Hel Meisje van hiernaast VROOM DREESMANN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. geborduurde Zakdoeken Letter-Zakdoeken, Fantasie-Schorten, WINTERJASSEN No. 5488 ZATERDAG 3 DECEMBER 1921 49o JAARGANG Het Petit Journal verneemt uit Loniden: Rathenau heeft verklaard, dat een morato rium van. vijf jaar noodig was. De Engelsche regeering weigert den geallieerden een lan ger moratorium voor te stellen dan drie jaar. FEUILLETON. ZIET ONZE ÉTALAGES. I. GüüNWALD, Keizerstr. 116. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: «5 lTJ' P' binnenl<uld f 2- Ned. 0. en W. reepfM7M07* f'nRK iïï^0 landen f 420 Zondagsblad reep. I U.Ö7 f 0.76, f 0.85, f 1.25. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loaao nummer» dor Courant 4 ct„ fr. p, p. 6 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (W i n t e r t y d.) Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: ond.: Zondag 4m.l'53a. 8.56 7.52 3.47 11.5 11.16 Maand. 5 Dinsdag 6 Woanad. 7 a. Dond.d. 8 Vrijdag 9 Zaterd. 10 11.26 9.58 7.54 3.47 11.45 11.55 11 59 11.— 7 55 3.47 0.25 0.14 7.57 3.46 0.4 1.15 0.35 0.4 7.59 3.46 1.35 2.10 0.58 1.7 3.- 3.45 2.40 3.20 1.22 3.13 8.1 3.45 3.55 4.35 Licht op voor auto's en fietsen s Zaterdag 8 Deouur. Zondag 44.lf Maandag ft 4.17 BUITENLAND. Engeland, Frankrijk en Dultschland. DUITSCHLAND. De Deutsche Werke. Jouhaux, de Fransqjie socialistische leider, die deel uitmaakt van de afvaardiging der Int. Arbeidsconferentie, welke de Deutsche Werke heeft bezichtigd, verklaarde gister voor zijn vertrekt uit Berlijn aan een verte genwoordiger van' de Vossische Ztg. de eischen der militaire Entente-commissie on gegrond te achten, daar in alle fabrieken der Deutsche Werke de bepalingen van het vre desverdrag loyaal en in vollen omvang zijn uitgevoerd. Bovendien is de gezindheid der arbeiders, die vastbesloten zijn geen ongeoor loofde vervaardiging van krijgstuig te dul den, do bests waarborg,. FRANKRIJK. Landru. Uit Parijs wordt aan de N. R. Crt. gemeld: Tot het- laatst toe heeft Landru Woensdag zijn koelbloedigheid bewaard. De zitting was de weerzinwekkendste van alle. Zelfs het dood vonnis, met de gewone drastische formule, die nadere bizonderheden geeft over de straf en de plaats, waar deze zal voltrokken wor den, maakte geen indruk. Het was eenvoudig een bende. Een afdeeling soldaten sloot een klein gedeelte van de zaal, waar de overtui gingsstukken liggen, af. Daar de soldaten stonden, klom het publiek op de banken. De achter zittenden schreeuwden toen: „Zitten!" Dat wekt een heel kabaal. Het publiek be stond weer grootendeels uit dames van be denkelijk allooi. De president, de advocaat- generaal en de advocaat protesteerden. Er werd gedreigd, dat de eerste, die het wagen zou den mond te openen aanstonds berecht zou worden. De verklaring van Landru, dat rechtbank zich vergist heeft en dat dit zijn laatste pro test zou zijn, was het dramatische hoogtepunt. Drie uur bleef de jury in de raadkamer, de rechtbank daarentegen maar kort. De zaak- Landru is met het doodvonnis uit de wereld. Ondanks den aandrang van den advocaat weigerde ik", zei hi, Dat de tigend te ,Epn man als lij gratie te vragen. „doet dat niet". ury, na 40 van de 48 vragen beves lebben beantwoord, met algemeene stemmen een verzoek om gratie teekende, wekt kritiek bij de Victoire. Het blad wijst Naar het Engelsoh van RUGBY M- AYRES door W. J. A. BOLDANUS JR. 48) Ik wist, dat hij mij heimelijk- aankeek, maar hij vroeg niets meer. Dan, na een korte stilte, zeide hij: „Ik zal me vanmiddag zelf maar eenö op de thee inviteeren." „Waar? Bij Miss Lambert? Zij zal niet thuis zijn." „Hoe weet je dat? Heeft zij het je verteld? „Neen, maar ik weet zeker, dat je ze niet thuis zult treffen; laat ik je echter niet van je bezoek afhouden." „Als ze niet thuis, dan zal ik bij jou wel