VRAAGT tegenkanting ontmoet. Werd daartoe te Was hington besloten dan konden de Chineezen met recht klagen, in het huis hunner Trien den verraden te zijn. En tooh ware dit een onlossinc die een oorlog zou kunnen voorkomen. Japan zou daarmede voor de naaste toekomst geholpen zijn aan alles wat het verlangt. China zou zijn onafhankelijkheid verliezen, de drie be twiste provinciën zouden Japan toevallen en Japan zou nu voorgoed op het vasteland ge vestigd en bevestigd zijn. Alleen zou he om de nieuw verworven landen te beheeren financieels hulp behoeven. Deze zouden Amerikaansohe bankiers het wel verschaf fen. Zouden de diplomaten te Washington nie terugschrikken voor zulk een besluit, dat Ja- vestigd en bevestigd zün. Aalleen zou het, Verre Oosten? Zullen zij niet, wanneer te Washington de Vrede deze laatste troef uit speelt, de kaarten neerwerpen? Well9 over de Japansche oogmerken. Wells geeft aan het slot van een artikel over Japan en de Japansche oogmerken welk artikel deel uitmaakt van zijn rebks Confe rentie-telegrammen de kern van de quas- stie, waarom, waarom het te Washington tie, waarom het te Washington gaat, als volgt weer: „Het is om de beperkingen en verboden, die door Amerikaansche' en Europeesche be langhebbenden worden uitgesproken tegen de Japansche behoeften en aanspraken ten opzichte van China welke beperkingen en verboden de Westersche mogendheden aan Japan willen opleggen dat Japan zijn slag schepen heeft gebouwd. Japan's gevechts- vloot is bestemd om bet in China en Siberië de vrije hand te verzekeren. Zij kan geen ander doel hebben. Ik (Wells) zal mij later nog bezig houden met de vraag, of de ver boden en beperkingen, die wij aan Japan wil len opleggen, niet billijkheidshalve evenzeer dienen te worden opgelegd aan alle mogend heden, die te maken hebben met China en het Verre Oosten. Indien de andere mogendheden niet zelf bereid zijn tot een tot het uiterste gaanden terugtocht en afstand in China, indien wij van Japan eischen, dat dit land afziet van agressieve praktijken, en wij trachten naar uitsluitende voorrechten in China indien wil vasthouden aan een rassenverschil in de> ze zaken, dan vragen wij naar ik oordeel van Japan het onmogelijke en dwingen wij het tot iets, dat, zeker, een uiterst wan hopige dobbelarij van dat land zou zijn, n.1. tot een weigering om zich te ontwapenen, dat wil zeggen: tot oorlog" Spoedige verdaging der conferentie? De bijzondere correspondent van de N. Rott. Crt te Washington meldde dd. 17 de zer aan zijn blad: Ik heb van een zeer be trouwbare zijde de volgende inlichting ont vangen, welke ik slechts onder voorbehoud durf mee te deelen, boe goed de bron ook zij. In officieuse besprekingen is men het op alle voorname punten al zoover eens gewor den, dat de conferentie spoedig uiteen zal kunnen gaan. Het vraagstuk van de bespre king van bewapening ter zee, met inbegrip van Frankrijk en Italië, die hun l ostemming hebben gegeven is geregeld. Amerika zal dienaangaande onmiddelliik een ontwerp bij den Senaat indienen. Het vraagstuk van de bewapening te land is niet aangeroerd; de Fransche voorstellen zullen op een volgende conferentie behandeld worden. Het belang rijkste is evenwel de toenadering in het Zuidzee-vraagsbuk. Men is het er over eens geworden, dat niet alle Zuidzee-vraagstuk- ken op deze conferentie kunnen worden op gelost en heeft daarom besloten en beeft daarom besloten de algemeene richtsnoeren vast te stellen en vervolgen een commissie te vormen van vertegenwoordigers der negen mogendheden, met opdracht de zaken gron dig onder de oogen te zien langs de getrok ken richtsnoeren. Het