J InffoEOudun modedeolinsr. Een nieuwe geheime organisatie. „Die Welt am Montag" publiceert een rap port uit Dusseldorp, waaruit blijkt, dat een nieuwe geheime organisatie van rechts, die den naam van „organisation consul" draagt en vrij verspreid schijnt te zijn, sinds eeni- gen tijd in actie is. De organisatie moet voor namelijk uit gewezen leden van de beruchte marinebrigade Ehrhardt zijn samengesteld. Voor het overige zijn er ook medewerkers van andere militaire organisaties in opge nomen. Te Dusseldorp zijn de Fransche au toriteiten deze organisatie op het spoor ge komen met het gevolg, dat ongeveer dertig harer leden gearresteerd werden. De orga nisatie zou in het geheel ongeveer 16.000 leden tellen. Zij heeft een tweeledig doel: a. een politiek doel: strijd tegen joden, socia listen en aanhangers der linksche partijen en strijd tegen de grondwet van Weymar; b. een materieel doel: het ronselen van vastbe raden nationalistische elementen voor den strijd tegen de beweging van links,, organi satie \an een sterk leger en van wapende pots, herstel van de monarchie. De werkzaamheden der organisatie wor den geheim gehouden. De leden zweren naar de wapens te zullen grijpen, indien het land in gevaar mocht komen. Ook zweren zij ge hoorzaamheid aan hun leiders. Aan het hoofd van de organisatie prijkt een staf, die door kapitein Ehrhardt wordt benoemd. Hij zelve behoudt zich het recht voor, bij een eventueele actie de leiding in handen te ne men. De zetel van de organisatie wordt ge heim'gehouden. Hij bevond zich onlangs te München. De organisatie is in provinciale en gemeentelijke afdeelingen verdeeld. Zij beschikt over een veemgericht, dat personen, die het vaderland of de organisatie hebben verraden, moet vonnissen. Als vonnis kan slechts de doodstraf worden uitgesproken. Het is eveneens onbekend, waar dit veem gericht zijn zetel heeft. De leden van het tribunaal worden door den staf aangewe zen. Er bestaan verder buitengewone com missies, die de gevelde vonnissen ten uit voer moeten brengen. De leden dezer com missie moeten op groote afstanden wonen van de plaats, waar het vonnis zal moeten worden voltrokken. Zij worden uit de meest vastberaden elementen der organisatie ge kozen. Het lot bepaalt, wie de schuldigen zal straffen. Degeen, die door het lot is aan geduid, mag zelf de wapens kiezen, waar mede hij zijn slachtoffer uit den weg zal ruimen. Hij moet echter de daad binnen een bepaalden tijd volbrengen, daar. hij anders zelf voor het veemgericht kan worden ge daagd. Men kan gerust beweren, aldus nog steeds het rapport van „die Welt am Montag, dat de politieke moorden van den laatsten tijd groo- tendeels het gevolg zijn van de door dit tribunaal gevelde vonnissen. De afdeéling Dusseldorp, die nu door de Fransche auto riteiten is ontbonden, telde ongeveer 100 le den. Onder de gearresteerden bevinden zich vier agenten van de Schupo, alsook verschil lende gemeenteambtenaren en spoorweg ambtenaren. Bolsjewistische koopvaarders te Hamburg. In den haven van Hamburg bevinden zich drie bolsjewistische stoomschepen m.1. de Ar gun, welker lading bestaat uit asbest, huideni eni stukgoed en de stoomschepen (Maligin en Russanow, die met ballast uit Engeland zijn gekomen en te Hamburg, ge zien den treurigen toestand in' welke zij zich bevinden, moeten worden gekalefaterd. De bemanning van deze schepen heeft toe stemming gekregen zich vrij aan land te beweg^nj. Dit recht heeft tot dusver nooit een bemanning van een bolsjewistisch schip in de haven van Hamburg genoten. Griep to Berlijn. Ook te Berlijn heeft de grlep-epidemie nu haar uitrede gedaan. Tijdens de Kerstda gen zijn zooveel menschen er door aange tast, dat de ziekenhuizen overvol zijn. De ontploffing te Oppan. De oommissie yan onderzoek naar de oor zaak van de ramp te Oppau, waarop op 21 Sept. de salpeterfabriek van de Badensche anilinefabrieken in de lucht Is gevlogen, heeft een voorloopig rapport uitgebracht. Daaruit blijkt dat tal van proeven zijn geno men, die aantoonden dat ammoniumsulfaat- salpotcr ontplofbaar wordt, wanneer het ni