HEL1ERSCHEC0IRANT WEINIG GELD. LEI WELI tot hedenavond: Kledingmagazijn VANDAAG Derde Blad. de laatste dag onzer VAN ZATERDAG 17 DECEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Afloop Huizenveiling BINNENLAND. In alle afdaelingen voor Vervolg van hot 2e blad. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehou den examen, slaagden voor 2e officier Groo- ie stoomvaart de heeren J. de Beurs en J. Hofman en voor 8e Off Groote stoomvaart de heeren W. Krijnen en N. v. Heerten. al len van hier. 's-Gravenhage slaagde voor het voor- loopig machlnistenrdiploma, de heer W. de Jong, alhier. gehouden op Woensdag 14 December, ten overstaan van Notaris Baas, des avonds T uur, in „Casino". Huis met schuurtje en erf te Huisduinen No. 60, kad. Sectie B, No. 671, groot 66 cent- tiaren. Het perceel grond, nabij het vorige perceel te Huisduinen, kad. Sectie B, No. 674, groot 8 aren 88 centiaren. Koop er Chr. van Dijk g.g. voor 016.—. Het huis en erf aan de Laan No. 88, kad. Sectie D, No. 893, groot 1 are 15 centiaren. Kooper R. J. Riemers g.g. voor 8160. Het huis en erf aan de Molenstraat No. 142, kad. Sectie E, No. 1160, groot 72 cen tiaren. Het huis enl erf aan de Molenstraat No. 144, naast het vorige perceel, kad. Sec tie E, No. 1169, groot 72 centiaren. Kooper H. H. Londen g.g. voor 1160. Het huis en erf aan deni Prinsenstraat No. 7, kad. Sectie E, No. 1813, groot 1 are 8 oen- tiaren. Kooper S. N. Bakker g.g. voor 965. Arbeiders Tooneelvereenlgtng „Kunst en Strijd". Bovenstaande dilettamt-toomeelvereeniging gaf gisterenavond in ,yOaaino" een© opvoe ring van het propagandistisch teoneelspel „VeiguJ.de Leugens" van Inte Onsman. De opbrengst hiervoor was bestemd voor de Btalkendie metaalbewerkers. In een openinigs- Ispeeoh, door den heer Borke-rt gehouden, wees deze op (het drieledig d'oel der opvoe ring: het brengen, zoo goed dit mogelijk was, 1 van kunst, het dienen, door de propaganda, van den strijd, en 3e. (het bijeenbrengen van gelden voor het goed© doel. der stakende metaalbewerkers te helpen. Er zijn, zeide spr., symptomen aanwezig van gTOOten en hevigen strijd, en het zal noodig zijn de steunbeweging zoo sterk mogelijk op te voe ren. Spr. wees in dit verband op hetgeien, d/aor Kieerekoper's oproep in „Het Violik", spontaan vöor de veenarbeiders is gebeurd: ln 3 dagen werd niet minder dan 26666.62" bijeengebracht. En voor de metaalbewerkers werd deze week 61.000 bijeen gebracht, dat ds 4000 meer dan de vorige week. Het gaat hier om het voortbestaan der beweging, en als wij straks zelf geen geld meer kunnen geven, welnu, dan trekke men izijn jas uit en offere die aan de solidariteit Tenslotte deed de spr. een beroep op de clementie van het publiek ten opzichte van de dilettanten spelers. „Vergulde Leugens is een toonedLsttuk, dat miet propagandistische strekking geschreven is en daarvan alle kenmerken draagt. Er wiordt veel in geredeneerd en vele bekende tfheOriën verkondigd, die er Wel wat dik op leggen. Maar bet zit als tooneelstuk goed in elkaar, en- enkele treffende scènes, zoo de in haar geestvermogens gekrenkte moeder van den -boekhandelaar Otto Beer, deden het wel. Over het geheel waren de eischen voor dilettanten niog al hoog, en, ofschoon de spe lers allen hun best deden, was dit wel te meiken. Het publiek was verre van stil, ook al doordat bet de spelers slecht verstaan kou. Rekening