BINNENLAND. De liquidatie van de crisis-Instellingen. Communisme Bi! Vakbeweging. Overleg tusschen werkgever en werknemer! Afschaffing van den vaccine-dwang? gesohieden Indien één dokter verklaart, da alt voor de gezondheid van het kind nadee- lig is, terwiTl tot op heden twee doktoren deze verklaring moesten afleggen. Faillissementen ln Nederland, Helden der Zee. De Brandaris. Vlootwet. Oplichting van 10.000. Bomaanslag in Den Haag. Hevige brand ïe Mepoel. Verduistering van gelden eener Woning bouwvereniging. SPORT. Ernstige aanrijding. Inbraak. Dijk verzak!. Onvoorzichtig. INGEZONDEN. God op de Vloot Voetbal. MARINEBERICHTEN. LEGERBERIOHTEN. De AJig. Refcenlkamer beeft ■wëdër een ver slag uitgebracht oa. over (het ibeheer der 'cdi'Ste-d'nsteMngen. Ook imu (blijkt hieruit al weer, dat met het geld gesmeten is en het bebeeT op zijn zachtst nitgedrukt zeer slordig is gevoerd'. M 'het bijzonder Iet d!e -wijze, waarop de refldeniiinigen met de gemeentebesturen waren bijgehouden, te wienfedben 'over. In Noord-Hollfllandi was de inrichting ivan de boekhouding, eenst wan de Provinciale Brood- oomimlisstie en daarna van dien Regeerilngs- oomlmliissiardia, alsmede de conltrole iop (hielt bij houden daarvan, opgedragen geweest aan een te Amsterdam gevestigd aiooownitanitisikanitooT Bij (het optreden wan dien inlieuiwen fuinctdon- niaris op 1 Januari 1919 bleek de administm tóe van zijne beide ambtsvoorgangers in zulk een hopeloos verwardien toestand1 te veirlkee- ren, (dat een andere acaoiuntalnt moeöt wiariden opgedragen deze te ontwarren en Voor zooweel toet nog mogelijk zotu blij kien ite reconstrueeren. Hilertoy ibLeben zoowel© moeilijkheden te moeten Worden overwonnen), voornamelijk tengevolge van helt ontbreken wan bewijs stukken en Ibesdhedidien, dat de aan deizen accountant opgedragen 'omvangrijke taak ook nu nog niet geheel rwas voltooid. De Kamer meende uit een en ander te mo gen afleiden, dat de door eerstbedoeld ac- oountanltstoaintooT verrichtte administratieve werkzaamheden izeer gebrekkig en' de uitge oefende oontrdle izeer enVolldloende wareni ge weest. Het ibewreemlddd haar daairolm, dat niettemin oato dat ikantoor een honorarium was uitbetaald wan 19000. Het college ver zocht hieromtrent inEtobting en ivroeg of tot de uitbetaling van' dat honorarium dioor den Mihitelter wan Landbouw m&chtdgte - was ver leend. In deze provincie .bleek, dat 5n hoofdzaak tengevolge van verkeerde toepassing van de bepalingen der overeenkomsten betreffende het opslaan van granen, zaden en peulvruch ten, eene som wan ruim 03:000 te veel was betaald. En wat izegt men wel' van de volgende boo- riileke opmerkinig: „Het took de aandacht van het oofege, dat de op 1 Januari' 1919 afgetreden flunctionnarils ten behoeve wan zijn personeel had aange kocht: 2 damborden, 1 haümiaispel, 1 vlodi'en- spel, 2 dominospelen, 2 stel damschijven, 4 stel) speelkaarten, 2 schaakborden en 2 schaakspelen." De 'Minister .teekenJdle (hierbij aan, dat hij geen machtiging tot aankoop hald verleend. Het i® prachtig Het N. A, S. tegen Moskou. Met eenige belangstelling kon tegemoet gezien worden de verkiezing van een eersten voorzitter van het N. A. S., waarvoor candi- daten waren de tegenwoordige functionaris B. Lansink Jr., die van Moskou niet we ten wil, en] E. Bonman, communist en voor stander van aansluiting bij de »,P-oode Vak- Internationale'J. Naar thans de Arbeid mededeelt is'deze verkiezing uitgekropen met een overwinning van Lansink, die 9693 stemmen kreeg, op Bouwman die er 5602 behaalde. Een min of meer belangrijke meerderheid had Bouwman alleen in de Transpoprtarbeidersfederatie (waarvan hij voorzitter is). De loonquaestie en het daaruit gerezen geschil met een staking in de metaal-indus trie, doet weder de wenfichelijkheid en nood zakelijkheid gevoelen van een tijdig en re delijk overleg tusschen de betrokken par tijen, schrijft het R.