NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Meisje van hiernaast Eerste Blad. No. 5471 DINSDAG 25 OCTOBER 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 ADVERTENTIEN; BUITENLAND. De conferentie te Washington. Londen, 24 October. De correspondent te New-York van de Daily Express meldt da de Am-erikaanache regeering overweeg Duitschland tot bijwoning van de ontwape- ning-soonferentie in Washington uit te noo- digen, teneinde een bevredigende overeen komst te bereiken, die aan de geallieerden ral mogelijk maken hun troepen van den Rijn terug te roepen. Hoewel men/ te Was hington niet voornemens is, de zaak te for- ceeren, is men er tooh besloten, bij de be spreking der bewapeningen te land even be langrijk te maken als die der bewapeningen ter zee. De Amerlkaansdhe bewering overweegt hu, welke sancties mogelijk zijn, tenl einde te waarborgen dat Dultschltend het verdraf, Tan Veraailles zal opvolgen voor het geva dat de geallieerden heit bezette gebied mooh Itn ontruimen. HONGARIJE. De staatsgreep van koning Kort Volgens berichten uit Weenen is ex-kei zer Karl met zijn gemalin Zaterdagnacht te 2 uur per vliegtuig te Oedlenburg aange komen zonder op Oostenrijkschen bodem ge land te zijn. De troepen legden den eed van trouw af en begroetten biet echtpaar met „Eljen" (hoera)-geroep. De commandant van die gendarmerie te Oedenburg neemt voor- loopig een afwachtende (houding aan. Men vermoedde, dat Karl aan het hoofd der troe pen naar Boediapest zou oprukken en dit wordt reeds in een later telegram bevestigd. In verband hiermede is admiraal Horthy ge vlucht en da regeering overgenomen door een Earlistisch directorium. De staat van be leg is te Boedapest afgekondigd. De trein, waarmede de ex-keizer naar Boedapest reisde, en die vergezeld was door drie trei nen met militairen, werd onderweg gedwon- gen te stoppen omdat de rails waren opge- hroken. Berichten uit Berlijn zeggen, dat Kart vastbesloten is zijn tegenstanders des noods met geweld het hoofd te bieden. Vol gens andere berichten zou het reeds tot pene botsing zijn gekomen tussohen 60.000 man Karlistische troepen en de regeeringstroe- pen. De regeering heeft de noodige maatrege len genomen en staat overigens op het standpunt, dat de koning krachtens art. 1 der wet van 1020 de souvereinitelt in Hon garije niet mag uitoefenen en het Hongaar sche gebied moet verlaten. Uit Bern werd gemeld', dat de koning en koningin 20 Octo ber per vliegtuig uit Dubendorf (Kanton Zurich) zijn vertrokken in gezelsohap van drie andere personen. De Zwitsersohe re geering wijst er op, dat door deze daad ex- koning Karl misbruik gemaakt heeft van het hem verleende asielrecht. Naar de Mittag meldt, zijn dadelijk na ont vangst van bet bericht over de komst van ex-keizer Karl te Oedenburg de bondskan selier, de minister van binnenland9che zaken en de minister van landsverdediging bijeen gekomen om de gevolgen, welke Karl's daad voor Oostenrijk kan hébben onder de oogen te zien en de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Volgens een bericht uit Boedapest is het telegraaf verkeer tussohen Boedapest en West-Hongarije en de spoorwegverbinding FEUILLETON. Naar het Engelsoh van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. „Hier bij u Wijven,'antwoordde zij on middellijk. „Dat wil zeggen; dat u het goed vindt." „Natuurlijk vindt ik het goed," antwoord de ik vlug, „maar ik wil die laatste dagen van jullie niet bederven. Waarom gaan jullie niet een dagje de rvier op?" „Dan moet u ook