HEERENOOSTDBM HEERENCOSTUUM Het Meisje van hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA PT VOLHARDING's BROOD Eerste Blad. DINSDAG 18 OCTOBER 1921 49« JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. De conferentie te Washington. OPPER-SILEZIE. KANAALWEG. Blauw Kamgaren A f 65.oo, Blauw Kamgaren B ff 85.oo, Prima Coupe. Eigen Ateliers. DUITSOHLAND. Ex-koning Lodewijk van Beleren. Gemeenteraadsverkiezing te Berlijn. Hel record. ENGELAND. De Duitsche schadevergoeding. Een nlenwe zeemansbond. Ingezonden mededeellng. Een minder goede gezondheid komt zelden zonde* oorzaak. Personen, die te veel eten, Hoh overwerken, te veel rocken, te veel alco hol gebruiken, laait naar bed gaan en geen lichaaimsbewogtna ln de buitenlucht nemen, moeten ln gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze to te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken ala bloedflltere; als gezond zijn, fiütreeren zy de onzuiverheden uit het bloed, maar zfj ver zwakken bö overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt ae filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur ln het gestel achter. Dit la de oorzaak van rugpijn, urlnekwalen, duisellgh&ld, onnatuurlijk» loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht ontsto king van de deren of blaas, rheumatische pynen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foe ter'» Rugpyn Nieren Pillen u hierin bystaain; zy versterken zwakke nieren, lenigen de urinetoanalen en regelen de blaas. Zy slagen zélfs in gevorderde gevallen van nierwater zucht, rheuimiatlek, steen en dergelijke urlne- zuur-kwalen. Gebruik van Foater's Rugpyn Nieren Pillen, Indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit speciale nier- geneesmiddel. is vervaardigd van de allerbeste grondstoffen, Is daardoor belangrijk billijker in prijs. De prijzen zijn: Vol Melkbrood 28 oents, Wittebrood 24 cents, Bruinbrood 20 cents. FEUILLETON. Hy had een kleur en keek wat verlegen, toen hy me vroeg. „Hy wil heit niet," zeide ik scherp. „Hy heeft er zelfs niet op gezinspeeld." NO. 940Ü COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O en W Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reap. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25,f 1,25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct„ fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als reda-c. tekst) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bi. en "met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeeL Licht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 18 October5.28 uur. Woensdag 19 6.26 BUTTENLAND. Londen, 17 October. In verband met het besluit van Lloyd George om toch naar Wash ington te gaan, overweegt Japan, volgens een telegram aan de „Times" uit Tokio, een ge wijzigde samenstelling van zijn delegatie. De „Daily Express" meldt verder, dat de regeeringen der Britsche dominions overeen zijn gekomen, om, indien te Washington geen overeenstemming bereikt wordt over de problemen van de Stille Zee, een nieuwe sterke Britsche vloot .in het Verre Oosten te bouwen, die hare basis te Singapore zou hebben. Een bericht uit Londen meldde, dat tem aanzien van de oplossing der Opper-Sile- zische kwestie verneemt Reuter uit gezag hebbende bron, de Raad van den Volken bond adviseerde zijn voorstellen tot het uit den weg ruimen der economischen moeilijk heden, welke zouden kunnen voortvloeien uit de voorgestelde verdeeling, te maken tot den grondslag eener overeenkomst, welke tus schen! Duitsdhland en Polen zou worden ge sloten. De Raad steide ook voor, de uitvoering der beslissingen te laten oontroleeren door een gemengde oommissie, waarin een even groot aantal Polen als Duitsohers uit Ópper-Silezië zouden zitting hebben, onder een onpartij- digen voorzitter, benoemd door den Volken bond. Wat hier gemeld werd was niet nieuw, het was