maakt de „WeétrnmBter Ga zette", welke on gerustheid en teleurstelling uitspreekt over het voorstel tot jiaarfijksche vervanging van oorlogsschepen, teneinde de pantserplaat- fahrieken te redden. Het bllad is van meening, dat hiermee aan een essentieel beginsel van het Amerikaansch voorstel den bodem inge slagen wordt. Het zou het 'beste voor de we reld zijn, indien de speciale pantserplaatfa- brieken in de tien jaar vacantie aan verval (werden overgelaten, zoodat het aan het einde wan het deoenhlium de moeite niet waard was, ze te herstellen. Zelfs indien dat gebeurt, zal Engeland in 1928 niet ito het nadeel bij Ame rika en Jalpan zijn. Het bliad is van nieenlng, dat de aanvaarding van Ealfour's voorstel het levendig houden van naijver zou ibeteekenen, waarvan de ibasis dan alleen verschoven zou worden van de kwantiteit naar de. kwaliteit van de schepen. I De dulkbooten. De Engelsche bladen hechten bijzondere waarde aan zijn denkbeld dat de scheeps, ruimte aan duikbooten vooral groote duik. booten voor aanvallende oorlogvoering nog verder ingekrompen zou kunnen worden Balfour legde er nadruk op dat het een kwestie was voor bestudeering door de tech nische raadslieden, maar op bet eerste ge zicht, zoo zeide bij, zijn de Britscbe deskun digen geneigd'om te meenen, dat aan duik booten een te groote tonnemaat is toegestaan. De duikbooten zijn een wapen, waarvan zeer gemakkelijk misbruik kan gemaakt worden, gelijk in den jongsten oorlog inderdaad het geval is geweest. Als verdedigingswapen zijn zij echter, zoo vervolgde Balfour, zwak en ik weet niet, of het eigenlijk niet wenschelijk zou zijn ze af te schaffen, indien dit mogelijk ware. Maar de tonnemaat aan duikbooten, die het Amerikaansche voorstel toestaat, is veel grooter dan eenige natie ervan bezit en het is wel de moeite waard te overwegen, of het, behalve beperking van de tonnemaat, niet wenschelijk zou zijn het bouwen van die groo te groote duikbooten geheel te verbieden, welke niet bestemd zijn voor verdediging, maar wier heele doel een aanval is en wel een aanval van een soort, die beschaafde vol ken met afschuw beschouwen. De correspondent van de Daily Telegraph te Washington zegt, dat in Britsche marine kringen zeer sterk de overtuiging heerscht en dat die in eenige andere kampen ge deeld wordt dat duikbooten een zeer onge- wenscht wapen ter zee zijn, in strijd met de beginselen van menschelijke oorlogvoering, en dat, zoo men hun bestaan veroorlooft, het gebruik ervan door de mogendheden aan banden gelegd moet worden. Naar aanleiding van de neiging der Brit sche regeering tot afschaffing der onder zeeërs, zegt de „(Manchester Guardian": Dit is wellicht een van de dingen, waarover de openbare meening der naties dient te worden geraadpleegd, warit de onderzeeër is een zeer moeilijk ding om te controleeren. Het is als ongedierte en kan in het geheim worden ver vaardigd. De op'enlbare meening van iedere natie is moedig om er mee af te rekenen. Dit Japan. Tokio, 15 November. De bladen zijn ver rast, doch keuren, eenstemmig H;>hes' voor stel tot 'beperking van de vloot goed en spre ken hun bewondering uit voor den moed en de vastberadenheid van de Vereenigde Sta ten en wekken Japan op om evenveel' moed te toornen en de voorstellen van Hughes te aanvaarden. TakahJasji, de nieuwe minister president, heeft ih een onderhoud met Reu- ter's oorrespondent verklaard, dat de last der wapening de vloek van onzen tijd was. Niets zou in Japan met meer bijval ontvangen wor den dan een verlichting daarvan in weder- zdjdsch overleg tuSsöhen de volken, gegrond vest op gelijkheid