VRAAGT BINNENLAND. De Koningin in de Venen. Protestvergadering Loodspersoneel. Ingezonden mededeellng. Achteruitgang van de vermogen. „De Tribune". Drukwerk naar Duitschland. GEMENGD NIEUWS. Het gonden vest! Staking ln de haven van IJmuiden. Malversaties te Gendringen. Kinderroof. De December-meteoren. Lnchtvuurtoren. Nieuwe uitgaven. SPORT. Voetbal. zwaai en wat eeredoctoraten; voor Foch. Ame rika heeft een zwak voor Frankrijk, maar voor het Frankrijk van de revolutie, van kunst, literair, muziek, schoonheid en stout moedigheid. Sedert den wapenstilstand is de stemming ten opzlohte van Marianne sterk veranderd, zooals trouwens bijna overal elders in de we reld. Het ware te wenschen dat men dit in Parijs wilde inzien. Er was een schoone ro weggelegd voor Frankrijk op de oonferen- tie te Washington. Maar het gebaar van ver zoening en verdraagzaamheid, waarop de wereld wachtte bleef uit En het Gallische genie liet de verzamelde natiën in de koude staan. Bij de uitlatingen van Briand over het „mi litaristische" Duitschland is het interessant eene andere correspondentie te lezen van een Berlijnsdhen oorrespondent van het Han delsblad. Deze oomespondenltle betreft het verbod van het vervaardigen van Dieselmo toren, hetwelk, zooals men weet, door de Entente, speciaal Frankrijk, geëischt werd. En dat alleen, aldus deze oorrespondent, omdat toevallig ook de Duitsche duikbooten met Dieselmotoren waren uitgerust! Hoe dwaas en weinig steekhoudend dit argument is, moge nog blijken uit de vol gende bijzonderheid, die ik van de meest be trouwbare zijde verneem. Kort voor de re volutie was men juist gereed gekomen met plannen, om de nieuwe Duitsche duikbooten niet langer met Dieselmotoren, maar met andere machines uit te rusten. Had de oor log dus nog eenige maanden langer ge duurd, dan zou de Entente niet de Diesel motoren!, maar die andere machines, die, naar men mij verzekerde, veel doelmatiger en practischer waren, verboden hebben! Bevestigt de Raad van ambassadeurs nu het Diesselmotorenverbod, dan wordt daar door derhalve alleen de Duitsche staathuis houding getroffen. De andere machines, de betere, waarmede Duitschland voot een eventueelenj nieuwen oorlog natuurlijk zijn duikbooten zou uitrusten, mag het wèl bouwen! Zoo blijt de strijd tegen de Dieselmotoren niets anders te zijn dan een strijd tegen windmolens. Moderne Don Quischotterie! Donderdag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de veenstreken. De reis van Assen naar Emmen ging ge heel volgens programma. Te Schoonoord maakte de burgemeester van Sleen zijn op wachting. Bezocht werd daar een arbeiders woning, gebouwd volgens de Landarbei- derswet. Bij het Oranjekanaal wachtte de burge meester van Emmen en nu ging de tocht naar Emmerschans, een zandige rug tegen het veen gelegen, waarop een aantal zeer armoedige arbeiderswoningen staan. Een paar van deze woningen werden in oogen- schouw genomen en werd geïnformeerd naar de levensomstandigheden er bewo ners en daarna werden dekens uitgedeeld en versnaperingen voor de kleinen. Tegen twaalven waren de auto's weer voor Emmen. Nu werd' getuft naar Bargererf- scheidenveen, waar eenige hutbewoners wer den opgezocht nog armoediger dan die te Emmerschans. Ook hier werden giften uit gedeeld. Via Nieuw-Amsterdam ging de tocht naar ELazienaveen, het eigenlijke veengebied, waar in hotel Grimme het noenmaal werd' ge bruikt. Is het veen in dien winter sombeT, nog somberder was het bij het morsige weer; het veengebied geeft dan de meest melancholi sche indrukken. Van Klazienaveen ging men naar Zwarte- meer, waar bij den Kamerlingswijk werd uit gestapt. Men was hier in een der meest ar moedige streken van de Emmer-venen. Na tuurlijk werd ook