Het Meisje ven hiernaast LUX NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hoe het komt dat wollen goed krimpt Eerste Blad. ZATERDAG tel DONDERDAG 29 DECEMBER 1921 49e JAARGANG Evenals alle Jaren bestaat ook nu gelegenheid tot het plaatsen van Nieuw jaarsgroeten. Deze worden geplaatst voor per advertentie; grootere advertenties naar evenredigheid. De NIEUWJAARS- AdvertentlSn worden In het Nummer van a.e. opgenomen. Donderdag 29 Dec4.22 uur. Vsydag 80 4.24 BUITENLAND. DB CONFERENTIE TB WASHINGTON. De duikbooten. Men is het te Washington nog niet eena kruinen worden over de duikbootenkwestie. Het EngeLsche voorstel tot afschaffing is van de baan. Daarvoor kwam in de plaats een voorstel tot beperking. Een dergelijk Amerikaansch voorstel wilde de Engelsche en Amerikaansche duikbootvloot imet onge veer een derde besnoeien en kende aan Frankrijk, Japan en Italië respectievelijk 62.000, 42.000 en 82.000 ton toe. Dit voorstel werd door Japan en Italië geweigerd, ter wijl Frankrijk, naar men weet, reeds van den beginne af zich op het standpunt stelde, dat men in bet aantal kleinere schepen vrij wenscbte te blijven. De Franscbe gedelegeerde, admiraal de Bon, pleitte voor de instandhouding van bet duikbootwapen. Hij bracht in berinne ring, dat de geallieerden verplicht waren in den oorlog een groote verdediging tegen de duikbooten in te richten terwijl Duitschland aljn geheele vloot ongerept hield, dank zij de duikbooten die de nadering van bet Duit- sche mijnveld gevaarlijk maakten. De duik boot bad in den oorlog haar waarde als aan valswapen op oorlogsschepen en als verde digingswapen van de kusten bewezen. De de legatie, besloot de Bon, was volkomen over tuigd dat men bet denkbeeld van duikbooten van groote afmeting niet moet wraken en dat indien er een grens wordt gesteld aan de tonnemaat, de vooruitgang op het gebied van de duikbootwetensckap belemmerd zou worden. Naar uit Washington gemeld wordt, heeft de Franscbe gedelegeerde Sarraut blijkbaar de definitieve verklaring afgelegd, dat Frankrijk niet in staat is minder te aan vaarden dan 88.000 ton aan hülpsohepen be nevens 90.000 ton aan duikbooten. De Brit- sohe en de Japanscbe delegatie hebben, naar gemeld wordt, verklaard, dat zij met 'het oog op de houding van Frankrijk beiden genoopt waren zich hun optreden inzake de sterkte- vwhouding der hulpschepen voor te behou den. De Japanners verdedigden hunne hou ding, door erop te wijzen, dat Japan de on FEUILLETON. Naar het Engelach ran RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. M) „O, maar u gaat zeker. Het zal dus wel een tijdje duren voor ik u weetr zie." „Ik heb er heuech niet aan gedacht," ant woordde ik vlug. „En ik zal wel geen per missie krijgen, tenzij Don heel wat erger is dan de brief zegt." Zij haalde haar schouders op. „O," reide zij onverschillig, „we zullen wel zien. Maar nu moet ik gaan, ik heb nog oen heele boel te doen.'" Zij keerde zich dm om naar beneden te springen, maar ik zeide vlug. nJoy!" .Ja?" Maar zij keek niot aan- „Ik zou zoo graag hooren, dat jij1 ook blij was voor je zelf," zei ik met moeite. „Ik hoop, ik weet zeker, dat, wanneer Don terug komt, het het begin van een groot geluk voor Jullie zijn zaL" Toen keek zij mij aan; zij keerde zich om en keek znlj aan als trachtte zij in het diepst van inijm ziel te lezen; maar zij antwoordde niet en na eeni oogenblik hoorde ik baar naar beneden, springen en' haar lichte stap pen over het grasperk. De