HERMAN NYPELS. gevoerde Handschoenen, wollen Shawls, warme Truien Winterartikelen Ingezonden mcdedeeling. ST.-NICOLAAS. Alle Foto's, tot en met Zondag gemaakt, zijn Maandagavond klaar. JAC. DE BOER, Fotograaf. De November-kou. TWEEDE KAMER Voor den geringen prijs, waarvoor nu en verschillende andere verkrijgbaar zijn, moogt ge niet in de koude loopen, Neemt eens een kijkje in on zen winkel. HEERENMODE- en KLEEDINGMAGAZIJN De vooruitzichten van de rubberprodu centen zijn verre van schitterend. In Europa liggen groote voorraden, terwijl de prijzen ontzettend gedaald zijn. Men heeft dit jaar dan ook hardnekkige pogingen ingesteld ter uitbreiding van de consumptie, naast beper- king van de productie. Een in Engeland uit geschreven prijsvraag voor het aangeven van nieuwe mogelijke toepassingen van rub ber heeft gebn enkel nieuw gezichtspunt op geleverd. Toch zijn er enkele processen ge vonden, die wel aandacht verdienen. visscherijberichten. anders het drukst bevaren gedeelte van de Zuiderzee, thans door het Ijs is afgesloten. De stoomboot „eiland Urk" ligt nog in de haven en kan niet meer terug. Ook tusschen Mon nikendam en Marken zit het vol ijs; aldaar is een prachtig vlak ijsveld in de Zuiderzee. De Hoornsche boot is niet in Hoorn aangeko men; men vermoedt, dat ook zij in het ijs vastzit. Nabij Terschelling zit de sleepboot Ursus met lichter Stier in het ijs; de ber gingsboot Stortemelk is ter assistentie ver trokken. Het zeegat is vol drijfijs. De Zaan zit vol ijs. De zeilvaart is ge stremd; sleepbooten en motoren varen nog. De motorboot van Vlieland kon geen ver binding krijgen met de postboot; post en pas sagiers gingen door naar Terschelling. Uit Texel wordt gemeld, dat zich langs de kust een strook ijs heeft gevormd. De „Dage raad" onderhoudt nog geregeld den dienst. De dienst SchiermonnikoogFriesche kust is gestaakt. Uit enkele rivierplaatsen volgen hier nog berichten. Wageningen. Zwaar drijfijs over de grootste helft der rivier. Alle ponten zijn uit de vaart genomen, overtocht per roeiboot. Arnhem id. De schipbrug is weggenomen. In Tiel is ongeveer een derde van de Waal over dekt met drijfijs; het verkeer wordt nog on derhouden. Bij Gorinchem zit het ijs van het Merwedekanaal vast. BINNENLAND. Werkweek departementale bureaux. Naar „De Tel." verneemt is door den Raad van Ministers een circulaire gezonden aan de Departementen van Algemeen bestuur en de hooge colleges van Staat, (de beide Ka mers, Algemeene Rekenkamer, Raad van State, Kabinet der Koningin), waarin wordt medegedeeld dat een werkweek van 39 uur voor deze bureaux wordt ingevoerd. Bij de huidige regeling bestaat voor de ambtenaren een 33-urige werkweek. Een duur tijdelijk postkantoor. Wij lezen in „de Neder-Veluwe" weekblad voor Ede en omstreken onder het hoofd „Bar- neveld", het volgende bericht: Voor tijdelijk postkantoor had het Rijk hier een gebouw gehuurd, dat voorheen alleen Zondags dienst deed voor Zondagsschool. Aan huur maakte het bestuur dier school nu echter de aanzienlijke som van 25 per maand, zoodat van December 1919 af, tot he den een kleine 3000 aan huur is gebeurd, terwijl de Zondagsschool op dezelfde manier als voorheen kon worden gehouden. Overcompleet van onderofficieren. De „Avondpost" verneemt, dat "olgens de nieuwe legerorganisatie ongeveer zullen be- noodigd zijn aan onderofficieren bij de in fanterie 1650; bij de cavalerie 132; bij de ar tillerie 750 en bij de genie 250; hetgeen betee- kent dat er bij de infanterie alleen reeds een overcompleet aan onderofficieren