ook van andere zijde al bekend, maar het belang van het bericht zit In zijn officieus- Engelsche herkomst. Het Is de eerste gezag hebbende bevestiging dat Inderdaad Opper- Silezië een economisch regime wordt aanbe volen, dat in het belang van de eoonomische integriteit van het te verdoelen gebied de geografische grenzen weer goeddeels uit- wischt. Alles komt slechts aan op een goede en verstandige samenwerking tusschen Duitsohland en Polen, waarvan het totstand komen van de aangeraden overeenkomst het bewijs zal moeten leveren. Uit wat ver der bekend, maar alleen nog niet uit offi cieuze bron bevestigd is weet men dat voor „zekere districten" over en weer vrijhandel en vrij vervoer van het eene deel naar het andere worden aanbevolen. Een Duitsche zinkfabriek in het Poolsche gedeelte van den driehoek zou b.v. op de oude wijze kunnen voortwerken en hare pro ducten, zonder dat uit- of Invoerende rechten geheven werden, over de Boolsch-Dulitsche grens kunnen brengen. In de omstandighe den van de productie zou dan vrijwel niets veranderen, ondanks de veranderde souverel- niteit. Het lijkt ons daarom overdreven in zulke gevallen van het „verloren gaan" van Duitsche fabrieken en mijnen te spreken. De Raad van den Volkenbond heeft werkelijk al het mogelijke gedaan, om een regeling aan te bevelen, die de grootste nadoelen weg neemt van een verdeeling, die anders voor Duitsohland heel wat rampspoediger zou zijn. Voor Poolsoh Industrieel bezit ln Duitsch gebied geld natuurlijk hetzelfde, maar Duitsohland is in Opper-Silezië economisch de sterkste van de twee en het zou niet te verwonderen zijn, indien de Polen ten slotte ook in hun eigen gebied economisch afhan kelijk van Duitschland werden. Het nieuwe land is vermoeid van al het geharrewar. De anti-Duitsche gevoelens zijn er aan het slinken. Het Poolsche volk scheen er hem meer dan genoeg van te hebben, een bewegelijke rol te spelen in de luidruchtige internationale politiek. En de klacht van Poolsche zijde was veeleer dat „niet wij den Duitsohers slecht gezind (zijn), maar zij ons". Gelukkig hebben de Duitsohers er zei ven voortaan het grootste belang bij, zioh naar de aanbevelingen van den Raad van den Volkenbond (die op het oogenblik itoch niet voor wijziging vatbaar zijn) te gedragen Duitschland beschouwt het Opper-Silezisohe vraagstuk niet als opgelost, het kan echter de voorloopige regeling aanvaarden, en roeiende met de riemen die men heeft, er zoo veel mogelijk van trachten te maken. En dat is heel wat. Daarom begint men nu van Duitsche zijde „af te blazen", nadat men eerst nog wat op de oude manier van moord en brand schreeuwen was voortgegaan. Over vijftien jaar (den termijn die genoemd is voor het vigeeren van de regeling) kan er ln Europa weer heel wat veranderd zijn. N. R. Ot. De houding van Polen. Uit Warschau wordt gemeld, dat, ofschoon volgens de berichten uit Genève de beslis sing van den Volkenbond voor Polen moei lijk zai zjjn om aa.u te nemen, omdat zij geen rekening houdt met de billijke eischen en verlangens der Polen, de Poolsche regeering, trouw zich houdende aan haar beloften, heeft besloten met alle zelfverloochening alles in het werk te stellen om de beslissing te doen eerbiedigen, en de ontvreden openbare mee ning tot kalmte te brengen. De bevolking van Opper-Sllezlë. Uit Berlijn werd Zaterdag gemeld: De be volking van Ópper-Silezië schijnt uiterst op gewonden, Indien men den correspondent van het Acht Uhr Abendblatt mag gelooven, loopen de handelsreizigers van Duitsche han delsfirma's hun 'klanten af om geld voor ge leverde waren te verlangen. Talrijke firma's hebben reeds aan hun Opper-Silezische klan ten verklaard, dat zij, gezien de groote onze kerheid, niet langer aan Opper-Silezië kun nen leveren. De meeste winkels zijn uitver kocht. Dit geldt voornamelijk voor de levens- middelenzaken. Sinds Dinsdag