houdende met den eisch: rekent d' uitslag niet, maar telt het doel alleen., was het een geslaagde avond. Na afloop bal, waarvoor de liefhebsters en liefhebbers genoegzaam aanwezig waren. Bioscoop Tavenu. Wij deelden reedis mee, dat het bioscoop theater aan de Spoorgracht Vrijdag een nieuw programma vertoont, dat verschillende fraaie en boeiende films brengt. Wij wijzen hierbij op de Kleine GeJuksbode, waarin de kleine Mary Qsbonne de hoofdrol vervult. Hoe de kleine Mary haar moeder een irnan bezorgt, zoo zou ook de titel kunnen luiden, en ma- de koddlgs'te wederwaardigheden, die men natuurlijk zelve moet gaan zion, bereikt <io kleine geluksbode haar doel. De klucht van Manub en Kotou» .voor (het voetlicht Ie wel de moeite waard, maar kan niet met ©en paar woorden naverteld worden. Manus en Kubus zijn ©en paar schavuiten-, en wat die uithalen, is niet te vertellen. Hoe het Vroolijk Fransje in zijn. huwelijk gaat, is eveneens een dol vermakelijk ver haal. Tenslotte heeft hij genoeg van het huwelijk, maar als even later een aardig meisje passeert, vergeet Fransje zijn go-ede voo rnemens Van ernstigen aard1 is de film „Jack mag van geluk spreken". Een sportcom-edie in 6 afdeelin-gen, met tal van spannende en dra matische scènes, waarvan het sl-ot voor den held alleszins bevredigend is. Een afwisse lend en boeiend -programma dus, dat deze week vertoond wordt. Albert VogeL Op Donderdag 29 December zal de be roemde declamator Albert Vogel uit den Haag een kunstavond geven in „Casino". Heyermans' „De Meld". Over de voorstelling van Heyermans, wel ke morgen in „Casino" wordt gegeven met Mevr. de Boer van Rijk in de hoofdrol, schrijft „Het Utrechtsche Nieuwsblad" van 16 Sept.: „Hoe jammer toch, dat Heyermans een prachtig stuk werk als De Meid zoolang van zijn répertoire heeft afgevoerd gehou denWanneer hij met het tweetal stuk ken nog eens komt, verdient hfj een over- vollen schouwburg." „De Utrechtsche Courant" van 16 Sept.: „Het publiek heeft den optredende» na af loop een zeer hartelijken en langdurigen applausdaver toegeroffeld". Johan de Meester in de „Nieuwe Rotter- damsche Courant: „Deze schrijver heeft een doorzettingsvermogen, een moed, om twijfel weg te drukken en gebruik te maken van al wat er goeds is aan een vondst.Wij hebben Mevr. de Boer bewonderd in de enorme creatie van „De Meid", waar elk woord en elk stukje situatie prachtig-krach- tig gegeven wordt". Leger des Heils. Het Leger des Heils verzoekt ons met ©en enkel woord de jaarlijksche KerstcoUecte te willen aanbevelen, die dit jaar -zal worden gehouden op Zaterdag 17, Maandag, Dins dag en Woensdag 19, 20 -en 21 dezer. Zooals men weet, komen de hierin gedeponeerd© giften geheel- ten -bate van het Kerstfeest der Armen. Bizonderheden omtrent de plaats dezer potten in de advertentie lm dit nummer. Autodienst. De heer M. L. Heiligenberg, Spoorstraat 19, heeft, blijkens een© advertentie in dit nummer, een auto 'beschikbaar voor gezel- schapsritten, eventueel .trouwgelegenhedien. De Dultsche wapens. Naar aanleiding van een bericht in het ,3erliner Tageblatt" óver de wapens van de Duitsche troepen, die, in November 1919 uit Vlaanderen trekkende, de Nedeplliandisiclh© grens overschreden en op Nederlandsch grondgebied -ontwapend werden, verneemt de „N. Ct," het volgend©: Tusschen DuitschJand eni de Entente is over die wapens lang -onderhandeld, wat