1ELDERSCHEG0IIANT Derde Blad. 8: VAN ZATERDAG IS OCTOBER 1921. BINNENLAND» De „Noord-Hinder". Het lichtschip „Noord-Hinder", dat tijdens de zware mist in aanvaring is geweest met het Engelsche vaartuig, is wegens beloopen averij te Vlissingen binnengehaald. Eenheid in de vakbeweging. Naar „Het Volk" verneemt, zijn de sedert eenige maanden gevoerde besprekingen tus- schen de besturen van het N. V. V. en het A. N. V. over eene mogelijke eenheid: thans zoover gevorderd, dat definitieve onderhan delingen in November zullen beginnen. De loonen In de metaalnijverheid. Dè afdeeling Amsterdam van den Metaal- bewerkersbond heeft in haar gisteren gehou den vergadering een motie aangenomen, waarin wordt geconstateerd dat uit niets is gebleken, dat de Nederlandsche Metaalindus trie dbor loonsverlaging in staat zal zijn, aan de buitenlandsdhe concurrentie het hoofd te kunnen bieden of voor ondergang zal wor den behoed en dat geen steekhoudend argu ment is aangevoerd, dat een loonsverlaging noodzakelijk maakt. De vergadering is van oordeel, dat door het toepassen van loons verlaging, het toch reeds bestaande tekort in de gezinnen van de metaalbewerkers, zeer ernstig zal worden vergroot en zij alleen al dien hoofde met alle nadruk moet worden afgewezen. De vergadering bekluit geen en kele loonsverlaging te accepteeren en ver klaarde zich bereid, zoo noftdig met de werk staking daartegen in verzet te komen. Zij verzocht het Hoofdbestuur maatregelen te willen treffen, opdat het verzet tegen even tueel© loonsverlaging in alle deelen van ons land zoo krachtig mogelijk zal kunnen ge schieden en noodigde het Hoofdbestuur uit, zoodra dat in het belang is van het verzet. Amsterdam in den strijd te betrekken of met voorstellen tot financieels steun te komen. Sinaasappelen ulf Suriname. Het departement van landbouw in Parama ribo heeft per stoomschip Nickerle een proef zending van 100 kisten Surinaamsche sinaas appelen naar Amsterdam gezonden, die door een Amsterdamsche maatschappij aan de markt zullen worden gebracht. (De Nickerie is wegens de staking in de haven te Amsterdam eerst naar Hamborg gegaan, maar gisteren te Amsterdam aange komen.) De gouverneur van Suriname heeft aan deze zending twee kisten sinaasappelen toe gevoegd, die worden gezonden naar de kof fiekamer van de Tweede Kamer. De drooglegging van de Zuiderzee. Jac. P. Thijisse schrijft in „Flevo": „Eigenlijk is die drooglegging een reus achtig groot biologisch experiment, zooais de wereld nog nooit heeft gezien. Langzaam, in een tijdperk van meer dan dertig jaren, zullen we een zout- en brakwaterlevensge meenschap zien veranderen in een biocenose van het zoete water. Onze Nederlandsche bio logen krijgen hier een ongeëvenaard studie veld te bewerken en mogen deze zeldzame gelegenheid niet ongebruikt toten voorbij gaan. De vraagstukken, die zich hierbij voor doen, de uitkomsten, die verkregen kunnen worden, doen in belangrijkheid niet onder voor de technische en economische proble men, die de Zuiderzee-droogimaking heeft op te lossen ,en zoo goed als er groote sommen worden besteed voor de technische voorstu dies en er nog grootere sommen zijn uitge trokken voor de indemnisatle van de vis- schers, mag er ook wel wat geld besteed wor den voor de biologische wetenschap. Aller eerst moet er een nauwkeurige, volledige be schrijving worden gemaakt van het leven in de Zuiderzee ep dit oogenlblik. De Dierkun dige Vereeniging is daar aan bezig, laat ons hopen niet imet bekrompen middelen. Het is dunkt mij regeer ingsplicht om dit werk een omvang te geven, evenredig aan zijn belang rijkheid, want het geldt een wereldbelang. Als eenmaal de afsluitdijk ligt, dan moet als het ware dag aan dag nagegaan worden, wat