HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose. VAN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. fit. Nieolaasfeest. Inter-Noa. Op deze tournée wordt ook Helder bezochi en a.s. Donderdag 24 November hoopt de krasse oude heer ln Oaslno op to treden in zijine wereldberoemde creatie „Shyiock" lh „De Koopman van Venetië". Hoewel velen, zeer velen hem reeds ln deze rol gezien zul len hebben, twijfelen wij niet of eene groote schare zal zich opmaken om den nog altlid ;eugdigen „oude Louis" in zijn succesrol te )ewonderen en voor zijn vertrek naar het mitenland toe te juichen. Pensioenwetten. i Hr. Ms. „Zeehond". Hr. Ms. Zeehond is 17 Noy. toruggek srd van politietoezicht Noordzee. Hr. Ms. „Zeven Provinciën", Thans is aan het departement van Marine bericht ontvangen, dat de Zeven Provinciën den Hen November te Portsmouth is bin- nengeloopen wegens averij aan hare stuur inrichting- De herstelling zal ongeveer twee weken duren. De data van aankomst in en vertrek uit de verschillende havens zullen daardoor ongeveer drie weken later vallen. Onderzeeboot IV. Bij het departement van marine is telegra fisch'beridhit onitviatnigeni, diait Hr. Ms. onder zeeboot „K IV", iaan boord waarvan ©en onjt- ploffkug beeft plaats gehad, vermoedelijk tegen Deoemlber uit Ooiomibo zial vertrekken, ter vooartzeittdmlg van bare reis naar Oort- IndJië. ■Helt gouvernemente-stoomschip „Bellatrix" aal de onderzeeboot op baar reis naar Sabang oomvoyeeren. Leveringen. Ds Isvering van brandstoffen ten behoeve van het garnizoen Helder, gedurende de maand December 1921, is toegestaan aan de firma Gbr. Kruyff te Helder, tegen de na- vermelde prijzen: vlamkolen 2.50, eikolen 2.50, anthraciet 4, ookes 1,70, alles er 100 KG. lange turven 1.20, vuurma- ers 0.40 per 100 stuks. Aanbesteding. Gistermorgen ll uur werd dioor de Marine te Willemsoord aanbesteed: bet leveren van •en stel' stalen vloeddeuren voor de zeedok- ■luis van 's Rijks werf te Willemsoord. Inige- •ohrsven werd door: .Louis Eilers, Haxunioiver, voor 28.714; Arn- beimscbe Stoomisleep Mij. „Hellingen", Arn hem, voor 35.699; MaobinefaJbr. en Scheeps werf P. Smit Jr., Rotterdam, voor ƒ36.800; De Vries, Roblé Co., Gorincbem, voor 38.500; Ned: Scheepsbouw Mij., Amsterdam, voor 38.540; N. V. D. Hoogenbirk Zn., Bloemendaal, voor 39.740; Constructiewerk- plaats en Maohinefabr. I. G. B., Breda, voor 39.954; F. Kloos Zn., Kinderdijk, voor 40.600; Werf „Maasdijk", Schiedam, voor 41.036Werkspoor, Amsterdam, voor. 49.700; Verschure Oo.'s Scheepsw. en Machinefabriek, Amsterdam, voor ƒ51.119; N. V. B. van der Hof Constructiewerkpla arts en Machinefabriek, Uitrecht, voor ƒ51.600; Mateclufaibrik .Augsburg" Nürnberg. A. G. Guisltanisburg, voor ƒ52.000; Rortt. Machine - Jabr. Braat, Rotterdam, voor ƒ51.997; N. V. B. v. d. Hof Oonstructiewerkplaats en Mach.- 'fabriek, Utrecht, voor f 55.738; Maichinefabr. „Heuse", Rotterdam, voor ƒ66.375; Scheeps werf en Maohinefabr. „De Liesibosch", Utrecht, voor 58.000; Fa. P. Tool, Helder, voor 60.500; Fa. Perm Bauduin,Dordrecht, voor 62.000; N. V. Ned. Staalindustrie, Rot terdam, voor 62.200; Commanditaire Veum. J. N. A. v. d. Schuyt's Scheepswerf en Mach.