een kopje thee krijgen." „Goed hoor!" We bleven een paar minuten zwijgend te genover elkander zitten; dan boog hij zich plotseling naar mij toe en legde zijn breede hand op mijn arm. „Wat scheelt eraan?" vroeg hij hartelijk. „Schelen 1" lachte ik. „Schelen 1 Niets! Wat bedoel je?" „Ik weet niet precies wat ik bedoel," zeide de oude Jardine op een vreemden toon, ter wijl hij over zijn kin wreef. „Maar je ziet eruit inisschen zal je me uitlachen, mijn jongen miaar je ziet eruit zooals ik weet dat ik «ruit zag, toen ik veertig jaar geleden Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekenin* No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard). Inge®, meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te buur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. j 8ehrek aan logica. Als de gezworenen van de schuld van Landru overtuigd waren, nadden ze den advokaat niet die concessie mogen doen; zoo niet dan mochten ze veroor- deelen. Voor mr. de Moro is dit inderdaad een succes. Zijn toeleg in den opzet van zijn pleidooi was de jury voor een gewetenscon flict te zetten door feiten op te halen, ten bé- wijze, dat men uit het vinden van vermeende menschelijke overblijfselen geen ver strek kende conclusies kan trekken. Hij verzocht de jury alleen de vragen omtrent de valsch- heid in geschrifte bevestigend te beantwoor den om aldus te trachten zijn oliënt. nog de doodstraf te besparen. D.e 2 vragen, die de meerderheid der jury niet bevestigde, betrof fen het jonge meisje zonder roode duit, dat ook door Landru is weggevoerd en sindsdien verdween. BELGIE. De tramstaking. De Standaard meldt omtrent de tramsta king te Brussel de volgende bijzonderheden: „De Union Civique (particuliere noodhulp) heeft het tramverkeer nog kunnen uitbrei den en ook organiseeren. Er treden op alle lijnen toezichters op. De tramrijtuigen vertrekken op vastgestelde uren. De vrijwil ligers doën gedurende vaste uren dienst. Het zijn thans niet enkel hoogesohoolstu- denten, doch ook mannen uit den gegoeden stand en werklieden, de als wiat.tm.an en tram- ontvanger optreden. De Union Civique heeft eerder het Parij- sche stelsel ingevoerd. Aan de hoofdstand- plaatsen wonden aan de reizigers biljetten met volgnummer uitgedeeld. Enkel de num mers die worden geroepen mogen het tram rijtuig bestijgen. De lijnen worden steeds door politie en gendarmen bewaakt. De nota, waarin het bestuur v.an de tram maatschappij de stakers sommeert om hun nen dienst te hernemen, zoo zij niet willen door ander personeel vervangen worden, heeft de gemoederen opgehitst. Men meent, dat zoo de bedreiging ten uitvoer wordt ge bracht, zulks aanleiding zou kunnen zijn tot wanordelijkheden vanwege de stakers. IERLAND. De Valera heeft in een rede te Ennis ver klaard, dat de Sinn-Fein-vertegenwoordigers te Londen zoo ver mogelijk gegaan waren in hun pogingen om vrede te sluiten. Zij ston den precies op hetzelfde punt waar zij vier jaar geleden gestaan hadden en zouden niet verder gaan, zonder beginselen te verraden, die de Ieren eeuwen lang hooggehouden heb ben. De ochtendbladen vernemen, dat het nieu we Iersche voorstel neerkomt op een Lager huis met volledigezelfregeering voor Zuid- Ierland en ook een senaat, die met Ulster's goedvinden een gemeenschappelijke Senaat kan worden. Ulster's bevoegdheden blijven, behoudens enkele concessies, onaangetast. De financieels machinerie zal geregeld wor den, ten einde een regeling gemakkelijk te maken. Craig heeft een nieuwe mededeeling ge daan, waarin hij verklaart, dat hij zijn uiter ste best zal doen, om Ulster tot redelijke con cessies te krijgen, zelfs indien die blijkbaar tegen zijn belang indruischen. Duurte-opstootjes. De bladen zijn zeer bezorgd naar aanlei ding van de jongste prijsstijging en noemen den len December den donkersteni dag van