HELDEISCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 19 NOVEMBER 1921. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De duur der conferentie. Een Chineesch voorstel. De houding van Japan. Yap. Het stopzetten van den scheepsbouw. BRITSCH-INDIE. Het bezoek ^an den Prins van Wales. DUITSCHLAND. De kredletaetle der industrie en de commissie van herstel. De Deutsche Werke. FRANKRIJK. Het proces Landru. INGEZONDEN. Onze Volkshuisvesting en wat daarmede ln verband staat. De bijz. oorrespondent Tan de N. Rott. Crt. te Washington meldt aan zjjn blad: Ik heb thans den indruk, dat het door mij geseinde bericht „van een zeer betrouwbare zijde" (zie le blad onder „Spoedige verdaging?") vooruitliep op de feiten. Wel is waar, dat er in het Amerikaansche kamp een besliste om mekeer heeft plaatsgevonden. De Ver. Staten zijn bereid om den eisch van gelijktijdige behandeling van het ontwaperiingsvraagstuk en het Stille-Zee-vraagstuk te laten vallen. Enkel houden zij nog om de gemelde re denen vast aan de gelijktijdigheid van de overeenkomst op het punt der beperking van de wapeningen en van een voorloopige af spraak over het Stille-Zee-vraagstuk. Daar door is het aanzienlijk gemakkelijker gewor den om tot een toenadering te komen, ter wijl het ook in overeenstemming was met den wensch van de andere deelnemers aan de conferentie. De vorige week werd den duur der con ferentie door de Amerikaansche ambtenaren op vier maanden geschat. Heden denken zij dat het eind der conferentie binnen enkele weken zal kunnen bereikt zijn. De voorstellen van China vormen het mid delpunt van de belangstelling. Naar luid van een persbericht hadden de Fransche er zich in gunstigen zin over uit gelaten; in werkelijkheid echter zijn zij in hun oordeel vrijwel gereserveerd. De Japanners hebben een paar dagen be denktijd gevraagd voor zij hun oordeel zeg gen. Waarschijnlijk zullen zij met tegenvoor stellen antwoorden. In de gisteren gehouden vergadering over het Stille-Zee-vraagstuk, bleek dat groote vorderingen waren gemaakt. De stemming is veel geruster geworden. Nader meldt decorrespondent nog: Het staat al twijfelloos vast, dat de einde- lijke oplossing van het vraagstuk van den Stillen Oceaan op deze conferentie niet is tc bereiken, intusschen zijn er al twee belang rijke resultaten te boekstaven, n.1. de toe nemende bekeering van Amerika van zijn simplicistische beschouwing van het vraag stuk en Japan's dieper inzicht in de gevaren van imperialisme en de latende eensgezind heid va nhet blanke ras. Deze wederzijdsche inzichten dragen op nuttige wijze tot de ont spanning bij. Bovendien mag men het reeds thans als een geweldig succes boeken, dat het radicale ontwapeninpsontwerp alleen op bij zonderheden, welke buiten het beginsel om gaan, nog moeilijkheden ontmoet. Men krijgt thans een veel nauwkeuriger inzicht in de doeleinden en de mogelijkheden der confe rentie, wat ten gevolge heeft, dat de kalmte en berusting toenemen. Op het oogenblik verklaren alle pachtmo gendheden in China, dat zij bereid zijn hun pachtgebied op te geven, als de anderen het eveneens doen. Vanmiddag hebben de jour nalisten deze verklaring ook van Engelschen kant ontvang. Enpeland komt op voor een politiek van de open deur en de onaantast baarheid van China en is ook bereid zijn extraterritoriale rechten op te geven, als er voldoende rechtszekerheid voor Engelsch- onderdanen wordt geschapen. Zoo spraken allen dezelfde woorden, maar de geneigdheid om in een verdrag vast te leggen is gering. Vooral de Engelschen schijnen weinig voor verdragen te gevoelen. Zij beweren, dat de versterking van het