er met al die planten en dieren gebeurt, hoe zij de verandering doorstaan en hoe zij zich zelf veranderen, 't Is zeker wel honderddui zend gulden waard en nog veel meer, om dit proces na te gaan en te beschrijven en be langrijke vormen te bewaren in een museum. Dat Zuiderzee-werk en Zuiderzee-museuïn zullen in lengte van dagen onschatbare bron nen blijven voor de biologische wetenschap en zullen gerekend worden onder de belang rijkste bijkomstige voordeelen van de droog making. Misschien zullen ze ons troosten voor wat verloren ging." Over wat er verloren handelt het be gin van Thijsse's opstel: „Als we de geestige contour van de Zui derzee vergelijken met de lijnen van het be- dijlkingsplan, dan lijkt ons dat yerschil sym bolisch voor wat we aan schoonheid verliezen door de drooglegging. De zeilers, de schilders en de natuurvrienden voelen dat pijnlijk ge noeg. Zullen de luchten boven de nieuwe polders even mooi zijn als boven het opalen zeetje? Hoe zal het zijn als' Marken niet meer drijft op het blanke water? En wat blijft er over van de triomfantelijke invaart van Hoorn? Nog slechts weinig menschen kennen de heerlijke wandeling langs de Geldersche kust van Harderwijk naar Elburg. langs woud en zee en weide, een wandeling, die zoowel in het voorjaar sis in den herfst ge legenheid geeft om de bonte vogelmenigte te ontmoeten, die dan langs deze stranden trekt. Wie weet, hoe belangrijke Rijnmonden de Vecht en de IJsel vroeger zijn geweest. De drukke vogelbeweging langs de Zuider zee, langs Maikkum. langs Stavoren, langs Kuinre is wel de oude trek van den Vliemond haar het Rijndal. De Zuidoostpolder komt het laatst aan de beurt. Die mooie kustlijn zal niet gemakkelijk worden weggevaagd en het zal zeer boeiend zijn om na te gaan hoe daar de trekvogels den nieuwen toestand zullen Aanvaarden. In mindere mate geldt dit ook voor den westelijken kant, voor de bocht van Medemblik en voor de buitentondjes aan Pampus". >yDe afsluitdijk geeft ongeveer de scheiding aan tusschen de zoute Waddenzee en de min der zoute Zuiderzee. De engte Geldersche TorenMirdumer Klif vormt als het ware een tweede drempel, de uithoeken bij Kuinre en Nijkerk zijn dikwijls nagenoe'g zoet. Deze toestand veroorzaakt reeds nu een groote verscheidenheid van dierenleven in de kleine binnenzee. "Een groote betedkenis heeft zij voor de voortplanting van de ansjovis en van de Zuiderzeeharing, die een spewaal ras vormt. „Van zeer bijzonder belang is het voorko men in de Zuiderzee van een paar diersoor ten, die nergens elders in Europa voorkomen. Ja, een van die twee komt nergen^ anders in de heele wereld voor en is dus een unicum voor onze Zuiderzee. Ir. J. J. Tesch, de be gaafde schrijver van het voortreffelijk boek .{Het Leven der Zee", heeft in 1912 in het tijdschrift ,J>e Levende Natuur" de aandacht op deze raadselachtige diertjes gevestigd: een krabbetje en een kwalletje. De krab is het unicum. Zijn naaste verwant woont hee- lemaal in den Stillen Oceaan." „Het is een rossig krabbetje met slanke, ruige pootjes. Alleen de schaarpooten zijn breed en glad en nooit even groot, soms is de linker, soms de rechter het grootst Hoe in de wereld deze krab zichjin het Zuiderzee gebied heeft gevestigd is een raadseL" „De omstandigheid, dat de Zuiderzeekrab ook in den Amstel leeft wettigt het vermoe den, dat hij ook wel in het toekomstige IJsel- meer een kansje heeft en dat hij thans, hoe wel scbaarsch, ook voorkomt in de Wadden zee doet ons hopen, dat hij zich zal kunnen handhaven buiten den afsluitdijk in de na bijheid van de uitwateringssluizen." „Voor de andere rariteit, het kwalletje, zijn de vooruitzichten iets minder gunstig, 't Is een klein, glashelder klofcvormig diertje, met van