ten slotte geleid heeft tot een 'goedvinden door de Entente, dat die wapen» ((geweren en ka rabijnen), die hier te lande 'geïnterneerd wer den, ook hier -zouden verkocht worden, ten einde de transportkosten te vermijden. Nu is het waar, wat a-an het „Be-rl. Tagiebl." ge meld werd, dat Tsjecho-Slowakije die wapen» wil koopen. Deswege heeft het -gouvernement of h-et departement van verdediging van dat rijk onderhandelingen gevoerd met de Diuit- sche regeering, w-elke -onderhandelingen im- tuissdben nog niet tot een definitief resultaat schijnen te hebben geleid. Zooveel is zeker, dat Nederland geheel buiten die onderhandelingen staat. Onze regeerinig heeft alleen te maken- met het feit, dat de Entente heeft goedgevonden, dat de wapens hier zullen, verkocht worden. Werktijdverlenging departementen. Het congres van de Centrale van vereoni- gingen van personeel in 's rijksdienst, dezer dagen in den Haag gehouden-, heelt een motie aangenomen ip verband met den maatregel, -bij welken de arbeidstijd aan de departement ten va-n algemeen bestuur en andere rijks- bureelen is verlengd en van de voornemens dien toog meer te verlengen. Het congres, overwegende, dat de vroegere werktijden voor ambtenaren', die het deels geest-doodende, deels door de ingewikkelde- wetten en voorechrifterp veel van de zenu wen vergende administratieve werk op be doelde -bureel-en ve-rrichten, te lang zijin; overwegende, dat 'Overschrijding van dien werktijd geen verhoogde arbeidspra estatie d-och minder intensief en minder -goed wer ken ten gevolge zal hebben, en' de staat door verlenging van (bedoelden werktijd dus niet bezuinigt; overtuigd-, dat deze arbeidsverlengimg een ■gevolg is van aandrang van trzafce niet des kundigen en -overwegingen, van partij-poli tiek -protesteert tegen bedoelde verlenging d-er werktijden, die des te grievender voor de. betrokkenen is, omdat terzake met hen niet het minste overleg werdi gepleegd; wijst er de regeering nogmaals op, dat het niet in 's lands belang is, hare ambtenaren door tergende maatregelen tot verzet te prik kelen. Voor de mannen van de reddingboot. Het heeft de Nederlandsche Reedersver- eeniging getroffen, hoe, zoo kort na het ver gaan der reddingbooten „President van. Heel" van den Hoek van Holland en „Bran- daris" van Terschelling, waarbij alle opva rende op één enkele na het leven lieten, de bemanningen der reddingbooten onder het beheer der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen tijdens het noodweer van 7 Nov. 1.1 niet hebben ge schroomd hun leven te wagen, teneinde dat van schipbreukelingen te redden. Onder betuiging van haar eerbied voor deze hooge plichtsbetrachting en moed, heeft zij blijk willen geven van haar groote wanr- deering voor de reddingen, welke op dien datum zijn verricht door de bemanningen van de „Prins der Nederlanden", schipper Van den Klooster, van Hoek van Holland, en der „Maria Carolina Blankenheym", schipper Pleters, van Vlisslngen, door aan de bovengenoemde reddlngmaatsohapplj een som geld ter hand te stellen met verzoek het bedrag onder den schipper en verdere opvarenden der voormelde booten te verdee- len en hun tevens van haar hierboven om schreven gevoelens te doen blijken. („N. Rott. Ct.") De strijd ln de metaalindustrie. Met 92 stemmen vóór, en één tegen heb ben gisteravond de leden van den Moder nen Metaalbewerkersbond .te Utrecht