wederzijdsche vertrou wen van veel meer wezenlijk belang is. Daar uit valt af te leiden, welken kant de confe rentie uit gaat. Bovendien schijnt Siberie voor de Amerikanen en Engelschen onaan tastbaar te zijn, wat-een algemeene regeling des te moeilijker maakt. Vandaar dat Ame rika er bijzonder belang aan schijnt te hech ten. het maritiem ontwapeningsverdrag tot stand te brengen. In de vandaag gehouden bijeenkomst met de krantemenschen betoogde Hughes, dat al leen de bouw van groote schepen van wezen lijk belang is, de andere schepen zijn meer een zaak, welke de staten zelf alleen aan gaat. Het was klaarblijkelijk Hughes's be doeling, zoodoende het pad te effenen tot overeenstemming. De Chineesche gezant te Washington heeft de eischen van China aldus in 10 punten sa mengevat: 1. De Mogendheden moeten op zich nemen de territoriale integriteit en de administratie ve onafhankelijkheid van China te eerbiedi gen; China zal zich verbinden geen Chi neesch gebied af te staan of te verpachten aan welke mogendheid ook. 2. China verklaart zich vóór het „open deur" beginsel en is bereid op alle deelen van de Chineesche republiek de verdragen toe te passen, die met buitenlandsche naties bestaan. 3. De Mogendheden behooren overeen te komen geen overeenkomsten te sluiten bij welke China rechtstreeks betrokken is, zon der China daarvan op de hoogte te brengen en het in de gelegenheid te stellen er aan deel te nemen. 4. Speciale rechten, onscjienbaarheden en verdichtingen, welke door eenige mogend heid met betrekking tot China worden opge- ëischt, worden beschouwd als van nul en gee- ner waarde. 5. Zoo spoedig de omstandigheden het toe laten moeten de bestaande beperkingen van China's politieke, juridictioneele en admi nistratieve vrijheid van actie worden opge heven. 6. Redelijke en definitieve termijnen van geldigheid moeten worden vastgesteld voor den duur van China's huidige verplichtingen, welke thans niet door een tijdgrens zijn be perkt. 7. In deuitlefMng van de bewoordingen, waarbij speciale rechten en voorrechten zün toegekend, worde het beginsel in acht geno men, dat zulke toekenningen stipt worden uitgevoerd tengunste van die partij, welke haar had toegestaan. 8. Do rechten van China als neutrale zul len, bij volgende oorlogen waaraan het niet deel neemt, ten volle worden geëerbiedigd. 9. Er dient voorziening te worden getrof fen voor een vredelievende regeling van in ternationale geschillen in den Stillen Oceaan en Het Verre Oosten. 10. Er dienen voorzieningen te worden ge troffen voor toekomstige conferenties, die op gezette tijden worden gehouden, om te be raadslagen over de internationale vraagstuk ken in verband met de Stille Zee en het erre Oosten, om te komen tot een grond slag voor de bepaling van 'een gemeenschap pelijke politiek van de onderteekenende mo gendheden te dien opzichte. Naar de Japansche gedelegeerden in-offi- cieel hebben verteld, zullen zij aan de Con ferentie een volledige uiteenzetting doen ge worden van Japah's houding. Deze uiteen zetting zal naar men verneemt de er kenning inhouden van het recht op gelijke kansen in China voor alle mogendheden Voorts zal in die verklaring worden ontkend, dat Japan eenig voornemen koestert om Mantsjoerije te annexeeren of daarvan een protectaat te maken. Niettemin zal er op worden gewezen dat Japan in Mantsjoerije bijzondere belangen heeft, in verband met den spoorweg en ander beleggingen in de buurt daarvan, welke Japan moet bescher men: evenwel zonder dat dit de deur behoeft te sluiten voor den handel van andere lan den. Voorts zal de bereidwilligheid van Ja pan worden betuigd om zijn troepen uit