Tweede Blad. VAN DINSDAG 20 DECEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Onderzeeboot K VI. Hr. Me. onderzeeboot „K VI" is 16 De- cetmlber te Aden aangekomen. De Zeven Provinciën. Hr. Ms. „Zeven Provinciën" is 19 Deceun-1 ber te Port Said aangekomen. Onze plaatsgenoot, de heer J. Munter, leerling van de Kweekschool te Amsterdam, slaagde bij het op 16 en 17 December j.1. te 's-Gravenhage gehouden examen voor I derde stuurman. Het heeft de laatste nachten nogal ge-1 spookt langs onze kust. De eigenlijke buien rijn weliswaar langa onze kust heengetrok ken; de berichten omtrent ruw weder komen l dan ook meer uit Denemarken, Engeland, enz., maar de storm veroorzaakte in bet Paleis voor Volksvlijt te A'dam. waarde By de opening te 11 uur v.m. werd aller eerst bezichtigd eene afdeeling der Tentoon stelling, waar een duidelijk beeld gegeven werd van de theoretische grondslagen van Magnetismo en Electriciteit. Bij deze leerrijke afdeeling werd ruim een uur doorgebracht Vervolgens heeft het gezelschap circa twee uren doorgebracht bij de speciale „stands" voor de Radiotelegrafie, Radiotelefonie en Radio-concerten. De heer Jansen, dia als hoofd vun een der- gelijke onderwijsinrichting goed geitrodu- ceerd is bij verschillende vereenigingen en maatschappijen voor Radiotelegrafie, kreeg met zijne leerlingen gelegenheid om op meer dan gewone wijze de aanwezige toestellen en onderdeelen gebruikelijk bij de zend- en ontvang-inrichtingen voor "Radiotelegrafie te bekijken en hen de volledige werking ervan te toonen. Circa 3 uur arriveerde het gezelschap op de tweede gaanderij bij de Radioconcerten. Deze concerten, welke langs radiotelegra- fiachen weg over geheel Nederland en daar buiten zelfs op de daarvoor geschikte toe stellen hoorbaar zijn, waren op de bovenge noemde zaal weergegeven door gebruikma king van een z.g. „loudspeaker" (geluidver sterker). Deze zelfde concerten, die dagelijks in den Haag worden gegeven, zijn door sommige leerlingen menigmaal gehoord op het draad loos station der school, doch hier stond men verwonderd over de geluidsterkte. Voorwaar hervat, een der laatste wonderen der Radiotechniek. Voorts werden de leerlingen gebracht naar van het viermogendheden-verdrag vooral hierin, dat het uiting geeft aan den ernstigen wil der betrokken wereldinogend- heden alles in het werk te stellen, wat mo gelijk is om vijandelijkheden in den Grooten Oceaan te voorkomen." Het P. EL N. De Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Nederlandscha Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft een adres gericht tot de Prov. Stateni voor N.-Hoiland, met ver zoek de publicatie van het raport der com missie van onderzoek zooveel mogelijk te bespoedigen. Haaxs inziens zou het aanbe veling verdienen wanneer een uitvoerige openbare bespreking van het beheer van het P. E. N. binnen den korst mogelijken tijd plaats vond. Die bespreking zou waarschijn lijk het best kunnen geschieden! in een spe ciaal daartoe bijeen te roepen buitengewone zitting der Staten, waarin de aandacht van het vraagstuk niet wordt afgeleid door de behandeling van tal van andere onderwer pen, die in de gewone zittingen ter tafel komen en een belangrijk deel van den tijd in beslag nemenl. De commissie heeft zich veroorloofd ook een schrijven in dezen geest te richten tot den Commissaris der Koningin. De veerdienst StavorenEukbnizpni, De veerdienst StavorenEnkhuizen is nacht van Zaterdag op ZondaaTenhoo'c oet« I een °f>mPlete draadlooze zend-inrichting van van 1.46 M. ^odat ^Tlvm over de de „Gesellaohaft ftlr