1ELDERSC1ECIUIINT Tweede Blad. VAN DINSDAG 15 NOVEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Mej. T. Bloem, leerling© der Opleidings school voor Radiortelegrsfie alhier, is imet ingang van 15 dezer benoemd tot Radiotele- grafist© op het Persbureau der International Press Union te Amsterdam. De heer H. W. v. Urk, chef 'der Marine- Apotheek alhier, koint als No. 3 voor op de voordracht voor benoeming van een schei kundige, tevens plaatsvervangend directeur bij den Keuringsdienst voor Waren, te Alk maar. «Natuurgenot". Het is wel jammer, dat de lezing van dr. Van der Sleen over bovenstaand onderwerp niet ©enigszins uitvoeriger door het AjG.O- bestuur was aangekondigd, dan hadden on getwijfeld meerderen van 'deze gelegenheid gebruik gemaakt. Bet A.G.O.-bestuur zal natuurlijk zelf niet geweten hebben, dat de heer Van der Sleen een causerie zou houden van allerlei dingen, die voor het meerendeeJ betrekking hadden op de omgeving van onze stad. Indien bijvoorbeeld het publiek geweten had, dat dr. Van der Sleen mèt ons den vlieg tocht zou maken boven Helder en de duinen reek® tot Haarlem, over de Wadden-eilanden, dat wij met hem zouden kampeeren aan het Zwanen water te Callantsoog of in de Donkere Duinen getuige zouden zijn van' de invasie van een zwerm vliegende mieren, dan ware „Scala" te kléin geweest om de scharen te bevatten, die deze causerie mee wilden maken, en vooral), die de zeer vele Ibuiteiige- woon-fraai© lichtbeelden zouden hebben wil len zien, die de lezing opluisterden. Het is jammer, maar niet -onherstelbaar. Want de heer Van der Sleen eindigde zelf zijn voordracht met een „tot weerziens", en men weet wel, al» er hij de A.GjO. iets pakt, dan krijgt men vroeg of laat wel' eene herhaling. Natuurgenot". Wat kan men, ook In' de onmiddellijke nabijheid zijner woonplaats, nog veel genieten -uit den onuitputtelijfcen, verwonderlijken en veelzijdiigen inhoud van moeder natuur'» city bag. Als men er maar een beet je den weg in weet. En die weg werd ons op smakelijke en interessante wijze 'ge wezen door onzen bereisden gids, die een honderdtal fóto's vertoonde en bij' ieder er van een smakelijk en leerrijk verhaaltje op- dischte. Dr. Van1 der Sleen nam ons, na ons bij wijlze van inleiding ©enige zeldzaam fraaie vogel- kieken te hebben getoond hoe fraai zijn, bij nadere beschouwing, zelfs op een scherpe en goed verlichte photo de kieviet, de schol ekster, de tureluur en de aardige grutto! mede op een vliegtocht van de Kooij langs de duinen tot Haarlem. Hij' liet ons zien hoe de eeuwig-werkende zee, geholpen door den wind, voortdurend aan onze duinen knaagt; 'hoe, zelfs in weinig dagen, voortdurende ver anderingen plaats hebben, die de duinen ach teruitdringen, verplaatsen sfanis in beangsti gend snel tempo. Hij bracht .ons op het eiland Schouwen, en vloog met ons boven Middel burg, Breda, langs en over de interessante Brabantsche vennen, sprong vandaar over naar de Wadden-eilanden, Texel, Vlieland, Terschelling, bracht -ons midden in een stem- tjeskolonie op Rottum, en vertelde de eene wetenswaardigheid na de andere. Veertien dagen heeft de Rotterdamsche ph-otograaf, de heer Burdet, bijvoorbeeld zoek gebracht op Rottum, om daar sterns te photografeeren, en niet alleen pracht van photos waren het resultaat, maar we kregen een heel verhaal van de hofmakerij dezer diertjes, die in we zen niet veel verschilt van die der menschen, waar óók alles afhangt van de wijze hoe men de vrouw aanpakt. En niet alleen vogelkieken toonde ons de heer Van der Sleen, maar ook allerlei andere: de bekende krabbetjes waren o. a. vertegen