werker*' Union'''. Naar ben weet ia Havelook Wilson een der meest gematigde leiders der Britsche arbeidersbeweging, De hoogovens in Schotland, Andrew Gray, de president van de La narkshire Steel Company, heeft medegedeeld, dat van 102 hoogovens in Schotland op het oogenbliik maar vijftien aan waren en een ervan slechts bematiestaal produceerde. De fabrieken werken maar met 30 pet. van hun capaciteit en de producten van het continent waren nog altijd ponden goedkooper dan' de Engelsche productie-kosten bedroegen. Een zonderlinge verdwijning. Sedert Dinsdag werd uit de ouderwoning te Londen een 18-jarig-meisje, miss Pamela Beckett, vermist. Donderdagavond beeft men haar in het bosoh van Guffley, bij het stadje Fofield (ten N. van Londen), teruggevonden. Aanvankelijk wilde zij, dat men haay met rust zou laten, doch toen een motorfietser en een ander, die haar klappertandend en ril lend, vonden, dreigden de politie te zullen waarschuwen, rang zij mee, waarna zij naar haar oudera werd teruggebracht. Gevraagd waarom zij w-eggeloopen is, verklaarde zij, gehandeld te hebben onder een ingeving van het oogenblik. Zij ia thans thuis onder ge neeskundige 'behandeling. FRANKRIJK. Internationale politie. Ten: einde op afdoende wijze dievenbenden te kunnen vervolgen, die, nadat ze in het eene land misdaden gepleegd hebben, vluch ten naar een ander land, waar zij hun wan daden hernieuwen, heeft de prefebi van po litie het initiatief genomen om de vorming te bestudeeren van een internationale politie. Beleefdheid. L'Oevre, het Parijsche dagblad, was e® pen tiid geleden niet zoo heel zeker van of het met de traditioneele Fianscho beleefdheid nu wel zoo heel goed ging. Het blad heeft toen op 3Q September ©n 1 October een beleefd heidswedstrijd uitgeschreven voor auto- chauffeurs. Redacteuren van FOouvre zijn die dagen door Parijs rondgegaan, hebben overal 'goed uit hun oogeni gezien, ook het gewone publiek heeft meegeholpen en het blad allerlei voorbeelden van beleefdheid ge signaleerd en nu ia een der resultaten van den wedstrijd, waarvoor 1'Oeuvxe tal van prijzen had uitgeloofd, dat er een prijs van duizend frank is toegekend aan een chauf feur die „beleefd" geiweest is, terwijl hij ze ker niet verlokt werd- door het uitzicht op een groote fooi, want zijn „vrachtje0 bestond uit dood-eenvoudigo buitenmenschen. L'Oeu- vre vertelt de beleefdheid van den chauffeur, wiens taxi het nummer 40-lé-G 7 droeg, als volgt: 40-14-G 7. Den BOen September, 's middags om twaalf uur lag een zeer zieke jongeman uitgestrekt op een draagbaar op het trottoir van het Orsay-station, in afwachting, dat hij overgebracht zou weiden naar het Noorder station. De ziekenwagen, dien zijn ouders be steld hadden, was niet gekomen en het was niet mogelijk de baar in een omnibus te zet ten. Iemand stelde voor de baar dwars over een auto te plaatsen, maar verscheidene chauffeurs, die aangeroepen werden, weiger-, den den zieken jongen te vervoeren. Einde lijk bood de chauffeur van de taxi 10-14-G 1 zijn diensten aan om den zieke, ribi ouders en allerlei pakkage naar het Noorder-station te rijden. Hij deed dat met ra-oote omzichtig heid, ten einde alles, wat voor den zieke on aangenaam of gevaarliik had kunnen zijn, zooveel mogelijk te vermijden. ZWITSERLAND. Werkloosheid. Ook in September Is er in den vrijwel troosteloozen toestand der Zwitsersche nij verheid geenerlei noemenswaardige verbe tering gekomen, zooals duidelijk blijkt uit de onderstaande gegevens, die consul Gexth van Wijk in Handelsberichten van deze week me dedeelt. Het aantal geheel-werkloozen ver meerderde met 7600 en bereikte zoo-doende 't aanzienlijke cijfer van 63.000, terwijl