Euhkentelegrophie" Firma Huth te Berlijn. Nadat de heer Jansen een onderhoud had gehad met den vertegenwoordiger dier fir ma konden de leerlingen alles nauwkeurig bezien. Een volledige verklaring der werking ■n 74i i wer<l gegeven in het Duitsch, welke daarna wij ontvingen reeds voor oenigen tijd het I door den heer Jansen in het Hollandsbh aan dijkkruin sloegen en steen en daarvan los woelden. Ook vannacht heeft het flink gewaald, zware windstooten kwamen echter niet voor. W erkloosheldsverzckering. Verslag nopens de Werkloosheidsverzeke ring te Helder oven 11120., waaruit wij het vol gende overnemen. In de vergelijking met vorige jaren is de omvang dor werkloosheid in het afgeloopen jaar groot geweest. Vooral onder de ag. losse werklieden haersdhta voortdurend werkloos heid. Ook is de bouwvakken is de werkloosheid in 1920 grooter geweest dan in de vooraf gaande jaren; dit vond zijn oorzaak in tijde lijke stagnatie in den woningbouw der wo- ningbouwvereenigngon in deze. Het gemeentebestuur was genoodzaakt, om door middel van werkverschaffing en stoun- verleenimg de gevolgen der malaise zooveel doenlijk te verzachten. De ter bestrijding der werkloosheid door het Gemeentebestuur ondernomen werken hehben in het afgeloopen jaar bestaan in het aanleggen en verbeteren van wegemhet ma ken van een rijwielpad langs den Huisdul- nerweg, het uitdiepen van sloot en verbete ren van de walkanten van slooten en vaarten, het bebosschen der z.g. Donkere Duinen en het kloppen van puin voor verharding der wegen. In het laatst van het jaar nam het aantal uitgetrokken havenarbeiders zoodanig toe, dat zelfs de werkverschaffing geen voldoen de kon bieden. Een en ander gal den Raad aanleiding in rijne vergadering van 80 No vember 1020 te besluiten tot steunverleening aan uitgetrokken havenarbeiders en vis- sohers, zulks mot inachtneming der door den Minister van Binnenlandsche Zaken daartoe gegeven voorschriften. Een bedrag van 1000 werd hiervoor be schikbaar gesteld, terwijl een Commissie voor steunverleening in het leven werd ge roepen. Uitgekeerd werd een bedrag van 1859.06°, waarvan door het Rijk 00 werd geresti tueerd. Door de verschillende werkloozenkassen werd gedurende 1020, ten behoeve der alhier wonende leden, in totaal 01.082.80" aan ult- keering verstrekt. In 1018 en 1010 bedroeg dit onderscheidenlijk 774.723 en 10.607.87. Van eerstgenoemd bedrag drukt een som van 81.971.68' op de kassen zelf, terwijl het Rijk en de Gemeente resp. 10.166.17 en 864.05 bijdroegen. Op grond van de wet van 81 October 1B1B 8. '620 (Werkloosheidsverzekeringsnoodwet 1010) werden tot 6 Mei 1020 de kosten van uitkeeringen, ten behoeve van leden van nieuw opgerichte werkloozenkassen en van nieuwe leden (die nog geen 26 weken hadden gecontribueerd) van reeds gesubsidieerde werkloozenkassen, geheel door het Rijk ge dragen. Na genoemden datum geschiedden de uit keeringen geheel voor rekening der werk loozenkassen. Het door deze gemeente verstrekte subsi die ten behoeve der alhier wonende leden van werkloozenkassen bedroeg over 1020 4.646.09' over 1018 bedroeg dit 410.46' en over 1010 1.416.77. De belangrijke toeneming dezer uitgaven in het afgoloopen jaar moet worden ver klaard uit het stijgende aantal van hen, die tegen werkloosheid zijn verzekerd, alsmede uit het verhoogen der contributies voor de werkloozenkassen. den leerlingen werd weergegeven. Door medewerking van de vereeniging tot bevordering van Electrotechnisch vakonder-1 wijs werden de leerlingen door het bestuur onthaald op een interessante en zeer leer rijke