J. J. H.~KÖÖPMAN Speciale afdeeling GEMAAKTE MANTELS MANTEL f 55.—. MANTEL f 115.—. WESTSTRAAT 17. Mijnheer de rijkspresident, op een ernstig oogenblik heeft het huidige kabinet besloten de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van het ultimatum op zich te nemen. Vijf maanden lang volgde het een politiek, -welke gestuwd werd door den wensoh opi de posi tie van 'het Duitsche rijk ter. aanzien' ven de geallieerden te regelen en door den ernstigen wil om de verplichtingen, bij verdrag op zich, genomen, na te komen tot aan de grens van zijn draagkracht, en om mee te werken- om Europa weer op kracht te doen komen. Heit- kwaan de buitengewoon zware verplichtingen, welke het Duitsche volk opgelegd zijn, en met name de 'betaling van het geweldige be drag van een miljard gouden marken baar voor 81 Augustus, na. De 'geallieerden enken: den het nakomen van de Duiitsch© verplich tingen en vooral het uitvoeren van de ont wapening, welke onder groote moeilijkheden Werd tot stand gebracht. Men mocht verwach ten, dat, gezien Duitschland's inspanningen en zijn ernstig pogen om zijn verdragsplich ten getrouw te blijven, de bezetting van de Roorhavens ten1 volle zou worden opgeheven en dat er ten aanzien van OppernSlLezië een oplossing zou worden gezonden, welke met het rechtsgevoel van het 'Duitsche volk en de Qpper-Sileziëns en imet aanstaande vredelie vende betrekkingen tusschen de Europeesche volken in Overeenstemming zou zijn. In plaats daarvan is er een bevelschrift gevolgd, vol gens welk wij niet alleen een groot deel van het land van Opper-Silezië moeten afstaan, maar ook bloeiend© Duitsche steden', het ver reweg overwegende deel van alle schatten van den bodem, aan Duitschland ontrukt Worden. Een groot deel van de aian Polen kamende bevolking is van Duitschen stam en spreekt Duitsch en zal in strijd met het zelfbeschikkingsrecht en met den duidelijken uitslag van de volksstemming, onider vreemde heerschappij komen. Noodt zal het Duitsche volk de smart van dit verlies, hetwelk het weerloos ondergaan moet, vergeten. Ofschoon, het kabinet steeds overtuigd blijft, dat alleen het oprechte pogen -om zijn verdragsplichten in alle deden na te komen, een) herstel van den politieken en economischer! toestand' van Europa mogelijk kan maken, is 'het er toch volkomen over eens; dat de grenlzen van Duitschland's draagkracht door het bevel schrift Inzake OpperiSrlezië aanzienlijk zijn ingekrompen en diat dientengevolge voor de politiek des rijks een nieuwe toestand is ge schapen. Dientengevolge besloot het kabinet de op- dracht tot regeeren weder in de handen van den rijikspresidenlt te stellen en zoo heb ik de eer, mijnheer de rijkspresidenJt, u het ont slag van het kabinet mede te deden. (w. g.) dr. Wirth, rijkskanselier. Na het overhandigen van den ontslagbrief had een uitvoerig gesprek over den politie- fcen toestand plaats, waarin de rijkspresidenlt den rijkskanselier verzocht met de andere ministers voorloopig die xegeeringszaken te blijven afhandelen. Hiermede stemde de rijkskanselier in. De rijkspresident zou Maandagochtend den voorzitter van den Rijksdag en de voorzitters van de rijksdaggroepen van de vroegere 'coalitie-partijen ontvangen om .besprekingen met 'hen te voeren. De keÏÏnoresfaktna. Volgens de socialistische bladen hebben de werkgevers In het koffiehuisbedrijf te Ber lijn zich fr.Vnnna tot onderhandelen met de sta kende fcellners bereid verklaard, 't geen ze tot nog toe hadden geweigerd. Vermoedelijk zal het conflict zoo worden geregeld, dat de kellners steeds 10 pet. van de prijzen der consumpties zullen verlangen. Dat hiermede het fooienstelsel niet verdwijnt is duidelijk. Uit te leveren