Sibe rië terug te nemen zoodra er op het vaste land van Azië regeering zijn, die in staat zijn, bestendige toestanden te scheppen en de Japansche kolonisten te beschermen. Washington, 18 Nov. Japan maakt te Was hington een uitmuntenden indruk. De kwes- tie-Yap is vrijwel opgelost dank zij de mede werking van Sjidehara, den Japanschen fa zant. Ook ten aanzien van Sjantoeng zijn de Japanners veel minder koppig dan weid verwacht. Londen, 18 November. Een besluit van de admiraliteit zegt, dat al het werk aan de sche pen onmiddellijk zal worden stopgezet, maar het voegt er aan toe, dat deze stopzetting tij delijk is en alleen om het mogelijk te maken, dat het werk wordt hervat als de omstandig heden het noodig zouden maken. Er waren drie oorlogsschepen in aanbouw aan de Cly- de, en een aan de Tyne, en het bericht maak te in beide streken een geweldigen indruk, aangezien de werkloosheid toch al ernstig was. De groote smederijen te Porkhead van Beardmore en Cie te Glasgow worden mor gen gesloten. De binnenkomst van den prins van Wales in de stad Bombay, het beginpunt van zijn reis door Engelsch Indië, is geen „j-oyeuse entrée" geweest. Terwijl hij de boodschap van zijn vader overbracht met den wensch dat met behulp van de nieuwe bevoegdhe den, aan het volk verleend, „alle onrust ver dwijnen zal in goedgeordenden vooruitgang", werd er in de inlandsche wijken, ten gevolge van het drijven van de leiders der non coöpe ratie-beweging, bloed vergoten. Het is een verschijnsel van de onrust, die in het mach tige keizerrijk van George V telkens weer aan den dag komt, omdat een groote partij niet meer met het beheerschende volk wil samenwerken. De zorgen van Engeland in West- en Zuid-Azië en in het op West-Azië aansluitende Egypte nemen toe, ook omdat de Kemalisten pas door Frankrijk mondig verklaard zijn en de propaganda van de Sowjet in Jfndië hare gevolgen begint te t-oonen. De opstand der Moplah's aan de Zuidwestkust van Indië is verre van bedwon gen* De laatste berichten spreken integen deel van nieuwe uitbreiding. Een bedenke lijke factor in den opstand is dat Engeland zelf in den oorlog de Moplah's in den wapen handel bedreven heeft gemaakt. Het gebruik van vele Indische troepen op de slagvelden van Europa en Azië in dienj oorlog heeft on getwijfeld het zelfbewustzijn van de Indiërs verhoogd. In 1857, het jaar waarin de groote muiterij uitbrak, had het Bengaalsche in landsche leger ook een overdreven dunk van zijn eigen belang gekregen door de groote wanverhouding tusschen Britsche en in landsche troepen in Indië eni dit was een van de oorzaken van den opstand der Sepoys. Het is niet onmogelijk, dat het op den duur tot nieuwe versterking van het Engelsche leger in Indië zal moeten kdmen. Bedijfn, 18 Nov. In een vertrouwelijke conferentie tusschen wakbondlelderls en het bestor van den -rijksbonid van industrieelen is een succes belovende pogiing tolt overbrug ging van de tegenstellingen, die inzake de tóredietadtie der imdiuisltrie zijn gerezen, ge daan. \Aan weerszijden wordt blijkbaar maar een schikking gestreefd1. Bij de besprekingen tusschen den verkeers minister Groener en de organisaties van spoorwegpersoneel hebben laatstgenoemde de verklaring afgelegd, dalt zij den tegen- iwoordigen vorm van rijkseigendom en -ex ploitatie van 'de spoorwegen willen handha ven, doch bereid zijn mede te werken aan een hervorming van het behiCer enz., ten einde im biet algemeen belang het spoorwegbedrijf weer toornend Ite miaken. Over de eischen der oommissie van herstel verluidt, dat de commissie staat, op waarbor gen voor de betaling van den in1 Januari ver vallen