en eerlijkheid. Hij ver trouwde, dat de Conferentie een nieuw tijd- perk zou inluiden van vrede en goeden wil, door de oorzaken van de noodlottige achter docht zo aal niet op te heffen, dan toch te verminderen. Harding verdient deni dank der menschheid voor vele generaties in de toe komst. Voor Japan is de opheffing van het Britsch- Japansche verbond natuurlijk een zware slag. Dit komt wel uit, in hetgeen de „Asahi", een groot 'Onafhankelijk blad, over het voorstel tot een oontferentie schreef. Hierbij merkte het op: „Het voorstel tot de conferentie kwam als een 'donderslag uit heldere lucht. Van het verbond is mu zelfs geen schaduw meer over en de vermindering der bewapeningen schijnt op dien achtergrond te zijn gedrongen. Het was een vooruit beraamd plan. Gr.-Brittanniö, Frankrijk en Italië schijnen reeds 'toegestemd te hebben en Japan wordt aldus bedreigd, in een positie van afzondering te geraken. De vraag of ln werkelijkheid Gr.-BHttaninië en Amerika achter het plan zit, la van onderge schikt belang tegenover de noodzakelijkheid, dat Japan vast 'beraden en ten volle zijn maat regelen neme". De meening van den paus. Rome, 15 November. De „Oorrière d'Ita- 11a" zegt, dat de paus van meening is, dat de ontwapening moet samengaan met de ver plichte soheidsrechtspraak. Het land, dat deze niet zou willen aanvaarden, zou aan een boy cot onderworpen moeten worden. De paus was réeds ln 1917 van die meening en begroet het initiatief van Harding tot de conferentie van Washington met lof. De vergadering van Woensdag. Woensdag he^ft de conferentie vergaderd met g sloten .e ren. als ooimmiss'e voor de vraagstukken va.i d-n dtllrnOceaan en hiet Verre Oosten. De Ohitneeshe gezant drong ban op het behoud va. de territoriale •on schendbaarheid en de politieke en admini stratieve onafhankelijkheid van' Oiiina en dat alle beperkingen van zijin vrijheid van han delen op het gebied van de politiek, d" recht spraak en de administratie zullen worden uit dien iweg geruimd, öhinai stemt er op zijn beurt in toe, niets van zijn grondgebied aan een vreemde mogendheid te vervreemden. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat deze voorstellen den moreelen steun van de Ame rikaansche afvaardiging hebben. De Int. Arbeldersconferentie. Genève, 15 Nov. De conferentie heeft be sloten dat de uitzondering, door de arbeids- conferentie te Washington van 1919 ten gun ste van de verwoeste gebieden toegelaten op de regeling van den nachtarbeid van kinde ren van 14 en 16 jaar, op 81 Dec. 1923 za eindigen. Vandaag is de conferentie begonnen me'; de behandeling van het hoogst belangrijke vraagstuk der verdeeling van grondstoffen over de wereld. Zij heeft verder verscheidene aanbevelin gen opgesteld omtrent den landbouw, t. w. Ie over nachtarbeid van vrouwen; 2e over nachtarbeid van kinderen; 8e over bescher ming van vrouwen voor en na bevalling; 4e nopens de behuizing van landarbeiders. DUITSCHLAND. De Credietactie. De zitting van het Duitsche rijkskabinet, de aan de credietactie was gewijd, is Maan dagavond 6 uur begonnen heeft tot onge veer 8 uur geduurd. Men heeft in het alge meen het vraagstuk van het herstel behan deld. Men heeft onderzocht op welke wijze het mogelijk zou zijn de sommen bijeen te brengen, die op 15 'Januari aan de entente zullen moeten worden betaald. Het staat vrij wel vast, dat deze sommen slechts met de hulp van een crediet kunnen worden bijeen gebracht. De vraag is slechts of men dit cre diet elders zal kunnen nemen of dat men het slechts van de industrieelen zal kunnen ver krijgen. De ministers hebben ook het vraag