zal ont staan van 1350. Bescherming der zeevogels en jonge vlsch. Het hoofdbestuur der NederL Vereeniging tot bescherming van Vogels heeft zich met een adres tot den Minister van L., N. en II. gewend, waarin het met aandrang "verzocht zoo spoedig mogelijk wettelijke mataregelen te treffen om het dreigende gevaar van de groote sterfte onder de zeevogels, veroor zaakt door de aanwezigheid van olie- en teervelden op de Noordzee, af te wenden en als eersten stap daartoe een verbodsbepaling uit te willen vaardigen om de restanten van stookolie binnen de Nederlandsche territo riale wateren te loozen. Hot adres ziet in deze olie- en teervelden niet alleen een ernstig gevaar voor den vo- Ïelstand, welke zich in het winterhalfjaar in e nabijheid onzer kusten ophoudt en voor dien der Nederlandsche broedvogels, welke zich op zee plegen op te houden, maar ook voor don vlsohstand, vooral voor jonge visch, voor de kweldergewassen en de schelp dieren, terwijl het verhoogde brandgevaar bij havenplaatsen en waterwerken niet donk- beeldig is te achten. Mogen we wel spreken van den komenden winter, is hij er al niet? Ja, het is winter, maar evenmin als één bonte kraai winter maakt is een koude Novembermaand nog vol strekt geen teeken van een kouden winter, zelfs niet als hij zeer koud is. Met de bekende „ouden van dagen" zijn wij natuurlijk allen allang veTgeten, dat het in November 1915, zegge en schrijf: negentienhonderd en vijf tien, zeer koud is geweest, de gemiddelde temperatuur in iDe Bilt bleef toen 2.3 gr. C. onder normaal en in veel plaatsen van ons land werden toen buitengewoon lage tempe raturen waargenomen; te Helder en Gronin gen zelfs de laagste van een tijdvak van 65 jaren. Maar daarop volgde een zachte Decem bermaand, afwijking 2.6 gr. en de- aller zachtste Januari-maand uit een tijdvak van 68 jaren met eene afwijking van 4.3 gr. (Hier pn verder worden steeds Celsiusgraden ge bruikt). Men ziet, dat op teimperatuurgebied het eene schaap, dat over de brug is, niet altijd door meerdere wordt gevolgd. En hoe koud is nu November '21 wel geweest? Hieromtrent staan ons alleen voorloopige gegevens ten dienste, nü. de gegevens van 7 u. voormiddag van eiken dag en volgens die gegevens was het in de eerste decade te Amsterdam en Helder 0.8 en 0.5 gr. te warm; te Groningen, Vlissingen, De Bilt en Maastricht 10, 0.6, 0.9 en gr. te koud. Gedurende de tweede de cade was het te Amsterdam, Groningen, Hel der, Bilt, Vlissingen en Maastricht 4.0, 4.4, 4.6, 3.9, 3.9 en 5.9; gedurende de derde decade 6.2, 7.9. 6.6„ 7.4, 5.4 en 8.4 gr. te koud. Als gemicd'lie vinden we dus 3.1, 4.4, 3.6, 4.0, 3.4 en 5.2 gr. als negatieve temperatuursaf- wijking; inderdaad dus een zeer koude maand en het ging steeds crescendo. In de eerste, tweede en derde decade gemiddelde negatieve afwijkingen van 0.4, 4.6 en 7.0 gr.; voor schaatsenrijders moet het een feest zijn, zoo'n reeks naar eigen goeddunken voort te mogen zetten. („Tel."). Vergadering van Donderdag 1 Deo. Allereerst wordt bij de opening der verga dering te 1 uur gestemd over een vijftal mo ties-van den Tempel en Wijnkoop. Zij wor den alle verworpen. Daarna komen aan de verschillende amendementen inzake de grond wetsherziening (betreft art. 80 van de Grond wet betreffende de verkiesbaarheid voor de Tweede Kamer). Ook deze worden verworpen en het eerste tot derde lid van bedoeld artikel ingevolge het regeeringsvoorstel aangeno men. De heeren Beumer en Kolthek willen den stemplicht doen vervallen, omdat hij niet heeft voldaan