heeft de be volking opgekocht wat er te tooopen vieL De prijzen stijgen dan ook voortdurend. Uit het industriegebied zijn opnieuw talrijke Duitschers gevlucht. De treinen, die iin de richting van Duitschland vertrekken, zijn overvol. De pasbureaux worden letterlijk be stormd. Ditzelfde geldt voor de banken en spaarbanken. Poolsch geld wordt van huis tot huis aangeboden. In Opper-Silezië gelooft men ondanks al les, dat het besluit van Genève niet van blij vender! aard kan zijn. Vertegenwoordigers ■van de groote ondernemingen uit het Indus triegebied zijn heden naar Oppeln gereisd om het standpunt der arbeiders aan de En tente-oommissie uiteen te zetten. De houding der Poolsche bevolking is uiterst gereser veerd, Bezettingstroepen staan gereed om bij elk incident onmiddellijk handelend te kun nen optreden. Patroeljes trekken door de straten der steden. Overal moeten voorbij gangers zich legitimeeren. Aan de Poolsche grenzen zijn troepen gesignaleerd. Overal doen de geruchten van een nieuwen aanslag de ronde. Te Myslowitz, Pless en Rybnik waait reeds de Poolsche vlag. Volgens artikel 88 van het vredesverdrag zal de Enten te-commissie, nadat ide beslissing zal zijn gevallen, haar werkzaamheden staken. Parijs, 17 October. Vandaag moet de gezantenconferentie zich uitspreken over de wijze, waarop het advies van den Raad van den Volkenbond, dat door den Oppersten Ingezonden mededeellng. Raad aanvaard is, uitgevoerd moet worden» De vraag, die zich voordoet, is deze: moet men de notificatie van het 'beloop van de Duitsch-Poólsche grens ondergeschikt ma ken aan de economische regeling, die zal moeten worden toegepast in het industrieele bekken, dat tusschen Polen en Duitsohland verdeeld Is. De „Petit Parisien" spreekt de hoop uit, dat de Engelsche afgevaardigde op de 'ge zanten-conferentie, die Zaterdag instructies aan zijn regeering gevraagd heeft, opdracht zal ontvangen hebben om zich aan te sluiten bij de Fransehe opvatting, die de dubbele ver dienste heeft geheel in overeenstemming met het verdrag van Versajlles te zijn en het vraagstuk op de meest snelle wijze te regelen. De Fransehe stelling komt op voor de on middellijke notificatie van de nieuwe grens en wensebt tegelijkertijd Polen en Duitschers uit te noodigen om zonder dralen eèn econo mische overeenkomst te bespreken. Voor het „Petit Journal" zou de beste en meest logische wijze van doen zijin om aan de Duitschers en de Polen te zeggen: hier zijn de beslissingen der bondgenooten; zij zullen een blok vormen, dat men kan aanvaarden of van de hand wijzen. Weigert een van de twee naties, dan zal geheel Opper-Silezië aan de andere natie worden toegekend. Een neutraal oordeel. Stockholm, 17 Oct Prof. Gustaf Gassel, de 'bekende Zweedsche ökonoom, schrijft over de beslissing inzake OpperiSilezië: „Besloten is een gebied te verdoelen» dat in hooge mate een ekonomisdhe eenheid is en een,der rijkste deelen af te schelden van Duitschland, waarmee het ln alle opzichten was samengegroeid. De toestand van onze kerheid, waarin Europa reeds zoolang ver keert, wordt door deze regeling bestendigd en 't is duidelijk, dat onder die omstandig heden van schadevergoeding al bitter weinig zal komen. Wij gerakenthans opnieuw in een politieken chaos, die" spoedig een eind zal maken aan alle zwakke pogingen om het ekonomisch herstel van Europa te bewerken. „Het heet dat de wereld op het oogenblik met gespannen aandacht naar de ekonoimls- tun luistert. Dat moge zoo zijn, vaststaat echter, dat ide kringen, die over Europa's lot beschikken, hun ooren hebben dichtgestopt. Zware tijden breken voor Europa aan. Als dit zoo doorgaat, zullen ekonomische ineen storting en werkeloosheid zich al verder en verder uitbreiden." Een Engelsch oordeel. Garvin heeft in de ,yObsei*ver" een vrij pessimistisch artikel over de arbitrage-uit spraak van den Volkenbond met betrekking