vliegtuigen. De correspondent van de „TempS" te Lon den seint dat de onder-secretaris van lucht vaart in het Lagerhuis heeft medegedeeld dat de Duitsche regeering er ln heeft toege stemd om aan de geallieerden alle vliegtui gen, in DuitsöMand gemaakt, sinds het in werking treden van het Vredesverdrag, uit te leveren. Het samenstellen van een civiele luchtvaart werd door de geallieerden alg een sdbenjding van het Verdrag van Versailes beschouwd; Duitschland is verboden om nieuwe toestellen te construeeren, totdat ge noemde levering ia geschied en geconsta teerd door de intergeallieeide oontrólecom- miasde. FRANKRIJK. Communisten en politie. Da botsing tusschen communisten en po litie Vrijdag tijdens de meeting voor de in vrijheidstelling ven Saooo en Vanzetti ken merkte zich door het werpen van een pro jectiel van geheel hetzelfde type als die, wel ke aan Harrick gezonden was. Zij' kwetste enkele betoogers en agenten niet ernstig. Een tweede projectiel werd na afloop onder een 'bank in het aangrenzende Metro-sta tion gevonden. Dit vermindert de verden king tegen de communisten, debet te zijn aan den aanslag op Herrlok, waarlijk niet. Bo vendien ia tegen Zondagmiddag een betoo ging voor de Amerikaansche ambassade uit geschreven, altijd weer voor de bevrijding van de twee Italianen, diio veroordeeld zijn wegens een moord inert beroovina op een banklooper en wier zaak trouwens nog in hooger beroep behandeld moet worden. Dit toont het kunstmatige en onechte aan van deze zoogenaamde campagne voor vrijheid en gerechtigheid. De regeering heeft die be- tooging verboden, hetgeen Zondag wel tot nieuwe botsingen aanleiding zal geven. Dreigbrieven. Men weet, dat de Amerikaansche gezant te Parijs dreigbrieven heeft ontvangen ln verband met het doodvonnis, dat de Ame rikaansche Justitie heeft uitgesproken tegen de Italiaansohe communisten Zaoco en Van zetti. De „Ohioago Tribune" verneemt nu, dat ook George Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen, dreigbrieven heeft ont vangen, waarin geëischt wordt dat stappen worden gedaan ten gunste van bovenge- njoem.de communisten. Demonstraties voor het Amerikaansche gezantschap hebben niet plaats gehad, maar bij wijze van voorzorgs maatregelen worden alle mails, die inkomen, aan eep zorgvuldig onderzoek onderworpen. De zaak Landru. Op 7 Nov. begint te Versailles de openbare behandeling van de zaak-Landru, die naar de verwachting drie weken zal duren. In de rechtszaal zijn reeds de noodige schikkingen getroffen voor de journalisten, wien tien telefooncellen ter beschikking zul len staan, terwijl in de «aal sohrijflesbenaars zijn aangebracht Ook is er voor gezorgd dat de teekenaars der bladen behoorlijk ge legenheid zullen hebben hun werk te doen PORTUGAL. De staatsgreep. Volgens de jongste berichten zou de rust te Lissabon zijn wedergekeerd, berichten, die men goed zal doen onder voorbehoud te aanvaarden. Immers de eerste berichten om trent de staatgreep meldden, dat deze „zon der bloedvergieten"- had plaats gehad. De berichten van gisteren, die van moord en plundering spreken, roepen echter een an der beeld van de staatsgreep voor den geest. Engeland! heeft in allerijl een kruiser naar Lissabon gezonden opi er de Enigelsche be langen te beschermen. Engelsche kooplie den en Engelsche banken te Lissabon zijn, rvflnr wij in Engelsche bladen lezen, bevreesc voor hun veiligheid en die van hun eigen dommen. Ook de Spanjaarden te Lissabon hebben op bescherming aangedrongen bij de regee ring te Madrid en bij den nieuwen Portu- geesohem minister van buitenlandsche zaken, die gezegd heeft, dat de nieuwe regeering over voldoende troepen .beschikt, om de orde te