mee gaan," zedde zij. „Ik schudde mijn hoofd. „Neen, neen, ik blijf veel liever thuis. Wat moet zoo'n oude kerel als ik mee?" Zij antwoordde niet dadelijk en ik keek naar haar op. „Waarom zegt u toch altijd, dat u oud bent, als we samen zijn?" vroeg zij plotse ling. „Doet u dat omdat u er mij aan wilt herinneren, dat u in werkelijkheid heel jong bent!'1 „Jongi" herhaalde ik smartelijk! „Als u eens wist hoe oud Ik daarnet voelde, toen ik u en Don samen in de keuken hoorde lachen 1 Lieve hemel, mijn lieve M Ik hield verlegen op. De hemel mag we ten hoe de woorden mij ontvallen waren. Ik keek naar haar op in de verwachting ver nietigd te worden, maar na een kleine pauze zeide zij: »Ik vind het hwiBch niet a&ar door u, mijn met Oostenrijk verbroken. Militaire posten bewaken de openbare gebouwen te Stein am Anlger. Het Oosteorijiksche kabinet heeft tot nachts 2 uur vergaderd ten einde de noodige maat regelen te treffen in verband met ex-fceizer Karl's komst in Hongarije. De Oosten- rijksche bondsweer en d'e politie zijn bij de 'grens geconcentreerd ten einde op alle mo gelijkheden voorbereid te zijn. Graaf Bethlen, de Hongaarsche minister president heeft gisteren nog zijn ontslag in gediend. Vermoedelijk zal .graaf Julius An- drassy met de samenstelling van het nieuwe kabinet worden belast. Het kabinet Andras- sy zou dan uit Karlistische elementen der christelijk nationale pairtij1 worden samenge steld. Dit is het laatste oogenblik voor Karl om kans op succes te hebben, daar reeds bin nen vier weken het Hongaarsche leger moet zijn ontwapend. Thans echter is het nog goed toegerust. Bet detachement van Karl telt tweeduizend man, maar men moet rekenen op het toesfcroomen van opstandelingen en van de bevolking van het platteland die in derdaad zich bij de beweging aansluit. Te Praag is onmiddellijk een ministerraad samengeroepen. De socialistische partijen bereiden een be- tooging en een bekendmaking voor tegen het opnieuw dreigend monarchistisch gevaar, waarbij: zoowel de Dultschers 'als de Tsje chen en de communisten zich zullen aanslui ten. Tusschenkomst van het buitenland, aldus de Prager Press, het regeeringsorgaan, is noodig, hoe eerder boe beter. Het bericht maakte te Praag groeten indruk. Zondag hadden gioote socdalistische betoogingen plaats. De Duitsche socialistische bladen zien ln den staatsgreep van ex-keizer Karl een anti-revolutionair gevaar voor heel Midden- Europa, en vooral voor Duitsohiand. Zij wek ken de Duitsche werklieden op tot de grootst mogelijke waakzaamheid en tot het verlee- nen van steun aan Weenen. Renner, de gewezen Oostenrijksche staats kanselier, die op het oogenblik te Berlijn ver toeft. heeft in een onderhoud met een ver tegenwoordiger van de Vorwaerts gezegd, dat de schuld voer den huldigen dreigen den toestand rust bij de groote entente. Het spel van intriges, dlat Fransche en Engel- sche kringen officieus en Italiaansche krin gen officieel al sinds maanden voeren, is den geallieerden niet ontgaan, doch deze hebben er niets tegen ondernomen. De gezanten van de staten der kleine en tente hebben bij den Hongaarschen minis ter van buitenlandsche zaken en den regent verklaringen overhandigd, welke daarop neerkomen, dat de terugkomst van den ko ning den vrede in Midden-Europa bedreigt en dat, als de Hongaarsche regeering de Karlistische onderneming niet met eigen middelen kan meester worden, destaten der kleine entente zich genoopt zullen zien in te 'grijpen. Naar berichten uit Berlijn vermelden, is de monarchistische