T MANTELSTOFFEN „prima-13.50 COLTOF, Tweede Blad. VAN DINSDAG 18 OCTOBER 1921. KANAALWEG. PRIMA «ura-ruiii oio KANAALWEG. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage ertaagdo voor het voor- loopig machinisten-diploma de heer P. C. Broeidiuizen, alhier. Op 1B October j.l. slaagden te Amsterdam voor het examen van typiste de dames: M. P. Begiert, B. Bolk, J. O. Kuipers, M. J. F. Oden, O. Wever en iB. Wiairda; en voor het exa men Kantoor-stenograaf de dames: J. Stroo- badh en A. M. J. Meyer. Alle leerlingen van Mej. Bontea. De vrijwilliger van den Kaderlandstorm der Afd. Helder, A. Veen, heeft voldaan aan de eischen van ind. geoefend «man, ter ver krijging van een verkorten diensttijd van 4 maanden. Met 1 Nov. 1* F. H. Timmermans, Gro ningen, voor een jaar benoemd tot aman. instrumenten, bij het Rijksinstituut voor hydrog. visscherij onderzoek te Helder. In de jubileums-wedstrijd, met daaraan verbonden tentoonstelling van fotowerken, gehouden te Groningen van 19 Oct., ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der A. F. V. „Daguerre" werd de inzending van Jac. de Boer te Helder bekroond met groote bron zen medaille. Hoofdstembureau. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan O. ïTaes als lid van het hoofdstemhureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Ka mer in kieskring X, met 'dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen 'diensten en is be noemd tot lid van voormeld bureau J. Baert te Helder. De auto van 6e Marine-verloting. De hoofdprijs der marine-verloting, de auto, die tot nog toe, zooals wij voor eenige diagen vermeldden, niet was afgehaald, heeft thans zijn bestemming bereikt. Maandagmid dag vervoegde zich in Helder met een tweetal andere heeren de heer O. Reivoilo, Goud- zwaanstraat 36, Rotterdam, die de gelukkige winnaar van dezen prijs bleek te zijn. Het lot is het eigendom van een combinatie van drie heeren, die tezamen den prijs dus zullen moeten deelen. Aanbesteding. Door den architect O. Schuitemaker werd Maandag aanbesteed de aanleg eener electni- sdhe installatie in het winkelpand aan de Spoorstraat voor de firma Oudfcerk Van Praag. Ingekomen waren de volgende bil jetten: O. J. Westerbaan 465; G. van Baaren ƒ520; J. A. Zoetelief ƒ590; A. J. Feij ƒ685; A. J. Genefaas 685; René W. A. Smulders ƒ735; J. F. Sohelinger f 77.5; J. de Jong 800; allen te Helder. Belasting Openbare Vermakelijkheden. Door den heer Schoeffelenberger, lid van den Raad, is een amendement op art. 6 in gediend, luidende als volgt: De 'belasting bedraagt: I. Voor vermakelijkheden, waarvoor toe gangsgeld van meer dan 10 et. per persoon wordt gevorderd: a. Voor biosooopvertoonlngen, ongeacht of déze tijdens den duur eener vertooning al dan niet worden afgewisseld door andere voorstellingen, eene belasting te beffen, al leen van de onzuivere opbrengst boven de exploitatiekosten en deze dan te stellen op 40 b. Voor andere vermakelijkheden 20 voor zitplaatsen le rang; 18 voor 2e rang en 10 voor 8e rang, der onzuivere op brengst. In de bij het amendement gevoegde toe lichting zegt de voorsteller: In de eerste plaats komt het ondergétee- kende vreemd voor, de belasting op de Bios coopvoorstellingen alsnog te willen verhoo- gen en wel met 9 Men mag toch als vast staande aannemen, dat juist deze voorstel lingen bezocht worden, door hen, die aan dure tooneelvoorstellingen e.a. te bezoeken, niet behoeven te denken. Een tweede onbillijkheid in deze is, dat men het aan menig exploitant onmogelijk maakt, zijn zaak te kunnen blijven drijven. Om U dat duidelijk te