Chineesche voorstel, dat men uiterst handig acht, heeft bijgedra gen tot het verkrijgen van overeenstemming. Een volgend jaar te houden conferentie zal dan 'n blijvende overeenkomst opstellen. Men beweert, dat Amerika gemakkelijk toeganke lijk was voor pogingen om tot overeenstem ming te geraken, omdat de openbare belang stelling in de Zuidzee-vraagstukken niet le vendig genoeg is om het op een groote kxaohtmeting aan to laten komen. Briand wil naar huis, de Italianen even eens wier belangen niet evenredig rijn ann de kosten hunner afvaardiging, en ten slotte ook de Japanners, die bang zijn, dat hot tot een conflict zal komen. De algo- meeno stemming is dus gunstig voor een be spoediging van den gang van zaken. Nopens de beperking der wapening ter zee verneem ik nog onder voorbehoud, dat men don volgenden grondslag zou hebben gevonden voor overeenstemming: Engeland feehoudt 22 groote schepen, de ver. Stater. 18, Japan 12, Frankrijk 10 of 8 en Italië 8 of fl. (Zie verder 8e blad). De internationale arbeldsconferentte te Genève. De internationale arbeidsoonferentie heeft rioh uitgesproken over het ontwerp nopens de toepassing van den wekelijksohen rust dag in industrieele ondernemingen. Na een rede van Wissel, den Duitschen oud-minis ter van eoonomie, ten gunste van den „com pensatie"-rustdag, werd het daarop betrek king hebbende artikel gehandhaafd. De con ventie werd aangenomen, met 73 tegen 24 stemmen en 2 blanco. Bij de bespreking van het gebruik van loodwit bij schilderwerk werd met 46 tegen 44 stemmen een voorstel aangenomen van den Franschen gedelegeerde, waarbij, een absoluut verbod van loodwit wordt geëischt zoowel voor binnen- als buientwerk voor alle huisschilderwerkzaamheden. ENGELAND. De Prins van Wales ln Britsch Indië. Donderdag is de Prins van Wales, aan boord van de Renown, te Bombay gearri veerd- Hij werd feestelijk verwelkomd en maakte een tocht door de stad. Ernstige ongeregeldheden ontstonden in de inboorlingenwijken, tengevolge van de actie der separatisten. Daarbij kwam het tot botsingen, waarbij een groot aantal dooden vielen. Oude Engelsche oorlogsschepen naar Duitschland. In Engelsche scheepvaartkringen spreekt men volgen de Times druk over geruchten, volgens welke een aantal verouderde Engel sche oorlogsschepen op bultenlandsohe wer ven gesloopt zouden worden. Een gerucht wil, aat er tien oude Engelsohe oorlogssche pen naar Duitsohe eoheepsslooperijen gaan. Het besluit moet, naar het schijnt, ver klaard worden uit het feit, dat de Engelsche slooperijen reeds propvol met werk zitten en) ae ligplaatsen voor schepen met grooten diepgang in Engeland zelf beperkt zijn. Men dringt er nu eohter op aan, dat geen sche pen in het buitenland gesloopt zullen wor den, zoolang niet goed overwogen is, of dit werk niet door Engelsche werkeloozen ge daan kan worden. De Times merkt nog op dat de blikfabrieken in Zuit-Wales veel oud ijzer van de scbeepsslooperijen verwerken, zoodat de dreadnought van nu vermoedelijk de grondstof zal vormen voor blikjes waarin over eenige jaren levensmiddelen verduur zaamd zullen worden. De kosten van het leven in Engeland. Het ministerie van Arbeid deelt mede, dat de kosten van het leven) in October gedaald zijn van 110 op 103 boven den standaard van voor den oorlog. Een jaar geleden bedroeg 'dit percentage 176. Mata Hari. De Times publiceert herinneringen van Sir Basil Thompson, den onlangs afgetreden chef der geheime politie te Londen, die ge durende den oorlog den Engelschen anti- spionnagedienst moest leiden. Hij heeft het daarbij ook over Mata Hari, wier naam onze lezers zich nog wel zullen