woordigd in een paar pho-tos die ons het ver- vellingsproces van deze dieren aanschouwe lijk maakten. Een prachtige kiek van een kwal, deze schitterende diertjes met den kwalllgen naam, ontbrak niet aan de serie. Na de pauze was het een pêle-mêle uit al lerlei andere streken van ons land: van het laagveen kregen we bloemenphotos, in de Donkere Duinen nabij Helder zagen we een invasie van vliegende mieren op de tent van den spreker, en het „Feenlampdhen", het aardige, poëtische spinnenestje, dat u daar vinden kunt, namen we mee naar huis om te zien hoe de spinnetjes er uit kropen. De herfst bracht ons fraaie takken met bessen, interessante paddestoelen, mo-oie bosdhgezichten; de Middellandsche Zee en het Musée océanografique van den vorst van Monaco werd niet vergeten. 'De heer Van der Sleen vertelde ons van zijn wijze van reizen en trekken, per fiets en per tent, met een dosis goed-gehumeurdheid, en 'bereid ontbe ring te lijden. Tot tenslotte de ibaby van het gezin vertoond werd fn zijn wiegje, want zoo'n baby bleek ook al geen onoverkomelijk bezwaar voor het smaken van waar, Intens natuurgenot. Kortom, het was een lezing, die ongetwij feld bij vele jongelui den wensch zal doen ontstaan zelf eens wat intensiever te bestu- deeren hetgeen ook hier, met een weinig ge duld en inspanning, te .bereiken is, en zij wekte een begeerte naar meer op, die inder daad niet zoo moeilijk te bevredigen is. Ho nen wij dan, dat vele jongelui er profijt van hebben en de duinen intrekken om zelve te speuren naar de wonderen, die de natuur overal en op elk moment, van den dag aan den onderzoeker biedt! Volksonderwijs. Door de afdeelingen „Helder" van het Ned. Onderwijzers-Genootschap en den Bond van Ned. Onderwijzers was op Vrijdagavond1 li. in het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat, een-vergadering uitgeschreven van1 voorstan ders van het openbaar lager 'Onderwijs. Als spreker trad op de heer Groenewout, Jour nalist, óón der propagandisten van de Ver. „Volksonderwijs", met als onderwerp: Sa menwerking tussdhen school en huis. 'De opkomst was allesbehalve sehitterënd te noemen, ten deele toe te schrijven aan de vergadering van den Protestantenbondtege lijkertijd in de Nieuwe Kerk gehouden. Na het woord- verkregen te hebben, begint spre ker met een kleine voorrede. Met gemengde gevoelens, zoo zeide hij, trad hij voor de ver gadering op. Gemengd, omdat hij een tjok volle zaal verwacht had, zooais hjj iin Den Helder aantrof, toen hij eenige maanden ge leden het woord had gevoerd op uitnoodiging van het Dep. Helder van de Mjj. tot Nut van 't Algemeen. Niettemin hoopte hij, dat deze avond vrucht zou afwerpen, gedachtig aan Huygens' puntdicht: „Een kleine hamer, met kracht gedreven, heeft meer macht, dan een zware, die op het ijzer wordt gelegd." Op boeiende, geestige wijze hield de heer Gr. daarna zijn rede. Hjj legde er den nadruk op, dat, nu van alle kanten -getracht wordt de openbare soh-ool te ontvolken,' door oprich ting. van verschillende bijzondere scholen, het voor haar voorstanders een dringende eisch is, zich krachtig aaneen te sluiten. Met verschillende voorbeelden lichtte hij zijn rede toe. Hij wees er op, dat de Vereeniging „Volksonderwijs" niet alleen voor het behoud der openbare schooi strijdt, maar waar moge lijk, alle krachten aanwendt om op onder wijsgebied verbetering uitgevoerd te krijgen. Op geestige wijlze duidde hij aan, hoezeer het gewenscht is, dat tussehen ouders en onder wijzers de noodige samenwerking bestaat. Wat het buis niet geeft, geeft de school, en wat de school niet kan geven, wordt in het