-K. Centrum: Het moest toch eigenlijk niet meer voor komen, zegt het blad, dat, hetzij van den kant der patroons, het zij van den kant der arbeiders, tegenover de andera partij een ingrijpende maatregel wordt genomen, zonder dat daaromtrent althans een bespre king heeft plaats gehad en pogingen zijn gedaan, om tot overeenstemming te gera ken. Over en weer heeft men nu toch zijn or ganisaties. En over en weer heeft men ook zijn recht matige aanspraken en belangen, welke niet uit het oog mogen worden verloren. Bovendien is daar ook een gemeenschap pelijk belang, dat belde partijen, werkge vers en werknemers, verbindt en dat on middellijk bedreigd wordt, zoodat het tot conflioten komt. Want de omstandigheden mogen soms de eene partij in een sterke of sterkere posi tie plaatsen tegenover de anderen, die om standigheden kunnen zich straks weer wijzi gen en altijd hebben beide partijen elkan der tooh weer noodig. Voor de onontbeerlijke samenwerking is er dus ales aan gelegen, dat een goede ver standhouding besta, en daartoe behoort on getwijfeld het plegen van overleg, wanneer het noodzakelijk is, of noodzakelijk lijkt, nieuwe bepalingen te treffen aangaande de arbeidsvoorwaarden. De roode klassen-strijdleer en practijk, is hierbij ongetwijfeld een groot beletsel, dit staat vast. En evenzoo de reactionnaire opvatting alsof slechts één partij alles voor 't zeggen zou hebben. Er is echter een krachtig verzet, wat de eerste, en een heilzame kentering, wat de laatste betreft. Conflicten worden maar al te dikwerf uit misverstand en gebrek aan kennis en in zicht geboren. In die leemte moet door onderhandeling en samenwerking worden voorzien. Men zal dan vanzelf komen tot overleg, waarbij in vereweg de meeste gevallen zal blijken, dat het belang van beide partijen vordert, te streven naar een compromis en de zaken niet op de spits te drijven. Naar „Het Volk" verneemt, bevat een ont werp van wijziging der wet op besmettelijke ziekten eenige artikelen, die het mogelijk maken,, dat kinderen en de onderwijzers en onderwijzeressen de school kunnen bezoe ken zonder dat zij ingeënt zijn, waneer zij verklaren daartegen gemoedsbezwaren te hebben'. Bovendien wordt in tegenstelling met de thans geldende bepalingen in het vooront werp bepaald, dat geen vaccinatie behoeft te Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 4 Nov. in Neder land uitgesproken 42 faillissementen tegen 41 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Nov. 1921 1773 faillissementen tegenover 1148 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Vanwege het Ned. Rood© Kruis werd ge meld: Met groote dankbaarheid aan de tal rijke milde gevers wordt bericht, dat de op roep voor de nagelaten betrekkingen van de bemanningen van „Brandaris" en „President van Heel" tot en met 5 November een bedrag heeft opgeleverd van 19.156.34V>. De Nooirld- 'en Zuiild-Holahdische Redffihg- Maefcchappij heeft een premie van 500.- uliltgetoofd op het valnldlen van idie motorred.- dikugboot „Braridariis". Als vervolgstuk van het wetsontwerp be treffende sterkte en samenstelling der zee macht en aanleg van steunpunten en ver sterkingen in Nederlandsch-Indië is overge legd het advies van de eerste afdeeling van den (Raad van Defensie. Gelet op den toestand, waarin de weer macht thans verkeert, betuigt de eerste af deeling van den Raad van Defensie in haar advies hare volle instemming met het door de regeering uitgedrukte voornemen de zee macht te versterken, in het bijzonder met het oog op de verdediging van Nederlandsch- Indië. Zy acht het volvoeren der plannen, zooals deze uitgedrukt zyn in het ontwerp Vlootwet noodzakelijk en dringt ten sterkste aan op het zoo spoedig mogelijk verwezenlijken dier voorstellen. Zelfs zoude