deze donkere week, daar dien dag de post en spoorwegtarieven werden verdubbeld en nieuwe zeer aanzienlijke prijsverhooglmgeu voor zekere artkelen van dageiijksch gebruik heden In werking treden,. In verband met de duurte kwam het Don- dèrdag tot socialistische en communistische opstootjes, 's Morgens legden de arbeiders te Floridsdorf, een fabrieksvoorstad van Weenen, onverwachts het werk neer en trok ken de stad in. De arbeiders in andere fa- mijn lieve vrouw voor het eerst ten huwelijk vroeg en zij mij afwees." Een idioot ding om te zeggen, vond Ik; meer speciaal omdat ik me absoluut niet be grijpen kon, hoe ik eruit kon zien, zooals hij zich veertig jaar geleden gevoeld had! Dus antwoordde ik vrij kortaf, dat ik, daar ik nooit van mijn leven eem vrouw ten hu welijk gevraagd had, moeilijk een blauwtje had kunnen loopen, waarna ik opstond ten teeken, dat ik de discussie als geëlndgd be schouwde. „Enfin, ik zal vanmiddag eens gaan kij ken of zij thuis is," zeide hij dan. „Bliksems, Buchanan, wil jij dat meisje ten onder laten gaan, nu Don er niet meer is? Het schijnt je waaraohtg koud te laten wat er van haar wordt." Het was onmogelijk te zeggen, dat juist precies het tegenovergestelde het geval was, onmogelijk zelfs te antwoorden, waarom ik maar mijn schouders ophaalde en het aan hem overliet dat te interpreteeren. „En als zij niet thuis is," ging hij voort, „kom ik bij jou." „Uitstekend, dan zal ik niet uitgaan. En natuurlijk was zij, zooals ik voorspeld had, niet thuis. Ik hoorde den ouden Jardine een paar maal heel hard op de deur kloppen, tot hij het eindelijk maar opgaf. Vandaag miste ik meer dan ooit het woedende blaffen van Rags. Het voortdurend kloppen van deni ouden Jardine maakte mij nog troosteloozer; «wan neer Joy haar* ziel zoo verharden kon, dat zij den ouden man, die zij graag mocht lij den en die in geen enkel opzicht schuld 'had aan haar ongeluk, buitensloot, dan zou zij voor mij zoo hard zijn als een steen. Wat kon ik hopen? Niet»! Hoe moest dit alles Ingezonden mededeeling. Voor het a.s. St Nleolaasf eest, nog ter elfder ure ontvangen, een groote sorteering In luxe doozen, alsmede enz., tegen uiterst lage prijzen. Tevens een groote verscheidenheid vanaf 39 Ct. brieksvoorsteden volgden dit voorbeeld. Eerst wilden zij naar het centrum der stad trekken, om de rijke zakenlieden lastig te vallen, doch dit werd hun door hun eigen vertrouwenslieden afgeraden. Ten slotte kwam men overeen^ dat men om 1 uur in op tocht naar het parlementsgebouw zou trek ken, om daar tegen de chr.-socialistische re geering en de beursspeculaties een betoo ging te houden. Dit plan werd uitgevoerd, waarbij de vensterruiten van vele voorname restaurants werden ingeslagen:. t De arbeiders van Floridsdorf hebben de regeering de volgende e schen gesteld: lo. Verwezenlijking van het soc.-dem. financieele plan, speciaal het optreden der buitenlandsche valuta en controle van den devisenhandel, alsmede strenge bestraffing van overtreding dezer bepalingen. 2o. Opeisching van al iet goud van kerken en kloosters. 3o. Een nieuwe belast ing op het bezit, in stelling van een nieuwe progressieve vermo gensbelasting. 4o. Verbod van invoer voor alle luxe-ar tikelen. 5o. Geleidelijke afscha 'fing van allelevens- middelentoelagen van e' atswege. 