beweging te Oostenrijk uiterst zwak. Hoe Karei te Boedapest zal worden ont vangen, is twijfelachtig. Te Weenen zou hij zeker stuiten op het verzet van de Oosten rijksche troepen en van het gewapende prole tariaat. De kwestie zou dan niet meer uit sluitend een Oostenrijksche of Hongaarsche aangelegenheid zijn, maar een Europeesch karakter verkrijgen. Tsjechc-Slowakye en Zuid-Slavië zullen aan den gang van zaken de noodige aandacht moeten wijden. Een ge- dachtenwisseling tusschen Hongarije en de kleine entente zal zeker wel volgen. Ingezonden mededeeling. alleen lieve genoemd te worden." Het was alsof mijn hart een oogenblik ophield met kloppen, maar ik herinnerde me er heel streng aan, dat ik vroeger aan getoond had, dat het meisje tot in haar vin gert' ppen een flirt was, en het lukte me lachend te zeggen: „Neen, maar Don zou het kunnen vinden. Hij zou waarschijnlijk denken, dat ik op zijn terrein stroopte." „Don noemt mij nooit zou," zeide Joy vlug. „Het is meestal oude meid of zoo iets." Zij stampte ongeduldig met haar voet op het gras. „O ik vind het afschuwelijk zooais ze tegenwoordig het hof maken!" zeide zij ver bitterd. „Waarom kunnen ze het niet zoo doen ais vroeger?" Ik weet zeker, dat het toen veel meer gemeend was." „Dat kan ik heelemaal niet inzien," zeide ik, hoewel ik in mijn hart geneigd was het met haar eens te zijn. „U zult het 'misschien niet willen gelooven als ik u zeg, dat de ueste echtgenoot, dien ik ooit ontmoet heb, zijn vrouw altijd Oxo noemde, wanneer hij eens bijzonder lief wilde zijn. Het was een soort bijnaam, denk ik in leder geval zij werd er niet boos om-" Joy lachte. „Ja, als zij niet boos werd, dan was er na tuurlijk niets tegen," stamde zij toe. „En per slot van rekening komt het eigenlijk, wan neer je van een man houdt, er weinig op aan, hoe hij het hof maakt." „Ja, dat geloof ik ook," zeide ik hopeloos. Zooais gewoonlijk deed zij mij weer het gevoel krijgen, alsof ik ln een moeras weg zonk. Ik trachtte mij' er zelf uit te bevrijden, maar ik raakte er des te dieper in. „Zou het niet beter zijn, dat u naar Don terugging?" vroeg ik. Zwitserland vertrokken, vloog via Beieren langs den Donau tot in de nabijheid van Weenen en vervolgens in de richting vain Wiener Neustadt om te landen te Denefa in het Burgentend, in de nabijheid van het (kas teel van graaf Sigray, waar graaf Julius An- draissy reeds aanwezig was. Onmiddellijk werd bericht gezonden aan commandant Os- tenlburg, die het koninklijk echtpaar kwam begroeten) en het naar Oedenburg begeleidde. De trein, die haar naar Boedapest zou ver voeren, werd, zooais reeds boven vermeld werd, onderweg aangehouden en bleef op het opeu veld staan. De veikenndngstoin die voor den trein van Karl uitreed, kwam na vele onderbrekingen om één uur 's nachts in Boedaoers (een voorstad van Boedapest) aan. Hier waren de rails opgebroken; de troepen van het rijksbestuur Horthy namen de krachtigste maatregelen, waarop de ver- kenningstrein op de vlucht ging. Het garnizoen van de stad Oedenburg zou volgens 'berichten vertrokken zijn om de troepen van koning Karl te versterken. Troepen uit Raab, waarvan men de sterkte niet weet, onlder aanvoering van den gewezen luitenant Heyas, rukken op en vallen de troepen van Ostenburg in den rug aan. Het; garnizoen- van Raab werd er door overrom peling toe gebracht den eed van -trouw aan den koning af te leggen. Het Raaber huzaren regiment bleef echter -trouW aan de regeering De kleur kwam op haar wangen, totdat zij paste bij