zy het toejuichen, indien de aanbouw en aanschaffing van materiaal, zoo als deze voorgesteld worden in het schema van aanbouw en aanschaffing voor de eerst volgende zes jaren, in een sneller tempo zonden geschieden dan in genoemd schema is aangegeven. De afdeeling is van meening, dat de sterkte der zeemacht, als in de memorie van toelich- liehting voldoende is voor de haar toege dachte taak, doch tevens dat deze sterkte het uiterste minimum is waarmede kan wor den volstaan. De afdeeling vereenigt zich met de in art. van het ontwerp-Vlootwet vastgestelde sterkte en samenstelling der koninklijke marine voor het tydperk van zes jaren, aanvangende met 1 Januari 1922wegens het onderhoud, dat de aanwezige pantserbooten in verhand met haar motoren moetan ondergaan, waar door zy periodiek geruimen tijd aan den dienst onttrokken worden, meent de afdeeling even wel, dat, ten opzichte van het aantal dezer vaartuigen, dat na 6 jaren beschikbaar moet zyn, niet aan de minimaal te stellen eischen is voldaan en het gewenscht zoude zyn het in art. 1 a. b. sub. lo. genoemde aantal pant serbooten uit te breiden tot 5. Wat de keus der in Ned.-Indiö in te rich ten steunpunten aangaat, betuigt de afdee ling hare ingenomenheid met de door de regeering in dezen genomen beslissing; ay is van overtuiging, dat de inrichting van Tandjong Priok tot hoofdbasis de meest g©- wenschte oplossing is van dit' zooveel be sproken en omstreden vraagstuk en acht ook in do gegeven omstandigheden de keuze der hulpsteunpunten de meest gelukkige. In verband met de noodzakelijkheid van een bevelvoerenden vlagofficier op de vloot zelf en inet de wenschelykheid, dat het bevel ln beide steunpunten op Java gevoerd wordt door een vlagofficier, acht de afdeeling het in bylage I van de mem. v. toel. genoemde aan tal van 4 vlagofficieren voor Ned.-Indië nood- zakeiyk. De afdeeling acht de uitwerking derperso- neelorganisatie logisch, doch zy heeft zoowel in het uittreksel van het rapport als in de mem. v. toel. iedere aanduiding gemist be treffende de geesteiyke verzorging van het personeel der vloot. Zy vertrouwt evenwel, dat de regeering de noodlge aandaoht hieraan zal wyden. Wat het flnanoieele gedeelte van het ont werp betreft, betuigt de afdeeling hare instem ming met de gevonden oplossing, 'in het by- zonder met de instelling van het vlootfonds en het vlootbasisfonds. Dezer dagen heeft ziioh een eigenaardig geval van .opMitóng voorgedaan,, waarbij de betrokkenen voor een 'bedteg vaai ƒ10.000 zijn benadeeld. De feliiben hebben zich ais volgt toegedragen: De heer G., in Den Haag, 'had van een be kende Baagische persoonlijkheid een bedrag te verderen, dait geregeld lin bepaalde antouï- teliiten werd afgelost. In 'heit bëgin van de vo rige weefe weid' met 'den schuldenaar over eengekomen, het restant, (ten bedrage van 10.000, geheel af te lossen; er werd' een dag vastgesteld, waarop de (betaling zou geschie den. Op den (bepaalden Idlag werd' ten hullze van dien schuldenaar een kiwliitlantlie ten foedtrng© van 10.000 aangeboden, welke met een cheque op een Haiagsiche bank werd betaald. In den loop van den morgen werd bij den betrokkene namens Id'en heer G. wederom een kwitantie van 10.000 gepresenteerd. Het vreemde van (het geval1 was oorzaak, dlat 'den heer G. telefonisch inlldhtiingen werden ver zocht. Het bleek toen, dat de tweede aanbie ding van hem was uitgegaan, doch dat hij van' dë eerste niets afwist. Een onderzoek werd ingesteld. Hoewel de banlk (dadëlyk per telefoon werd gewaar schuwd, bleek, dit te laat, daar de chèque tien m'inutien na de afgifte door dien schull- denaar reeds bij de bank was aangeboden en door haar uitbetaalt. Verdere naspeuringen brachten aain het jicht, dat de eerste, valsdb-iijk aangeboden kwitantie de echte handteekening van den heer G. 