stellen", vertelaarde hij voor dén rechter. Wel kwam» echter ©enigen tijd1 later Grupen zeil /met zijn schoonmoeder op Kleppelsd-orf aan en wel onlgenoodigd. Ongenoodigd en dan ook koel ontvangen imaar ze bleven. Er zijn in het geheel vier kamers van het huis Kleppelsdorf, die tot- de (kwaliteit van de imisdaïad behoo/ren: ten eerste de moord kamer, een klein vertrek grenzend aan de vestibule en uitziend op den tuin. Het was eigenlek bestemd als vestiaire en waschge- legenlheid voor bezoekers, maar herbergde tevens allerhande meubelen en voorwerpen, die elders geen plaats kondien vinden, zoodat het moeilijk was, zich snel door het vertrek ie bewegen. Dan drie kamers boven. In een daarvan zat juffrouw Zahn te schrijden. In het' belendend' vertrek zaten de grootmoeder, Grupen, de Meine Irma en juffrouw Mohr. (iDeze juffrouw Mohr was (kinderjuffrouw bij de Groipens en stond met den heer Grupen in intieme verhouding). Ten slotte de „kiast- katner", die toegang gaf tot het trappenhuis en aldus tot het woonvertrek. Des ochtends hadden alle kinderen teza men een spelletje met (kaarten gedaan. Ad- pels waren de inizet, maar deze zouden eerst na afloop van het spel worden gekocht. Irma en (Dorothea «waren daar samen op uitge gaan. Bij hun thuiskomst kwam Ursula hen vroolijk van de trap tegemoet en riep: „zoo, zijn jullie daar eindelijk imet je appels?" Waarop gekscherend werd geantwoord, dat zij onderweg al opgegeten waren, enz., zoo ais kinderen in de verhouding van speelka meraadjes onder elkaar praten. Ursula en Dorothea begaven zich tezamen naar het 'kleedvertrek, waar zij den dood hebben ge vonden. Irma' ging naar boven, waar juf frouw Mohr het spel met haar hervatte. Ook Irma had nu een paar appels, waar zij van at. Daar Grupen zijn alibi volhoudt, komt nu alles er op aan, of hij, na de terugkomst van Irma het bewuste vertrek al dan niet heeft verlaten. Hieromtrent loopen de getuigenverklarin gen uiteen; hoewel er vele aanwijzingen tegen Grupen zijn, is nog geen enkel bewijs, dat hij de misdaad heeft begaan, bijgébracihp Met spanning wordt het verdere verloop der zaak afgewacht. FRANKRIJK. De begrooting. - De Fransche Kamer heeft met 521 stem men vóór en 75 stemmen tegen de begroo- ting in haar geheel aangenomen. Deze zit ting duurde van 3 uur 's middags tot 's mor gens 8 uur. De rapporteur Bokanowski merkte op, dat men had voorzien, dat het budget een defi cit van 318 millioen zou uitwijzen. Maar dank zjj het ontslag van 50.000 ambtenaren, dat een bezuiniging van 120 millioen be- teekende en twee andere door de Kamer aangenomen maatregelen, waardoor 15 mil lioen bespaard zouden worden, zou het bud- get van 1922 volkomen evenwichtig zijn. Het cocaine-smokkelen. Een verslaggever van den te Parijs ver schijnenden „Intransigeant" heeft een on derzoek ingesteld naar den geheimen handel in cocaine en opium. Men had hem gezegd, dat hij in een café in Montmart1 een clan destien verkooper zou vinden. Het wacht woord was: „Ik kom uit naam van den ba ron". Hij stelde zich met deze woorden aan een elegant gekleed heer, gezeten aan een der tafeltjes, voor en werd onmiddellijk uitge- noodigd, een auto-ritje te maken. In de taxi vroeg de smokkelaar eerst of het hem ernst was en of hij geld bij zich had. Nadat hij zich hiervan had vergewist, vroeg de koopman wat hij wilde hebben: „zwart" of „wit". „Zwart" is opium en „wit" cocaine. De verslaggever antwoordde, dat hij een ons „wit" wilde hebben. „Hier is het, van de beste Duitsche soort". En de koopman haal de een klein pakje voor den dag, maar trok het dadelijk weer terug, toen de ander wil de betalen. „Dit pakje is leeg, maar