aan hetgeen men er mee dacht te bereiken. Verschillende andere leden van uiteenloopende inzichten willen eveneens den stemplicht afschaffen. De Minister wil de be slissing over het amendement-Beumer (ver vallen van den stemplicht) aan de Kamer overlaten. Deze neemt het amendement met 50 tegen 30 stemmen aan. Hierdoor is de stemplicht weder vervallen. Op art. 81 licht de heer Troelstra een amen dement toe om het aantal leden der Tweede Kamer van 100 op 200 te brengen. De heer Troelstra plaatste zijn amende ment in het kader van een zeer doorwerkte beschouwing over de beteekenis van het Par lement in onzen tegenwoordigen Staat. Het Parlement, zoo betoogde hij, wordt in zijn machtspositie van twee zijden bedreigd: door de macht van het kapitaal en door die van de vakbeweging. Beide trachten invloed op de volksvertegenwoordiging uit te oefenen en deze voor hun wil te doen buigen. Voorts is het Parlement, en met name de Tweede Ka mer, door allerlei oorzaken vrijwel in discre- liet geraakt. Toch is er, als vertegenwoordi ging des volks, niets beters te bedenken dan het Parlement. Een Sovjetsysteem is zéker niet beter, daar het, blijkens de ervaring in Rusland, eenvoudig een oligarchisch bestuur is, een bewind van een beperkte regenten- kaste (eenig heen-en-weer geroep tusschen ie heeren Troelstra en Wijnkoop). Men moet dus trachten, het Parlement te verbeteren en daartoe is verandering van zijn werkwijze noodig. De voorbereiding der behandeling van wetsontwerpen doch sectie-onderzoek deugt niet; men zal moeten komen tot voor bereiding in bepaalde commissies, waarin de leden, met het oog op hun bepaalde geschikt heid, worden gebracht. Maar daarvoor is het dan ook noodig, dat er veel meer dan 100 le den zijn; trouwens, wij hebben, onder de lan den van ongeveer gelijke grootte, het aller kleinste Parlement. En noch de kosten, noch het bezwaar van ruimtegebrek mogen uit breiding tegenhouden wanneer er iets zoo be langrijks op het spel staat als het prestige en het werkvermogen van de Tweede Kamer. De heer Troelstra vond bijval bij den heer Drion, die er o. a. op wees, dat wij allengs gekomen zijn tot de abnormale verhouding van één afgevaardigde op 30.000 kiezers. Het is, bij zulk een verhouding, onmogelijk, dat alle stroomingen en belangen van eenige be teekenis voldoende vertegenwoordigd zijn. Ook hij beval een andere werkwijze aan en hij merkte bovendien op, dat, als men een grooter aantal zetels te verdeeleri had, een tempering van de Evenredige Vertegenwoor diging mogelijk zou worden, zóó, dat het land weer in een zekér aantal districten werd' ver deeld (15 of 18) en elk district weer op zich zelf zou kunnen staan, gelijk vroeger. Het bezwaar van sommige leden (de heer Drion b.v. wilde ook gaarne 200 leden, maar wegens de gevreesde groote onkosten van uitbreiding, stelde hij en de zijnen voorloopig maar 150 leden vóór), dat de kosten voor de verandering te groot worden, wordt niet ge deeld door het „Handelsblad", dat opmerkt, dat de uitbreiding zeer goed zonder eenige verandering zou kunnen plaats hebben, omdat zelfs in het Engelsche Lagerhuis niet is ge rekend op een aantal zetels, dat overeenstemt met het aantal afgevaardigden. Dit blad is overigens ook voor uitbreiding van het aan tal leden, omdat de Kamer zooveel meer werk heeft gekregen. Bij de behandeling der begrooting van Ar beid in de Avondvergadering is de Kamer blijven steken in de stemming over de zuinig heidsmotie van den heer Dresselhuys. Minister Aalberse meende, dat de bekende Bezuinigingsmotie