'dtroeg, doch idlat de naam valn den sdhuM'enfiar, het bedrag en de datum niet dioor toeim waren geschreven. Op de een of andere wijze had men, naar valt af te lelden, zich een oude, reeds gebruikte (kwitantie van den heler G. weten te verschaffen; deze Op tot nog toe niet opgehelderde wijze (men ver' moédrt door chemische behandeling) met uit zondering van de handteekening van den heer G., geheel (blanco gemaakt en daarna de naam van den schuldenaar, het (bedrag en die datum ingevuld. Men meent te weten, dat de dader van deze 'zeter eigenaardige vervtaillsdhting tolt een zeer bekende Haagsdbe familie behoort' en aan den schuldenaar verwant is. Blijkt idit Ver moeden1 juist, idan izulleü de (benadeelden zich' bij de zaak neerleggen. Daarom is mag geen' aangifte van het geival iby de politie gedaan Uit Den Haag wordt aan het ,Jïbl." ge meld: Maandagavond 'omstreeks kwart over ne gen hebben twee imalmnen 'een bom miet een brandenden lont gelegd voor het hrniis van den majoor der veldartillerie H. D. R. Ver- spycfc, lid van den krijgsraad te 's-Graven- bage, wonende Frankenslag 316. Kort nadat de bom gelegd was, d® zy ontploft. De voor kamer van de wtoning lis geheel vernield. Zelfs os een stuk van den1 buitenmuur weg geslagen. Van de meeste huilzen in den om trek zyn 'de ruiten gebroken. iDe politie en de brandweer waren spoedilg aanwezig. De brandweer heeft de vernielde kamer ontruimd'. De politie onder leiding van den hoofd-oomniiissaris ving dadelijk een ernstig onderzoek aan. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgevallen. De politie heeft, naar wij hoorden, van' de bom zelf niets teruggevonden en1 heeft om trent de veTmoedel'ytoe daders geen enkele aanwijzing. Omstreeks half elf vervoegde izach echter bij de aanwezige autoriteiten een jongedame, die bij een der families dn den omtrek op Visite was 'geweest en by het heiengaan voor het huis van Majoor Verspyck twee ver dachte personen had! gezien, waarvan er één op edjn teenien staande door de brievenbus keek. De jongedame vertrouwde de mannen nliet en vertelde idit aan de familie, 'bij' welke zij ep bezoek was. Deze «gaf haar den raad by toet teruggaan even: ide familie Verspyck te waarschuwen. Voordat zij echter nog de deur uit was, hoorde men een zware ontploffing. En toen bleek wat er gebeurd was, heeft zij onmiddel lijk aan de politie verteld wat zij gezien' had. Aan een bomaanslag of Iets dergelijks heeft zij natuurlijk ndlet gedacht, wel aan rijrwleMlefst/al, omdat kort geleden uit een gang van de woning van een 'kapitein In het Erankensiag ook een fiets was gestolen. Men ban zich voorstelen, Welk een con sternatie 'het gebeurde heeft teweeg gebracht in de anders zoo stille (Duihoordtouiurt. De slag van de ontploffing werd zelfs in het BezuMenhoutkwartóer gehoord. De ont ploffing moet dus wel 'zeer (krachtig zijn ge weest. De familie Verspyck Zit meermalen des avonds in de voorkamer, maar dezen avond juist gelukkig niet. De heer en mevr. Ver- spydk waren thuis ttnet hun jionigstep zoon. De twee oudste zoons waren afwezig. Het echtpaar iza't in de achterkamer, de zoon in zyn eigen kamer, de dienstbode in de keuken;. Een der dames van de familie, die in het naastgelegen huis woont, was juist van plan een brief te gaan posten, toen de 'ontploffing geschiedde. Zy was gelukkig nog in de gang harer wtoning, zoodat zij geen letsel kreeg. 