de kersen, die aan haar ooren -ben gelden. „Naar Don teruggaan!" echode zij. „U stuurt mij altijd naar hem terugl Eens zult u er nog spijt van hebben als het te laat is Ik stond half van mijn stoel op. „W-at bedoeld u?" vroeg ik. „Waarom zal ik spijt hebben, als het te laat is? Ik begrijp het niet." Haar woede verdween weer even gauw, ais zij gekomen was en zij lachte. „Natuurlijk begrijpt u het niet," zeide zij. Hoe zou dat kunnen? En misschien heb lk er niets mee bedoeld." Zij bukte zich en raapte het bord kersen op, dat ik in mijn agitatie had laten vallen. „Eet -u ze niet op?" vroeg zij. „Neen." Zij raapte ze1 zorgvuldig op. „Zij zijn te lekker om weg te gooien," zeide ze kalm en/ zij begon te eten, toen ze naar het huis en naa Don terugliep. HOOFDSTUK XL En zooais Joy gezegd had vereerden ze me den heeleni dag met hun gezelschap. Wij lunchten samen en dronken thee ln den tuin en na de thee gingen we met ons drieën een wandeling maken met Rags. Ik was niet van plan te gaan en had er niet de minste lust in, maar ze haalden me over en met ons vieren gingen we op weg; en Rags een .personage, dat je onmogelijk negeerert kunt blafte zoo hard als zijn longen bet toelieten eö bracht de heéle straat op de hoogte, dat de stoet voorbij kwam. "I If* hioorzamen. Slechts de wettig gekozen rijks bestuurder heeft het recht aan Zijne Majes teit Koning Karl de souvereine rechten weer over te dragen. Dit zou echter -onder de hui dige -omstandigheden den ondergang van het iaind beteefcen-en. Ik verwacht derhalve, dat alle leden van het nationale leger, trouw aan hun eed, al mijn bevelen strikt uitvoeren zuiden." De vertegenwoordigers van de voornaam ste geallieerde landen hebben de Hongaar sche regeering bereids een nota overhandigt waarin maatregelen geëischt worden tot on middellijke verwijdering van den koning. De minister van buitenlandsche zaken deelde den vertegenwoordigers m-ede dat de regee ring vasthoudt aan het standpunt dat de Ko ning in Hongarije thans niet de souvereine rechten in hand-en kan nemen en daarom onverwijld het land moet verlaten. De Hon gaarsche regeering heeft om dit doeJ te be reiken maatregelen genomen. Tsj echo-S lowakije en Zuid-Slavië hebben bereids maatregelen genomen ter bescher ming van hunne belangen. Naar verluidt geloofde Karl -niet aan een krachtdadige militaire actie van de kleine entente; hij meende dat noch Frankrijk noch Engeland den terugkeer zouden beletten van een -souverein die in den loop van den oor log het duidelijke verlangen te kennen beef' gegeven zich van Duitschland af te Schel den. In Britsohe officieele kringen heeft men zijn bevreemding uitgedrukt over het feil dat Karl zijn beloften tegenover de Zwitser sohe reg. heeft geschonden. eD bladen «pre ken hun verontwaardiging over den staats greep uit. In Weenen zijn do voornaamste punten der stad door troepen bezet. Over het verloop der schermutselingen wordt nog het volgende vermeld: Te Boedapest is de stemming zeer opge wonden, nu men er kanongedonder boort Op de pleinen en voor de openbare gebou wen zijn machinegeweren geposteerd. De Hofburg te Ofen wordt -sterk verdedigd. Zondagnacht werd bericht ontvangen, da' de opstandelingen zich teruggetrokken hadr den. Inderdaad hadden de regeeringstroepen bij het aanbreken van den dag edik: con tact met hen verloren. Maandagmorgen werd de vervolging her vat, waarbij de opstandelingen opnieuw wer den achteruitgedrongen. De „Wiener Alg. Ztg." meldt, dat volgens inlichtingen van Ententezijde Horthy mees