NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Meisje van hiernaast Eerste Blad. No. 5474 DINSDAG 1 NOVEMBER 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureaiu: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Paat-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN Nansen-Comlté tot Internationale bestrijding van den Russlschen hongersnood. Boven olies de naastenliefde. Boven verschil in mtiomaliteit. Boven verschil Jan politieke richting. Twintig of dertig milioen- menschen, imis- edhien meer, (zullen in- Ruslahd van honger moeten sterven in dezen /winter, /wanneer er niet onmiddellijk op igxoote schaal voedsel wordt aangevoerd. Reeds nu sterven er dage lijks tienduizenden den hongerdood, vooral kinderen. Het graan ligt gereed en is goedkoop. De wereldoogst was overvloedig. De scheeps wachten 'zijln laag. Vlak hij 'Rusland, in Roe menië en Bulgarije, 'zijn giroote hoeveelheden graan te koop. Toch geschiedt er nagenoeg niets door de volken (bulten Rusland om de hongerenden te hulp te komen. Particuliere liefdadigheid voedt een (beperkt aantal >binderen en ibeginit met de voeding der volwassenen. Gelukkig is er althans een internationale organisatie tot stand gekomen onder leiding van dien ver maarden Fridtjof Nansen, die zich een zoo groot organisator heeft tgetoond in de reuzen taak van de repatrieerlng der krij'gsgevange- pjen', toen ook honderden wagons levensmid delen en ikleeding door Rusland moesten wor dien vervoerd en nagenoeg niets verloren ging. Nansen zelf echter verklaalrt, diat de partl- csuliere philantropie, zelfs op zoo groot mo gelijk© schaal1 ondernomen, volkomen onvol doende is zonder hulp der regeeringlenj. Deze moeten geld' geven om levensimiddellen te kunnen fcoopen. Willen zij dat In beginsel niet doen, om-dat zij aan de sowjet -rege ering geen geld wilen leenen, dan kunnen zij het geld schenken aan de Namen-organisatie te Genève, opdlat deze igttaan aanlboopen kan. Met den aanfcöop, op voldoende schaal- om een (groote oatastrophe te voorkomen, kan men alleen beglninien, wainno-er ongeveer 6 mlMioen toesdhlkbaa-r Is, wat natuurlijk ver boven de kracht der particuliere liefdadig heid gaat, maar zeker -niet boven het vermo gen der regeeringen, In het geheel acht Nan sen 20 mal-Hoen noodig om de steunVerlee- ning in dezen winter te (kunnen volhouden. Wat staat ons in Nederland te doen? 1. Aandrang oefenen op onze regeering tot het verleenen van igeldel ijken- steun. 2. Aandrang oefenen op vreemde regeetrim- gen, waartoe wij ons in contact zullen- stellen met gelijk gezin-den in andere landen. Dat 'geld- komen- wij u vragen! Een klein deel ervan zal worden besteed voor uitgaven, noodig ter (bereiking van 1 en 2. De hoofdsom zal worden afgedragen- aan het Internationale Rood© Kruis Ooanlté, on der d-r. Nansen te Genève. WH kunnen dit 'geld vragen-, omdat de op roepingen, tot nu toe in Nederland tot het publiek gericht, geen van allen geschieden In con-tflêt met Genève. De Volkenbondsvergadering te Genève en de conferentie van Brussel hebben togen vensnflpperimlg van krachten gewaarschuwd. In vele andere landen hebben de Roode Kruis- en andere weldadtgheldsvereenig-lngen zich biji de Namisen-iorgan'isatie aangesloten. Bij sommigen bestond hét bezwaar, dat de uitvoering van Nansen^s plan te veel zou af hangen van- de medewerking der sowjet- regeering. Op verzoek van (het- Britsche Roode Kruis Is daarom eenige wijziging in den op zet gebracht, die deze vereeniging geheel heeft 'bevredigd, waarop zij ook- tot aanslui ting 1s overgegaan. FEUILLETON. Naar het En-gelsoh van RUGBY M- AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. Mannen en vrouwen van Nederland, steunt ons allen I Steunt niet alleen door zelf te geven, onaar ook door anderen daartoe op te wekken! Meldt ons, dat gij ons toestaat uw naam te vermeiden onder de leden van ons comité. Gelden kunnen worden gestort bij het hoofd kantoor en de bijkantoren der Amisterdam- sche Bank met de bijvoeging: voor het Nan- sen-Oomité. Zij,, die hun gift niet bestelmd willen hebben voor 1 en- 2 (zie boven), ver melden daarbij: „alleen voot -rechtstreek- sdh-en steun". Met niet minder nadruk ver zoeken wij om (bewijzen van instemming irnet ons pOgen tot aandrang bij de regeeringen; deze worden ingewacht bij prof, J. F. M©r- meyer, 68 Wilielminalpa-ric, Utrecht; Merv. A. Noordewier-Beddingius, concertzange res, Hilversum; Mevr. W. van Italië—van Em/bden, Leiden; Mevr. Gaüry van Bruggen-, letterkundige, Laren; Mevr. P. de Haan— Mianifanges, concertzangeres, Rotterdam; W. H. Vliegen, lid van de Eerste Kalmer, Am sterdam; m-r. H. P. -Ma'rChant, lid van de Tweede Kamer, Den. Haag; F. M. Wibaut, wethouder van AmistewJatm; arts J. H. J. V-os, wethouder van Amsterdam; -prof. mr. B. M. Taverne, lid van den Hoog-en Raad der Ne derlanden te Amsterdam; prof. mr. D. van Bl-om, hoogleera-ar te Leiden; prof. dr. O. A. Pekelharing, oud-hoogleeraar te Utrecht; prof. G. W. Kern-kamp, hoogleeraar, Utrecht; prof. J. F. Nieimeyer, hoogleeraar, Utrecht; prof. nrr. R. Kranenburg, hoogleeraor, Am sterdam; prof. m-r. N. W. Posthumus, hoog leeraar, Rotterdam; mr. G, T. J. de Jomigh, Vloe-president der rechtbank te Amsterdam; m. H G. J. Maas Geestranus, substituut-grif fier der rechtbank, Amsterdam; dr. O.T. van Valkenburg, gen-eeshieer te Amsterdam; mr. D. W. Stltobe, deken der orde van advocaten, Amsterdam; mr, A. Andher, advocaat te Am sterdam; mr. A. E. von Saher, Amsterdam; aria H. J. M. Weve, geneesheer, Rotterdam; D. Hudi'g, directeur Kon. Stoomboot Mij. en West-Ind. Maildienst, Amsterdam; A. G. Boissevain, hoofdredacteur-directeur van het Allg. Handelsblad, Amsterdam; F. 'H. J. Hol- dert, directeur van de Telegraaf, Amsterdam; H. Nijgh, directeur van de Nieuwe Rotter damsche Oouratrat, Rotterdam. Uit een m-edieldteellnig in het tjweeld© blalc blijkt, dat zich hier (ter plaatse een plaatselijk oo-mité gevormd heeft tot lnBataielinlg van gelr- -den. Voor bizonderh-eld'en verwijizen wij naar dit bericht. BUITENLAND. De gezantenraad. De Gezantenraad is Zaterdagochtend bij eengekomen onder voorzitterschap van Ju les Gamtoon. Het antwoord op het protest van Dultsch- land tegen de verdeeling van Oppor-SIlezlë is overhandigd aan Mayer, den Duitschen gezant. Dit antwoord constateert, dat het Duitsche protest tegen de beslissing van den Opper sten Raad ongegrond la en moet worden be schouwd als van nul en geener waarde, maar de Raad neemt acte van den wil van de Duitsche regeering om afgevaardigden te benoemen voor het opmaken van do eoo- noml-sohe conventie, en alsdan het besluit der geallieerdeni uit te voeren. Vervolgens heeft de Gezantenraad zich bezig gehouden met de kwestie-s, die ont staan zijn door de poging van ex-k-onlng Karei, en met de middelen om hem zoo spoe dig mogelijk uit Hongarije te verwijderen. De Raad heeft van de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije laten weten, dat hij het protocol van Venetië, nopens het Burgenland goedkeurt, en dat de tekst van dit protocol is medegedeeld aan d-e verte genwoordigers van de Kleine Entente. De conferentie te Washington. De „N. Rott. Ort.", den toestand bespre kend van de Iersdhe kwestie, vergelijkt d!te 35) Doch Mr. Augustus