- fabriek, Rotterdam, voor 65.000; N. V. Werf „Vooruit", Enkhuizen, voor 69.500; N. V. LTzerwprf. Utrecht, voor 71.160; Utrecht- schie Stoom gr ofsm ede rij Fa. P. A. Hftnmiamjn, Utrecht, voor f 112.980. Gisterenavond werd' alhier opgericht ©en af'deelinig van de 'Christelijk© Vereeniiging van Handels- en Kantoorbedienden, bestaan de uit 11 leden. Wegen» de heerschende kinderziekte (mazelen) zal het Sit. N icoliaasfeest voor de kinderen van de gehuwde-militairen van de Landmacht, in garnizoen te Helder, niet in ..Oasiino" worden gehouden, doch zal Sint Ndoolaas de kinderen op 6 December thuis een bezoek brengen. Hulp voor Rusland. Nog ontvangen van leerlingen dansinsti tuut Polak 16,-—. Mevr. Judlth Bokor. Mej. Annle Hoogenbosch Is het reed» op izicbzclf een bijzonderheid, diait een duibbekitannenikwiartet het aianduirtflt .en Ster alis „Judlth Botoor" voor haar Jubi- lleum-comioert te engageeren, voorzeker Is bet te waardeeren., dat naast deze eminent© cel liste onize Heldemche sopraanzangeres Anble Hoogienlbosch aUs altljld hiare bereidwillige medewerking heeft toegezegd. Mej. H., die hare opleiding aan de Muziek school van den heer Leeiwens heeft ontvan gen, is voor heit muiziekmiminend publiek hier ter plaatse geen onbekende,. bereids ver leende zij hare medewerking reeds aan ver schillende uitvoeringen en trad helt vorig seizoen op een der imarine-co'noeiilten met succes op. IA halve dat mej. H. dn, een werk met koor optreedt, zingt ze na de pauize liederen. Na de publiceering te diit blad der sensa tioneel© verslagen van de groote pers over het optreden van de 'beroemde celliste Bokor, is voor 'haar- verdere aanbeveling overbodig. Het is voor „Inter Nas" istreelend. dat de animo voor baar concert vam a.s. Maandag 'nu reeds igroot is, zoadat een aansporing zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien wer kelijk geen overbodige wenk is. De West-Indische Zangers. Woensdagavond had de aangekondigde samenkomst van 'het Leger des Heils plaats, waarin de West-Indische zangers zich zouden laten hoeren. Zoo wij hoorden, was het Kerkgebouw aan de Weststraalt welwillend door helt Kerkbe stuur afgestaan. De leider van de samenkomst, kolonel Veenstra, sprak daarvoor een bijzonder woord van "dank. Om 7 uur was het al 'bijna geen doen imeer om te' de kerk binnen te komien en toen de samenkomst, om even over achten dar ook een aanvang nam, was de berk tot te den nok toe gevuld. Kolonel Veen stra zeid©, dat hetgeen ten- gehoor© zou wor den gebracht en die verschillende manoeu vres, <lie daarbij zouden wiarden gemaakt, miilsschi-en even den lachlust zouden opwek ken, maar dat zij weergaven de wijze, waarop, de negers igewoon zijn, zich- uit te drukken. Misschien had hetgeen ten gehoor© werd gehraoht, een niet ai te groote muzikale waarde. Toch- was de avonid niet alleen een succes, imaar voor alle hoorders een groot genot. Te hoornen hoe deze mienisohen hun ziel te hun lied weten te leggen, is voor me- mi'gen Hollander benijdenswaard Het waren geen L. d H.-liederen, imaar hum Ibegriinsel en leer brachten zij door middel vam de z.g, plantage-liederen. Het was aandoenlijk' te hooren hoe vrijmoedig en met vuur zij spra ken van hun God-, aan wien zij geloofden. Menige Holandsche vrouiw zal jaloersch ge weest zijn op het prachtige spreektalent, het welk deze vrouwen bezaten. Verder viel ons nog op, hoe de samenzang en het klankeffect bijzonder goed was. Zonder begeleiding Ible- ven zij den geheeien avoind op toom1. Het Leger des Heills had een' bepaald succes, het geen het bedoelde kwam zeer bijzonder tot zijn recht. Eerstens hun geloof, dat God zich openbaart aam allen, vam welk ras of natio naliteit mien 'ook moge zijn, voor alen ge lijk te. Ten tweed© de eenvoudigheid, die te elke L. d. II.