giwg weer naar binnen; en trachtte nl- W»r.; deak« aa» Do* en aast het heerlijk» Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Glrorekening No. 16066. derzeebooten alleen zou kunnen gebruiken voor defensieve doeleinden. Te Washington is men van meening, dat het wel zal uitloopen op eene conferentie van alle landen, die een oorlogsvloot heb ben. Vooral van Fransche zijde wordt hierop sterk aangedrongen. Immers verschillende zwakkere naties beschouwen de duikboot als een minder kostbaar, doch daarom niet minder krachtig wapen voor defensieve doel einden. Bovendien zou de conferentie hare bevoegdheid overschrijden indien zij in dit opzicht een besluit nam, dat voor alle lan den bindend zou zijn. De conferentie heeft zich verder nog be zig gehouden met het Amerikaansche voor stel betreffende de hulp schepen., Hierbij wordt bepaald, dat deze niet grooter mogen, zijn dan 10.000 ton en bovendien niet zwaar der bewapend mogen zijn dan met kanonnen van 8 inch. Het viervoudig verdrag. Naar verluidt, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Japansche delegatie officieus aan Brit tannië, Frankrijk en Amerika in overwe ging zal geven een geschreven overeenkomst te ontwerpen, behelzende dat het viervoudig verdrag niet wordt geïnterpreteerd in dien zin, dat het van toepassing wordt verklaard op Japan zelf. Sjidehara heeft een bezoek gebracht aan Hughes en het geloof wordt uitgesproken, dat hij de mogelijkheid heeft geopperd van het uitwisselen van nota's tot opheldering van de strekking van het ver drag. Telegrammen uit Tokio gedurende de laatste paar dagen wijzen er inderdaad op, dat de geheele pers zich sterk verzet tegen de opneming van Japan zelf, waarbij zij uit gaat van de gedachte dat Japan een derge lijke opneming niet wenscht terwijl de lan den der andere onderteekenaars van het ver drag ervan uitgesloten zijn. De Chlneesche quaestie. Na een pauze van vier weken, is de be raadslaging over de Chineesche invoerrech ten hervat; doch men is er geen stap verder mee gekomen. De Japanners blijven er aan vast houden, dat zij enkel willen toestemmen in een effec tief recht van 5 pet., inplaats van de thans geldende 81/, pet. Zij weigeren echter het door alle anderen goedgekeurde recht van 71/, pot. Door die houding van Japan wordt een werkelijke gezondmaking van de Ohi- neesohe financiën onuitvoerbaar. Met de Sjantoeng-quaestie is men nog niet verder gekomen. Het herstel van Rusland. De conferentie zal zich ook bezig houden met het herstel van Rusland. Naar de Philadelphia Public Ledger ver neemt, zal Hughes het volgende plan aan de conferentie voorleggen: erkenning van de onschendbaarheid van het Russische gebied; bekrachtiging van de verdragsrechten die Rusland bezit, zooals die betreffende den Oost-Ohineeschen spoorweg; afkondiging van een open-deur-politiek voor het Russische Verre Oosten met Inbe grip van alle rechten monopolies, verleend door niet-erkende Russische regeeringen; Volgens de Phil. Ledger is het voorstel van Hughes niet enkel gericht tegen de Ja pansche bezetting in Russisch-Siberië, doch eveneens tegen de Britsch-Duitsche plannen ter exploitatie van Rusland. De bijeenkomst te Cannes. Parijs, 28 December. Men begint zich te verontrusten over de vrees in België door het onderhoud te Londen naar aanleiding van het Belgische voorkeursrecht gewekt. Die weerzin moet zich niet tegen Frankrijk nieuws, dat ik gekregen had. Ik trachtte met al de kracht, die in mij was, Joy