traatgehalte 60 procent bedraagt. De ontplof baarheid neemt toe naar mate het nitraat gehalte, dat tot 90 pet. kan bedragen, stijgt. De waarschijnlijkste verklaring van de ramp is dat zich in de opgeslagen salpeter nitraat-nesten hebben gevormd, 't zij door onoordeelkundige menging, natwording ten gevolge van opslag in vochtige ruimten, of fouten, bij de fabricage begaan. Een sub commissie van drie deskundigen zal nog trachten uit te maken, welke van de drie genoemde oorzaken 't meest aannemelijk is. Voor de slachtoffers zijn ruim 70 millioen mark ingezameld (hieronder zijn begrepen de schenking van 10 millioen van het rijk en van 5 millioen van Beieren). De nagelaten betrekkingen van de 623 gedooden krijgen 2000 mark, wanneer het' slachtoffer gehuwd was, 1500 als het ongehuwd was. Bovendien krijgen zij een wekedijksche uitkeering, ge lijkstaande met de helft van het loon. De 1952 gewonden worden naarmate van den ernst hunner kwetsuren schadeloos gesteld. De stoffelijke schade, door de ontploffing aangericht, bedraagt naar schatting 321 mil lioen mark. De veiligheidspolitie bestolen. De 24-jarige onder wachtmeester bij de Berlijnscbe veiligheidspolitie Willy Ziegler, die als hulpbeamibte bij de hoofdkas van het hoofdbureau van politie werkzaam was, is sedert Donderdag van de vorige week ver dwenen. Uit de nasporingen is gebleken, dat hij aan de hoofdkas chèques heeft ont vreemd, deze voor groote sommen vervalscbt en bij verschillende banken geïncasseerd. Men heeft- reeds kunnen nagaan, dat hij in hot. g«h#»l 850.000 mark op deze wijze heeft buitgemaakt, maar het is niet onmogelijk, dat deze som nog aanmerkelijk hooger zal worden. Op zijn arrestatie is een belooning van 10.000 mark gesteld» FRANKRIJK. Uit <Ie Fransche Kamer. Men heeft Briand weer eens aan den tand gevoeld. Behalve over de kwestie van de Banque de Chine heeft men ook de bul tenlaqdsche politiek besproken. Briand wist zich handig te verdedigen. De motie van vertrouwen in de regeering werd aangenomen met 890 tegen 213 stemmen. Clemenceau. Op de tweede verdieping van een huis op den hoek van de rue Auber en den boule vard Haussmann te Parijs is een groot pla- kaat aangebracht: „1'Echo National", (fonda- teur Georges Clemenceau, direkteur politique André Tardieu) paraitra le 10 janvier." De langverwachte aankondiging van Ole- menceau's nieuw blad de „Echo Natio nal", na „La Justice", „1'Aurore", „L'homme Libre", later „1'Homme Enchainé". De man van den Oarthaagschen vrede, wiens gevleugeld woord bekend is: „Vrede is met andere middelen voortgezette oor log", zal dus den strijd tegen de politiek van de regeering .beginnen. Behalve met de „schaduw" van Poincaré, zal Briand dus met den klauw van den Tijger rekening moeten houden. Spoedig zal nu wel blijken, of de „booze kobold", zooals Keynes deh „Père la Victoire" teekent in zijn boek, thans genezen is van zijn Engelschgezind- heid, welke hem zoo vaak verweten is, en die hem de vijandschap op den hals heeft gehaald van degenen, die in de Rijngrens het eenige heil zagen en nog zien. BELG IE De kroonprins verloofd. De bladen berichten uit Rome, dat ter ge legenheid van het bezoek van het Belgische koningspaar te Rome de officieele verloving van prinses Yolanda met den kroonprins van België bekend gemaakt zal worden. IERLAND. Londen, 28 December. Tijdens de verda ging van de Dail heeft de openbare meening in heel Ierland zich krachtig voor de be krachtiging van de overeenkomst verklaard. Men verwacht, dat vele leden van de Dail, die totdusver tegen het tractaat gekant wa ren, onder den druk, dien de kiezers op hen geoefend hebben, zullen zwenken. Onder de verschillende oproepen van burgerlijke en geestelijke autoriteiten ten behoeve van een bekrachtiging is vooral opmerkelijk een op roep van dr. Fogarthy, bisschop van Killal- ve, in wiens diocees het kiesdistrict van de Valera ligt en die totdusver een krachtig aanhanger van hem was. Dr. Fogarthy is zoo ver gegaan, dat hij verklaart: het verwerpen van de bekrachti ging van het tractaat zou een daad van „na tionale razernij" zijn. Men