den sdhadevergoedlngStjermijm en het in Febr. te storten deel van de Ententeheffing op den uitvoer, bijv. om dezen vorm, dat de nijverheid en de banken voor de betalingen borg Mijven. Verder verluidt, dat de commissie, indien haar mocht blijken, dat Dnitsdhland miett im Stlaat is te betalen, mfet ongenegen ziou zijn uitstel Itle verleenen, mits de Entente toezicht krijgt oip de rijksfinanciën en de voortbren ging van de voornaamste,Industrieel# be drijven, met maime lm het Roergebied. Essen, 18 Nov. In de fabriek Wolfgang te Hanau der Deutsche Werke is op lastman de Entente-commissie van toezicht de vernieti ging van de zwavelzuur- en concentratie-in richtingen en voorts de demonteering en ge deeltelijke vernietiging VEin de inrichting ter vervaardiging van salpeterzuur bevolen. De concentratie-toestellen hadden, ook toen de kruitfabricage was stopgezet, tot vele in dustrieel© doeleinden gebruikt kunnen wor den. Hun vernietiging is bijv. een ernstige schade voor de collodium-bereiding. Het défilé der „verloofden" is thams bjjtoa geëindigd. Eergisteren werd hét lot bespro ken van op één na de laatste verdwenen©, mevrouw Jaume. Vain deze zaak geeft president Gfljbert een overzicht, waarvan wij de volgende bijzon derheden aan het „Journal" ontleenen: Mevrouw Jaume was gescheiden van baar man', die haar iin 1914 had verlaten. Zij had leen .zacht karakter, doch was tamelijk ooquet en vrij gierig. Tweemaal beproefde zij, haar mam Itot voortzetting van hun huwelijkstevem te bewegen, doch de beide reizen, die zij met dit doel deed', hadden niiet heit igewenschte resultaat. Zij woonde in de rue de Lyanes, weshalve Landru haar in zijn aanteeken- boekje imeit den naam „Lyanes" aanduidt. Soms noemt hij' haar ook ibij haar rni-eisjes- 'naam, Barthélemy, en soms ook „Chitae", omdalt mevrouw Jaume ais naaister werk zaam was hij een firma lin de rue de Chine. In het begin van Maart 1917 maakte Landru ■kennis met haar. Hoe dat in zijn werk is ge gaan', verklaart Landru niiët meer te weten, -jen daar ik 'niets wil zeggen, dat ik niet zou kunlnen .bewijzen, mag ik nielts zeiggen". Hoe diit ook Zij, omstreeks Maarlt komen in het aanlteekenboekje van Landru notities voor, waaruit blijkt, dat hij In relatie was ge- t k-om/en met mievrouw Jaume. Ouder meer '.schreef hij het volgende op omtrent de in drukken, die hij van zijn mdeuwe verovering Wad gefcrégen: „Zes-on-deirtlig jaar, ziet er joiniger uit, gescheiden van haar man. Geloo- vilg katholiek, bang voor scheiding, omdat zij niét kerkelijk mag hertrouwen." In hét begin verwaarloost Landru baar een beetje. Hij heeft het te druk met mevrouw Buissom, die o.p dat tijdstip ziek is, en aan wie hij eiken dag iu helt Ziekenhuis een be zoek brengt. „Dat lis cliet waar", verklaart Landru met nadruk. „Ik kiwam niet meer bij mevrouw Jaume, omdat zij niet .besloten kadi, haar meu belen te verkoopen." ,yDus dit waren ook weer handelsbetrek kingen?'" vraagt de president. „Is er geen sprake geweest van een; huwelijk?" „Jawel, maar z ij sprak' er over; zij ze-ide, dat zij wilde 'scheiden en hertrouwen, maar dat zij' aiich bezwaard gevoelde, omdat zij zeer godsdienstig was." Dus, merkt de .president op, u hladlt het i over meubelen, en zij over trouwen." Toch sprak mevrouw Jaume met' hlare vriendinnen over haar aanstaande huwelijk met een uitgeweken ingenieur ulit Noord- Frankrijk, Luiden Guilet. De president: Het as vreemd, dat al uw zoogenaamde klanten tegen 'hun kennisslen. hebben gezegd, dat u met haar tginig trou wen. Het sohijlnlt weil lallaof zij het onderling hadden afgesproken." „Wat zial' 'ik ervan zeggen!" antwoordde