uit mijn gedachten en mijn hart te zetten, maar waartoe diende dat? Je kan niet vergeten, omdat je dat graag wilt. Ik ging den ouden Jardine vertellen wat er gebeurd was, en ofschoon hij natuurlijk erg blij' was, zag ik toch iets als een teleur stelling in zijn oogen. „En Joy weet zij het? vroeg hij. „Ja, ik heb het haar dadelijk verteld." „En wat zei zij?" „Dat zij erg blij was." „Hum!" Dan stak hij zijn hand toe en drukte de mijne. „Nou, ik ben ook heel bil], zeide hij hartelijk. „Ik kan mij niet herin neren wanneer ik ooit zoo blij geweest ben1 Je verdient den jongen terug te krijgen waarachtig, je verdient bet, Buebananl „Het is een heele verlichting, zeide ik. „Nu nog kost het mij moeite te gelooven, dat het na al die weken van spanning geen voor-den-gek-houderij is.Ik had de hoop al bijna opgegeven!" „Zij;?* Wie bedoel je?" Toy zjj -wist het Weten vrouwen niet dergelijke dingen hij instinct? Zij in. ieder geval wel." Hij keek mij snaaks aan. „Ntou, wat zeg je ervan?" vroeg bij. Ik schudde mijn hoofd. „Niets. Maar.... ik begrijp niet hoe öj het heeft kunnen weten." „Zij wist het Zij heeft het altijd gezegd van hst eerste oogenblik af aan; gisteren nog toen je haar hier gevonden' hebt THANS KUNT U LEEREN HOE DIT VOOR ALTIJD TE VERMIJDEN Wol verschilt geheel van alle andere weefsels. In de keuze van Uw zeeppre» paraat en In Uw behandeling van hel goed ligt het geheim van het welslagen van het wasschen Uwer wollen stoffen. De gevoeligheid van wollen weefsel» «oor alkali, en voor temperatuursver anderingen, alsook boenen, zijnde ooi* cake» van bet krimpen ÜELEVEffS ZEEPMAATJiUHAPPiR VLuurdingea» Dodrwo)voïstrekB niet krimpen koeren. Lloyd George wordt daarvoor ver antwoordelijk gesteld. Wol begrijpt men die ongerustheid. De Belgische prioriteit betreft immers nog 1,200.000.000.. Naar dadelijk werd gezegd, zou Duitschland het volgende jaar in plaats van 2 milliard oOO miljoen moeten betalen. Dit althans zouden beide staatslie den voorloopig overeen gekomen zijn. Frankrijk zou daarvan een deel beuren. Voor België zou dus maar weinig overblij ven. Voor dit Belgische verzet was men al tijdens het onderhoud te 'Londen bang; toen bezocht de Belgische gezant daar Briand. Ongerust maakt men zich hier ook om de be weerde uitnoodiging van Lloyd George tot Tsjitsjerin en Litwinof om te Londen te ko men praten. Briand schijnt hem eerst te heb ben laten weten daartegen geen bezwaar te hebben, daar hij al lang met Krassin on derhandelt, maar Frankrljk's rechten te heb ben voorbehouden, wat de erkenning der sowjet-regeering aangaat. De Echo de Paris wijst erop, dat het politieke voordeel van Rusland's herstel te bevorderen aan het eco nomische zal voorafgaan, daar voor dit eco nomische herstel nog veel meer noodig is dan voor het verwoeste gebied en de ge volgen daarvan lang Europa zullen drukken. Men verwacht, dat Lloyd George te Cannes zal voorstellen het Duitsche fiscale stelsel scherp te laten controleeren en daartegen over het Rijnland te ontruimen. De conferentie zal zich, behalve met de Duitsche schadevergoeding ook bezig hou den met het herstel van Rusland. Naar men weet, deden indertijd berichten de ronde over een plan van Stinnes, om handel en in dustrie in Rusland weer op de been te bren gen door samenwerking van Engeland, Frankrijk en Duitschland. Een dergelijk herstel zou Duitschlands industrie ook ten goede komen, waardoor het in staat zou zijn te betalen. heeft zij. het gezegd. „Hij is