-samenkomst naar voren komt, tóenmerkte ook 'het 'karakter van dezen alvomid. De woorden, door de zwartjes 'gesproken, werden op uitnemende wijze vertaald door, Majoor Riajwie. Nog eens, het was een goedi geslaagden avomd en ik geloof, dat ieder heeft genoten. Toen de trein van- ze'S uur met deze zwarte Heilssoldaten biminienstoomde, was het Sta tionsplein en de Verl. Spoorstraat geheel ge vuld met nieuwsgierigen, om deze menschen te zien. Toen zij in 't gezicht kwamen, werden zij met gejuioh en handgeklap .begroet. Het muziekkorps van helt L. d. H. had zich voor het ötatiom opgesteld en speelde Leger-lie- deren. De Politie had een heel werk om ruim -baan te maken, maar het gelukte haar schitterend., In marsch werd, omstuwd door een groote menischen-maissa, on/der het spelen van de muziek, naar de zaal gemarcheerd. Dank zij de 'goede hulp van de paLiüie, had. ook dit een zeer goed veTloop. Bioscoop-nieuws. In de Tavenu-bioscoop aan de Spoorgracht. is gisteren begonnen met de vertooning van de „Koningin der Wildernis" Deze film is allerwege door de Nederlandsche pers gun stig beoordeeld. Zoo schreef de Prov. Geld. en Nijmeegsche Courant over de opvoering In Nijmegen o.a.: De directie van het Victoria-thenter heeft zich_ over den inzet van de seriefilm. „De Koningin der wildernis", voorzeker niet to beklagen. Het was op den eersten avond zeer druk en, wat wel het voornaamste is, de film verdient de buitengewone belangstelling ten volle, ook van hen, die-nu niet bijzonder van sensatiefilms houden, want de sensatie ligt er niet dik op, wat anders nog wel eens het geval kan zijn. De verschillende wildernis opnamen zijn uitstekend geslaagd, terwijl een groot aantal wilde volksstammen, onder wie de pompoen-bewoners, al bijzonder in teressant zijn, het noodlge leven aanbren gen. Een wildernis zonder wilde dieren zou maar half werk zijn, en ze zijn dan ook beter dan ooit vertegenwoordigd. Een keur van leeuwen, tijgers, panters, olifanten en voor al niet te vergeten alligators brengt een le vendige stoffage aan. In deze omgeving komt prinses Elyata aan, gevangen geno men door kaffers, en door dezen overgedaan aan een in de wildernis verblijf houdend sla venhandelaar. Zij wordt bevrijd door den ontdekkingsreiziger Stanley, die per vlieg machine zijn ondekkingstocht, maakt, doch doordat hij verplicht is een noodlanding te maken, in handen van een anderen stam valt, waar het geheele gezelschap door den slavenhandelaar achterhaald wordt. Het ver haal gaat de volgende week verder, zooals wij echter reeds zeiden, vooral als kjjkfilm verdient de film ieders aandacht. Afscheidsvoorstelllng Louis Bouwmeester. Voordat Louis Bouwmeester naar Ameri ka vertrekt, waar hij een reeks gastrollen zal vervullen, maakt deze grootste onzer Ne derlandsche tooneelspelers nog een af- sabeiidisitournée door het vaderland). Hij heeft daartoe onder den naam „Haariemscli Too- neel" een aantal bekende acteurs en actrices om zich heen verzameld, allen oude beken den, te midden waarvan en met wlen hij reeds vele en groote triomphen behaalde. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de'maand October 1921. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen ln om: 1 bontwerker, 1 electricien, 1 grondwerker, 1 Incasseerder, 1 klerk-teekenaar, 1 kleer maker (grootwerker), 1 kleermaker (repara teur), 1 loopjongen ben. 18 jaar, 162 losse werklieden, 2 losse-werklieden ben. 18 jaar, 2 metselaars?, 5 schilders, 1 schoorsteenveger, 6 timmerlieden, 2 timmerlieden-halfwas, 1 timmermansleerling beni. 18 jaar, 92 trans portarbeiders. Totaal 280 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 broodbakker, 1 betonwerker (ijzervlech- ter), 1 conciërge, 1 chauffeur, 1 dekknecht, 27 grondwerkers, 1 incaseerder, 1 kantoor bediende, 1 koetsier ben. 18 jaar, 1 loop knecht, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 letter zetter, 1 meubelmaker, 2 «metselaars, 163 losse-werklieden, 5 losse-werklieden ben. 18 jaar, 2 opperlieden, 1 reiziger, 1 schilder, 1 steenhouwer, 2 smidsleerlingen, ben. 18 jaar, 2 stuoadoors, 1 schoorsteenveger, 87 trans portarbeiders, 4 timmerlieden, 2 timmer mansleerlingen ben. 18 jaar. Totaal 302 per sonen. Geplaatst werden: 1 grondwerker, 162 losse-werklieden, 2 losse-werlieden ben. 18 jaar, 1 metselaar, 1 flöhilder, 1 schoorsteenveger, 2 timmerlieden, 2 timmerlieden-halfwas, 1 timmermansleer Ingezonden mededeellng. Het Consulatiebureau is geopend iederen Dinsdag van 7—8 uur 's avonds, in da voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consult kosteloos. ling ben. 18 jaar, 92 transportarbeiders. To taal 265 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgevers(sters) kwamen in om: 5 aardappelschilster, 1 bontwerkster, 6 dagdienstboden, 9 dagmeisjes, 1 dienstbode (intern), 1 huishoudster, 1 keukenmeisje, 1 kleermaakster, 1 kookster, l naaister, 1 waachvrouw, 5 werksters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 jaar. Totaal 34 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 4 aardappelschilsters, 1 dagdienistbode, 3 dagmeisjes, 2 dienstboden, 1 assistente-huis houding, 3 kantoorbedienden ben. 18 jaar, 1 noodhulp-dienstbode, 3 waschvrouwen, 9 werksters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 jaar, 1 winkeljuffrouw. Totaal 29 personen. Geplaatst werden: 4 aardappeleschilsters, 1 dagdienstbode, 4 dagmeisjes, 2 dienstboden (intern), 1 keu kenmeisje (uit Oostenrijk!. 1 kookster (uit Duitschland), 1 waschvrouw, 2 werksters. Totaal 16 personen. BINNENLAND. NEDERLAND, BELGIE EN WASHINGTON. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: Minister Jaspar, de Belgische minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in een vergadering van katholieke kiezers gezegd, dat België moet trachten met Nederland tot een verhouding te komen waarin beide lan den elkaar goed verstaan. Ik heb alle hoop, zeide de minister, dat wij dit zullen bereiken. Onze buurschap met dat land, onze economische betrekkingen, alles doet ons wenschen, dat er de hartelijkste be trekkingen met dat land aangeknoopt mo gen worden. In een volgend bericht meldt de oorr. nog: In een artikel over de conferentie te Washington juicht de Natiën Beige de aldaar onmiddellijk na de bekendmaking van de voorstellen van Hughes door de Nederland sche en Belgische gedelegeerden uitgespro ken woorden toe. Het blad betoogt, dat deze voorstellen volkomen beantwoorden aan de wenschen van hen, die Nederland en. België in vrede met elkaar willen zien leven;, maar beweert verder ongerust te zijn over de toe nemende versterking van de Nederlandsche vloot, en dat terwijl België alleen maar over vijf kleine torpedobooten beschikt. Ook over de kustverdediging in Zeeland is de Natten slecht te spreken. Zij hoopt echter, dat de Belgische ambassadeur te Washington, ba ron Cartier de Marchiennes, tevens gede- feerde ter conferentie, niet nalaten zal deze westie ter sprake te brengen. Onderwljsbegrootlng. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de onder- wijsbegrooting 1921 met ruim f 8 millioen. Kerkbranden. In verband' met de veelvuldig voorkomen de kerkbranden, door zorgloosheid van lood gieters .veroorzaakt, heeft de regeering een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht voorgesteld. Vakopleiding Zulderzeevlsschers. (Vragen van Kamerleden.) De heer Duymaer van Twist heeft de Ml- "nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld. lo. Welk resultaat heeft de corresponden tie tusschen de minister van Onderwijs en van Waterstaat opgeleverd, waarbij eerstge noemde verschillende steunmaatregelen heeft aanbevolen met betrekking tot de vakoplei ding van jeugdige Zuiderzeevisschers voor oen ander beroep? 2o. Is het den Minister bekend, dat vele Zuiderzeevisschers op advies van sub-com missie B van den Zuiderzeeraad er toe zijn overgegaan om hun volwassen kinderen uit het bedrijf te nemen, ten einde hen in een ander vak te doen opleidingen, doch dat deze visschers er toe hebben moeten besluiten de opleiding van hun kinderen in een ander vak te staken, ten gevolge van gemis aan mede werking van de zijde der Regeering? 8o, Acht de Minister het niet noodzake lijk, dat zoowel ln het belang van,den schat kist (in verband met later te verleenen scha- de-uitkeeringen), als ln dat van de Zuider zeevisschers onverwijld worde overgegaan tot het treffen van maatregelen; waardoor het den visschen mogelijk zal worden, hun kinderen een opleiding te geven voor werk zaamheden buiten het visscherijbedrijf? 4o. Is de Minister bereid, zijn medewer king bij de Spoorwegmaatschappijen te ver leenen, teneinde het vervoer van Zuiderzee- visch naar het buitenland te bespoedigen? De redding van de bemanning der „Llesbethe" door de reddingboot te de Cocksdorp. Een brief van den Duitschen kapitein. Het bestuur der .Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij (Amstel 342) heeft den volgenden brief ontvangen van den gezagvoerder van den driemastschoener „Liesbeth" die op Zondag 23 October j.1. strandde op de Eierlandsche gronden. Van Terschelling, Vlieland en Texel werd hulp geboden. Zooals bekend verging de „Bran daris" in den zwaren storm. De reddingboot van de Cocksdorp onder schipper Maarten Bom had het voorrecht de bemanning te red den. Altona-Ottensen, 12 Nov. '21. Nu ik eindelijk weder thuis ben en tot rust gekomen, zal ik u een en ander mededeelen over de strading der „Liesbeth" en vooral over de redding. Zaterdagavond 2 October werd het weder stormachtig. Het woei eerst uit het Zuidwes ten Des avonds te 6 uur waren we nog 50 zeemijlen uit den wal. Wij stuurden N.N.O. In den nacht van den 23sten schoot de wind in een vreeselijke hagelbui uit naar het Noordwesten. De zee was verschrikkelijk. Zondagmorgen even over 11 kregen wij, toen de lucht na een bui wat opklaarde zicht van den vuurtoren van Eierland, tamelijk dicht bij. Daar het niet mogelijk was van de kust af te zeilen, besloot ik het schip op strand te zetten op de beste plaats die ik kon vinden. Te 1 uur strandden wij bij den N.W.- hoek van Texel. 4.30 ongeveer werden we gered door de reddingboot van de Cocks dorp. De bmanning van de reddingboot heeft buitengewoon mooi gewerkt, Langzaam, zeer langzaam, met groote moeite kwamen die flinke kerels vooruit. Soms verdween de boot geheel in de zware buien. Over de laat ste 50 Meter heeft de bemanning een uur noodig. Met hun duwboomen schoven ze de boot door de vreeselijke branding. Maar wanneer er een bijzonder hooge zee kwam, verloren ze den grond en werden terugge slagen. Met bewonderenswaardige doorzet tingskracht kwamen de helden dichterbij. Wij vreesden dat ze niet langszij zouden kunnen komen. De reddingboot werd door de zee hard op de bank neergesmakt. Ten slotte kwam de boot