maken1, diene het vol gende: Stel U voor een Bioscoopondernemer ont vangt wekelijks 400.gaat af 20 (nieuw voorstel 29 80, rest 320. De exploi tatiekosten rekende (als doorsnee) op 850 per week; een te kort dus, van 80. Volgens mijn amendement: Wekeljjksohe ontvangst 400 350 exploitatiekosten 60. Hiervan 40 20. Winst dus 50 20 30. Zoodat hierdoor nog de zaak gedreven kan worden. Met een schouwburg-exploitatie, waarin niet eiken avond voorstellingen gegeven wor den tegen uniform prijzen, is bet geval min der controleerbaar, vandaar dat ik hierin, eene andere regeling voorstel en wel, pro gressief; ook dit wil ik U even, met een schema toelichten: Stel U voor, men ontvangt op een voorstel lingavond 676; tegen 20 dat is aan be lasting 115. Zeg, hierbij zijn 200 le rangen ad. 1.50 300; 200 2e rangen ad 1. 200; 100 3e rangen ad. 0,75 75, tezamen 675. Volgens mijn voorstel aan belasting: Van de 300 le rangen aan belasting 60; van de 200 2e rangen aan belasting 30; van de 100 3e rangen aan belasting 10, tezamen 100. Een verschil dus van 11S f 100 15, welke bedrag, bet moge niet groot zijn, den exploitant ten goede komt en door de bezoekers niet opgebracht behoeft te worden. Feestavond ln het Tehuis voor Militairen aan den Kanaalweg op Vrijdag 14 Oct 1921. Zoo was dan de reeds lang verwachte bij eenkomst voor ons aangebroken, de avond uitgeschreven door het bestuur afdeeling Helder van den NederL MiL Bond, op de ge zellige bovenzaal van het Tehuia aan den Kanaalweg. Reeds het begin van den feestavond droeg het stempel van den heiligen ernst, die ge durende den geheelen avond het gezelschap beheerschte. Hoe plechtig klonk dat: „iEen vaste burcht is onze God" uit die tallooze monden, waarop allen zich in gebed vereenig- den. De voorzitter van het Bestuur, de heer Van Dalen, gaf in zijn openingswoord het doel van de vergadering aan, n.1. een welkom toe roepen aan de pas aangekomen recruten, maar ook een afscheid aan hen die ons spoe dig zullen verlaten. Bij deze toespraak sloot zich Ds. Wallien, Herst. Evangel. Luth. predikant, aan, die ons als wachtwoord toeriep: „Waakt, waakt als kinderen Gods in deze wereld". Is muziek niet onmisbaar op een feest? Nu, op dezen avond heeft menigeen daar van genoten. Telkens als er weer een woord gesproken werd, of een voordracht gedaan, verrastte het muziekgezelschap ons op nieu we melodiën. Als tweede spreker trad le luitenant de Jong op met een uiteenzetting van het al oude en toch zooveel bestreden vrijheidsbe ginsel van ons Nederlandsohe Volk. Na de pauze' sprak 2e luitenant Peereboom de militairen toe, waarna wij konden genie ten van de bioscoop, die een paar filmen ten beste gaf. Aan vader en moeder Teitsma werd na mens de miliciens dank gebracht voor hunne goede zorgen gedurende hun verblijf alhier. Da Warners, vlootpredikant, sprak naar aanleiding van het woord dat Jezus Christus onze Koning ons alen toegeroepen heeft: „Gij 'rijt het zout der aarde". Na een slotwoord door den voorzitter en dankgebed door vader Teitsma, werd deze voor ons zoo hoogst aangename en gezellige vergadering gesloten. Het was intusschen half twaalf geworden en wij moesten zorgen niet te laat kazerne en schip weer te berei ken. Van deze gelegenheid willen wij gebruik maken onzen bartelijken dank te betuigen voor de medewerking die wij van alle H.H. commandanten mochten genieten. Een Tehuisbezoeker. Max Oabrlëla operette „De Jordaanprinses'. Vrijdag a.s. gaat in Casin® Max Gabriël's operette„De Jordaanprinses", welke het vorig seizoen maanden achtereen in Amsterdam werd opgevoerd. Het