Het Meisje van hiernaast „HOLLAND! A"- REGENJASSEN 13.", 16.", 21.", 27.", 34." en 42." gld. HERMAN NYPELS. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5492 DINSDAG 13 DECEMBER 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. Dl CONFERENTIE TE WASHINGTON. De overeenkomst der vier mogendheden. Zooals vr$ reeds In ons nummer ven Za terdag mededeeldon, hebben de gedelegeer den te Washington van Engeland, Japan, Frankrijk en de Vereenigde Staten de vier voudige overeenkomst aanvaard. Het zal nu nog door de verschillende parlementen moe ten worden goedgekeurd. Aanvankelijk was imen bevreesd voor de houding van den Amerikaanschen Senaat gezien diens af keer van „verschillende verdragen". Achter af is men evenwel van meening dat Hughes eerst wel den Senaat zal hebben gepolst, althans de voornaamste leiders ervan. FEUILLETON. bieden wij gedurende onze Opruiming aan in prijzen van Alles onder volle garantie. Men besoeke thans ons magazijn. De duikbooten. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Wordt vervolgd COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W lndiö p. zeepost f 2.60; ixL p. mail en overige landen f 4.20 Zondagsblad reap. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad raap. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 160 Loseo nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gal jard)Ingez. meded. (kolombr. als redac. tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb.(adres: Bur. v. d. bl. en met br. onderno. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-mo. 4 ct. Alle grijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 13 Dec4.14 uur. Woensdag 144.14 Hel concept van de overeenkomst werd Zaterdag door Senator Lodge in eene alge meen© zitting der conferentie voorgelezen, De overeenkomst bevat slechts de volgende vier artikelen: Art. 1 De hooge oontracteerende partijen komen onderling overeen om de rechten op hun eilanden-bezittingen of eilanden-domi nions in het gebied van de Stille Zuidzee te eerbiedigen. Ingeval er tussohen eenige van de oontracteeremde partijen een geschil mocht ontstaan omtrent eenige kwestie aan gaande de Stille Zuidzee, waarbij hun rech ten zijn betrokken, en in geval dat geschil niet naar bevrediging op diplomatieke wijze is op te lossen, en de thans tussohen de hooge oontracteerende partijen bestaande overeenkomst erbij betrokken mocht worden zullen de partijen tot een conferentie wor den bijeengeroepen om het geschil te ver effenen. Art. 2. Ingeval de genoemde rechten be dreigd wordeni door de agressieve houding van eenige andero mogendheid, dan zullen de hooge oontracteerende partijen bijeen worden geroepen voor een volledige en open hartige bespreking, teneinde zich met el kaar te verstaan omtrent de meest doeltref fende maatregelen, hetzij afzonderlijk of ge zamenlijk te nemen ten opzichte van den ontstanen toestand. Art. 8. Deze overeenkomst zal van kracht blijven voor een termijn van tien jaar, van het oogenblik van haar bekrachtiging af en na afloop van die periode zal zij blijven voortbestaan, doch twaalf maanden van te voren door elk der hooge oontracteerende partijen worden opgezegd. Art. 4. Deze overeenkomst zal zoo spoedig mogelijk worden bekrachtigd ln overeen stemming met de oonstitutloneele methodes van de oontracteerende partijen en zal in werking treden zoodra de ratificaties te Washington zijn gemeld. Van dat oogenblik af zal de aangegane overeenkomst tussohen Groot-Brittannië en Japan eindigen. De Yap-kwestie. Een bericht uit Washington melde nog, dat de bekrachtiging van deze overeenkomst door de Vereenigde Staten zal afhangen van de overeenkomst die Japan en de Vereenig de Staten aangaande het eiland Yap zullen «luiten. Berichten van Maandag deelen evenwel