met groote moeite zoo dicht bij dat wij er in konden springen. Na een reis van 21/J uur kwamen we aan wal. Ik moet hier ook namens mijne bemannning mijn groote erkentelijkheid aan de redders uitspreken. Ik heb ondervonden dat het Red dingwezen in Holland uitstekend georgani seerd is. Om ons te redden gingen drie boo ten uit (nam. de „Brandaris", de boot van de Cocksdorp en die van Vlieland, secr. N. Z. H. R. M.) Hiervan is de „Brandaris" he laas vergaan. Reeds vóór wij strandden is de reddingboot van de Cocksdorp uitgegaan om ons te helpen. Het reddingwerk was prach tig. Ik heb hier in Duitschland veel van het Holandsche Reddingwezen verteld en zal de ze redding nooit vergeten. Gij zoudt mij een groot genoegen doen door mij een photo- graphie van de reddingboot te zenden. Hoogachtend, A. Schröder, Kapt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 17 November. Grondwetsherziening. Voortgegaan wordt met de behandeling der Grondwetsherziening. Nadat nog geruimen tijd de artikelen op Indië betrekking hebbend waren besproken, werd tot stemming over de verschillende amendementen overgegaan. De beslissing over het amendement van Ryckevorsel (een redactieverandering van het artikel betréf- fende het opperbestuur over de deelen van het Rijk buiten Europa) liet minister Ruys over aan de Kamer. De overige amendemen ten werden door hem ontraden. Het amendement-Van Ravesteyn (parle mentair karakter voor vertegenwoordigende Lichamen in Indië) wordt verworpen met 75 tegen 3 stemmen. Het amendement-Dressel- huys (in de Grondwet niet gouverneur-gene raal noemen) wordt verworpen met 46 tegen 33 stemmen. Het amendement-Marchant (zelfbestuur vastleggen) wordt verworpen met 55 tegen 86. Het amendement-Van Rij- ckevorsel (om de deelen van het rijk buiten Europa met name te noemen) wordt aange nomen z. h. s. Artikel 61 wordt aangenomen met 46 tegen 83 stemmen. Het amendement-Dresselhuys (beperking van de gevallen, waarin over In dische ontwerpen het advies van vertegen woordigende lichamen moet worden ge vraagd) wordt verworpen met 41 tegen 88 stemmen. De amendementen-van Rijckevor- sel ter redactieverbetering van artikel 62 worden z. h. s. aangenomen. Een debat van weinig beteekenis werd voorts gevoerd over do amendementen der S. D. A. P. om het verleenen van ridderor den en adeldom af te schaffen. De amende menten werden .verdedigd door Jhj*. de Jon ge (s.d.a.p.). De heer Oud (v.d.) merkte op dat de amendementen geen beteekenis zou den hebben, daar de Koning deze onder scheidingen toch kan verleenen als de prondwet het niet bepaald verbiedt. Met de andere vrijz. democraten (uitgezonderd de heer van Beresteyn) stemde hij voor het amendement. De betreffende amendementen werden verworpen. Verder werd in de middagzitting nog de vraag behandeld, of de Raad van State moet worden gehoord over alle wetsvoorstellen, gelijk thans het geval is, of alleen bepaalde groepen van wetten nader bij de wet te regelen en indien dit door de Kroon wordt gewenscht. Minister Ruys liet de beslissing hierover aan de.Kamer. In de avondvergadering werd de behande ling der pensioenwetten voortgezet. Een groot aantal amendementen w'em Ingediend; neel veel daarvan werden evenwel ingetrok ken. Minister de Geer wees elke verhooging der pensioenen af, o.a. ook de bij amende ment van den heer Bijleveld voorgestelde verhooging van het weduwenpensloen van 40 tot 50 van den pensioengrondslag. Dit amendement leidde er evenwel toe, dat de minister het volgende voorstel deed: De weduwen zullen krijgen 50 van een