demonstratie van de principes van Magnetisme en Eleotrioiteit Proeven, welke zelden aan leerlingen kunnen worden ge toond. Namens de leerlingen dankte do heer Jan sen het bestuur voor deze prestatie. De rest van den middag werd besteed aan bezichtiging van meetinstrumenten, dyna mo's, motoren, lichtinstallaties enz. Onnoodlg te zeggen, dat dezen dag voor die leerlingen is geweest een prettige en hoogst leerrijke. Niet alleen voor de tech nici, doch ook voor den leek is een bezoek aan deze tentoonstelling zeer zeker de moeite waard. Leger des Hells. Wij willen er de aandacht op vestigen, dat I bedien en imorger de Kerstpotten van het Leger des Heil', voor het laatst worden ge-1 plaatst-, zöodat zij', die alstnog hunne bijdragen wensdhen te storten, dit nog hummen doen. Al het geld, wat wordt bijeengebracht in de j Kerstpotten, is ten bate van- de nltdeelling aam de arimen. Wil het Leger deis Heilp staat izijm, zijn plan te volvoeren, ml. 100 van de armste gezinnen In deze stad te bedoelen, Ham moet er nog heel wat geld binnenkomen, i Anders zullen vele armen moeten worden te-1 leurgesteld. De potten zijn geplaatst vanaf "s morgens elf uur top de volgende plaatsen: I. Keizerstraat, bü den winkel van de firma Vroom en Dreesmann; n. Spoorstraat, bij de firma Dninker: III. Spoorstraat, bij1 het Mili tair Tehuis; IV. Kanaalweg, bij het Postkan toor ('s avonds Koningstraat, .bij de firma Klte). binnenband. Nederland en Washington. De Haagsche Post bevat het verslag van een onderhoud, dat do heer N. Roosevolt ge had heeft met minister van Karnebeek, „Het verloop van de resultaten der confe rentie tot op heden", zeide de minister, „heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Wij kwamen niet zonder zorg en vrees hier heen, niet wetende of de conferentie zou uit- loopen op een versterking der vredesidee, dan wel het oorlogsgevaar naderbij zou bren gen. Ik ben ervan overtuigd, dat de wijze, waarop de conferentie thans vorderingen maakt, in hooge mate zal medewerken tot de zoo zeer noodige ontspanning der verhoudin gen in het Verre Oosten. Het geheele ver loop dezer bijeenkomst gaat in de richting van een herstel in het vertrouwen tusschen de versohlllende rijken onderling en dit be schouw ik als een harer meest zegenrijke gevolgen voor den wereldvrede. Mijns inziens dient men de beteekenis dezer conferentie niet te zoeken in de overeenkomst en regelin gen, welke daar zullón worden getroffen, doch meer in den algemeenen geest, welke er tot uitdrukking kwam en ik ben ervan overtuigd, dat juist daarin do belofte schuilt voor moer gevestigde en betere verhoudin gen rondom de Stille Zuidzee in de toekomst. Versta mij wel, ik bedoel hiermede niet, dat tbnna alle oorzaken voor wrijving en moei lijkheden als bij tooverslag zijn verdwenen, Men kan van goeden wille zijn en toch in strubbelingen verzeilen, deze -zijn nu eenmaal onafscheidelijk verbonden aan alle vraag stukken van geografisch-eoonomisch-ethnolo- gischen aard. Doch, wat de wereld het meest noodig had, was een herstel van het vertrou wen tusschen] de groote mogendheden onder- ling. Zelfs al ware met de conferentie niets verder bereikt dan een belangrijke stap in deze richting, dan ware dit alleen reeds vol doende haar te beschouwen als goed gelukt1* Op de vraag of Nederland een uitnoodiging Een motorreddingboot ten geschenke aangeboden. Ee: ihitterend bewijs van groote belang stelling ontving de Noord- en Zuid-Holland- sohe Reddingmaatschappij te Amsterdam van do Stichting „Hulp na Onderzoek". Deze stichting 'heeft aan jvoornoemde Redding maatschappij een motorreddingboot aange boden, ter vervanging van de verloren ge- gane „Brandaris". Dit schitterende aanbod is dankbaar aanvaard. De nieuwe boot, waar voor het ontwerp thans gemaakt wordt, zal in overeenstemming met den wensch yan de stichting „Hulp na Onderzoek" den naam „Bramdaris" dragen. De „Gelria" naar Indië. Men imeldt uit Rotterdam: Zaterdagmiddag te drie uur is de „Gelrla* I van de Lloydkade vertrekken naar Ned.