hadden in het Verre Oosten, en wel door den toenemenden handel op dit gebied en door het 'bezit der Filippijnen, Toen de Vereenigde Staten in het Ibezlt gekomen waren van een zoodanige vloot, dat zij hunne eischen kracht konden bijzetten, hadden Engeland, Frankrijk, Japan, en even zeer Duitsohland en Rusland, zich in China vooral groote belangen weten te verzekeren. De Vereen. Staten iwierpen zich daarom op als de beschermers van de ondeel baarheid van China. In 1000 kwamen op voor stel van de Ver. St. de verdragen tot stand, die in China de politiek van de „open deur" verzekerden. Op die wijize hoopte imen den toenemenden Japanschen invloed te stuiten. Dit is echter een misrekening gebleken. Na den Russisch-Japaneohen oorlog toch wist Japan het met Engeland op een accoord te gooien om in het Britsoh-Japansche verdrag een bepaling op te doen nemen, waarbij de economische en militaire belangen van Japan ten opzichte van Korea werden erkend. (Sedert den Chin.-Japanschen oorlog stond dit gebied dat vroeger aan China behoorde onder Japansche suzereiniteit). Daarbij bleef het echter niet. Al spoedig volgde mili taire 'bezetting en eene feitelijke annexatie. Engeland verzette zich daar niet tegen. Eenenzijids zag toet daarin een bevestiging van de eigen positie, atnderzijds wilde het Japan te vriend houden, dn verband met de toenemende macht van Duitschland en Rus land, die beide elke mogelijkheid zouden aan grijpen om Engeland in Oost-Azië uit den zadel te wippen. Ook al onder den druk van deze bedreiging kwam do bepaling in het Britsch-Japansche verdrag, dat de beide bondgenooten elkander zouden steunen, voor het geval een van' beiden werd aangevallen. In den grooten oorlog schaarde Japan zich aan de zijde der Entente, in' hoofdzaak waar schijnlijk, omdat het de gelegenheid zag de machtspositie in het Oosten uit te breiden en dan voornamelijk ten koste van China. Japan toch had toen zoo goed als de vrije hand. Engeland en Frankrijk hadden hunne han den vol; Engeland bepaalde zich datn ook er toe bij Japan op matiging aaln te dringen. De Vereenigde Staten wilden zich wel ver zetten, doch het werd hun moeilijk gemaakt door den schijn de bondgenooten in den rug aan te vallen. Men bepaalde zich dus tot het te kennen geven van afkeuring. Japan trok zich van dit alles al heel weinig aan. Het ging zijn gang en slaagde er in zijtn macht en 'invloed in 'China aanmerkelijk uit te breiden en te 'bevestigen. 'China'® deelne men aan den oorlog aan de zijde der Entente kon niet beletten, dat dè „bondgenoot" van de Chineesche regeering in het geheim tal van concessies afdwong, Een der gevolgen daar van was de Sjantoengkwestie. Er zjjn meer wrijvingspunten. De manda- tenfcwestie over de Stille Zuidzee-ealapden (Yap), de rassenkwestie, het bezet houden van gebied in Mandsijoerije en Siberië, het zijn alle vraagstukken, welker oplossing groo te moeilijkheden met zich brengt. Vooral Engeland verkeert in dit opzicht in' eene moeilijke positie. Aan de eene zijde staiat het Brrtsch-Japansche verdrag, tegen den wensch der Ver. Staten voor ee* jaar ver leng! terwijl ten opzichte van de rassen kwestie Engeland'® houding bepaald wordt door de dominions Canada en- Australië, die hierin volkomen aan de zijde van de Vereen. Staten staan. Ook is de mogelijkheid vrijwel ondenkbaar, dat Engeland bij een eventueel confliot tusschen de Vereenigde Staten en Japan aan de zijde van Japan zouden staan. 