niet dood, ik weet het zeker," zeide zij. „Op een) goeden dag zal hij binnen komen loopen en dan. „En dan wat?" vroeg ik, toen de oude Jardine zweeg, maar ditmaal schudde hij zijn hoofd. „O, niets, jongen, niets," zeide hij luch tigjes. Ik had hem wel door elkaar kunnen schud den: die gewoonte om een ding te beginnen te vertellen en) dan middenin, op te houden, was boventoiiate Irriteerend. Waarom mocht ik niet weten wat zij zeide? Op weg naar huis kwam lk de onvermij delijke Mrs. Kenyon tegen; zij hield mij aan en stak mij1 haar hand toe. „Een gelukkige dag voor u, Mr. Bucha- nan! zeide zij en ik was verbaasd over den oprechten klank, dien zij in haar stem wist te leggen. „Ik kwam juist uw huishoudster tegen, die heeft imij het 'groote nieuws ver teld. Ik ben er erg blij om- Het is werkelijk een geluksdag voor u!" Ik zeide: „Ja" en dankte haar voor haar belangstelling. Een geluksdag 1 Dat was het inderdaad. En toch God tmoge het mij vergeven, maar ik had mij nooit in mijn leven zoo on gelukkig gevoeld. Don's beloofde brief kwam drie dageD later; hij was geschreven met een bevende hand en met een zenuwachtige onsamenhan gendheid, die niets voor hem was. Hij meldde geen bijzonderheden omtrent wat er gebeurd of boe hij ontsnapt was. Zijn eeplge gedachte was blijkbaar naar huis te komen. Hij hoopte, zoo zeide hij, naar een hospitaal in Blighy gezonden te worden, zoodra hij wat opgeknapt was. Zijn been was nog al versplinterd eni de oude „beem Naar uit Parijs gemeld wordt, zijn Lloyd George en Briand dienaangaande tot over eenstemming gekomen. Tsjitsjerin en Litwi nof zouden zijn uitgenoodigd naar Londen te komen ten einde besprekingen te hou den. Vermoedelijk zal deze bijkeenkomst ongeveer 8 Januari plaats hebben. DUITSCHLAND. De schadevergoeding. Berlijn, 28 December. De besprekingen der Duitsche rijksregeering over het vraagstuk van het herstel en de a.s. betalingen zijn ook gisteren voortgezet, 's Namiddags heeft het kabinet nogmaals vergaderd. In opdracht van de regeering is staatssecretaris Fischer Maandag naar Parijs vertrokken teneinde aldaar met de commissie van herstel monde- Inge onderhandelngen te voeren. Voor zijn vertrek had Fischer een antwoord der Duit sche regeering op de jongste nota van de commissie van herstel ontworpen. Het rijks- kabinet schijnt echter na lange beraadsla gingen tot de slotsom gekomen te zijn, dat het wenschelijk is om in mondelinge onder handeling met de oommissie van herstel te treden. Men meent hier in politieke kringen, dat da regeering eerst te Parijs heeft gepolst of de reis van Fischer aldaar wenschelijk werd geacht. Uit dit alles blijkt wel, dat de kwestie van de betalingen van Januari en Februari a.s. nog steeds niet is opgehelderd. Op welke wijze en in welke mate het vraagstuk van het herstel te Cannes zal worden gewijzigd, dit alles hangt volgens de Berlijnsche bladen voornamelijk van de houding der Vereenigde Staten af. Uit de berichten blijkt niet, dat de-Vereenigde Sta ten van hun financieele rechten afstand wil len doen. Volgens een hier ontvangen be richt wordt. Harvey, de Amerikaansche gede legeerde, reeds op 29 December te Cannes verwacht. derenzager," zooals hij deni officier van ge zondheid oneerbiedig noemde, wist nog niet of hij moest amputeeren of niet. Persoon lijk kon bet hem niet veel schelen, als het noodzakelijk mocht blijken. „Ik ben al blij genoeg dat ik den dans ontsprongen ben," schreef hij. „Later zal ik het u allemaal