1ELDEISCHECOURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG t7 NOVEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer T. Schol, leerling der opleidings school toot radio-telegrafie alhier, is ge plaatst als assitftent-radiotelegrafist aan boord .Zeeland" alhier. „De Zeven Provinciën." Uit Londen wordt gemeld: Het Nederlandsche pantserschip D© Ze ven Provinciën, dat ter reed© van Spithead geankerd lag met defecte stuurmachine is naar Portamouth gegaan om te repareeren. Hr.Ms.KVL De onderzeeboot „K VI" is den lSen No vember jj. te Tunis aangekomen. Ken Jubilaris. 15 November j.1. was bet 25 jaar geleden, dat de beer Jb. Boon, wonende Molenstraat alhier, iin dienst trad bij de aarmemersfirma De Vries. Hoewel de jubilaris deren dlag otn'epgemerkt voorbij wensohte te laten gaan, was zijn pa troon van een andere meeniaog en ooimplimen- teerde Boon in zijn woning, wiaar de bloemen niet ontbraken, erop wijzende, dat- het tegen-, wootdig maar .zelden voorkomt, dat iemand 25 jaren achtereen bij één firma met lust en opgewektheid zijn betrekking vervult. Als souvenir aan dezen dag overhandigde hij den jubilaris een gouden horloge met in scriptie, benevens een enveloppe. 'Dat hét Boon gegeven mag zijto zijn functie nog vele jaren in dezelfde opgewektheid en toewijding te kunnen volbrengen. Hulp voor Rusland. Nog ontvangen: Tavenlu-bliosooopL «ollecte op Zondagavond ƒ11.731/»; .Mej. V. Gytmin. en Sporttver. „Sparta" 5.—. De omtplsfHng op de „K TV0. De heer Ter Hall stelde den Minister van Marine a. i. de volgende vragen: lo. Is 'het den Milniister bekend, dat na de ontploffing van Hr. Ms. 'onderzeeboot „K IV" in de haven van Colombo reeds nameü en stamboelenummers van één of meer der slachtoffers door de' pers hiér te lande waren vermeld, alvorens dé naaste familiebetrek kingen van dlit ongeval en de voor hen zoo treurige gevolgen waren verwittigd, en ook dat te Helder bet ongeluk reeds per biflletin was kenbaar gemaakt, alvorens de echtge noot© van één der getroffenen door marine- predikant of vioo'taalmoezenier hierop was voorbereid? 2o. Komt het U. E. niet wensdhelijk voor, dat er maatregelen worden genomen om te beletten, dat door de pers of per bulletin de mare van een dergelijk ongeluk wordt ver spreid, alvorens van Kegeeringswege de naaste betrekkingen zijn voorbereid of inge licht? 3o. Is d© Minister bereid inlichtingen te verstrekken omtrent de oorzaken en de ge volgen'van de hiervoor genoemd© ontplof fing te Colombo? Wij willen den beer Ter Hal wel op de eerste twee dezer vragen antwoorden. Het feit, dat op de „K IV" een ongeluk had plaats gevonden, was hlier reeds des morgens half elf bekend, door een via Londen te Amster dam ontvangen bericht. Daar op onze navraag bleek, dat ter Directie van de Marine alhier nog niets van dit treurige feit 'bekend was, hebben wij het bericht niet in on» nummer, dat dien dag verscheen, opgenomen, doch gewacht. Later op den dag, eerst te vier uur ongeveer, is het door ons door aanplakking voor ons kantoor 'bekend igemaakt onder ver melding van de namen der slachtoffers op één na. Eerst nadat wij., te ongeveer half 6, do zekerheid verkregen hadden, dat de vloot- aalmoezenier ook de naaste betrekkingen van dit slachtoffer had ingelicht over het gebeur de, hebben wij den naam van dezen opvaren de vermeld. Wat de tweede vraag aangaat, wil het ons voorkomen, dat tooh moeilijk belet kan wor den, dat een telegraaf-agentschap in dit geval de