stuk onder de oogen gezien of er mogelijk heid zou bestaan uitstel van betaling te ver krijgen. Besluiten zijn in de kabinetszitting niet genomen. De voorwaarden der industrie zouden Woensdagmiddag in een nieuwe kabinetszit- ding, die om half vijf zou beginnen nader wor den besproken. Dat bet kabinet deze voor stellen, zooals zij thans zijn, van de hand za" wijzen is, naar bekend is, nagenoeg zeker. In de laatste dagen heeft de Duitsche in dustrie opnieuw zich met de agrariërs in ver binding gesteld. Bsprekingen met vertegen woordigers van den handel en van bet bank wezen zullen in den loop van deze week vol gen. Besprekingen van de industrie met de vakvereenigingen zijn reeds vroeger aange kondigd. De vakvereenigingen en de kredietactie. Berlijn, 17 November. De Algemeene Duitsche Bond' van vakvereenigingen heeft mlet de Af'a Boinid. tielgën de voorwaarden -van de industrie terzake van de credieten een minimum-program bij de rijksregoering in gediend. Dit bevat de volgende voorwaarden: 1. Aandeel van het rijk in de zakelijke waarden. De maatschappijen op aandeelen moeten 25 van hluu aa'ndeeJJen'ka p iitaal aan het rijk afstaan. De kleinere ondernemingen en de landbouw moeten even hoog belast wor den en wel zoodanig dat de vermindering van de koopkracht van het geld in de belas ting wordt uitgedrukt. 2. Socialisatie van- de mijnen. 3. Hervorming van de verkeetrtsonidieme- mimgen door ze te bevrijden van de bureau- oratie en ze te sociaflalseeren. 4. Betere controle van den handel naar het buitenland. 5. Beperking van den invoer. 6. Verhooging van de uitvoerrechten. 7- Inning van het rijksnoodoffer. 8. Onmiddellijke inning van de belastin gen diie .reedis bestaan, in het bijzonder van de rijksinkomstenbelasting. Dit moet aldus ge schieden dat de belastingplichtige voor zich zelf een aanslagbiljet maakt en vrijwillig het bedrag aan den belastingambtenaar brengt. Mocht dit bedrag dan meer dan 25 pot. min der zijn dan hetgeen zij werkelijk verplicht blijken te betalen, dan zal de rest worden verhoogd met 5 pet 9. Hooger belasting van de winat uit spe culatie in deviezen of effecten. 10. Controle van de monopolies. Berlijn, 16 Nov. Nijverheidskringen ver klaren, dat van de onderhandelingen rniet de vakvereenigingen op dien grondslag van 'bo venstaand' mmimium-progtriam geen sprake k'an zijta. De Deutschq Werke. De niota der rijksregeering aan de militaire Entente-commissie van toezicht omtrent de Deutsche Werke luidt: De voormalige werk plaatsen van leger en vloot zijn kort na het uitbreken der revolutie aan een volkomen reorganisatie onderwierpen. Het béheer der bedrijven ,we.rt3) aan een oentrale leiding over gedragen, die tot taak had geordende toe standen te scheppen en de fabrieken onver wijld) voor vredesarbedd in te nichten. Om verschillende redenen 'werd hiervoor de vorm van een parttoulier-ekooomiiscihe onderne ming gekozen. Do reorganisatie was reeds gebeurd toen de vredesvoorwaarden bekend werden. Reeds voordien haddon dus de vroe gere „irijksfabrleken" opgehouden, fabrieken van legergoederen in den iziln van het vredes verdrag te zijn. Ten einde echter volkomen zeker te zijn, dat niet op grond' van het be- trokkon art. tot sluiting der fabrieken zou worden overgegaan ('welke sluiting het be staan van vele duizenden arbeiders zou heb- bon vernietigd') werd tot den Gezantenraad het verzoek gericht, het voortbestaan der 'be drijven goed te keuren. De Gezantenraad gaf' bij nota van 10 Febr. 1920 aan dit verzoek gevolg, op voorwaarde van algeheel© reorga nisatie voor vredesarbei'd. Hij stelde verder geenerlei eischen