ter is van den toestand en reeds gistermid dag den Entente-vertegenwoordigers te Boe dapest heeft medegedeeld, dat de onderne ming van Karl mislukt is en dat het gansche avontuur in 24 uur zou zijn geëindigd. Inderdaad bevinden de Karlieden zich in een zeer moeilijken toestand, daar zij voor een langen duur van den 'Strijd niet zijn toe gerust en niet genoeg wapens, munitie en proviand hebben. Een later bericht meldt dat de Karlisten verslagen zijn en Karei gevangen is geno men. Officieele bevestiging ontbreekt nog. Een ander eveneens nog niet bevestigd be richt zegt dat ex-keizer Karl en ex-kelzerin Zita door de troepen van Horthy gevangen genomen zijn. Sinds Zondagavond is de toestand voor de regeering aanmerkelijk verbeterd dank zi, versterkingen die aangekomen zijn. Een nieuwe parlementair van den koning kwam des .avonds staking der vijandelijkheden vra gen. De regeering bleef opnieuw op haar vroegere standpunt staan. Bij het aanbreken van den dag verloren de regeeringstroepen de aanraking met de opstandelingen, die den spoorweg bij Boeda pest verwoest hebben. De regeeringstroepen zijn begonnen de opstandelingen te vervol gen. Maandagmorgen 8 uur zijn onderhandelin gen aangevangen. De volgende zeven pun ten werden aan Karl voorgelegd: le. Onvoorwaardelijk neerleggen der wa pens; 2e. De militaire raadgevers des konings worden voor den krijgsraad gebracht; 8e. de manschappen des konings worden ontslagen en krijgen amnestie; Miss Kenyon had een goed gezicht op ons van haar voorraam. Zij en alle buren wisten nu, dat het ergste gebeurd was, en dat het meisje van „ernaast", naar wie nooit iemand gekeken of van wie nooit iemand gedacht had, verloofd was met den man, die als een der begeerlijkste partijen van de stad be schouwd werd. Hoewel in vele opzichten de discretie zel ve, praatte Castte met ledereen!, die luiste ren wilde, en lk twijfelde er geen oogenblik aan of de achtduizend pond van Don waren verdubbeld, voor het nieuws ervan het einde van onze straat bereikt had. Wij voelden ons dan ook hoogst gewichtig, toen wij dien avond de stad doorliepen. Ik liep tusschen Don eni het meisje in, en zij waren beiden zóó ongewoon stil, dat ik mij onaangen aam-bewust werd, dat mijn te genwoordigheid daarvan de oorzaak was, waarom ik, toen we bij de bocht kwamen, die naar het huis van den ouden Jardine leidde, voorstelde, dat ik naar hem toe zou gaan en zij samen verder wandelenJ en mij dan aanhalen komen zouden. „We zullen met u meegaan, nietwaar Don?" zeide zij vleiend- Hij stemde dadelijk toe. „Hij weet nog niet, dat ik weg moet, wel?" Dus gingen we allen naar den ouden Jar dine en hij wilde mét alle geweld een flesch champagne open trekken. „Fijn spul, wat?" zeide hij met een -blik naar mij. „Niets van het bocht, dat tegen woordig het publiek voorgezet wordt. En ik durf zeggen, dat ik verstand heb van goede Champagne." Zoo dronken we op Don's gezondheid en van Joy en van1 Mr. Jardine en den onder gang van Duitschland en de oude Jardine 4e. de koning doet voorgoed afstand van den troon; 6e. de koning blijft ln Hongarije geïnter neerd, totdat de kwestie van zijn vertrek zal zijn geregeld; 6e. de gróote mogendheden bepalen de plaats, waar de koning zich blijvend zal ves tigen, zoowel als de omstandegiheden waar onder zijn vertrek zal plaats vinden; (7e. de politieke raadgevers des konings worden voor den krijgsraad gedaagd; Het krijgsbedrijf werd intussohen voortge zet en leidde tot een op een paniek gelijken- den terugtocht der Karlistische