'De opmerking van een Japanner, dat Ja pan ter conferentie ging met het gevoel van een beklaagde, die wel veroordeeld zal wor den, geeft den toestand ook wel juist weer. Een correspondent van de „Libre Parole" vat zijn inzichten aldus samen: „Frankrijk kan niet opkomen voor de Japansche 'belan gen; het 'heeft de handen vol aan den Rijn; Engeland kan het evenmin, omdat het in confliot zou komen met zijn voornaamste Dominions. Ih het 'gunstigste geval voor Ja pan komt het dus alleen te staan tegenover net sterkere Amerika. De Japanners zijn te snugger om onder de huidige 'omstandighe den niet toe te geven." De Vereen. Staten zullen thans triomfeeren, maar aldus voor spelt de correspondent morgen komt er weer een dag. Deze opmerking dient men in het oog te houden, «1 verklaarde de Japansche gedele geerde, admiraal Kato, dat hij Hughes' pro gramma zeer verstrekkend, doch voor na dere bespreking vatbaar achtte. Het is te betreuren, dat Hughes, toen hij zijn beperkingsprogram ontvouwde, geen nadere gegevens verstrekte over verdere plannen. Wij wezen er reeds- op, dat Enge land hierdoor in een moeilijke positie kwam. Doch ook de kleinere ter conferentie verte genwoordigde landen, die bij den polit'eken toestand in het Oosten belang (hebben, weten- neg niet waar 'zij aan toe zijn. Blijft 'het bij do beperking, zooals door Hughes voorge steld, en wordt deze aanvaard, dan verandert dat den toestand voor de kleinere staten al heel weinig, ofschoon 't de regeering der V. S. niet zal zijn ontgaan, dat deze verzwakking der groote vloten, die der zwakkere naties relatief sterker zou maken. De mogelijkheid blijft nochtans, dat ook dit nog nader zal worden geregeld. Intusschen hangt de verwezenlijking van Hughes' voorstellen geheel af van het slagen op het gebied der Stille Zuidzee-vraagstuk- ken. Alleen met het scheppen van een machtsevenwicht komt men er niet. En het is te hopen, dat de besluiten van de com missie die deze netelige vraagstukken moet behandelen, even openhartig en van fris- schen geest getuigend zullen zijn als de ont wapeningsvoorstellen. De Indruk van Minister van Karnebeek. De Telegraaf-oorrespondent te Washing ton heeft minister van Karnebeek naar zijn indruk omtrent de eerste vergadering ge vraagd. Hij verklaarde: „De door president Harding en zijn staats secretaris Hughes gesproken woorden heb ben een uitstekenden indruk gemaakt. Het was voor de geheele wereld hoop tijd, dat de leiders der Vereenigde Staten ten slotte den grooten moed zouden hebben, om het plan op te vatteni, een einde te maken aan den bewapeningswedloop tusschen de ver schillende landen. Amerika's plan is zoo macmefiek openlijk en eerlijk, dat de geheele wereld dezen eersten dag der conferentie steeds in dankbaarheid zal blijven gedenken. Dezelfde correspondent had ook een on derhoud gehad met staatssecretaris Hughes, die juist een gesprek met van Karnebeek had gehad. Hughes zeide: „Ik heb den grootsten eerbied voor uwen vertegenwoordiger en ik heb hem mijn hulde betoond voor de door hem uitgesproken rede."' De vroegere staatssecretaris William J. Bryan, die Sc eveneens heb gesproken, zeide mij: „Nederland was het eerste land, met het welk de Vereenigde Staten een arbitrage- verdrag hebben gesloten. Dat was toen Jhr. Loudon nog uw gezant in Washington was. Nederland was in heden en verleden -- en 'zal naar ik verwacht ook in de toekomst zijn de bakermat van den .vrede en van oprechte internationale betrekkingen." Een bericht uit Londen meldt nog, dat de conferentie na de eerste vergadering tot he den {Dinsdag) werd verdaagd. De voorstellen van Hughes ln beginsel door Britannlë aan vaard. Washington, 14 Nov. Officieel wordt ge meld, dat op de morgen te houden zitting der conferentie Balfour het woord zal voeren en de Amerikaansche voorstellen tot beperking der vlootbewapening in beginsel zal