herinneren. Hij schrijft over haar: Van al de figuren die langs mijn oog zijn voorbijgetrokken, geloof ik, dat de Neder- landsche danseres Mata Hari de meest in teressante was. Zij was op weg van Spanje naar Nederland, met een uitgebreide garde robe, en f daar ben ik vrijwel zeker van ook met een aardige boeveelheid herinnerin gen in haar geheugen. Het was een genoe gen haar te ondervragen, zoo snedig was zij in haar antwoorden. Wij konden eigenlijk niets uit haar krijgen, behalve de zekerheid, dat 'zij in dienst van den vijand stond. Toen ik zeide: Mevrouw, we zullen u laten gaan, niet naar Nederland, maar naar Spanje terug, en als u een goeden raad wilt aan nemen van iemand, die bijna twee keer zoo oud iS als u, dan zal ik u dien geven: scheid uit met wat u doet, en doe het 'nooit meer. Mijnheer, antwoordde zij, ik bedank u uit den grond van mijn hart: ik zal uw raad ter harte nemen, en u zult u er nooit over heb ben te beklagen* dat u inij dien hebt gege ven. Zoo ging zij dan naar Spanje te rug, en begon weer opnieuw. Zes weken daarna werd zij over de Fran sche grens gevangen genomen, met overtui gende bewijzen tegen haar. Zij werd door de Fransche rechtbank ter dood veroordeeld, maar, 'gezien de gewone vertragingen, werd dit vonnis pas vele maanden later ten uit voer gelegd. Haar laatste ©ogenblikken te Vicennes werden mij beschreven door een collega, die daarbij aanwezig was. Zij had haar mooiste kleeren aangetrokken. Zij schreed naar het schavot op dezelfde wijze, waarop zij vroeger naar het tooneel was ge- -gaan verzekerd van haar suoces bij het publiek. Zij werd alleen van haar stuk ge bracht door den geestelijke die naast haar liep. Ik ben u dankbaar mijnheer, zeide zij, maar spreek als 't u belieft niet tegen mij. Toen zij op de executie-plaats kwam wuif de zij met haar hand de aanwezige troepen toe. Zij wenschte niet te worden geblind doekt, en zij wilde juist het vuurpeloton be groeten, toen) het bevel tot schieten gegeven werd, en haar hoofd viel. Misschien had het Maleische bloed, dat in haar aderen vloeide, en waaraan zij een groot deel van haar bevalligheid verschul digd was, haar iets fantastisch gegeven, maar, hoe het ook zij, zij stierf met een moed, die nauwelijks te overtreffen waa IERLAND. Tienduizend loyalisten hebben, naar uit Belfas gemeld wordt, daar Woensdagavond 8 bijeenkomsten gehouden en moties tot steun van het Ulstersohe kabinet aangeno men. Die moties spraken het vertrouwen uit dat het congres der unionistische partij te Livorpool alle voorstellen zou wraken, strek kende om Ulster onder de dominatie te stel len van oen parlement voor heel Ierland. te m Het congres to Llvetpool, een krachtproef tussohen do ontevreden unionisten en die genen die tevreden zijn met vertrouwen te stellen in Ghamberlaln en lord Blrkenhoad bij hun loyale samonwerklng mot den pre mier om te komen tot vrede in Ierland,, is ultgeloopen op een beslissondo overwinning voor do laatsten. Met overweldigende meerderheid ls de vol gende motie aangenomen op de unlonistl- sohe oonferentle te Liverpool. Deze oonferentle spreekt haar ernstlgo hoop uit, dat, met behoud van de suprematie van de Kroon, de veiligheid van het rijk, de aan Ulster gegeven beloften, en het waar- torgen van de rechten der minderheid ln Zuid-Ierland, een oplossing van de moeilijk heden in Ierland kan worden gevonden in de oonferentie, die thans gehouden' wordt, wel ke vrede zal schenken aan Groot-Brittanje en Ierland, en kracht aan het rijk". Gemeld wordt nog omtrent deze vergade ring, dat er 2000 unionisten aanwezig waren, en dat er slechts een 70 100 hebben tegen