operette-gezelschap, directie: Piet Köhler, Leenders en Masten broek, dat hier reeds opvoeringen gaf van „De Boemelbaron" en „De Brave Hendrik", heeft' overal met deze operette, waarin Piet Köhler en mevr. Sophie Köhler—Van Dyk de hoofdrollen vervullen, zeer veel succes. Van de opvoering te Haarlem schrijft het Haarl Dagblad „Jordaanprinses'* operette van Max Gabriël. Schouwburg Jansweg. Donderdagavond zette het gezelschap Leen ders, Köhler en Mastenbroek de serie opvoe ringen in van 't AmsterdamschetVolksstuk „Jor daanprinses", dat met de zoetvloeiende muziek van Max Gabriël eene aardige, moderne ope rette geworden is. Zoo'n brok Amsterdamsch volksleven heeft als zedeschets, al is de intrige van het stuk dan nog zoo simpel, reeds heel wat aantrekkelijks. Men hoort en ziet zoo graag die typen weergeven, wier bestaan in de groote stad zulk een apart wereldje vormt, onver woestbaar in taal, uitdrukkingswijze en eigen aardige gebruiken. En hoe raker getypeerd, hoe grooter het succes. Zoo zijn we nu eenmaal, wij houden over het algemeen meer van een mooie reproductie van de natuur, dan van de natuur zelve! En voor nabootsing van voor de hand liggende origineelen is in „Jordaan prinses" stof genoeg. Het eerste en het laatste bedrijf spelen in een Amsterdamsch buurtje met welriekenden bloemengeur. Wy maken dan kennis met allerlei slag Jordaners, waar van de meest typische wel zijn: Toontje Punt en zyn ega Corry, voorgesteld door Piet Köhler en mevrouw Samethini. Het was precies wel geen Boemelbaron, die Köhler van Toontje maakte, maar toch had het er veel van weg in die succesvolle creatie is hij zoo vergroeid, dat er in andere rollen nog heel wat van overblijft. Enfin, Piet Köhler heeft de menschen heel den avond dapper aan het lachen gehou den, evenzeer als mevrouw Samethini, want die heeft er ook slag van om dekarakteristiek van het Jo'rdaantype weer te geven. Haar zingen was daarby lang niet onverdienstelijk. De hoofdfiguur, een in de Jordaan beland Weenseh meisje, werd gespeeld door mevrouw Köhlervan Dyek, die niet alleen goed aeteert, maar ook een mooi orgaan bezit, waarover ze met veel beheersching en routine beschikt. Het publiek heeft vooral genoten van hare ballade„Er was eens een klein zangeresje", een stukje, dat onwillekeurig herinnert aan „Es wohnt am Seegestade" uit „Undine" van Lortzing. De andere personages vormden met deze drie een goed geheel. Het geheel verliep vlot zonder de minste haperingen. Ook het decor was uitstekend verzorgd en het orkestje, onder leiding van den pianist-kapelmeester J. Hollen berger, speelde verdienstelijk. 't Zou mij niet verwonderen zoo de Jordaan- Drinses" menige goedgevulde zaal zou trekken. F JOS. DE KLERK. Maansverduistering. Hoe vaak ook Bezongen de idyllische volle maan blijft steeds weer een voorwerp vol aantrekkelijkheid, als zij in stralende pracht aan den hemel staat. Hoeveel te ineer is zij dat, wanneer een interessant natuur verschijnsel als haar verduistering aanstaan de is; dan richten zich straks duizenden 'kij kers uit alle sterrewaohten tel" wereld op haar om nieuwe ontdekkingen te doen, oude berekeningen te corrigeeren. Zonder nog te spreken van de ongewapende oogen, die haar begluren. Het was alsof de maan Zondagavond wist, dat zij het voorwerp van aller belangstelling zou zijn. Want reeds stond zij volop in al haar glans aan den horizbnt te stralen toen haar Moeder, de Zon, nog niet in zee gezon ken was. 