handhaven en in het bijzonder voor de veiligheid der vreemdelingen zorg zal dra gen. De moord op dr. Granjo, de afgezette mi nister-president, wordt, het gaat steeds zoo in dergelijke gevallen, door de nieuwe regee ring streng gelaakt. Zij heeft beloofd de Schuldigen te straffen. Tot de vermoorde Staatslieden behoort, gelijk men weet, admiraal Machado dos San tos. Hij is, nu elf jaar geleden, de stichter van de Partugeesche Republiek geweest Woensdagmorgen heeft de revolutionaire beweging een vasten vorm aangenomen, na- dart er door Portugeescho oorlogsschepen in de haven van Lissabon signalen waren ge geven, die door de republikeinsche garde be antwoord werden. Zonder .tegenstand te ont moeten bezetten de revolutionnairen den strategische punten van de stad en Almeida, de president van de Republiek, aanvaardde het ^aftreden" van hert kabinet Granjo. Don derdagmorgen in de vroegte is Granjo ge arresteerd en in het tuighuis doodgeschoten. De nieuwe regeering heeft een besluit uit gevaardigd, waarbij het parlement ontbon den Wordt en beloofd wordt, dat het sta kingsrecht geregeld zal worden op gelijken voet voor kapitaal en arbeid. Verder wordt aangekondigd, dat er onderzocht zal worden hoe er gedurende den oorlog fortuinen zijn gemaakt en dat zij, die voedingsartikelen achter gehouden hebben gestraft zullen wor den. In het manifest van de nieuwe regee ring worden de vermoorde ministers afge schilderd als toegewijde republikeinen'. IERLAND. De Valera's onzalige boodschap aan den Paus, waarin ontkend1 werd, dat het volk van Ierland aan den Britschen koning .trouw ver schuldigd is, heeft zonder twijfel een site renden invloed gehad op de onderhandelin gen over een1 regeling voor Ierland. Dit kan nauwelijks verbazing wekken, want inldien De Valera's verloochening was volgehouden in de correspondentie met Ooydi George, die aan de conferentie vooraf is gegaan, 'zou Üeze onmogelijk zijn geweest. De bladen van allerlei gading erkennen, dat De Valera's telegram, de taak van de conferentie in gevaar heeft gebracht en de politieke medewerker van de ,)Daiily Chro- nicle" zegt, dat de heele zaak Vrijdag ernstig overwogen is door de ministers. De mede werker voegt hier bij, dat „de eerste minister zelf overweegt, dat, indien De Valera's in zicht, aldus uitgesproken, helt inzicht is van dé Iersche gedelegeerden in hun geheel, de voortzetting van de heele conferentie .onmo gelijk wordt." De „Manchester Guardian" zegt: De Va lera is een heetgebakerd man en op het Oogenblik zijn zijh verstandigste raadslieden niet bij hem. Hij schijnt bezeten van de ge dachte, dat Ierland allermeest een geest van uittarting nooüig heeft. De waarheid is, dat Ierland bij niets op dit oogenblik beter ge diend zou zijn dan wanneer zijn leiders Ier sche hoffelijkheid en Iersche waardigheid toonden". Het blad voegt er aan toe, 'dat de Ieren en Bngelsohen te Londen het telegram diep be treuren en wijst op de treffende tegenstel ling tusschien kardinaal' Logue's jongsten 'brief over de onderhandelingen en De Va lera's telegram. De parlementaire medewerker van de „Ti- mies" zegt, dat er goede reden is, om mede te deelen, dat, zoo de Iersche 'delegatie wist, dat De Valera e'en telegram aan den Paus zou zenden, zij niet ingelicht was over den inhoud. De medewerker vervolgtDe Valera's boodschap zal aan die critici van de regee ring moed geven, dde zich Steeds sterk ge noeg voelden', om een motte van berisping aan de orde te stellen, voor de korte herfst- zitting voorbij is. DENEMARKEN. De werkloosheid. In het Polbeting heeft de minister van binn.zaken een wetsontwerp ingediend tor bestrijding van de werkloosheid. Het ont werp stelt voor de bestaande