ik zie nu wel dat er zaken te doen zijn". Hij liet stoppen en hield een groenen auto aan, die hem gevolgd was. Hierin lagen de pakjes, gereed voor den verkoop, in een koffer. BELG IE. Het nieuwe ministerie. De nieuwe regeering zal bestaan uit vijf leden van de katholieke partij Jasper, Berryer, Vandevijvere, Ruzette en Moyer- son vier van de liberale Devèze, Mas- son, Neujean en Franok en) twee kleur- loozen, de katholiek© premier Theunls en professor Hubert uit Luik, die de porte feuille van kunst en onderwijs krijgt. Mijngasontplofflng. Donderdagmorgen had te Monti-gnies aan de Sambre een mijngasontplofflng plaats, Hierbij werden twee personen gedood en zestien ernstig gewond, van wie vijf in doodsgevaar verkoeren. RUSLAND. De schulden. De St. Peterburgsch© Prawda no. 247 schrijft over de buitenlandsche schulden van Rusland. Zij zegt o.m.: Alle Russische spoorwegen zijn opgericht met behulp van vreemd geld, en hetzelfde kan men zeggen van de meeste industrieel© ondernemingen, Niettemin kan aan het verlangen) van En geland om alle zaken aan de vroegere eige naren terug te geven, niet worden voldaan Deze bedrijven zijn op Russisohen bodem en de organisatie en; de arbeid moet zoodanig zijn dat het belang van de Russische bevol king op den voorgrond staat. De desorga nisatie in verschillende districten en de hongersnood in andere maakt het noodza-, kelijk aan de buitenlandsche eischen voor- loopig slechts voor een zeer klein gedeelte te voldoen. Duur trammen. Het tramtarief te Moskeu is opnieuw ver hoogd en bedraagt thans 2000 5000 roebel per rit naar gelang van den afstand. Hand- en spandiensten in belastingvorm. Men moet uit de berichten over den „nieu wen koers" in Sowjet-Rusland niet al te gauw gaan opmaken, dat het bolsjewieksche econo mische en fiscale stelsel reeds weder geheel op een kapitalistische-burgerlijken grond slag opgebouwd wordt. De toestand levert op het oogenblik het meest verwarde stelsel- looze mengelmoes van stelsel op, waarbij de bezwaren en nadeelen van al de verschillen de stelsels zich sterk doen gevoelen. Zoo zal er met 1 Januari 1921 een nieuwe regeling in kracht treden, waarbij de tot nu bestaande algemeene hand- en spandienst door een nieuwe vervangen wordt, die ar- belds- en span-belasting genoemd wordt. Het besluit der volkscommissarissen ten dezen bepaalt, dat de geheeie mannelijke bevolking van 18 tot 60 en de vrouwelijke bevolking van 18 tot 40 jaar onder deze be lasting valt,. Al de bedoeide belastingplich tigen moeten zes dagen per jaar voor den staat werken, terwijl als norm voor de In dezen tijd verriohten arbeid aangenomen wordt bet ten gebruik gereed maken van I.,5 vaam hout of het vervoer van 8/4 vaam hout. Volgens het besluit is de geheeie be volking, en niet alleen de landbevolking, aan deze belasting onderworpen. Als het bij deze zes dagen per jaar bleef, zou deze belasting vrij gematigd kunnen lijken, maar er is in het besluit een artikel II, waarin gezegd wordt, dat bij het voorko men van ongelukken de geheeie bevolking, evenlals te voren, tot algemeenen arbeids plicht opgeroepen kan worden. De woorden van dit artikel blijven aan de sowjet-autori- teiten1 gelgenheid te geven om bij elk soort crisis met dezelfde willekeur als te voren tot het „opvorderen van inenschen" over te gaan. NOORWEGEN. De Noorsche marine. De admiraliteit heeft rapport uitgebracht over het werk der Noorsche marine bij de handhaving der onzijdigheid tijdens den oorlog. In 65 gevallen is schending van de onzijdigheid geconstateerd; 462 gewapende koopvaarders zijn onderzocht, 5723 mijnen zijn onschadelijk gemaakt, 385 vreemde oor logsschepen gepraaid. Noorsche koopvaar ders zijn over een gezamenlijken afstand van 160.000 mijlen geëscorteerd. 