hier van den meegenomen voorraad uitgedeeld, zoodat de Vorstin, Ook wat dit betrof, een zeèr welkom bezoekster was. Het was soms bij het komische af, de houding die de eenvoudige luitjes aanna men. Nu werd teruggereden naar het Barger- oosterveld, een zandgebied waar eveneens woningen werden bezocht en giften uitge deeld. Kinderen hieven het Wilhelmus aan. Daarna werd via Emmen en Borger de terugtocht aanvaard. Daar men in de gemeente Emmen, zoowel in het veengedeelte als in het hoofddorp, absoluut niets van de komst en het bezoek wist, ging alles bijzonder stil toe. Weiuigen te Emmen hadden het voorrecht de Vorstin te zien, daar op don terugtocht inmiddels de duisternis was ingevallen. Hbl. In verband met de weigering van den mi nister om het bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst te ontvangen ter bespreking van de belangen van het personeel in vert»and met het te Delfzijl gebeurde met den loodsschoe- ner „Eeims II" en imede naar aanleiding van het standpunt, door den Minister van Ma rine ingenomen, werd Woensdagmiddag te 's-Gravenhage een drukbezochte openbare vergadering gehouden, om het geheele per soneel in de gelegenheid te stellen zijn stand punt te bepalen. De vergadering werd voorgezeten door den heer F. Perdok, voorzitter der Centrale, en o. a. bijgewoond door de- Tweede Kamer leden Abr. Staalman 'en Ter Hall. Aan het begin der vergadering verhieven zich allen van hun zetels oim weemoedige hulde te brengen aan de tien helden, die on langs met de „Eems II" het leven lieten. 'De secretaris deed voorlezing van de brief wisseling met den minister, die weigerde het bestuur van de Centrale in particuliere audiëntie te ontvangen'. De 'heer Perdok voerde hierna het woord, ook naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Marine, waarin deze mede deelde. dat het optreden van den heer Perdok te Delfzijl den minister verhinderde, met hem in overleg te treden. Spr. begon met erop te wijzen, dat reeds het rapport van de commissie, belast met het onderzoek naar de dienstvoorwaarden, enz. van het personeel, uitgebracht onder minis ter Bijleveld, niet voldoende was. Op 8 Nov. j.L is de heer Perdok naar Delfzijl getrokken om zich van den toestand der schepen op de hoogte te stellen. Tegelijk waren daar inge nieurs en inspecteurs om een deskundig on derzoek in te stellen naar de „Eems I", die op zee was, de „Eems Hl", die ter reparatie In het dok lag, het reservevaartuig en het wrakhout van de „Eems H". De 'heer Perdok vond echter, dat het ge heele materiaal moest worden nagezien en verzocht dit telegrafisch aan den minister. Het personeel in Delfzijl stond sceptisch tegenover dit onderzoek, dat oppervlakkig plaats vond. Er bleek, dat het reservevaartuig totaal rot was. Met een mes waren de bouten door te snijden. Dit werd niet erg gevonden. De „Eems III" was ook boutziek. De tim merman, die zou gaan boren, drukte met de punt van den boor door den 8 cM. dikken wand! Door beschuldiging van de zijide der in specteurs, dat het personeel schuld zou heb ben aan heit zinken van de „Eems U", zijn toen itusschen die inspecteurs en den heer Perdok harde woorden gevallen. Volgens den heer Perdok was ook ten volle bewezen, dat de schepen niet zeewaardig waren. Aan deze schepen waren nu de loodsmannen toe vertrouwd. Niet alleen in Delfzijl is de toestand zoo, maar evenzeer in de andere plaatsen. Het loodswezen heeft geen gelijken tred gehou den met de ontwikkeling van het zeewezen over 't algemeen. De heer Perdok heeft den inspecteur-ge neraal van het Loodswezen erop gewezen, dat na zoo'n nationale ramp, noch de minis ter, noch de inspecteur-generaal zich in Delfzijl op de hoogte was gaan stellen. Te vens werd medegedeeld, dat