arbeidsbeurzen en de verzekering tegen werkloosheid onder één leiding te doen samenwerken. Verder bevat het bepalingen omtrent de stichting van een werkloosheidsfonds, waar toe zoowel de patroons, als de instellingen tot 'bestrijding van werkloosheid en de arbei ders zullen bijdragen. Uit het fonds zullen subsidies worden verleend voor werkver schaffing, 't zij die van staatswege, van ge meentewege of van particuliere zijide wordt ondernomen. Hot formeel© maximum van het fonds ls gesteld op 80 millioen kronen- Wanneer dit bedrag is bereikt kan de bijdra ge der werkgevers worden verlaagd. De staat zal dadelijk 7 millioen in het fonds Storten, de werkioosheidskassen der arbeiders ongeveer 1 imillioen. De werkgevers zullenl per jaar 10 kronen per volwassen arbeider in het fonds bijdra gen, de staat elk jaar V» van het bedrag van h,et vorige jaar. De loonen, betaald aan arbeiders wien werk wordt verschaft, zullen beneden de nor male loonen zijn, maar boven den onderstand van werkloozen. Als de Rijksdag het ontwerp goedkeurt zal de wet met 1 Dec. in werking treden. Ingezonden modedeeltng. DAMES KLEEDERMAKER, BONTWERKER van mooie blauwe ratlnó, gemaakt en naar maat, van zijden pluche, geheel met zijde gevoerd, Groote collectie Bontwerk. terdagmorgen, terwijl hij zich per automo biel naar Kustandel begaf, te Couos dood geschoten. Ook werden de chauffeur en twee andere personen, die zich (in de auto bevon den, gedood. De moordenaars zijn onbekend. Da zitting van de Sobranje werd als teeken van rouw opgeheven. Men vermoedt, dat hert hier een politieken moord betreft. Volgens uit Sofia ingekomen berichten schijnt de moord op den minister van oorlog Dimlitroff gepleegd, ©en) daad van wraak te zij'n -van de zijde der Macedonische revolutio nairen. De tegenwoordige regeering van Stambouiysöd 'heeft izicfo, sedert zij aan het bewind kwam, ten gunste eener vrede en verzoening gerichte politiek miert hare nalbh rem verklaard. Dimiltroff, die op dart tijdstip minister van hkmenllandsch© zaken was, had tegen zekere agitatie van de Macedonische revolutionairen de meest strenge maatrege len genomen, ten einde de itaafc der regeering, die eeni toenadering tot har© naburen beoogt, te vergemakkelijken. BINNENBAND. BULGARIJE. De minister van oorlog doodgeschoten. T>c minister von oorlog Dlmitroff, is 7a.1 De conferentie te Washington. Behalve de reeds vroeger vermelde ver tegenwoordigers zullen, naar het Ned. Ocrz.- bureau meldt -ter conferentie te Washington als plaatsvervangende vertegenwoordigers optreden de heeren mr. J. O. A. Ever wijn, Hr. Ms. gezant te Washington en jhr. mr. W. H. de Beaufort, laatstelijk tijdelijk zaak gelastigde aldaar, benoemd gezant te Athene. Aan de delegatie zullen worden toegevoegd de heeren jhr. mr. H. M. v. Haersma, de With, gezantsohapsraad, jhr mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Steehouwer, ge zantschapssecretaris, jhr. mr. O. E. W. Six, referendaris aan hert departement van kolo niën, W. G. v. Wettam, oud-Indisch hoofd ambtenaar, J. J. Le Roy, adviseur voor ver- teersaangelegenheden en kapitein-luitenant ter zee G. J. W. Putman Cramer. Verder zijn nog toegevoegd aan de Neder- landsche delegatie naar de conferentie te Washington de heeren A. D. A. de Kat Ange- lino, Oöst-Indisoh ambtenaar met verlof, jhr. O. van Beugel Douglas, gezantschapsattd- ché, M. Blaauw en mej. P. Moor, van het de partement van buitenlandsche zaken. Het ontwerp-Vlootwet Naar het Ned. Oorr.