij' geen gevaar aanwezig, dat goede films door een zoodanige belastingve-rhooging zouden worden geweerd. Bespreekgelden en gelden gevorderd voor het gebruik maken der garderobe zouden, streng genomen, mede onder den toegangs- pry's zijn te rangschikken, omdat zij méde den pTys bepalen, dien de bezoeker voor zijn genoegen besteedt. Met het oog op de moei- ïykheden aan het -toezicht op de invordering verbonden, hebben wij gemeend aan dit prin- oipe niet te zeeo* te moeten vasthouden en die gelden ln het algemeen van de belasting heffing te moeten uitsluiten, Indien deze dus facultatief en tot geen hooger bedrag in rekening worden gebracht dan In den regel het geval is. Wordt plaatsbespreking of ge bruikmaking van garderobe echter verplich tend gesteld, dan bestaat geen aanleiding de zelve buiten de belastingheffing te laten, terwijl, indien dieselden tof ©en hooger be-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5