troepen. De koning met -zijn gevolg zijn ln een gereed staan-den trein gestapt 'en in de richting Ko- morn vertrokken. Meer -en meer troepen too- pen naar de regeering over. Alle officieren en soldaten vertelden dat men hun op een schandelijke manier be togen had, door als reden voor den opmarsch aan te geven, dat het communisme zioh weer van de hoofdstad meester had gemaakt. Men had den troepen wijs gemaakt, dat de 'komst van den koning en de opmarsch der troepen gesdhiedde met toestemming van den regent. Ook had men verteld, dat de entente beloofd had een deel van het aan Hongarije ontno men gebied terug te geven in geval Karl op den troon hersteld wérd. Stephan RakociSky, graaf Amdrassy en Gustav Gratz zijn te Tata gevangen genomen door het nationale leger. De regeering heeft maatregelen getroffen om ook de andere lei ders der opstandelingen' gevangen te ne men. Te Boedapest wordt de vraag besproken, wat na het mislukken der poging met Karl moet gebeuren. Aan een verblijf in Zwitser land valt niet meer te denken en- een inter- neèring op het eiland Majoraa wordt in over weging genomen. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat ex-ko ning Karl in een brief aan,den Zwitserschen Bondsraad, waarin hij zijn vertrek mededeel de, verzocht voor zijn kinderen te zorgen in geval van een nederlaag, daar hij voorne mens was deze niet te overleven. DUITSCHLAND. Zaterdag besloot de Rijfcsregeering, op voorstel van den rijkskanselier Wirth, aan den president haar verzoek om ontslag in te dienen. De brief, waarin het kabinet zijn ontslag vroeg, luidde als volgt: Ingezonden mededeeling. URINEZUUR EN DE NIEREN. Overtollig urinezuur is de werkelijke oor zaak van rheumatiek, ischias en spit, en het kan zoowel de oorzaak als het gevolg zijn van nier zwakte. Zware, moeilijk verteerbare spijzen, aloohol, overwerking en nadeelige gewoonten leiden tot de vorming van eer dusdanige hoeveelheid van dit vergift, dat de nieren overweldigd worden door de over spanning om het uit het bloed te filtreeren. Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat niet- gefil-treerd urinezuur zich ln de aderen, spie ren, zenuwen en gewrichten afzet en kris talliseert. Deze voorbehoedende maatregelen kunnen worden aangevuld door tijdige ver sterking van de nieren d-oor Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale niergeneesmid del verschaft succes, zelfs dn gevorderde ge vallen van nieraandoening en verschijnselen als rheumatiek, steen, spit, ischias, niergruis, nierwaterzucht, nier- en blaasontsteking, en urin-ezuur-vergiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoedend en genezend, wordt dit ni-ergeneesmiddel alom aanbevolen als gevolg van de uitmun tende resultaten, dié men ermede behaalde. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 08, 1.75 per doos. zeide, dat hij twintig jaar jonger wou zijn om met Don mee te kunnen gaan; en toen wendde hij zich tot hem en hief zijn glas nogmaals op. „Op je geluk en je veilige thuiskomst," zeide hij. Dat maakte ons een oogenblik ernstig tot dat Joy de stilte verbrak door te zeggen: „Niemand 'heeft nog op de gezondheid van Mr. Buchanan gedronken." „Ik zou niet willen," begon ik vlug, maar Don viel me onmiddellijk in de rede. „Op den hesten man van de heele wereld," zeide hij met een liefderijken blik op mij. „Een lang en gelukkig leven, sir, en alles wat u maar wenschen kunt!" „Alles wat u maar wenschen kunt," her baalde Joy en haar blik ontmoette den mijne over den rand van het glas, dat