'De .ramen, waarvan de ruiten verbrijzeld zijn, heeft de brandweer met planken! dicht gespijkerd. De schrik in den omtrek yan het Frankenslag was natuurlijk zeer 'groot. De heer Verspyck heeft als lid van den krijgsraad de bekende zaak van den dienst weigeraar Herman Groen'endiaal imede be recht. Het is dius begrijpelijk, dat de poltie verband zoekt tusschen dit feit en dezen exm- stigen aanslag. De burgemeester en het parket waren on middellijk aanwezig. Nader meldt het Nededtodsch Correspon dentie-Bureau, dat men, nadat met izoelkflliicht geiwerkt was op straat gevonden heeft een lont en een slaghoedje, waarin iztch, volgens de meening van majoor Verspyck, plilkrine- zuur moet hebben bevonden. Twee winkelhuizen in de asch gelegd. Meppol, 6 Nov. Hedennacht, omstreeks twaalf uur, ontdek tien ingezetenen, die de toonteelvoorSteliing van Louis Bouiwimeester, „De Eabrieksbaas", hadden1 Ibyigewoiond, dat er rook opsteeg uit de bovien/ramen van het Ëleotrotediinlsch bureau „Kosmos" van de firma J. H. de Vries en Co. dn 'die Tweede Hoofdstraat alhier. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam Mevr. Bleiin ui't helt er naast liggenide magazijn „De Kaimpi'o©nJ" ito nachtgewaad de voordeur ha rer woning uithollen1 onlder 't geroep van: help! branld! De boverivehdieping van den heelr Bledln had n.1. ook 'reeds vuur gevat. Onmiddellijk werden brandweer en politie gewaarschuwd. De brand, welke door kortsluiting was ont staan ki' het achter den winkel gelegen kan toor van de firma De Vries, greep zoo sniel om zich Iheen, dlat in een mMIrniuim van tijd de „Kosmos" en het lonmildldellyk aangren zende winkelhuis van de firma M. D. Wolff, b indelende in karpetten, mlaltten en behang selpapier, van binnen in lichtelaaie stonden. De heer Wolff, diens echtgenoote en hun kindje van ongeveer drie weken die beneden sliepen, koindien gemakkelijk gelred Woilden, maar met de heer De Vries, dieps huishoud ster en twee iniwoin'entde monteurs, die allen in nachtgewaad en angstig roepend uit een der ramen van de bovenverdieping hingen, Wad dit heel 'walt voeten dn de aarde. Door de dikke rook eni d'e viammien toomdlen ze de trap niet bereiken en ook langs den achtergevel hadden ze geen gelegenheid' op den 'grónd te komen. In allerijl werd' nu een 1' dder tegen den voormuur geplaatst, terwijl daar achter de groote spiegelruit de branld in alle hevigheid' woedde. Redding scheen onmogelijk door de enorme hitte, die naar Ibuliten uitstraalde. Aan dë vier menSchen', Idie van seconde tot secOnde in een meer penlibelen toestand geraakten, eni waar van reeds twee, de 'huishoudster en een1 der monteurs, een bezwijming nabij waren, werd, te kennen gegeven, dat ze langs de snfalle l'ijlst'goot moesten trachten boven den winkel van den heer Wolff te komen, waar de warm te minder fel was. Bij het op dë goot klimmen, waarbij men, de juffrouw liet voorgaan, moest de heer De Vries, die een geldkist je droeg, waarin een groote som gellds, die hij dien vorigen dog gebeurd (had, düfc kistje even neerzetten. Bel de (handen moest hij gebruiken, om de juf frouw voor vallen te behoeden. In zijn zenuw achtigheid dacht hij er niet aan het kistje naar beneden te werpen. Tyd was er niet te veiiielzen. Na de huishoudster volgden de dtrie mannen lOngs ld© smaMe lijlst en met bovenmiemschefflyke inspanning mocht heit de overburen gelukken dë vier menschen vlia den vöel te korten ladder behouden op straat' te krijgen, hoewel een der (monteurs toch' ernstig gewond was door de 'glasscherven. Nog maar nauwelijks waren allen beneden, of met groot geraas sprong de groote spie gelruit van de „Kosmos" lin duizend scherven; De lucht had nlu vrijen toegang en ah een ommezien lekten 'die vüamlmenl dioor het pla fond, waar slechts enkele seconden geleden de' vier mlemschen nog handenwringend op redding wachtten; 't Was e©n 'aangrijpend! schouwspel. De brandweer werkte spioedig imet volle kracht, maar aan behoud van inboedels en Inventarissen kon niet meer gedacht worden. De heer Wolff kon zyn boeken nog bulten brengen, maar van den heer Dë Vries Ver brandde alles, ook diens- geheele administra tie. Belde peroeellen 'brandden totaal uit. De hliltte was 'zoo groot, dat dburen en vensters van het tegenover liggend' café von den heer Oddilng