Landru. „He' wa;S beleefd, en liet de dalmes rnaiair praten; helt kon mij niet schelen, wat zij zeiden." Den 31en Sëpt. gaat Landru voor d.e eerste maai melt mevrouw Jaume maar Gatmbais. In het aamteekeniboekje staat: „Déjeuner met Lyanes, fr. 8.50." Hij' 'is dlien dag ook met haar naiar de mis geweest. Na die reis -twijfelt mevrouw Jaume er niet meer aan, of Landru z,al met haar trouwen, Zij verlaat haar woning in de rue des Lyanes. Waarheen zij verhuisd1 is, heeft men. niet kunnen nagaan. „Kunt u hielt mij zeggen, Landru?" vraagt .de president. „Waarheen is me-vroUw Jaume 've-rtrokkon, vóóir zij' voor goed maar Gambais ging?" „Waarom heeft de justitie haar niet oplge- zodht? Het is voortdurende dezelfde (geschie denis. Mien beweert dingen, die niet bewezen worden. Wat mij betreft, ik kan u niets medci deelen." „Kunt u niet» zeggen, of wilt u niets zeggen?" .„Laten wij maar aannemen, dat ik niet. k a ndat is beleefder." .„Den 2öen Sept.", gaat- de president voort, „hebt u mevrouw -Jiaume medegenomen naar- Galmbaiis, ina eerst nog m.et haar n'aar _de Sacré-Coeur te zijn geweest. Op dien dag zijn, zoioialis gewoonlijk in uiw boekje notities ge maakt omtrent een re-tour ©n een enkele reis. U wilt natuurlijk weer zeggen, dat u een enkele reis hebt gen-omen voor mevrouw Jaume, omdat zij' ©enigen tijld te Gambais zou blijven?" Landru bevestigt 'dit, 'en voegt er zelfs bij: „En ik zal het bewijizten ook." ,/Den 28en November keert u naar Parijs terug. U beweert, dat mevrouw Jaume eenige dagen te Gambais is gebleven." „Ja!" „Welnu, op den datum 26 Nov. staat' pp uw boekje id-e notitie „5 uur" en sedert dien heeft men mevrouw Jaume niet meer gezien." ,:Dat i-s onjuist", merkt Landru op. „Me vrouw Jaume is een paar dagen later naa-r Pairijs teruggekeerd. Dri-e getuigen zullen' dat, naar ik hoop-, hier komen verklaren. Daarna heeft zij gedalan wiat zij wilde." ,Loe komt hét", vraagt ide president, „dat er op 'diien daitum van 26 Nov. in uw boekje de aanteefcening staat: „ontvangen Lyanes: 274 fr. 60?" „Het spijt me werkelijk verschrikkelijk,,,' geeft Landru ten antwoord', „dat u zooveel waarde aan. .mijn zakboekje hecht; hdt zijn- slechte persoonlijke notities. Men moet mij het boekje maar geven; dan, zal ik het wet eens nazien en er een uitlegging van geven- Tijdens de instructie mOdhlt ik hdt niét in- zliien." Landiru verklaart- vervolgens tegen de werkgeefster van mevbouw Jaume gezegd te hebben, dat deze voornemens was naar Amerika te vertrekken. „Was zij reeds ver trokken, toen u dat zeide?" vraagt de presi dent. Maar Landru zegt, niet het recht te hebben, daaromtrent iets mede te deelen. Te- vergeefsch dringen president en advocaat- generaal op eenige nadere gegevens aan. Dan zwijgt Landru een Oogenblik, en, e<n-i der algemeene sensatie zegt hij: „Ik verzoek een uitstel van 24 uur om u het ajdras te geven vt\n een der vfaéfiwenenen." De adrvokaat-gene-raal gaat echter onver stoord verder met de behandeling van de zaïak-Jaume. Hij eindigt met de verklaring: „U hebt het -bedrag van- 274 francs gerofd Tan helt -lijk van mevrouw Jaume, die dloor u is vermoord." Onder algemeene -beweging wordt de zit ting geschorst. Geachte Redactie. Het zij mij vergund' door imiddel van uw blad- eenige beschouwingen te mogen geven naar aanleiding van wat de heer A. W. Mi- chelS in uw blad' van 12 Nov. 11. meende te moeten vertelen over onze Volkshuisvesting. Het ikomt mij voor, dat M. ©en en ander te eenzijdig en verkeerd voorstelt. M. achtte zijta schrijven moodig, niet alleen om allerlei verkeerde meenkugen, die er ten opzichte van de exploitatie van woningen heerschen, recht