Lambert mocht voor zijn dokter, naar hij zeide, geen -thee drin ken, maar wanneer hij een dropje whisky mocht hebben een klein dropje maar. Natuurlijk gaf ik hem wat en dat scheen zijn tong nog losser te maken, want hij liet den theatralen stijl varen en werd vertrou welijk en na mij onthaald te hebben op een lang verhaal van zijn tegenspoed en onver diende ongelukken, vroeg hij mij vijftig pond te leen. Dat was natuurlijk de reden van zijn komst. Het was een dringende zaak, verze kerde hij unij. O, wat hem persoonlijk be trof, kon het hem niet zooveel schelen, maar hij moest rekening houden met zijn dochter en ruu zij pas met Don geëngageerd was, dadelijk een reohtzaakl „Een rechtzaak, zegt u?" Mr. Augustus Lambert trachtte heel waar dig te doen. Ik beleedigde zijn trots, zeide hij, wanneer ik het op die manier opvatte; het was een eerezaak een som gelds, welke hij geleend had van een vriend, die helaas! niet fijngevoelig genoeg was om te begrijpen, dat het woord gentleman even »oed was als een bank. „U bedoelt, dat hij u voor het gerecht wil dagen,' zeide ik kortaf. Dat scheen het geval te zijn. „Het is alleen voor mijn dochter," verze kerde de oude schurk mij. „Als haar naam er niet d-oor in de couranten kwam Weer viel ik hem in de rede. „Hebt u er met Don over gesproken?" Mr. Lambert sloeg zijn oogen ten hemel. Hoe had hij over zoo iets met den aanstaan den man van zijn dochter kunnen spreken? Natuurlijk niet, maar de zaak was dringen en als de dagvaarding voorkomen moest worden. Ik gaf hem de vijftig pond en ik wist, dat ik dwaas was door het te doen; maar het leek mij een gemakkelijke manier om van hem af te komen in de eerste plaats en in de tweede plaats wilde ik niet, dat en der gelijke onverkwikkelijke zaak in het plaat selijke courantje kwam en de aandacht van het heele stadje op onszelf zou vestigen!. Wat zou Mrs. Kenyon zich verkneuterd hebben! Ht zou voor haar wekenlang stof voor gesprekken gegeven hbben, en wat zou Joy het vreeselijk vinden! „Ik kan u nooit genoeg danken," zeide haar vader tegen me, toen ik met d-e chèque in de studeerkamer terugkwam, waar hij be zig was zich een fatsoenlijke hoeveelheid van mijn whisky in te schenken. Juist teen hij weg wilde gaan, zag hij Rags, die om de een of andere ongetwijfeld zeer gegronde reden onder de tafel wegge kropen was. „De hond hier!" zeide hij. „Dat mag ik niet toestaan Joy weet heel goed, dat zij u niet zoo lastig mag vallen." Hij bukte zich en beval den) hond te voorschijn te komen, „Hij hindert me heeleniaal niet," zeide ik niet onaardig bij den twistgesprek tusschen twee p-ersonien, waarbij de -een mei dien trein m-eide moet, en dus (haastig die discussies wil afmaken!, terwijl de ander alle tijd heeft. Op die manier, -zegt het -Wad, komen er -licht scherpe botsingen, waardoor de toestand ernstig kan worden. Lioyd! George handelt over de lersche kwestie, terwijl die boot, die 'hean -naar Amerika moest brengen, ai stoom begint te maken. Hij ®ou graag naar Wash ington gaan, nadat in de lersche kwestie schoon schip was gemaakt. De verhouding tot die Vereenigtde Staten, imet rijn contingent van militoen-en burgers van lersche afkomst, zou er hartehjlkeT doo-r zijn, Engeland zou er dlan met meer (kans op suicces die rol van vertrouwd (bemiddelaar en raadsman' tusschen Amerika en Jaipan -kunnen spelen. Zijn po sitie zal daarentegen zwakker rijn, als de oplossing van 'de moeilijkheden met Ierland verdaagd wordt ter wi-le van de conferentie te Washington. Een middenweg is, dat hij afziet van het bijwonen van het begin van de conferentie te Washington en 'onderwijl al rij'n