werden geblakerd en geschroeid. Het er naast staanldë magazijn „De Kam pioen'" kreeg 'beduidende waterschade. Hedenmiddag om één' uur was dë brand weer nog steeds met het IblusschingsweTk bezig. Naar wy vernemen, heeft de heer De Vries in de puinhoopen ©en bedrag van ongeveer 1100 teruggevonden. De penningmeester van de Woningbouw vereniging „Eigen Haard" te Arnhem is op aanklacht vaü voorzitter en secretaris dier vereeniging gearresteerd wegens verduistering van gelden, toebehoorende aan de vereeniging in het geheel een bedrag vari ongeveer f6.000. De verduistering betreft de door de aandeel houders der vereeniging in wekelyksche ter- mynen gestorte bijdragen van f 25. In het geheel waren er 275 leden, zoodat men kan nagaan dat de inkomsten niet onaanzienlyk waren. De vereeniging bestond twee jaar maar had nog geen bouwvoorschotten aange vraagd zoodat ryksgelden niet by de ver duistering zyn betrokken. De ingekomen by- dragen werden gestort op een spaarbank boekje, maar de penningmeester haalde daarvan geregeld meer terug dan noodig was om terug te betalen aan leden die uit de vereeniging traden. De penningmeester beschuldigde na zyn arrestatie zyn mede-bestuursleden ook voor deel van het verduisterde geld te hebben ge noten. De zes overige bestuursleden zyn daarop in arrest jgesteld, door den rechter commissaris gehoord, doch weder op vrye voeten gesteld. Het gebeurde wyst wel op de wenschelyk heid van een toezicht op het financieel beheer van bouwvereenigingen. Vrijdagnacht omstreeks 12 uiutr heeft op het Spui iiln (Den Haag een ernstige aanrijldlng plaats gevonden. Een autoi, (bestuurd door J. H. de M., een 24-jarijg chauffeur, ölë een post-' wagen inhaalde, reedl dezen rakeliinigis voor bij, 'waarbij de chauffeur naar rechts inplaats vain naar links uitweek. De postwagen maakte ulist e'en zijlwaartsche (beweging, zoodat ©en aanrijding volgde. Het spatbord en die tree plank van de auto werden geheel' verhield en dë koetsier van den postwagen, J. W. v. d. W., werd van- zijn bok gesdlnlgetod en sloeg met het hoofd tegen de straat, waar. hij be wusteloos bleef liggen. Hij wëlrdl met een auto van Id'en geneeskundigen' dilenst tnaar het ziekenhuis vervoerd, waar hersenschud ding en schedelbreuk werden vastgesteld. Tegen 3 uur Is de man, izotodër tot het bewust zijn te zijn teruggekeerd, overleden. Dë chauffeur de M. Is Opgesloten, als verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. In vehbanJd inet een inbraak tot een bank- mstellliing in ©en gemeente bij' Dien Haag, h©eft de (Haagsche politie drie berucht© per sonen aangehouden. Even) voorbij Vlaardingen is de eeuwen oude Maassluissche Dijk tegenover de opge spoten terreinen van de Holland-Amerika- lyn over een afstand van ongeveer 140 M. tyna loodrecht verzakt. De grootste diepte der verzakking bedraagt ruim anderhalven meter. De oorzaak ervan is nog niet vastge steld. Het verkeer naar Maassluis over den dijk werd gestremd. In de woning van zijn stiefvader, den kor poraal der mariniers W. P. aan de Hudson- straat te Rotterdam, wilde de 22-jarige D. K. Zondagmorgen een handgranaat ontladen. De granaat ontplofte en verbrijzelde zijn linkerhand gedeeltelijk. Hij is in het zieken huis verbonden; Drie ledige en nog een ge vulde handgranaat in de woning van den korporaal aanwezig, zijn in beslag genomen. Geachte Heer Redacteur. In Uw blad lees ik een advertentie, waar in wordt beweerd, dat ik ben uitgenoodigd voor een eventuëele gedachtewisseling met den Heer Constandze die Dinsdagavond in „Casino" zal spreken over „God op de Vloot". Mag ik daarom den lezers van Uw blad, die zich naar „Casino" zouden bege ven, speciaal om zoo'n debat te hooren, langs dezen weg even doen weten, dat ik Dins dagavond niet op die vergadering aanwezig zal zijn. Ik meen door deze mededeeling ve len