ook de loods- schoener 18 absoluut onzeewaardig was. Toch was deze schoener in Den Helder goed gekeurd en als zeewaardig afgeleverd. Kort daarop vertrok zoowel de minister als de inspecteur-generaal naar Delfzijl. En het resultaat was, dat toen de schoener werd af gekeurd! Toch was de heer Perdok door den minister beschuldigd ondeskundig te zijn. Hoe autocratisch men ook op het Dept. v. Marine optreedt, dit optreden om één der vertrouwensmannen van het personeel af te wijzen aldus spr. gaat alle grenzen te buiten. Spr. zou verder willen, dat het Loodswezen niet langer ressorteerde onder Marine, doch onder Landbouw, Nijverheid en Handel, daar het loodswezen toch voor 99 pet. in dienst is van den handel'. Verder is het noodzakelijk een stoomloodsdienst in te voeren ter ver vanging van den verouderden zeildienst De heer Dijkstra wijst op de kleinzielige plagerijen, die het personeel' in Rotterdam heeft te verdragen. De heer Zwolsman zegt, dat de geheele inspectie een geweldig fiasco heeft geleden met het geval van de „Eems ni". Het loods personeel heeft altijd vertrouwen gesteld in zijn superieuren, dit vertrouwen is echter geweldig gedaald. De „Eems ni" was een drijvende doodkist en toch heeft men daar tot over de 5000 aan vertimmerd. De inspecteur te Delfzijl is door twee pre dikanten geprest geworden om een verzoek aan den minister te richten om naar den schoener 13 een onderzoek in te steffleq. Naar aanleiding van de toestanden in Delf zijl gevonden ten aanzien van het materiaal, kan de conclusie worden getrokken, dat het waarschijnlijk is, dat ook de „Eems II" niet zeewaardig was, toen haar het ongeluk trof. Spr. 'geeft nog andere voorbeelden van zwakte der vaartuigen. Aanvragen van schip pers worden gewoonweg door de superieuren genegeerd'. Verder zou hij willen, dat de loodsbooten niet noodeloos gedwongen wer den op de breede vlakte te blijven. Aan de schippers moet worden overgelaten naar be vind van zaken te handelen. De rampen zou den dan tot een minimum beperkt blijven. Den heer De Boer bevreemdt 'het, dat sluis deuren niet ouder dan 20 jaren mogen zijn, terwijl het hout van sdhepen 30 en 40 jaar en oude? mag wezen. Het personeel stelt in zijn superieuren geen vertrouwen meer, het weet niet, waaraan zich te houden. Hij hoopt, dat er een motie in dien zin zal worden op geworpen. De heer Den Hartog zegt, dat zijn boot in 6 maanden voor het Goereesche Gat slechts één boot 'geloodst heeft, de 6 maanden daar voor niet één. Hij is dus een duur mannetje voor het Rijk. In den jongsten storm is deze boot onklaar geraakt en was bijna verplet terd. Hij hoopt ook, dat aan den schipper het recht zal worden ge geven binnen te loop en als hun dat wensdhelijk voorkomt. De heer Leeuwerik zegt, dat het loodswe zen ten spoedigste weg moet van het mili taire Dept. van Marine. De stoomlood'sbo'oten zullen niet zoo duur zijn als ze tenminste niet op de Rijkswerven worden gebouwd. De heer Schuytema1 deelt mede, dat zijn schoener in geen 10 jaar uit het water 1b ge weest. Hij geeft staaltjes van reparatie, waarbij maar raak getimmerd wordt over het rotte hout heen. De heer De Boer, secretaris, wijst nog maals op de noodzakelijkheid onder Marine vandaan te komen en daarmee uit den ver foeilijken militairen, geest. De Scheepvaart inspectie onder het Dept. van Handel zal be ter voor het loodswezen zorgen. De heer v. Baaren wijst op het gebrek aan goed geschoold personeel en op de gebrek kige vaartuigen uit den tijd van De R/uyter. Het binnenste gelijkt op een roovershol. Men zit daar bij een olielampje de oogen te bederven. De heer Ter Hall zegt als hoofdbestuurslid van het Marine-rampen-fonds, dat besloten is, dat de nagelaten betrekkingen der omge