tot Opper-Silezië. Hij kan niet inzien, schrijft hij, hoe Europa zoowel als de Bond gepaaid kunnen worden met de bewering, dat de Silezische oplossing een meesterstuk van praktische wijsheid of een triomf voor den Raad is. Al zijn de details nog niet volledig bekend, de „öbserver" geeft er toch al een vrij' breed© uiteenzetting van. De oplossing is gekozen, die Engeland konsequent bestre den heeft. Nieuw is het systeem van ekono- mi'sehe garanties voor een tijdvak van vijftien jaren, waarin zooveel mogelijk iets als de bestaande staat van zaken bestendigd en de getrokken grenslijn dwars door het indus trieel terrein praktisch buiten werking zal blijven. Vrienden van den Bond verwelkomen deze vondst, in een natuurlijk verlangen naar een succes, als een triomf. Zij zeggen dat de verdeelbaarheid van den driehoek er door bewezen wordt. Precies het tegenovergestelde echter is de waarheid. Essen, 15 October, Men meldt uit Mtln- chen aan de Rheinisch Westffilisóhe Zeitune: Volgens particuliere berichten uit Sarvar is de toestand van den ex-koning van Beieren buitengewoon ernstig. De leden van het huis WittelSbach, die te Mündben1 waren, zijn hier mede in kennis gesteld en deels onmiddellijk naar Sarvar in Hongarije vertrokken. Zondag zijn te Berlijn verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden. Het definitieve resultaat der verkiezingen voor den Berlijnschen gemeenteraad is nog niet bekend, maar het staat reeds vast, dat de socdalistiisch-oommunistische meerderheid van de baan is 'en dat het gemeentebestuur in de toekomst een met-socialistische meer derheid zal tellen. Van de 225 zetels van den gemeenteraad zijn er reeds 224 verdeeld. Wie de 225ste krijgt is nog niet uitgemaakt. De onafhanke- Hjken hebben volgens het voorloopige resul taat 19 zetels verloren; zulks natuurlijk ten gevolge van de splitsing hunner partij. De communisten verliezen eveneens 8 zetels, maar de meerderheidssocdalisten winnen er 8, terwijl de groep der Duitsche nationalen met 14 leden wordt versterkt. De democraten winnen 1 zetel en de Duitsche Volkspartij verliest er 4. De economische partij wint een zetel en hetzelfde geldt voor de nieuw opge richte Duitsche sociale partij. Uit deze be rekening blijkt, dat tegenover de 118 niet- socialisten 111 socialisten zullen staan. De verhouding was vroeger 128 socialisten te genover 100 nlet-soclalisten. Volgens het 8 Uhr Abendblatt bestaat de kans dat deze verkiezingen evenals de vorige weer ongeldig zullen worden verklaard. De verordening volgens welke deze nieuwe ver kiezing is gehouden, schijnt niet meer gefldlg te zijn geweest. Uit gemaakt is de zaak nog niet. Bekende rechtsgeleerden zullen over het geval hun licht moeten laten schijnen. 0 0 ,De meerderheidssoclalistlsche Voxwfirts wijst erop, dat weliswaar' haar party nog steeds het hoogste aantal stemmen kreeg, dat één party behaalde, terwyi de onafhankeiy- ken en communisten ln stemmental achter uitging, doch dat, ondanks het succes voor de meerderheidssocialisten, de overwinning der nlet-soclalistisohe partyen een ernstige nederlaag beteekent voor de politieke arbei dersbeweging in het groote Beriyn. De kellnersstaklng te Berlijn. De staking der kellners te Bpriyn duurt reeds een veertien dagen en nog is het einde van het conflict niet te zien. De vakvereeni- gingèn steunen ongeveer 22.000 kellners en leden van het keukerupersoneel, 2500 muzi kanten, 2000 kantoorbedienden uit koffiehui zen en hotels en 4000 leden van het hotelper soneel. De gemiddelde steun bedraagt 12 mark per dag. Bovendien wordt een kinder toeslag verleend. De staking heeft reeds 5 mili leen maik aan de vakvereenlgingen ge kost. Op acht verschillende plaatsen wordt aan de stakers voedsel verstrekt. De brutaalste dieven schijnt de stad Rei- chenbach in Silezië (te hebben. Daar zijn in brekers de gevangenis binnengedrongen