222 buitenlandsche zeelieden zijn o. w. 107 Engelsche en 105 Duitsche. CHINA. gered, keu was om hulp te zoeken. Weldra werd deze ontdekt in een Bedouienen-kamp. Nia een moeilijke landing kwamen zij in h© kamp bij de Bedouienen, die zeer vriende lijk optraden. Doch de vlieger met zijn hel per waren gelukkig gevonden en epoecli kon de terugreis worden aangevangen. Vrouwelijke zeeroovers. De Duitsche uitverkoop eu zijn slachtoffers. De (heer Brusse sohrijft in de „N, Rott. Ort.": Een oude heer, Nederlander, die met den trein in Kleef aankwam, deelde aan de kom miezen mede, dat hij een kleine reisneoes saire gekocht had. Die werd in beslag geno men. Maar bovendien moest hij twaalf dui zend1 mark cautie stellen. Deze som had hj niet bij zich, en hij zou dus in den Scfhwanen turnx zijin opgesloten, hadden enkede lamdge nooten, die tegelijk gevisiteerd werden, zich wegens zijn leeftijd niet over hem ontfermd; door de borgstelling hij elkaar te brengen Bij diezelfde gelegenheid werd van een Hol lamder een fotografie toestel afgenomen, be nevens alle geld, dat hij op zak had. Een Gel deirsch gemeenteraadslid^werd echter in de gevangenis .gezet, omdat* hij en fotografie- toestel gekocht had. Na een /paar dagen werd hij tegen een cautie van 20.000 mark losge laten. Een jongen uit Nijmegen was door zijn moeder naar Kleef gestuurd' met vijfhonderd mark, om voor zijn eigen gebruik schoolhe noodlgdheden te koopen. Een Krimina haalde hem uit de tram en bracht hem naar de gevangenis, waar hij twee dagen en een nacht opgesloten bleef. Een jongmenseh uit Rijswijk, die een paar kleinigheden gekocht had, werd al zijn geld afgenomen. Nadat onze Nedertandsche consul te Kleef hem een borgstelling van 21.000 mark voorgeschoten bad, werd hij vrijgelaten. Bij een ander jong miensch vonden de kommiezen een (binocle Hij deelde mee, dat hij dezen kijker niet ge kocht'had, want dat die hét eigendom was van zijn in Duitschland wonend meisje; dat de binocle reeds een paar maanden /bezat Toch werd het voorwerp in bertag genomen IDe ambtenaren weigerden zelfs de verkla ringen van onzen consul hieromtrent aan te booren. Nadat deze zich hierover hij de hoog- j 1 ste autoriteiten beklaagd h/pd, werd hun eoh ter gelast biervoor hun verontschuldiging aan te bieden. Een landgenoot, die in Kleef uit den trein stapte, gaf een electriisoh lampje en een kistje sigaren aan. Het lampje weid hem afgeno men, en 'hij moest een aanzienlijke boete be talen. De sigaren mocht hij vrij uitvoeren, Hij reisde, Omdat hij tengevolge van het lange oponthoud zijn treinverbinding gemist had, per tram door naar Nijmegen, om zoo toch 's avonds laat nog thuis te komen. Aan bet grenskantpor Wyler werd hem toen ook zijn kistje sigaren afgenomen'. Een beroep op het vrijgeven door de komtaiezen te Kleef had niet 't minste succes. Tegelijkertijd moest een beroepsmusicus, die van een concert in Duitschland terugkeerde, zijin cello achter laten tot hij te gelegener tijd gedaan zou kunnen krijgen, dat een Duitsche expediteur voor dit instrument een uitvoervergunning machtig werd. „Of dit lukken zou?" vroeg ik dien expediteur. „Vanmiddag mogelijk wel, morgenochtend mogelijk niét Den eenen dag wordt het ons geweigerd, drie weken later, als wij het nog weer eens ge waagd hebben, (krijgen wij voor diezelfde ar tikelen bewilliging. Dit hangt hieelemaal af van de luimen van (bet Ausfuhramt te 'Bad Erns, waar hierover voor het bezette gebied wordt beschikt." Een Nederlandsche dame had speelgoed gekocht voor haar kinderen. Haar vriendin nen waren