te zetten, maar oök om de politiek der Re geering, waaraan zoowel de gemeente als de vereenigtimgen, die woningen explodteeren, afhankelijk zijn, eens i!n wijderen krilng be kend te maken. Ook ik wil dit, evenwel met dit onderscheid, dalt mijn beschouwingen op verschillende punten nogal, uiteen zullen loopen, en ik niet de politiek der Regeering, doch die van d'e Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" wat nader wensch te 'belichten. In 1901 kwam de Woningwet tot stand, en reeds lang voor 1901, zegt M„ voorzag het particulier initiatief niet meer ito de behoefte aain arbeiderswoningen. Dit is m. i. zeer onjuist, omdat pias iln 1919, dus negen jaar later, hier dé eerste vereeni ging voor Volkshuisvesting werd 'opgericht. Hier aan den Helder werd regelmatig naar behoefte door particulieren bouw voorzien. Ik aal dit evenj aantoonen met de volgende cijfers, genomen over de jaren 1900 tot 1910, aizoo over een tijdvak van 10 jaren. 1900 nieuw igeb.: 112; verbouw best. geb. 36 1901 ff 145; 99 99 99 32 1902 99 145; 99 99 99 45 1903 99 104; 99 99 99 43 1904 99 102; 99 99 99 54 1905 99 121; 99 99 99 87 1906 99 103; 9* 99 99 67 1907 99 126; 99 99 V 66 1908 99 81; 99 99 99 55 1909 99 108; 99 99 99 80 Totaal 1147 Totaal 555 In 1910 werd op 'initiatief van den beer C. Adriaans© opgericht de vereenigitog voor Volkshuisvesting /Helder", en mijne mee rling -is altijd geweest,, dalt het doel was: goede woningen voor bescheiden buren te stichten; evenwel niet, zooals M. in zijln schrijven zegt, juist om de particuliere huren te drukken. Want dit was voor den Helder -iln 't geheel niet noodig, daar ,de huren hier zeldzaam laag gesteld waren, n.1. 1.—, 1.25, 1.50, 1.75, 2.en een betrekkelijk klein aantal ging tot 2.75 per wèek. Als van de ontvangst d-ezer huren rente, belasting en onderhoud afgerekend werd-, bleef er waarlijk geen woekerwinst o-ver en was liet dan ook niet noodig «m -daarvoor een ve-reenilging voor Volkshuisvesting op te richten. Als dit wel de bedoeling van den heer M. is geweest, straft het kwaad ook hier weer zichzelf en lis de verdrukker de verdrukte ge worden. Laten wij nu evenwel een» zien, wat de vereeniging „Helder" in de 10 jaar van haar bestaan, waar zij zoo- prat op gaat en steeds naar voren brengt als oudste vereeniging, tot stand heeft gebracht. Plan I Polderweg. In 1912 werden de eerste 38 wendingen aan den Polderweg uitbesteed. De plek voor den bouw was goed gekozen, de aanbesteding evenwel -mislukte, door een te laag opgezette begrooting van den architect. Het werk werd niet gegund en men be-g-oai teen alreeds te tobben om die woningen gereed te krijgen. Plan II Huisduinen. In 1914 werden -twee woningen te Huis duinen uitbesteed -en, tot een -goed- einde ge bracht* Plan III Tuindorp. Inmiddels had- men een -plan opgevat om een z.g. Tuindorp t'e stichten. En kreeg men m. i. ide ongelukkige gedachte, dit te bouwen buiten de bebouwde kom dergemeente, in de onmiddellijke nabijheid der Gemeente- Reiniging, het terrein, waarop heden het Tuindorp is gesticht. In 1915 ging men tot de aanbesteding van 132 woningen over irnet gevolg, dlat aan de aannemers, d'e heeren Gebrs. Smit, de op dracht tot bouw werd verstrekt, en deze bin nen het jaar de 132 woningen gereed ople>- verde. Plan IV Brakkeveldweg. In Januari 1917 werd uitbesteed de bouw van 92 woningen aan den Brakkeveldweg; minste inschrijvers waren wederom de hee ren Gebrs. Smit, voor pl. m. 2800 per wo ning, met een totale opleveringstermijn, vol gens bestek, van 10 maanden. Ook deze be steding mislukte weer, daar men niet vol doende rekening had gehouden met prijsstij ging