huisgezin aangevuld. Wat de opvoeding der jeugd betreft, beboeren 'beide elkander te steunen. Bij 't slot zijner rede wekte spreker zijn toehoorders op, zich aan te sluiten bij de Ver. „Volksonderwijs". In de pauze werd gelegenheid gegeven zich als lid aan te melden. Bijna alle aanwezigen maakten hiervan gebruik. Daarna beant woordde spr. eenige hem 'gestelde vragen. Te ruim 11 uur ging de vergadering uiteen. Als gevolg van deze vergadering is hier ter plaatse eene afdeeling van „Volksonder wijs" opgericht, waarvan de namen der be stuursleden binnenkort zullen worden ge publiceerd. Muziekuitvoering Doopsgezinde Kerk. ■Met een enkel woord vestigen wij de aan dacht op de muziekuitvoering in de Doops gezinde Kerk, op Vrijdag 18 November a.s.. ten bate van de armen dier gemeente, waarbij behalve de heer Joh. Pala zal medewerken Mej. Marthy Veenhuizen, concert-zangeres te Groningen, in bet Held. Predikbeurtenbiad abusievelijk genoemd Mej. Veenhoven. Mej. V-, die meermalen met veel succes optrad bij het Marine-concert, zingt o. a. lie deren van Strauss, Berger, Bratomls, Franz, Kuiler en Renines. De heer Pala speelt nummers van Godart, Mattheson en Martine Kreisier. Leger des Heils. De 'zwarte 'Heilsofficieren en isoldaten, (dertien in aantal), die morgenavond een bij zondere bijeenkomst zullen, hebben in de Nieuwe Kerk, Weststraat, zullen morgen (Woensdag) in' Helder arriveeren met den trein van 6.06. Ze zullen worden afgehaald door het Muziekkorps van het Leger des Heils, waarna' wordt gemarcheerd door de Keizerstraat naar de Legerzaa! op de Spoor- gracht. De Nieuwe Kerk zal open zijn om 7 uur. Nog een klein aantal kaarten 1.is ver krijgbaar ibij de officieren, Spoorgracht 38. Trawler gestrand. Vermoedelijk tengevolge van den mist geraakte Zondagavond de Duitsfehe stoom trawler „Marie", SjO. 470, 2 palen bezuiden Egmond aian den grond. Het schip iwerd vlot gesleept door. de isleepboóten „Cycloop" en „Simson" en te IJmuiden binnengebracht. De sleepboot „Zeeland"; die van 'hieruit ter assistentie vertrokken was, behoefd© geen hulp te verleenen. BINNENLAND. Het perfide Comité. Het .„Handelsblad" schrijft: Wij ontvingen twee briefkaarten, uitge geven door het „Comité de Politique Natio nal" te Brussel, het beruchte. Het zijn pro- paganda-kaarten van het comité dat ageert voor een grooter België ten koste van Ne derland, Duitschland en Luxemburg. Er zijn er twee, een Fr arische en een Vlaamsche. Wij vermoeden niet, dat het de bedoeling is de twee tegelijk te verspreiden, want dan zou het comité zich met zijn perfiditeit al zeer in de kaart laten kijken. Of is het zoo dom, dat het anderen voor te dom houdt om het verschil in de twee kaarten te bemerken! Daar is al dadelijk het opschrift. Voor zijn Franschsprekende landgenooten' zet het naast het kaartje, dat het grootste deel der prentbriefkaart beslaat: Beiges! Pour que la Belgique soit fort© et prospère, II faut: Un Escaut libre jusqualè la mar, Un Limbourg libéré, Une influence beige «n Rhénanie, Un Luxembourg affranchi de toute ingé- rence étrangère. Pour faire triompher oe programme: 11 faut adhérer au Comité de Politique Nationale Ru© Zinner, 4, Bruxellea Hetgeen vertaald luidt: Belgen! Voor een sterk en welvarend België is het noodig te bezitten een Schelde, die tot aan zee vrij is; een bevrijd Limburg; Belgische invloed in het Rijnland; een Luxemburg dat vrij is van elke vreemde inmenging. Om dit programma te verwezenlijken trede men toe tot het Comité van Nationale Politiek, Rue Zinner 4, Brussel. Voor zijn VlaamSchgezinde landgenooten komt het niet zoo voor zijn bedoelingen