6o. Onmiddellijke invr nng der kinderver- zekering. SPANJE. Bij het Spaansche vreemdenlegioen. Uitgeput, gestoken in lompen en totaal verarmd zijn ongeveer 52 jonge mannen, die zich bij het Spaansche vreemdenlegioen had den laten aanwprven uit Marokko te Lon den teruggekeerd. De „Daily Chron." inter viewde eenigen hunner, die door de zorgen van de „Young Men's Christian Association" tijdelijk onder dak waren gebracht. Een hunner, een jonge man, van even 17 jaar, afkomstig uit York, vertelde o.a.: „Eens, toen ik te Melilla een wandeling was gaan maken en vier uur was weggebleven, werd ik bij mijn terugkeer in de gevangenis ge zet. Dagelijks heb ik toen, acht weken lang, zweepslagen gehad en kreeg af en toe'ook vuistslagen of stompen met geweerkolven. Acht dagen lang moest Ik zware ladingen steenen versjouwen, tot ik er bij neerviel. Er was geen sprake van verhoor of vonnis door 'een krijgsraad. Dat was al erg genoeg, doch het werd nog erger toen we naar het front werden gezon den. Als straf voor iets dat ik zou misdre ven hebben wat wist ik zelf niet werd ik Ingedeeld bij een arbeiders-brigade en naar de vuurlinie gezonden. Wij werden daar met de handen op den rug aan palen gebon den. De kogels vlogen om ons heen en velen lieten op die wijze het leven. Op zekeren dag toen wij ook zoo vastge bonden stonden, deden de Mooron een uit val op ons; de Spanjaarden vluchtten heen, eindigen? De hemel alleen wist het. Dan kwam hij met een rood gezicht en eengszlns vochtige oogen bij mij. „Uit! Het heele boeltje uit!" barstte hij uit, als in antwoord op mijn onuitgesproken vraag. „Wat zal Don tegen jou, en als het zoover komen mocht, ook tegen mij zoggen, ais er iets gebeurt?" Ik probeerde te lachen. „Wat kan er gebeuren?" vroeg lk. „Ik heb je toch gezegd, dat zij niets mankeerde, toen ik haar gisteravond gesproken heb. „Was zij alleen?" „Neen." „Ha, hal" zeide de oude Jardine en hij lachte als een marqué in een ouderwetsche draak. „Ik wist het wel, ik wist het wel; zij was met dien jongen Roger. Daar verwed ik mijn hoofd om." „Het is zoo. Hij leek me een heel fatsoen lijke jongen'." „Fatsoenlijk 1 Natuurlijk is hij fatsoenlijk en ik mag den jongen graag. Ik mag hem zelfs heel graag, maar Joy Lambert is ge ëngageerd met Don en ik houd van fat soen Hij keek me aan. „Wat heb je daarop te zeggen?" „Niets, ik kan Joy niet als een kind in een kamer opsluiten. Het geeft niets of ik me er la mede bemoei." „Heb je het dan al geprobeerd?" l„Ja en neenJ. Maar laten we nou als het je belieft niet blijven discussieeren over wat toch niet verholpen kon worden. Zij doet toch haar eigen zin, wat we ook zeggen." „Ik heb altijd gedacht, dat zij je graag mocht," protesteerde hij. „Den dag dat zij mij verteld heeft van de japon, die je haar gestuurd hebt.Hij hield opp. „Ja,' zeide ik met moeite. doch gelukkig voor ons hielden de mannen van het vreemdenlegioen stand en dreven de Mooren terug." Een ander soldaat vertelde: „Ik heb heel wat mede gemaakt toen ik in Frankrijk vocht, doch dat was daar niets bij hetgeen wij in Marokko hadden te verduren. Wij wer den steeds gesard en gemarteld, liepen in lompen en kregen niet genoeg te eten. Het vreemdenlegioen was ongeveer 2000 man sterk en bestond uit Duitschers, Italia nen, Grieken, Franschen en mannen van an dere nationaliteiten. Velen hunner waren ke rels, die in de gevangenis hadden gezeten. De officieren waren Spanjaarden, van wier commando's we niets verstonden en die ons dan sloegen met zweepen of geweerkolven. Een man werd zelfs gestraft met een zak steenen om den nek en hij viel er bij neer. Ook heb ik telkens zware zakken steenen moeten torsen. Al het vechten werd overge laten aan het vreemdenlegioen, de Spanjaar den werden In reserve gehouden en als ze Moorén zagen gingen ze meestal aan den haal. Wij gelooven dat we onze bevrijding te danken hebben aan een collega Jack Harris, die aan Lloyd George schreef en een ant woord kreeg, waarin werd gezegd, dat de geheele behandeling onderzocht werd door het ministerie van buitenlandsche zaken. Het parlementslid Frank Briant heeft alle gerepatrieerden ondervraagd. Hij heeft den indruk gekregen dat al hun vreeselijke ver halen juist zijn en zal bij buitenlandsche za ken op een streng onderzoek aandringen over de behandeling dier mannen, die geen van allen deserteurs zijn geweest. PORTUGAL. De