van den heer Dresselhuys (die bij elke begrooting zal worden Ingediend, zoolang over de bezuiniging in het algemeen niet is gesproken) een prlnclpieele motie van algemeene strekking was, die slechts door het geheele Kabinet kan worden behandeld. De Minister wilde daarom de motie niet voor zijn verantwoording nemen. De heer Oud, die de motie van den heer Dresselhuys indiende, stelde daarop schorsing voor van de behan deling van het wetsontwerp, welk voorstel krachtig door don heer Dresselhuys werd ge steund. Aangezien het verelschte aantal leden niet aanwezig wns. beteekende dit een plot seling einde van de vergadering, wanneer het voorstel gehandhaafd werd.. Hoewel de heer Sohaper het wetsontwerp op den dienstplioht na het Kerstreces wil behandelen, besluit de Kamer met de behan deling Donderdag aan te vangen. De begroo ting van het hoofdstuk Waterstaat wordt aan genomen, nadat de Minister een amendement- Marchant om den post voor den Raad van Toezicht op de Spoorwegen te verminderen, heeft overgenomen. Een motie-Van Beresteyn inzake gelijke tarieven van Nederlandsche stations naar Londen via Vlissingen en via Hoek van Holland wordt aangenomen. Voortgegaan wordt daarna met de behan deling der Grondwetsherziening. De voor stellen om het aantal Kamérleden uit te brei den, werden met zeer groote meerderheid verworpen. „We sukkelen dus met onze steeds meer onmachtige Tweede Kamer maar weer voort", zegt de heer Elout in het „Algemeen Handelsblad"". Een voorstel van de Regeerimg om te vorderen, dat men, om lid van de Twee de Kamer te zijn, ook kiezer moest wezen, vond heftige bestrijding bij de heeren Rave- steyn, Troelstra en Duys, werd daarentegen verdedigd door den heer Schaper. De heer Braat stelde voor, tot groote vroolijkheid van de Kamer, om de vergoeding voor Kamer leden niet te verhoogen, maar integendeel te verlagen, en toont met een staatje, dat hij voorleest, aan, dat verschillende Kamerleden andere gesalarieerde betrekkingen hebbeh, zoodat zij het Kamerlidmaatschap zeer goed er bij kunnen waarnemen. De Kamerleden moeten, betoogde hij, voorgaan in bezuini ging. Ingezonden mededeeilng. GEMENGD NIEUWS. Wanbeheer. Te Vlissingen is een vrij belangrijk tekort ontdekt bij de kolenvereeniging „de Schelde", waarvan vooral arbeiders lid zijp. Toen deze vereeniging in gebreke bleef den wintervoor raad kolen te distribueeren, werd een verga dering belegd, waarop bleek, dat enkele be stuursleden op schromelijke wijze .hun plicht hebben verzaakt. Het bestuur is geschorscht en eene commissie uit de leden stelt een ver der onderzoek in, waarbij een accountant hun behulpzaam zal zijn. Den leden is voor gesteld voorloopig tevreden te zijn met 39 pCt. der gestorte contributie. Twintig duizend per dag. In twee dagen tijds heeft de firma J. Nooit- gedacht en Zoon te IJlst rond 40.000 paar schaatsen afgeleverd. Bij het boomenrooien. In het Haagsche Bosch is gistermiddag een ongeveer 28 Meter lange boom bij het rooien ontijdig gevallen. Een 23-jarige arbeider uit Hazerwoude kreeg hierbij een slag van een der uiterste takken in den nek. In bewuste- loozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. Moord? Het vermoeden bestaat, meldt de „Msb.", dat een Diiitscher uit Keulen, die bij Pannes- heide in de onmiddellijke nabijheid van Kerkrade onder de tram geraakte, de beide beenen Werden afgereden en reeds is over leden, het slachtoffer is geworden van een lagen aanslag. De Duitscher die op het voor- balcon van de tram stond, moet n.1. hiervan zijn