- Indië. Het schip vaart met eigen! bemanning, Het vervoert 402 pasagiors, van wie onge veer die helft te Morseille aan1 boord komt, De „Gelriaa maakt voor de Rott Lloyd J een reis inplaats van de „Patria". De Schevenlngsche buitenhaven. Het Hbld. meldt, dat het wetsontwerp tot j verbetering van de Scheveningsche buiten haven ongeveer binnen) een maand bij de Tweede Kamer zal kunnen zijn ingekokmen. De oplossing zal worden gezocht in een ver-1 lenging en omtrekking van de lage zooge naamde Delftlandsche hoofden, die ter weer zijden van de bestaande havenhoofden een eind in zee reiken, rond deze tot buiten de zandbanken. Op die wijze zal dus aan eiken kant een dam, die ongeveer een halven me- j ter hoven gewoon hoog water zal uitkomen1, op eenlgen afstand' van do bestaande haven hoofden (in geheel dezelfde lijn ais deze)- buiten de banken worden 'getrokken. Hel conflict te IJmuiden. Naar aanleiding van de bemiddeling, aan geboden door den burgemeester der gemeen te, inzake het geschil in de haven, is door de drie werknemers-organisaties in een Vrij dagavond gehouden vergadering met de ree- ders volledige overeenstemming bereikt, zoo dat 'de tegen Maandag geproclameerde werk staking niet door ging. Faillissementen in Nederland. Volgens imediedeelteg /van hei, Handelsin- I forma tielbureau van Van der Graai Qo.'s I Burea<ux voor dien Handel zijn over de afge loopen /week, eindigende 18 .Deo., in Neder land 'uitgesproken 51 faillissementen togen 32 faillissementen in diezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Dec. 1921 j 2082 faillissementen tegenover 1350 over het- I zelfde tijdperk van het vorige 'jaar. Run op een bank! Te Eindhoven is Donderdagmiddag een geweldige run ondernomen op dé kas van de Kredietvereeniging de Hanzebank, naar aanleiding van rondgestrooide onware ge ruchten. Tal van kleine spaarders zegt de Tel., bestormden de bureaux der bank, zoodat er een ware paniek ontstond en de beambten de onrustige menschen bijna niet konden bedie nen. Iedereen elschte zijn geld, ondanks 'de verzekering der directie, dat alle geruchten valsch waren. Dè geëischto golden werden Soreedelljk uitbetaald. Do depositohouders eten grootendeels hun gelden staan. Ook Vrijdagmorgen duurde den stormloop voort. Al het opgevraagde geld werd ter stond uitbetaald. Moedige zeelieden. Do secretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche reddingmaatschappij Amstel 842, Amsterdam deelt het volgende mede: De Nederlandsche reedersvereeniging te 's-Gravenhage heeft een bewijs willen geven van eerbied voor de plichtsbetrachting en den moed van de bemanningen der redding booten, die tijdens het noodweer op den Ren November j.1., zoo kort na de ramp, waar door twee reddingsbooten werden getroffen, hebben medegewerkt aan een redding. In verband hiermede wterd namens de Neder landsche Reedersvereeniging een som geld overhandigd aan de bemanning der redding boot te Vlieland, welke op 7 November 1921 de bémanning redde van het Zweedsche schip „Malmoehus", dat gestrand was op de Vüehora Uit de metaalnijverheid. In verband met de afgekondigde loonsver laging zijn