het ge tal gedeeltelijk-werkloozen op 74,000 'klom en er volgens stastistisohe gegevens voor 100 vacante betrekkingen zich 152 aanmelden. Van de 60,000 geheel-werklooze mannen wor den intusswhen 11,618 bij noodstandaarbedd te werk gesteld. Het -grootste aantal werkloozen vindt men niog steeds in de horloge- en de borduurselin- öuatrio. OOSTENRIJK. Da actie der Karllsten. Een, speciale verslaggever van do „Mün- cfhener Neueste Naóhrlchten" meldt uit Ti- rol, dat er niet meer aan te twijfelen valt, of de Kar listen bereiden zich ook te Innsbrüok op een actie voor, die op het eerste toeken uit Hongarije zal worden ingezet. Aohtor de Habshurgers zou Frankrijk staan en het zou vóór alles Fransch geld zijn, waarmede de fceizensgezinde actie gevoed wordt. Het Burgen land. Veertien dagen na de ontruiming van het Burgenland zal te Weenen een conferentie van Oostenrijkache en Hongaarsche gedele geerden plaats vinden ter regeling van de hangende vraagstukken. De voornaamste kwestie is, op welke wijze Oostenrijk de zich in het Burgenland bevindende Hongaarsche staa-tSbeziittingen zal betalen. Do waarde van deze bezittingen wordt op 82 milliard kronen geschat. De mond als brandkast De Weensche correspondent van het „H'bl." schrijft: De Weeners pijn in de laatste jaren vin dingrijk geworden en dat komt hun thans ten goede. De nieuwe minister van financiën is voornemens een aanslag te doen op de ge hamsterde biljetten van duizend kronen en vreemde valuta's. Deze aanslag zal eerstdaags worden gepleegd en zeer radicaal zijn. Vree- selijke geruchten doen de ronde, en wanneer slechts de helft van hetgeen verteld wordt, waar is, zal er voor de Weeners letterlijk niets anders overblijven dan frissche stads lucht en het verheffende bewustzijn, dat ze wellicht „gesaniert" zijn. Daar de .Weeners echter in de lange jaren van en na den oor log geleerd hebben, hoe men naderende cata strofen vermijden kan, hebbeq ze niet stil gezeten. Ze hebben alles gekocht wat hun in den zin kwam en hun voorraden en voorwer pen van waarde van allerlol aard In kisten en kasten veilig opgeborgen. De kooplieden beleefden een hoogconjunctuur zooals lang niet was voorgekomen. Maar nog een tweede groep vaklieden, die dat zeker nooit hadden kunnen droomen, profiteert- van de vrees voor de kroon en den minister van financiën, ml. de tandartsen. Bij hen zijn in de laatste dagen zooveel goud-plombeeringen, gouden kronen, gouden bruggen en heele gouden ge bitten besteld, dat ze niet weten, boe ze al die opdrachten moeten uitvoeren. En in te genstelling met vroeger wenschen alle pa tiënten het bestelde vooruit te betalen, ook als ze eerst na drie weken aan de beurt ko men. De goede mensohen willen hun bank noten juist nog tijdig voor soliede goud in wisselen, nog vóór de gevreesde 'bankbiljet ten-afstempeling komt, die weliswaar telkens weer officieel wordt tegengesproken, maar waaraan de mensch-en daarom des te vaster gelooven. En bovendien heeft een gouden ge bit toch veel vóór. Hoe moet de minister van financiën bij deze goudbron komen? En men kan in geval van nood van eiken tand een week lang leven, dat is van een heel gebit meer dan een half jaar. Van den tand in de hand. Een bankroetier. Men meldt uit Weenen aan de Rheinisch Westfaliische Zeitung, dat een bekende inter- ternationale persoonlijkheid, die niet met name genoemd is, met nalating van milliar- deni schuld op de vlucht is gegaan. Deze schuld is ontstaan door speculaties in bui- tenlandsche valuta in grooten stijL Als dit bericht omtrent de vlucht waar mocht blij ken, zou er een internationaal politiek schan daal worden ingeleid. Het radioale blad Der Abend meldt dat de