aan vaarden. Gemeld wordt dat Balfour, in plaats van een volkomen stopzetten van den aanbouw gedurende tien jaar, een beperkte vervan ging jaar voor jaar zal voorstellen, met een vermindering van de werfinstallatie, daar het anders noodig zal zijn groote sommen uit te geven om stilstaande werven gereed te houden voor den aanbouw na verloop van de tien jaar. Britannië acht eveneens de voor onder zeeërs vastgestelde tonnenmaat te hoog. Wel ke die tonnenmaat is, is nog niet bekend. Het Japansche oordeel over de voorstellen van Hughes. Reuter verneemt, dat de voorstellen van Hughes in Japansche kringen als zeer gun stig worden beoordeeld en dat men meent, dat zij volkomen aannemelijk moeten blijken mits behoorlijk technisch uitgewerkt. Ver klaard wordt, dat Japan ongetwijfeld de door Brittannië aangenomen gedragslijn zal vol gen. De Engelsche pers. De correspondent van de bladen te Washinh- Lngton melden, dat de eerste indruk, dien Hughes' ontwapeningsvoorstellen op de Brit- sche gedelegeerden- gemaakt hebben, over het algemeen gunstig is en de commentaren van de Britsche pers op het merkwaardige memo randum zijft een weerklank van de geestdrift, die in de Vereenigde Staten 'gewekt is. Na- tuurlijls erkent men, dat de voorstellen' aan de nauwkeurigste studie onderworpen moeten worden. Aan' al© 'kanten echter wordt Hughes' stoute verklaring toegejuicht. De „Daily Telegraph" zegt: Er spreekt zulk een magnifiek ideaal uit, 'dat zij daar door nog grooter geestdrift zal wekken onder degenen, diie vurig verlangen, dat de wereld hare voeten op het echte pad des vredes zal zetten." De „'Daily News": „Met een enkel gefbaar heeft Amerika het geheele alangezicht van de internationale kwestie 'gewijzigd." De „Westminster Gazette" schrijft: „De conferentie is haar werk op zeer veel belo vende wijze begonnen. De meest amibitieuse plannen zijn dikwijls heit gemakkelijkst te verwezenlijken." De „Times": „De conferentie heeft vele moeilijkheden voor den boeg, maar zelden, zoo ooit, heeft zulk een lichaam haar eérste zitting onder zoo gelukkige auspiciën gehou den, Het 'ban de moeilijkheden met vast ge loof tegemoet treden." 'Het voorloopig onderzoek van de voorstel len door de kranten (heeft eenige algemeene kritiek gewekt. Evepals alle plannen voor het ten uitvoer leggen van een groote politiek zoo zegt de „Times" vergt het plan, dat Zaterdag is voorgesteld, offers van allen, maar allen zul len zich daar opgewekt aan onderwerpen, in dien dat aan 'het doel bevorderlijk is. De ge- talen, die Hughes aangaf, strekken tot schrapping of opgeven van 66 kapitale sche pen, gebouwd of in aanbouw, metende bijkans 1.900.000, een offer, dat in zekere verhouding verdeeld zou worden tusschen de drie groote zeemogendheden. Dat deze verwoesting van kapitale schepen, behoorende aan groote mo gendheden, de evenredige sterkte van zwak kere vloten aanmerkelijk zou vergrooten, is aan de Amerikaansche regeering natuurlijk niet ontgaan. Hughes heelt nadrukkelijk voorgesteld, dat de tonnemaat, die aan Frankrijk en Italië en ongetwijfeld ook aan andere zeemogendheden gelaten zou worden, tot nadere overweging door de oonferentie zou aangehouden worden. Het Is een factor van eenige beteekenis als men voorspellingen waagt aangaande het ver moedelijk lot van welk ontwapeningsvoorstel ook. De Daily Gbromicle" zegt: Er is geen po ging gedaan om een gemeenen deeler te vin den voor de vermindering, hetzij een poli tieke, hetzij een strategische. In plaats daalr- van heeft Hughes den omvang van het offer vastgesteld, dat Amerika ibereid is te teen- gen, om te berekenen wat dezelfde omvang van het offer zou zijin voor