over den aard van de voort brengselen. De door den Gezantenraad gestelde voor waarde ;s sedert dien in vollen omvang ver vuld,. Met zeer groote kosten is deze reorga nisatie tot stand gebracht en van het gekozen fabrieks-program is de militaire Entente- oomm ssie en 'haar subcommissies op de hoogte gehouden. De reorganisatie heeft zelfs onder haar oogen en haar dagelijksch toe- tioht plaats gehad. Uwe commissie is blijkbaar tot dusver ook van oordeel geweest, diat de voorwaarden van den Gezantenraad stipt zijn nagekomen en zij heeft tot onlangs geen enkel bezwaar ge maakt. Aan het slot van haar nota zegt de regee- ri -ig verzet te moeten aanteekenen, omdat de nieuwe eischender commissie nie); alleen ongewettigd zijn, maar ook kunnen leiden tot, de grootste crust in breede kringen van het D t/sebe volk en het hepotel van hef Duitsche economische leven ernstig nadeel kunnen toebrengen. Over het onderhoud van den arbeidersraad der Deutsche Werke irnet generaal Noliet, meldt de draadiooze dienst te Bei lijn: De bedrijfsraad verlangde 'namens de Duitsche arbeidersklasse intrekking van de nota's der militaire Entent,"commissie, die het bestaan van het- 'bedrijf Vdrmgm. D» arbeiders vin den deze nota's chioareus en onjuist, temeer daar zij er zelf voor zorgen, dlat er niet meer oorlogstuig wordt vervaardigd dan het vre desverdrag aan DuitscMand toestaat. De arbeiders zouden zich, met alle hun ten dien st© staande middelen, tegen de voorgenomen Fransch© maatregelen verzetten en de inter nationale organisaties tot solidiair-verklaring met dat verzet opwekken. Tijdens het onderhoud! heeft het vakveree, nigingsoomité de Deutsche Werke t© Span, dau bezocht en nadien verklaard, dat het onvoorwaardelijk de leiders der arbeiders zal steunen. Op zoek naar wapens. E©n ongehoord© gewelddaad van de En tente-commissie wordt uit Dresden ge meld. Op grond van verklikking heeft de oommissie getracht in de Rockstroh-fabriek bij Dresden binnen te dringen en zelfs dee- len van het gebouw op te blazen om onge hinderd naar wapens te kunnen zoeken. De arbeiders hebben echter de Entenlte-officie- ren den toegang belet. De fabriek vervaardigt drukpersen, zet machines enz. Stakingen ln hef industriegebied. Uit Dusseldorf werd Maandag aan de Te legraaf gemeld: Behalve de georganiseerde metaalbewer kers hebben thans ook de houtbewerkers, de bouwvakarbeiders en andere kategoriën den arbeid neergelegd. In het geheel zijn onge- ver 600.000 arbeiders bij de staking betrok, ken. De vrees, dat de beweging zich verder zal uitbreiden in het industriegebied, schijnt niet ongegrond te zijn. Te Essen hebben Zaterdag bij de firma Krupp alle arbeiders een duurtetoeslag in eens geëischt ten bedrage van het loon over een geheele maand- Neemt men 2000 mark aan als gemiddeld loon, dan zal voor de in williging van den eisch voor de ongeveer 50.000 arbeiders die bij Krupp werkzaam zijn, niet minder dan 100 millioen' mark kos ten. Het ultimatum der arbeiders aan de fir ma Krupp loopt heden af. Duurteopstootjes te Berlijn. Berijn, 15 November. De geweldige prijsstijging der levensmid delen heeft een groot gedeelte der Berlijn- sche arbeiders tot wanhoop gebracht. Deze wanhoop kwam heden in het zuidoosten van Berlijn tot uiting en leidde tot betreur ens- waarige voorvallen. Hedenmorgen kreeg de politie van een fi liaal eener verbruikvereeniging in de Ber- lijnsche voorstad Neukölln bericht, dat eeni ge honderden mannen en vrouwen het filiaal belegerden en dit poogden binnen te dringen. Het personeel wist dit te verhinderen door de ijzeren rolluiken neer te laten, waarop