correspondent van het persbureau Vaz Dias te Colombo .zijn berichten door zendt. Het verschil in tijd, verloopen tussdhen ontvangst van dit ■bericht en het officleele telegram van den commandant, zal wel hierin zijn oorzaak vinden, dat de laatste eerst om zijn manschappen, en daarna aan het zenden van een telegram heeft gedacht. (Bed. „Held. Grt."). Tweede Wintereoneert. Het tweede wintereoneert heeft zich, wat den Dinsdagavond betreft, mogen verheugen in een recordcijfer ten opzichte van de be zoekers. Het ie een verheugend verschijnsel, dat voor de abonnementsconcerten de be langstelling zoo buitengewoon groot is ge worden. Niet, dat, zooals op de Woensdag- sche concerten, de zaal ditmaal te klein was, maar toch overtrof het aantal bezoekers de zen keer dat van andere avonden met een aanzienlijk getaL De talrijke bezoekers werden vergast op de fraaie ouverture van Edouard Lalo's ope ra „Le Roi d'Ys. Deze opera, dateerend uit 1876, behoort du» tot de moderne school. Zij werd gevolg door een symphonie van den zelfden componist, voor viool, met begelei ding van het orkest. De vioolsolo werd ge speeld door mejuffrouw Marcello de Haas, leerares aan de Muziekschool van den heer Leewens; de symphonie bevat inetressante ge deelten met door originaliteit bekoorende harmonieën. De soliste toonde bij deze gele genheid over veel techniek en een groote mu zikaliteit te beschikken, hoewel haar spel niet vrij wa» van zenuwachtigheid, speciaal waar het haar positiespel betrof. Dit kwam ook uit in de Tarentell© van Sarasate, die zij nade pauze vertokte. De ouverture „Sakuntala" van Karl Gold- mark opende het tweede gedeelte van het programma. Wij hebben den vorigen keer reeds een en ander over deze opera verteld, en kunnen volstaan met te verwijzen naar de in alle opzichten te prijzen vertolking. Met een Fantasie van Mozart eindigde het con cert. De begeleiding van de vioolsymphonie van Lalo vereischte van dirigent en corps een buitengewone inspanning wegens de groote moeilijkheden, die te overwinnen waren, n die nog verhoogd werden doordat mejuf frouw de Haas haar partij geheel uit bet hoofd speelde. De beide kleinere nummers na de pauze werden door den heer Leewens op den vleugel begeleid. Jndlth Bokor „Inter Nos". Betreffende deze gevierde celliste, die mo menteel in Denemarken triomfen in oogst, en ajs. Maatndag het jubileum-concert van „In ter Nos" roet haar schitterend spel izal opluiste ren, volgen nog eenig© der vele veerslagen uit de groote bladen: Het „Nieuws vam den Dag": „Judit'h Bokor", een rasechte en geboren vïrüuose, maakt© een allervoortreffelij'ksten indruk. Zij is ■zonder twijfel' een .buitenge woon violoncel-talent, door hare enorme tech nisch© en vdrtuos© eigenschappen. Haar „Variations etc." waren inderdaad pheno- mleneei van techniek, daarbij in hooge imate boeiend. Zelden zal men 'dit stuk zoo voor treffelijk hehben hooren spelen. Haar toon was vam hemelsche schoonheid." J. W. Kersbergen, „De Kunst": J. B. mag met recht Ms een nieuwe ster aan den „©ellistenhemel" worden 'beschouwd. W. Harman*. „Het Vaderland": „J. B. eeni bijlzonder instrumentaal ta lent heeft een prachtig ontwikkelde streek en een mooie klankontwikkeling, zij geeft alles met een benijdenswaardig gemak en zekerheid." A. dé Wal. ,/De Maasbode": „D-eze jeugdige Hongaarsdhe zal eens ibe- booren tot de eminentsten. De toonzekerheid dwong een bewondering af." Daar de plaatsbespreking iln het Sigaren magazijn van den heer Kokelaar heden aan vangt en de aanvraag maat kaarten nu reeds groot is, eischt het belang, dat ieder zich spoedig van toegangsbewijzen voorziet. BINNENLAND. Nederland en België. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Brussel meldt: Volgens geruchten uit de ministerieel© de partementen zou het onderzoek van de Ne- derlandsch-Belgische kwestie dadelijk na de formatie van het nieuwe Belgische kabinet, na de verkiezingen, hervat worden. De beide regeeringen] zouden, zoo verzekert men in politieke kringen, zich rekenschap hebben gegeven van de commercieel© en moreele schade, door hot Wielingen-conflict veroor zaakt. Van andere zijde wordt beweerd, dat de tekst van een nieuw statuut dat voldoe ning geeft aan beide naties, is ontworpen, waaruit zou voortvloeien, dat België vrije toegang zou hebben aan de kust. De metaalbewerkersstakingen. Algemeen® «taking? De Nederlandsche Zeeliedenvereeniging te Rotterdam heeft een manifest verspreid on der „allen, die in loondienst werken!", waarin wordt geadviseerd, om, „indien de metaal koningen deze week hun houding tegen de metaalbewerkers blijven handhaven", op Maandag 21 November alle arbeiders bij spoor, tram, in haven en de zeelieden aan te sporen deïï' arbeid neer te leggen en niet eerder aan het werk te gaan „alvorens de aanslag op het karig loon der metaalbewer kers is bezworen." Loonsverlaging of arbeidstijdverlenging bij de spoorwegen. Gisteren werd te Utrecht de conferentie gehouden tusschen de Directie der Neder landsche Spoorwegen en de vertegenwoordi gers van de vjjf erkende organisaties over loonsverlaging of verhooging van den ar beidsduur. Alle organisatie» hadden zich tegen loons verlaging verklaard. De vertegenwoordigers van B. A. N. S., Prot. Chr. Bond St. Raphael en Neutrale Bonden verklaarden zich bereid om Winnen het kader van het bestaande Reglement Dienstvoorwaarden mede te werken tot een verlenging van den arbeidstijd; zoodat de ar beidstijden gelijk zullen worden aan de diensttijden. De ./Nederlandsche Vereemgkm wa* tot deze medewerking niet bereid. Uit de metaalnijverheid. Aam de ,/Dordr. Grt." wordt van stakers- zijde medegekjeeld, dat verschillend© fabri kanten, op wier fabrieken de arbeid is neer gelegd, thans trachten onderhanden zijnd welk te laten afmaken op fabrieken, waar nog niet gestaakt wordt. Hiertegen 'zullen de ;sa/meiwei4kencte organisaties in de metaal industrie scherpe actie voeren. In verband hiermede is tot het personeel van de firma J. A. van der Schuijt te Papendlrecht een proclamatie gericht, waarin men o. m. kan lezen, dat aan de werf van deze firma op het oogenblik de s.s. „Alkaid" en „Beiatxix lig gen om gerepareerd te worden. Deize schepen werden altijd aan de Rotter- damsche Droogdok Mij. gerepareerd en wa ren daar gecontracteerd. Betoogt wordt, dat deze schepen iniet gerepareerd mogen wor- don. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat op de werven langs den Noord, waar ook met 1 November de loonsverlaging is inge gaan, niet gestaakt wordt. Onder de arbeiders der firma-. J. en K. 'Smit, te Kinderdijk, zijn in verband daarmede strooibiljetten ver spreid., waarin opgedekt wordt om niet aan of voor het Sjs. ,jSindoro" te werken, daar dit besmet werk is. Een paar georganiseerde metaalbewerker®, die op de scheepswerf ,J>e Klop", te Slie- direcht, werk afmaakten voor de firma Penn en Baudfuin, rijn. Maandag door een groot aantal stakers van den trein gebaald' en ouder geleide naar hui» gebracht. De 'bedoelde ar beiders zullen waarschijnlijk den arbeid niet verder voortzetten. Het ontwerp-Pensioenwetgeving. De R.