de Britsch© en Japansche vloten. De daardoor ontstane machtsverhouding stelt hij voor, voor onbe- paalden .tijd te bestendigen. Het moge een onwetenschappelijke methode lijken, maar z;j heeft enkele groote voordeelen. Zij brengt v middellijke en toenemende verlichting te- r©eg en het neemt den irriteerenden prikkel weg van onstandvastigen marinewedijver voor onze politieke geschillen. Sprekende over een mogelijk verzet van J ipa'n. meent de „Westminster Gazette", dat dit niet ernstig zal zijn. Het plan is volmaakt billijk jegens Japan. Het komt er niet door in ongunstiger positie dan het niu inneemt en dan het op welk oogenblik ook zou hebben wanneer de tegenwoordige vlootprograms van Amerika en Engeland werden uitge voerd. De „Morning Post" zegt: Wij >zijn verplicht de Amerikaansche voorstelen meer als een Dlan te beschouwen, dat praktisch te verwe zenlijken ze 1 worden, indien de conferentie erin slaagt baar hoofddoel te bereiken daln -Is een directe stan naar de bereiking van dat Jo-i behalve -'"an in zoover het feit alleen, dat de Vereenigde Staten zulk een plan heeft Ingezonden mededeeling. PLAATSELIJK NIEUWS. De Fransche pers. De Internationale Arbeldsconferentle De commissie voor het loodwitvraagst ik heeft zich met 18 tegen 9 stemmen uitge sproken tegen het algeheel verbod van lood wit in de aangesloten landen en met 12 tegen 11 stemmen tegen het beperkte loodwitver- bod (t. w. het verbod van loodwit ln het schildersbedrijf). Het Int. Arbeidsbureau heeft besloten' dat de volgende oonferentie in Oot. 1922 zal wor den gehouden. DUITSOHLAND. De credietactie. Reeds eerder hebben wij medegedeeld, dat de Duitsche regeering onderhandelde met de Duit'sohe indiustrieelen over de verleening van een crediet, waardoor Duitschland zijne schadevergoedingsverphchtingen zou kun nen 'nakomen. Een van de voorwaarden, waarop de industrie geneigd was het crediet te verleenen, was, dat de Spoorwegen in par ticuliere handen zouden komen. Begrijpelij kerwijze kwam inwilliging van een dergelijke eisdh sterk verzet van soc.-dem. zijde. Ook de Entente zal zich blijkbaar tegen een dergelijke overdracht verzetten. De „Berk Zeitung am Mittag" ontving althans van wel ingelichte zijde het bericht, dat de ge'all. com missie vo r de waarborgen inzake de krediet- actie het erover eens is geworden, dat het door de industrie opgestelde programma voor de Entente onaannemelijk is. Als de eisch van de industrie tot 't brengen van de spoor wegen in particulier 'beheer mocht worden vervuld, dan zou de commissie voor de scha deloosstelling dit verzoek moeten voorkomen door zelf de rijksspoorwegen in beslag te nemen. Een schroef zonder eind. Officieel wordt medegedeeld, dat voor het boekjaar 1921 het tekort van de rijksspoor wegen geraamd was op 6,6 milliard. Intus schen zijn de uitgaven door loonsverhooging en het duurdere materiaal gestegen met 10.6 milliard. Waar tegenover staat een verhoo ging der ontvangst, door duurdere tarieven, met 2,7 mlllard. Het tekort zal dus waar- sohljnlilk 14,8 mlllard bedragen. De minister is daarom van plan de tarie ven voor personen- en goederenvervoer te verhoogen met 60 waarschijnlijk met 1 Februari. Dit zal een stijging der ontvang sten ln de laatste twee maanden van het boekjaar Februari en Maart ten gevol ge hebben van 2 milliard, zoodat het tekort dus nog 12,8 milliard zal zijn. Verhooging der posttarleven. De voorgenomen verhooging van de post- tarieven van 1 December af, is, voordat zij van kracht werd, nogmaals met 60 pet. ver hoogd, zoodat het tarief bijna wordt verdub beld De port voor brieven voor plaatselijk verkeer wordt, in verhouding tot de tarieven