mede, dat op dit punt reeds overeenstemming werd bereikt. Japan behoudt het mandaat over het eiland. Versterking ervan is echter Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 52) Het was de eerste maal, dat ik mijn naam op haar lippen hoorde en bij dien zachten snikkenden klank ervan schenen de zomer nacht en de sterren eni de geheele wereld te verdwijnen in het niet niet en dan hield ik haar, ofschoon ik mij niet bewust was, dat ik een beweging maakte, in mijn armen en drukte haar tegen mij aan, alsof ik haar nooit meer los zou laten, rustte haar hoofd tegen mijn hart, waren Don en eer en alles, behalve zij zelf, vergeten, boog ik mij voor over en ontmoetten onze lippen elkaar. Het was alsof een der vele droomen, die ik over haar gedroomd had, werkelijk ge worden was, alsof de afgrond tusschen ons door feeënhanden was overbrugd. Ik nam haar-kleine hoofdje met de zachte haarlokkenl ln mijn handen en keek haar lang ln haar oogen en zij hief haar armen op en sloeg die om mijn hals. „Zeg, dat Je me llefhebt!" snikte zij fluis terend. „O, lk heb er zoo naar verlangd je dit te hooren zeggen!" „Ik heb je lief, ik heb je altijd liefgehad," eeide ik heesch. Haar armen om mijn hals «ohenen alle wilskracht uit mij te trekken; de schoonheid van haar gezicht maakte mij verboden. Amerika krijgt er evenwel uit gebreide rechten op het gebied van telegra fisch verkeer en zal er een eigen radio-sta- tlon mogen houden. Ook de kabel naar Boni wordt voorloopig weder opengesteld. De VereeMgde Staten erkennen verder de mandaten die Japan gegeven zijn over de vroegere Duiitsche eilanden ten noorden van dien evenaar. Nederland en het verdrag. Aanvankelijk werd gemeld, dat Nederland er bezwaar tegen had dat het buiten) deze overeenkomst gehouden was. Dit bleek ech ter onjuist te zijn. In een Zaterdagochtend gehouden toespraak naar aanleiding van. het verdrag der vier groote mogendheden, zeide minister van Karnebeek o.a.: „Nederland begroet het verdrag met groote voldoening, omdat het verdrag de belichaming is van de bevordering van den vrede en de rust in dat afgelegen deel van de Stille Zee, dat grenst aan Nederland's bezittingen. Van Karnebeek wensohte Hughes geluk. De Chineesche quaestie. Naast het verdrag der vier mogendheden) zullen, naar men hoopt, de Chineesche re soluties saamgevat worden ln een overeen komst betreffende de politiek aller geïnteres seerde mogendheden en wanneer deze over eenkomst zich zal uitstrekken tot den alge- meenen status quo aan dien kant van den Grooten Oceaan ls een groote stap voor waarts gedaan naar stabilisatie en herstel van het algemeen vertrouwen. De kwestie van de Sjantoeng-spoorweg ls nog niet geregeld. De Ohineezen maken van deze regeling hun heele houding afhanke lijk en verklaren dat zij de resultaten der conferentie niet zullen erkennen indien deze quaestie niet op bevredigende wijze wordt opgelost. Korea. De Koreaansche commissie heeft medege deeld, dat zij tot de conferentie een plech tig stuk gericht heeft, waarin zij er op aan dringt, dat aan Korea recht geschiede in de zaak, die thans bij de conferentie aanhangig is. Zy voegt er de waarschuwing aan toe, dat, wanneer de conferentie het Koreaansch pro bleem niet oplost, er een Aziatisch-Lotharin- gen zal blijven, waardoor de vrede bedreigd wordt. De vlootbeperking. Naai- dd. Maandag uit Washington werd gemeld, zijn de instructies uit Tokio betref fende de voorgestelde vlootrantsoeneering bij de Japansche delegatie ingekomen; maar over haar strekking ls nog niets bekend ge maakt. Wel is te verstaan gegeven, dat nog na dere besprekingen tussohen de gedelegeer den der drie groote mogendheden moeten plaats vinden vóór de houding van Japan kan worden medegedeeld. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat de kwestie van de duikbooten en de ver giftige gassen waarschijnlijk op deze confe rentie niet behandeld zullen worden. Blijk baar wordt er op het oogenblik niet met een snelle afwikkeling van de ontwapenings kwestie gerekend ofschoon de Japanners in structies ontvangen hebben. Alle Engelsche afgevaardigden ter confe rentie hebben schikkingen getroffen om 81 December naar huis terug té keeren. Men verwacht,/ dat dan de voornaamste punten der conferentie zullen zijn afgedaan. Uit Japan. Uit Tokio wordt gemeld. De viervoudige Entente omtrent de Stille Zee wordt in het geheele land met geestdrift begroet. De algemeene overtuiging is, dat de Entente de internationale positie van Ja pan zal verhoogen en het land ln staat zal stellen zkih. vreedzaam ekonomiisoh te ont wikkelen. Persstemmen. De (Parijsche) Temps schrijft: De viervoudige overeenkomst te Washimg- blind voor alles voor het oogenblik was zij alles, wat er voor mij bestond; de aanraking van haar lippen) bad een heel gewonen tuin met hagen en grasperkjes veranderd in een tooverland. Zij was de mijne en we hadden elkander lief- wat de toekomst ons ook brengen mocht, nooit zou zij ons de herinnering aan dit korte oogenblik kunnen ontnemen. Maar het was een kortstondige krankzinnig heid, wiant zelfs in de verrukking van die voorbijvliegende oogenblikken voelde ik hoe mijn armen verslapten en ik deinsde terug, terwijl ik mijn gezicht verborg en mij tot in het diepst van mijn ziel schaamde.. En dan voelde ik haar handen op de mijne, terwijl zij trachtte ze naar beneden te trek ken, hoorde ik haar stem met een juichen den klank, dien ik nooit vergeten zal. „Maar wat je gezegd hebt, kan je nu met ongezegd meer maken, David, hoe graag ja het ook zoudt willen. Je kunt nooit verge ten, dat je gezegd hebt, dat je mij llefhebt. En voor ik mijn handen uit de hare kon trekken, voelde ik haar lippen erop, en het volgende oogenblik was zij weg. Maar zij had mij verslagen zij had be wezen sterker te zijn dan ik, of was ik altijd zwakker geweest dan ik dacht?. „Mr. David, bent u daar, sir?" hoorde lk Castle angstig uit het huls roepen. Maar lk antwoordde niet. Ik stond doodstil ln den tuin, mijn handen balden zich tot vuisten en een hel van schaamte woedde ln mijn hart. Dat meisje was Don's vrouw! En ik had haar in mijn armen gedrukt on haar gezegd, dat ik haar liefhad. Als zij over mij had wil len triompheeren, dan was het haar volko men gelukt; ondanks al mijn dappere en plechtige verzekeringen had ik als de groot- Ingezonden mededeellng. ton heeft, naar duidelijk is, het dubbele voor deel, de oorlogswoliken tot achter den horizon terug te drijven en voordeelen te verschaf fen zoowel aan de onderteekenaars als aan de nieteonderteekenaars. Immers door de wapeningen ter zee te beperken, wordt de oorlog vermeden, waardoor ook de latijnsch- Amerikaansche republieken aan den Stillen Oceaan en het prachtige koloniale rijk van Nederland aan dien 'Oceaan woorden gewaar borgd. De Britsche bladen toonen zich verheugd over het viervoudig verbond van Washing ton. De Times zegt: Nimmer heeft een docu ment aan de menschheid een grootere be lofte gegeven. De Westminster Gazette zegt: Men ls uit een nachtmerrie van misvattingen ontwaakt. De Daily News zegt: Het kon niet beter. Als Duitschland en Rusland in een derge lijke overeenkomst opgenomen worden, zal er weer hoop voor de beschaving zijn. Splender, de Washingtomsche berichtgever van de „Westminster Gazette", haalt het halfvergeten vraagstuk der duikbooten weer naar voren, dat, naar hij zegt, ernstige wrij ving veroorzaakt. Hij) vat. de positie dier mo gendheden tegenover elkaar als volgt samen: „Het schijnt alsof Hrittannië voor het oogenblik alleen staat. De Frainschen streven naar een betrekkelijk