gestemd. DUITSCHLAND. Plundering te Berlijn. De levensmiddelenjrelletjes hebben zich Donderdag te- Berlijn herhaald. Ook nu lok ten voornamelijk werkloozen ze uit.Een ben de van 200 werkloozen heeft in de Schoen- hauserallee in hét Noorden der stad een groote slagerswinkel geheel leeggeplunderd. De vensters van den winkel werden) inge slagen. De politie; die onmiddellijk werd ontboden, felaagde erin vijf plunderaars in te rekenen. Te Lichtenberg hebben werkloo zen Vrijdagochtend getracht het raadhuis te bestormen. De politie kon dit beletten. Dure rechtspraak. De Warschausche bladen vernemen uit Genève, datde kosten van de uitspraak in zake Ópper-Silezië volgens de berekening van bet algemeen secretariaat 65 miljoen mark (Duitsch) zullen bedragen» waarvan ?olen en Duitschland elk de helft hebben te dragen. Ingezonden mededeellng. HONGARIJE. Ernstige gebeurtenissen. Uit Weenen wordt gemeld: Hier worden de gebeurtenissen in Hongarije met groote belangstelling gevolgd. Naar het „N. Wiener Tagblatt" uit Boeda- past meldt, meent men daar, daar de nieuwe regeering Bethlen, die nog steeds niet is sa mengesteld, een liberalen koers zal inslaan, evenals de oude. De» „Wiener Mittagsztg." zegt uit diplo matieke kringen te hebben vernomen, dat in Hongarije belangrijke gebeurtenissen wor den verwacht. De rijksbestuurder Horthy zou van den tegenwoordigen toestand ge bruik maken om zijn heerschappij op een nieuwen en vasteren grondslag te vestigen Daartoe zou het huidige kiesrecht worden afgeschaft en een nog beperkter worden in gevoerd. Horlhy verwacht, dat de Entente hem geen moeilijkheden in den weg zal leg- len. Intusschen zouden in de straten van Boe dapest ernstige gebeurtenissen voorvallen. De straat is volkomen in handen van Cöm- bös, den leider der chauvinistische officiers organisatie „Mowe", die een der voornaam ste organisators dér West-Hongaarsche ben den is geweest. Deze benden houden thans vreeselijk buis in de straten van Boedapest en de regeering was tot nu toe niet in staat de orde te handhaven. Het is echter niet bui tengesloten, dat door een overeenkomst tus schen Bethlen en Horthy het bestaan van het huidige régime verzekerd wordt. In Oostenrijksche kringen worden de be richten omtrent Horihy's plannen tot het plegen van een staatsgreep wel is waar niet bevestigd, doch er wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering in groote verle genheid is geraakt, doordat zij de Hongaar sche benden, die zij vroeger zelf heeft ge roepen, thans niet meer kwijt kan raken. Italië en! de overeenkomst van Wlesbaden. Uit Berlijn wordt gemeld: Volgens een be richt uit Rome stemt Italië in met het rap- -port van Bradbury over de overeenkomst van Wlesbaden, daar Italië in het verdrag een gevaar ziet voor zijn belangen in zoo verre als in het geval, dat Duitschland niet in staat zou zijn te betalen, de praestaties, die bet volgens de verdragen moet doen, zeer onzeker zullen' worden, terwijl de afzonder lijke overeenkomsten met Frankrijk over praestaties in natura waarschijnlijk voort zullen gaan. FRANKRIJK. Het proces-Landra. De vrouwen, die miet Lanidru in aanraking kwamen en verdwenen, waren 'niet jong meer: tussohen die veertig en vijftig jaar. In de reelks dezer bedaagden, dezer mogelijk nog naar walt gelulk bunkerend© burgerjuffrou wen geluk, dat zij dialn door Lalndru's hu welijks-advertenties hooplten te grij-penl koant ééne uitzondering voor. Het li juffrouw And/rée Babelay, de izesde vrouw, van wier spoorllooze verdwijning aan Landiru ophel dering wordt 'gevraagd. Tot Andrée Babelay heeft Lanidiiu niet in zaken-relatie gestaan, zij 'bezat geen