-K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van. de Nota van Wijziging op het ontwerp der Pen- sioenfwetgevirig voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen. In dit adres wordt er op gewezen, dat de wijziging slechts voor een klein deel bevrediging brengt, maar daarte genover in een zeer belangrijk onderdeel slechtere bepalingen geeft, dan in het ont werp waren opgenomen. Stond in het oorspronkelijke ontwerp voor de weduwen genoemd een .pensioen van 50% van den pensioen -grondslag, die ten hoogste ƒ3000 'kan zijn, thans is de (maxinrum-pen- sioen-giroridlslag opgevoerd tot 4000, doch daarbij de bepaling gemaakt, dat het wedai- wenpensioen niet zal zijn 50%, doch 40% daarvan. Het was echter de bedoeling niet om met verboaging van den maximum-grondslag een verlaging van het percentage te doen ge paard gaan. ■Dit is niet de prijs, waarvoor de ambtenai- ren een hoógeren maximum-grondslag zou den wenschen. Er wordt prijs op gesteld, dat de bepaling blijft gehandhaafd (ml. 50% van een maximum-grondslag van 3000) en dat voor hoogeren grondslag een vrije verzeke ring in het leven wordt geroepen. Waar in art. 42 A een bepaling is opgeno men, dat Ontslagen ambtenaren voor hun na te laten 'betrekkingen een' pensioen-uitkee- ring kunnen verzekeren, doch daarvoor zul len moeten bijdragen-, kan het 'geen bezwaar zijn aldus het adres een gelijksoortige bepaling in bet leven te roepen, die verzeke ring boven den maximum-grondslag van 3000 toelaat. De Tweede Kamer wordt daarom verzocht te bevorderen, dat nog een 'bepaling als be doeld worde opgenomen en dat het oorspron kelijke percentage voor het wediuwen-pen- soloen worde hersteld, daar het de minder be doelden zouden zijn, die van de door d© Re geering voorgenomen ■wijziging de dupe zou den worden. Sluiting Rijk»krankrinnigengesticht(en). In verband met het bericht in de bladen dat een of meer der rijkskrankzinnigenge stichten zullen worden gesloten, meldt men nader van welingelichte zijde de volgende bijzonderheden. Het nieuwe Rijkskrankzin nigengesticht te Woensel (gemeente Eind hoven) is lang niet vol en kan gemakkelijk a 1 de rijkspatiënten uit de beide andere rijksgestichten (Grave en Medemblik) op nemen. In Medemblik worden reeds nu een aan zienlijk aantal (naar verluidt een honderdtal) patiënten uit Noord-Holland verpleegd. Door al de rijks-patiënten uit Medemblik en Grave naar Eindhoven over te brengen zou op de exploitatie-kosten der verpleging, van rijks- patiënten zeer belangrijk kunnen worden' be zuinigd. Het blijft onder de hand nog de vraag of de overplaatsing van het gehuwde personeel niet op groote moeilijkheden zal stuiten wanneer er te Eindhoven voor hen niet of althans niet tijdig genoeg voor de noodige woningruimte zal kunnen worden gezorgd. Bij een mogelijke stijging van het aantal rijkspatiënten binnen) afzienbaren tijd zou ten slotte tot bijbouw te Eindhoven moeten worden overgegaan en het zal dan nog de vraag zijn of de zuinigheid niet de wijsheid bedriegt. Welke bestemming er aan de even tueel te sluiten rijksgestichten te Grave en Mdemblik zal worden gegeven is ten slotte een vraagstuk dat nader onder de oogen wordt gezien. Het gesticht te Grave voldoet reeds lang niet meer aan de eischen van den modernen tijd. Dat te Medemblik zou moge lijk in aanmerking