krachten- inspant, om het fundament van de regeling met Ierland af te mak-en. Ongelukkig leent zich de kiwesltte van Ulster allerminst voor snelle afdoening. Er is nog een reden, waarom Lloyd Geor ge te Washington vruchtbaarder zou kunnen confereeren, na afdoening van de lersche kwestie. Men zal er beginnen met de Zuid zee, daarna nog, of later te gelegener tijd, over ontwapening beraadslagen. Met geen woord behoeft echter toegelicht te worden, dat Engeland pas ernstig aan ontwapening ter zee en te land zou kunnen meedoen, in dien het een bevredigd Ierland links In de flank heeft. De waarschijnlijkheid is, dat Lloyd George naar Washington wenscht te gaan, zoodra de lersche kwestie althans een stadium bereikt heeft, waarin zij, -zonder vrees voor ongelukken, een tijdje aan zich zelf kan overgelaten worden. Foch is Vrijdag reeds in New-York aange komen en met uitbundige geestdrift aldaar ontvangen. De Fransche delegatie is Zater dag vertrokken. De eerste bijeenkomst van de ontwape ningsconferentie zal op 12 Nov. plaats heb ben. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Kaapstad verneemt, dat goedmeenende diplomaten een poging hebben gedaan om voor Zuid-Afrika een uitnoodiging te ver krijgen voor de Washingtonsche conferentie. Generaal Smuts stelt zich echter op het standpunt, dat Indien een zoodanige uitnoo diging alsnog zou komen, dit te laat -zou zijn en dat, nu alles zoo geloopen is, het be ter is, dat de Amerikanen terdege begrijpen, dat de Zuid-Afrikaansche Unie niet tevreden zal zijn met minder dan de positie, die haar te Versailles, werd verleend. De'houding van den premier wordt algemeen goedge keurd door zijn Hollandsche volgelingen en de Nationalisten. De leider der Japansche delegatie naar de Washingtonsche conferentie, admiraal Kato, heeft verklaard, dat Japan bereid is, zijn vloot te willen verminderen zoo de mogend heden te Washington tot overeenstemming komen. In de Engelsche pers lezen wij, dat hij aan deze verklaring heeft toegevoegd, dat zoo de mogendheden niet tot een ac- coord komen, Japan van zijn vlootprogram geen duimbreed zal of wil afwijken. Volgens den Washlngtonschen correspon-1 dent van de „New York Herald" werd het i denkbeeld, om Duitschland tot bijwoning van de Ontwapeningsconferentie uit te noo-, digon, losgelaten op grond van de overwe gingen, dat Duitschland, theoretisch reeds ontwapend is, en ook, dat Duitschland als J macht in het Verre Oosten heeft afgedaan. Frankrijk's rol te Washington Is nog niet i duidelijk. Men kent de sympathie der Unie j voor Frankrijk, maar begrijpt dat deze niet laar houding zal bepalen tegenover te be- landelen vraagstukken. Omtrent de kwestie van de beperking der bewapening maakt - men zich geen illusies. Ze hangt rechtstreeks met het Japansche gevaar samen. De Japansche delegatie. Londen, 81 Oetober. Naar uit Seattle wordt gemeld, is de Japansche delegatie voor de vredesconferentie Zondag, in de genoemde havenplaats aan de westkust gearriveerd. In een officieele mededeeling hebben die afge vaardigden verklaard, dat zij naar de con ferentie gaan vol hoop en vertrouwen op het welslagen der conferentie. Zij verklaarden ook nog: „De wereld kijkt ernstig uit naar een nieuw tijdperk, waarin het aan alle na ties zal zijn toegestaan haar leven op vreed zame wijze en in harmonie te leven.' Japan is bereid in elke redelijke mate mee te wer ken, teneinde het verlangde doel te berei ken*'. New York, 80 Oetober. Een der Japansche gedelegeerden ter ontwapeningsconferentie heeft verklaard dat, in het belang van den vrede, zoowel de Ver. Staten als Japan be hoorden te weigeren nog