de ongeveer duizend arbeiders van de Ijzergieterij „ViuLcaansoord" ,te Doe- tinohem Maandag in staking gegaan. De staking bij de firma Smulders te Utrecht is een week uitgesteld, in verband met de bemiddelingspogingen van prof. Aen- genent Zaterdagmorgen bij de uitbetaling van het loon aan de Kon. Metaalwarenfabriek v.h. J. N. Daalderop Zonen te Tiel, werd het per soneel een bekendmaking ter hand gesteld, waarin de directie het er op wees, dat het de wettelijk vastgestelde opzeggingstermijn niet in acht had genomen, en de directie zich onder verwijzing naar het desbetreffende ar tikel in de Wet op de Arbeidsovereenkomst, alle rechten voorbehield. Het stakingscomité ta Tiel heeft aan de stakers verzocht, de afdeelingsbazen en werkwilligen niet, zooals Donderdag ge schiedt is, te molesteeren. Zaterdagmorgen was het personeel van de firma J. en A. van der Schuyt te Tiel aan het spoor bezig een wagon koper te lossen voor de fabriek van Daalderop. Door toe doen van het bestuur van de afd. Tiel van den R. K. Metaalbewerkersbond is het lossen echter gestaakt, nadat de firma Van der Schuyt was verzekerd, dat zij hierdoor geen nadeel zou ondervinden. Overeenkomstig het besluit van de com missie van tien van de samenwerkende me taalbewerkersorganisatie hebben vandaag de arbeiders der Eerste Nederlandsche febriok van staal- en gezondheidsmatrasson Auping te Deventer het werk neergelegd. Slechts 8 man bleven aan den arbeid. Spoorwegpersoneel. Zaterdag is te Utrecht ©en druk beizochte huishoudelijk© algemeien© vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel gehouden, ter bespre king van de plannen der directie van de Nederiandisöhe Spoorwegen tot wijziging van de dienst- en 'rusttijden voor het personeel. Na uitvoerige besprekingen heeft de ver gadering met algemeen© stemmen haar goed keuring gehecht aan de lei-ding en 'het op treden van het hoofdbestuur in deze aange legenheid. Helt overgroot© deel van dé afdeeli ngsafge- vaardigden sprak zich ulit voor eventueel daadwerkelijk verzet tegen de „dreigende verslechteringen" der arbeidstijden, waar voor do vorm van lijdelijfc verzet het meest geschikt werd geacht. Het nemen van maat regelen hiertoe, de voorbereiding en het tijd stip van toepassing, werden aan het hoofd bestuur overgelaten. De Rijkssteun bedraagt, met ingang van 1 Januari os., ten hoogste: in da eerste klas plaatsen, voor gehuwden en ongehuwde kostwinners 13.50 per week benevens ƒ1.60 per gezinslid boven de twee personen, tot een maximum van 10 personen; voor kost gangers 10 per week; in de tweede klas plaatsen: resp. 12 per week en L30 pes gezinslid; voor kostgangers B per week] in de derde klas plaatsen: resp. 11 per week en L2Q per gezinslid, voor kostgan gers 8 per week. De indeeling der gemeen ten In klassen is overeenkomstig de indee ling, geregeld bij het Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambtenaren 192a Van de inkomsten, zoowel van den uit- getrokkene zelf als van de leden van diens gezin, wordt 2/3 in mindering gebracht op zijn steun; echter geldt dit niet voor de be dragen yan werkgeverszijde uitgekeerd tot verhooging-van den steun. De steun aan ge huwden en ongehuwde kostgangers mag nimmer meer bedragen dan 66 en aan kostgangers niet meecr dan 60 van het loon, gedurende de laatste zes volle weken gemiddeld verdiend. Geen uitkeering wordt verstrekt aan ongehuwde vrouwen Cniet-kost- wmsters) die door de commissie voor huis houdelijke werkzaamheden geschikt worden geacht Ten aanzien van de reglementair nog niet rechthebbenden, de dubbel-uitgetrokkenen