zij aan baar lippen bracht, ïk keek vlug een anderen kant uit. „Kom ongedeerd terug, dan zal ik alles hebben wat ik wenschen kan," zeide ik te gen Don; en dan werden we, nu er geen champagne was, wat kalmer en praatten we over gewone onderwerpen. En de oude Jardine drong er bij ons op aan, dat we zouden blijven soupeeren, zoodat het al donker werd, toen we eindelijk weg gingen. Don stak zijn arm door dien van Joy en er lag iets droevigs op zijn gezicht, vond ik, toen ihij van den ouden Jardine afscheid nam. „Non, nogmaals het beato, jongen," zeide de oude, terwijl hij zijn 'hiand hartelijk drukte, „voor het geval dat ik je niet meer zie. Waarachtig, ik wou, dat ik twintig jaar jon ger was, dan ging ik met je mee. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad rasp. f 0.576, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekenjng No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redac. teket) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct., elke regel meeT 10 ot. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papderduurtetoeeL Licht op voor auto's en fietsen s Dinsdag 25 October5.14 uur. Woensdag 26 5.12 82) Omtrent de reis van koning Karl wordt het volgende nog medegedeeld1: Twee Hongaarsche officieren-vliegers heb ben eenige dagen geleden een Hongaarschen koerier ln Zwitserland vergezeld en zich mi ar het vMegpark te Budendiorf begeven, waar de kvning en de koningin per aut"nobel aan kwamen. Pe vliegmachine, wrrmedo zij dit U koopt toch by de firma I. Gruvwald, Keizerstr. 116 (boven), Uw Demle, Winterjas, Ulster of Costuum? Want dan weet U zekef dat U heeft DE BILLIJKSTE PRIJS GROOTSTE SORTEERING BESTE QUALITEIT SOLIEDSTE AFWERKING 40 °/o beneden iedere andere aanbieding door directe aankoop bij de grootste buiten landsche fabrieken. I. GRUNWALD, Keizerstr. 116. Zondagmorgen was, naar berichten uit Boedapest melden, een steg aan den gang tussohen de troepen van koning Karl en de regeermgstroepen. De troepen des koMngs werden-, nadat de rails weer in orde waren gebracht, in zeven treinen getransporteerd in de richting Boeda pest. Het hoofd van de troepen staat bij Boe dapest. De houding der regeeringstroepen is cor rect. In regeerinigSkringen hoopt men stand te kunnen houden tot versterking uit de pro vincie is gekomen, die 's middags verwacht werd. De schermutseling bij Boedaoers tusschen de beide partijen duurde tot twaalf uur des middags, waarop een wapenstilstand intrad Aan beide zijden vielen- dooden en gewonden Boedapest ziet er verder rustig uit; er heersohit echter koortsachtige opwinding. In den nacht -zijn de Dionaubruggen door de gemobiliseerde troepen bezet. De bladen leveren geen commentaar, vertoonen echter groote witte censuurplekken. De regeering is de situatie de baas. Zij is vest besloten de aangt tegenheid spoedig tot een eind te brengen. De s-ooia-al-demoora ti- s :-e -aj'bei lers h,o den zich rustig. De president vain den ministerraad ontving delegatie van vooraanstaande sociaal-de- ratische arbeiders te Boedaoest, die hem d verzekering gaven van d* solidariteit er arbeidersklasse met alle maatregelen, door de regeering getroffen om koning Karl uit het land te zetten. D-e Rijksbestuurder, Admiraal Ni-kteus von F'orthy. vaardigde de volgende dagorder aan h-1- -leg"r uit: .D-e i-ian-voerders van het nationale leger hebben mij den eed van trouw gezworen, ze hebben -derhalve slechts mijine bevelen te ge Het Kabinet Wtrth treedt af.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1