een levensmiddelenzaak aan de overzijde der straat moest ontgelden. De geheele voorraad boter, kaas, margarine, worst, enz. werd in manden en zakken gepakt en weggevoerd. Een andere troep van 800 personen plun derde de winkels van een groot broodbakke rij en een boterhandel. De toegesnelde politie kon geen arrestaties doen, daar de plunde raars bij haar nadering in de naastbijzijnde café's vluchtten/ Nauwelijks had de politie de menigte ver strooid en eenigermate de orde hersteld, of het hoofdbureau van politie ontving een nieuw verzoek om hulp. In een ander gedeelte van Neukölln wer den de groote levensmiddelenzaken eveneens door werkloozen uitgeplunderd. Des namiddags keerde eindelijk, dank zij iet krachtig optreden der politie, de kalmte terug. Daar tijdens den avond en den nacht te Neukölln neuwe plunderingen worden ver wacht, zullen militairen de straten blijven pa trouilleeren, FRANKRIJK. Polncaré, de onvervaarlljfce. In zijn „Vrijen brief' in de Temps houdt Foincaré zich nogmaals bezig met de vraag boe men Duitschland tot betaling zal dwin gen. Op het oogenlblik, zoo betoogt hij, heb- lij wij inderdaad geen enkel controle-mid del. Reeds sedert maanden laat Duitschland ;Jin wissels naar het buitenland verhuizen wij, zegt Poinoaré, zijn getuige van dien exodus zonder te protesteeren. Onder den in vloed van Hirsoh, den staatssecretaris, heeft Duitschland een stelsel van vrijheid geor ganiseerd, dat spoedig een stelsel van fraude jeworden is. Do opbrengst van don uitvoer >lJJft voor oen deel in het buitenland, uitslui tend ten profijte van de exporteurs. De re geering heeft prachtige Instructies opge steld en verzonden, maar die zijn illusoir en or bestaat geen enjkele oentrale deviezen- dienst. Het geld van de bondgenooten ver vliegt dus elkon dag in rook. Gaan wij voort, vraagt Poinoaré, dat lljde- Jjk aan te zlenP Zullen wij, werkeloos blij vend, de beslissende uren, waarin het ons niets zou kosten handelend op te treden! en waarin wij zeker ervan zijn gehoorzaamd te worden, mits wij onzen wil te kennen geven, voorbij laten gaan zonder ons te doen gelden? Het is mogelijk, dat de heer Wells, die de Dewoners van jdars evengoed kent als die van de aard© en die over beiden met zooveel verve en talent spreekt, op andere planeten schuldeischers heeft ontmoet, die, volgens contract een voor-recht hebbende op de be zittingen van hun debiteur, het geschikt ach ten hun rechten te laten vervallen. Maar daar dit niet de zeden van onzen uit water en land bestaanden aardbol zijn, zal men ons misschien vergeven zoo wij ons houden aan 'radities, waar de menschheid wat meer aan gewend is. Tegenover een Duitschland, dat met werkelijke moeilijkheden te kampen ïeeft, maar dat deze verergerd heeft om zich aan zijn verplichtingen te onttrekken en dat deze specualtie tot in het oneindige opnieuw tan beginnen, zuilen wij geen zekerheid hebben betaald te zullen1 worden dan wan neer wij van Duitschland positieve panden eischen en in Duitschland een ernstig toe zicht op zijn uitgaven en zijn ontvangsten, zijn uitvoer en zijn wissels, zijn douanen en zijn steenkool stellen. Het verdrag van Ver- sailles geeft aan de bondgenooten de be voegdheid deze voorzorgsmaatregelen te nemen. Toen zij de waarborg-oommissie in het leven geroepen hebben, schenen zij die maatregelen nutteloos te vinden. De onder vinding bewijst, dat zij noodig zijn. Laten wij ons haasten, waarschuwt Poinoaré, het is nu nog tijd, maar morgen zal het te laat zijn. Brand ln Noord-Frankrijk. Brussel, 16 November. Te Croix in Noord- Frankrijk, heeft een groote brand plaats ge