binnen vier gele of rosé bandjes, die deel (uitmaken van het inwendig organisme, de maag met zijn uitzakkingen, de geslachts- 'Mieren, het ringkanaal en de randknoppen. Deze diert jes, nog geen centimeter hoog, ver- ifcoonen zich in den nazomer en soms zeer talrijk op de plaats van het toekomstig IJsel- meer. Ze heeten Nemopsis bachei Agassiz en zijn dus benoemd door den grooten Zwitser- schen zoöloog, die- zijn loopbaan heeft beslo ten in de Vereemgde Staten van Noord-Ame- xiika. Het was ook daar, dat Agassiz het diertje leerde kennen, want het komt in brak water voor lange de Oostkust der Staten van :Cape Ood af tot Elorida. Anders nergens, dan alleen weer in de omgeving van Urk." EERSTE KAMER, Do Eerste Kamer nam na eenige discus sie het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplicht, aan. Mevrouw Pothuis—Smit achtte een zevenjarige leerplicht niet ge noeg en wilde de leerplicht zelfs uitstrekken tot het vervolgonderwijs. De heer de Waal Malefijt daarentegen oordeelde precies an- derom en wilde liefst de gehoede leerplicht afschaffen. Met 8 stemmen tegen werdl het wetsontwerp aangenomen. TWEEDE KAMER. Aan de orde is, nadat de interpellaties- Drion en van Rappard toegestaan zijn de wij ziging van het Indische regaeringsreglement, betreffende Instelling van provinciale regent- schap»- en dessaraden. Hoewel wij van de lalgemeene beschouwingen hierover nlots zullen overnemen, lijkt het ons willen wij wijzen op het overzicht van den hoefijzer-cor respondent van het Alg. Handelsblad, dat een aardige karakteristiek geeft van dezen, voor Indië zoo gewichtigen dag. ..Terecht", zoo schrijft deze correspondent, „duidde de heer De Muralt dit ontwerp dan ook als een krachtige voorbereiding tot een zelfbestuur waarvoor Indië (zelfs Java en Madoera waar nog 98 analphabeten wor den gevonden) thans nog niet rijp is. En terecht -ook qualiflceerde de heer Scheurer do hier ontworpen organisatie ais een gezon den onderbouw voor het centrale orgaan vau zelfbestuur in Indië. En 2ie hier nu het stemmingsbeeld van de Tweede Kamer bij de behandeling van dit ontwerp. Op de sprekerstribune praat iemand. De stenografen en tachygrafen schrijven. De Minister schrijft ook. Eén aantal verspreide Kamerleden hangt achteloos in de banken. Twee kalenders hangen aandachtig aan den muur. Ze vermanen, zwijgend maar gewel dig: 13 October! Op de sprekerstribune praat nog altijd iemand. De Kamerleden ook. De snel-en ma- tig-snel-schrijvers schrijven. De Minister ook. Onder den groenen troonhemel op het presi diale podium zit de voorzitter, roerloos en snip-verkouden, een verkouden Boeddha in rok. Twee eveneens versteende Kamerboden zijn rechtop tegen een muur gezet. De 'kalen ders herinneren, met steeds benauwender nadruk van hyper-cijfers: 18 October! 18 Oc tober! Op de sprekerstribune praat nog altijd iemand. De leden-hangen, praten of schrij ven. De Minister schrijft ook. De heer Mer chant schrijft ook. De heer De Monté ver Loren glimlacht. De Minster niet. De ka- lendcrcijfers zijn daverend groot geworden: 13 October! 13 October! 13 October! Op de sprekerstribune praat iemand. Nog altijd. Of alweer. Neen, nu niet meer. De Minister gaat spreken. De schrijvers schrijven, de doden staan waar zij zijn ge zet, de leden hangen waar ze hingen, de heer Ver Loren glimlacht,de heer Mar- chamt schrijft, de Voorzitter is verkouden. En de twee kalenders, die In de onverzet telijke hoogheid van het besef dat ze de waar heid zeggen, overweldigend van typografi sche gigantiek het heele Parlement beheer- schen, staren in de Kamer de hypnose van hun zwijgend memento uit: 13 October! 13 October! 13 October! 