-bureau meldt, la het ontwerp-Vlootwet bij den Raad van State in behandeling. De afsluiting der Zuiderzee. Zooals bekend is, deelde dezer dagenj „Do Visscherij-Oourant" mede, dat het damli- chaam ter beteugeling van Amsteldiep op tal van plaatsen is weggespoeld en dat men genoodzaakt was opnieuw met storten te be ginnen. Men zal zich herinneren, het bureau der Zu iderzee-werken te 's-Gravenlhago ver zekerde, dat er geen! vrees voor den dam >ehoeft te 'bestaan. Thans beschuldigt „Da Visscherij-Oourant'' de directie der Zuiderzeewerken reeds bij het allereerst verrichte werk een buitenge woon grooten tegenslag opzettelijk te ver zwijgen. En het blad vraagt een onpartijdige oomimissle, welke dient te onderzoeken: waarom het damlichaaim ter beteugeling van het Aimsteldiep werd hersteld; hoe de hierboven bedoelde dom zich ln da naaste toekomst zal houden); of de dlreotie der Zuiderzeewerken ter de zer zake behoorlijk heeft gehandeld? of de ervaringen, tot dusverre opgedaan, zoomede de tljdsomstandighieden' van thans niet dringend noodzakelijk maken het droog- leggingswerk stop te zetten, behoudens en kele noodzakelijke afwerkingen. De flnancleëla resultaten daar Ned. Spoorwegen. Dertig millioen verlies over 1921. 's-GTavenhage, 22 October. Naar de Tel. verneemt luiden de cijfers voor ontvangsten en uitgaven over het 1© halfjaar van 1821 ais volgt: Ontvangsten: Reizigers en bagage48.701.000 Goederen enz46.041.000 Buitengewone ontvangsten fl .169.000 Diversen 848.000 Wij ontleenen daaraan: Het N. A. S.-bestuur meende, naast het nemen van organisatorische maatregelen, meer in het bijzonder voor het gebeuren in het Metaalbedrijf, ook de algeheele situatie onder de oogen te zien, vooral nu er van- I Bi wege de werkgevers op groote schaal po- doorn, De Biklt, Bolnes, Deventer, Dordrecht, gingen worden ondernomen, om tot veria- Hilversum, Kinderdijk, Krimpen a/d IJtësei, ging der loonen te geraken en vervolgens tot Olst, Oudewater, Rotterdam, Schiedam, Tiel ggggggg—qp-wn n 'M'«Bi maar kan: Aanvankelijk" ©9n loonsveria'glna van minstens 10% 15%, wat zeggen wil: „meerdere loonsverlagingen zullen volgen". De Metotalbond heeft nu in samenwerking met de R.-K. Werkgeversvereenüging het parool uitgegeven; om in Amersfoort, Apel- Totaal 02.820.000 Uitgaven: Personeel P6.l60.000 Overigelasten uit diversen, an dere oorzaken (uit bedrijfs overeenkomsten eta) P2.067.000 Totaal ƒ108.217.000 Nadeelig saldo over hot le halfjaar 1021 18.897.000 Aangezien het goederenvervoer niet ver betert, dooh eerder slechter wordt, kan vei lig worden aangenomen, dat het nadeelig sal do over 1921 ruim 30 millioen1 gulden zal be dragen. Tegen loonsverlaging en arbeidsverlenglng. Het bestuur van bet Nationaal Arbeids secretariaat heeft een schrijven gericht tot de besturen van het Algemeen Nederlandseh Vakverbond, het Bureau voor de R. K. Vak organisatie, het Christelijk Nationaal Vak verbond en het Nederlandsche Verbond van Vakverenigingen. sieohter maken der arbeidsvoorwaarden in het algemeen. In verband hiermede ver wijst het N .A. S.-bestuur naar het pogen der werkgevers, wat betreft het aanbren gen van Slechtere bepalingen met betrek king tot de 45-urige werkweek; vervolgens naar de ingevoerde loonsverlagingen in het Mijnbedrijf en de pogingen der Mijnonder nemingen, om opnieuw tot loonsverlagingen te geraken. Ai deze gebeurtenissen dienen te worden beschouwd als het begin van een reeks aan vallen, die achtereenvolgens door de werk geversorganisaties zullen worden gedaan op de met moeite verkregen arbeidsvoorwaar den der arbeiders, gaat het schrijven voort. Waar tegen deze gemeenschappelijke aan vallen, van werkgeverszijde op de arbeiders ondernomen, een gemeenschappelijk optre den der arbeidersorganisaties dringend noodzakelijk is, daar meende N. A. S.