meubels, die hij koopen kom, zij bezat hoeïemaal niets en was negentien jaar oud, toen ze op een Februari-avond iln 1907 bij toeval' nuet Lffllndru kennis maakte. In de reeks vrouwen, van wlie Landru de meubels opkocht, moet An drée Babelay misschien beschouwd worden als een „caprice" van Landru. Zij is er niet m'inder spoorloos om verdwenen. De jeugdige Anidróe was niet het voorbeeld van een deugdzaam meisje. Op een Februari- avond maakte zij kentiis met Landru in een metrostation, waar zij volgens den beklaagde stond te hullen, omdat ze haar dienst bij een kaartlegster iwas kwijt gemakt. De kaartleg ster, als getuige gehoord, zeide, dat detze voor stelling niet juiét Was. Integendeel heeft An drée haar den dienst opgezegd, omdat zij, zooals zij' zeide, 'in konnlis gekomen was met een lieer van 85 jaar, met wien zij' mee swoiu gaan, Landiru: Dat kan. ik niet geweest zijn. Ik kon 'niet voor vljf-on-dentllg doorgaan. De president: (Dit is uw revanche, Landru. Vrouwen van vijf-on-veertig jaar belblbon u wel gezegd, dait zij negenendertig warem Hoe dit zlj jjainidiiu ontmoette dus do hui lende Anidróe. „Ik heb haar zoo goed mogelijk getroost, zeide do beklaagde, en na veel aar zelingen, hieib ik haar de kamer aangeboden, die ik in de Maubeuge-straat 'bewoonde". Den 12en Maart ls Andrée daar aangeko men aan de conciërge zeide Landru, dat het een nichtje uit de provincie was. Den 29en Maari, Lanidru heeft het in zijn aianteeken- boekje opgeschreven, ineemit Landru een bil jet enkele reis naar Gamibads en een retour biljet Gambais. Andirée doet haar intrede op het vilatje en verdwijnt. Volgens Landru is de kornist van het meisje te Galmbais al op heel -eenvoudige manier te verklaren. Landru: De beschuldiging vergist zich voortdurend, izij is maar altijd naar misdaden aan het snuffelen. En t geval is tloch zoo eenvoudig. Anldirée is op de kamer in ide Mlau- beuge-straat te Parijs 'Ongesteld geworden. Wat .natuurlijker dan dat ik haar mee naar buiten nam, waar rust en zuivere lucht haar spoedig weer zouden herstelen. Uit het aanteekenjboek iblijkt, dat Lanidru op 2 en op 10 April 5 fralnk aan Andrée geeft. Den 12en betaalt Latndru twee kubieke meter hout, door hem Ingeslagen. Dien 12en April staat er tevens op het aauteekenlboek opgeteekend: „4 uiur 3". Wat wil dit izeggen? Óp den dag van het verdwijnen van juffrouw Cölomb stond er in het boek ook een tijd vermeld. Landru: De beschuldiging iwil hier het uur van de misdaad ip zien. Het is niet zoo. Landru houdt vol, dat Andrée Babelay den 12en April uit het vilatje te Gambais ver trokken is en dat ze den 18en wel weer werk van een nieuwen dienst gemaakt zal hebben aain hetzelfde piaatsingsbureau, dat haar aan haar voriigen dienst geholpen had. Er ïb nooit uitgevonden kunnen worden welk ver huurkantoor dat dan wel geweest is en Lan dru verwijt de politie, dat zij het adres niet heeft kunnen opsporen. Waarom, zoo wordt er aan Landru ge vraagd, heeft Andrée de portretten van baar groot-ouders, een geboorte^aote en haar per soonlijke papieren bij Landru achtergelaten? 'Landru: Zij' heeft mij die toevertrouwd., omdat ze niet wilde, dat vreemde oogen de dingen zouden zien. In den nieuwen dienst, dien zij gevonden hadi, wairen nog meer dienstboden. En ook heeft ize die papieren en zoo aan mij gelaten, nadat zij, tengevolge van een kleine onbescheidenheid, gezien had, dat ik meer dergelijke papieren bezat. Zij heeft bij mij n.1. een tasch opengemaakt, waar in- dentiteitspapieren inzaten, die aan ander© menschen behoorden. Deze laatste mededeeJinig van Landru was niet handig. De president maakte ,er dan ook