verdere verster kingen aan te leggen in het Stille Zuidzee gebied. DUITSOHLAND. Dr. Rathenau aan het woord. Op ©ene vergadering te Mannlheim heeft dr. Rait-henau blijkens een Wolffberidht, ©en red© gehouden, waarin hij -o. im. het volgende -zeide: De (beslissing omtrent Opper-flileizië her innert sterk aan die omtrent ELzas-Lotha- ringen. Spr. herinnerde aan de .woorden, in 1871 door een afgevaardigde uit den Elizas in de ParijlscQoe Nationale Vergadering gesproken: Door het misbruiken van de macht aam een vreemde heerschappij uitgeleverd, is het onze laatste plicht een verdrag van nul en geener waarde te verklaren1, diat zonder onize toestem ming tot stand gelkomien is. Wij. blijWen eeuwig aanspraak maken op ons recht. Sprekende over het nieuwe kabinet zeide Rathenau: Niet om politieke redenen ben ik -buiten het -kabinet gebleven, maar omdlat onze fractie daartoe 'besloten had-. Ik zelf hac mij bij dit besluit niet aangesloten, doch als democraat verklaar ik mij solidair, waar het genomen is door mannen met inricht, zij' hei dlan .ook tegen rniijln stem. Normaun Au geil en Rathenan. De (bekende Emgelsche steathuitshoudkun dig-e No-rtmann Angell heeft Raithenau een brief geschreven, waarin hij uiteenzet, dat het Engelsctie en Fransche publiek nog steedis tnll-et toegrijpt, dat Duitscbiamd al-een kam betalen door export, niet im „baar". In dien het de Duitsche -diplomatie gelukt dat duidelijk te maken, dan zal de opentoare mee- n-img in Engeland en Frankrijk heel anders gaan denken over de schadevergoeding. Dan zal toegrepen worden, dat het meer van de geallieerden dan van Duitschliand afhangt wat Duitschland kan 'betalen. Walther Rathenau heeft geantwoord, diat hij het volkomen met Angell eens is. De op lossing van het probleem der schadevergoe ding ligt in deze vraag: Is een zoo groote Duitsche export mogelijk en bunnen de an dere volken dien uitvoer niet verdragen? Dat de andere volken dien uitvoer niet ver dragen kunnen is duidelijk. Doch tot izoo'n uitvoer is Duitsclhlan-d ook niet in staat. Duitschland heeft de beschikking over 86 m-Uiiard' werkuren -en daarmee kan men net uitvoeren tot een bedrag van 40 jnlllilancL De Duitsche uitverkoop. M-en -meldt van- de grens aan het „HbJ.": Het blijkt thans, dat inid-erdaiadi d-e Loop-ebde geruchten nopens het sluiten van d-e Duit sche grens voor Hollanidsche gelegenheids koopers op waarheid toerusten. Gelijk toe kend, werden vooral de laatste dagen) de winkels over de grens als 't ware besto-rm-'d door onze landgenoot en, die kochten wat los en vaat zat. Vooral confectie- en im-od-e-artl- kelen, waarop in Duitschland -geen uitvoer verbod rustte, werden weggesleept. Het schijnt, dat d-e Duitsche burgers de opvoering vlug. „Ik mag den hond heel graag; hij houdt me zoo dikwijls gezelschap. Maar Mr. Augustus hield vol, bot Rags zoo onheilspellend begon te brommen, dat hij het maar beter vond zich uit de voeten te maken, „Wat een gemeene ongemanierde kerel," zeied Castle, die in de studeerkamer kwam, nadat hij eindelijk weg was. „Geen wonder, dat de hond niet met hem mee wil. De ma nier, waarop hij mij ondervroeg, Mr. David, v-oor u er was, en de mander waarop hij naar de kamer en de portretten) keek, alsof wij een verkooping hadden en hij koopen kwam! Die arme Miss Joy, niemand zou gelooven, dat zij zijn dochter ia" „Neen, ze hebben al heel weinig van el kaar," stemde ik toe. „En hoe eerder zij trouwt en van hem af komt, des te toeter," ging Castle voort. „Het verwonderd upe heel-emaaï niet, dat haar arme moeder gestorven is." „Maar hij- is nu in ieder geval weg," kal meerde ik haar. „En