13 October! .Alsof niet iedereen diep besefte, welk een gewichtige dag 't was waarop dit Indisch voorstel in de Tweede Kamer werd; behan deld! Na de installatie van het nieuwe lid, den heer Braambeek, wordt besloten de re geling van den rechtstoestand van de amb tenaren van de agenda af te voeren tot na het Kerstreces en Donderdag eenige inter pellaties te behandelen. Aan de orde is daarna de wijziging van het Indische Regeeringareglement. Het amendement-S c h e u r e r, om vast te leggen, dat de provinciale raad zelf heeft uit te maken of de benoeming van het col lege van bestuurderen mogelijk is, wordt door den minister overgenomen. De heer Dresselhuys (V.-B.) verde digt amendementen om de verplichting op te nemen, dat de Volksraad moet worden ge hoord over alle verordeningen ter uitvoering van deze wet, en dat wanneer de Volksraad niet instemt met de voorgestelde verordenin gen, deze alleen bij wet kunnen worden vast gesteld. Het eerste amendement-Dresselhuys wordt aangenomen, het tweede ingetrokken, en, na nagenoeg gelijkluidend te zijn overgenomen door den heer A1 b a r d a, verworpen, even als andere amendementen. De wijziging der Invaliditeits- en Ouder domswet, die daarna aan de orde kwam en waarvan het uitgangspunt en de hoofdzaak is de verhooging der loongrens van 2000 tot 3000 gulden, gaf aanleiding tot een weinig beteekenend debat. In den loop daarvan deel de minister Aalberse mede, dat het uitvoeren van de motie-Duys 14 millioen 's jaars zou kosten. Intusschen werd een verhooging van de rente wel voorbereid, maar daarvoor moest eerst een berekening worden gemaakt door den wiskundigen adviseur. Die nu was dezer dagen ingekomen en als het resultaat bleek te (kloppen op 's ministers raming, dan zou, dat meende hij wel te weten, zijn ambtgenoot van Financiën geen bezwaren maken. Het- eenige dat overigens wat leven gaf aan den saaien hoop redevoeringen, was een incidentje tusschen de heeren Weitkamp en Duys op het laatst van de vergadering. De heer Wei tkamp had opgemerkt, dat hier nu de loongrens voor arbeiders tot 3000 wordt verhoogd, maar dat er op het platte land heel wat kleine bazen zijn, die niet m#er inkomen hebben en, omdat ze nu eenmaal geen arbeider zijn, buiten deze wet vallen (waartegenover minister Aalberse aan voerde, dat zulke menschen dan toch meestal arbeider waren geweest en dan in de verze kering bleven als ze bazen werden.tenzij ze zeiven er uit wilden). Daarop kwamen de heeren Yan de Laar en Teenstra met het argument van Staatspensioen aan en de heer Duys herinnerde er aan, dat hij bij de behandeling van de wet van '19 een amende ment had voorgesteld, waardoor ook zulke 'kleine bazen zouden zijn geholpen; de heer Weitkamp had echter daartegen gestemd. Het kwam ons voor, aldus de Hoefijzer correspondent van het Algemeen Handels blad",.'-dat de heer Weitkamp niet zoozeer gepleit had vóór het opnemen van die kleine bazen als wel tegen het altijd maar meer, eenzijdig, zorgen voor den werknemer. In zijn repliek had hij echter de onvoorzichtig heid om te beweren dat, bij de stemming over het vorenbedoelde amendement, slechts 5 of 8 socialisten tegenwoordig waren geweest. De heer 'Duys was daarop dadelijk klaar met een „Je liegt 1" (dit wordt meer en meer een parlementaire uitdrukking; de Voorzitter trachtte tevergeefs haar te doen vervangen door: „Ge vergist u"). En de heer Troel stra kwam er in hoogst eigen persoon bij te pas om, door het voorlezen der namen, te doen 'blijken, dat er destijds 18 sociaal-demo craten tegenwoordig waren geweest. Waarna de heer Snoeck Henkeinans nog trachtte, Iets van het figuur van zijn (in middels naar 't station verdwenen) partijge noot te redden. Wat hem zakelijk wel, maar politiek -niet gelukte. De agenda, waarvan de rechtstoestand der ambtenaren weer geschrapt