komen loodsen zullen- mededeel-en in ge noemd fonds. Als Kamerlid zegt hij, dat het vanzelf spre kend is, dat het loodswezen onder Land bouw, Nijverheid en Handel' thuishoort. In de Tweede Kamer zal zijn fractie of hij per soonlijk de aandacht vestigen op den ellen- digen toestand van het loodswezen. Aan het eind van de vergadering wérd de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord enz.; kennis genomen hebbende van de weige ring van den Mini-ster van Marine om het be stuur der Centrale in audiëntie te ontvangen en van den ongemotiveerd scherpen toon, waarop biervan kennis is gegeven aan dat bestuur; spreekt haar scherpe afkeuring uit over iet door dien Minister in dezen ingenomen standpunt; is van meening, dat door het departement van Marine onvoldoende zorg wordt besteed aan de loodsvaartuigen, dat geen voldoende aandacht wordt geschonken aan de belangen van het varend loodspersoneel; spreekt als haar meening uit, dat het Ne- derl. Loodswezen dient te worden onttrokken Dros' t aan de militaire invloeden van het Dept. van Marine en overgebracht naar het Dept van L., H. en N.; dat met den meest mogelijken spoed- en ondanks de daaraan verbonden kosten be hoort te worden overgegaan tot aigemeene invoering van stoomloodsdienst door in- dienststelling van vaartuigen, die voldoen aan redelijk te stellen eischen; draagt (het bestuur van de Centrale en van de betrokken organisaties op deze motie ter kennis te brengen van den Minister en de Volksvertegenwoordiging en te ijveren voor spoedige invoering van de dringend noodza kelijk geachte verbeteringen. In „In- en Uitvoer" wodren beschouwin gen gegeven over de waardevermindering der effecten. Zoo zijn door de gezamenlijke houders der officieel aan de beurs genoteer de suiker-aandeelen in dé eerste 10 maan den van dit jaar 169 millioen gulden in waarde gedaald. Bovendien was daarop reeds in 1920 een belangrijk verlies geleden! De verliezen op de industrieele en andere fondsen zijn niet minder groot, zoodat het vermogen van velen enerm is gedaald; het geen de vermogensbelasting wel zal onder vinden. De heer J. C. Ceton deelt namens het par tijbestuur van de Communistische Partij in Nederland in „De Tribune" mede, dat de tiendtuizend gulden op 1 Dec. niet bijeen wa ren. Men heeft het tot bijna zeven duizend gulden gebracht. „De Tribune" bestaat nog. Men zal het zoolang volhouden als men kan. Doch zonder het ontbrekende zal dit niet zeer lang zijn. Naar aanleiding van het besluit der Re- geeiing om drukwerk naar Duitschland te zenden, inzonderheid het werk van den Oc- trooiraad, zij-n Woensdag ter Zuid-Holland- sche Boek- en Handelsdrukkerij 15 man, zetters en drukkers, waaronder huisvaders van groote gezinnen, tegen 24 December as. ontslagen. Dezer dagen verkocht een koopman in on geregelde goederen te Roon aan een arbei der in zijn gemeente een oud vest, in welks zakje,later een bankbiljet van 1000 werd gevonden. Omtent deze zonderlinge geschiedenis deelt men ons nog de volgende bijzonderheden mede: De arbeider van den landbouwer Kruithof kocht een oud vest van Kees voor 2, welk vest afkomstig was van markt of uitdragerij te Rotterdam. De kinderen van den arbeider, die met dat vest zaten te spelen, baalden uit het binnen- zakje een papiertje en gaven dit aan moe der. Deze had nooit een bankbiljet van ƒ1000 gezien, dacht dat het van Kees een grap was om een waardeloos papiertje waarop 1000 gulden stond, in het vestzakje te verstoppn. Eerst wilde vrouw het papiertje in de ka chel gooien, maar bedacht zich, bekeek het nog eens van alle kanten en las: Betaalt aan toonder een duizend gulden. Kom, dacht ze, vanavond komt mijn man thuis, k zal het eens laten zien en vra gen wat hij