't Was een prachtige, schitterende zomeravond. Neen, ik vergis mij niet, want dat het reeds 16 October was op den kalender, maakte in wezen geen verschil. Het was zo mer; de wind, die overdag de warmte der zonnestralen had genivelleerd, was gaan lig gen, en behalve dat het eenige uren vroeger in het etmaal was, was er geen verschil met een zomeravond uit de hondsdagen. Jongelui lagen in het gras langs de wegen; wandelaars liepen op den zeedijk of zaten uit te rusten Ingezonden mededeeilng. op de banken; geiten en honden, poesen en konijnen vermeiden zich in den zonneschijn: Zomeravond was 't zoo fraai als men zich denken kan. -En aan dien stralenden blauwen zoiner- avondhemel stond, in het oosten, de maan. In het westen was de zon aan 't ondergaan: haar vurig licht overstraalde den hemel daar boven, de zee eronder. Maar de maan gaf haar moeder, de Zon, weinig toe: een groote, vuri ge schijf, stond zij daar in blinkend licht. Een schijf? Neen, een hemellichaam was 't: nu de avondduisternis nog niet was inge vallen, was de perspectief achter de maan duidelijk waarneembaar. Naarmate de maan rees, en de duisternis inviel, verdween dit perspectivisch gezicht, en werd ook de maan schijf schijnbaar kleiner. Zij rees en rees, en overstroomde de stad met haar gulle licht. En de sterren kwamen opzetten: de groote beer en1 Venus, de noordster en de duizenden andere. Toen gingen de menschen die wonin gen sluiten en de lichten 'Ontsteken in de huizen: de Zondagavond' was aangevangen. Zoo tegen ruim negen uur begon het. Een klein zwart vlekje kwam links van de volle maan en drong zich in het maanlidhaam. Een gekartelde rand van gouden licht ontstond en straalde naar alle kanten heen. Langzaam schoof zich nu de aardsohaduw meer en meer langs het maanlichaam: als een kope ren schijf scheen tenslotte dit laatste door de verduisterde plek heen. En naarmate de verduistering vorderde, verschenen nogmaals duizenden en duizenden sterretjes en bedek ten den ganschen hemel. Ontelbaar waren ze als het zand der zee; myriaden gouden puntjes, die als nieuwsgierige oogjes naar het wonderlijke hemelverschijnsel kwamen zien1. En even geleidelijk als het gekomen was, verdween het verschijnsel: het smalle sikkel tje der verduisterde maan verbreedde zich, de sterrelichtjes verdoften, tot tenslotte de volle maan weder in al haar glans aan den nachtelijke© hemel stond. m Dank zij de volmaakt heldere lucht, zoo schrijft de „N. Bott. Crt.", is de verduistering uitstekend waarneembaar geweest. De op een flauw gloeienden kogel, liggende op een zil veren schaal, gelijkende maanschijf, vormde, tegen den donkeren achtergrond, en dit voor al even over 11 uur, een werkelijk mooi aspect. De sterrenhemel fonkelde als in een klaren winternacht. Rechts en links vormden zich op den maansrand, lichtere banden van pl.m. 1/10 v. d. maansmiddellijn, de Noordel. top was echter zeer donker, en de middenschijf tegen 11 tot 11.20 G.T. zelfs iets paaTS ge kleurd. Langzamerhand schoof de zilveren schaal weg, tot deze, ruim half één, verdwe nen was, en onze nachtvorstin weer in onge stoorde© luister praalde. SEED NIEUWS. Groote brand te Zaandam. Te Zaandam Is Zaterdagmorgen halftien oen felle brand uitgebroken in het groote kaaspakhuis „de Wisselvalligheid" van de firma Gebroeders Schippers staande op de grens van de gemeenten Zaandam en West- zaan. Toen een der knechts bezig was de stof te koken, waarmede die kaas voor de export wordt ingesmeerd, sloegen plotseling de vlammen hem in 't gezicht. Door het wegvloeiende vocht verbreidde het vuur zich in korten tijd over het geheele gebouw, zoodat het personeel' zich genood zaakt zag te vluchten. Niets kon gered wor den. Het géheele pakhuis