is, zal nu weldra zijn afgehandeld en dan begint men aan de Grondwetsherziening. OPPER-SILEZIE. Londen, 14 October. Naar verluidt, heeft Sthamer (de Duitsche gezant te Londen) gis teren Ourzon opnieuw bezocht. Hun onder houd was levendig. De gezant stelde opnieuw het gevaar in het licht van een aanvaarding van het voorstel van den Raad van den Vol kerenbond in zake Opper-Silezië en dreigde met het ontèlag van het Duitsche kabinet. Cunzon (antwoordde zeer krachtdadig, dat Engeland's onveranderlijke houding in de kwestie bekend was. Berlijn, 14 October. Do leden van den raad van den Volkenbond hebben Genève verla ten. Wanneer het besluit van den raad zal worden gepubliceerd staat nog niet vast. Ver moedelijk zal de raad der gezanten eerst Za terdag te Parijs bijeenkomen. Voor Dinsdag of Woensdag zal de officieel© publicatie nau welijks te verwachten zijn, aangezien de be slissing eerst nog aan de regeeringen van Berlijn en Warschau zal worden medege deeld. In de entente-hoofdsteden zal het besluit aan de vertegenwoordigers der bladen ter- zelfdertyd worden medegedeeld. Te Parijs zullen Isjii en Bourgeois, te Londen Ralfour, te Rome Imperiall en te Genève Sir Eric Drummond den' journalisten den officieelen tekst ter hand stellen. DUITSCHLAND. De sancties. Volgens de „Liberté" zijn de ministers een parig van meening, dat er geen sprake kan zijn van de opheffing der militaire sancties, daar deze door niets wordt gewettigd. Roovers. Naar men uit Leipzig meldt, hebben ze ven zwaar gewapende en gemaskerde man nen) Donderdagavond het kantoor van de steenkolenmijn Alwine te Bruckdorf bij Hil- le overvallen en 300.000 nik. gestolen, waarop zij er per auto in de richting Leipzig van door zijn gegaan. ENGELAND. Verdwenen. Pamela Beckett, een knap meisje van 18 jaar uit de uitgaande kringen te Londen en vierde dochter van den honourable Rupert Beckett, is sedert Dinsdagmiddag zoek. Zij verliet toen haar huis in Grosvenor Street voor een wandeling en zeide dat zij binnen een half uur têrug zou zijn. Na dien tiid heeft niemand haar meer gezien. Schotland Yard is in beweging, en zelfs de vliegers- afdeeling van de speuipolitie zoekt mee. Honderden chauffeurs van taxi-auto's en spoorwegbeambten zijn vergeefs onder vraagd. Maandag was zij met haar familie In Wa kenden welstand van een uitstapje naar Yorkshire teruggekomen en den volgenden da" heeft men niets bijzenders aan haar ge merkt. Pamela was dol op dansen en had vele malen de eer genoten, de danseres van den orina van Wales te zijn. OOSTENRIJK. Het Burgenland, Sneller dan men had durven hopen zijn de Dostenriiksöhe en Hongaarsche delegaties het onder presidium van den markies della Torretta te Venetië eens geworden over het Burgenland. Het protokol van de overeen komst is gisterochtend _geteekend. Hongarije leent de hand bij het zuiveren van het landje, maar krijgt zijn zin ten aanzien van O éden- burg en een aantal omliggende dorpen, waar een volksstemming binnen tien dagen zal uit maken, of de bewoners Hongaren blijven dan wel Oostenrijkers worden. Binnen veertien dagen worden voorts te Weenen de finan cieel© onderhandelingen tusschen Oosten rijk en Hongarye geopend. De oplossing van het vraagstuk beteekent dat een kleine, maar belangrijke vermin- kin" aan het geschonden lichaam van Oos tenrijk (het gemis van een agrarisch gebied dat JVeenen verzorgen moet) door een kos- metisch operatie met een lanie Honvaarach vleesah is verholnen. TSJECHO-SLOWAKUE. Een revolutionaire organisatie ontdekt Blijkens een bericht van het T.