uit; dezen krijgen alleen te lezen: Belgen! Indien gij nlal wilt dat de inval van 1914 «n d© bloedige opofferingen van onze sol daten zich hernieuwen(, zendt dan onmiddel lijk uwe bijtreding aan het Comiteit voor Na tionale Politiek, Zlnnerwtraat 4 Brussel. Maar ook de kaartjes zijn niet hetzelfde. Heelemaal begrijpen we de reden van de verschillen! niet misschien zijn wij te naïef om alle perfiditeit van deze Belgische heeren te doorzien. Maar wij begrijpen toch wel dat op de kaarten voor Vlaanderen be stemd eer Luxemburg mag worden omhaald door de groene lijn, die de door het comité gewenscht© Belgische invloedsfeer aangeeft, dan op de Fransche, die allicht naar Luxem burg ook dwalen. Op de Vlaamsche wordt heel 'Zeeuwsch-Vlaanderen, de Schelde en eeni groot deel van Nederlandsch-Limburg, tot Venlo ongeveer, binnen de Belgische in vloedsfeer getrokken; deze bereikt bij Duis burg den Rijn; óp het Fransche kaartje is alleen een Belgische invloedsfeer in Rijnland aangegeven, omvattende een breed© strook ten oosten van de Rijn en) verder begrensd door den Moezel en de tegenwoordige Bel gische en Nederlandsche grenzen; ons terri toir en Luxemburg'is er buiten gehouden. Er zijn meer verschillen, waarop wij niet zullen ingaan. Maar wat een tuig, deze Belgen! Herstelling van stormschade aan boomen. De dienst der Gemeentewerken te Rotter dam is weder begonnen met het rechtzetten van verschillende boomen, die Zondag 6 Nov. j.'L zijn omgewaaid. De 'gunstige resultaten, verkregen na den storm van October 1911, waarbij alle overeind geplaatste boomen, waaronder verschillende zware, behoorlijk zijn aangegroeid, doen verwachten, dat ook thans een belangrijk aantal zal behouden kunnen blijven. /De boomen worden door mid del van een heistelling in den rechten stand teruggebracht en met draden stevig vastge zet, terwijl van te voren hef bij het omwaaien ontstane gat wordt verwijd en van mest en aarde wordt voorzien. Uit het mijnbedrijf. „De Tel." meldt uit Heerlen, dat bij de directies van de Staats- en Boimaniaie mijden in Limburg het voornemen bestaat om de in komsten der mijnwerkers met 1 Januari we derom met ten minste 10 pot. -te verminderen, zulks in verband met de slechte resultaten, die het Limburgsdhe mijhJbedrij! in de laatste maanden heeft opgeleverd. Drie mijnwerker* ontslagen. Bij de Domaniale mijnen izijn een drietal arbeiders ontslagen, die tijdens de staking voormannen van de stakers waren. Daar ver moed wordt, dat hier rancune-maatregelen in het spel zijn, is door de organisaties een onderhoud aangevraagd imet d© Domaniale mijndirectie. Uit het Hotelbedrtff. „De Nieuwe Gt.'" meldt, 'dat haar bij een onderzoek is gebleken, dat het hotelbedrijf in Den Haag niet alleen van een izoodanigen omvang is, dat er van gebrek aan ruimte in normale 'omstandigheden hoegenaamd- -geen vrees behoeft te bestaan, maar dat zelfs de toestand op het ©ogenblik zoodanig is, dat een ernstige crisis schier onvermijdelijk mag worden geacht. De secretaris der afdeeling Den Haag van de „Horecaf", de heer Van Hanja, verzekerde haar, dat de toestand in het hotelbedrijf zeer ernstig is. De slapte is algemeen, en men zal niet verwonderd mogen zijn, ais binnenkomt de hotels een- groot gedeelte van de p-erso- neelen /zuilen moeten ontslaan. De Rijkskrankzinnigengestichten. De regeering moet van plan zij/n van de 3 Rijkskrankzinnigengestidhten Eindhoven, Grave, M-ede/mblik, minstens een (Grave of Medemblik) zoo mogelijk op te heffen. Voorloop'ig zal het nieuwe Rijlksgestioht bij Eindhoven, alle Rijkspatiënten niet kun nen bevatten. Door sluiting der andere