gecompromitteerde diplomaat, die millioenen aan de beurs heeft verloren, de chef der En gelsche militaire missie, kolonel Ounning- ham is, die thans te Praag vertoeft. Dertig banken lijden schade, vooral de Verkehrs- bank, de Banikvexein en de Kreditanstalt, waar hij kleine deposito's had doch groot krediet. Ofschoon het bericht van de Abend nog -niet bevestigd is, baart het hier veel opzien. Uit Weenen wordt gemeld: Kolonel Oun- ningham spreekt het bericht van Der Abend, dat hij reusachtige verliezen met beursspe culaties heeft geleden, tegen. De Engelsche gezant alhier heeft de overheid verzocht de verspreiders van het gerucht op te sporen. De -omgeving van öunninghaim schrijft het verzinsel toe aan het streven van zijn vijan den -om Öunninghaim, die een -tegenstander van de links-radikalen is, onmogelijk te maken. TSJEOHO-SLOWAKLTE. Conferentie van Russische sociaal- revolutionairen. Men meldt uit Praag: De volgende week zal bier onder leiding van Kerenski een conf erentie van Russische sociaal-revolutionairen worden gehouden, waarheen uit verschillende steden in het bui tenland reeds bekende persoonlijkheden der partij zijn vertrokken. Aan de conferentie zullen verscheidene leden der voormalige KerensM-regeering deelnemen: Lebedef, Soe- chomlinof, Lazaref aa. Naar verluidt, zal dit de laatste samenkomst d-er partijleiders zijn voor de ontbinding der te Praag opgerichte centrale. Er zullen belangrijke besluiten ge nomen1 worden, die een belangrijke wijziging n de politiek der partij' ten aanzien van de oolsjewiki tengevolge zullen hebben, en wel ke in verband staan met de pogingen, die den laatsten tijd zijn ondernomen, met Iitwinof als bemiddelaar, om 'beide groepen w-eer tot elkaar te -brengen. VEREENIGDE STATEN. Spoorwegstaking. De leiders der vereeniging van spoorweg personeel hebben togen 30 October een na tionale staking gelast. Bij deze staking zullen 750.000 man, werkzaam aan 17 verschillende spoorwegen den arbeid neerleggen. Een millioen tweehonderd vijftig duizend man zullen 'hun voorbeeld volgen. President Harding heeft in dezen reeds stappen geno men. Er zal een conferentie plaats hebben tusschen de ropublikeinsohe groep der arbei derspartij en de federale handelseommissio. In een vorklaring van hot Witte Huis wordt met nadruk gezegd, dat president Harding krachtig in dezen wensoht op te treden. De spoorwegmaatschappijen, welke bij de ze staking betrokkon zullen worden hebben een net van 07288 mijl lengte. De leider der spoorwegarbeiders te Ohi- cago verklaart, dat deze staking door niets meer kan worden voorkomen. Zij' zal do grootste spoorwegstaking zijn, welke de ge schiedenis tot dusver gekend heeft. Senator Ounlmins zeide: „Indien deze spoorwegstaking doorgaat, zal zij een onge hoorde ramp voor de gehoelo gemeenschap worden. Volgens een lid van de interfóderalo han- delsoommissie moet dit loonsgesohil tusschen het spoorwegpersoneel en de maatschappijen, door den arbeidsraad van de spoorwegen worden uitgemaakt. De spoorwegmaatschap pijen mogen geen loonsverlagingen invoeren voordat deze aan de goedkeuring van de ar beidsraad der spoorwegen zijn onderworpen. De dreigende spoorwegstaking. Washington, 17 Oct. De Arbeidsraad heeft het volgende schema voorgesteld, ten einde de spoorwegstaking af te wenden: lo. verlaging van de vrachtprijzen overeenkom stig de verlaging der loonen, gelijk in Juli is geadviseerd; 2o. het Intrekken door de spoorwegmaatschappij-en van haar verzoek tot verdere loonsverlagingen; 3o.