geworpen en daarna van zijn geld, circa 13.000 mark, beroofd. Voor hij stierf gaf de ongelukkige de meest volledige aanwijzingen. De Duitsche politie zet het onderzoek voort. In het ijs blijven steken! De „Ner'eus", gebouwd op de IJsselwerf te Kampen voor de Kon. Ned. Stoomboot Mij., is op haar proeftocht van Kampen naar Am sterdam in de Zuiderzee in het ijs blijven ste ken. Volgens een later bericht is men er toch in geslaagd Amsterdam te bereiken. Winkelende Nederlanders ln Dultschland. Men meldt uit Zevenaar: Sedert enkele dagen treedt de Duitsche re cherchedienst tegenover winkelende Hollan ders strenger op dan ooit. Deze week werden te Emmerik vele Nederlandsche grensbewo ners achtervolgd door „criminal" agenten die hen op straat aanhouden en visiteeren. De schrik zit er echter bij onze landgenooten zoo diep in, dat het koopen zich veelal slechts be paalt tot uitvoervrije zaken, zooals speelgoed. Arrestaties hadden de laatste dagen dan ook niet meer plaats. Een oplichter. In de Berlijnsohe pollüegevangenis lis in •den nacht van Vrijdag op Zaterdag een man overleden, die 'tot do meest beruchte fkssohion trekkers der wereld heeft behoord. Bomhard Franss Seraphin Grünbau'm was zijn loopbaan ongeveer 60 juar geledon als stalknecht aan het hof van keizer Frans Jozef 'begonnon. Hij bleek zin voor de goede manieren to hebben en weid weldra tot lakei bevorderd. Toen moest hij onder dienst, inaar werd' oppasser bij een aartshertog, die ritmeester bij een huzarenreglinent was. Toen Gjünbauim lang gonoeg het optre den der adellijke jongelieden had bestudeerd, verdween hij plotseling om weldra, nauwe lijks 22 jaar oud, in een der voornaamste hotels van London op te du Ikon. Hij droeg thans een monocle ln het oog en een anjer in het knoopsgat. Hij noemde zich baron Grünbaum, verkeerde in de beste clubs, had veel geluk bij het spel en speelde zelfs ge ruchtmakende partijen kaart met den prins van Wales. Er werd veel over den baron gesproken en de bladen publiceerden zijn portret. Zoodoende kreeg het Oosten rij'ksche gezantschap lont van de zaak en Grünbaum verdween. Ditmaal reisde hij naar New-York met talrijke aanbevelingsbrieven dit de beste Londensche kringen op zak. Hij bracht het in New-York zoo ver, dat hij uitgenooddgd werd tot de ontvangsten die Astor voor de 400 voornaamste leden der society organi seerde. Toen gebeurde het, dat hij naar aan leiding van een iminder zuivere finanCieele transactie voor een tiental maanden in de beruchte Simg Sing gevangenis terecht kwam. Onmogelijk geworden te New-York keerde bij naar Londen terug, waar hij dit maal als graaf Gregory optrad. Een paar jaar leefde hij afwisselend te Londen en te Parijs. Toen keerde hij echter naar de Ver- eenigde Staten terug en daair heeft bij toen het toppunt, van zijn roem bereikt/Hij ver keerde in de allervoornaamste clubs, had eigen renpaarden, die te Newport liepen en bij 'het concours hippiaue op Madison Square verscheen hij in een eigen wagen met twee (prachtige paarden bespannen. Bij een dezer concours bippiques trad hü zelfs als scheids rechter op. Hij trouwde te New-York en zijh bruiloft was een sensatie in de wereldstad. Hij was de intiemste vriend van den ouden Van der Bilt. Kort daarop werd' hij echter ontmaskerd en weer moest hij het tuchthuis in. Toen ging het 'bergafwaarts met hem. Hij ver diende nog wat geld door de publicatie zij ner gedenkschriften ln een Amerikaansohe courant en met deze dollars keerde hij naar Europa terug. Hij wilde een rustig leven gaan leiden-en