be sloten om Maandag bij de Firma Frans Smulders ln staking te gaan, meldt het „N. v. d. D.". a Volgens de „Voorw." hebben de drie grootste van de vijf samenwerkende me- taalbewerkers-vereenigingen besloten, de uitkeeringen aan de gehuwde ongeorgani seerde stakers met ingang van Zaterdag te verhoogen. De uitkeeringen aan de ongehuwde ongeorganiseerden blijven gelijk. Aan de gehuwden zal 1 per week meer worden ge geven, en de kinderbijslag wordt van 50 cent op 75 cent per week en per kind ge bracht. Iemand, die f 10 kreeg, zal ontvan gen 11: 10.50 wordt f 11.76; f 11 f 12.50; 10.50 13-25 en 12 14. D* bemiddeling. De gezamenlijke arbeidersorganisaties in de metaalindustrie hebben aan prof. Aenge- nent, geseind, dat zij bereid zijn bemidde ling, eventueel arbitrage, te aanvaarden. Ingezonden mededeellng. OPRUIMING MOOI GOED Het bemiddelingsvoorstel van den hoog leeraar betreft alleen het conflict tusschen de R.-K. werkgevers en de gezamenlijke werknemera Tot den Metaalbond heeft prof. Aengenent zijn voorstel niet gericht. De Rotterdamsche berichtgever van het Hbl. meldt: Naar men ons mededeelt zijn onder lei ding van den burgemeester van Rotterdam voorloopige besprekingen gevoerd tusschen het dagelijksch bestuur van den Metaalbond en het comité der gezamenlijke metaalbe werkersorganisaties. De besprekingen worden voortgezet. De staking te Umulden. In een door de reeders gehouden alge- meene vergadering, is met 178 stemmen van de 180 vertegenwoordigde schepen besloten de bedrijven te stoppen en alle stoomtreilers te leggen. De heer Rijkens, burgemeester der ge meente Velsen, waaronder Umulden ressor teert, heeft met beide partijen over den stand van zaken geconfereerd en vandaag zou een nieuwe besprekiDg met de besturen der organisaties plaats vinden. Loonen Domanlale mijn. Men meldt uit Heerlen: De Raad van Beheer van de domaniale mijn te Kerkra-de besloot de mijnwerkers- loonen tot het einde van Januari onver anderd te laten. Verzet van belastingbetalers. •Uit Vlissingen wordt aan het „Volk" go- meld: Te, Vlissingen wordt over het dienstjaar Mei 1921April 1922 voor de eerste maal de hoofdelijke omslag door het Rijk geïnd. Dit is vermoedelijk een der oorzaken waar door de aanslagbiljetten eerst dezer dagen worden uitgereikt, terwijl de aanslag dus binnen 4 maanden geheel moet betaald zijn, en reeds deze maand 7/10 hiervan. Boven dien is de aanslag belangrijk hooger dan vo rige jaren; arbeiders met een gewoon inko men moeten 150 200 betalen. Hoewel ook de middenstand zwaar is belast, drukt de belasting, vooral in den winter, waar ve len geheel of gedeeltelijk werkloos zijn, zwaar op de arbeiders. Ter bespreking dezer zaak vergaderden de zer dagen de besturen van den Bestuurders- bond, het P. A. S„ den R.-K. Volksbond en den Christ. Besturenbond. Besproken wordt den minister te verzoe ken om alsnog aan Vlissingen een buiten gewone bijdrage over 1921 te verleenen. Eveneens werd de wenschelijkheid bespro ken, de belasting wekelijks op te halen en werd besloten het verzoek van den Christ. Besturenbond aan den Raad te ondersteu nen, waarin gevraagd was de belasting als nog in 10 maandeiyksche termijnen te mo gen betalen. Een commissie om een en an der te regelen werd daarop benoemd. Werkstakingen en uitsluitingen ln 1920. -Door het Centra-al Bureau voor de Statis tiek werd dezer dagen gepubliceerd h-et (defi nitieve) „Jaaroverzicht der Werkstakingen en Uitsluitingen ln Nederland gedurende 1920". Als igevolg van de door het Departe ment van iiininenilandsche Zaken gegeven opdracht tot bezuiniging is de publicatie, na overleg met die Centrale Commissie, aanam-r- 'kelij'k ingekrompen.. Zöo zijtn 20 van dq 33 tabellen weggelaten' en is o-olk het besoiirij- vend -overzicht verkort. Uit het overzicht blijkt, dat, wat de stakin gen betreft, de -omvang der beweging in 1920 zelfs dien van bet (belangrijke stakingsjaar 1919 overtreft, althans indien men- het aantal door de arbeiders verlarep arbeidsdagen als criterium aanneemt. De -aantallen stakingen en stakers waren echter -geringer dam in 1919, zooals onderstaande cijfers aantoonen. Verl. Stakirigen Stakers arbeidsdagen 1920 456 47000 1720000 1919 622 55900 1006000 gem. '16-'29 413 36800 785000 '11-15 276 18200 354000 '06-'10 137 7800 195000 '01-'05 121 11900 Het groote aantal in 1920 verloren arbeids dagen k-omt in hoofdzaak voor rekening van de staking in het transportbedrijf te Amster dam en1 Rotterdam (1.082.400 -dagen). De meeste stakingen -braken in 1920 uit in de „bouwbedrijven", ml 97. Voorts werden, om de voornaamste aantallen te noemen, ïm h-eo „verkeerswegen" 59 stakingen geteld, in de .jbereidinig van voedings- en genotmidde len" 47, in de „hout-, (kurk- en stroobewer- kimg" 40, in de /fabricage van aardewerk, glas, kalk en Stoenen" 33, in den „waren handel" 30, in de „vervaardiging van stoom- en andere werktuigen" 24, in de ./metaalbe werking" en- de .landbouwbedrijven" elk 20, in de groep „Meeding en reiniging" 18. In 1920 werden den patroons de volgende eischen gesteld-: 338 maal loomsverihooging, 32 maal handhaving van het oude loon, 183 maal andere looneischen; 160 maal betrof de eisch den arbeidsduur, 24 maal- het vereeni- gingsrecht en het 'Uitsluitend in dienst heb ben van georganiseerden; 45 maal werd ge- eischt weder in dienstneming van ontslage nen; 32 maal regeling van het werk; 69 maal had de eisch betrekking op het arbeidscon tract, terwijl 116 maal n-o-g „andere eischen" werdén gesteld. Er w-eitiien du-s ruim ander half maal zooveel eischen tot loonsverhooglng gesteld als eischen' geridbt tegen loonsverla ging en andere looneischen tezamen. De uitslag der stakingen blijkt uit de vol gende cijfers: Ten gunste Ten nadeele der werkl. der werkl. Geschikt. 1920 15.71 34.96 43.81 1919 18.60 26.10 49.76 '06-'l0 21.99 36.11 36,11 "16-'20 19.96 27.94 46.72 '11-15 23.84 30.11 89.85 'Ol-'Oö 28.19 35.82 26.53 Onderhandelingen tusschen patroons en werklieden, waaibij voor ©en van beide of voor beide partijen ©en organisatie optrad, werd steeds in meerdere mate aangetroffen- dan ©enige andere wij-te van 'beëindiging. 28 stakingen eindigdien -door bemiddeling van derden, 11 door arbitrage. Nopens de uitsluitingen, 'geven de volgende cijfers een beeld. Uitat Ultg®sl. Verl. arbedsd. 1920 25 19400 615000 1919 27 6800 89100 gem. '16-'20 23 7100 205000 '11-16 18 2300 119000 '06-'10 24 4700 109000 'Ol-'05 12 2600 Het grootste aantal verloren arbeidsdagen (532300) kocmt in 1920 voor rekening van de „bouwbedrijven", in welke groep ook de meeste uitsluitingen plaats (hadden. In 1920 werden door de patroons de vol gende eischen- gesteld: 14 maal handhaving van het oude lo-oin, 1 maal loonsverlaging; 14 maal werden andere looneischen gesteld; 9 maal betrof <3,e eisch dien arbeidsduur, 1 maal het verenigingsrecht, 2 maal de be ëindiging ©ener uitgebroken staking, 3 maal het arbeidscontract, terwijl 8 (maal /andere eisöh'en" werden' gesteld-. De uitslag der uit sluitingen was als volgt: Ten gunste Ten, nadeele der patr. der patr. Geschikt. 