toestand. In ons vorig nummer hebben wij een Ren- ter-telegram opgenomen uit Londen volgens hetwelk de Times verneemt, dat het in den staat Portugal zoo'n janboel is, dat de kwes tie van buitenlandsche tusschenkomst onder mandaat thans ernstig door de mogendheden ernstig overwogen wordt. Frankrijk, Italië en Spanje zouden voorstanders van een derge lijke oplossing van de crisis geacht worden. Naar de Times meldt, schijnt de toestand in Portugal, volgens een goed-ingelichten waarnemer, die pas uit Lissabon is terugge keerd zeer ernstig geworden te zijn. Vroegere „bewegingen" waren kwesties van naijver tusschen twee politieke partijen, maar thans gaat er een leelijké golf van on- vervalscht bolsjewisme over het land, of, om nauwkeuriger te zijn, over de groote steden en over de provincie Alemtejo, ten Zuiden van Lissabon. Dit is gedurende de jongste omwenteling ter kennis van het groote publiek gebracht door den moord in koelen bloede op verschei dene vooraanstaande personen gepleegd en beraamd op tal van andere menschen. Daar na zijn er ongeveer een half dozijn pogingen •aangewend om treinen te laten verongeluk ken. Een had er succes, want er werden tien menschen bij gedood en negentig gekwetst. Dagelijks worden er spoorlijnen onbruikbaar gemaakt en er wordt met steenen naar de treinen gegooid of er wordt op geschoten. De buitenlandsche gezanten te Lissabon, zoo vertelt de Tlnma verder, zagen ée zaken zoo ernstig in, dat Engelsche, Fransche en Spaansche oorlogsohepen naar den Taag ge roepen werden. In het Amerikaansche consu laat te Lissabon ontplofte een bom en de meeste gezanten van vreemde mogendheden hebben brieven gekregen, waarin hun leven bedreigd werd. De oorlogsschepen zijn nu weer vertrokken en er worden eiken dag nieuwe en ernstiger rustverstoringen ver wacht. De marine-troepen en de republlkelnsche garde zijn zeer te laken. Zij vormen de epni- ge strijdkrachten in het land en zij zitten vol intriges en bolsjewistische denkbeelden. Slechts met moeite zijl de manschappen van een Portugeesche kanonneerboot cr vun te ruggehouden te proboer^n het Spaansche oorlogsschip te torpedeeren, dat onlangs In den Taag lag. De conservatieve en de gema- De oude Jardine wreef zijn kin. „Nou, toen sprak ze over je alsof jo een god was," zeide hij plotseling. „Ze zeide dat je zoo goed was voor Don en dat zij bang was, dat hij het niet genoeg apprecieerde; zij zeide „Ik wil niet hooren wat zij zeide," viel ik hem ruw in de rede, „Maar waarom moeten we in 's hemels naam altijd over haar praten, wanneer we bij elkaar zijn? Hoe staat het met den oorlog, waarin je alle belangstelling verloren schijnt te hebben?" „Daar stel ik nog even veel belang in als vroeger. Maar met den oorlog is het in orde en met Joy niet. Ik maak me niet langer bezorgd1 over den oorlog, we moeten winnen; maar ik maak me bezorgd over haar „Absoluut onnoodig. Zij kan voor zichzelf zorgen." Dat dacht ik heelemaal niet, maar dat voortdurende praten over haar maakte mij zenuwachtig. Maar de oude Jardine was niet van het onderwerp af te brengen. „Daar vergis je je in mijn jongen," zeide hij, terwijl hij in den stoel tegenover me ging zitten; „daar vergis je je leelijk in. Joy mag je misschien den indruk geven, dat zij hee lemaal onafhankelijk is en al die dingen meer, maar ik heb soms een uitdrukking in haar oogen gezien en een trek om haar mond.Hij zweeg en ik stond op en liep naar het raam. Ik had die uitdrukking in haar oogen ook gezien, maar ik had nooit gedacht, dat hij die ook gezien' had. „En mijn meening is," ging hij na een kort oogenblik voort, „dat zij niet de onaf hankelijke is.Ha, thee!" Goddank kwam op dat oogenblik Castte met het theeblad, waardoor mij .een verdere discussie bespaard bleef. Maar hij kwam er Ingezonden mededeeling. zijn het goedkoopst en het