-be stuur een voorstel te moeten doen, dat be doelt besprekingen te gaan voeren met de overiice vakcentralen, voor wat betreft het beoalen van een gemeenschappijk optreden tegen de aanslagen van de werkgevers op de loonen en de andere 'arbeidsvoorwaarden der arbeiders. In verband daarmee moodigt het N. A. S.-bestuur de besturen der 'andere vakcentralen uit tot het bijwonen eener ver gadering, die zal worden gehouden op Maan dag 81 Oct. e.k. des nammiddags 2 uur in bet „American" Hotel. Het N. A. S.-bestuur stelt zich den loop der besprekingen zóó voor, dat in deze ver gadering algemeene beschouwingen ten op zichte van den toestand worden gehouden en desgewenscht wordt gepoogd, om tot het be palen van een gemeenschappelijk optreden 'der vakcentralen te komen. Aangezien daar na de besturen die® Vakcentralen in eigen kring een.en ander met betrekking tot deze aangelegenheid zullen hebben te bespreken, meent het bestuur het houden van een ver- volgvergadering te moeten aanbevelen. Om trent den datum waarop deze zal plaats vin den kan de vergadering .van Maandag 81 Oct. een beslissing nemen. Vogelchoïera fe Voïendam. Men schrijft aan de „N. Roftt. Grit.": VolenJdam bestaat grootenldeels van visch- vangat en eendenhouderijt. Dezen zomer is onder de eenden en kippen sterfte uitgebro ken, die 'bij onderzoek door de Rijksserum- inriichrting te Rotterdam alan de gevreesde vogelchoïera bleek te wijten te zijn. Jammer genoeg heeft men niet direct den ernst van deze ziekte begrepen, ten gevolge waarvan de besmetting zich steeds uitbreidde, zoodat thans reeds duizenden kippen en eenden ge storven zijn en Volendam met een ernstige ramp bedreigd wordt, die voor vele inwoners een oeconomische ondergang zou beteeke- nen. Bij sommige eigenaars stierven in kor ten Itijd 100 dieren, een waarde van 5 tot 8 per 'Stuik vertegenwoordigende en vaak hun heele bezit uitmakende. Er zijn thans nog ongeveer 80.000 vogels, die meit ziekte en walt op hetzelf de neerkomt den dood 'bedreigd worden. Op sommige erven ziet men ls mor gens manden vol dood© ©ebden en kippen verzamelen en begraven of over den dijk in zee werpen. Velen zijn door de ziekte zóó getroffen, dart de kosten voor den veearts niet oetaald konden worden. Tenslotte hebben verleden week enkele af gevaardigden der eendenhouders zich tot hert ministerie van landbouw gewend. Onmiddel lijk werd daarna de hulp der Rijksserumin- richting ingeroepen en werd' dr. te Hennepe, bacterioloog aan deze inrichting, verzocht de bestrijding der ziekte op zich te nemen. Mert de hulp van drie assistenten zal nu getracht worden zooveel imogelijik door serum-injecties de zieke dieren te genezen, zoodoende de ziekte tot staan te brengen en daarna alle 80.000 vogels door inspuiting van vaccine voor de ziekte te vrijwaren. Dr. te Henlnepe heeft onmiddellijk, na overleg mert het be- ituur der pluimveevereenlging, alle belang- lebbenden tezamen geroepen en op de hoogte gebracht van wat er gedaan moet worden, vooral op hygiënisch gebied. Tevens wees hij er op, dat de toestand1 hem allergevaarlijkst leek en bestrijding zee® moeilijk. Wat toch is het geval? De eenden 'bevinden zich alle in hokken, welke gedeeltelijk op het land staan, gedeeltelijk aan de slooten, om eenden gelegenheid te geven dlaalr te sparte len en rte drinken. De hokken zijh door plan ken en gaas te land' en te warte® gescheiden, elk hok 'bevait ongeveer 60 stuks. In de sloo rten nu schuilt hert groote gevaar. Walt hier in een dorp ondier den rook van Amsterdam op hygiënisch (gebied vertoond wordt, grenst aan hot ongelooflijke. De slooten weiden ge bruikt als verkeerswegen, maar tevens zijn de huizen er langs gebouwd en W'Ordt hert wa ter voor allerlei huishoudelijke bezigheden gebruikt. Men stelle zich nu