biooge duikbootenver- houdiiing en hebben igedunenide de laatste dagen 'naar hun zeggen de Italianen tot hun standpunt overgehaald. Een hunner gedele geerden, kolonel Buniaru Varila, zou een waarschuwing hebben doen hooren tegen een Ja pa n-Aingel -Saksische overheeTSching, en de Franscbe stelling is naar men weet dat een zoodanige overheersching 'zou worden be dreigd, indien men andere mogendheden ver hinderde, de duikboot als het wapen der zwakkeren tot ontwikkeling te brengen. „Van dien aanvang der conferentie af heb ben de Amerikanen, naar men meende, het zelfde standpunt ingenomen van: de duik boot ais verdedigingsmiddel, en de Franschen zouden niet de handige diplomaten zijn, in dien 'zij niét het uiterste profijt hadden ge trokken van dit punt van overeenstemming met de Amerikanen. „Het Amerikaamsohe standpunt betreffen de de duikboot is echter eenitgszins anders dan dat der Franschen, het sluit zich n.1. aan bij de Wilsoniaansche lieerstelling van de vrijheid der zeeën. De Amerikanen zeggen, dat zoolang een mogendheid het recht ep- elscht een vijand' volkomen te blokkeeren en op de neutrale scheepvaart toezicht uit te oefenen met dit doel, de duikboot niet kan worden verbolden als middel' van verweer en verdediging. „Indien men aan de meening te dezer zaken zou kunnen tegemoet komen, uon zou zij meeni ik niet noodzakelijkerwijze het Flransche standpunt behoeven te steunen, ete zwakkeling de nederlaag geleden en daardoor den jongen verraden, die alles voor mij in de wereld was. Dan kwam Castle weer naar de deur. Ik kon den omtrek van haar plompe gestalte zien in het licht achter haar. „Mr. David, sir!Zij wachtte en dan hoorden ik haar zeggen: „Lieve hemel, lieve hemel!" alsof zij in wanhoop was. Ik trachtte mij te vermannen. Ik kon na tuurlijk niet den heelen avond uitblijven, maar ik wist zeker, dat Oastle alleen maar naar mij behoefde te kijken om te weten wat er gebeurd was. Ik liep naar den voorkant van het huis en de straat op. Dan deed lk met groot ver toon alsof ik uit geweest was, liet het hek kraken, sloeg het weer dicht en liep zoo zwaar mogelijk het pad op. Castle stond nu aan de voordeur opgewon den met iemand te praten. Ik liep zoo natuurlijk als het mij mogelijk was het bordesje op en zij gaf een gil van verlichting toen zij mij zag. „O, Mr. David, o, sir, ik ben zoo blij, dat u er bent. Ik heb overal naar u gezocht, maar u was niet thuis." Ik heb een eindje op en neer geloopen," zeide ik, terwijl ik hoopte, dait zij niét zou hooren hoe mijn stem beefde. Maar Oastle had, helaas! wel andere din gen om op te letten. Er was nog laat een telegram gekomen en daar men1 aan het postkantoor gezien had, dat het dringend was had men het nog laten bezorgen. Ik maakte het open; het meldde.... maar u hebt het misschien reeds geraden.... dat Don getroffenen naar beneden gestort was. dat tastbaar het ooig gericht houdt op oen hieel ander gebruik van de duikboot, in de Europieesohe wateren. Het is niet nooddg te zeggen, dat de zaak gedurende de laatste drie weken achter de schermen grondig be sproken is." Spiender verklaart tenslotte dat niet on mogelijk een compromis kiam worden ver wacht. DUTTSCJHLAND. De schadevergoeding. In Duitschie politieke kringen is men zich bewust, dat inzake de schadevergoeding be langrijke beslissingen op handen zijn. De Bertüjirusche oorrespondent van de Petit Parisien meldt: Hier is rnlen vrij- algemeen van oordteel, dat het d'oel van Rathenau's zending naar Londen niet is bereikt. Regee- ringskringen overwegen, naar 't schijnt, reeds in welke mate het inoodig zal zijn de reserves van de 'Rijksbank aan te spreken voor de betaling van dien isehadevergoedings- termijn van 15 Jan. De regeering imoet een voorstandster zijn van dien maatregel. Te