pensioengrondslag van 2000. Is de pen sioengrondslag hooger, dan zullen zij over den hoogeren grondslag, die gaat tot een maximum van f 3000 eerst 40 krijgen. Voorts zullen zij 10 voor ieder kind krij gen tot een maximum van 80 weduwen- pensioen. De Minister legde er den nadruk op, dat naast deze voorstellen staat de mogelijkheid van een aanvullings-pensioen, waarovoor een extra premie betaald moet worden. Men mag 's Ministers voorstellen slechts bezien in het licht van deze mogelijkheid. Op aandrang van de Kamer heeft de heer De Geer het aanvullingspensioen (door extra premiebeta ling) niet alleen voor de weduwenpensloe- nen, maar ook voor de eigen pensioenen mo gelijk gemaakt- Om het nog eens kort samen te vatten: De ambtenaren verkrijgen zoowel voor hen zelf als voor hun weduwen en weezen een wette lijk gegarandeerd pensioen, waarvoor zij niet betalen, maar kunnen zich, door zelf de pre mie te betalen, een percentsgewijze hooger pensioen verzekeren. Dit geldt echter alleep voor ambtenaren die nog ln dienst zijn, niet de reeds gepensionneerden. De stemmingen over de amendementen zijn uitgesteld tot Dinsdag. De burgerlijke pensioenwet werd afgehandeld, aan de mili tair© werd niet meer begonnen. Vergadering van Vrijdag 18 November. Voortgegaan wordt met de behandeling der grondwetsherzienig. Het amendement-Marchant (om niet alle wetsontwerpen ter goedkeuring van den Raad van State te zenden) werd varworpen met 39 tegen 37 stemmen. Een amendement van den heer Troelstra, beoogende degrondwettelijk® fundeering van de samenstelling, inrichting en werk wijze van de commissie van bijstand, zooals Eoonomische Commissie, de Hooge Raad van Arbeid, de Onderwijsraad, de Mijnraad, de Gezondheidsraad, de Nijverheidsraad enz, werd, na eenige redactieverandering te heb ben ondergaan, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hetzelfde geschiedde met een amendement- Lely, dat voor ministers een eed van trouw aan denKoriing en aan de Grondwet en een zuiveringseed in de Grondwet vastlegt. Men is nu genaderd tot het tweede voor name punt der herziening: het lot van de Eerste Kamer. OOST-INDIE. Maatregelentegen zeeroover». Eeni tiental groote prauwen, bemand met zestig gewapende manschappen, landden eenge dagen geleden nabij de nederzetting van de Bataafsche bij Soembakoen, benoor den Tarakan. D« prauwen waren afkomstig uit deni Soeloe-archipel. D# manschappen wendden voor, dat zij zochten naar den broe der van den bevelvoerenden radja. Zij ver-* zochten de rivier te mogen opvaren, wat ge weigerd werd, évenals de toegang tot de steiger, waarna de prauwen in noordelijke richting Vertrokken. In verband hiermede vertrekt, de torpedojager Lynx naar Tara kan, een hydroplane medevoerend ten be hoeve van de opsporing der prauwen, aange zien gevreesd wordt, dat men hier met zee- roovers te doen heeft. Van de Sang- en Ta- laude-eilanden werd onlangs ook het optre den van zeeroovers gemeld, eni aangezien aldaar nieuwe bedreigingen zijn geuit, is het flottelje-vaartuig „Koetei" opnieuw der waarts vertrokken. Ook hebben rooverijen op de Oostkust van Sumatra het zenden van den mijnenlegger Asahann derwaarts noodlge gemaakt. Onze Indische politiële. De heer Boon, hoofdredacteur va* het Soer. HbL had eenj gesprek met een buitenr lander, een Brit, die begonnen was met te zeggen: „Gij, Hollanders, zijt een grappig volle, waarna hij eenige eigenaardige din gen uit onze koloniaai-eoonomisohe practijk had opgesomd. De heer Boon geeft 'a mans woorden in het Soer. Hbld. ais volgt weer: „Nagenoeg alle bekende kippensoorten ter wereld, zoo werd hem opgemeixt, zijn af stammelingen van een der moojste kippen ter wereld, de Black Java, het bekende Ke- doe-hoen. Toch voert gij van buiten steeds raskippen in, ten stede van die schitterende soort te verbeteren en te veredelen. Zooals met alles: met paarden, met vee, met wat niet al, gaat Java's rijkdom aienderoogen achteruit en ge lapt en knutselt en ge lief hebbert op een wijze, die werkelijk grappig aandoet- Laten zij mij, den ©envoudigen practious, plein pouvoir geven en ik vervier voudig in 5 jaar den export van pluimvee, zonder dat da home-consumptie ar onder lijden zal." Ik ben geen kippenboer, toekent de heer Boon bij dezen uitval aan, ik kan niet be- oórdeelen of een succes als de Brit voorspel de, mogelijk is, maar wel weet ik, dat hij gelijk had, tea hij zei, dat wjj een grappig volk zijn. Wij hadden jaren gelede* i* den archipel paarden van verschillend ras (Sandels, Ma- kassaren, Kedoeërs, Batak») en wij lieten die rassen zóó hopeloos degenereeren, dat een1 reconstructie dier rassen nagenoeg on mogelijk is geworden. Wij hadden jaren geleden on* Madoe- reesch en Balineesch vee, dat langzaam maar zeker denzelfden weg niet alleen opgaat, maar ook in kwantiteit ernstig slinkt, zoo dat kenners voorspellen, dat binnen 8 jaar een pond vleesoh op Java op f 1.50 A 2 zal komen te staan. Er la meer. Wat doen wij om de rijstpro- ductie te verhoogen, wat doen wij ter verbe tering der tweede gewassen, wat doen wij voor het inheeihsoh maken van tal van voe dingsmiddelen voor men8ch en vee, die hier zouden gedijen als nergens anders? Wij zijn een grappig volk. Wij zijn bezig den Javaan op te voeden tot een nietsdoe ner; tot een ongeluk voor zichzelf en zijn omgeving. Wij fokken een stand van pen- nelikkers, van klerken, van schoolvossen, maar waar het op aankomt: to show hira how to make a living, wat dringend noodig is bij den ontzettenden groei van zijn ras, dat la ten wij na. Wij gaan zelfs verder, wij nemen het bijna den energieken Europeaan kwalijk dat zilti werkkracht en kunde net 60 voudlge uit den grond toovert van wat de Javaan er uit kan halen. Wij gaan nog verder, wij maken het Europeesche kapitaal kopschuw om zich ver der ln deze landen voor belegging to wagen. De wereld heeft dringend Dehoefte aan geld; overal elders lokt men het kapitaal, hier stoot men het af door den fiscus onzin nig groot beslag te doen leggen op zijn hard verdiende inkomsten. Men verzekert aan de ethische bureau- tafel, dat men strevende ls naar een spoedi ge zelfstandigheid van den Indiër, maar men laat zijn hushouding drijven op het zweet van den buitenlander. Men voert een belas- tingpolitek, die in wilden galop ten onder gang moet voeren. Men tolereert in dit land dat noodig heeft voor zijn ontwikkeling rust, bovenal rust, invloeden, die de rust op allerlei wijzen ver storen. Men is hier huiverig om middelen toe te passen tegen de agitatoren, welke misschien uit den tijd zijn ln landen, die alle stadia der ontwikkeling hebben doorloopen, maar die volmaakt op hun plaats zijn ln een land, dat de eerste wankelende schrede op dan weg der ontwikkeling heeft gezet. Echtelijk tweegesprek. „En het speet me genoeg, dat ik eigen lijk getrouwd iben imet een gek!" zei mevrouw Meijer tot haar man. „Nu je het zegt, doet me dat er aan den ken" antwoordde meneer Meijer je op den avond van ons trouwen ve 'dat er geen tiwee mensehen op de waren, die izóó overeenstemden in wij."

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5