had in weverijen. De schade in gebouwen be draagt 5 millioen, in goederen 7 millioen frank. Honderden arbeiders zijn werkloos. Het proces Landru. Na den rustdag van Zondag is de behan deling van het proces Maandag weer voort gezet. Zaterdag is het 'hoofdstuk Vernouillet afgesloten, dat van Gamibais begonnen. Heft eerste behelsde de verdwijning van juffrouw Cuehet en haar zoon, van juffrouw Laborde Line en juffrouw Guiilli'n. D© verdwijning van de zeven overige vrouwen wordt behan deld in het tweed© hoofdstuk: Gambads. De weduwe Héon is ito het villaatje te Gaimbais, het allergriezeligste villaatje, welks schoorsteen soms izulk een stinkenden .rook uitwalmde, dat de 'buren er over klaagden, de eerste verdwenen „verloofde" geweest. Landru heeft over het villaatje het volgen de gezegd: Men iinoet weten, dat de villa, toen ik bezit ervan mam, onbewoond was geweest, op zijn minst vijf jaar. 'De villa 'bezat heeleinaal geen middel tot bijzondere verwarming. Je bon er alleen door je te behelpen aooln beetje baken. Ik moest dan ook beginnen een keukenfor nuis te koopen en tegelijk bestelde ik 300 kilo kolen. Dit alles is toch waarlijk heel natuurlijk als men bedenken wil, dat we in December waren. Gewoonlijk is hét dan koud. Ik zou over deze bijzonderheden heeleanaal niet spreken, wanneer de beschuldiging niet insinueerde, dat ik bij het koopen van het keukenfornuis, dat ik hebben moest, en van de kolen, die ik toch ook niet missen kon, reeds het voornemen had te Gamibais vrou wen te laten verdwijnen door haar te ver branden. Men stelle zich gerust! Ik had 300 kilo kolen besteld. Die kolen zijn niet in den kelder van het huis geborgen, maar buiten in een loods. In Januari was er niets meer van over. De kolen waren gestolen. 'De president: Ik laat dit nu ito het midden. Het heeft intusschen zijn nut er op te iwijizeni, dlat al de vrouwen, die te Gamibais zullen komen, verdwijnen zullen, evenals de vrou wen, die naar Vernouilles zijn gegaan. Den 8en December heeft de weduwe Héoto dan het huis van haar dochter verlaten en men 'ziet haar nooit meer terug. De president: Wat is er van haar gewor den, Landru? Landru: Ik weet er niets van. Bres.: Hebt u haar na 8 December nog teruggezien? Landru: Ja. Pres.: Waar woonde izSj toen? Landru: Vergun mij op deze vraag niet te antwoorden. Pres.: Maar wat hadden die vrouwen toch om zich zoo plotseling, zoo geheimzinnig van de wereld terug te trekken? Landru: U hebt bet, voor zoover madame Héon ibetreft, zelf gezegd. Zij was otoider den indruk van allerlei simei na elkaar komende sterfgevallen in haar familie. Maar als we ons met al die bijzonderheden gaan inlaten, dan dwalen wij van de hoofdzaak af. Pres.: Maar wij zijn hier om de waarheid op te sporen. Landru: Zeker, zeber, en daarom laat ib ook al sedert drie jaar het zelfde verzoek hooren. Ik word van moord beschuldigd: laat men met bewijzen aankomen. Pres.: Maar op uw aanteekenboek staat den 8en December opgeteefcend: twee spoorkaar tjes station Garand. Een retour 3 fr. 85; een enkele reis: 2 fr. 40. Landru: Ik begrijp biet, dat men bij die kleinigheden stilstaat. Als ik naar Gamibais ging, ging ik per fiets. Pres.: Persoonlijke bezittingen van me vrouw Héon zijn ook bij1 u gevonden, ook haar 'amil'ie-papieren. Landru: Het was een depöl Pres.: 'Dus alle vrouwen, met wie u ln re latie stond, vertrouwden u haar gewichtigste papieren toe vóór zij verdwenen, 't Is vreemd Landru: Zoo is 't toch. IERLAND. Het antwoord aan het Britsche kabinet aan Ulster is Maandagavond afgezonden! De oommissie voor Ierland uit het Brit sche kabinet heeft vier