neemt aan, dat ten minste 90 pet. van de openbare meening in Zuid-Ierland voor het tractaat is. HONGARIJE. Een beschuldiging. In het Hongaarsche parlement heeft de afgevaardigde Paul Saindor, Hqgyes Halmy, den minister van handel, beschuldigd on zuivere zaken in kolen te hebben gedaan en de staat aldus voor millioenen te hebben benadeeld. Sandor verlangde de benoeming van een commissie vanonderzoek. ROEMENIE. Station afgebrand. Tengevolge van kortsluiting is het Noor derstation te Boekarest voor de helft afge brand. Men schat de schade op 10 miljoen lei. RUSLAND. Het moreele verval in de sowjet-adminis- tratie staat zeker niet achter bij het mate rieel© vervaL Een zeer kras getuigenis hier van geeft een oproep, die Dsershinski, de volkscommissaris voor verkeerswezen, in al le stations en aanlegplaatsen van stoomboo- ten heeft doen aanplakken. Men leest daar in: „Burgers-transportarbeiders. Een eeuwi ge smaad van het tsaristische Rusland, het systeem van omkoopbaarheid heeft zich ook vastgenesteld in het gevoeligste deel van on ze economische organisatie, het spoorweg verkeer. De omkooping Is op onze spoorwe gen een „normaal" vérschijnsel geworden, dat vele spoorweglieden heelemaal afge stompt zijn wat betreft het ontoelaatbare er van. Op om&e spoorwegen kan men door om kooping tegenwoordig alles doen; de slimme omkoopers verdoelen het omkooplngsgeld naar verhouding onder de baanwachter en de hoogere ambtenaren. Speculanten weten tegen omkooping alle plaatsen in de wagons te verkrijgen en het geheele land met hun net te omstrikken. Het meegaan of het niet meegaan van een wagon, het doorgaan van een trein, het overladen van goederene aljes hangt af van omkooping. Het onheil dat op deze wijze aan den staat toegebracht wordt, js onmetelijk en de ge volgen er van zijn niet te overzien. Treinen met vluchtelingen uit het Wolga-gebied, die op last van de hulp-organisatie vervoerd moesten worden, blijven op de knooppunten der spoorwegen hangen en de ongelukkigen blijven daar aan onbeschrijfelijk Lijden bloot gesteld. Arbeidersdelegaties, die uitgezonden zijn om brood te koopen voor de hongerende families van arbeiders-organisaties, dolen maanden lang rond, omdat ze geen enkel vervoermiddel kunnen krijgen. Levensmid delen die bestemd zijn voor de redding van vrouwen en kinderen in het Wolga-^ebied, dwalen rond en liggen ergens te wachten zonder hoop vervoerd te worden. En op het zelfde oogenblik spelen zich achter dit duiste re scherm de wilde feesten af van de lieden, die door omkooping weten gedaan te krij gen wat voor hen voordeelic is en die den roemrijken naam van het spoorweg-proleta- riaat bevlekken met een ongehoorde schan de". Een zoo somber en jammerlijk beeld van de bolsjewieksche toestanden is misschien nog door geen niet-bolsjewiek gegeven. De hulpactie. Volgens een Reuter-bericht aan de Engel- sche bladen heeft Hoover aan Brown, den leider van de Amerikaansöhe hulpactie voor Rusland, opgedragen aan Krassin mede te deelen, dat de Amerikaansche hulporganisa tie er op rekent, dat de sowjet-regeering harerzijds alles zou doen om ook hulp te ver strekken aan de 'hongergebieden. Hoover zou willen, dat de sowjet-regeering t-ot dat doel goud ter beschikking stelt en wel ter waard© van tien millioen dollar, afkomstig van den vroegeren keizerlijken schat. Krassin heeft dit voorstel overgebracht en de sowjet-regee ring zou er mee instemmen. De opstand in Karelië. De opstand in Karelië zou zich uitbreiden. Een aantal nieuwe districten zou zich bij den opstand aangesloten hebben en de op standelingen zouden nieuwe overwinningen behaald hebben. EGYPTE Onlusten. De toestand In Egypte geeft blijkbaar meer reden tot bezorgdheid, dan de offi cieele berichten wel doen vermoeden. Zon dag kwamen in de inboorlingenwijk te Cairo ongeregeldheden voor. Door militairen werd verdere uitbreiding voorkomen. Daarbij werden 14 inboorlingen gedood en 40 ge wond. Ook te Suez hadden ongeregeldheden plaats, waarbij een' aantal inboorlingen ge dood werd. Eveneens was dit het geval te Port Said, waar do inboorlingen