vestigde zioh te Berlijn. Hier hi'eld hij zich werkelijk rustig tot zijn geld op was. Toen ging hij chèques vervalschen, maakte zioh aan kleine afpersingen schuldig tot hij verleden week Maandag in handen der Berlijnsohe politie viel, die hem in de gevangenis op het Alexanderplein opsloot. Daar is hij Vrijdag door een beroerte ge troffen. Ophitsing tegen buitenlanders. Onder dezen titel geeft „De Post van Hol land", orgaan van den! Ned. Bond in Duitsch- land, een: aantal gevallen van uitschudding, zonder vorm van proces, een vasthouding tegen ©en hoogen losprijs, gelijk in ©en mid- deleeuwsclhen roofstaat, van Hollanders in Dultschland, en schrijft dan: We zouden de reeks kunnen voortzetten tot in het oneindige, zouden kranten kunnen aanhalen, die openlijk eischen, dat aan vreem delingen niet meer wordt verkocht, maar het bovenstaande is wel als bloemlezing voldoen de om te bewijzen, dat er „Hetze" tegen de vreemdelingen aan den gang is, die de .aan dacht van alle Hollandsche kringen, vooral ook van de Regeering, verdient. En ook van de iDuitsohe Regeering en pu blieke opinie. Nu is het waar, dat om bij de Hollanders te blijven, velen 'zich hebben misdragen. Een groot aantal Hollanders heeft niet slechts geprofiteerd van den lagen stand van de mark, maar dit profiteeren op hatelijke w;jze snorkend aan de groote klok gehangen. Het is ergerlijk, als een Hollander in een winkel komt en twaalf paar schoenen koopt, terwijl de Duitschers, die zich één paar koo pen, allicht eenigen tijd krom hebben moeten liggen, voor zij het gelid er voor bij elkaar hadden. Het is ergerlijk, als een Hollandsdhe dame- in een groot modemagazijh een costuuim koopt, zooals niet één percent van de Duit sche vrouwgp kan betalen en dan meteen nog een dozijn er van bestelt. Het is ergerlijk, als landgenooten!, die in het vaderland het hee'lemaal niet zoo weelde rig gewend zijn, in de duurste lokalen in Duitsche steden de champagne laten stroo men en luidruchtig te kennen geven, dat het er op die paar centen niet aankomt. Maar dat is geen reden, om alle Hollanders en alle buitenlanders over één kam te* sche ren 1 En het zijn zeker niet allemaal lieden, die van de mark van andedhalven cent. profitee ren, om hier eens den gebraden haan uit te hangen. Ons voorbeeld van hierboven bewijst reeds, dat er zeer velen zijn, die met marken van 20, 30 en meer cent in hun maag zitten en daar voor nu althans iets willen hebben, hetzij een zomerreisje, hetzij goederen, die ze gebruiken kunnen en die ze met hun marken duur be talen. Dultschland wordt aan den eenen kant uitverkocht, aan den anderen kant maakt het juist door die buitenlandsche koopers reu- zenzaken, krijgt die dure marken nu weer goedkoop binnen fabriceert, werkt, kent geen werkloosheid op groote schaal, zooals b.v. ons vaderland, met alle gevolgen van ver arming en ondersteuning, demoralisatie door het ledigzijm, enz. Men klaagt hier over de invasie van vreem delingen. .Maar mem vrage eens aan ieder, die connecties in de zakenwereld in Holland heeft, of zijn deur niet wordt platgeloopen door Duitschers. die graag in Holland een betrekking willen hebben. Hoevele duizendtallen Duitschers werken er niet in Nederland en profiteeren op hun beurt van de hooge Hollandsche valuta door het zenden van kleine guldens maar groote markenibedxagen aan hun familie in Duitsch- land, terwijl zij daar t-oöh ook een Hollander beletten, ln hun plaats werkzaam te zijn. Hoevele Duitschers hebben niet in Holland filialen geopend voor schoon- en ander leder