en de ongeorganiseerden wordt, indien de kosten van ondersteuning door het Dep. vaa Binnenl. Zaken een bijdrage is toegezegd, met ingang van 1 Januari a.s. toegepast het tarief van ondersteuning, 'geldend voor de uitgetrokkenen. woonachtig in één klas lage re gemeenten. In gemeenten derde klas be draagt de steun ten hoogste: voor gehuw den en ongehuwde kostwinners 10 per week, vermeerderd met 1.03 per gezinslid boven de twee personen tot een mnn-imnm van 10 personen, en voor kostgangers 7 per week. De steun mag nimmer meer bedragen den 60 (kostgangers BB van het volle weekloon. Het voor de veenarbeiders in het bijzonder gestelde tarief blijft gehandhaafd. Aan uitgetrokkenen kan ten hoogste 18 weken voor kostgangers en 24 weken voor gehuwde en ongehuwde kostwinners steun worden verleend. De .weken, waarover in 1021 steun is verleend, tellen hierbij mede met dien verstande echter, dat zoo een werknemer, na ondersteund te zijn overeen komstig deze regeling, in 1022 weder uitkee ring uit de werkloozenkas zijner organisa tie heeft ontvangen en hij opnieuw uitge trokken is geraakt, hij weder opnieuw steun kan ontvangen. In gemeenten, waar slechts een beperkt aantal werkloozen voor ondersteuning in aanmerking komt, heeft de 'Ondersteuning plaats door den directeur der Arbeidsbeurs of den correspondent der Arbeidsbemidde- ling, zoo deze niet aanwezig zijn, door B. en W.; bij een noemenswaardig aantal onder steunden wordt een commissie van onder steuning ingesteld, bestaande uit drie leden, aangewezen door den Minister van Binnen landsche Zaken, drie leden aangewezen door B. en W. en één lid door elk der betrokken werknemers-organisaties. Treinvertraglng door gebrek non water. De Prov. Grom Ot maakt molding van een eigenaardig nieuw spoorwegavontuur Vrijdag stond trein nummer 893 te Roode- eohool. Er waren reizigers en er was een locomotief. Er was ook water. Doch niet ge noeg om dien trein met die reizigers naar Groningen te brengen. Wel was er water genoeg om de locomotief alleen naar Baflo te brengen. Dus ging eerst de locomotief naar Baflo om zich daar eens flink te goed te doen. Toen weer terug naar RoodesChool. Toen ikonden de reiziegrs twee uur te laat instap pen. En toen kwam men zonder ongevallen twee uur te Iaat Ite Groningen-halte. gecontroleera. Oommia-1 Van Karnebeek: „Het betreft hier een poli sle'\HTBSKS ^aïvieenSen - - - Op eenige Bijlagen worden de gedane uit gaven nader gespecificeerd. Zond'ag J.L hebben een I groet, omdat zij niet zal nalaten invl gen der Opleidingschool voor ^diote^a K fo oofenon jn dio Redeelten iV JffLigk lijJSSf* fftentooMtel-1 dtoch eilandenrtit. Voor nfl 110 do groote tiek verdrag, dat in de plaats treedt van eene andere dergelijke overeenkomst, waarbij Ne derland niet was betrokken. En aangezien wij geheel stonden buiten de oorspronkelijke zaak, is bij ons ook nimmer do gedachte op gekomen, daaraan thans deel te nemen. Ik ben er echter van overtuigd, dat de nieuwe overeenkomst overal in Nederland met groo te voldoening en sympathie zal worden be- omdat zij niet zal nalaten invloed ten van de Het Kamerlid Oudegeest Het Hbld. meldt, dat het soo. dem. Kamer lid, de heer J. Oudegeest, zich voor de al- gemeene verkiezingen voor 1922 niet meer voor een candidatuur beschikbaar stelt. Het secretariaat van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen vereischt te dikwijls zijn aanwezigheid ha het buitenland, dan dat zijnerzijds van een geregelde vervulling van het lidmaatschap der Tweede Kamer, sprake I mtgetro-kbenen, du'hlxi-uitgct