en hebben er een flinke bult gemaakt. Het bewakingspersoneel van de gevange nis heeftniet» gemerkt Ter conferentie voor ekonomisch herstel te Londen heeft prof. Keynes betoogd, dat Duitschland aan schadevergoeding driemaal te veel moet betalen'. De 800,000 vernielde huizen in Noord-Erankryk kosten elk dui zend pond sterling, tezamen dus minder dan Duitschland thans in een Jaar moet betalen. De rekening der Geallieerden voor de aan gerichte verwoesting bedraagt slechts 1/8 van de gebeele opgelegde schadevergoeding; de overige 2/8 zyn bestemd voor de betaling van pensioenen en betreffen dus een eisch, die indruischt tegen de verplichting, welke de Geallieerden bij 't sluiten van den wapen stilstand hebben aangegaan. In een vergadering te LiVerpool, waar, naar "emeld wordt, tienduizend leden van den nationalen zee-lieden- en stokershond vertegenwoordigd waren, die ontevreden zijn over den bondsvoorzitter Havelock Wilson en het beheer van den bond ln het algemeen is besloten een nieuwe bond te stichten onder den naam van „National Maritime and Ship- GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Te Helder verkrijgbaar by A. ten Klooster, Keizerstraat 98, h f 1.76 per doos. Naar het Engelsch van RUGBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 29) „Ja, hy zei, dat er een brief gekomen was Zy hield op. „En" vroeg zy vol ver wachting, „was het werkelijk iets van be- lang?" „Don zal het u wel vertellen, als hy thuis komt." „Wat zeggen wil., dat het zoo is," zeide zy. Zy trok haar schouders op en keek van my naar het open raam." „Waarom gebeu ren de dingen toch nooit, nooit zooals zy moesten gebeuren?" „Ik dacht zoo, dat zy altijd gebeuren zoo als het moet, en ditmaal in ieder geval." Zy keek mij nu weer aan. „Het is dus een boel geld," zeide zy, niet heel geestdriftig. Ik antwoordde niet. „Ik heb vroeger altijd gedacht, dat geld je gelukkig kon maken," ging zy dus voort. „En wat heeft u van meening doen ver anderen?" vroeg ik. „UI" zeide Joy onmiddellijk. „Ik?" Ik keerde me langzaam om en keek haar aan; dan zeide ik: „Ik voel me erg gevleid, dat mijn armzalige philosophie ©enigen invloed op u heeft „Dat is volstrekt niet noodig!" zeide zy op den man af. „En in ieder geval heeft liet absoluut niets te maken met uw philosophie of met iets anders. Het is een van die din gen, die gebeuren en waaraan niets veran derd kan worden." „Dan hield zy op. „Daar Is Don," zeide zy plotseling op een heel an deren toon. Zy ging hem tegemoet en weldra hoorde ik ze met Castle in de keuken praten en lachen. Ik ging by het raam in d en tuin staan kyken. Het was een prachtige avond, een van die rustige avonden, dat een gewy'de stilte neergevallen schyht op een moe geworden1 wereld, die een oogenblik stil staat om diep adem te halen een van die avonden, wel ke je denken doen aan dagen, die voor goed achter je liggert, aan geluk, dat er misschien geweest zou zyn, als de dingen iets anders geloopen waren. „En wat heeft u van meening doen ver anderen?" Mijn eigen vraag kwam ongevraagd in myn gedachten terug en ook Joy Lambert's on middellijk daarop gevolgd antwoord: „UI" Wat had zy bedoeld? Of had zy heelemaal niets bedoeld? Zy was zoo grillig en nukkig. Hoe kon Je weten of je haar ernstig nemen moest? En terwijl ik dat zoo stond te overwegen, zeide zij plotseling naast me: „Mr. Buohanan?" Verschrikt keerde Ik me om; ik had haar niet hooren binnenkomen. Zy had een kleur en' haar blikken waren ©enigszins uitdagend, toon zij de myne ont moetten. „Het is maar goed, dat ik me gisteren met Don verzoend héb, niet?" „Waarom?" vroeg ik. „Omdat u, als ik het vandaag gedaan had, gedacht zoudt hebben, dat ik het deed om het geld van zyn moeder." „En zou dat niet zoo geweest zyn?" Met een ongeduldig gebaar streek zy haar haar van haar voorhoofd. „Vroeger heb ik altyd gedacht, dat geld je gelukkig ken