mijn vijftig pond ook," lad ik er wel aan kunnen toevoegen!, want ik was er zeker van, dat ik er nooit meer een shilling van terug zou zien. Maar het was toch heel onaangenaam te hooren, dat Don, toen ik hem dien avond laat van het bezoek vertelde, zeide: „Die oude schoft! Het verwondert me al leen maar, dat hij het niet eerder gedaan ïeeft. Ik had het al lang verwacht. Hij heeft toch niet geprobeerd van u te leenen?" „Waarom zou hij dat gedaan hebben?" Don haalde zijn schouders op. „Dat is zijn gewone spelletje ik heb van de week twintig pond gegeven1 om een gefin geerde schuldeischer te betalen. Ik had ze net zoo goed in de goot kunnen gooien." „Wil je daarmee zeggen, dat er geen schuldeischer Is?" vroeg ik'voorzichtig. „O neen, dat niet, die heeft hij bij dozij nen," lachte Don. „Maar hij heeft ze niet be taald en zal het ook nooit doen. Ik heb het alleen ter wille van Joy gedaan," voegde hij er verlegen aan toe. En dat was, toenj ik er later nog eens over dacht, d-e eenige reden, waarom ook ik het gedaan had. HOOFDSTUK XII. Die twee laatste dagen vlogen voorbij. Wanneer ik er nog eens aan terug denk, is het net alsof zij een groote samenzwering van ons allen geweest zijn, om elkaar wij-s te maken, dat we opgewekt waren en niets anders behoefden te zijn. Castle overtrof zich in het klaarmaken van pasteien en cakes en lekkere schoteltjes, die zijn ons bijna iederen maaltijd voorzette. Joy Lambert woonde die dagen feitelijk bij ons in. Zij had Rags een rood, wit en blauw lint omgedaan, om te-laten! zien hoe trotsoh wij er allen op waren, dat Iemand, die aan ons toebehoorde, de Duitschers ging bevech ten, zoo hoorde ik haar tegen hem zeggen, toen hij blijkbaar niet veel voor de eer scheen te voelen en het lint trachtte af te bijten. Don zelf was nooit opgewekter geweest- Hij lachte en floot eni praatte voortdurend over de heldendaden, die hij al doen zou, en den prettdgen tijd, dien hij hebben wilde, maar hij' volgde Joy als een schaduw en soms stonden; zijn oogen heel droevig. En dan op den Zondagavond schenen wij allen te beseffen, dat het de laatst© avond ▼ai, dien we God weet voor hoe lang der prijzen, die hiervan het -gevolg waren, niet konden- bolwerken-, zoodat thans een al geheel verbod is afgekondigd -oan Mn d© buitenlandische koopers, voor zoover het geen zakentransacties betreft, goederen af te staan. D© winkels, .welke zich aan dit verbod niet storen- en dit waren er Vrijdag en Zaterdag no-g velen worden echter streng geoontróleerd Ook Wordt deze oontrOle in al zijn -gestrengheid toegepast op het Ne derland reizend publiek; -geheime recher cheurs doorkruisen Emmerik ©n Elten, ach tervolgen koopend© Hollanders in winkels en in particuliere woningen- om hen t© nood zaken het gekochte terug te brengen of af te geven. Het Duitsche vice-oonsulaat te Ze venaar geeft voorts tot nader order geen dag passen meer af. De verkiezingen In Baden. Karlsruhe, 81 Oetober. Volgens de tot dus ver bekende uitslagen der verkiezingen voor den Badenschen Landdag zijn gekozen: 7 Duitsch nationalen, 6 volkspartijleiders, 84 oentrumsmannen, 7 demokraten, 1 meerder heidssocialist, 2 onafhankelijken, 8 commu nisten en 8 leden van andere partijen. De linkerzijde boekt verlies, de rechterzijde winst. Uit het bezette gebied. Een onridderlijk èn gevaarlijk optreden. In het kleine stadje Neustadt a/d Haardt (Pfalz) is door de Fransche militaire autori teit de zetel gevestigd van een' 'generaal-oom- mando. Met het gevolg, dat de gemeente naar verhouding van haar grootte een veel te zwaren inkwartieringslast te dragen heeft. Uit dit plaatsje ontving dezer