- intrekken van -de stakingsorder door de werknemers tijdens den duur van de actie van den Ar beidsraad betreffende elk volgend voorstel tot verdere loonsverlagingen. Intusschen treffen de autoriteiten alle voorbereidingen om de levensmiddelenvoor- ziening in stand te houden. Er zijn 67.000 motorlorries beschikbaar om New-York te voeden. De levensmiddelen in de koelkamers strekken drie weken. Het brandstof probleem s het ernstigst, doch de kolenhandelaren verklaren zich in staat den toestand het hoofd te bieden. De Ver. Staten en Columbië. De Senaat van'de republiek Columbië heeft het verdrag met de Ver. geratificeerd, waar bij Columbië 26,000.000 ontvangst als scha deloosstelling voor de losscheuring van Pa nama van Columbië. Een Indlaansche holde. De „Olymplo", het groote sohip der White Star Line, is dezer dagen de haven van New- York hiimengeloopon, bestuurd door een, Indiaansoh opperhoofd. Dit hoofd was nie mand anders dan do kapitein van het sohip zelf, Sir Bertram Hayes, die tijdens de reis den titel van hoofd der Zes Naties, Tah-nya- di-yes, (de man, die de 'groote zeeën heeft doorkruist) had ontvangen. Aan boord be vond zich namelük een zekere Das kaheh, het opperhoofd der Cayaegas, één van do stammen dier zes naties, die dermate onder den indruk was gekomen van de macht en de kunde van den gezagvoerder der „Olym- pio", dat hij dezen met een Indiaanschen titel vereerde. De toekenning der waardigheid geschiedde met groote plechtigheid: de vre despijp werd gerookt, en tal van oude gebrui ken werden toegepast). Das-ka-heh, uit Ontario afkomstig was naar Londen gegaan om te protesteerenj te gen het plan om zijn stam het Oanadeesch burgerschap te geven. Hij vreeede dat de stam uiteen zou vallen indien men hem,zo-u dwingen den staatsvorm der blanken te aan vaarden. Hij verklaarde dat zijn missie suc ces had gehad. Op de terugreis had hij aan boord weinig aandacht getrokken, -totdat hij den kapitein de opmerkelijke onderscheiding aanbood. Bankroovers. Vijf jeugdige bandieten, die 250 pond had den gestolen uit de bank -te Elie, 3Q mijlen van Winnipeg (Canada) zijn te Couleo, op vijf mijlen afstands van de plaats des mis- drijfs aangehouden. De bankdirecteur, die aan handen en voeten werd gebonden, wist zichzelf te bevrijden en achtervolgde de roo- vers in een auto, die hij opvorderde. Op vijf mijlen' van -Elie raakte de auto, waarmede de roevers vluchtten, defect, waarop de in zittenden het veld invluchten. Zij werden ten slotte te Couloe omsingeld en gegrepen door den bankdirecteur ©n een aantal boeren. CHINA. Offers aam de goden. De „Daily Mail" verneemt uit Peking, dat de onlangs gevierde plechtigheden der Boed dhisten, die ten doel 'hebben een verzoening met de geesten, aan het licht hebben ge bracht, dat de priesters van het HuiLankloos- ter daarbij nog menschenoffers brengen. De Chineesdhe Boeddhisten vieren het feest nog elk jaar door Peking te sieren met 'bloes men en festoenen, en vruchten en andere levensmiddelen neder te leggen op de tafels in de tempels om den geesten welgevallig te zijn en zich gelukzaligheid te verwerven in de wereld hiernamaala Toen de feestelijkheden in vollen gang wa ren verdwenen de priesters op eens en kort daarop bemerkten eenige ouders dat hun dochters ook verdwenen waren. De politie deed een onderzoek en vond zes meisjes in het klooster van Hui Lan. Zij waren allen bewusteloos en bestemd' om den goden ge offerd te worden. China en Japan. ■Naar luid van een telegram uit Washing ton zou Japan aan de Ver. Staten hebben gevraagd, te bemiddelen in het Chineesch- Japansehe geschil nopens Sjantoeng. BINNENLAND. De ontwapeningsconferentie. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal de Nederlandsche delegatie naar de te Washing ton te houden ontwapeningsconferentie, door president Harding in November 'bijeen te roepen, naar alle waarschijnlijkheid bestaan uit de hoeren jhr. mr. dr. A. van Karnebeek, minister van buitenlandsche zaken; mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsoh-Indië, en jbr. mr. F. Beelaerts van Blokland, oud-gezant te Pe king. Als secretaris zal meegaan jbr. mr. A. W. L. Tjarda van Starfcenlborgh Stachouwer, gezantschapssecretaris te Parijs. De drooglegging van de Zuiderzee. De Visscherij-Courant schrijft: Het vorige jaar is men begonnen met de beteugeling van het Amsteldiep. Dit werk is onder buitengewoon gunstige omstandighe den verricht, slechts Óen dag kon niet wordon gewerkt. Nog gunstiger waren de omstandig heden na het gereedkomen van hot werk. Een rustiger temporatuursgesteldheid dan in 1021 kent de geschiedenis niet. Ondanks de aller gunstigste omstandigheden ia hot gel-egde aam-lkniaam op tal van plaatsen weggespoeld, en nion was genoodzaakt weer opnieuw mot storten te beginnen. Met dit werk ls men reeds oonlge weken 'bozig. Ministers en Kumwledon hebben een be zoek aan Wlerlngen gobraoht. Zijn zij op de hoogto gesteld van don tegonslag, die zooveel te erger is, omdat niemand dlon verwachtte en dio plaats vindt onder omstandigheden, zoo gunstig voor droogleggend werk, als de meest optimistische voorstander zich niet durfde droomonP Wij vragen slechts, wijl in de maandberichten betreffende de Zuiderzee werken met -geen enkel woord van dezen zoo belangrijken tegenslag wordt melding ge maakt. Naar aanleiding van deze mededeelingen heeft bet „Hbl." zich gewend tot het bureau der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage, waar men verzekerde, dat er geen vrees voor don dam behoeft te bestaan. De quaestie is, dat de laag keileean, die den zand-dam bedekt, aan den Zuidkant niet dik genoeg blijkt te zijn geweest. De voorkant van den dam be staat geheel uit kelleem, maar voor het ove rige is de dam met een laag keiileetm afgedekt. Nu 'had men nog geen ervaringen met deze leem opgedaan. Verleden jaar voor het eerst heeft men het aangewend. Maar nu gebleken is, dat men aan den Zuidkant wat zuinig is geweest met de dekkingslaag, heelt men daar wat dikker afdekking vóór den winter willen aanbrengen om te .voorkomen, dat de dam werkelijk gevaar zou kunnen loopen. Dat is alles. Van een verzakking van de bezinking is nimmer sprake geweest. De loonsverlaging ln de metaalindustrie. De bondsraad, van den Alg. Ned. Metaal- bewerkersbond besloot Zaterdag op advies van het hoofdbestuur de aangekondigde loonsverlaging af te wijzen en zich, desnoods door staking over de heele linie, er tegen te verzetten, schrijft „Het Volk". In Maandag gebonden vergadering van de hoofdbesturen der vijf metaalbewerkers organisaties was men eenstemmig van mee ning, dat tegen de aangekondigde loonsver laging zoo krachtig mogelijk moet worden opgetreden. Besloten werd Woensdagmiddag opnieuw bijeen te komen, ten einde over de te neanen maatregelen een beslissing te nemen. Uit de mijnstreek. In de gisteren gehouden vergadering der oontact-commissie in het mijnbedrijf zijn de nieuwe arbeidsovereenkomst ingaande 1 No vember en de loonregeling namens do vak bonden geteekend. Emmen's faillissement aangevraagd. Een der aannemers van schoolgebouwen in de gemeente Emirnen heeft terzake van vorderingen over 1920 een aanvrage inge diend om deze gemeente in staat van faillis sement te verklaren. Ten einde -onjuiste ge volgtrekkingen te voorkomen, kan evenwel worden gemeld, dat het feit niet tot -ongerust heid behoeft te leiden bij hen-, die een vorde ring op deze gemeente hebben. De zaak in kwestie betreft den bouw ©ener school, waar omtrent de stukken- in Den Haag. eerst waren goedgekeurd -en toezegging tot