van vóór den oorlog, ongeveer 30 maal zoo duur, die voor brieven buiten de gemeente ongeveer 151 maal zoo duur. Geen visch uit Duitschland. Aangezien er met den lagen stand van de mark belangrijke hoeveelheden visch voor het buitenland werden opgekocht, waardoor de prijs 'geweldig opgedreven) wordt en er op de binnenlandsche markt te weinig aanvoer is, heeft de Duitsche regeering den vischuit- voer voorloopig stopgezet. Onder het uit voerverbod vallen zee- en riviervisch in ver- schen staat, gerookte visch en gezouten ha ring. Gemarineerde haring mag nog uitge voerd worden. Woekerproces. iWij hebben indertijd melding gemaakt van het proces, dat te Keulen voor de rechtbank gediend heeft wegens woeker en ketting- handel bij de levering van Engelsch militair laken voor de Pruisische veiligheidspolitie. De vier voornaamste beklaagden zijn beboet met 230,000, 200,000, 150,000 en 50,0001 mark. Bovendien kon men de woekerwinst voor een groot deel achterhalen. Vijf beklaagden moeten samen 61/» miljoen mark terugbeta len ©en 600,000 mark, ©en 1&0,OOQ mark en een 182,000 miark. Een ernstig ongeluk bfl Wiesbaden, Dertigduizend liter benzine ontploft Uit Wiesbaden wordt aan de Telegraaf ge meld: Maandagmiddag heeft in de voorstad van Wiesbaden, Dotzheim, een ernstige ont ploffing plaats gehad. Door eén tot dusver nog niet opgehelderde oorzaak zijn in een tegenover het station gelegen oliefabriek 30.000 liter benzine, die in den kelder in tanks waren opgeslagen, ontploft. De ont ploffing had een verschrikkelijke uitwer king. Het gebouw van vier verdiepingen, dat pas twee jaar geleden is opgericht, stortte ineen. De betonblokken werden ver in den geheelen omtrek weggeslingerd. Tallooze rui ten zijn gesprongen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, daar de vijf of zes perso nen, die zich op het oogenblik van de ramp in het gebouw bevonden, onder de puinhoo- pen begraven liggen. Ook de aangrenzende gebouwen zijn ern stig beschadigd, voornamelijk de fabriek van hout- en metaalwaren van Bender. Daar wa ren ongeveer honderd arbeidsters aan het eten, toen de ontploffing plaats had. Velen harer werden min of meer ernstig gewond door de weggeslingerde glasscherven; eeni- gen moesten zelfs naar het ziekenhuis wor den gebracht. De schade bedraagt vele millioenen mark. Ook de groote olievoorraden der fabriek zijn grootendeels |in vlammen opgegaan. De brandweer van Wiesbaden ondervindt groote moeilijkheden bij het blusschingswerk, daar er nog voortdurend kleine ontploffingen plaats hebben. OOSTENRIJK. Smokkelen door ambtenaren. Naar men uit Weenen meldt stelt de poli tie aldaar een) onderzoek in naar een eigen aardig geval van smokkelarij van buiten- landsch geld. Drie ambtenaren van de staats bank, die 51 kisten met zilver naar Neder land moesten begeleiden, zouden daarbij nog vier kisten met buitenlandsche waarden voor eigen gebruik hebben gevoegd en o.a. de eetwagen met zilveren kronen hebben uitge rust. Het geval heeft te Weenen veel beroe ring gewekt. De regeering heeft de zending toch door laten gaan en het onderzoek der politie is uitgesteld tot do Ambtenaren terug gekeerd zijn. Smokkelen van spiritus. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de poMe aldaar een reusachtige spiritus-smokkelarij heeft ontdekt. Naar schatting zijn de dou ane-autoriteiten voor minstens 6 millioen mark benadeeld. Een hoeveelheid van 160.000 liter spiritus is uit de haven van Hamburg gesmokkeld. ENGELAND. De werkloosheid in Engeland, De wekelijksche opgave over de werkloos heid in Engeland toont en nieuwe toename aan met 111,0000 menschen. Een blinde wegwijzer. Toen de mist te Londen verleden week op zijn dikst was, ging Isaac Willams, een koop man in metalen, een hotel binnen en bood 10 shilling aan voor iemand die hem naar zijn huis in Wormwood Scrubs wilde bren gen. Die man was spoedig gevonden en hij ging hem voor langs het Grand Junction- kanaal naar de spoorbrug die daar te Worm wood Scrubs het water overspant, en verder naar huis. Toen Williams op zijn bestem ming was, overhandigde hij zdjn gids de be loofde belooning. De man zeide toen tot zijn verbazing: „Het zal u misschien verbazen, als u hoort dat ik blind ben. Ik heb maan den achtereen dag in, dag uit dezen tocht ge daan." ITALIË. Troebelen te Rome. De Parijsche Information verneemt uit Rome over de laatste ongeregledheden dat 16 tot 20 duizend deelnemers aan het fascisten- congres door de stad hebben gedefileerd. Slechts weinig menschen waagden] zich op straat. De meeste winkels waren dicht. Een fascist en een arbeider, die de vaandels niet wilden groeten zijn doodgeschoten. Treinen rijden bijna niet meer, kranten komen niet uit. FINLAND. Een schipbreuk. Dinsdag ontmoette het Hollandsohe schip „Wadstroom" in de Finsohe golf het eenige dagen tevoren met eeni lading ijzer uit Wi- borg naar Duitschland vertrokken stoom schip „Gerbinn" in1 zinkenden toestand. De Gerblnne was op het wrak van een ge zonken duikboot geraakt. Bij 't naderen van de „Wadstroom verdween de „Gerblnne" met den kapitein en vier matrozen ln de diepte. De overlevenden, de stuurman en vier matrozen, werden in uitgeputten toe- stand door de „Wadstroom" uit de redding boot opgepikt en naar Wiborg gebracht. RUSLAND. Een concurreerende conferentie. Uit Londen wordt gemeld: Ontstemd omdat Rusland geen uitnoodl- ging voor de conferentie van Washington heeft ontvangen, heeft de sovjet-regeering een conferentie bijeengeroepen van de vol ken van China, Japan, Korea, Siam en In- dië, Te Bradford is het raadslid T. Blythe, lid Van de arbeidersparty, tot Lord Mayor ge kozen. Het is een man van zeventig jaar die als pakhuismeester reeds 68 jaar bfl een fir ma in dienst is. Zijn patroon die zelf een overtuigd Tory is, heeft hem medegedeeld dat hy elke week zyn loon zal bUjven beta len, zonder dat de nieuwe Lord Mayor er voor behoeft te werken. De hongersnood. De volkscommissaris Winokoerof schryft in de „Krasnaja Gazette," dat de Russische regeering niet in staat is, zonder hulp van het buitenland, den hongersnood te bestrij den. Zoo Europa niet ingrijpt moeten min stens tien millioen menschen wegenis gebrek aan voedingsmiddelen van honger omkomen. FRANKRIJK. Het proces Landru. VEREENIGDE STATEN. Het program van Vlootbouw. Washington, 14 Nov. De minister van ma rine heeft heden verklaard, dat het program van vlootbouw der V. S. niet zou worden stopgezet behalve op aanwyzing van het defi nitief internationaal program, dat tot stand kwam. Intusschen zou het werk aan de in aanbouw zynde schepen onbelemmerd wor den voortgezet. De superdreadnought „West-Virginia" zal Zaterdag geUjk reeds vroeger was be paald te Newport News te water worden gelaten. Brand aan boord van een dnikboot Uit Los Angeles wordt gemeld: In de on derzeeboot L 6 Is Vrijdag brand ontstaan, Het staat thans vast dat Col. SELIQ's Wonder Animals Masterpiece, ln Halder komt. JUANITA HANSEN, de schoonste vrouw uit Amerika, werd 5 keer met goud bekroond. U kunt haar aanschouwen, te midden van «en keur wilde dieren, onverschrokken als); „Koningin der Wildernis". Zij is de gestolen prinses Elyata, dia door Gagga werd opgelicht en door den millionalr Stanley Morton en den ex-kamploen Donovan werd gered. De buitenlandsche bladen hebben niets dan lof over The