komen om over te gaan. in de handen van de provincie Noord-Hol land, die reeds lang groote behoefte heeft aan uitbriding van haar plaatsruimte. Uitvoering van d© Arbeidswet 131K De gezamenlijke textielarbeidersbonden hebben een adres gezonden aan den minis ter van arbeid naar aanleiding van het adres van de verschillende textielfabriekanten, waarin deze bezwaren opperen tegen de uit voering van de Arbeidswet 1919 en speciaal tegen het vanwege de Arbeidsinspectie meer malen kenbaar gemaakte verlangen vooraf overleg plegen met de besturen der arbei dersorganisaties en stellenl van loonvoor- waarden bij het toestaan van dergelijke ver gunningen. Na de bestrijding van de in het laatst ge noemde adres aangevoerde motieven vragen de arbeidersbonden den minister te willen bevorderen, dat: a. bij het aanvragen van overwerkvergun- ningen door werkgevers in het textielbedrijf, aan dezen) de eisch worde gesteld dat zij daaromtrent eerst overleg plegen met de be sturen der arbeidsorganisaties; b. een dergelijke aanvraag niet eerder door de Arbeidsinspectie in behandeling worde genmoen, dan alvorens bedoeld oollectief overleg heeft plaats gehad; c. overuren met tenminste 25 pet. boven het normale loon worden betaald. Georganseerd overleg onderofficieren r*a de Zeemacht. Door den heer Ketelaar zijn aan den minister vaar marine a. i. de volgende schrif telijke vragen gezonden: 1. Is het juist, dat de vorming van een commissie van georganiseerd overleg in za ken, rakende de belangen van de onderoffi cieren boven den rang van korporaal bij de zeemacht, op moeilijkheden stuiten ten gevol ge der weigering van den Bond van Markie- Qnderofficieren om op de gestelde voorwaar den zich in die commissie te doen vertegen woordigen? 2. Is de minister bereidi de (bezwaren van genoemden Bond mede te deelen en acht hij het niet mogelijk, aan deze bezwaren tege moet te komen? Zoo neen, waarolm niet? 3. Wordt intussohen aan het departement voortgang gemaakt met de behandeling van verschillende wenschen en grieven betref fend© de salarisregeling,, met name aan den wemsch der hofmeesters en koks, die volgens hlaidtz. 11 der memorie, van antwoord inzak* hoofdstuk VI der Staatsbegrootiing voor 1921 reeds ten vorigen jare bij het departement werti overwogen? 4. Zoo ja, 'is de (minister bereid mede te deelen, tot welk resultaat 'bedoelde overwe gingen' geleid hebben? Ondersteuning van nagelaten betrekkingen van omgekomen redders. •Daar in weerwil van de verklaring van d'en Minister van Binnenlandsche Zaken het ge rucht blijft loopen, dat de nagelaten betrek kingen van redder* van schipbreukelingen niet of weinig door den Staat worden onder steund, kunnen wij na inlichtingen van be voegd© zijde verklaren, dat d© bemanningen der reddingbooten verzekerd zijn volgens de Zeeongevalienfwet 1919 en de ondersteunin gen volgens die wet niet zoo gering zijn al's men denkt. De weduwen van de „Brahdaris" ontvangen naar gelang van het aantal' kinde ren, alléén uithoofde van de 'bepalingen der Zeeongevallenm eit, van 21.60 tot 28.80 per week. Wanneer daarbij rekening wordt ge houden met 'het feit, dat giften ruim hebben gevloeid, de Redding-Maatschappij zelve uit eigen fondsen kan ondersteunen en eindelijk nog het Oarnegie-Heldenfonds zoo noodig ■hulp 'kan bieden, dan is 'het wel zeker, dat 'bij .de nagelaten 'betrekkingen geen zorgen van finanoieelen a'ard (behoeven te 'bestaan. De liefdadigheid, izooals die zich 'heeft geuit bij de rampen aan de kust, kan niet genoeg op prijs gesteld wonden, thans is het echter tijd ook te denken aan de algemeen© doeleinden der Reddingmaatischappij, die door den storm ernstig verlies aan materieel heeft te betreuren, dat in het 'bellang der schipbreu kelingen 'dient vervangen te worden. Reddingboot met motor voor do Cocksdorp. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij (Amstel 342) heeft in overeen- stemming met de bemanning der redding boot te de Cocksdorp (Texel) besloten tot de stationeering van een reddingboot met mo tor aldaar. De Cocksdorp is het reddingsta tion van waar de reddingboot de bemanning redde van de „Liesbeth", den Duitschen schoener waarvoor ook de Brandari* was uit gegaan. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 16 November. Voortgegaan wordt met de behandeling van de grondwetsherziening. Art. 58 wordt ingevolge een amendement der sociaal-demo craten vastgesteld als volgt: De koning tracht geschillen met vreemde mogendheden op te lossen door rechtspraak en andere vreedzame middelen. Hij verklaart geen oor log dan na voorafgaande toestemming van de Staten-Generaal." Daarmede is dus in de Nederlandsche grondwet uitgesproken: le. dat de moderne Staat in de internationale verhoudingen niet afziet van machtsmidde len maar dat hij dit eerst mag aanwenden als alle rechtsmiddelen zijn uitgeput, 2e. dat het verklaren van oorlog geen handeling meer kan zijn van den koning doch van de geheele wetgevende macht. Overigens is de verdere middag besteed aan art-. 39 en twee daarop ingediende amen dementen, dat alle verdragen en overeen komsten met vreemde mogendheden eerst van kracht worden na goedkeuring door de Staten Generaal. Hierop wordt Woensdag wegens staking der stemmen overgestemd. De,s avonds algemeene beschouwingen over burgerlijke en militaire pensioenwetten. Be grijpelijkerwijze was de belangstelling hier voor groot. Minister de Geer heeft de hulde en dank van verschillende leden in onvangst genomen en medegedeeld geen verantwoor delijkheid voor verhooging der pensioenen boven het voorgestelde te kunnen dragen. Hij zal evenwel overwegen of bij nota van wijziging mogelijk kan worden gemaakt het betalen van een extra premei voor verhoogd pensioen. Vergadering van Woensdag. Terwijl Dinsdag de stemmen over het amen dement Rink-Visser van IJzendoorn staak ten, werd het Woensdag met flinke meerder heid, 5234, aangenomen. Verder hield de Kamer zich bezig met de behandeling van het op de Koloniën betrekking hebbend ge deelte der Grondwet. GEMENGD NIEUWS. Herman Groenendaal. Naar aanleiding van het beëindigen zijner eetstaking door Herman Groenendaal, be richt zijn verdediger: Herman Groenendaal ging, van het eerste bericht omtrent het ter roristisch optreden van hem overigens per soonlijk onbekende geestverwanten, daarmee niet acooord; hij begreep in verband daar mede zijne houding te moeten bepalen; door nu langs den gewonen weg voedsel tot zich te nemen wil Groenendaal uitdrukken, dat hij eenige terroristische daad niet voor zijne rekening kan nemen eni soortgelijke daden ten zeerste zou afkeuren; hij is verder over tuigd, dat zijn blijven weigeren het dienst- weigeringsvraagstuk in Nederland in de te genwoordige omstandigheden geen «tap na der tot oplossing zal brengen. Inspecteur van politie gearresteerd. Naar de „Grondwet" mededeelt, i* t» Bre da gevankelijk binnengebracht een inspec teur van politi» uit Dongen, verdacht van