Rijks- gestichten zal een zeer aanzienlijke bezuini ging op de 'exploitatiekosten -der verpleging dezer patiënten kunnen worden verkregen. („R. Nieuwsbl."). Tegen den oorlog. Een 60-tal predikanten, artsen, juristen, ingenieurs, leeraren en leeraressen, -oud- leden van den Vrijizinnig-Ohristelijken Stu denten-Bond, hebben de volgende verklaring opgesteld: „van oordeel, dat, zéker in onzen tijd en voortaan, oorlog een onzedelijk en ondeug delijk middel is ter beslechting van geschil len tussehen staten, betuigen hun instemming met den wenisdh van prof. Van Vollenho-ven, neergelegd in zijn -Gids-artikel Ontwapening van 'October j.1., dat de volksvertegenwoordiging in do Grondwet een artikel opneemt, van -deze strekking: „Het Nederlandsche wolk verklaart geen oorlog", -hopen, dat dit artikel een appèl moge zijn op het geweten van ieder, landgenoot en bui tenlander, en een 'aansporing om zooveel mo gelijk mede te werken tot het wekken van een vrede-lievenden en tegelijk oorlogs-vijandi- gen geest. GroenendaaL Herman Groenendaal, di© thans in de Mi litaire gevangenis in Den Haag vertoeft, neemt, naar het „Vaderl." meldt, sinds gister morgen op de natuurlijke wijze voedsel tot zich. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeelingen van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loopen week, eindigende 11 Nov. in Neder land uitgesproken 53 faillissementen tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vo rige jaar. Vato 1 Januari tot en met 11 Nov. 1921 1826 faillissementen' tegenover 1176 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. Verduistering van 500,000. Naar aanleiding van de aanklacht, door mr. F. A. Kokosky ingediend tegen mr. F. A. van Hall, president-commissaris van het Pa leis voor Volksvlijt, wegens vermoedelijke verduistering van 500.000, i® een uitgebreid onderzoek door de justitie ingesteld, onder leiding van den «ubstituut-officler van jus titie, mr. J.' A. van Thiiel. Zaterdagmorgen is een huiszoeking gedaan door justiti© en po litie bij mr. Van Hall in het Paleis voor V olksvlijt. Een aantal boeken i» in beslag genomen. Na.afloop van d© huiszoeking is Zaterdag middag de 83-jarige mr. F. A. van Hall over gebracht naar het -Huis van Bewaring. Verduistering? -De firma in de St. Luciënsteeg te Amster dam, die aangifte heeft gedaan, dat een boek houder te haren nadeële vermoedelijk een groot bedrag heeft verduisterd, deelt mede, dat de boekhouder een 'schuldbekentenis heeft geteekencL, waarin hij verklaart f 10.000 schuldig t© zijn wegens verduisterde gelden. Een gedeelte van dit /bedrag heeft hij reeds teruggegeven. Diefstal van 20,000. Ongeveer trwee rweken geleden heeft in het perceel Poimpstationisweg 3, Den Haag, be woond door de familie Handel, een belang rijke diefstal plaats gevonden. In het geheel werd vermist vooreen waarde van ongeveer 20.000, waarbij 3000 aan contanten, een paarlen collier ter waarde van ongeveer 10.000 en een groot aantal sieraden. Aanvankelijk verkeerde de politie omtrent de daders van dezen .diefstal in het duister. Maar Vrijdagnacht heeft zij 'gearresteerd de 24-jarige dienstbode M. C. J. van der H., in wonende in 'het genoemde perceel, en haar beminde, den 29-jarigeni P. J. van N„ portier van het gemeentelijk ziekenhuis aan het Slijk- eimde in Den Haag. Tevens mocht het geluk ken, de vermiste voorwerpen terug te vinden, het grootste -gedeelte van de buit werd- ge vonden in de woning van Van N. aan d© Vaii- lantlaan. De vluchteling gearresteerd. De Duitscher, die was gearresteerd- in ver band met den diefstal van 75.000 uit het s.s. „Limburgia" en die dezer dagen kans zag uit de -wachtkamer van het politiebureau Kat tenburg te ontsnappen, is Vrijdagnacht op nieuw -geknipt. De politie vermoedde, dat de vluchteling niet ver weg kon izijln en zij' blijkt juist te hebben gezien'. Omstreeks midder nacht ontwaardden een paar paitrouilleerende agenten Ewen op een tram. Blijkbaar wilde hij pogen van Kattenburg weg te komen. Dit is echter niet gelukt en weldra zat hij Op nieuw in de cel van het politiebureau. Da StL Ellzabethsvloed. 