Wonder. Col. SELIG's Animal Masterpiece, de grootste mena gerie der wereld, waaraan tevens de stam der koperhuiden zijn verbonden. Een ieder zal verbaasd zjjn over zulk een inrichting, over zulke dres-suur. Geringe Entréepryzen60, 40, 30 cents. voorgesteld en bondig getuigenis is van het ernstige verlangen van Amerika om ©en be tere orde van zaken te verkrijgen, waarheen de president den weg wijst. De Fransche bladen zijn het niet eens over de vraag, of de openhartigheid van Hughes moet worden toegeschreven aan den oprech ten wensch om te komen tot algemeene 'Ont wapening, dan wel een handige manoeuvre is om in de eerste plaats de Amerikaansche belangen te dienen. Van verschillende kanten wordt beredeneerd, dat die Amerikanen wel weten wat ze doen en dat het voorstel van Hughes vooral gedaan wordt met het oog op de bininenlandische belangen. Het is bijzonder glad, zoo oordeelen verschillende kranten. Om Engeland tot aanneming te. brengen, krijgt ebt een lichte meerderheid in tonnen maat, waarmee dan echter een opheffen van de Engelsch-Japansche alliantie moet samen gaan, zoodat naar verhouding de Amerikaan sche zeemacht zeer vermindert. Daaromtrent zou Engeland volgens de verklaringen, afge legd door Auökland Geddes, trouwens reeds besloten zijn en het zou 'bereid zijn te ver klaren, dat het Britsche belang zich verzet tegen eenige wijziging in de bestaande sou- vereiniteiteverhoudingen in de Stille Zuid zee met name ten aanzien van de Pfailappyneni Terwijl dan ook sommige bladen het oor deel uitspreken, dat de ,/bom", door Hughes op de cQnferentietafel 'geworpen, even onaan genaam en gevaariijk is voor Engeland als voor Japan, wordt deze stelling anderzijds, met name door Pentinax (bestreden en bere deneerd, dat Japan er feitelijk alleen het loodje bij' legt en dat integendeel' het Engel sche belang zeer gediend wordt door de „va- eantie" van tien jaar in nieuwbouw, terwijl intusschen toch de Engelsche supprematie ter zee voldoende gehandhaafd blijft. Wat Japan betreft, verwacht men, dat het tenslotte, zij het met ©enige wijzigingen, het voorstel wel zal aannemen, indien biet daar tegenover zekere voordeelen krijgt in Siberië en zekerheid), dat Amerika zjjn. vlootbasis in fl© Stille Zuidzee niet zal versterken. Op dit punt zou Amerika geneigd zijn voldoening te geven. Zelfs acht men deze oplossing nog vrij Ongunstig voor Japan, vooral uit economisch oogpunt, omdat Japan zjjn oorlogsschepen op éigen werven iboujwt, die nu nutteloos worden, terwijl Engeland en Amerika ze lieten bou wen op particuliere 'Werven, die kalm door gaan en dus over tien jaar weer even geschikt zijn om oorlogsschepen te ibouiwen alsof er niets gebeurd was. Maar Japan kan zeker moeilijk anders doen dan aannemen wat met zooveel handigheid Is geformuleerd'. Ten aanzien van Frankrijk merkt men op, dat dit alles voorloopig weinig belang heeft, behalve dan misschien als aanwijzing, met hoe ingrijpende voorstellen Amerika dan wel licht op het gebied van de bewapening te land' ook nog zal aankomen. Toch wordt ook het verloop van deze vlootquaestie van belang geacht, omdat, indien een accoord over de ontwapening tot stand komt, en daarmee toe nadering tusschen Amerika en Engeland, de band tusschen' Engeland, en Frankrijk zal verslappen en eerstgenoemd land nog minder geneigd- zal zijn, ergens zijn 'belangen voor de Fransche te doen wijken. Sommige recht- sche schrijvers, die natuurlijk in de oprecht heid en gedesinteresseerdheid van de Ameri kaansche plannen in het geheel niet willen gelooven, gaan in hun ongerustheid' nog ver der en zien van een 'Uiteenvallen van het Engelsch-Japa nsohe bondgenootschap