vergaderingen be steed aan het opstellen van dezen brief, die ten doel heeft, Ulster te overreden het begin sel van Dominion Home Rule voor heel Ier- and aan te nemen, geoombineerd met Ul- ster's autonomie en waarborgen nopens de nationale verdediging. RUSLAND. Dezer dagen1 vertrok plotseling de Ru«- slsche generaal Slajtsjef uit Konstantlnopel naar Sobastopol. Naar de Prager Presse ver noemt houdt dit vertrek verband mat het volgende: Over het vertrek van generaal Slasjtijef naar Sobastopol wordt uit Konstantlnopel aan de Prager Pressa nog het volgende ge meld'. Kort geleden versohenen te Konstantlno pel bijzondere boodschappers van Tsjltsjerin, om met verschillende üoogere Russische officieren uit de vroegere Denekin- en Wrangellogers besprekingen te voeren over een) terugkeer naar Rusland. Tsjltsjerin zegt in_ een door die afgezanten meegebrachten brief, dat de tijden veranderd zijn en dat veel van hetgeen geschied is, vergeten moge wor den; hij noodigt de Russische aanvoerders, die zelf thans wel overtuigd moeten zijn, dat de wit-gardisten-idée een fiasco gemaakt heeft, uit naar Rusland terug te keeren; zij zullen daar in het Roode leger oen passende positie krijgen, waarin zij de eer van Rus land op waardige wijze kunnen verdedigen. Het vertrek van Slasjtsjef heeft in entente kringen en onder de Russen te Konstantlno pel veel ongerustheid gewekt. De generaal is vertrokken met den vroegeren comman dant van Simferopol en nog twee hooge offi cieren. Er wordt met nadruk beweerd, dat •eiaisjtsjef het Roode leger tegen Roemenië in het veld zal brengen. De Fransche politie heeft een aantal personen in hechtenis geno men die ervan verdacht worden den gene raal bij zijn vlucht behulpzaam te zijn ge weest. Deze personen weigerden echter zich uit te laten omtrent Slasjtsjef's militaire plannen. Slasjtsqef was vroeger bekend door zijn meedoogenloos optreden tegen d© bolsjewiki, naar wie hij nu is overgeloopen. Hij heeft vóór zijn vertrek verklaard dat, evengoed als 'hij in de Krim de eer van Rusland ver dedigd had, en niet de Krim, hij thans ook die eer ging verdedigen, dóór waar zijn plicht hem rip. Alle Russchen, in het bij zonder de soldaten, behoorden' volgens hem thans in het vaderland te zijn. De Oekrajlensche opstandelingen te Klejlf. Warschau, 18 Nov. Nadat Kiejef onder de pressie der opstandelingen door de bolsje wiki was ontruimd, is de stad te zeven uur 's avonds door Oekrajiensche opstandelingen ingenomen. De Berlinske Tidende verneemt uit Hel- singfors, dat de Poolsche en Roemeenfcche regeering maatregelen hebben genomen voor de bescherming van de landgenooten. Er zijn sterke Roemeensche troepenafdee- lingen samengetrokken aan de linie van de Dnjestr. Tusschen de Oekrainsche en de bolsjewieksche troepen wordt voortdurend hevig gevochten in den sector van Kamenetz Podolsk. Boekarest, 16 Nov. Berichten uit Bessara- bië melden, dat de sowjet-troepen zijn terug getrokken op de Dnjester, aangezien de op stand van de Oekrainsche bevolking in he vigheid steeds toeneemt. ZWEDEN. De Zweedsche vloot Kopenhagen, 15 November. Berlingske Ti dende verneemt uit Stockholm: De Zweed sche marineoommissie heeft rapport uitge bracht over de hervorming van Zweden's verdediging ter zee. Het rapport blijft ge heim, doch de marinestaf is bezig een uit treksel te maken voor de leden van den rijksdag, dat meteen openbaar gemaakt zal worden. In een geleibrief bij het rapport zet de oommissie in groote trekken baar voor stellen uiteen, welke er op neer komen, dat het groote aantal torpedobooten! mijnenleg- gexis enz. verhoogd zal worden