wel eens vertellenl, maar op het oogenblik denk ik maar liever niet aan die hel, die ik door gemaakt heb vóór ik in onze linies terug kwam. Iedereen hier is heel aardig. Kniglit komt mij, als hij maar even tijd heeft, op zoeken. Ik hoop, dat u zijn brief gekregen hebt. En de jongens komen' ook. De ver pleegsters hier zijn prima, prima, speciaal een, die een beetje lijkt op Miss Girling maar veel knapper. Dat was weer de echte Don, maar ik was er blij om, want daardoor wtist ik in ieder geval, dat hij zich niet te ziek voelde om een oogje te wagenj aan een kniap gezichtje. „Zeg aan Joy, dat zij zich niet ongerust maakt',, ging hij' op de volgende bladzijde voort. „Ik maak het zoo goed als het kan en ik weet zeker, dat het niet lang meer zal duren, of zij ziet mij thuis met een blauwen band om mijn arm. Ik heb juist haar brief over Rags gekregen die arme stakkerd! Wat zal het vreemd zijn hem niet te zien, als ik terugkom." Zooals gewoonlijk verzocht hij de „groe ten" aan Castte en hij vroeg mij hem zoo dikwijls mogelijk te schrijven, „om hem don tijd te helpen doodent" Ik las stukken, van zijn brief voor aan den ouden'Jardine, die met de grootste belang stelling luisterde. „Wonderjongens zijn het allemaal!" zeide hij wel twaalf keer. „Hij lijkt mij in ieder geval opgewekt ge noeg," zeide ik. De kosten der bezetting. De democratische Rijksdag-afgevaardis'- de dr. Bachnicke betoogt in de „Berliner Börsenzextung" dat in 1921 voor de repara tiekosten meer dan 112 milliard zijn gevo teerd. Hiervan vielen op de kesten der be zetting 5828 miliLoen. Het troepental in het bezette gebied is nog steeds grooter dan aan- was bepaald, bedraagt thans 185.000. Een voorbeeld hoeveel geëischt wordt is dit, dat de Fransohen tusschen Eitsoh en Pirmasens .een oefenterrein eischen met wo ningen voor officieren, waarvoor een prach tig bosch gekapt moet worden. De kosten zijn 120 millioen. Inlichtingen omtrent het doel worden niet gegeven. Beslissend is het persoonlijk inzicht van den commandant. V oor de overal verspreide commissie» moet 1127 millioen 'betaald worden. Tot 1922 moesten 3900 officierswoningen gebouwd' worden, dienden de kosten gevoteerd te zijn v oor nog 600 woningen, die samen meer dan een milliard eischen. Opmerkelijk is het .fedt, dat door het rijks- ministerie van financiën een fond® is 'ge sticht tot bet betalen van schadevergoeding aan vrouwen, wier eer in het bezette gebied door de vreemde troepen wierd geschonden. Conflict ln de communistische partij. Spoedig zal de verwoede Duitsche com munist Ëberlein, een der hoofdmannen van het oproer ln Midden-Duitschland, voor den rechter zich moeten verantwoorden en van dit proces kan men menige keurige onthul ling verwachten, nadat de rol door Ëber lein en vrienden gespeeld bekend ls gewor den uit de indiscreties van de collega's Le- mek en Bowltzki, welke te Riga uit Zottrin's koffertje gewipt zijn. Vele communisten is de schrik reeds om het hart geslagen. En 128 hunner tot wie de voormannen Brass en Friedrich Geyer behooren hebben het centraal bestuur doen weten, dat de positie zeer hachelijk zou kunnen worden na het proces-Eberlein. Daarom vragen zij het onmiddellijk aftra den van alle bestuursleden, die bjj oeze zaak zijn betrokken, opdat de partij zelve niet gecompromitteerd worde. Het centraal be stuur heeft met algemeene stemmen gewei gerd dit verzoek in te willigen, omdat da beschuldigde partijgenooten zich niet heb ben schuldig gemaakt