rokkenen, relgte- Spoorwegpersoneel. Zondag is te Utrecht oen buitengewone algemeene vergadering van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen gehouden, ter bespreking van de door de directie van de eNderl. Spoor wegen voorgestelde wijziging .van de dienst en rusttijden. De vergadering, welke een huishoudelijk karakter droeg, heeft met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: De buitengewono algemeene vergadering, gehoord de besprekingen van de door de directie ingediende voorstellen in zake wijzi ging van de dienst- en rusttijden, acht deze voorstellen beslist onaanvaardbaar; acht geen termen aanwezig om feitelijke verslech teringen in het A. R. D. aan te nemen; keurt de houding van het hoofdbestuur goed en draagt het hoofdbestuur op, alle maatregelen te nemen, die verslechteringen van de sinds Juni 1920 bestaande regeling van de dienst en rusttijden kunnen voorkomen. Bteunverleenlng aan „uitgetrokken" en andere werknemers. Bij circulaire van den Minister van Biin- nonlandsche Zaken aan de gemeentebesturen wordt medegedeeld dat, waar de min of meer belangrijke werkloosheid in oen aantal be drijven vooralsnog niet schijnt te zullen ein digen, ook tot stopzetting van de steunver leening vanwege het Departement niet zal kunnen worden overgegaan. De Minister heeft dan ook besloten de steunverleening ook na 81 Deo. a.s. voor te zetten voor werk loozen, die op het tijdstip, waarop zij werk loos werden, werkzaam waren in de volgen de bedrijven: wollenstoffenf abrieken en drukkerijen, glas-, flesschen- en witglasfa- brieken, stroocartonfabrieken, kaarsenfabrie ken, kistenmakeryen, kuiperyen ten dienBte van de visscherij, veenarbeiders in de Noor- detijke provinciën, tabaksbewerkers, dia mantbewerkers diamantbewerkersloopknech ten, schyvenschuurders, schijvendraaiers, touwslagerijen, Noordzeevisschers (diepzee- visschers), scheepsbouw (prov. Groningen), havenarbeiders te Amsterdam, Rotterdam, Harlingen, Delfzyi, Dordrecht en Neuzen, oxportslageryen te Harlingen rietmeubelin dustrie te Noordwolde, goud- en zilversme den te Schoenhoven, massameubelfabricage te Culemborg, slachtproductenhedrijven te Amsterdam, ïystenmakerijen te id., scheeps bouw en de N. V. Cheimiscbe fabrieken te Ga- pelle a.d. IJssel, fabriek Gebr. van Thiel te Helmond, Kon. My. Electro-tin-fabriek te Vlissingen, mandenmakeryen te Tiel, alsme de zeelieden (zeevarenden ter koopvaardy) en het personeel van Itijn- on Scheldesleep- booten te Dordrecht. De werkloozen worden onderscheiden in kan zyn. Ten einde hem echter het contact met de j parlementaire kringen te doen behouden zou volgens het blad zijn party pogingen aan wenden, hem in de Eerste Kamer te brengen. mentair nog niet recht hebbenden op de uit keering uit de werkloozenkas en ongeorga niseerden. De eerste groep komt in den re gel voor de helft, de andere groepen geheel ten laste der gómeantep. De uitgetrokken! typografen. Wy lezen in „Het Tarief", orgaan der Federatie van Wericgeversarganlsaties in helt B orfk dru'klkorsbedr yf „Maandag li. had een delegatie uit 'de den tale 'Oomimi'Sflde ©en 'onderhoud imet de com missie', welke den Minister van' 'Bkmenland- sdhe Zalken tolt den bewuisten brief inzake de uitgetrokken typografen heeft geïnspireerd. De commissie verdedigde het standpunt, dat de prezen zonder tarief lager zouden zyn, dat daardoor meer werk zou. onltstaan mei als gevolg: minder weTMooslhedd. Van den Ikanlt onizer organisatie werd naar Voren .gebracht, dat dé izaa|k op deze wtyiz» geheel' verikeerd wordt gesteld. Wanneer het prijstarietf verdwijnt, don