benevens eenige duizenden kilogrammen kaas gingen verlo ren, zoomede een vrachtautomobiel. Een groot gedeelte van den voorraad was reeds Verkocht en bestemd voor uitvoer naar Spanje. Ook een klamp hooi van ongeveer 12.000 K.G. werd een prooi der vlammen. Gebouw en goederen waren verzekerd, echter niet hoog genoeg om de geheele scha de te vergoeden. Brutale Inbraak. De bewoners mishandeld. Men meldt uit Heerenveen aan „Het Volk": Ton huize van den rentenier H. Ruijter, alhier, is Zaterdagnacht een brutale poging tot inbraak gepleegd. Een man, gewapend met een zwaar stuk ijzer, had zich door het uitsnijden van een glasruit toegang verschaft tot de serre, die naast de slaapkamer lag. Daar hij echter het glas liet vallen, werden de bewoners gewekt en aanstonds ontstond een hevige worsteling tusschen den 73-jari- gen Ruyter en den onverlaat. De grijsaard werd met het zware stuk ijzer ernstig aan het hoofd gewond. Toen de huishoudster hulp wilde halen, werd ook zij door den booswicht aan het hoofd verwond. De rentenier ving de worste ling weer aan en na ontzettend veel moeite werdi de zwaar gewonde oude het moordwerk tuig machtig. Toen de hulp kwam opdagen, koos de in breker het hazenpad, evenwel zonder het geld. Den vermoedelijken dader heeft men nog niet kunnen arresteeren. Een politiehond uit Leeuwarden ging onmiddellijk naar de Wijn gaard onder Langezwaag. Echter is een tast baar resultaat tot nog toe uitgebleven. Ruijter en zijn huishoudster zijn ernstig gewond, doch tot nog toe buiten levens gevaar. Gevaarlijke vliegenvangers. Burgemeester en Weth. van Enschede en Lonneker hebben van den directeur van 'den Keuringsdienst van Waren bericht ontvan gen, dat in het Keuringsgebied Enschede sterk arsenicum houdende vliegenvangers merk „Locki" en merk „Wico", in den vorm van een cartonnen schijf, zijn aangetroffen. DaaT reeds de aanwezigheid van een derge- lijfcen vliegenvanger in een vertrek, voor de in dit vertrek voortdurend verkeerende per sonen schadelijk voor de gezondheid kan zijn, afgezien van het gevaar dat ontstaat, wanneer kinderen deze vliegenvangers in handen zou den nemen, geven zij den inwoners hunner gemeenten ernstig in overweging, indien zij de voorwerpen mochten hebben 'gekocht, ze uit de vertrekken en kamers te verwijderen en te vernietigen, zoo mogelijk door ze bui tenshuis diep in den grond te 'begraven; niet door verbranding. Inbraak en moord ie Garderen. Barneveid, 18 October. In den afgel>o open nacht is nabij Garderen bij twee vrouwen ingebroken. Beiden zijn vermoord. Moord. De jachtopziener Eising van Borger Is gisternacht ih het Schoonloërvekl doodge schoten. Te Assen is gisteravond binnengebracht Jan Meyers, schaapherder te Schoonloo, ver dacht den moord op den jachtopziener Eising uit» Borger te hebben gepleegd Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. De moord te Bruinerveen. Door de ijverige nasporingen van de mare chaussee van Berger is er thans lioht geko men in de brutale roofmoord te Bruinerveen bij1 het oude echtpaar Trip Gearresteerd zijn thans Eildert Smalbil uit Bourlonoye en1 Ep- po Bos. De laatste werd uit de kazerne te Assen opgehaald, waar hij voor eenige dagen wegens dienstweigering was opgesloten. Aanvankelijk werd door de aangehoude nen alle schuld ontkend, doch1 de aanwijzin gen waren zóó bezwarend, dat ten slotte be kentenis volgde, ook van Smalbil als hoofd schuldige. Nog wordt gezocht naar ©en derde p ersoon P. Een Inbrekende gemeente-oprichter. Te Rotterdam is aangehouden de 23-jarige W. H. bouwkundig opzichter in dienst der gemeente Deventer. Hij