den toestand voor: 4000 menschen, 80.000 eendón in een kleine ruimte bijeen, en slooten zonde® dioo®- stroamlng. Van water kan men miert meer spreken; het vocht lijkt op chocolademelk of fosoo. Hierdoor wordlt dus de besmetting in de hand gewerkt en wordt de strijd bijna hopeloos. De siatak Ln het dorp is niet te beschrijven, vooral 's avonds als-de iauw-warme brei be gint te dampen en hert dorp met dezen damp vervuld wordt. Vraag niet hoe het er voor de menschen uitziet, die dit water gebruiken voor huishouding en wasch. Hert is vreeselijk om aan te zien! Dr. te Hennepe en zijne assistenten zijn en Ütrecb/t de loonsverlaging van minstens 10 en 15 4n rte voeren. Wij wekken, aldus het manifest, de arbei ders in deze plaatsen op, de loonsverlaging niet te acoepteeren, zich achter de organisa ties te plaatsen en met haar den door den werkgevers geprovooeerden strijd aan te binden. Aan de ongeorganiseerden zal, waAr noo- dig, ook uitkeerimg worden verstrekt. Als één man dient front gemaakt te wor den (tegen deze daad der georganiseerde werkgevers, die daarmede blijk geven nieit te beseffen, wart hert zeggen wil een tiende deel, en misschien nog meer, van het karig inkomen te moeten missen. 'De metaal-óndustrieelen zullen een ernstige poging doen hert door opoffering en strijd veroverde te niet te doen en U in het moeras, waaruit gij U met moeite heflbit opgetrokken, terug te trappen. Het is niet meer de vuist van den MetaaLbond alleen die U tracht neer te drukken, neen, het is d'e lompe poort der reactie, in wier dienAt Uw werkgevers zich hebben gesteld. Wij rekenen op U en uw solidariteit Te gen loondruk en reactie stellen wij een een heidsfront en zoeken on'ze kracht in den ern stigen wil om onze gezinnen voor Iden onder gang rte bewaren. Houdt U aan de adviezen, die de samen werkende organisaties U verder zullen geven en doet niets op uw eigen houtje. Alleen ge organiseerd eendrachtig optreden zal in staat zijn, den weakgeversaanval te pareeren. De afdeeling Haarlem van. den Algemeenen Nederlandischen Metaalbewerkersbond besloot geen enkele loonsverlaging te aanvaarden en verklaarde zich bereid, om, wanneer hert hoofdbestuur na Overleg mert do samenlwer- kende organisaties het noodig mocht oordee- len ook in Haarlem den sitrijd aan te binden, dezen strijd te aanvaarden, tenzij zij tevens een eventueele steunbeweging krachtig wil ondersteunen'. INGEZONDEN. Bede om hulp. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd een kleine plaatsruimte 3zt Uw geacht blad voor onderstaande, waar voor ik U bij voorbaat vriendelijk dank zeg. In verband met het feit, dat in Rusland 'bittere armoede wordt geleden meen ik langs dezen weg een verzoek te richten tot de inge zetenen van Helder en O.s. om hulp en steun voor de noodlijdenden aldaar. Los van elke bijgedachten moet het ons bovengenoemde pijnlijk aandoen te weten, dat in het arme zwaarbeproefde Rusland duizenden en dui zenden menschen uitzien naar hulp óók van U Gij, Christenen van Nederland, om het even welke Godsdienst ge belijdt, U roep ik in het bijzonder op om door daden te toonen, dat het ernst is met'uwe leer die ge zegt te belijden. Immers, waar van den kansel in schoone woorden zoo dikwijls wordt ge predikt over naastenliefde en het steunen van armen en nooddruftigen, daar kunt ge „nu'1 toonen, dat Uwe leer ©enige grond van waarheid heeft. Men zoeke nu niet naar de oorzaak van al die ellende daar ginds, maar zie slechts voor onzen geest millioenen menschen, die door verhongering en pesti lentie uitzien ook naar „Uwe" hulp. 