hier van denkt. De man kwam thuis en werd met de vondst van het zonderlinge papier in kennis ge steld. Maar ook vader had nooit een bank biljet van 1000 gezien. Hij las de voorzijde van het papier, draaide het om en zag den rooden rug. Vrouw, zegt hij, ik heb liever vijf en twifttig gulden dan dit ding. Maar weet je wat, morgenochtend zal ik het boer Kruit hof laten zien en vragen wat hij er van denkt. Den volgenden morgen komt de arbeider in gesprek met den boer en zegt zoo gek scherend weg: Boer, ik ben van plan dezen winter nog een koetje te koopen en een paar varkens. Maar, zegt de boer, van welk geld! O, zegt de arbeider, ik bezit ook wel 1000. Jij 100? Kerel je bent niet goed. Nu zegt hij, kijk eens hier. Hé! Wat! Jij 1000 .Kerel, hoe kom je daaraan? De boer wist niet goed hoe of hij het met zijn arbeider had. Maar heusch boer, is heit echt? Is het goed? Natuurlijk! Kom, ga mee bij mij in huis. Boer Kruithof, die zulke roode ruggen wel kent, haalde een zelfde biljet te voorschijn en zeide: nu ka je nog verschil zien? Ik niet, was het antwoord. De arbeider vertelde nu hoe het in zijn be zit was gekomen. Boer zeide: het is uw eigendom, zuinig le ven hoor. Het is een gouden vest, dat je ge kocht hebt voor 2. Het duurde niet lang, of Kees de koopman hoorde het verhaal van het gouden vest. Daar komt Kees bij den arbeider. Wat hoor ik vertellen? dat in het vest een bankbiljet van 1000 zat? Ja, zei de arbeider, dat is waar! Kees wierp dit gauw op een samendeelen. Geef mij dan maar 500 en u de andere helft. Want als de politie dit hoort, zou je het misschien moeten afgeven. Geen haar op het hoofd van den arbeider, dat er over dacht Kees het gevraagde te ge ven. De arbeider kreeg den raad van den boer om er met den burgemeester over te spre ken. Terstond gaf de man hieraan gevolg. Hij vertelde de heele zaak. De burgemeester stelde den arbeider gerust: hij had een vest gekocht voor 2 en het restant behoorde hem ook toe. Onze arbeider kocht voor vrouw en 5 kin deren nieuwe kleederen en nieuw beddegoed, verder kocht hij een jong varken. De rest van zijn schat ging naar de spaarbank. ■F In de Donderdagavond gehouden vergade ring van haven- en transportarbeiders is met ever groote meerderheid besloten de loons- voorstellen der reedérs niet te aanvaarden en, indien de voorstellen der gezamenlijke organisaties door de reeders niet worden aangenomen, Maandag over acht dagen in staking te gaan. De eischen der organisaties zijn een garantie losloon van vijf gulden bij twee duizend gulden besomming; twee gul dén hooger voor dq^ vischpakkcrsvijfen zeventig cent uiurlooh bij los werk aan de zuidzijde der vissdhersbaven bij lossing der treilers vóór drie uur 's nachts; ploegen van 14 man, na drie uur 's nachts ploegen van 12 man. Te Gendringen zijn ernstige malversaties in de gemeentekas ontdekt. Het blijkt, dat de •burgemeester en de oudste wethouder voor eenigen tijd buiten den 'raad om een leening van 120.000 hébben aangegaan en daarvoor drie millioen marken van vier cent hebben gekocht. Omtrent de te Gendringen aan het licht gekomen fraude met de Gemeentekas wordt nader gemeld: Voor eenigen tijd- besloot de Raad tot electrificatie der gemeente door het betrek ken van stroom van de centrale te Wesel. Nadat dit besluit gevallen was, heeft de bur gemeester met toestemming van wethouder Geuring bijde Hanzebank een bedrag van 120.000 opgenomen en daarvoor drie mil lioen marken ad vier cent gekocht. Ged. Sta ten weigerden echter het betrokken raads besluit goéd te keuren. <Ged. Staten wensch- ten aansluiting aan het provinciaal net), van welke beslissing de Raad in beroep ging bij de Kroon. Inmiddels daalde de Mark tot on geveer een cent, zoodat van het