1920 36.— 34.— 32.— 1919 11-11 18.52 70.37 '16-'20 27.43 19.47 49.56 '11-15 35.71 9.52 51.19 '06-'10 33.33 18.42 37.72 '01-'O5 43.10 24.14 27.59 Evenals bij de stakingen, eindigden ook de meeste uitsluitingen door onderhandeling tussdh-en patroons en werklieden, waarbij voor een vam beide of voor beide partijen een organisatie optrad. Twee geschillen ein digden door arbitrage. De koersverliezen op de Amsterdamsche beurs. In het nieuwe nummer van ,Jn- en Uit voer" wordt de artikelenreeks, waarin een berekening wordt gemaakt van de op de Amsterdamsehe beurs in de eerste 10 maan den van 1921 geleden verliezen, voortgezet. Thans worden de handelsvennootschappen behandeld. De schrijver wijst er op, dat deze het, wat het totaalcijfer betreft, nog niet het slechtst hebben afgebracht, doch dat de ver liezen percentsgewijs hier het grootst zijn. Daar op 61 December 1920 de koersen over het algemeen reeds zeer sterk waren terug geloop-en, en in vele gevallen reeds beneden pari waren gedaald, zijn de totale verliezen nog heel wat grooter dan het berekende cijfer. De verliezen, welke op handelsven nootschappen geleden zijn, waren, verdeeld over de afzonderlijke rubrieken, de vol gende: Handelmaatschappen buiten eigen land f 60.163.00 Graanhandelmaatsohappijen 25.169.000 Tabakhandelmaatschappijen 3.942.000 Houthandelmaatschappijen 10.440.000 Diverse Handelmaatschappijen 8.891.000 Totale verliezen108.605.000 De ondernemingen, welke voornamelijk buiten Nederland opereeren, vertoonen dus verreweg het grootste totaalverlies, wat geen verwondering kan wekken, omdat deze ru briek niet minder dan 81 maatschappijen telt tegen de andere 4 rubrieken tezamen niet meer dan 28. Van het totale verlies ad 60.168.000 nam de Internationale Orediet- en Handelsvereen. „Rotterdam" 11.260.000 voor hare rekening. Van Nlerop volgt als nummer twee met J 8.840.000. Linde-Teves als nummer drie met 7.650.000 en de Indi sche Handels Ole. met 5.190.00 als num mer vier. Het boerenbedrijf en de arbeidswet. In de gedeelten van het land waar klein bedrijf hoofdzakelijk beoefend wordt gaat het nog, maar in de streken waar de land bouw geconcentreerd is in groote of middel- groote bedrijven, gaan de boeren, vooral in den zaaitijd, en gedurende de oogstmaan den indirect groote nadeelen ondervinden van de bepalingen der arbeidswet. Die bepa lingen toch noodzaken de ambachtslui ten plattelande (de smeden, wagenmakers, zadel makers enz.) om 's Zaterdagsmiddags hun personeel vrijaf te geven en voor den goe den gang op vele groote boerderijen is het juist noodzakelijk dat dan de verschillende werktuigen worden nagezien en weer paraat gemaakt voor de werkzaamheden in de nieuwe week. Zoo is het volstrekt geen zeld zaamheid, dat een dorpssmid in den ploeg tijd op Zaterdagen in den loop van den mid dag een veertigtal ploegijzers thuis gebracht krijgt om scherp te maken en vóór 'a Maan- da^smorgens weer af te leven aan de ver schillende boerderijen. Voorheen, vóór de in voering der arbeidswet, werd er op zulke dagen door den baas met zijn knecht zoo in tensief mogelijk