maken," zeide zy precies zoo als zy eenige oogenblikken te voren gezegd had. „En tegenwoordig benlt u van meening ver anderd?" „Ja." MOOFD8TUK X. Den volgenden morgen vroeg Don irjj hem op zijn erfenis honderd pond te leen. „Wy zouden' die paar laatste dagen nog zooveel mogeiyk willen genieten. Joy is nooit veel uitgeweest. Ik zou haar graag nog wat laten zien en een mooi cadeau voor haar willen koopen." Hy keek me glimlachend aan. „U vindt me zeker wel eerf groote n< idioot!" „Onzin!" zeide ik. „Ik zal je een chèque ge ven, die zy op mijn bank voor je zullen ver zilveren." „Dank u dank u zeer", zeide hij. Hy gaf een zucht van verlichting en stak een sigaret op. „Tusschen twee haakjes, sir," ging hii dan voort, „ik ik .hoop, dat u er niet beleedigd om zult zijn, maar ik zou u "graag wét terug betalen van alles wat u voor mij gedaan hebt. Ik weet heel goed, dat van volkomen terug betalen) geen sprake kan zijn, maar als u u er niet beleedigd door gevoelt Ik was bezig de chèque in te vullen en ik hield even op om hem aan te kijken. „Er is maar één ding, waardoor Je me zoudt kunnen beleedigen en dat is door er nog een woord verder over te zeggen," zeide ik. „Maar nu ik al dat geld heb," stamelde hy terwyi hy weer een kleur kreeg. .Achtdui zend pond is eeni heele som om uit te geven." „Ik hoop, dat je het niet zult uitgeven," zeide ik. „Ik hoop, dat je het bewaren zult, We zullen alles, alles, wat we kunnen krij- gen, noodig hebben, als de oorlog voorby is." „Ik zie het nut niet in van zoo lang vooruit te zien," zeide Don half in ernst en half uit de grap. .Natuurlijk ben ik niet van plan de heele boel uit te geven in de eerste plaats zou er geeni tyd voor zyn, daar ik er vrij zeker van ben, dat ik de volgende week weg moet Hy aarzelde." Tusschen twee haakjes," zeide hy weer. „Ik heb zoo gedacht, dat ik een testament moest maken." „Een testament!" zeide ik. Het deed my eenigszins onaangenaam aan om hem zoo ern stig te hooren sprekeit „Wanneer er iets met ntij gebeurde, wat zou er dan van mijn geld worden?" vroeg hy Ik 'bekende hem eerlijk, dat ik het niet wist. „Als je getrouwd was, zou het niatuurUjk aan je vrouw komen;" zeide ik, maar op het zelfde oogenblik had ik mijn tong wel af kunnen byten voor myn gedachteloosheid. Het leek er byna op alsof ik pprobeerde hem aan te moedigen om te trouwen, en dat was de hemel weet het myn laatste wensoh! Ja," zeide Don, „als ik getrouwd was, zou mijn vrouw het natuuriyk krijgen)." Dan lachte hy vrij zelfbewust en ging met zijn chèque in zyn zak weg. De twee volgende dagen zag ik hem bijna niet. Hij en Joy Damhert schenen het groot ste gedeelte van den dag in Londen te zyn on Rags voegde zich weer berustend by my. „Is dat kleine mormel altyd hier?" vroeg de oude Jardine op een avond, dat hy bin nenliep en Rags lui op een stoel ln myn studeerkamer vond liggen. „Hy beschouwt me als zyn tweeden baas," antwoordde ik, terwyi ik het dier over zijn kop streek. „Arme Rags! Hy heeft het den laatsten tyd zoo eenzaam gehad!" Rags kwispelstaartte. „Waar zyn zy vandaag?" vroeg de oude Jardine. „In Londen," antwoordde ik. „Zoo!" Hy keek me snaaks aan. „En de bruiloft? Wanneer komt die?" Ik antwoordde boos, dat er geen sprake was bruiloft. Dat hy heel goed wist, dat Don beloofd had te wachten tot de oorlog voorby was. „Je moet hem van die belofte ontslaan," zeide de oude Jardine op den man» af. „Waar moeten zy op wachten? Hy heeft achtdui zend pond om zyn vrouw na te laten, wan neer het ergste mocht gebeuren, wat - niet het geval zyn zal en in de gegeven om standigheden zeg ik, dat je hem van die be lofte moet ontslaan." Er volgde een kleine pauze- „Heeft hy jou daarom soms hierheen gestuurd?" vroeg ik boos. „Lieve hemel neen!" zeide de oude Jardine „Of of anders het meisje?" vroeg ik. Jardine werd vuurrood, Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1