van_ dienst te zijn, daar zij nu thuis kun nen) blijven en 'zloh een teleurstelling plus 30 cent besparen. Met beleefden dank voor de plaatsing Uw dw. dr. H. J. M. M. ALINK Vlootaalmoezenier. De wedstrijden van Zondag. Ondanks het vllesende stormweder, ondanks hevige slagregens, heeft men het hier en daar tooh nog aangedurfd om te spelen, voorname'iik ln het Oosten, waar o.a. in de le kl. nog 3 wed strijden plaats vonden. Doch ook in het looge Noorden zijn nog eenige clubs aan het trappen geweest. In het Westelijk district werd een com petitiewedstrijd gespeeld:: in do reserve 2e klasse A. krwamen twen elkaar uit Ajax III tegen, het 2e elftal van Z.V.V., een ontmoeting welke in ge lijk spel, 22, eindigde. En verder nog, n.b.1 de oefenwedstrijd van het Ned. Elftal tegen De Zwa luwen, gespeeld op het H.V.V.-veld. Deze wed strijd, die telkenmale gehouden wordt aan den vooravond var, een internationale ontmoeting, ie ddirvoor ingesteld om te zien of de gekozen spe lers aan de verwachtingen voldoen); een soort examen is het, zouden we kunnen zeggen, waar aan de uitverkorenen uit Holland'» beste voet ballers zich hebben te onderwerpen. Zoo'n wed strijd wordt dan ook streng -eritisch bekeken; maar Thiervan kan i<u moeilijk sprake zijn, daar de abnormale weersomstandigheden ten eenenmale behoorlijk spel uitsloten. En daarom had de N. V. B. beter gedaan deze ontmoeting niet to houden, daar er toch niets mee te bereiken viel en men de gezondheid van de spelers onreodig in de waagschaal gesteld heeft. Er werd maar één uur gespeeld en zonder pauze. Bij do natio- nalen ontbraken Pelser, Hordijk, Delsen en de Natris, wier plaatsen door H.V.V.-spelers en: 1 van Be Quick waren ingenomen. Ook de Zwalu wen verschenen incompleet, o.m. ontbraken Pül (Feijenoord) en Piro Post (Quick, H.). Scheids rechter was de leer Vuijck. Rodermond maakte de le goal voor het Ned. elftal, doch reeds zeer spoedig wist Bieshaar (midvoorj. gelijk te maken. Van Gendt en Vreedendaal (l.Jbuiten) brengen dan de stand op 31, waarmede gedraaid wordt. Er volgden nu eenige aardige momenten fraai epel en weer was het Bieshaar, die met een goed schot de achterstand wist te verkleinen. Doch Heijnen (l.-blnnen) en Van Gendt brachten ten slotte den eindstand op 52. Ook hier ter stede void geen enkele match doorgang, wat wel te begrijpen is. De orkaan. welke zoo plotseling om circa 1 uur tot zoo'n ge weldige uitbarsting kwam, terwijl tegelijkertijd een hevige slagregen menscih en dier in een oog wenk doorweekte, deed alle zoo vurig gehoopte, wedstrijd-illusie in rook vervliegen. Op het Hel dor-terrein, waar Helder II den strijd zou aanbin den tegen de Racingclub, waren, bdbalve scheids- 'Pctehter JVel, vrijwel thet geheele II',R.C,-elftal present,en enkele spelers van d,e thuisclub. Na het nog even to hebben nagezien, was ook hier „aflasteni" het consigne. Het le elftal van „Hel dor" was, daar geen bericht van'terreinafkeuring was ontvangen, om 9.30 met 9 spelers en eenige officials en supporters naar Assendelft getuft en daar voegden de twee ontbrekende spelers zich bij hen. Spolen was hier evenmin mogelijk. Het Assendelft-terrein, waar het bestour pas zulke groote kosten aan had getjad (in verhand met de toelating tot den N. V. B.) was deerlijk gehavend, van de omrastering was niet veel blijven staan. De heer Faber besloot nog wat te wachten, maar daar er geen verandering van weder was te be speuren, werd de wedstrijd uitgesteld; niet voor 'het terrein, want dat was wel te bespelen. Daarop werd de terugtocht aanvaard; een terugtooh wel ke de Helder-spelers nog lang zal heugen, maar dank zij de voortreffelijke capaciteiten van den chauffeur, die een zeer zware taak had, kwamen allen, zonder de minste stoornis of ongeval wei behouden om circa 7 uur aan. Ook Zeemacht keerde onverrichter zake uit Castricum terug. Heldersche Racing Club. Bovengenoemde voetbalvereeniging Leeft in overleg met een rader te publiceeren vereeniging hier ter stede het plan geopperd om a.s. Zondag een liefdadigheidswedstrijd te spelen, waarvan de baten bestemd zullen worden voor de nagelat ten) betrekkingen yan de reddingsbooten „Van Heel en „Brandaris". Nadere gegevens zullen m de bladen van Donderdag en Zaterdag worden bekend gemaakt. Hr. Ms. „De Zeven Provinciën". Etat-major van Hr. Ms. pantserdekschip De Ze ven provinciën: de kap.