subsidie was gegeven, zoodat tot aanbesteding en uitvoe ring werd' overgegaan, terwijl later de tijding kwam, da-t de betrokken post voor het dienst jaar 1920 was uitgeput en niet tot bouwen moest worden overgegaan. Door een momenteel tekort aan kasgeld kan momenteel de gemeente het betreffende bedrag niet op -tijd uitkeeren, doch de wet houder van financiën acht overigens den toe stand der geldmiddelen van de gemeente voor de naaste toekomst van dien aard, dat zij geen aanleiding tot ongerustheid behoeft te geven. De herziening der Arbeidswet De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering zijn adviezen vastgesteld- -omtrent een voorontwerp tot herziening van -de Arbeidswet 1919, vooront werpen, betreffende de toepassing van die wet op winkels en kantoren -en tenslotte -be treffende het ter. inzage geven van de be- drijfsrekening aan mijnwerkers. Sommige leden- hebben in overweging ge geven 'bij deze herziening tevens de 45-urige werkweek in een 48-urige te wijzigen en aan continubedrijven, die des Zondags doorwer ken-, een gemiddelde 66-urige werkweek toe te staan. Een groote meerderheid in den Raad meende echter, dat deze wijzigingen bij deze herziening niet aan de orde dienden te wor den gesteld De Raad heeft den minister van arbeid in overweging gegeven een enquête naar de werking van de Arbeidswet 1919 in de in dustrie in te stellen. Met de in het voorontwerp geopende moge lijkheid om op grond van collectief overleg van enkele normen van de wet af te wijken ron een groote meerderheid van den Raad zich vereenigen. Enkele leden hebben daar tegen principieele bezwaren ontwikkeld. An dere leden hebben verschillende voorwaarden aangegeven, waaraan bedoelde' collectieve regelingen naar hun meening zouden dienen te voldoen. De Raad' bleek voorts van gevoelen, dat de minister krachtens de geldende wet bevoegd is aan overwerkvergunningen voorwaarden betreffende de loonen te verbinden. Enkele eden hebben de wettigheid van dergelijke voorwaarden betwist. Wat de wenschelijkheid betreft, meende de Raad, dat men- ieder geval op zich zelf moet beoordeelen. Een meerderheid in den Raad kon zich- wel ihet het in het ontwerp opgenomen verkoop verbod van alle brood vóór 10 uur des mor gens vereenigen. Verschillende leden hebben echter in het bijzonder tegen het verkoop verbod van oud brood bedenkingen aange voerd. Bij de behandeling van het ontwerp van een werktijdenbesluit voor winkels spraken verschillende leden den wensch uit, dat deze bepalingen niet in werking zouden treden, vóórdat een wet regelende de winkelsluiting zal zijn ingevoerd. De meerderheid van den Raad achtte een dergelijk uitstel echter niet gemotiveerd. In het advies l>otreffend© het ter Inzage geven van de bedrljfsrekoning aan de mijn werkers spreekt -de Raad uit, dat het verton- gon van de mijnwerkers om kennis te krijgen van de bedrijfsultkoimston billijk ls te achten. Verschillende leden maken- echter een voor behoud ton aanzien van de mogelijkheid dezen wensch te verwezenlijken. Hoewel do Raad aan een vrijwllllgo verwe zenlijking van -dat verlangen der arbeiders verre do voorkeur geeft boven wettelijben dwang, aoht hij hot toch niet (mogelijk de ver vuiling van dozen wonsch aan de machtsmid delen der arbeidersorganisaties over te laten. Verschillende denkbeelden werden ontwik keld omtrent de wijze, waarop deze zaak ln oen wet ware te regelon. Sommige leden meenden, dat een aanvul ling van het bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp van een Arbeidsgeschillenwet ln de gebleken behoefte zou kunnen voorzien. Een tweede en de talrijkste groep uit den Raad, die echter in de vergadering evenmin over een absolute