daar 's morgens en 's middags mee doorgelaten, want speelgoed was vrij. Nu 's avonds namen de komtmiezen haar alles af. Een heer eni dame uit Den Haag had den op reis in Duitschland de moeder van hun dienstbode opgezocht. De vrouw had hun voor haar dochter een stuk worst en een aan gesneden ganzeborst meegegeven. De grens beambten hoobden het verbaal aan en wei gerden deze „eetwaren" door te laten. Zij m-ocbten 't, enkele uren isporens boven Ber lijn, gaan terug brengen. „Levensmidde len hebben we hier zelf veel te bitter moedig". rooversbende bestaande uit Chineesche vrou wen, die in de NooPd-Chineesche wateren kleine schepen tot prooi kiezen, een aanval van een- Ghineescbe Itorpedoboot afgeslagen De torpedoboot was uitgezonden om 'haar onschadelijk te maken. IDe bende is samengesteld uit ongeveer 70 jonge vrouwen, aangevoerd door een 30-ja- rige vrouw. De basis van de bende -is, zegt men, onge veer 30 mijlen verwijderd van Kaiman Eiland. Deze vrouwelijke piraten bezitten vijf jon ken, -waarmee zij alle schepen aanvallen, die haar in den weg komen. Natuurlijk wordt elke prooi /geplunderd. VEREENIGDE STATEN. Overstroomlngen. Bij overstroomingen tengevolge van de onophoudelijke regens, in meer dan tien steden in het westelijk deel van den staat Washington, verloren sedert Zondag dertien personen het leven. De plannen tot het honden) eener economi sche conferentie. In toenemende mate wordt in bank- en zakenkringen in de Ver. Staten aandacht geschonken aldus de Washingtonsche oorrespondent van de „Daily Telegraph" aan de quaesti© of een economische confe rentie op de huidige conferentie te Washing ton zal volgen. Dooh men meenlt dat niets kan worden gedaan voor de thans aldaar aanwezige gedelegeerden hebben gesproken met president Harding, die zich er niet over kan uitlaten alvorens de agenda der con ferentie is afgewerkt. Intussohen zijn de meedingen over het nut zulk eener economische conferentie zeer verdeeld. Mellon, staatssecretaris van finan ciën, is van oordeel dat de oonferentie nau welijks de m/oeite waard zou zijn, terwijl het denkbeeld wordt gesteund door Hoover en eenige der leidende financieel© autoriteiten, Indien de huidige oonferenltie in de voor naamste aangelegenheden) het verwachte succes oplevert, zal Harding den gedelegeer den verzoeken de quaestie eener eoonomi- sche conferentie te overwegen. De Hearst-pers is tegen elke economische conferentie, daar zij vreest dat zij tot het an- nuleeren van de aan de Ver. Staten) ver schuldigde schulden zal leideni Het totaal der geallieerde schulden, met geaccumu leerde interest, wordt op 11.800 millioen dol lar geschat, welke tegen 5 een jaarlijk- sche interest van 565 millioen dollar zou ver tegenwoordigen. LUCHTVAART. Verloren in de woestijn. De „Times" maakt melding van de merk waardige geschiedenis en avonturen) van twee vliegers uit Amman in Transjordaan. Twee vliegtuigen vertrokken onlangs van Ramleh in Palestina naar Amman, doch slechts één der machines voltooide veilig de reis. De bestuurder van het tweede vliegtuig was. niet bekend met de positie van het Am- man-vliegveld en werd daarom vergezeld door een waarnemer. Zij bemerkten evenwel de daling van de eerste machine niet en vlo gen verder over de onvruchtbare vlakte. Zij bezaten nog slechts voor twee uur brand stof. Daar de machine niet terugkeerde stelden andere vliegtuigen een onderzoek in. Er werd geen spoor van de vermiste m-enischen of machine gevonden, doch na vier da-gen van onzekerheid beweerden Arabieren, dat zij een vliegtuig hadden waargenomen, gaande in Noord-Oostelijk© richting. Twee machines werden uitgezonden met de opdracht