gewerkt om alles op tijd af te leveren, doch thans staat de baas er al leen voor, tenzij hij personeel in dienst heeft, dat er geen bezwaar in ziet om tegen ruime vergoeding met hem de arbeidswet te ontduiken. Dikwijls gaat dat geruimen tijd goed, maar toch zijn ook al verschillende be keuringen er het gevolg van geweest, waar door weer ln de hand gewerkt wordt dat verschillende patroons, die vroeger met 2 3 gezellen werkten, hun personeel gedaan geven en alleen verder scharrelen. De ont slagen gezellen gaan dan vaak ook voor eigen rekening beginnen, zoodat meer en meer de toestand zoo wordt, dat op het plat teland voor de ambachtslui de arbeidswet peen practische beiteekenis mee® heeft, daar de bazen, voor eigen rekening werkende, hun dagen zoo lang -mogen maken als ze zelf verkiezen en ook hun Zaterdagmiddagen zoo nuttig mogelijk kunnen besteden. Behal ve de arbeidswet werkt ook de steeds door- aande electriücatie van het platteland het leine-bazen-systeem in de hand, daar veel werkzaamheden, die vroeger handenarbeid vergden, tegenwoordig door een electro-mo- tortje verricht kunnen worden. Op een en kele hoofdas worden vaak in kleine bedrij ven voor de verschillende werktuigen over brengers aangebracht en een wagenmaker b.v.b. kan door een enkele handbeweging aan zïln twee of drie paards electro-motortje zoo wel zijn draaimachine, als zijn boor-, zijn schaaf- of zijn zaagmachine in werking stel len. Niettemin blijven er, gedurende het Inten sieve seizoenwerk op de boerderijen, vooral 's Zaterdagsmiddags in de meeste ambachten hulpkrachten noodig, wil alles wat gedaan mpet worden, weer tijdig kunnen afgele verd, en hierin heeft'het hoofdbestuur van de Groninger Maatschappij van Landbouw aanleiding gevonden om zich per circulaire tot de verschillende afdeelingsbesturen te wenden, ten einde een antwoord te krijgen od de vragen of er en zoo ja, welke lasten ontstaan door de wettelijk bepaalde werktij den van het personeel der ambachtslui verder in welke deelen van het jaar die bezwaren zich hoofdzakelijk doen gelden, op welke wH- ze ze opgeheven kunnen worden en eindelijk of de vrije Zaterdagmiddag ook nog oorzaak is van bepaalde bezwaren. Blijkt uit de antwoorden, waarvan inzen ding spoedig verwacht kan worden, dat er, door de bepalingen der arbeidswet, hetzij f eregeld, hetzij gedurende de drukke sei zoenwerkzaamheden stagnatie ontstaat in het werk op de boerderijen, dan zullen er door' het hoofdbestuur ongetwijfeld pogingen worden aangewend om althans voor som mige ambachten ontheffing te verkrijgen van de voorschriften, bij bepaalde artikelen van de arbeidswet gegeven. UIT DE PERS. Uit het Loodswezen. Weg van Marine. Het „Handelsblad" bepleit het overbren gen van het Loodswezen maar Landbouw, Nijverheid -en Handel. Dit is bet parool ge worden van heel het Nederlandsche Loods wezen, (hetwelk dit reeds ten vorigen jaxe in een adTes aan den Mini-ster belichaamde. Er moeten wel dringende redenen zijn voor de loodsen o-m een der,gelijk verzoek te doen. Die -zijn in bedoeld adres dan ook genoemd, maar -op zichzelf zouden ze niet voldoende naar Landbouw te wettigen. Het „Handels blad" nu mé-ent, dlat er in de toelichting op dit adres reeds op gezinspeeld wordt, dat, om het populair uit te drukken, er door over gang van den- loodsd'ienst naar Landbouw, andere superieuren komen voor -het