72 dorpen, welke aan Dordrecht grensden, zq'n toen door het water verwoest. Valscha Nederlandsche bankbiljetten üt Duitschland. Men meldt uit Berlijn: Sinds gerudmen tijd werden in verschil lende Duitsoh© steden valsche Nederlandsche bankbiljetten van 25 en 60 'gulden in omloop gebracht. De Nederlandisch© Bank stuurde daarom den inspecteur van politie Broekhof! naar Duitschland, teneinde tier plaatse een onderzoek in te stellen. De heer Broekhof! stelde zich in verbinding met de directie van de Deutsche Reichsbank en de Berlijnsche politie-autoriteiten. Men deelde hem mede, dat men reeds ©en bepaald spoor volgde. Enkel© dagen later werd inderdaad de werk plaats der valsche munters ontdekt. Tevens werden de valsche munters zelf, gedeeltelijk te Berlijn en gedeeltelijk te Darmen, gearres teerd. Het bleek toen, dat men m-et bekende valsche munters te doen had. Het gezelschap had ook valsche Russische bantobilletten, zoo genaamde Kerenisky- en Doemalbankbiletten uitgegeven. In het geheel zijin 16 personen gevangen. Drievoudige Inbraak, Vrijdagnacht heeft in Den Haag voor het eerst sedert ongeveer vijf maanden weer eens een inbraak plaats gehad, welke blijkt door /beruchte personen te zijn gepleegd, ge zien tenminste de brutaliteit, waarmee de daders zich toegang hebben verschaft tot de perceelen Hooftskade 195 tot en met 198, wiaarin resp. zijin 'gevestigd- de likeurstokerij ,JDe Ooievaar", firma W. F. G. L. Spaan, de chocolaterie F. Nonmann en de houthandel der firma J. Sprey, ah© met hybehoorende W'oonhuizen. Nadat zij zich op nog onbekende wijze toe gang hadden verschaft tot het kantoor der firma Spaan, hebben de daders niets meer kunnen bemachtigen dan een houten doosje met 3.'aan postzegels. Wel hebben zij de sterke brandkast aan de achterzijde openge hakt, doch zonder succes, want de firma S/pa-an heeft reedis meermalen leergeld- be taald {het is nJ. d© 5e maal, dat er in de likeurstokerij' ds ingebroken I) en brengt haar kasgelden en dingen van waarde dagelijks naar de- bank. Met hun schrale vangst hebben de dieven zich toegang verschaft, vermoedelijk over het dak, tot het aain de N. V. voorheen Nor- mann behoorende perceel, waar zij al even zeer achter het net visehten; zij hebben in genoemd huis wel eenige schade aangericht aan de kasten en het schrijfbureau, maar ont vreemdden geen dingen van waarde. Wel namen zij eeniige handschoenen mee, welke werden teruggevonden bij de firma Sprey. Zij hebben zidh daarna over de daken (een tocht, -die hij dag reeds levensgevaarlijk is), naar het magazijn van den houthandel bege ven, waar de jongste storm een der dakramen onbruikbaar had gemaakt, izoodat z'ij zich ge makkelijk toegang konden verschaffen. Naar men vermoedt, hébben zij toen eerst een tweetal rijwielen, die achter in het magazijn stonden, bij de deur klaar gezet en vervol gens den sleutel van het kantoortje uit de lade van den /magazijnwachter gehaald, waar door zij toegang tot het kantoortje verkregen. Hier hebben /zij' de laden van een schrijf bureau- opengebroken en eenige deurtjes ge forceerd. Er was echter niets te vinden, zoo dat