onmiddellijk gebruik van door den beklaagde toe te voegenMisschien zal de advocaat-ge neraal zich wel' afvragen of die „onbeschei- denhelid" u er niet toegebracht heeft degene, J die haar begaan heeft-, Ite doen verdwijnen. Deze opmerking ligt inderdaad' voor de hand. Zij behelst de eenige verklaring voor den misdaad op juffrouw Babelay, zoo Lalndrtu die begaan heeft. Wat klom hij voor belang hebben bij de verdwijning van- heft ongeluk kige meisje. Geen enkel. Haar eenige bezit was wat zij verdiende en /terwijl zij bij' Lanidru was, heeft deze''haar eenige malen het aan? teeikenboek wijst heft uit geld gegeven, heel kleine bedragjes. Misschien is Landiru, t en hij haar de tasch miet papieren zag open, doen, misschien wel daarin rommelen, Ibalng geworden voor mogelijke 'Onthullingen en, misschien heeft hij toen bij zichzelf (beslOlten het jeugdige dienstmeisje te laten verdwijnen. De president spreekt er zijn verwondering over uit, dat Andrée noioit haar papieren te rug is komen halen. Landru: Ze is zeker /weggebleven, omdat ze mij geld schuldig was, dat ze ine niiéti terug kon geven! Kent Landru het laatste adres van Andrée? Op deze vraag, door den aldvokaat-generaal gesteld, weigerde Lamhru"te antwoorden. Hij schuilt zich weer achter het particuliere teven van juffrouw AnJdrée en er is niets uilt hem te krijgen, ook iniet wanneer een van de jury leden hem vierkant d)e vraag stelt, waarom, hij niet Andrée bij haar vertrek ic«n haar, .adres heeft gevréó'gd. Van de getuigen van Dinsdag noemen wij de moeder van de negentien-jarige Andrée Babelay, die niet wil ge'loöven, dat haar doch ter in het leven kan zijn zonder haar moeder, iets te laten hooren. „Want zij hield van me, dat weet ik en ik ben niet bang om Landru in het gezicht te zien." Andrée *s moeder 'beeft een smartelijke tijd doorgemaakt, zoekende naar haar dochter. In de „Morgue" heeft zij izeven-en-zestdg por tretten van verdronken vrouwen moeten door kijken om te zilen of Andirée er bij was. Er zijn dus, riep mr. de Moro Gürafferi uit, wel 'zestig verdronken vrouwen, wier iden titeit men niet heeft- kunnen vaststellen. Deze 'Opmerking doet reedis raden welken kant mr. de Moro meit zijin pleidooi kan uit gaan: het dirioeve uiteinde van1 het dienst meisje, dat, omdat het geen betrekking bon, vinden, van het verhuurkantoor naar Ide Sein© loopt en zich verdrinkt. Waarschijnlijk zal de advokaat, maar een ParijSch blad opmerkt, hierop ten antwoord: krijgen, dat die zeven en-zestig verdronken vrouwen hun papieren niet bij Landru achter gelaten hebben. Heft proces is nu aan de zevende verdwenen vrouw toegekomen. ZÜTD-SLAVm Een Incident Volgens de bladen te Rome heeft de Bel grado een ernstig incident plaats gehad. Het Tribuna had een artikel opgenomen over den Italiaanschen „onbekenden soldaat", welk artikel aan Italiaansche zijde beleedlgend geacht werd. De Italiaansche militaire atta ché had zich toen naar de bureaux van het blad begeren om verontschuldigingen te eischen. Er ontstond daar toen een opstootje, waarbij de militaire attaché ernstig gewond werd. Hij is naar het hospitaal gebracht. De Italiaansche gezant heeft aan den Zuld-Slavischen minister-president verzocht een streng onderzocht in te stellen. VEREENIGDE STATEN. Do Invloed van Holland. To New-York bestaat naar tamelijk alge meen bekend is „Tho Holland Sooiety of New-York". Van dit gonootsohap kunnon lid zijn Amerikanen, die in de mannelijke ljjn afstammen van personen, die reeds vóór 1675 ln Nieuw Nederland gevestigd waren. De Holland Sooiety bevordert o.m. do konlnis der oude geschiedenis van do groote stad, waakt waar hot pas