'Neen, ik wil piet bijbelteksten niet aan- toonen, dat gij reohtena uwe lee® verplicht zijt tot hulp 'en steun, 't is hier de plaats niet om van gedachten te wisselen over bij komende oorzaken, maar 't is hie® de plaats „wel" om luide te verkondigen,, dat daa® ginds bittere armoede en ellende wordt ge leden. Hert wil mij' dan ook voorkomen dat door uiw daadwerkelijken ateun in deze, het Christendom ongetwijfeld in aanzien zal doen stijgen. En wee hen, die tot helpen in staat zijn, maar uit verkeerd begrepen eigen belang, of uit z.g. gevoelsoverwegingen mee- nen mochten hun steun te moeten onthouden, eij staan mede schuldig aan do verschrik kelijke ellende die ddér wordt geleden. Moe ders van Nederland, ja u vooral vraag ik of het uwe goedkeuring heeft, dat daar vel# menschen door verhongering en ziekte den dood tegemoet alen. Aan U vraag ik, toch te beseffen wat hert zeggen wil als ge uw klndeke niet kunt zoogen, omdat ge lichame lijk en geestelijk geheel zijt uigteput. Weert toch hoe pijnlijk het imoet aijn voor een moe der, bij een vrage om voedsel door haar kind, te moeten zoggen: ik heb niots. Weet ge dan niet Moeder, volk van Nederland, dat de mil lioenen menschen die daar suohten, voelen, hoor en, sien, smart gevoelen en.honger hdbben evenals U en uwe kinderen? 1 En als gij dat alles wel weet, dan vraag ik u in diepen eerbied, als gij1 met uwe huisgenooten gezeten zijt aan een meer of minder wel voorziene disch, komt dan niet onwillekeurig voor uwen geest de jammerende, weeklagen de bevolking van arm Rusland; en wordt bij de gedachte aan zóóveel ellende uw keel dan niet te nauw om te «likken? Neen, het is nu de tijd niet om rte spreken over oorlog, Bolsjewisme ©I •ovjet, ove® Trotsky, Lenin e. a., men Zie m»'alleen voor sioh ééne door verhongering en pestilentie geteisterde volksmassa, die mei pijnlijke adel, verwron gen gelaat en afgematte stem overgaande in ééno'groote smartkreet, ons toeroepen: Volk thans bezig te redden wat er te redden val.' van Nederland, helpl om Godswil, helpt maar onder zulke omstandaghed'en lijkt de Tariticulier Jnirtiatlel kan nog veel strijd haast hopeloos. Er zal spoedig iets wart <^oei1, ®*s> men denken wil! Wie onzer op hygiënische maatregelen Inkt, gemomen Plaafc«genooten neemt het initiatief voor het moeten worden, anders ziet heit er voor Vo lendam binnenkort met den oeoonomischen en gezondheidstoestand der bevolking treu rig uit. Een loonsverlaging ln de mètaltndustrle. 'De vijf'samenwerkende vakorganisaties in organiseer en van commissies, die hier aan hen de lijsten zullen presenteeren om gelden in te zamelen voor dit doel? Zou men bij hert beëindigen van de Marine-iOonoerten op Dinsdag en Woensdag geen collecte kunnen houden? *t Is maar een vraag. En als straks een Commissie bij u aan huis zal komen, zie de metaalindustrie, (modernen, syndicalisten dan hen de verpersoonlijkiiig van de ar- R.-K., Prot. Chrisrt. en neutralen), hebben thabs een manifest onder de betrokken ar beiders verspreid. Wij ontleenen daaraan: Als het den werkgevers zou gelukken zon der verzet der betrokkenen de loonen over de geheele linie melt 10% tot 15% te verlagen, wat zou hen dan beletten, dat meermalen te herhalen? Trouwents, heit ligt in hun voorne men em al (lus te handelen, want ln bovenaan gehaald besluit staat het zoo duidelijk als hert me, jammerende weekklagende bevolking. Tast in uw zak, en geeft, wat ge geven kunt, het ga er U wel om! Dat dit stukje op ©enigerlei wijze er toe zal mogen bijdragen om den grooten nood te helpen lenigen, is het doel van den schrijver. Met beleefden dank voor de opname. Helder, 24 Oct. '21. J. HOLLESTELLE. u. i Bloemstraat 48 w,.3 - i ii ifVT'.rMl'n I «norrnni rrr« Ti iwvtvumiaxtT ns Irlia li'Tivn aan

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2