zij de mogelijkheid, om de zware, inge bouwde' Lips-brandkast te foroeeren, als eenige kans overhielden. Hiertoe zijn de in brekers echter niet overgegaan, doch zij heb ben met een -tweetal in het kantoor liggende schroevendraaiers het slot geforceerd van de veibindingsdeur tussehen het bovenhuis en d© magazijnen, om zoodoend© het woonhuis te bereiken. Eenige schroeven, waarmee die deur nog bovendien gesloten was, hebben zy ©veneen* verwijderd. Nadat zij de eerste étage hadden bereikt, is hun eerste gang geweest naar de huiska mer, waar zij het spaarpotje van het kind meenamen, dat later heneden werd terugge vonden. Verschillende doosjes, waar nog wel een gezamenlijke waarde van '500 aan bank papier in was, hebben zij onaangeroerd ge laten, hetgeen vermoedelijk in verband staat met het feit, dat de 'heer Sprey omstreeks halftwe© 's nachts de slaapkamer even heeft verlaten. Er wordt n.1. verondersteld, dat de daders omstreeks dien tijd aan het werk zijn ge weest en dus door het ontwaken van den be woner in hun werk zouden zijn gestoord. Als bet meest brutale staaltje moet echter wel worden beschouwd, dat de dieven twee maal in de slaapkamer van den heer Sprey en zijn vrouw zijn geweest, waar zij de klie ren van eerstgenoemde hebben medegenomen en daardoor in de .gelegenheid waren, alles in het kantoor, huis en magazijn te ontstol, ten. Het openen van de brandkast was toen natuurlijk het minst moeilijke en zonder ©eni gen arbeid hebben zij zich daarop dan ook meester gemaakt van een- deel van het aan wezige geld-. Met juistheid kan nog niet worden mede gedeeld, hoe groot de vermiste som is, doch naar /schatting moet het meer dan 3000 zijn. Na het ledigen van de brandkast zijn de da- ders vermoedelijk heengegaan, met achter lating van de heide rijwielen. Als treffend staaltje van de brutaliteit der be-ide heeren mag worden vermeld, dat zij bij de firma Spaan in den hoek van 'het kantoor tje kalm een glaasje jenever hebben gedron ken, terwijl zij tevenig den sigarenvoorraad nog nauwkeurig onderzochten. De bomaanslag ln Den Haag. Zooals reeds werd gemeld, zijn in verband met den verleden week Maandag tegen de woning van het lid van den krijgsraad, ma joor Verspyck, aan het Frankenslag te 's-Gravenhage, gepleegden bomaanslag, be- 'baiv© de 24-jarige Amsterdamische anarchist J. de Haas, ook door de justitie -en politie aangehouden d© 23-jarige student in de let teren L. van der Linde, wonende aan den Erarikenislag, de bij' dezen tijdelijk inwonende 30-jarige monteur P. A. Kooyman en de 20- jarige eiectricien O. A. Eekhof. Zooals men weet, heeft De Haas voor den hoofdcommissaris van politie, den heer Van, 't Sant, bekend den aanslag te hebben ge pleegd en voor zijn daad de volle verantwoor delijkheid te willen dragen. De drie anders aangehoudenen evenwel ontkenden, hij het verhoor na hunne arrestatie, iets met de zaak te hébben uit te staan. Politie en justitie daarentegen meenden, dat zij wel degelijk bij den aanslag 'betrokken waren en na herhaalde ondervragingen hebben de drie genoemde personen dan ook een bekentenis afgelegd. Omtrent de toedracht der zaak kunnen wij thans mog het volgende mededeel en: Op Vrijdag 4 November jJ., den dag, waar op Herman Groenendaal voor den Krijgsraad terecht stond, is ten huize van Vain der Lind© door de vier aangehoudenen het plan van den aanslag tegen het huis van den heer Ver spyck 'beraamd. In gemeen overleg hebben zij daarbij den dag uitgekozen, waarop -de daad zou worden gepleegd. De Haas /zou voor dat doel uit Amsterdam naar Den Haag komen. Op een afgesproken plaats is het viertal 's