aan een misdaad, doch aan een politieke fout, veroorzaakt door revolutionair ongeduld. De „Rote Fahne", die dit conflict niet lan ger heeft kunnen verzwijgen, hoopt dat na deze weigering de 128 onderteekenaars van het verzoek de partij niet den rug zullen, toedraaien. Welk beroep verklaarbaar is. Want nu reeds bestaan er in Duitschland een half dozijn communistische groepen. Het ontevreden Duitsche spoorwegpersoneel Berlijn, 28 December. De ontevredenheid onder het Duitsche spoorwegpersoneel wordt steeds grooter. In het Westfaalsche indus triegebied hebben de spoorwegarbeiders, gisteren den arbeid reeds neergelegd. Deze arbeiders hebebn de nieuwe onderhandelin gen die de rijksminister voor verkeerswe zen tegen begin Januari heeft aangekondigd, niet willen afwachten. Te Keulen, Elberfeld, Essen en Dusseldorp eischen de spoorweg arbeiders een voorschot van 700 to$ 1000 Mark. »i Het plan bestaat om het personeel der rijksspoorwegen stelselmatig te verminde ren. Op welke wijze dit zal geschieden, staat nog niet vast. Dit bericht heeft tot het ver- grooten der ontevreden onder het spoorweg personeel bijgedragen. Ingezonden mededeellng. Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. „Opgewekt!" herhaalde hij, terwijl hij mij verontwaardigd aankoek. „Natuurlijk is hij opgewekt. Zijn ze niet allemaal opgewekt? De een 1 ge lange gezichten, die je tegenwoor dig ziet, zijn de lafaards, die bij moeders pappot honken. Opgewekt! Ik zeg je dat het heele Britsche Leger opgewekt ls. Het is het prachtigste leger, dat er ooit geweest ls en dat er ooit zijn zal." Hij zat nu weer op zijn stokpaardje. Ik liet hem doorpraten; hot was heerlijk hem weer eens te hooren doordraven) na de laat ste weken, daarin hij zich te veel bezig ge houden had met andere dingen!, om over den oorlog te kunnen praten. Maar juist toen ik weg wilde gaan, zeide hij geheimzinnig: „Ik wou je wat laten zien neen, boven - ik wou weten hoe jij het vindt." Ik volgde hem verbaasd; hij liep als een schooljongen, die een geheim heeft, op zijn teenien over het portaal, deed een deur open en sloeg die wijd openi „Daar!" zeide hij triomphantelijk. „Wat zeg je ervan?" Ik stond op den drempel en keek. Het was zeker een heel aardige kamer, blijkbaar voor een vrouw bestemd, geheel in lichtblauw gehouden met daarbij passen de bedgordijnen en draperieën, met zilveren ornamentten op de toilettafel en alle oomfort en weelde, die je bedenken kon. De oude Jardine keek me nieuwsgierig „En?" vroeg hij. „Denk je, dat zijl het mooi zal vinden?" Toen begreep ik wat hij bedoelde; dat waa de voor Joy bestemde kamer. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 150; fr. p. p. binnenland f 2.-, Ned. O. en W. India p. neepoet f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20 Zondagsblad reep. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 125. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25, f 125 f 1 60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Uoht op voor auto's en fietsen ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redac. teket) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoeel. ontruiming van Siberië door de Japan ners ook van Wladiwostock, Nikolajefsk, AilexandEfsk en Noord-Sadhalien. „Hum," zeide de oude Jardine; hij liep wat op en1 neer en kwam, voor inij te staan. „Zij heeft altijd geweten), dat hij terug zou komen," zeide hij plotseling. Mn.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1