loods- personeel. Menisdhen-, j^ie oog hebben voor de waarde van stoom als beweegkracht van loodsvaa-r- t ui gen. Mcnsohien o-olk miet wie -redelijk te printen valt-. H-oe wei'nijg dat thans het geval is, hebben wij zeiven in t begin van dit jaar gemerkt 'bij ons onderhoud met den inspec teur-generaal. En wie het verslag heeft ge lezen van de Haagsc'he vergadering, die zal hebben opgemerkt, 'h-oe openlijk zich daar de wrevel uitte tegen den heer Van Maren Ben-tz van den Berg. Het blad levert ©en scherpe kritiek op diens houding, die steeds afkeer!g is van een--gerlei verandering, -waardoor hij ons ©en loodswezen bezorgd 'heeft, dat deels is ver ouderd en onbetrouwbaar wat he* materieel betreft, deels achterlijk is in verhouding tot Engeland en zelfs België. De he-r Van den Berg k >n zeggen wat hij wilde, aldus het .Handelsblad", en steeds zijn eigen gang gaan. Hardnekkig en onvervaard -liet hij hen be weren, eerst Mini-ster Pop en nu weer Minis ter Van Dijk. dat het verkeerd was om -uit sluitend stoommateriaal te bezigen.... ter wijl -op de Theems a-1 lang slechts stoom wordt gevonden' en de Belgen- óók alleen stoom -gebruiken. Hardnekkig en onvervaard liet -hij hen- beweren, dat e-en stooonloods- vaartuïg een half millioen toost.... terwijl de Belgen tnen heeft het nog onlangs kun nen leizen gebruik maken van de lage soheepsprijzen en goedkoop© groote treilers koop-en, waaraan ze, voor misschien één ton, met inbegrip van véibouwl-ngiskostenuitste kend© loodsbooten hebben. Hardnekkig en onvervaard laat hij zijn Ministers vertellen dat liet geen zin heeft om het Loodsweeën vam Marine weg te halen, daar het (zóo liet hij Minister Pop verleden- jaar argeloos z-g- g'tl) go-ed gaat! Ju, prachtig gaat het. Een vloot met rotte schepeti e-r In en een nianifesteea-ond personeel De heer Bentz van den Berg, gaat het blad verder, Is 'niet meer de man om invet 'het im-o- nne personeel te kunnen -omspringen, zelfs -ni-et met een zoo weinig tot agitatie gen-ied, :oo alle opzien -schuwend, zoo ernstig plichts- betraohtend personeel als dat van -onze lood sen. Hij is 'h-et o-ók nooit geweest. Want reeds i-n de jaren '90 heeft hij de eerste loodsen ve-r- venl'gi-nig 'en nek gebroken-. En men kan zich begrijpen, dat hij het, bij het klimmen zijner jaren, niet aangenaam heeft gevonden, dat het hem met de tweede niet is gelukt. Het blad meent dan ook, dat het noodig zal zijn, zal het Loodswezen niet evenzeer in den put raken als de Marine, dat het een anderen chef krijgt. Nu schijlnt de heer Van den Berg met 1 Jan. den dienst te zullen verlaten, d-odh als nu, meent 'het blad, niet ook het zakelijk karakter van den dienst ver andert, schiet men nog niet veel op. Het Loodswezen zal-, zoo lang het bij Ma rine blijft, altijd' een bijwagentje zijn, dat de Minister, verdiept in Marinezakeu, als een soort van (burgeroorveeër buiten zijn ware belangstelling laat (de Colljns zijn zeldzaam heden) en waarvan de eigenlijke, tegenover hét Parlement onverantwoordelijke Minister steeds zal zijnde inspecteur-generaal. On dergebracht bij Landbouw, een Departement, waartoe zoo verschillende zaken- -behooren als Handel, Nijverheid, Landbouw, Mijnwezen, Scheepvaart, zal het ©en plaats krijgen als elk van die afdeelingen en de aandacht vin den van een niet op één onderwerp gespeda- liseerden Minister.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7