meest solide bij tigde partijen erkennen onmachtig te zijn do extremistische beweging te bestrijden. Wat er in Portugal noodig is, is een krach tige politiek, die geen zwakte in haar bestier kent. De toestand van het land Is zoc rot, dat het thans heel moeilijk is mannen te vinden, die zitting in e*u kabinet willen hebben. l)e tegenwoordige eerst minister was officier tn het leger en v ir<i. tegen zijn zin gedwon gen eerste-ministe. te worden, onder bedrei ging anders naar A '.ika gezonden te worden De kwestie van buitenlandsche tusschen komst, onder mandaat, wordt nu ernstig overwogen door de mogendheden. Men meent te weten, dat Frankrijk,. Italië en Spanje voorstanders zijn van zulk een oplossing van de tegenwoordige crisis. GRIEKENLAND en TURKIJE. De bemiddeling der geallieerden aanvaard. Goenaris, de Grieksche premier, heeft naar de „Daily Telegraph" meldt, Lord Cur- zon formeel medegedeeld in beginsel de in terventie der geallieerden tusschen Grieken land en Turkije te aanvaarden. Griekenland stelt geen voorwaarden, doch legt den na druk op bepaalde overwegingen, zooals de wenschelijkheid het autonome en gemengde regipie van de Smyrna-enclave, onder een christelijken gouverneur uit te breiden, zoo dat een deel van de oostelijke kust van de Zee van Marmora er bij wordt inbegrepen, als middel om de veiligheid van de Darda- nellen te verzekeren. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft Frankrijk geheel op de hoogte gesteld van alle besprekingen, die met den Griek- schen minister in Londen zijn gehouden, met handhaving van het beginsel dat tot elke actie in de richting eener bemiddeling slechts door de. geallieerden als geheel kan worden overgegaan. Het blad meent dat het niet waarschijnlijk Ingezonden mededeeling. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men 'het gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands- methode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiek, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urine- zuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van hot bloed door de Korluastn» held der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Koster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun wer king doet de verschijnselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op. dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Helder .verkrijg baar bij* A. ton Klooster, Keizerstraat 08, 1.75 per doos. later op terug en voor hij wegging, liet hij mij beloven, dat*ik dien avond nog probeo- ren zou Joy te spreken. „Je woont toch voor den donder vlak naast haar," zeide hij verontwaardigd, toen lk zwakjes antwoordde, dat lk toch wiet, dat het nutteloos zou zijn. „Wacht tot je het hek hoort of haar stem of hiaar stap en doe het dan." Ik bleef het grootste gedeelte van den avond aan den voorkant van het huls, en ik wilde het juist opgeven toen zij de straat op kwam. Zij liep hard en zou ongetwijfeld, zon der mijn kant uitgekeken te hebben, naar binnen gegaan zijn, als ik niet al mijn moed verzameld en „goeden avond!" gezegd had. Zij keerde zich om en keek mij aan: „O, goedenl avond! Ik had u niet gezien!" Zij wilde alweer verder loopen, maar ik zeide: „Mr. Jardine heeft den halven middag staan bellen en kloppen." „O ja? Ik was niet thuis." Zij zweeg even. „Warm, niet?" „Heel warm." Dan liep zij verder en sloot de deur achter zich. Dat was de laatste keer, dat lk haar In een week sprak, ofschoon ik haar dagelijks uit zag gaan en weer thuis komen en» bijna altijd met den jongen Roger of een van de andere jongens uit Heston. Ook waren er bijna lederen avond feesten en die vervloekte grammophoon maakte tot vroeg ln den ochtend een duivelsch lawaai en lk begon „My Old Kentucky Home" uit mijn hoofd te kenmen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1