-S. pers bureau heeft de politie te Kaschau geconsta teerd, dat in Slowakije een geheime „Horthy- organisatie" is gevormd, welke in nauwe re latie met Hongaarsche kringen staat en ten doel heeft, "binnenkort een geweldadige om wenteling in geheel Slowakije te bewerkstel ligen. Een geschrift, dat bij een huiszoeking in handen der politie viel, maakte het mogelijk de noodige maatregelen te nemen en in ver band daarmee zijn reeds een aantal personen gearresteerd. RUSLAND. Een Duitsch blad' heeft nog nadere bijzon derheden over de mislukte onderneming, die dezen zomer op tost van de sowjet-regeering was beproefd om door de Kara Zee uit de havens der Siberische groote rivieren graan te halen en naar Europa te brengen. De kleine vloot, welke onder hoofdleiding stond van Sverdrup, en welke was vertrokken uit Moecmansk en Archanglsk, had weliswaar Siberië bereikt en daar graan geladen, dooh pp de terugreis zijn vier schepen in het ijs vergaan, te weten de Jenissei, de Oh, de Hja en Kenia. Een deel van de lading der Ob kon nog worden overgeladen op een ander schip, de Malygen. Joffo vermoord? Hef Ookr. Persbureau imeldï, dat Joffe door Oekrajiensche opstandelingen op weg naar Odessa is vermoord. Hij had twee mil lioen aan goud, 10 millioen aan tsarenroebels en een millioen aan sovjetroebels bij zich. Tegelijkertijd met dit bericht van het Oekraj. Persbureau, dat Joffe op weg naar Odessa is vermoord, wordt van uit Riga aan de „Bonsoir" gemeld, dat de oud-ambassa deur van Sovjet-Rusland nog leeft. Dit is niet de eerste maal, dat zijn dood wordt tegengesproken. Volgens dit telegram is hij nooit in de Oekrajiene geweest. Thans is hij in Ohina met ©en diplomatieke opdracht van de regeering te Moskou, om de betrek kingen tusschen Sovjet-Rusland en China te regelen. Het was om deze reis te verbergen, dat hot bericht van zijn dood gemeld Is. Welke van deze berichten da waarheid (geeft, is noig niet uit te maken. ROEMENIE. IBij Rudmep in de buurt van Boedapest ontplofte een op 110 wagens geladen boeveel heid munitie, waardoor li personen gedood en velen gewond werden. OOST-INDIE. Brandstichting en moordaanslag. Aan een particulieren brief uit Sinabang (eiland Simaloer, Westkust van Sumatra) d.d. 21 Augustus ontleent de Preahgerbode: Het middernachtelijk 'uur was juist ge passeerd, in den nacht van 9 op 10 Augus tus, toen de heer G. P. O. Harmsen, exploi tant van erfpacht-perceelen op dit en nabu rige eiland(en), leven hoorde in de richting der koelleloodsen op zijn onderneming Poe- loe Lassia. Het bleek, dat één der loodsen in brand stond! Direct snelde hij, vergezeld van zijn echt- genoote, voorzien van een emmer en petno- leum-hlikken, naar de plaats des onhells. Mevr. Harmsen bleef even achter om nog iets te halen. Even later, juist, nadat zef (gezien had, dat de met atap gedekte bamboezen loods op z'n felst brandde, hoorde ze het geraas van vallende blikken, en zag ze een arm zwaaien De heer Harmsen was op dat moment op 't midden van de ter plaatse bestaande hel ling. Hij riep ,Api ini, saja toean" en daar op zag z'n echtgenoot© twee kerels wegren nen, die blijkbaar baar man hadden aange vallen en nu ln de richting van den brand vluchtten, waar niemand op hen lette. Aan den rechter-elleboog bleek de heer Harmsen gewond te zijn en zijn hemd was op de rugzijde van den hals af tot het middel drijfnat van bloed. Men 'ging naar huls terug, na den man doer te hebben geroepen, en te hebben ge last de ééns loods, die toch niet meer te red den viel, maar te laten branden en de ander nat te houden. Mevr. H. laadde twee geweren, want ze begreep, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Klaarblijkelijk had men den brand gesticht om den heer Harmsen naar buiten te lokken, waar zijn aanvallers hem in het donker opwachtten. Mevr. M. kon er, na hef nemen van den veiligheidsmaatregel, aan denken om de twee wonden in den hals en één in den