werk, galanterieën, verbruiksartikelen, par fumerieën? Ook zij profiteeren! dezen op te kuijnen vijzelen, misnoegd uit roepend: „oah roegie" (och wat een schade). Uit het „Bat. Nieuwsblad". De Rubberindustrie. Geëxpandeerde rubber kwam tot nu toe hoofdzakelijk in den vorm van „Schaumgum- mi" enz. op de markt. Een nieuwe soort ge ëxpandeerde rubber, met den handelsnaam onazoot en driemaal lichter'dan kurk, kan een goede toekomst hebben. Het wordt bereid door stikstof onder een druk van 2 atmosf. in. vloeibare rubber te persen. De zoo bereide „schaumgummie" heeft tien keer het volume van de oorspronkelijke rubber en bestaat uit opgeblazen cellen: volgens den uitvinder heeft men het in de hand om de grootte van de cellen naar believen te variëeren. Ana- zoot wordt als sheet in den handel gebracht. Het is geschikt voor koeicelbekleeding en kan in velerlei industriën als isolatiemiddel dienst doen. Het procédé van Peachy (koude vulcani- satie met zwavelwaterstof en zwaveldioxyde) maakt het mogelijk rubber in allerlei vormen gekleurd in den handel te brengen. Tegenwoordig wordt in verschillende fa brieken rubber voor vloerbekleeding gefa briceerd. Tot nog toe was dit nog niet veel in gebruik wegens den hoogen prijs van het materiaal: in ziekenhuizen, stations, huishou ding, wegen enz. zou het echter uitstekende diensten kunnen bewijzen. (Chem. Weekblad). SPORT. Voetbal De N. V. B.-wedstrijden afgelast De voor Zondag door den N. V. B. vast gestelde wedstrijden worden wegens ijsver maak uitgesteld. INGEZONDEN. OOST-ÏNDIE. Bezuiniging. Naar Aneta verneemt is het Kantoor voor Reiswezen op do begrooting 1922 voor een mlllioen minder opgebracht dan oorspron kelijk was geraamd. Door de scherpe oon- tróle, hetgeen ontdekking van misstanden top gevolge bad, inzake de wijze van reizen, alsmede door het tegengaan van misbrui ken bij het opmaken van declaraties en het voorkomen van geknoei, kon deze post een mlllioen lager gesteld worden. Uit de inlandsebe wereld. Een drenkeling in de kali Semaramg, nau welijks meer !n staat zich aan de hem toe gestoken ladders vast te houden. Een in- landsah hoofdagent, den drenkeling eerst eenige vragen stellende, de haast niet ver staanbare antwoorden gewichtig doend notee- rende. En toen eerst het slachtoffer in be- wusteloozen toestand op het droge getrokken, onder gelach van de inlandsohe menigte, die zich lustig stond te vergapen aan de „red ding" van een rasgenoot. Een ,jbij den wegje" van een inzender in de „Locomotief". De soenan van Solo te Garoet. Groote be langstelling van de Garoetenaren. de inlan ders daar wel te verstaan voor het baden van dien vorst. Een talrijk publiek, dat zidh om de badkamer van den vorst verdrong en het water, dat des.soenan's lichaam bevochtigd had en uit de badkamer wegvloeide, van. den grond opslorpte. Een goed zaakje voor de hotel jongens, die het restant water uit den waterbak in de badkamer voor een kwartje per fhsch aan het iniandséh publiek verkoch ten. En in Garoet waren de menschen juist zoo toegankelijk voor het revolutionnair ge doe van de „democratische" S.I. Een ,)Van den Dag" in de „Pr. Bode". De stoomtram te Batavia.'