een omtrek van 150 mijlen) af te zoeken; één van deze vliegtuigen moest terugkomen tengevolge van een machine defect. In de tweede machine bemerkte de vlieger na drie uren iets in de woestijn en vloog in die richting verder. Naderbij gekomen' zag hij een man, die bleek te zijn de waarnemer van den vermisten vlieger. De man deelde mede niet in staat geweest te zijn verder te gaan en verklaarde, dat de vlieger vertrok- Een inzender in hetzelfde blad, die zich „Grensbewoner" teekent, vult de medetiee lingen des hoeren Brusse met alieflei andere staaltjes van willekeurige handelingen aan. Het meest frappante verhaal is wel het vol gende: Tussohen 4.30 en 6 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. vervoegden zich aan de bo-tels te Dorttaund drie beambten der Krimi/n alp oliz-el en Mepten aan de kamers waar Hollanders logeerden aan. „Offen rniachen, Krlminalpolizel". Ver schrikt sprongen d0 gasten op en nadat de deur -geopend was en de mannen zich gelegi timeerd hadden, begonnen ze de passen te viagen. Nadat deze In orde bevonden waren, werd- naar het doel der reis gevraagd. Daarna had visitatie plaats en werd alles wat /niemv was in beslag genomen; niets werd den reizi gers gelaten. Een stukje zeep, een tube tand pasta, scheerzeep, zelfs al was van elk ook slechts één stuk aanwezig, -terwijl de reizi gers niets anders daarvan hadden, werden „besohlagnamt". Een heer, die voor den Zon dag een nieuw -overhemd gekocht had om de eenvoudige reden, dat het ge-dragene vuil was, werd het afgenomen. Iemand, die voor zaken daar was en van zijn leverancier eenige monsters leeren étui's had ontvangen, inoest die afstaan. Van een echtpaar, dat zteh de weelde had- veroorloofd, elk een badhanddoek te koopen voor -gebruik ter plaatse en elk een paar nieuwe zakdoeken, werden deze onmis bare voorwerpen afgenomen. Op hun bewe ring, dat ze de zakdoeken niet konden ont beren, werd geantwoord, dat ze de neus dan maar aan de bedd-elak/ens moesten poetsen. Van een paartje, dat op de 'huwelijksreis aldaar overnachtte, wilde mien de jonge vrouw een japon en den man een paar schoenen af nemen, omdat die er zoo nieuw -uitzagen. Na dat de jonge echtgenoot bij hoog en bij laag bezweer, dat hij -in die schoenen twee dagen tevoren getrouwd- was en het vrouwtje kon a-antoonen, 'dat de japon reeds gedragen was, werden hun die zaken 'gelaten. Onnoodig te zeggen, dat alle voorwerpen als nieuwe zakmessen, speelgoed, enz. wer den afgenomen. Deze overrompeling duurde van 4.30 tot ongeveer 6.30 uur in dien koulden Zaterdag nacht. De inzender acht het zijn plicht als Neder- ander tegen dergelijk brutaal optreden te irotesteeren en stelt de vraag, wat men in >uitschland wel zou zeggen, als in de Ne derlandsche hotels zoo midden in een kou- nezen was. den nacht eens een razzia onder de Duitsche palmendak, *s avonds na een dag van tropi. gasten1 gehouden werd. sche 'zon en zich al-dus in het milieu weg. Dat de „Deutsckfreunldilichkeit" door der- droomen, waar deze Indische muziek alleen gelijk dom en bruut optreden er niet op ver- lééft en i/n de harten wortel kan schieten, betert bleek mij ook. Iemand', die gedurig maar een reëel aanknoopingspunt is er niet Duitsche kinderen ter verpleging had opge- en velen, die met dergelijke dingen dwepen, nomen, zeide, dat hij daarvan nu totaal ge- geven daarmede eenvoudig te kennen, dat zij aan een góéd in zich opnemen van het „eigene" nog niet eens toe zifn. Déze avond nu, in het Vondelpark-paviljoen, waar een z.g. „Ooster8oh zaaltje" vöor de /gelegenheid gereserveerd bleek, een zaaltje, dat herinne ringen wekte aan de (bekende „Japansdhe theehuisjes" op