wordt verdacht te hebben ingebroken in de bureaux van ge meentewerken te Deventer en er voor 600 aan postzegels te hebben gestolen. De aan gehoudene, die naar Deventer is overge bracht, heeft bekend, zich daar aan drie inbraken, waarvan twee in gemeentelijke in stellingen, -en aan diefstal van een rijwiel hebben schuldig gemaakt. Vleesch BH melk. Vele duizenden jaren! geleden heeft Mo- zes zijn volgelingen een aantal spijswetten voorgeschreven, die ook thans nog door de wetsgetrouwe Joden stipt in acht worden genomen. Een dier voorschriften verbiedt het gebruik van melk, indien niet ministens vier uur zijin verloop©», sinds vleesch is ge nuttigd. Er zou geen/ reden zijn, dit hier speciaal te releveeren, indien niet dezer dagen de beroemde Engelsohe chirurg Sir Jiames Oastlie in een lezing heftig te velde was ge trokken tegen de in verreweg de meeste En- gelsehe middenstandsgezinnen heerschende gewoonte om het xnenu met een rijstpudding te besluiten. Behalve rijst is melk hel voornaamste be standdeel van dit gerecht. En nu heeft de hooggeleerde spreker er op gewezen, dat melk, eenmaal in de maag beland, onmid dellijk schift. Is er nu vleesch of visch in de maag, dan klontert de melk er boven op met het gevolg, dat de maagsappen niet kunnen werken. De klonters worden harder en har der, veranderen 'als het ware in kaas en be letten een' goed verteeren van het vleesch. Wie bij' het vleesoheten melk drinkt doet zoowel de goede uitwerkng van het een als het ander te niet, en verhoogt bovendien de kans op maagpijn, aldus professor Oastlie De spreker ging zelfs nog verder en be weerde, dat er heel wat maagpatiënten min der zouden zijn, als het Mozaïsche verbod van melk en vleesch alom in de wereild ging gelden, want, merkwaardig genoeg, hebben wetenschappelijke onderzoekingen van den allerjongsten tijd afdoende 'bewezen, fiat het verteringsproceis van vleesch zidh inderdaad in vier uur tijds afspeelt. En dat schijnen de oude Joden van dui zenden jaren her ook reeds te hebben; ge weten- MARINEBERICHTEN. Onderzeeboot K VL De onderzeeboot ,K VI" is Zaterdagmor gen van Rotterdam vertrokken tot het hou den van een vijfdaagschen tocht op de Noord zee, waarna te Willemsoord zal worden bin- nengeloopen. Hr. Ms. Hrdrograaf. - Hr. Ms. opnemingsvaartuig HydTograaf is te HeUevoetsluia aangekomen om op 's rijks werf aldaar in conservatie te worden opgeno men. Hr. Ms. Zeeland. Hr. Ms. pantserschip Zeeland, onder be vel van kapitein ter zee D. E. Keus, ver trekt 20 dezer van hier tot het houden van een oefeningstooht met adelborsten van het kon. instituut der marine en verdere jonge schepelingen. ■Het reisplan is vastgesteld als volgt: EO October vertrek van Nieuwediep, van 29 tot 29 Oot. verblijf te Vigo van 9 tot Nov. te Santa Cruz, van 19 tot 24 Nov. te Las Pal- mas of Santa Cruz, van 7 tot 18 Deo. la Al giers, 21 Deo. terug ts Nieuwediep. Onderzeeboot K IV. Bij de departementen van marine is tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. on derzeeboot K IV, onder bevel van luitenant ter-zee le klasse W. K. Maurits, gisteren te Suez is aangekomen, en dat het in het voor nemen van den commandant lag, vandaag naar Aden te vertrekken. Bij Kon. besluit is bepaald flat gopeneionneerdQ hoofdofficieren-machinist der le klasse, aan wie de titulaire rang van 6chout bij nacht ia of wordt verleend, gerechtigd zijn tot het dragen van de uniform van dien rang behoudens de navolgende afwijkingen: a. de borduursels op de pet, den kraag van de grootoniformjae enz., zoomede de uniformenknoopen zijn geloei overeenkomstig