Parijs heeft men goedlen moed op de a.s. conferentie tusschen Briand en Lloyd George. Omtrent, de voorsteden, die de laat ste zal doen, meent rnien te weten, dat hij Frankrijk (in de gelegenheid wil steden En geland met Duitsche obligaties der laatste reeks te betelen, dat hij izich erg tegemoet komend op stuk van het acooord van Wies- baden, zap toonen en Frankrijk een deel van het eerste Duitsche niilliard. wil aanbieden, dat volgens de overeenkomst van 11 Augus tus voor België en Enigeland alleen bestemd was. Nieuwe proeessen te Lelpidg. Berlijn, 12 Deo. Naar wij vernemen, zal voor het Reichsgericht te Leipzig op ver langen der Entente een nieuwe serie proces sen geopend moeten worden. De Entente houdt tegen de verwachting in, aan de voort zetting van dit geheel eenzijdig optreden tegen Duitsche oorlogsmisbrülken vast. Als eerste beklaagde zal een Duitsche majoor verschijnen, die volgens de Fransche be schuldiging ln een dorp in de Ardennen, nadat uit een hooischuur een schot was ge vallen de geheele mannelijke bevolking van 14 tot 60 jaar bad laten aantreden en bevel had gegeven van elke tien er een dood te schieten. Het bedrijfsleven In Duitschland. Herhaaldelijk ls er reeds op gewezen, dat de periode van voorspoed, die Duitschland op het oogenblik doormaakt, slechts schijn en uitsluitend toe te schrijven is aan de vlucht voor en de waardevermindering van de mark. De Duitsche regeering is zich dit wel bewust en de rijksminister voor econo mische zaken heeft met het oog op de inzin king van de arbeidsmarkt, die niet uit kan HOOFDSTUK XVIII. Er zijn duizenden menschen, die geleden hebben zooals ik leed op dat oogenblik, toen ik daar de officieel uitgedrukte betuiging van spijt stond te lezen, dat de jongen, die jaren lang allee voor mij geweest was, ver mist werd, maar slechts weinigen zullen den doodsstrijd van wroeging gekend hebben, dien ik doorworstelde bij de herinnering aan het feit, dat ik hem ontrouw geworden' was. Ik schijn niet in staat mij de rest van dien avond duidelijk voor den geeet terug te roe pen, behalve dat ik weet, dat ik Castle het bericht gaf, en dat ik mij later opsloot in mijn studeerkamer, om haar gehuil niet lan ger te hooren. De nacht ging op de een of andere wijze toch voorbij; ik ging niet naar bed, dacht er zelfs niet over naar bed te gaan; ik had een gevoel alsof lk nooit meer zou willen slapen, Ik had het niet aan Joy verteld en ook niet gewild, dat Castle het deed. We kunnen vanavond niets doen," zeide ik. „Het dient nergens voor het haar vóór morgen te vertellen." 's Ochtends was er echter niets te doen, maar het kwam mij nutteloos voor het be richt aan haar te gaan mededeelen en haar den geheelen nacht wakker te houden. Het was een eindelooze nacht. Ik geloof, dat lk uren lang roerloos ln den grooten stoel naast den ledigen haard zat; lk geloof, dat ik alle jaren, die de jongen onder mijn dak geleefd had, iedere bijzonderheid ervan, ieder woord voor den geest riep. Vermist! Ondanks allen angst, die mij aangegrepen en niet losgelaten had sedert lk wist, dat Don naar Frankrijk ging, had blijven, aan de autoriteiten een circulaire doen richten, waarin erop wordt aangedron gen thans voor den openbaren dienst zoo weinig mogelijk aan te schaffen, om bij het intreden van de werkloosheid een reserve te hebben, om de Industrie aan arbeid te helpen. De toestand van thans, zoo schrijft de Ne- derlandsche gezant te Berlijn aan Handels berichten, vertoont veel overeenkomst met dien van einde 1919 en begin 1920. Ook toen had een scherpe daling van d'e mark plaats, wat de vraag naar Duitsche artikelen sterk deed toenemen. Het verschil van toen en thans ls echter, dat in begin 1920 het buiten land voornamelijk als koop er optrad en de biimenlandsohe vraag