rech terarm van haar echtgenoot te verbinden. Die in den arm, even voor den elleboog, was vier vingers breed ea het .been was ver brijzeld; 't kraakte. Niemand was er om fa helpen, maar ge lukkig behield de heer H. het bewustzijn. Nadat hij te bed geholpen was, zond mevf. H. iemand de brand was inmiddels afge- loopen met een kort briefje péc kleine prauw naar den controleur. De bemanning der prauw deed haar uiter ste best om zoo snel mogelijk hulp uit Sina bang te halen en vertelde er volgt het nieuws: „kita poenja baja soedah di fcjin- tjang"- Zoodra de prauw weggezonden was, liet mevr. H. op de plaats van den aanval naar eventueele bewijsstukken zoeken en men vond er een piek met weerhaak en een half volle flesch met petroleum. De bebloede piek werd verborgen, met streng bevel aan den vinder om er niet over te spreken. Hoewel de heer H. nog ernstig bloedver lies leed, kon hq toch al spoedig verhalen, hoe de aanslag had plaats gevonden. Met de piek was geworpen, doch men had gemist. Daarop was de aangevallene over dit wapen gestruikeld, kreeg tegelijk van links een houw in den nek en hief den rech terarm op over het hoofd, net op tijd om een tweeden slag op te vangen. De beide daders zijn bekend. Den één had mevr. H. avond aan avond leeren lezen en schrijven, een week te voren had ze hem nog een cadeautje gegeven, omdat hij dikwijls lombok, visch, enz. bracht De heer Harmsen zond een mandoer naai' de schuldigen en liet ze zeggen: „Wil je niet hangen, of op zijn minst tien jaar in den ketting loopen, neem dan een klein prauw tje en roei weg we zullen wel een oogje dichtdoen'8. De kerels volgden dezen raad niet op en bleven. Precies 24 uur na het gebeurde liet de Yvette het anker vallen, pradjoerits, de man- tri-politie en de dokter met diens vrouw wer den aan wal gezet De daders werden gearresteerd, de een bad nog bloed aan zijn baadje. De beer Harmsen werd naar Sinabang overgebracht en genas daar bij zorgvuldige verpleging goed. Assistenbresident en politie stelden een onderzoek in. Omtrent de reden van den aanslag tast men absoluut in bet duister, te meer waar de heer Harmsen uitstekend was voor zijn personeel, wat wel blijkt uit de raadgeving aan de aanvallers om te vluchten. SPORT. Het wedstrijdprosramma van den N. V, B. ■PL_ spol Vergadering van Vrijdag. Zondag 18 October. ïe klasse. Amsterdam; Ajax—R.G.H.; Blcttw WdtD.F.G. Haarlem: HaarlemFaijenooii. Uitrocht: U.V.V.—H.V.V. Den Haas: H.B.S.- V.V.A. Rotterdam: Y.0.0Spartaan. Overgangsklasse. Zaandam: Z.F.0.—6.V.Y. Amsterdam: D.K.G.—A.D.O. Den Haag: Qulek— Excelsior. Schiedam: H.D.Vi,A.F.G. Rotterdaoi: Sparta—'t Gooi. 2u klasse A. Alkmaar: Aiomarla Vlotrix— Hortuis. Wormerveer: W.F.O.H.F.O. Punüerendl: Purmerstêijni—Ê.D.O. Volaeroord: VJ3.V.—iZ.V.V. Sdhoten: SchotenHollandla. Bo klasse A. HelderWillihelnïlna Vooruit. AêeendeiftD.W.V. BloemendaalZandvoort. Amsterdam: Amstel—Steedia Voorwaarts; D.W.S. 1H.S.V. 3e klasso B. Koog a. ÉL Zaan: K.F.G.E.D.W. Edam: E.V.C.—Q.S.C Amsterdam: Swift—Weat- Friisia; T.O.G.—Rapiditas; SJD.W.—Zaanlandia. Res. 2e klasse A. Hoorn: Hollamdia 2W.F. O. 2^scheidsrechter H. K-wast. Zaandam: Z.Y.Y. 8 Z.F.C. 2. Haarlem: R.C.H. 2E.D.O. 2. Atastar- dlarn: Ajax 3D.E.G. 2; A.F.G. 8Blauw Wit 8. Het wedstrijdprogramma van den N.-H. Y. B. Ie klass© B. Zeemacht 1—Alcmarla Victrix 2, scheidsrechter D. Kort, aanivang 2 uur. 2e klasse B. H.R.O. 2—Q.C.O. 2, aanrtung 2.80 uur. scheidsrechter Hartland. 