die voor de officieren van den. marine-stoomvaart dienst; 'b. de galons op de mouw ziin gescheiden door blauw fluweel ter breedte van 5 mM. en de onderste galon langs den onderkant ia voor zien van blauw fluweel ter breedte van 20 m-M. Gepensionneerde kapitein-kwartiermeesters van het korps mariniers, -wien de titulaire rang van luitenamt-kolonel-lntendant is of wordt verleend, zijn gerechtigd tot het dragen var. de uniform van luitenant-kolonel der mariniers met inacht neming van de volgende wijzigingen: a. in stede van verguld metaal en goud wordt behoudens het bepaalde onder c verzilverd metaal en zil ver gedragen; b. de galora zijn uiet voorzien van oen krui; de biezen zijn van karmozijn rood la ken; c. het schoudersnoer is vervaardigd van gouddraad; do gouden schouderkwasten zijn voor zien van zilveren peren en worden gedragen bo ven de zilveren «choduerkwa«ten, welke vari gou den peren zijn voorzien. CN. R CU Bij Kon. beüuit van Oct. 1921 no. 65 1» aan den luit. ter zee le kl. bij de Kon. Mar.-Raa. J. R Scholten met ingang van 16 Oct. 1921 eer vol ontslag verleend uit den dienlst bij die reserve. Luit. ter zee le kl. J. B. H. Blom Is uit Oo«V Indlië teruggekeerd. le luit.-adjudant J. H. J. Raat van het 21e rag. dmf. wordt werkzaam gesteld bij het vrijwillige landstorm verband te Vollenlhoven. Adelborst le kl. der Kon. Mar.-Re9. J. Osao- waarde is te Willemsoord geplaatst boord van Hr. Mis. torpedoboot Z 5. De plaatsing aan boord van de Zeven Provin ciën van den off. van gez. le kl. J. Versteeg ia ingetrokken. De off. van gez. le kl. P. G. F. H. ,M. A. Vermast is 21 Oct. aan boord van dien1 bo dem geplaatst. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 18 Oct. 1921: «erg.-hofmeester W. H. Gart van Wachtschip Willemsoord naar Marinehospi taal en irgetrokken de overplaatsing naar het Marinehospitaal van den serg.-ho£mee>ster G. Z. van den Gevel Wenteler. LEGERBERICHTEN. Bevordering bS de artillerie. Door het hoofdbestuur vu» de vareen. ,,On» Belang" ia ter kenni» van den Min. van Oorlog gebracht: dot de in het nieuwe bevorderdngsvoor- •ctirift 1921 bepaalde samenvoeging van do bevor- derinigslijsten voor vestingartillerie, bereden Houwitser-artilleri e en gedeeltelijk ook voor do kust-artillorio, aanleidirg gooft tot teleurstelling en rechtvaardige grieven; dat toch de onderoff, die voorkwamen] op de bevorderingslijsten bij de Houwitser-art. en kust-artillerie, volgen» an ciënniteit geplaatst ziin op de bov.lijst bij de ves ting-art., waardoor hun kans op bevordering aan merkelijk slechter is geworden, terwijl zij boven dien genoodzaakt kunnen worden bij bet ontstaan van «en vacature genuimen tijd in oen boogaren rang dienstdoende te worden gesteld, zonder tot dien rang te worden 'bevorderd; dat de samen voeging van de lijsten echter wol door de betrok kenen wordt toegejuicht, omdat daarmede in da toekomst de kansen op bevordering meer billijk worden geregeld. Mits daarbij met de eenmaal verkregen rechten van hen, die thax» voorkwa men op da lijst bij de Houwiteor-art. en de kust- aa*t. moer rekening wordt gel ouden, zonder dat evenzoo de bezwaren', die de afzonderlijke lijsten medebrachten, mogen blijven bestaan; dat toch het bezwaar van de afzonderlijke lijsten vooral kwam van de zijde van betrokkenen, beboerende tot de vesting-art., die zich benadeeld achten, om dat niet alle onderoff. van het wapen, daarvoor geschikt, gelegenheid kregen om1 bij de houwit ser- of kust-art. over ito gaan, waardoor anderen, ton opzichte van de bevordering willekeurig bo ven hen werden bevoordeeld; dat daarom boven genoemds nieuwe bepaling niet aan billijke ver langens en eiiechen voldoet, doch zoodianig dient te worden gewijzigd, dat do orderoff., die voor kwamen op do lijsten der tlouw.