van materialen, en airbeidsloouien. Hoe het 'ook zij, innen liet het gunstige aan bod voorbij gagn, en wist door te drijven, om in eigen beheer te gaan bouwen, met gevolg, dat men itap-laats van in 10 maanden de be schikking kreeg over 92 woningen voor pl. m. 2800 per stuk, er in eigen beheer twee jaar over bouwde en nu élke woning ruim f i300 per stuk heeft gekost. Dat op die wijze de exploitatie-rekenmg dier woningen misliep, te te begrijpen. En met dezen bouw eindigde het 10-jarig bestaan der vereeniging. Laten wij nu een» zien, wat de vereeniging „Helder" in die 10 jaar tot stand heeft ge bracht, en ook wat in dien tijd' door particu lieren bouw werd bereikt, dan krijgen wij de navolgende cyfers: Voor de drie vereenigingen, n.1. „Licht en Lucht", „Helder" en „Algemeen Belang": In 1912 werden gebouwd 88 woningen Pol derweg ttoor /Helder"; In 1912 werden gebouwd 27 woningen door Licht en Lucht"; In 1914 werden gebouwd 2 woningen te Huisduinen door /Helder"; In 1915 werden gebouwd 132 woningen Tuindorp door „Helder"; In 1917 en 1918 werden gebouwd 92 wonin gen Brakkeveldweg door Leider"; In 1919 en 1920 werden gebouwd 68 wo ningen Javastraat door „Algemeen Belang". Totaal 359 stuks door drie vereenigingen. 'De drie vereenigingen voor Volkshuisves ting bouwden dus iln 10 jaar tezamen 359 woningen. Er werd in 11 jaar, 1910 tot en met 1920, in het geheel nieuw gebouwd en bestaande gebouwen verbouwd als volgt: 1910 nieuw geb.: 151; verbouw best. geb. 89 1911 99 128; 99 99 99 1912 ft 216; 99 99 99 69 1913 99 115; 99 •99 69 1914 99 93; 99 99 73 1915 99 186; 99 99 61 1916 >9 97; 99 99 26 1917 99 28; 99 99 72 1918 99 133; 99 99 35 1919 99 99 89 99 99 23 1820 9» 22; 91 99 62 Totaal 1258 Totaal1 658 Van het totaal nieuwbouw ad 1258 stuks moeten in mindering gebracht worden de 359 woningen, door de drie vereenigingen gebouwd, dan blijkt, dat 'het door M. zoo ge smaad© particulier initiatief in hetzelfde tijd vak 899 inlieuwe woningen heeft gesticht, en 658 woningen zijn verbouwd en verbeterd. Gelukkig dus maar, dalt het particulier initia tief gedurende dien tijd1 haar weg heeft weten te vinden, en niet door Volkshuisvesting „Helder" is doodgedrukt, anders was voor waar de toestand nog veel érger dan het nu reeds is. Alles dus samenvattende, kom ik tot de Slotsom, dat de vereeni-gingen voor Volks huisvesting wel iets heeft tot stand gebracht, doch niet wat men- er van had kunnen ver wachten. Zij heeft haar tijd, teen die gunstig was, voorbij laten gaan. Nu wil Ik mij nog niet eens wagen aan een becijfering van kosten, door de Vereeniging Leider" aan de Gemeente opgéligd ten ge volge döor het bouwen van Tuindorp en Brakkeveldweg. Het eerste gevolg is geweest verplaatsing G^m.-Reiniging naar het Koe- gras met wat daar aan vast zat. Het tweede gevolg, dure aanleg van straten, pielen, gas-, water- en electrische leidingen, enz. door den grooten afstand uit de bebouwde kom. Maar begrijpelijk is het, dat dit ook door andèren werd gezien en gevoeld, en even begrijpelijk is oök, dat, waar door den oorlogstoestand de woningnood ook hier in de gemeente ten top steeg, en de Vereeniging voor Volkshuisves ting „Helder" door hare langzame uitvoering en bouw, ibij lange nia niet aan de behoefte bon vöomien, er drang fcwam tot oprichting een-er nieuwe vereeniging, met het doel, niet zooals „Licht en Lucht" of „Algemeen Be lang", zich te bepalen tot een klein complex, doch door vluggen bouw tot ©ene oplossing der woningmisère te geraken. Dat dit goed gezien was, bleek weldra door de animo, die hiervoor bestond. Het gevolg was dan ook, dat 'Opgericht werd de Woining- bouwvereeniging „Verbetering zij ons Stre ven", die in -Dec. 1919 Koninklijk werd goed gekeurd en -al spoedig 130 léden telde (een aantal, door de Vereeniging „Helder" nooit bereikt). Vol ij'ver ging he't bestuur aan het werk en werkte een plan uit vöoir pl. m. 200 woningen op een terrein, grenzende aan hét bebouwd© gedeelte. Stakman Bosse- en J. in 't Velt- straat. Dit terréin was goed -gekozen en wel om twee redenen: eerstens dat dit -oostelijk stadsgedeelte langen tijd verwaarloosd was, en toch door zijn ligging m. i. al reeds veel eerder voo-r bebouwing -in aanmerking had moeten komen, daar dit voor 'bewoners, die hun werkkring aan Haven, Werf, Onderzee dienst of vliegkamp „De Kooij" hebben, veel gunstiger -gelegen is daim het Westelijk ge deelte. Alles ging dato ook goed -en voorspoedig, de grond was 'gekocht, plannen waren gereed, het benoodigde bouwcrediet was -door den Raad der Gemeente in zijn geheel -goedge keurd (met 'algemeene Stemmen) en werd- nog slechts -op goedkeuring van hoogerhiand ge wacht, en men dacht spoedig te gaan bou wen. Maar het heeft niet zoo mogen zjjn; andere machten waren aan 't werk en be raamden en overlegden hoe men het zou m'oeten aanleggen, om dien bouw te verhin deren, -en ziedaar, eindelijk had men het ge vonden'. Als men n.1. -een stichting tot stand kon brengen, dan zouden ahe vereenigingen ontbonden kunnen worden, -en zoo niet goed schiks, dan door naasting. Dit was de oplos sing, dacht men. En de verschillende vereeni gingen werden voor hét feit geplaatst. Dat de Vereeniging „Verbetering zij -ons Stre ven" daartoe direct niet kon en mocht beslui ten, is te begrijpen, en zij dat verzoek aan haren cent-raai- adviseur, den heer Hasevoet, om advies zond, die daarover een vraag stelde aan den Minister van Arbeid* Deze vraag nu wekte blijkbaar bij den beer M. verképrde gedachten en hevig in toorn ontstoken, greep hij deze schoone .gelegen heid aan om zijn hart eens te luchten tegen over de door heta gehate -zhstervereenlilgitog „Verbetering zij ons Streven", en deed dit uitkomen i-n een ingezonden stuk in de Helr dersche Courant van 11 October IJl. op eene wijze, zoo laag bij den grond, voor een zoo groot man? dat men er zich werkelijk over bedroeven moet, hoe hij hef dorst neer -te schrijven. Het getuigt dan -ook van wijs be- .letd, dat hef Bestuur van „Verbetering zij onis Streven" daar geen antwoord op waardig gekeurd heeft. Ik- vraag mij -dato oök af, wat was de reden, dat M. een zoo heftig en ver nietigend iStuk schreef? Enfin-, de heeren kunnen tevreden zijn. De minister heeft, zij hiöt dan ook door verkeerde voorlichting, uit spraak gedaan zooals M. dat w-enschte. En d-e zoo door M. vijandig gezinde vereeniging zal dan ook wel worden ontbonden, en hébben de heeren hun doel bef eikt. M. i. fs dit evenwel zeer te betreuren, om eene vereeniging, zoo vol moed begonnen en met een goed doel voor oogen, met een werk zaam bestuur, het bestaan onmogelijk te ma ken. De heeren moeten dan ook voor de toe komst de volle verantwoording van hun daad maar aanvaarden. ■M.'i. kan de nieuw op te richten stichting niet anders worden ais een mislukking. Wel is het „het middel" voor de Vereeniging Volkshuisvesting Leider", om van zijn niet sluitbaar makende exploitatie af -te komen, en het op de gemeenschap over te dlragen. Waar de heer M. hét tracht te doen voor komen alsof het minister Aalberse is, die den woningbouw tegenhoudt, is hij weer niet juist. De heer M. weet beter; er ie tot op -heden geen een ministerie geweest zooals hdt huidige, en geen een minister als Aalbetse,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9