bazars en tentoonstelling, heeft ongetwijfeld dezen indruk Versterkt. Men kon moeilijk de luöt bedriegen aan de .goedwillende dames en heenen toe te roepen: „och, begin toch eens eerst met werkelijk aandachtig in eigen, vlak-bije omgeving, rond te kijken. Begin eens eerst met de eigen artisten te geven wat hun toekomtI" Hier mede is niets kwaads gezegd aan de heeren Miaheboob Khain en Musheroff Kban in Britsch-Indië, die daar, in eigen -droom ge doken hun, Igrootendeels religieus© liederen en zangen voordroe/gen. Maar juist hij-, die nog kén gelee ven in een uit-eindelijke „syn these" tussdhen Oost en West, zal deze on tijdige en tot ongerechtvaardigd dwepen aanleiding gevende bestierin-gen moeten af wijzen. „Toenadering" wordt tenslotte ook in dezen, alleen bereikt door de verdieping in het „eigene" leven en niet door <jpn, veelal en noodzakelijkerwijze min of meer dishar monische „botsing" aan de oppervlakte! AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Eindelijk «dan, vaai een tot in ide dertig loopend aantai zittiaigen heeft onze Raad zich door üe GoMenltebegroéting heengewor- steldl Anders dan burgemeester Van Leeu wen, die indertijd de debatten met f-orsch- ingrijpend gezag wist te beperken, andere dan zijn -onmiddellijke voorganger Tellegen', die -er niet afkaerig van was de lang gerekte de/batten door persoonlijke deelneming eraan nog te verlengen, anders dan deze beiden heeft burgemeester De Vlugt deze Begroo- toingsbeproeviag doorstaan. Met een beleef den, soms echter met een verveelde 'glimlach hoorde hij de eindelooze verhalen en over bekende -politieke geloofsbelijdenissen der diverse uitverkorenen aan. t Begon inder daad op 't laatst 'zoo vervelend te worden en oninteressant, dat 'zelfs de Raadsleden zelf op middelen gingen -zinnen om wat leven in de brouwerij te brengen. En, op voorbeeld van de, de laatste jaren met suooes optre dende ,;canféirenciers" in allerlei „cabarets" en inrichtingen voor zJg. „amusementskunst", legden vele Raadsleden zich toe op min of meer geestige en min of meer hatelijke „jeu de mots". Niet zonder succes! Zoo kregen wij op een der laatste begrootingszittingen een niet onaardige woordspeling op „den Mach tige" te genieten: „Wie bouwt?" zou mien eeni'gen tijd gele den hebben kunnen vragen, werd er vanuit de Raadszaal gezegd i, en het antwoord daarop zou dan moeten luiden: ,;Wibaut, bouwt niet!" Minder elegant, hatelijker, maar minstens even geestig ras de afstraffing, die de heer Loopuit aan d'en opper-communist Wijnkoop, naar aanleiding van een interruptie, dééd toekomen. „Knabbelaar aan de Staatsruif", beet de S.D.AP.er den ander toe, .yknabbe- laar aan de Staatsruif, met pensioen voor nietsdoen!" Dergelijke /momenten hebben ons dan ten slotte nog over de langdurig© zittingen levend heengedragen. Een ©ogenblik meen de -men neg een nieuwen (Mank te zullen hooren bij de .besprekingen aangaande het Hoofdstuk /Onderwijs". Immers, nu „vader" Vliegen deze Afdeeling 'beheert, zou op de ingediende vragen toch wel anders geant- WJÊIÊÊ woord worden dian dat onder zijn voorganger "toch maar, niettegenstaande loinkjes /naar het Den Hertog het geval was. Men had daarbij /Oosten", édht „nationaal", echter gereke/ad buiten den Waard der mo- Waar er vroeger een opstand was van het deiue Gemeentehuishoudinjg. Die waard toch „kaas- en 'broodvolk", daar dreigt thans in isde hoefd-ambtemaar ten Stadhuize, <1® hoofdstad een „imeycoorlog" uit te breken, die de zaken voet en kent en die de wisse- Van de zuivelindustrie moeten we 't i lende wethouders steunt" en voorlicht met maal igrootendeels hebben 1 cijfers -en /rapporten. De