-art. en kust-art, bevorderd worden' op het tijdstip waarop dit zou hebben plaats gehad, indien die lijsten waren blijven bestaan, terwijl de candidaten, welke voor kwamen. op da afzonderlijke lijst voor de vos-h art., niet mogen worden achtergesteld' bii hen. die toevallig bij de vorenbedoelde afd. werden geplaatst. Om bovenstaande redenen heeft het hoofdbestuur den Min. verzocht wèl te willen be slissen, dat in hot bavordortingsvoonschrdft 1921 de noodiga wijzgingen worden aangebracht, tot weg- noming van bovenvermelde grieven. (Ér is dus verzocht c*m overgangsbepalingen) Plaatsingen, enz. Da mil. «erg. M. Ter-patra, van het 21e rag Jnf., is met een vrijwillige verbintenis overgegaan bij het depot der Kon. marecbauseós, als m&rechau*- seó te voet, Bff besch. van. flen Min. van Oorlog ls de ree.- serg. D. Breukelaar, van de 10e inf.-hrig. be roemd tot vaandrig bij het 15e regt. van het war pen; en zijn de res.-serg. F. J. Plankeel en J. M. Immling, rasp. van hot la reg. inf. en van hst reg. jagers, benoemd tot vaandrig bij da 10e inf.- brig. Bij besch. van den Min. van Oorlog, ls aan den dlenstpl. J. Doinum, va® het 21e reg. inf., toe- stemming verleend tot verblijf in Amerika. STOOBTAsARTBRRlORXaN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Banda, uitr, vartr 15 Oct. v. Suez. Batoe, uitr., pass. 15 Oct. Ouessant. Bitang, uitr., pass. 16 Oct. Pantellaria K'arimata, uitr., pass. 14 Oot. Perim. Prins dar Nederlanden, uitr., orr. 16 Oct. te Port Said. Prinses iJlullana, uitr.. arr. 16 Oct. te Southampton. Salawatt, tbuisr., vertr. 15 Oct. v. Port Said. Saparoea, uitr., pass. 15 Oct. Minicoy. Borneo, arr. 15 Oct. v. Hamburg te A'dam. Benkalifl, arr. 15 Oct. v. Hamburg te Umuiden. Joha® de Witt, tltuisr., vertr. 14 Oct. v. Colombo. Karimoen, thuisr., vertr. 14 Oct. v. Triest. Vondel, uitr, vertr. 13 Oot. v. Colombo. Rotterdamsoho Lloyd. Goentoer, arr. 15 Oct. r. R'dam te Batavia. Inisullnde, uitr.. pass. 15 Oct. Gibraltar. Kawi, thuisr., vertr. 14 Oct. v. Padang. Medan, uitr.. vertr. 16 Oct. v. Suez. Menado, arr 15 Oct. v. R'dam te Java. Merauka, uitr., pas». 17 Oct. Ouessant. Tambora, uitr.. pas». 14 Oct. Perim. Sitoebordo, arr. 16 Oct. v. Hamburg te Bramen. Ternate, uitr-, vertr. 16 Oct. v. Suez. Madioen, vertr. 17 Oct. v. R'dam n. Hamburg. Anjer, uitr., pass. 14 Oot. Pantollaria. Wiiliis, arr. 15 Oct. v. Batavia te R'dam. Djebres, thuisr., vertr. 14 Oct. v. Gibraltar. Kodiri, thuisr., arr. 14 Oct. te Suez. Kon. Hollaudsche Lloyd. Brabantia, thuisr., vertr. 16 Oct. v. Montevideo. Zeelandia, uitr., veirtr. 16 Oct. v. Corunna. Limburgia, arr. 15 Oct. v. Buenos Ayree te A'dam. Maasland, arr. 15 Oct. v. A'dam te Hamburg. Kan. Pakotvaartmaatechappij. Barkoeien, v. A'dam n. Batavia, paes. 16 Oct. Gibraltar. Roggeveen, arr. 14 Oct. v. Sydney te Singapore. Kon. West-Indischo Maildienst. Oranje Nassau, arr. 10 Oct. v. Hamburg te A'dam. Ooinmewyne, vertr. 14 Oct. v. New-York n. Kaap Haïti. Jan van Naesau, uitr.. vertr. 15 Oct. v. Tooopilla. Prins Frederlk Hendrik, thiulsr., arr. 14 Oct. te Barbados. Neptunus. vertr. 13 Oct. v. Kingston, J. n. Haïti. Prins der Nederlanden, vertr. 7 Oct. v. Trinidad n. Demerara. Venezuela, thuisr., pass. 14 Oct. Floree. Aurora, vertr. v. Monte Ghrtoti n. Havre. Calypso, v. A'dam n. Guatemala, paes. 14 Oct. Dungenfees.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5