meerderheid van stemmen -bleek te beschikken, achtte een speciale wet, rege lende het overleggen van de bedrijfsrekenin-g, voor dit doel te verkiezen-. Enkele leden ga ven de voorkeur aan een bijzondere enquête wet of wel aan een algemeene wet op de be drijfsorganisatie. Ten slotte achtte een meerderheid in den Raad het niet wel mogelijk een dergelijke verplichting uitsluitend op te leggen aan het mijnbedrijf. In den aanvang van de vergadering heeft de minister van arbeid, die de vergadering presideerde, medegedeeld, dat hij met den minister van justitie in overweging was ge treden omtrent het instellen van een straf vervolging naar aanleiding van de telkens voorgekomen publicatie van stukken, die onder de verplichting van geheimhouding aan de leden van den Raad waren toegezon den. De voorzitter deelde bovendien mede, da-t om advies was ingekomen een voor-ontwerp- Landbouwarbeidswet. Het werd om praead- vies gesteld in handen der bijzondere com missie uit den Raad, waarin de voornaamste organisaties van werkgevers en arbeiders op het gebied van land- en tuinbouw verte genwoordigd zijn. Om alle misverstand te voorkynen. merkte de voorzitter nog op, dat men hier te doen had met een voor-ontwerp, en dus niet met een wetsontwerp, waarmee de regeering zich reeds vereenigd had. Eerst nadat de belanghebbenden door den Hoogen Raad van Arbeid ln de gelegenheid zouden zijn gesteld, om hun op- en aanmerkingen mede te deelen, zou een definitief wetsont werp worden opgesteld. Amsterdam, 15 Oct. Nu de behandeling in den Hoogen Raad van Arbeid afgeloopen is, stelt het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers er prijs op, de meening van deze Vereeniging kenbaar te maken ten -opzichte van het Voorontwerp van Wet -tot wijziging der Arbeidswet 1919. De Vereeniging van Ned. Werkgevers dan is van oordeel, dat de voorgestelde verande ringen in de Arbeidswet van geenerlei waar de voor dé Nederlandsche industrie zullen zijn, zoolang niet voor alles eene 48-urige werkweek als normaal' wordt ingevoerd. Het gaat naar haar oordeel niet aan, dat Nederland den normalen arbeidstijd van 46 uren handhaaft, terwijl in alle landen, rn-et welke de Nederlandsche industrie moet con- curreeren, een arbeidstijd van 48 of mee® geldt en bij de Conventie van Washington ook 48 uur als norm is aangenomen. In de tweede plaats is zij van -oordeel, dat aan continu-bedrijven, die op Zondag moeten doorwerken, bij de Wet eene gemiddelde 66- urige week moet worden toegestaan. Nergens ter wereld heeft men er ook maar aan ge dacht, aan zulke -bedrijven eene mindere werkweek te geven. Alleen Nederland- schijnt het ten deze beter te weten, dan alle andere groot-industrieele landen der wereld. Eene „gemiddelde" 66-urige werkweek wordt voor deze bedrijven geëischt, omdat het daardoor mogelijk wordt den arbeider éénmaal per drie achtereenvolgende Zondagen, een Zondag vrij te -geven. Blijkens den opzet van de Arbeidswet én van het Ontwerp van Wet tot wijziging daar van -moet men onderscheid maken tusschen de eigenlijk gezegde overwerkvergunningen en de vergunningen, welke strekken om aan een bedrijf of aan eene onderneming gedu rende tongeren tijd een tongeren werktijd toe te staan. Dit onderscheid moet naar het oordeel der Vereeniging van Ned. Werkgevers scherp gehandhaafd blijven. Bij de gewone over werkvergunningen kan naar het oordeel der Vereeniging nooit sprake zijn van vooraf gaand overleg met de arbeiders of de arbei- dersvafcvereenigingen. Elk pogen, -om tot zulk een overleg te komen, wijst de Vereeni ging van Ned-. Werkgevers onvoorwaardelijk van de hand.De gewone overwerkvergunnin gen vloeien steeds voort uit een