in het Oosten het gevolg, dat de Fransche koloniën aldaar bedreigd zullen worden, natuurlijk door Japan. mm» Het proces is reeds gevorderd tot de derde en de vierde verdwenen „verloofde" van Landru. Juffrouw Guillin, een vrouw van 36 jaar, de derde, komt in het beruchte aantee- kenboek van Landru voor als „Crozatier", omdat ze in de Crozatierstraat woonde. Zy was huishoudster geweest by een ouden me neer, die haar een legaatje van 20.000 frank vermaakt had. Zy had verder van zich zelf ook nog een spaarduitje. Zy heeft op de huwe lijksadvertentie van Landru .geschreven. Maar deze had toen juist een andere .verloofde" en op den brief van juffrouw Guillin teekende hy daarom aan„tot later bewaren". Eerst zes weken later gaat hy haar opzoeken. Mooi is zy niet en ze is dom. Deze prooi is gemak kelijk en de moeite waard. Hy neemt haar mee om zyn villaatje te Vernouillet te zien. Een oogenblik heeft de juffrouw er misschien een griezel gehad, want in het villaatje trof zy een kamer aan waarvan de deur was af gesloten. Maar door het sleutelgat kijkende, kon juffrouw Guillin allerlei vrouwelyke kle dingstukken en schoenen zien liggen. Zy ondervraagt haar aanstaande. „Nieuwsgierig Aagje", zegt Landru, „het is de kamer van myn overleden moeder. Ik ga daar soms wat aan de afgestorvene zitten denken". Juffrouw Guillin, beschaamd over haar nieuwsgierig heid, vraagt Landru hun huwelyk te bespoe digen. Hy antwoordt, dat hy in zyn hoedanig heid van „consul" een reis naar Australië moet doen. En de gewezen dienstbode ver telt in haar trots aan haar vroegere buren, aan haar naaister, dat zy met 'n consul gaat trouwen. Eind Juli gaat ze op een ochtend naar Vernouillet. Ze wordt nooit meer terug gezien. In zyn opschryfboek teekent Landru den 2an Augustus op, wat de opbrengst van de sieraden van juffrouw Guillin is geweest; hy laat geldswaardige stukken van haar ver- koopen en neemt by de Fransche bank, door middel van een valsche handteékening, het geld op, dat zy daar had staanuit do Cro zatierstraat laat hy haar meubels weghalen en by Landru thuis worden lakens,, zakdoe ken, papieren en foto's van de verdwenen juffrouw teruggevonden. Met de vierde „verloofde" gaat het niet anders. Het was de weduwe Eon, te Havre geboren. De advertentie, waar hy juffrouw Guillin mee ving, brengt hem ook met juffrouw Eon in kennis. Maar hy houdt haar tot in September 1915 aan het ïy'ntje. Dan laat hy haar haar kamers te Parys, haar villaatje te Er- mont opgeven. Hy neemt haar mee naar Gambais, want Landru heeft inmiddels Ver nouillet verlatenvoor de weduwe Eon neemt hy, zyn nauwkeurig bygehouden aanteeken- boek zegt het ons, een enkele reisDe juffrouw wordt nooit meer teruggezien, maar l»y Landru worden haar kleeren, haar geboorte- acte, haar intieme brievan van vroeger terug gevonden. Landru heeft Vrydag in zyn verhoor het zelfde geantwoord wat hy de vorige dagen ln verband met de verdwyning van andere „verloofden" geantwoord heeft. Zyn stelsel van verdediging biyft geheel geiyk. Landru beweert ook geen valsche hand- teekenlng gezet te hebben om de geldswaar dige stukken van juffrouw Guillin van de bank te kunnen wegnemen: „ik heb wel de brieven geschreven, maar ik heb ze niet onderteekend. Dat heeft madame Guillin zelf gedaan. Het bewys is wel, dat de deskundigen aan de bank ze hebben moeten vergelyken met het schrift van madame Guillin. Het getuigenverhoor heeft niets byzonders opgeleverd en Landru's verhoor in verband met de verdwyning van de weduwe Eon leek op dat inzake de verdwyning van Juffrouw Guillin als de eene droppel water op de andere.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2