diclsteJ._enJin^daad in «Harijd met zijn functie. Een «petuleerend ontvanger. De ontvanger der registratie en domeinen te Wageningen, die a.s. Vrijdag voor de rechtbank te Arnhem terecht staat, verdacht van verduistering van gelden, wordt bij dag vaarding ten laste gelegd de verduistering van aan het rijk toebehoorende gelden ten bedrage van ruim 70.000. Het schijnt ech ter, dat het werkelijk verduisterde bedrag veel grooter is en zelfs de 200.000 over schrijdt. Op 27 Oktober jJ. werd de kas van beklaagde opgenomen en toen bleek het te kort. Voor den rechter-kommissaris heeft be klaagde een volledige bekentenis afgelgd. Hij zegt te hebben gespekuleerd. G>Tel.)" Een ontrouwe penningmeester. De ex-penningmeester J. B. der afdeeling Schagen van den Nederl. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, stond voor de Arr. Rechtbank te Alkmaar terecht wegens het verduisteren van 181 (contributiegelden). Het Openbare Ministerie ©ischt© S maan den gevangenisstraf. Ontrouwe brievenbesteller. De brievenbesteller D. R. te Rotterdam is gearresteerd, nadat bij op het hoofdpostkan toor op heeterdaad betrapt was op het «telen van eon brief. Vervalschlng Ioanstatefl. Een 31-jarig kantoorbediende van de Machinefabriek en Scheepswerf van Gebr. v. d. Wetering te Rotterdam wordt door de politie gezocht ter zake van verduistering van 7000. De man had dit bedrag zich kun nen toeëigenen door vervalschïng van loon- stateri. Toen een1 agent der Rijksverzeke ringsbank aan de fabriek kwam en voor eenige oontrole die loonlijsten noodig had, verdween de kantoorbediende. Een auto vaa dien kantoorbediend© is in beslag genomen. De eersten. In het Lisch-water te Rotterdam zakten gisteravond drie jongens door het ijs. Twe© ervan werden dood opgehaald. Bij den derde konden de levensgeesten nog worden opge wekt. De jongen werd naar het ziekenhui* gebracht. De bomaanslag tn Den naag. Zooals bekend is, heeft de politie'te 's-Gra- venhage de vier daders van den bomaanslag tegen het huis van den heer Verspyck aan den Frankenslag, allen binnen 24 uur na het plegen van dien aanslag gearresteerd. Inmid dels bleef er nog een laatste vraagpunt, van waar kwamen de ontploffingsmiddelen, welk« de daders voor hun doel bezigden; hoe kwa men zij aan het materiaal om een projectiel te vervaardigen van zoo groote capaciteit? De politie vond eenig spoor, dat de her komst der springstoffen gezocht zou moeten worden in het mijngebied te Heerlen. Maandagavond is de heer Kramer, hoofd inspecteur van politie te 's-Gravenhage en chef van de centrale recherche aldaar, verge zeld van kapitein der genie Scherpenhuyzen, welke laatste als deskundige zijn medewer king verleende, op verzoek dieir justitie, naar Heerlen vertrokken. Een nauwkeurig onder zoek aldaar leidde tot de arrestatie van den .mijnwerker D. D. G., oud 39 jaar en wonen de in de mijn-kolonie Glück Auf te Kerkrad©. D. D. G. heeft bekend de ontploffingsmidde len bestaande uit spring-gelatine (een soort dynamiet) te hebben verschaft aan van der L. oa. Hij beweert echter niet te hebben ge weten voor welk doel. Bovendien beweert de ze mijnwerker de stof zelf te hebben gekre gen uit Duitschland. D. D. G. wordt naar Den Haag vervoerd om aldaar aan politie en justitie te worden overgeleverd. Een lastige arrestatie. Uit Brussel wordt een belangrijke arresta tie gemeld. Een Hagenaar, gesignaleerd in het Politieblad moest wegens gepleegde ver duistering een gevangenisstraf ondergaan van 3 