bedrijfsnood- zaak of volgens de -terminologie van de Wet uit bijzondere omstandigheden of omdat op bepaalde tijden van het jaar eene opeehhoo- ping van werk pleegt voor te, komen. Het districtshoofd en ook alleen het dis trictshoofd, -of in sommige gevallen de Mi nister van Arbeid-, moet als onpartijdige uit maken of zulk een bedrijfsnood-zaak bestaat, of derhalve de gewone overwerkvergunning moet worden verieend, en zoo ja, onder welke voorwaarden. Het districtshoofd moet en kan voldoende technisch onderlegd zijn, om deze zijne onpartijdige functie naar behooren te kunnen vervullen: iets wat de arbeiders of hunne leiders nooit zullen kunnen doen. Wanneer derhalve de Vereeniging van Ned. Werkgevers het overleg betreffende ge wone overwerkvergunningen onvoorwaarde lijk van de hand wijst, dan wil dit niet zeg gen-, dat zij elk soort overleg uit den booze acht. Immers met het beginsel van collectief overleg -over vergunningen tot langer wer ken over eene grootere periode zou zij kun nen medegaan. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeelingen van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge loopen week, eindigende 14 Oct. in Neder land uitgesproken 61 faillissementen tegen 23 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 14 Oct. 1Ö2116151 faillissementen tegenover 1045 over hetzelf de tijdperk van het vorige gaar. INGEZONDEN. Nederlandsche Controle voor Vacanüe- klnderon uit Duitsehland. Helpt du kinderen olt Opper-SUezlë! Opnieuw'-bereiken ons wanhopige beden om hulp. Zo komen uit dat gedeelte van Duitsohland, dat gedurende den oorlog wat den voedseltoestand betreft, Bldh gunstig on derscheidde van do meeste andere deelen des rijks: hot oona door zijn rijko Industrie bloeiende Opp-or-Sileziö. Wat ia er van go- worden? Drie jaar lang wacht do bevolking mot smartelijk verlangon, wat do Europoo- eohe staatslioden over zijn lot zullen beschik ken. Intusschen worden de bewoners op een afgrijselijke manier geterroriseerd door ben den, die zich zooals ieder uit do bladen be kend is, niet ontzagen,.de gruwelijkste wreed heid aan een krankzinnige vernlelingslust te paren. Tevergeefs hoopten de Opper-Silo- ziërs op de bescherming der Intergeallieerde Commissie. Het vroeger zoo 'bloeiende indus triegebied is geteisterd, -op een wijze, als men Slechts kent uit de verhalen van de meest barbaarsche oorlogvoering. Mannen en vrou wen rijn gedood of mishandeld, door de ben den meegesleurd, verdreven van huis en haard, blootgesteld aan afpersingen ln «tof- felijfcon en moreelen sin; ziekenhuizen en sanatoria zijn niet ontzien* het economisch leven ls ontwricht, zoodat vele jaren noodig zullen zijn het te herstellen. Noodkreet op noodkreet weerklinkt elders in Duitschland, waar de -toestanden ln menig opzicht nog wanhopig zijn, zijn offerdagen en offerwe- ken georganiseerd, maar slechts het buiten land kan hier 'hulp van eeni'ge beteekenis brengen. Wat aan stoffelijke waarden on aan mensohenlevenfl is vernietigd, kan niet of nauwelijks meer wroden hersteld. Maar de kinderen uit het vreeselijk bezochte ge bied zijn de slachtoffers, die door s p o d i ge hulp missohlen nog gered kunnen worden van de wellicht onherstelbare schadelijke ge volgen van maandenlange ellende. De Nederl. Centrale v. Vacantiekinderen uit Duitsohland wil trachten, eenigszins den blos der gezondheid op hun gezichten en den gloed van levensvreugde ln hunne oogen te doen terugkeeren. Maar zijn kan dat alleen, als ieder die daartoe in staat is meewerkt aan dit werk van barmhartigheid, een werk dat De meening van den Eoogen Raad van Arbeid. De meening der werkgevers.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2