Maandagsavonds daarop bij elkaar geko men m-et de bom, welke ten huize van Van der Linden (die reserve-officier is), was ge maakt. In de nabijheid van het Frankenslag heeft het viertal zich' gesplitst. Twee hunner hebben zich naar het huis van den heer Ver spyck begeven en hebben een roostertje onder de ramen stukgestooten. De twee an dere co'tpplotgenooten hebben toen de bom in de gemaakte opening geduwd. Aan het feit, dat zij de bom niet ver genoeg naar bin nen hebben kunnen dringen, wordt toege schreven, 'dat de explosie niet een nog gewel diger uitwerking had dan izij' heeft gehad. Nadat de bom eenimaal was geplaatst, is d© lont aangestoken en verspreidde zich het viertal. De Haas keerde aanstonds naar Am sterdam terug met het bekende gevolg, dat hij bij aankomst aldaar direct werd gearres teerd. De aangehoudene Van der Linden' 'be gaf zich naar zijn dicht in de nabijheid van het Frankenslag gelegen woning. Nauwelijks was hij op zijn kamer, of de slag van de ont ploffing dreunde. Van der Linden keek uit het raam en moet nog daarbij gezegd, hebben: „Er is zeker een ongeluk gebeurd1. Ik ga een» kijken." Inderdaad Is hij daarop nog tot twéémaal toe de straat opgegaan en heeft daarbij' op d© plaats van den aanslag staande tussehen den hoofdcommissaris den heer Van 't Sant ©n den ondercomlmandant van de brandweer, den heer Spoelstrai, naar de aan het huis van den heer Verspyck aangerichte schade staan te kijken. Bezuiniging. Een man had zich aangemeld om op den lOen dezer te Assen examen te doen voor voorgeoefendheid, art. 70 Militiewet, meldt het „&ron. Dgbl."'. Hiervoor moesten naar Assen' reizen: één kapitein uit Utrecht, één luitenant uit Doeéburg en één luitenant uit 'Kampen, terwijl van het garnizoen Assen voor dit examen beisohikbaar /werden gesteld: één officier van gezondheid, één luitenant en twee soldateni De man, die dit examen zou doen, liet zich echter niet zien. Zware brand. Zaterdagmorgen halllzes is ibrand ontdekt in de 'uitgebreide ikleedingm'agazijn'en en werkplaats van de firma gebrs. Bervoets te Zwolle. Vrijdagavond kwart vóór 8 had de controleur, /belast met het inspecteeren van het gebouw, wanneer dat door het personeel verlaten is, niets bemerkt. De brand is in het achtergedeelte ontstaan en verplaatste zich, gevoed door de licht brandbare stoffen, snel naar voren, waar de ruiten in de talrijke ra men Van het vier verdiepingen hooge gebouw sprongen. Ruim 6 uur stortte de 25 meter lange en 7 meter breede lichtlkoker, die de magazijnen verlichtte, naar 'beneden. Kwart vóór 7 viel de voorgevel, waardoor het gevaar voor uitbreiding geweken was. De oorzaak van den brand is ombekend. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke 'schade. Het groot© ge bouw was 3 Maart j.1. in gebruik geniomeru Volharding en luxe. Dertig 5aren lang hebben de kweeken» Armstrong en Grown er aan besteed om een witt© orchidee met gele teekening te krijgen. Het is hun volkomen getokt.Voor 500 guinjesf i* voortaan d© Odontoglossum Armstrongii t« krijgen. De West-Indische Zangers. Den 18en dezer is het 500 jaar geleden, dat de St. Elizabethsvloed al het land tus sehen de Merwede en de dijken ten Zuiden der Binnen-Maas, tussehen de Maas en den Westelijken Maasdam, verzwolg en zoo den Biesbosch deed ontstaan, herinnert het „Vad.". Het water stond aan alle kanten voor de poorten van Dordrecht en zoover het oog reikte, zag men van die stad uit een zee, opgejaagd door den Noordwester storm om streeks middernacht b\j hoogtij, zonder spring vloed, zes dagen voor nieuwe maan.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5