geeft voor don goeden naam dor Hollandscho kolonis ten der 17 oouw on ijvert ook voor goedo be trokkingen tussohen de Amerikanen on do Nederlanders van thans. Om dit laatste doel to bevorderen geeft zij ook boeken en bro chures uit van gesohiedkundigon aard. Een dor jongste publcaties dor Holland Society ls een broohure, getiteld The Dutch of the No- therlands in tho making of America. Schrijver is de hier te lande welbekende heer W. Elliot Grif fis. Deze geeft een uiterst beknopt doch voor ons land en volk vleiend overzicht van de betrekkingen tusschen Hol land (Nederland) en de Noord-Amerikaan- sohe wereld. Hij komt o.m. tot de volgende slotsom: „Bijna alles, wat duidelijk en eigenaardig Amerikaansch is, schijnt te zijn voortgeko men uit de Republiek der Ver. Nederlanden en werd hier naar toe overgebracht, niet enkel door de Hollanders, maar ook door de Pilgrim Fathers, de Liberale Puriteinen, de Walen, de Hugenoten en de Britsche Whigs, die bijna alten in Holland hadden gewoond of gestudeerd. Iedere natie heeft groote mannen en vrouwen), of een of ander nuttig element bijgedragen tot de vorming van do Ver. Staten; doch wat betreft den regeerings- vorm, zoowel voor stad en staat als natie, en wat daarin kenschetsend Amerikaansch is, hebben wij meer aan de Hollanders uit de Nederlanden ontleend, dan aan welk an der land of sociale organisatie ook". Scheepsramp. Uit Manila werd 16 Nov. gemeld: Het s.s. Maria Louis is bij d® invaart van de haven op een bank geloopen en vergaan. Van de opvarenden worden er 50 vermist. Men vreest, dat zij verdronken zijn. De drukste zeehaven. Terwijl tot dusver in New-York met rijn verkeer van meer dan 20 millioen ton de drukste zeehaven van de wereld was, heeft het thans dezen rang aan Hongkong moeten afstaan. In 1920 beliep het geheele verkeer in deze haven 24,194,022 ton, terwijl New. York slechts 21,491,000 ton bereikte. Terwijl nog voor enkele jaren op 6 te Hongkong aankomende sohepen 4 Engelsche waren, zijn thans van de 8 reeds 2 niet-Engelsché sohepen. Nochthans is de Engelsche vlag nog net sterkste vertegenwoordigd, daarop de Japansche, vervolgens de Amerikaansche, Chineesche en Fransche. GEMENGD NIEUWS. Een tekort Er is een belangrijk tekort ontdekt in de werkloozenkas op het eiland Marken. De administrateur D. P. is ontslagen. Een onderscheiding. Heft bostuur der Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij heeft besloten aan de bemanning der reddingboot te de Cocksdorp een eerbewijs uit te reiken in den vorm van de medaille der Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij, bénevens getuigschrift INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, In uw numme/r van 12 November komt een mededeelng voor, woordelijk overgenomen uit „de Eemsbode", betreffende het onder zoek dat te Delfzijl op 9 November plaats had naar den toestand van twee houten loodsschoeners en van het wrakhout afkom stig van den verganen loodssohoener „Eems No. 2''. Het oorspronkelijke verslag in genoemde oourant gaf mij, daar dit bij niet zeer aan dachtige lezing licht misverstaan kan wor den (zooals mij uit gestelde vragen reeds bleek), reeds aanleiding aan de redactie van „De Eemsbbode" een artikeltje toe te zen den ter opname als ingezonden stuk. Aange zien echter dit blad slechts des Dinsdags en Vrijdags verschijnt vrees ik dat mijn arti keltje eerst Vrijdag 18 November gepubli ceerd zal worden, en verzoek ik U beleefd, nu ook door U het bericht werd overgeno men, reeds thans de volgende opheldering te willen opnemen. Er is in het berichtje sprake van een com missie, waartoe zich-de bij het onderzoek