antwoorden, die men dan ook kreeg, waren in dit' geval wonderlijk gelijkwaardig /aan de antwoorden onder Den HertogDe Ambtenaar 'bleef immers de zelfde Hiermede is /noch van wethouder Vliegen, noch van wethouder Den Hertog eenig kwaad 'gezegd: kwaad we/rd alleen gezegd van het huidig „systeem", waaronder wij leven en/ dat den /wethouders voor een véél te groot deel doét dienen als zuivere verte genwoordigers en beschermers van een of ander politiek „evenwicht"; véél te /gróót er blijft te weinig tijd en energie over in vele 'gevallen om zioh voldoende 'zelfstandig Nu is X waar, diat het huidige Westersiche leven veel 'gelegenheid tot aanstoot nemen biedt en men kan 'zich zoo voorstellen, dat vel© /zich erigerend© zielen dan maar ineens •met hun hebben en houlden naar „het Oos ten" vluchten al blijft 't.laf! Eoo dreigt b.V, de Dam sybool te worden van deze ergerniswekkenden tijd. Gaat toch het laatste plan betreffende 't Middendam-terrein door, waarbij dit zou verhuurd word/en 'aan een 'bekend© Meeren-zaak, dan zal het histo rische middelpunt van onze hoofdstad wer kelijk vrijwel niets anders worden dan eten uitdragers-winkel «n als zoodanig een aan genaam punt van rendez-vous zijn voor de in 'pelsjassen rondloopendte drommen vaiuta- hyéna's, die neg Steeds irnet glundere gezich ten langs het Damrak vanuit Duitschland hun stad weer binnenkomen. Alle zijden van dien Dam, op het Paleis ina, zullen dan ge flankeerd worden door was-pop-p-en met con- fectie-kleeren aan en men kan daarne, zoo- als de bekende „levensliederaar" CMn/ge Doorenbos onlangs tersnede opmerkte, wel niet veel anders meer doen, 'dan het „achtste wereldwonder" aan de „Kleine Dias" ver huren! De Dam zal dan voortaan heeten „Broe- kenbuurt" en Amsterdam': „Nieuw-Groot- Broek-in-Waterlaaid" I Wat onze twisten betreft, blijven we dan nu een- Er bestaat nü. kans, dat de melkveehou ders in concurrentie met de melkinrichtin gen de melk gedeeltelijk aan de consumenten rechtstreeks zulen 'gaan leveren,. De boeren houden vol, dat de winstmarge door de melk inrichtingen genomen, veéT te ruim is en verlaging van d'en melkprijs dus niet op hen verhaald behoeft te worden. En de andere partij tracht, zooals in dergelijke 'gevallen nu eenmaal -te doen gebruikelijlk is, met cijfers aan te toonen, dat er hóusch zoo goed als niets verdiend- wordt! De boeren stellen zich -nu voor bij' wijze van protest 50.000 van de 350.000 L., wat de geheeie omzet is zélf te gaan distribueeren» Of 't daartoe zal en los te maken van d/en, tenslotte toch ónder komen, staat nog te bezien. Mogelijk komen dien wethouder staanden ambtenaar. Alweer één van de kwade gevolgen, die het tot een afzonderlijk „vak" maken van „de politiek" voor het moderne leven heeft. Waarschijnlijk zullen vel© wethouders on der deze dingen wel geleden hebben. Zoo zou it ons 'b.v. niet verwonderen als een man als de oud-wethouder Den Hertog, deugde- 'if-k verheugd is weer tot de wereld van zijn eersite liefde, dw. z. van de muziek, en spe ciaal den „volkszang" te zijn teruggekeerd-. En de groene tafels van jury's bij zamgcon- ooursen tenslotte verre te verkiezen boven de groene taf ei op het Prinsenhof. In die wereld der zanigoouooursen heeft Zaterdag j.i. een belangrijke gebeurtenis plaats gehad. De populaire Fred. Roeske, leider van A'dam's grootste liedortafel, heeft "in- het Ooincertgebauw zijn 25-jar.ig jubileum gevierd-. Wat ij in die jaren bereikt heeft inzake „verbetering van den volkszang" is zeer zeker waard, -dat men het feestelijk en 'n dankbaarheid gedenkt. Van de in de keu ken galmende gedienstige, die onze -zenuwen met haar lyrische ontboezemingen tergend