opgenomen geld circa 9.000 verloren was. Om het geld in de kas tev storten, heeft de burgemeester een'deel van de bezittingen der gemeente 'he leend een vrij belangrijk aantal aandeelen in de Geldersche stoomtram. Een en ander kwam ter oore van de Raads-Commissie voor de financiën. Terstond' heeft toen de wethouder iSnelting met eenige raadsleden den commissaris der politie op de hoogte ge steld, die Zaterdag tem Gemeentehuize poolshoogte kwam nemen. Woensdag werd dit bezoek herhaald. De Commissaris was toen vergezeld van de heeren De Visser en Kronenburg, leden van Ged, Staten, en de Justitie. Deze laatste vond blijkbaar geen reden tot ingrijpen, want de reeds ontboden maréchaussées konden weer huiswaarts gaan. In dit verband zij medegedeeld, dat de burgemeester niet verdwenen is. Dit valsche gerucht is ontstaan, doordat hij dien avond de gemeente per auto verliet. Hij is echter gewoon teruggekeerd en toefde er Donder dag nog. Het laat zich aanzien, dat de gemeente er zonder schade afkomt. Wethouder Geuring en, naar verluidt, eenige anderen zijn borg. De 72-jarige wethouder zal tengevolge van deze affaire vermoedelijk op straat komen te staan. De burgemeester, de heer A. Stoot, staat eerst sedert Januari aan het hoofd der ge meente. Vroeger was hij ambtenaar der se cretarie van Zevenaar en belast met het doen van uitkeeringen aan de gezinnen van Ne- derlandsche gemobiliseerden in Duitsch land. Zijn financieel© operaties daarbij waren van dien aard, dat de Raad hem ongevraagd ontslag heeft gegeven. In het Voorloopig Versla'g der Tweede Kamer over de begroo ting 1922 heeft een der leden tot den Minis ter van Binnenlandsche Zaken dan ook ge vraagd, oif voor de benoeming van den heer Stoot tot burgemeester van Gendringen in lichtingen zijn gevraagd omtrent zijn staat van dienst te Zevenaar. Hoe deze aangelegenheid' verder zal ver kropen is nog niet te zeggen. Alle autoritei ten bewaren het diepste stilzwijgen. De Parijsche bladen houden zich druk be zig met een geval van kinderdiefstal. De vo rige week kwam een vrouw aan een verhuur kantoor v«n minnen en min huren Zij werd het spoedig eens met een jonge vrouw, die haar eigen kindje bij zich had en die bereid was haar te volgen. De beide vrouwen en het klcb;o kind stapten in een auto en reden naar de Rivoli-straat. Daar deed de vrouw, die de min gehuurd had, den auto stom)en, zeggende tegen de min, dat zij hier voor het huis van een geneeskundige stonden, die haar (de min) even zou onderzoeken. De jon- fe moeder stapte uit en liet zoolanghaar indje bij de vrouw in den auto achter. Deze vrouw is toen spoorloos met het kind ver dwenen. De chauffeur, die de vrouwen met het kind naar het adres in de Rivoli-straat, waar h'eelemaal geen dokter woont, gereden heeft, is door de politie niet opgespoord kun nen worden. Men denkt, dat hij zijn tijd niet verliezen wil met het afleggen van getuige nissen. Een diefstal als d'eze kinderroof houdt na tuurlijk allerlei elementen in, die de volks verbeelding treffen en herinneringen opwek ken aan romantische verhalen van geroofde en ondergeschoven kinderen, enz. Inderdaad schiint er nog steeds in Kinderen gehandeld te worden. Kort geleden nog is het aan de Parijsche politie bekend geworden, dat een vroedvrouw te Parijs bezoek had ontvangen van een elegant "ekleede dame, die haar kwam vragen of zij haar (de dame) niet aan een mooien gezonden bay kon helpen. Zij had er 60.000 frank voor over. De heer W. F. Denning schrijft in „Na ture": Met ongewone belangstelling wordt dit jaar de December-zwerm van meteorieten tegemoet gezien in verband met hun schitte rend en in overvloedig aantal optreden, het vorig jaar. In den vroegen morgen van 13 December werden