uitgenoodigden hadden vereenigd. Nu was echter de zaak deze, dat de commissie, die het onderzoek, volgens ministerieels op dracht, instelde, bestond uit ondergeteeken- de en den Ingenieur der marine C. van Dam, enl dat wij, in vereenging met den heer in specteur van het loodswezen te Delfzijl, me de naar aanleiding van het door Z.Exc. den minister van marine te kennen gegeven ver langen, eenige heeren hadden uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn, meer in het bij zonder die heeren, die na de ramp van de Eems no 2 op audiëntie waren geweest. Het verslag geeft echter den indruk, daft een óommissie van inwoners van Delfzijl hierbij de hoofdzaak was, en dat de twee rijks-ingenieurs zich tegen de aanvallen van die commissie hadden te verdedigen; Dezen verkeerden indruk wenschte ik hiermede weg te nemen. "\Yaar in het verslag staat: „Bewezen ia voor de commissie dat de schepen boutdek zijn.enz.", kan niet bedoeld zijn een be wijs dat door ons, den heer Van Dam en mij, aan de zoogenaamde oommissio zou zijn ge leverd, doch moet zeker bedoeld zijn: „Voor de oommissie (van inwoners van Delfzijl) staat vast, dat de schepen boutzlek zijn." Het „Vaderland", dat in zijn nummer van 18 November ook een verslag gaf van het onderzoek, doch dit niet woordelijk van „de Eemsbode" overnam, blijkt dit ook zoo op gevat te hebben; daar leest men: „Bewezen acht de oommissie.In het verslag komt de mededeellng voor, dat in het magazijn van het loodswezen, waar de wrakstuk icon van de „Eems 2" werden beziohtigd, harde woorden vielen. Hierbij bleek eerst hoe door do genoodgden) de zaak was opgevat, alsof ondorgeteoYcende mot den heer Van Dam, zoomede de inspectour van het loodswozen, tegenover een daar bijeen zijnde vergade ring zloh hadden to verantwoorden. Van het bestaan van oen „commissie" had men ons op geenierlei wijze kennis gegeven; dit bleek ons aan het slot alleen door do bui tengewoon aanmatigende wijze, waarop een dor gonoodlgdon zich veroorloofde als voor zitter op te treden, door den inspecteur,, de zen in do redo vallende, toe to roepon: „De heer Perdok hoeft het woord." Haddon wij vooraf geweten dat de zaak op deze wijze beschouwd werd, dan hadden wij geen genoodlgdon toegelaten. Met dank voor de plaatsing, J. "T HOOFT. Hoofdingenieur der marine. Vlissingon, 15 November 1921. Mijnbeer de Redacteur. Verzoeke beleefd plaatsing va!n onder staand schrijven, waarvoor omen dank. Op iZiaterdiag 26 Nov. aus. spreekt Mr. P. J. Oud in het MEitailr Tehuis, Spoorstraat. Na- diere bijzonderheden vindt gij in de adverten tie iln diit nummer. Wij sporen, u aan heen te gaan. Mr. Oud ils hier geen onbekende; dteedls trekt hij' volle zalen. In het bijzonder roepen wij de vrouwen op, om de rede,, De trouw aan het beginsel" te gaan hooren. Toen gü den vrouwenikiesrechtstrijd mee maakte, hebt 'gij ook trouw voor uw beginsel, om heft kiesrecht te veroveren, pal' gestaan, zelifls iiui weer en wind op de plankjes i!n Den Haag 'op het Binnenhof. De heeren vam d« tegenpartij keken dwars van u af en zagen u uilet. Welhu, ziet wat uwe voorvechters ge daan 'hebben. Toen zij zich. bij een politieke partij aansloften, zijn de meesten van hen bij onzen Bond gekomen, omreden de Vrijzinnig- Democraten steeds voor u in de bres ston den; 'onlangs nog met de Grondwetsherzie ning, was het Mr. Mairchamt, die voor uwe rechten lopkwam. Een Vrouwencfltub is hier opgericht en in de advertentie van Dinsdag kunt ge de na men van het Voorloopig Bestuur vinden- Het Bestuur der V.-D. Kiesver- eeniiging, Afd. Helder. i Dros' Advocaat

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2