jaren, daartoe veroordeeld door het Haagsche Hof. Direct na het bekend worden van het vonnis is hij echter naar België ge vlucht en ondanks ijverige nasporingen kon men niet komen tot een spoor dat duidelijk» aanwijzingen gaf omtrent zijn verblijfplaats Een inspecteur der Haagsche recherche was reeds 6 maanden geleden in België geweest om een onderzoek in te stellen; doch toen zonder resultaat. Kort geleden kreeg de in specteur vanuit Antwerpen eenige Inlichtin gen waarop hij naar Brussel is vertrokken. In een huis aan de Rue Botanique woonde een Hollander met zijn vrouw, die na gedaan verzoek geen bezwaar bad de slaap kamers van het huis te toonen. Bij nadering der politie bleek een der kamers echter van binnen gegrendeld. Nadat de deur was open gebroken, zagen de politiemannen dat de ge zochte Hagenaar in zijn pyama uit het raam was geklommen en over de daken wegvlucht te. Hij trachtte daarbij een der dakramen van een aangrenzend perceel los te werken. Toen echter de politie met een revolver hem bedreigde, stak hij zijn handen omhoog, en daalde van het dak neer en liet zich arre»- teeren. Onvoorzichtige daad. De schipper van den dezer dagen bij Eg- mond gestranden doch later in IJmuiden bln- nengebraehten Duitschen trawler Marie, was door de Scheepvaartinspectie aangezegd niet uit te varen, alvorens een onderzode naan de zeewaardigheid was ingesteld. Nittemin is de schipper des nachts stil weg- evaren, zonder een verklaring gekregen te ebben, dat zijn vaartuig zeewaardig waai Gasvergiftiging. Glitervoormiddag werd op een bovenkamer aan de Hoogerwoer te Leiden, het echtpaar Blom, waarvan de man 83 en de vrouw 82 jaar is in bewusteloozen toestand in het bed gevonden, terwijl de kamer vol gas stond. Nadat de politie vruchteloos had getracht hen bij te brengen werden de twee oudjes naar het Academisch Ziekenhui» gebracht, Men vreest voor hun leven. De beroovlng in de St. Olofsteeg. Dinsdag werd voor het gerechtshof t» Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak telgen den expeditiefcneciht, den zeeimaini en de beide vrouwen, die op 9 Augustus 1.1. voor de Vacantiekamer der Amsterdamsch© Rechtbank hebben terechtgestaan in ver band- met de berooving van den kaslooper der Javasch© Bank voor een bedrag van ruim 30.000, op 3 September 1920 gepleegd in ©en perceel aan de St. Olofsteeg. De Rechtbank veroordeelde den zeeman tot drie jaar wegens diefstal enj de drie andere be klaagden ieder tot twee jaar gevangenisstraf wegens 'heling. Zooalis men iziüh berinneren zal, had die kaslooper, met het geld in kleine zakporte- feuille geborgen, zijn weg door de St. Olof steeg genomen en daar was hij met een vrouw, die hij kende en die aan de deur stond, mee naar binnen gegaan. Na een kwartier binnen te zijn geweest, verliet hij de woning en toen bemerkte hij, dat hij de portefeuille met het geld kwijt was. Onmid dellijk keerde hij naar de woning terug en smeekte 'hij de vrouw, ter wille van zijn ge zin, hem het geld terug te geven. De vrouw beweerde echter het geld niet te hebben en verzekerde ook, dat er geen volk bij haar in hui* was. Onverrichter zake verliet d© kaslooper d« woning. Hij deed aangifte bij de politie, al* gevolg waarvan gearresteerd werden d© expeditieknecht, de zeeman, de beide vrou wen; alsmede een caféhouder, die in! het Huis van Bewaring is overleden. Bij den zeeman werden vrij groote bedra- Vragen van Kamerleden.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5