-luit. ter zee R.P.C.Speng- ler, commandant; de luit. ter zee le kl. A. Serqt Az„ 1 officier; de luit. ter zee'le kl. F. A. Gast man en J. Lagaaii; de luit. ter zee 2e kl. A. M. Ilekking, C. A. Weemhoff en W. T. G. Zimmer- man: de luit. ter zee 3e kl. W. R. van do Ben. B. G. Boelen, K. W. Bornkamp, W. A. A. Schim mel, A. de Beoy, M. Schoo en J. A. E. Post Uiter- weer; de le luit. der mariniers H. F. J. M. A. von Freijtag Drabbe; de off. van gez. le kl. P. F. G. H. M. A. Vermast; de off. van gez. 2o kl. G. C. van den Heuvel; de off. vari adm. le kl. L. Hollaar: de off. van adm. 3e kl. P. C. Waltheer en C. Kerkmiior; de off.-maeh. lo kl. J. Staal; en C. Kerkmeijer; de off.-mach. lo kl. J. Walravo, D. J. Monté, M. Kraal, C. M. van de Velde, J. J. van der Eijk en H. W. Poldermans; do off.-mach 8e kl. N. J. G. Smit, P. de Winter en H. L. J. de Jong. Chef der equipage ia de opperscbipper J. N. Kuiler. Hs. Ms. „Zeeland". Bij het departement van Marine is telegrafisch berichtontvangen, dat Hr. Ms. Zeeland, onder be vel van kap. ter zee D. E. Keus 3 dozor te Teno- riffe (aCnarische eilanden) is aangekomen. boord wa» alles wel. Met den 9en Nov. 1921 wordt Se off.-mach. 2o kl:.f: ,H' Buijs van Hr. Ms. Z 5, gesteld tor be schikking en off.-mach. 2e kl. A. van Strii over geplaatst van Hr. Ms. Gelderland raar Hr. Ms. Z 5. De adelborst le kl. Mar.-Res. L. Stobbe wordt 7 Nov. 1921 gedetacheord aan boord Hr. Ma Zee- itlOIiu* ttE0!.0?- ^A0*' 2o 5cl' zeemacht. E. P. Hartliob wordt tegen Januari bevorderd tot off. van gez. le kl. teJ ze? 2o kL M Kon. Mar.-Res. J. Sey ffort on do adelb. le kl. bil die reserve H. v. Herworden zijn resp. met 16 Nov. en 1 Jan. op verz. eervol ontslagen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 8 Nov. 1921: machiredr.-maj. L .D. Verboven van Van Speijk naar Onderzeedienstkaz.; torpedo- maker-maj. P. de Wit van Onderzeedienstkazerne Mar. Kaz. Amsterdam; serg.-konstabel J. Muller van Gelderland naar Marinekazerne Am sterdam. Op 12 Nov. 1921: serg.-konstabel A. van den nerg yan Marinekazerne Willemsoord naar Gel derland. Op 15 Nov. 1921: serg.-machinedrijver A. J. S. de Ridder van Onderzeed.kaz. naar Drebbel; ideim F. C. W. Borcherding van Gelderlard naar On derzeed.kaz. Op nader te bepalen datum: eerg.-torpedist E. J. H. Hemmers van Wachtsohp Willemsoord naar Onderzeed.kaz. Eischen van geschiktheid voor sergeant-majoor. Voor den rang van serg.-maj.-adm. en serg.-maj.- instr. zijn nieuwe examen-programma's vastge steld. De tot lieden geldende programma's voor de genoemde rangen komen hiermede te vervallen. Verlof, Vervoer en Vrije Zaterdagmiddag. Gelet op de noodzaak om van den verkorten eersten-oefentijd zooveel mogelijk profijt te trek ken* acht de Min. van Oorlog het noodig de be staande regelingen betrekking hebbende op de verloven aan de dienstplichtigen en die op den vrijen Zaterdagmiddag te herzien. De Minister is vari meening, dat aan de voorgeoefenden, wier oefeningstijd slechts 1 en V* maand bedraagt, al léén uitzonderingsverlof behoort te worden toeb fekend: dat aan hen, wier eerste oefeningstijd en 1/> maand bedraagt, behalve uitzonderinge verlof en verlof op Kerkelijke feestdagen, één maal één werkdag, hetzij een Zaterdag, hetzij

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2