vermoordt, tot een zang-uitvoering zooals die 'onder -Roeske pleegt te geschieden, is de partijen nog tot een vergelijk. Maar daar toe /zal er geconfereerd dienen te worden, iets wat de melkhandel tot nog toe geweigerd heeft onder -het motto: ,*De beieren zijn kop pig en eigenzinnig". Maar d»t is nu een maal iedere Hollander, «is 't om do dubbeltjes gaat en zoo zal de waarheid in dit economisch conflict ook hier wel we-ar in midden liggen! INGEZONDEN. Helder, 15 Deo. 1921. Geachte Redactie, U laat mij in uw Raadsverslag o.m. zeg gen, dat ik het niet eens ben (aangaande ae Belastingheffing) met het stuk daarover in Uw courant van Zaterdag j.1,. Hot tegendeel werd door mij /naar voren gebracht. Ec zeide het eens te zijin met dat stuik, dooh WenscJhte zelfs nog verder te gaan, door zelfs voor 1921 geen 950.000, doch 800.000 als /maximum vast te stellen en daarvoor b.v. de 475.000, wanneer dit door de Kroo/n wordt goedge keurd, i/n /gedeelten te gebruiken. B.v. over zeker een heele afstand en dez'en idealistisch- Jaari zoodat dan die 3 komende jaren de gezinden, volhard/enden dirigent en compo nist komt alle lof toe voor het ten einde toe bevorderen van dien langen afstand I Op zijin feestdag werd hij in het Concertgebouw door autoriteiten en publiek hartelijk gehul digd óók, naas-. zijn dirigentschap, als com ponist voor mannenkoor; voor dergelijke koren toonde hij altijd een sterke voorkeur en de keuze van die liederen, die hij op 'mu-ziek zette, getuigde steeds van een echt Hollandsohe smaak, een smaak, die, zooals zij i/n het volk leeft,, nog altijd- uitgaat naaT eenvoudige „geuzen"- en „boeTen"-J-iederen. Wie daarna, op j.1. Maandagavond, den mu/ziek-a-von-d /méemaakte, door den „kring Petrucci" 'georganiseerd in het paviljoen' van het Vondelpark, kwam wel in ©en geheel an'dere sfeer terecht. Genoemde kring toch, die zich de .synthese" tussohien „Oost" en belasting met 1/8 der ƒ475.000 zou vermin derd kunnen worden. Ten tweede laat u mij ook zeggen, bij de kwesti onbe/woo/nbaarverMaring, dat ik voor het bouwen van noodwoningen werkeloozen van het Spuikamaal aan wenschte te zetten. Ik zei, de werkloods van het Spuikanaal zoo- noodig in te richten, met -daarin te maken reparaties, als noodwoningen. Ver-trouwende, dat U dit s. v. p. even wilt verbeteren, toeken ik mij, Hoogachtend, J. J. SOHOEFFELENBERGER. Nieuwe uitgave. 1^1 Verschenen is een leerboekje, over steno- West t'en doe. stelt, liet dien avond, onder graphie van P. P. G. Kramer, leeraar in dit zijn auspiciën, ten gehoore van leden, 'genoo- vak, Het is h-et stelsel Somerhauseri—Steger, 'ligden en pers twee Britisch-Indisch© musici fonetisch-geometri-sch bewerkt, en het is sa- optreden, die ons, in hun kleurige Ooster- sdhe gewaden met hun vreemd en schoon gevormde instrumenten iets van de Indische muziek trachtten bij te brengen. Verteden aar reeds gaf deze Vereeniging een Indische muziek- en dansavond in h-et Paleis voor Volksvlijt, maar 'die toch óók bij de aanwe zigen een gevoel van disharmonie gaf, éen twijfel deed ontstaan of deze soort van „synthese"-"bevordering wel de juiste is. -Man- kan zidh bij een dergelijke gelegenheid wel trachten te verbeelden te zitten onder een mengesteld ten behoeve van het toenemend getal aspirant-stenographen. Het stelt den leerling in staat zich in den korst mogelij ken tijd een juist en volledig begrip van het geheeie systeem te vormen. Het werkje is bij den schrijver, Spreeu wenpark 20, Amsterdam, verkrijgbaar. «ra De Raadszaal-oabaret. Mu- ziekgebeurtenissen. Het Dam- terrein. De dreigende melk- „oorlog".

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2