er toen ten bedrage van gemiddeld ongeveer vijf per minuut waargenomen. Verscheidene waarnemers, die niet behoo- ren tot degenen, die een geregelde studie maken vah het verschijnen van meteorieten, werden toen door dit bijzondere schouwspel aangetrokken. Daar het waarschijnlijk is, dat ook dit jaar wederom een overvloedig optreden dier me teorieten zal te zien geven, wordt men aan geraden omstreeks 10 tot 13 December zijn aandacht aan dit verschijnsel te schenken. De meteoren schijnen te komen uit een punt gelegen dicht hij alpha Geiminorum (de twee lingen) De zwerm begint zeker reeds vroeg in Dc^mber, terwijl na midden-December er slechts weinig meer van te zien is. Wij lezen in het „Tijdschr. voor Electro- techniek": Als voorbereiding voor nacht vluchten met vliegtuigen op de Europeesche luchtroutes heeft de Fransche regeering een luchtvuurtoren besteld van grootere licht sterkte dan nog ooit- is beproefd. Duizend millioen kaarssterkten moeten worden uit gestraald, zoodat het licht 200 mijlen ver zichtbaar is. Het zal dienen om den toegang uit het Zuiden tot het vliegveld van Le R) ir- get hij Parijs aan te wijzen en het wordt ge plaatst otp Mont Afrique, een heuvel bij Dyon. Wij ontvingen ter aankondiging het' Kerst nummer van de „Strijdkreet", het z.g. „Kerst boek". De eerste druk van het „Kerstboek", be staande uit 70.000 ex., werd door hiet Hoofd kwartier van het Leger des Heils reeds bijna geheel uitverkocht. Het Korps van het Leger des Heils te dezer plaatse bestelde voor Hel der niet minder dan twee duizend exempl. Het boekje bevat tal van artikelen met, voor hiet meerendeel, goed' geslaagd© repro ducties van photographisch© opnamen, por tretten, enz., en kost 15 cent. Voorts bevat het een vierstemmig Kerstlied op een door den Kadet G. Claijs 'geschreven aantrekke lijk wijsje. Zondag 11 December. Het wedstriidprogarmma van den N. V. B. le klasse. Amsterdam: Ajax—H.B.S.; Spar taanV.V.A. Haarlem: HaarlemBlauw Wit. Utrecht: U.V.V.Feiienoord. Den Haag: H.V.V. H.R.C. Botterdam: V.O.C.D.F.C. Overgangsklasse. Zaandam: Z.F.C.D.E.C. Den Haag: V.U.C.—Sparta; QuickS.V.V. Sclie- dam: H.D.V.S.—tA.D.0. Rotterdam: Excelsior— Stormvogels 2e klasse A. Alkmaar: Alcmaria Victrix Z.V.V. Wormerveer: W.F.C.Schoten. Purme- rend: PurmersteijiiHollandia. Veleerooid: V.S.V.H.F.G. Haarlem: E..D.O.Hortus. 3e klasse A. HelderZandvoort, scheddisrech- ter H. Kwast, aanvang 2 uur. BloemendaalAm- stel. AssendelftJÏÏJS.v. Amsterdam: D.W.V. Steeds Voorwaarts; D.W.SWilhelmlna Vooruit. 3e klasse B. Koog a. d. Zaan: K.F.C.Swift. Edam: E.V.C.Zaanlardia. Weesp: Rapiditas West-Fnisia. AmsterdamSD.W.—EJD.W.; T.O.G. Q.S.C. Het wedstriidprograjnma van den N.-H. V. B. le klasse B. Terrein Werf: ZeemachtC.S.V.; scheidsrechter Hartland, aanvang 2 uur. 3e klasse C. Bol weg: Helder 3Batavier 2, aanvang 10 uur, scheidsrechter Augusteiin; Tuin dorp: H.R..C. 4—Texel 1, aanvang 12 uur, scheids rechter Bauts. 4e klasse D. Schagen 1Heldor 4, aanvatg scheidsrechter Keppel; Tuindorp: Sparta 1 H.K.C. 6, aanvang 2 uur, scheidsrechter Verba- gen. Tuindorp: Batavier 3H.R.C. 5, aanvang 10 uur, scheidsrechter Gode. Strooweg: Geel Wit 3— Batavier 4, aanvang 12 uur, schedderecliter Dol. HelderZandvoort. (Aanvang 2 uur.) Morgen komen de leiders op bezoek. Zandvoort staat JJians met een voorsprong van 4 punten aan het hoofd de afdeeling en het is de eenigsto SÏX v 6611 contente spelvorm vertoont. In het begin van het seizoen werd van D.W.S. ver loren (met 3—2) en behalve het gelijke spel tegen H.S.V. (1—1, eenige weken terug), werden de andere 7 wedstrijden allen gewonnen. ±>e Zand- voorters beeolnkken blitk-ens deze gegevens, over een! prachtige comhiratio waarvan elk onder deel in orde