vrijwel normaal bleef, terwijl thans de verkoop naar het buiten land niet belangrijk ls gestegen, eensdeels wegens de beperkende bepalingen op den uitvoer, de hooge door de tussenhandels- stellen" vastgestelde exportprijzen en factu reering in vreemde munt en anders deels we gens de geringere behoefte van het buiten land, waarbij als bijomstandigheid nog komt, dat buitenlanders in Duitschland gekochte goederen niet over de grens mogen mede- nemen. De groote kooper is thans het Duit sche publiek; ieder tracht goederen te ham steren en koopt van alles, ook dingen, die niet noodig zijn, alleen maar om zoogenaam de reëele waarden voor het twijfelachtige markenbezit te krijgen. Deze koopwoede en de reusachtige stijging ln marken herleid van de grondstoffen, gepaard aan hooge- re loqnen, doet de prijzen zoo snel stijgen, dat de koopwoede binnen enkele maanden automatisch zal ophouden. Handel en indus- strie zullen dan moeten trachten de Duit sche artikelen op buitenlandsche markten onder te brengen, wat wegens de beperkte behoefte slechts ten deele kan gelukken. De als exportepremie werkende lage stand van de mark heeft zijn effect vrijwel verloren, temeer omdat bijna alle exportartikelen, ten gevolge van de voorschriften van de tus senhandel steil en"ln buitenlandsche munt moeten worden gefactureerd. Het onmiddel lijk gevolg hiervan zal zijn, dat de industrie haar productie moet inkrimpen en ook, in Duitschland de werkloosheid zich, wellicht nog erger dan in andere landen, zal doen gevoelen. Komende gebeurtenissen voorspel len is gewaagd, doch als zeker ls aan te ne- Tngezonden mededeellng. Waterzucht 1b een optooopdmg van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat wiaren om het af te voeren. He* is niet een ziekte op zich zelf, maar een veiaehijnael van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgena optredende verschijnselen van waterzucht (pefferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandtoening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te fltreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Poster'» Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 93, f 1,75 per doos. ik het nooit mogelijk geacht, dat hem iets zou kunnen overkomen. Ik veronderstel, dat iedereen denkt, dat de zijnen de uitzonde ring zullen vormen op den meedoogenloo- zen oorlogsregel. En nu was hij weg. Nooit meer zou ik zijn stap ln het huis of zijn vroolijke stem hooren; nooit meer zou ik hem zijn hoofd om de deur zien steken of in de keuken; met Castle hooren lachen. De geheel machinerie van het leven scheen af- geloopen en tot eeuwigen stilstand gedoemd te zijn. Het was bijna daglicht, toen ik mij naar boven sleepte. De deur van Don's slaap kamer stond wijd open ik ging naar hinnen en bleef aan het voeteneinde van zijn bed wanhopig in de kamer rondkijken. Er hing een burgerpak, dat ik mij heel goed herinnerde, aan de deur. Het scheen nog den broeden indruk van zijn schouders te bewaren. Er kwamen een paar laarzen nog op de leest van onder de wasch- tafel kijken en een oude pijp lag nog half gevuld met asoh op den schoorsteenmantel. Waar was de jongen, dien lk als mijn zoon had liefgehad, thans? Hoe had hij den dood gevonden, wanneer dit telegram Inder daad de voorbode van het doodsbericht zou blijken te zijn? En terwijl lk daar in de zwijgende kamer, die toch zoo welsprekend van hem vertelde, stond, was het mi) alsof lk hem zag niet als den lachenden, manlijken, jongen vlie genier, van wie wij op dien dag op het Vic- toria-station afscheid genomen hadden maar als den verlegen, onhandioen jongen met de angstige uitdrukking ln zijn oogen), die hij was, toen hij na zijtas vaders dood voor het eerst bij mij kwam.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1