zal tweeërlei kunnen gebéuren: lo. öf wel de prijzen dalen met 10 15 waardoor elke winstmarge wordt weggeno men. In dit :geval vermindert heit getal werk loozen met geen. arbeider, omdat ook ter ver gadering zonneklaar (bleek, dat hét verschil in prijs tusschen Duitschland en Nederland zéé 'groot is, dat hij' een vermindering van deze imarge imet pl.im. 10% geen enkel afne mer één order méér in Nederland zal Haten gereed maken; 2o. öf wel wat o. 1. het geval zou zijtn de prijzen dalen door de Dulitsche aanbiedin gen met wel 60 60%., 'dus ver ondér kost prijs. Dan zou hef aap tal üTdens toenemen. Maar dit uitsluitend werken met groot /ver lies izou een chaos te het leven roepien, waar bij talrijke ondernemingen en wel in de eer ste plaats izy, dde 'grootte uitgaven aan arbeids loon hebben te doen, zouden moeten sluiten, omdat men in 'ons bedrijf 'geen uitgebeelde reserves heeft kunnen vormien, zooals elders. Dit zou juist tot grootte' werOdéoshedd lelden. Het pirijstarief werkt dé Werkloosheid dus niet in de hand, maar houdt Integendeel de werkloosheid tegen. 'De .regeering .zal slechts in één geval tot een-andere 'opvatting kunnen komen: Indien ze meent, dat het prijstarlef 'op het oogenblik een zoo buitensporige winstmarge openlaat, dat de drukkerijen bet by een prijsvermin dering van p.lim. 50% nog wel Ikuninien bol werken. Ter vergadering <or .werknemers en werkgevers met tal van bewjjlzen op het absoluut onhoudbare van deze verondemsteGr ling gewezen. Het zou wel schromelijk onrechtvaardig zyin, Indien de regeering, zonder eenig tegen bewijs, dit desniettemin zou beweren. Dit .klemt temeer, omdat onize organisatie eiken dag bereid blijft (haar aanbod te den Ver- bruikersraad belichaamd, om volledig inzicht in de prijstarieven te verschaffen, gestand te doen en haar bereidwilligheid .om openleg ging van Aaben te geven, dus niet in twijfel kan worden getrokken. Men mag vervachten, dat de regeering nu werkelijk recht zal doen. En dat zy zich niet weer met „ongetwijfeld" e. d. van die zaak zal afmaken." Hulp aan Rusland. Het Nansen-oomïitó tot verieentaig van hulp aan Rusland Zendt een communiqué Tond, waaraan wy het volgende ontléenen: Een som van ruim ƒ90.000 is bijeengebracht Daarvan is 60.000 verzondlen naar Genève. Voor dit bedrag zal zoo spoedig mogelijk een mét graan geladen trein uit Polen naar heit hongergebied vertrekken, /waarmede 100.000 menschen een m'aand lang (kunnen worden gevoed. Een Nederlander zal op de inladlng toezicht houden en zal oolk dien trein hoogat- waarschifniyk /vergezellen!, althans nagaan STORM. j G Subsidie en toeslag. De Commissie heeft zich in het afgeloopen jaar bezig gehouden met het advisecren aan Burgemeester en Wethouders over alle za ken de werkloosheidsverzekering betreffen- dö Óok werd door de Commissie steeds de aandacht van Burgemeester en Wethouders gevestigd op werken, welke ter bestrijding der werkloosheid ondernomen konden wor- d6Door den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering werd geregeld controle uitgeoefend op de werkloozen, ter wijl de maandelijksche gegevens, toegezon den door den Directeur van de Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, SXr vakvereenieingen werden verwacht had, de vier mogendhedenovereen- met de boeken der varvereemgingeu komBt- mede te teekenen, antwoordde de heer was steeds van aangenamen aard. Bezoek san de tentoonstelling „Klectrn Amsterdam. fle alhier, onder leiding van hun J I gtillo Zuidzee, welke grenzen aan ons In-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5