as; het doelsaldo, 26—6, bewijst zulke volkomen. Geen der andere clubs in deze ala. -kan op zoon prestatie bogen, en we geloö- behouden Z' de le plaate zal b!i-iven Helder verloor in Zandvoort met 5—0 en hoe wel, menscheli.ikerwi.ize gesproken, ook nu wel zal worden verloren, gelooven we toch niet, dat de bezoekers weer met zulke groote cijfers zul len winnen, daar sinds de eerste ontmoeting tue- schen beide clubs, H.'e elftal belangrijk gunsti ger resultaten heeft geboekt. We zijn dan ook zeer benieuwd hoe Helder het er thans zal af brengen; is de verd. ki vorm, dan zal do Z.-voor- hoede lang geen gewonnen spel hebben. De positie van de beide clubs is: Zandvoort 9 7 1 1 26—6 16 (no. 1) Helder 9 7 5 3 8—16 7 (no. 6) De elftallen zullen als volgt uitkomen; Helder: doel: Kiljan; achter: Ouwerkerk en Bregman; midden: Bak, Gode en Wit: voor: Aardweg, v. d. Wal, Dito, Zomer en Groote. Zandvoort: Doel: de Jong; achter: Water en Keur; midden: Koper, Beekhuis en Schaap; voor: Schut, Drommel, Keesman en Paap. Wat de voorhoede betreft, le daarin sLrds de le maal eeru kleine wijziging gekomen. De r.-bui- ten is n.1. vervangen door Drommel, die thans op de plaats van Schut speelt. Scheidsrechter is de heer H. Kwast. Voor do maanden December en Januari zijn de thuiswed strijden van Helder vastgesteld op 2 uur. De be zoekers komen per auto. Het 4e elftal vertrekt naar Schagen en zal het daar hard te verantwoorden krijgen. De juniores zijn de laatste matcl.ee nogal kranig voor den dag gekomen, maar het zou nu wel eens op een nederlaag kunnen uitdraaien. Geel Wit IWasten I van Haarlem. Terrein Strooweg. Had Geel Wit morgen aanvankelijk een vrijen Zondag, eehter werd bovengenoemde oompetitie- wedtriid ingelaecht, zoodat dit nu eindelijk, daar de wedstrijd tegen Damiaten, die vorige wsek rou plaats vinden en wegens Uevermaak verleden week werd uitgesteld, de le thuiswedstrijd van Geel Wit worden. Zoo men weet verloor Geel Wit te Haarlem met 21 van Wiesten, hoewel het terrein hiertoe bijdroeg. We gelooven dan ook stellig, dat Geel Wit zich nu van betere zijde zal laten zien en Westen met een nederlaag naar huis zal doen terugkeeren. Echter dient op gepast te worden, daar Westen over een flinke Hoeg spelers beschikt. De aanvang ie bepaald op 2 uur.; scheidsrechter de heer N. Heijting. Allen dus naar den Strooweg. Geel Wit komt alc volgt uit: Doel: Porto of Boom; achter: Dito, P. Duyckx; midden: Smit, v. Amesfoort, Kwast; voor: Zits, Hoebe, Ran, Hoogenbosch, B on ma.. Het 2e elftal heeft vrij, terwijl het 3e op eigen terrein om 12 uur speelt tegen Batavier 4. ■mAmL H.K.C.-nieuws. Zondag a.s. zal H.K.C. III Texel I op visite krijgen. Er zal des morgens om 10 uur gespeeld worden, zoodat 's middags de wedstrijd Helder Zandvoort gevolgd kari worden. HJLC. III komt als volgt uit: Doel vak: dames A. Smit en K. Striet, heeren r en E.' v- S°elen; jpiddenvak: dames M. K. en Jv. Doorn, heeren R. Dol en R. v. Wensen veideaiging: dames G. Roskam en J. Sroerwang. heeren J. Dienaar en P. Bosch. Reserves: dames N. Wijnbeek, A. Everts, heeren, D. Kaan en P. v. Wensen. Scheidsrechter de heer H. Kwast. Allen opkomen lui en het spel Is nog niet ver loren. Denkt aan de seriewedstrijden van de H.K.C.zij zullen waarschijnlijk 7 Mei 1922 be gint en. Bestuursvergadering op Maandag 12 Dec. in café de Pool. Aller opkomst gewenscht, dus geen 3 man hoor, maar alle 7 bestuurders. Met de Kerstdagen zullen waarschijnlijk K.Z. uit Koogzaandijk en R.O.D.A. uit Westzaan el kaar bekampen op ons terrein om het zilveren kruis, dan kunnen wij het korfbalspel eens zien uit midden-Noord-Holland. Maakt het bekend on der uw leden enz. P. P. C.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2