8e klasse O. Helder 8Geel Wit 2, aanvarg 12 uur, scheidsrechter Dudnker. Batavier 1—(Ba tavier 2, aanvang 10 uur, scheidsrechter Augu»- teljn. H.R.O. 8—Zemocht 2, aanvang 12 uur, scheidsrechter v. Hoff. Avla IH.R.C. 4, aau- votig 2 uur, scheidsrechter Heeros (terrein Aa kerpark) 4e klasse D. Sparta 1—Batavier 8, scheids rechter Geurts. Zeemacht 8Helder 4, scheid»- rechter Kwast Geel Wit 8—H.R.C. 8, aan vang 2 uur. achèidarechter Zwart (terrelii Stro»- weg;. Helder—Wilhelmina Vooruit (Aanvang half drie.) Helder outmngt morgen op laar terrein da e 8e klaseer Wilhelmina Vooruit ler ontv Amiaterdamsch Deze club beschikt momenteel over een elftal, dat ln 'Let veld lang niet on.verdienstell.1k spel te aanlsohouwen geeft; de fout iri de ploeg Is echter de voorhoede, welke tegenover een forsoh- spelende verdediging niet veol im te brengen heeft, daaT de spelers ln deze linie door hun to lichte lichaamsbouw te weinig doorzettingsver mogen hebben, vandaar de nederlaag tegen DW.8., waarin stevigheid de dooralag gaf. Ook Helder mangelt Let aan een doortastende voorhoede; deze spelers zijn iin geenen deeie be vreesd, maar laten door talmen nog te veel hef goed© oogenblik voorbijgaan; en hebben geen schot in de boenen. Thans ontvargt ze een gelijkwaardig© party tenminste wat de geleverde prestaties aan gaat-en daar nu op eigen terrein gespeeld wordt, mogen we toch zeker wel een kleizi suc cesje verwachten. De H.-spelers zijn daartoe wel lm ;staat: do verstandhouding onderling is uit stekend, hun spel is allesbehalve lakach. Hopen 'Pen we daarom dat ze hun aanhangers niet zullen nors >1 vam dden aard dat de overwtrmiLng in den teleurstellen, maar morgenmiddag behalve geest drift, eeni productief spel Bullen ontwikkelen; een elder blijft. Het laatee woord is aan Gode en zijn mannen. H. komt op de mld-woorplaats uit met v. d. Wal. in de achterhoed© «ien wij op de rechtsachter^ ilaats Ouwerkerk, welke de vorige Zondag voor elder II uitkwam. Hij kan ons wel bekoren, maar hij moet forecher leeren wegwerken en niet zoo onnoodlg de ballen over de out-lijm trappen. Wit is weer present. Dit ds het elftal: Buis kool, d.; Ouwerkerk en Gode, a.;H. Bak, Dito en Wit, m.; R. Bak, Groot, v. d. Wal, Zomer en Broekhuizen, v. De entre© is 25 ets.; kinderen 12 ct. Scheids rechter de heer J. J. Faber. Zeemaeht IAlcmaria Vietrlx II. Voor de le kl. B. van den N.-H. V. B. woendt ge speeld. bovengenoemde wedstrijd op het terrein der Marinewerf. Ook ditmaal hebben ons geen mededeelingen over het Z.-elftal bereiktt. We verzoeken het bestuur beleefd voortaan dienaan gaande bericht te willen zenden aan ons adres Schagenistraat 22, uiterlijk Donderdagavond. Komt Zeemacht zoo uit als tegen Helder II, don voorspellen we hun een kleine overwlrnlng. Vooral de aanvalslinlo geeft verdienstelijk com binatiespel en aan schutters ontbreekt het niet. H.R.Ö. ÏI-Q.C.C. n. De reserves van HJt.G. krijgen bezoek van da dito van Q.C.O. van Zaandam, ok nu ligt een overwinning voor de thuisclub in de lijn dar ver. wachting. Aanvang half drie. Westen IGeel Wit I. In het competitieprogTain van den, Diocesaan Haariemschon Voetbalbond is eenige wijziging gebracht en zijn de verschillende vereenigirgen. welke in de hoogste klasse spelen, weder op nieuw ingedeeld. Zoo ook Geel Wit zag zich in oen andere opstelling geplaatst en moot morgen den len uitwedstrijd spelen tegen Westen I te Haarfem. Diit is oen lang niet te onderschatten Voreiiniging en Geel Wit zal van het begin tot het eiide zich niet veel élan ln den strijd moeten werpen. We lopen dan ook, dat ze de competitie goed zaïl Inzetten en de 2 kostbare puntjes mee naar den Helder zullen neimen. De rei» Wordt ondernomen met oen auto-omnibus, waarvan het vertrek is bepaald op 10 uur. Geel Wit zal, be houdens onvoorziene omstandigheden, ale volgt uitkomen: Doel: Boom; achter: Dito, P. Luyckx; midden: Smit, v. Amesfoort, R. Luyokx; voor: Hoebe, Bouma, Ran, Hoogenboeoh, Venster.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9