dagen de „Frankf. Z." een brief van een aldaar wo nenden rentenier, Karl Mohr. „Door de Fran sche bezetting tot vertwijfeling gedreven", deelde deze mede, dat hij, na voortdurend ongehuwde officieren en beambten kwartier te hebben moeten verleenen, thans gedwon gen werd binnen twee dagen, vrijwel zijn ge heel© huis te ontruimen voor een Fransch officier, die reeds twee jaar een ge- heele verdieping in een fraai, groot huis, met tuin en stalling voor zijn paard, had be woond, wien echter de villa Mohr beter be viel. Deze brief was van 10 Oct. Het blad heeft Ingezonden mededeeling. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht la een ophoopdng van water in het lichaam, doordat de nieren biet ln staat waren om het af te voeren. Het la niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische al-ekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen ae oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredend© versahjjnaelen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en ln het gezicht) wijzen op een nl-eraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen. dat het hart ls aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te fi/ltreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. And-ere indlreote oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde -gevallen kunnen de nee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de bulk, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchtbeden zijn nuttig, doordat zij de huMp-oriëm openen en reinigen, en -gere gelde -stoelgang is noodzakelijk. Deze belde voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Kelzerstr. 08, f 1,76 per doos. met elkaar zouden doorbrengen, en eenigen tijd heerschte er drukkende stilte, toen wij in den tuin naar den ondergaanden zon za ten te kijken: Ik lag achterover in een rieten stoel en hield me alsof ik sliep; maar telkens weer sloeg ik mi|n oogen op en steeds weer keek Don naar Joy en Joy een anderen kant uit, als kon zij de onuitgesproken dingen* die zijn oogen haar zelden, niet uithouden. In een der huizen van onze straat trom melde iemand bruilofsliedjes op de piano en dat scheen d-e algemeen© neerslachtigheid nog grooter te maken. Het deed me denken aan avonden, jaren geleden, toen 1-k als klei ne jongen vroeg naar bed -gestuurd werd en wakker lag en mijn moeder beneden in den) salon piano kon hooren spelen. Zij was ook dol geweest op -bruiloftsliedjes, en dien avond speelde die persoon verderop bij vookeur haar lievelingsstukje; als ik me goed her inner, was dit de eerste regel: ..For all the salnts who from ttieir la-bour [rest en ik geloof dat we alle drie luisterden, toea een weliswaar ongeoefende, maar toch pret tige stem begon te ringen;: „O may Thy soldiers, faithful, true and ftoold Fight as the salnts who nohly fought of [old. Joy sprong op. Daten we gaan wandelen," zeide zij. „Rags is den heelen dag niet uit geweest. Wie gaat er me©?" Wendt vervolgd. t 1 COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersohe Coorant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O en W IndSö p. zeejpost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20 Zondagsblad reap. f 0.Ö7\ f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resrp. f 0.95, f 1.25, f 1.25 f 1 60 Losee mum merg der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redac. teket) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bi. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 1 Nov4.59 uur. Woensdag 2 4.57 —s—s—sss^—m 8. Zelf zooveel 'geld mogelijk bijeen bren gen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1