.Tong inlandsoh ooi!tie-agent tracht op de tram te springen, struikelt, valt onder den wagen. Europeesche passagiers roepen den machinist aan om te stoppen; rijdt door tot de volgende halte, de tram den man meesleurend een paar honderd pas. Europeesche passagiers trachten hulp te verleenen, Een luitenant ter zee den man een glas water reikend. Inlandsohe passagiers kalm uit den wagen toekijkend en toen hun gelast, werd, den wagen te ontruimen, oim Voor de Kunst o! niet Mijnheer de Redacteur, vergun mij een klein plaatsje in Uw Heldersche Courant, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In onze gemeente zijn verscheidene ver eenigingen van allerlei aard, o.a. tooneel, zang, muziek, enz. Deze vereenigingen trach ten door middel van uitvoeringen eenige be kendheid aan hun bestaan te geven. Nu in het begin van het seizoen zijn er vereenigingen geweest, die, als zij een uit voering gaven, dit dan door middel van uit- noodigingen, den belangstellenden dan vrijen toegang gaf. Maar dat schijnt niet de juiste goede wijze te zijn, wat blijkt nu, dat er velen zijn die gaan voor wat vermakelijkheid en als het dan maar bal na is. Het is voor een vereeni ging al zwaar genoeg om als dilletant iets te geven, .om de toehoorder een genoegen te scheppen, in welke kunst ook. Want ter wijl de leider alle inspanning vergt van zijn spelers, is er in de zaal menigeen die dit door rumoer of anderzins bederven. En dat zijn dan niets anders dan op „bal" wachten de menschen. Alvorens men een vereeniging bezoekt moest men zich afvragen: „ga ik voor de kunst of voor wat vermakelijkheid met bal"; voor hen, die het laatste toegedaan zijn, zijn er dan nog bal-avonden genoeg zou Ik meenen. Dit schrijven doe ik naar aanleiding van mijn op 26 Nov. j.L gegeven Mandoline Con cert in Casino, toen ook aanhoudend om stilte gevraagd moest worden. Deze en vele andere storende oorzaken do6n een vereeniging af breuk aan, want nooit zal dan het publiek het spel-peil naar waarde kunnen schatten. Verdere uitnoodigingen zullen in den ver volge wel achterwege worden gelaten en uit voeringen alleen toegankelijk worden gesteld voor kunstliefhebbers. Hiermede hoop ik een grief naar voren gebracht to hebben, die hiermede opgelost zal worden en mijn en andere vereenlgiugen ten goede zal komen, zoodat de werkelijko kunstliefhebbers moer genoegen zullen heb ben. U, M. de Redacteur nogmaals dankzeg gend voor de plaatsruimte. W. VAN. ITERSON. Leider: Mandollne-Vereeniging „Ars et Labor", Helder. Het door den heer van Iterson ln boven staand stukje besproken euvel is op meer dan één vereeniging oorzaak van ergernis, Er zal evenwel weinig aan te doen zijn, om dat een groot gedeelte van het meestal jeugdige publiek nu eenmaal komt voor een gezellig avondje en geenszins om het aldaar ten gehoore gebrachte. Datzelfde pu bliek is echter ruimschoots op de concer ten van de Stafmuziek, op de A.G.O.-avon- den, e.d., zoodat het. verschijnsel, hoe onaan genaam voor de betrokken yereenigingen ook, geen reden tot ai te groote ongerust heid behoeft te geven. Het best is een vol gend maal de levenmakers te verwijderen. Redactie Held. Crt. 1 D©c. 1921. Aangevoerd door 13 korders: 2550 middelton?®® p. stuk f 0.25-0.30 630 kleine tonj?en p. 8UiK 0.12-Ó.15; 3 tarbotten p., stuk f 5-6; 5 kv Deljouwen p. ebuk f 4; 6 kisten zetsehol p. ki® 13: 52 kisten kleine schol p. kist 7—9. 2 Dec. 1921. Aargevoerd door 9 korders: 2400 middelton?®® p. stuk f 0.28-0.30; 460 kleine tongen P-stuK f 0.12—0.15; 6 tarbotten p. stuk 5—6; 6 ka beljauwen p. stuk 3; 8 kisten zetschol p- »in f 15; 46 kistem kleine schol p. kiet 3 Dec. V.m. 8 uur niets binnen. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJX, 2 Dec. 1921. Grove uien 20.30-20.90, drielingen urove uien r zu.ou—zu.w. ,leS gele kool 4, Deeneohe witte f 5.10—5.40, per 100 K.G,

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 8