ten koste van de groote schepen. Voorts beveelt de oom missie uitbreiding van de duikbooten en een hervorming van de marinevliogdienst aan. ENGELANn. De Egyptische kwestie. Londen, 16 November. De Morning Post schrijft over de Egyptische onderhandelin gen: De Egyptisch© delegatie achtte de Brit sche voorwaarden volslagen onaannemelijk en de mogelijkheid van pen compromis twij felachtig. De Daily Herald zegt dat de voorstellen een verlenging van een militaire bezetting omvatten totdat die opheffing ervan weder zijds overeengekomen is. Voorts strekten zij tot handhaving van Britsche adviseurs aan de departementen van justitie en financiën en verlangden zij een aparten status voor de Britsche vertegenwoordigers in Egypte. Het jbiaid zeglt, dat A)diy Engeland' terstond zal verlaten. Een Reuterbericht uit Londen meldt echter: Er zijn gegronde redenen voor de ver wachting, dat de onderhandelingen met de Egyptische afvaardiging te Londen een punt bereikt hebben, waarop de beslissing spoe dig verwacht mag worden. Adly pasja zal Londen! niet onverwijld verlaten. Hij heeft tegen 18 November belet bij Ourzon ge vraagd. BRITSCH INDIE. De opstand der Moplah's. Een Maandag te Madras uitgegeven re- geerings-oommuniqué deelt mede, dat de op stand der Moplah's zich thans over nieuwe districten uitbreidt, dat het zuiveren van den toestand een lange en moeilijke operatie zal worden, welke aanmerkelijke bezorgd heid wekt. Een bericht uit Delhi meldt d.d. 15 Nov.: Twee duizenjd Moplah's deden een hevigen aanval op een post te Pandikkad, die bezet was door een oompagnie Goerkha's. De Mo- plahs verloren 230 dooden; de Britsche ver liezen waren een officier en drie man ge dood, 84 man gewond. Een bende Moplahs, sterk 56 man, die opereerde ten N.O. .van Calicut, werd in de pan gehakt Na een he vig gevecht werden allen gedood, I Staking te Calcntta. Uit Calcutta wordt gemeld: Ondanks de tramstaking trachtte het stads bestuur eenige tramwageng te laten loopen. Tweeduizend stakers, geholpen door arW- ders uit de spinnerijen, trachtten zich van da rijtuigen meester te maken en omsingelden de politie, waarvoor versterking aanrukte in auto's, welke door de stakers met steenent ontvangen werden. De politie bleef tenslotte meester van den toestand, maar vier stakers en tien agenten werden! gewond, VEREENIGDE «TATEN. De Dultsch-Amoriknanscho vrede. Harding heeft Maandagmiddag den vrede tusschen Amerika en Duitsohland geteokend OOiT-INDm Inkiiech (Bar omlbeek. Ito een ingezon den schrijven, dat wij in de „Sum Post" aan troffen, deelde de heer van Emmerik mede, zeer goed de mogelijkheid in te zien om ge leidelijk een stadje te doen ontstaan van oud strijders met hunne gezinnen, indien slechts geschikt© personen', diie religie en zedelijkheid hoog willen houden, zich voor de zaak willen geven. Hij wist wel iemand om voorloopig ala een soort pionier-burgemeester op te tre den. Op zijne vraag aan den gouverneur-ge neraal of deze c.q. dien persoon zou willen ontvangen, om verder de zaak met dezen te bespreken, ontving hij een toestemmend ant woord. K r ij g s r a a d. De zeekrijgsraad veroor deelde den matroos A. M. Gunter wegens desertie tot 7 maanden mii. gev.straf. Vorst ln Indlë. Op de Preanger Onderneming Kertosarie heeft het twee nachten achtereen 8 gr. Fah- renheit gevroren. Driehonderd bows thee zijn verloren. SPORT. Voetbal. H.R.C. I—Marine-elftal 2—2. Ten aanschouw© vari een vrij talrijk opïgko- men publiek (300 betalende bezoekers) beeft Zon- aas; 1.1. bovenstaande wedstrijd plaats gehad, waar-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2