het politie- oordon verbraken en zich toegang wil den verschaffen tot het Europeesche stads gedeelte. Door ingrijpen van militaire afdee lingen werd dit evenwel voorkomen. Van Engelsche zijde worden thans krach tige maatregelen genomen. Naar boven- Egypte wordt een aantal bewapende Nijl- booten, bemand door de Britsche Marine, ge zonden. Te Cairo is een aantal Engelsche matrozen ontscheept; de kruiser Ceres is op Alexandrie gedirigeerd. Op Malta worden verscheidene regimenten gereed gehouden, om in te grijponi, zoodra dit noodig mocht blijken. Reeds wordt gemeld, dat te Port Said en te Suez de staat van beleg zou zijn afgekondigd. Het blijkt echter wel, dat de Engelsche regeering den toestand ernstig inziet. Volgens latere berichten is de toestand eenigszins verbeterd. De staking der inland- sche ambtenaren is opgeheven. De „Westminster Gazette" levert, onder den titel „De gepantserde vuist in Egypte", scherpe critiek op de houding van de En gelsche regeering tegenover Egypte. Het blad schrijft: „Er zijn in Egypte twee mogelijkheden, en niet meer dan twee. De eene is een rege ling met de Egyptische nationalisten te tref fen volgens de beginselen voorgesteld in het rapport Milner; de andere is dwars tegen het sentiment van Egypte in, te regeeren met de bajonet De eerste is welbewust afge wezen; de tweede zal dezelfde kosten, ver liezen en wantrouwen tengevolge hebben als we laadden op de schouders van de Black-and-Tannery in Ierland en zal tenslot te tot hetzelfde besluit leiden. Evenals in Ierland, heeft onze regeering klaarblijkelijk ook in Egypte gedecreteerd, dat wij deze faze moeten doormaken alvorens het eind wordt bereikt; en wij zullen van geluk mogen spre ken indien wij in Egypte terugkomen tot het punt dat de missie-Milner heeft bereikt te gen het eind van het vorig jaar zonder een straf te betalen, die minstens even groot is als die wij in Ierland hebben betaald. BRITSCH-INDIE. De prins van Wales in Engelsch-Indië. Calcutta heeft den prins van Wales toch nog op schitterende wijze verwelkomd. Hoe wel de non-cooperators wekenlang doende waren geweest met. een campagne om hem te boycotten, is dit mislukt en hun „hart al" een dag van rouw die staking van het werk meebrengt, had slechts gedèeltelilk succes. Massa's menschen waren op straat bijeen om den prins toe te juichen en hij deed een triomfantelijken Intocht. Dit was Zaterdag. Later op den dag begaf hij zich naar de wedrennen, waar meer Indiërs aanwezig wa ren dan dit jaar ooit het geval was geweest. De prins zeide: „Het ziet er niet erg naar een hartal uit!" Zondag was de prins tegenwoor dig bij de Kerkdienst in de kathedraal. De kerk was zoo vol, dat er menschen moesten afgewezen worden. VEREENIGDE STATEN. Mémoires van Wllson. De mémoires van ipersonen, die in den oor log een rol hebben gespeeld, of die bij het naspel van den oorlog betrokken zijn ge weest, stapelen zich op. Deze mémoires wor den tot een mer boirn Het schijnt, dot nu ook de beurt is gekomen aan ex-president Wllson om met zijn onthullingen voor'den draad te komen. De „New-York Times" ad verteert tenminste, dat zij, te beginnen met 1 Januari, de totdusver geheim gehouden aanteekeningen van Wilson betreffende de Parijsche vredesconferentie zal1 publiceeren. Zij zijn bewerkt door Ray Stannard Baker. De vervolgen zullen telkens des Zondags ver schijnen. Er is stof voor een heel jaar (52 nrs. dus). In de Ver. Staten is imien lang niet algemeen ingenomen met deze a.s. publicatie. Er zijn zelfs leden van het congres die zullen trachten er een stokje voor te steken. Het Oongreslid James T. Begg die zitting heeft voor Okio heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een resolutie in het Huis zal indienen, strekkende om de publicatie van de artikelen te verbieden, indien dit ten minste mogelijk is. Begg en anderen zijn er over verontwaar digd, dat staatsgeheimen in klinkende munt zullen worden omgezet door een voormalig staatshoofd. Immers het betreft hier mede delingen en rapporten van Amerikaansche ambtenaren, die Wilson steeds geweigerd had. aan den Senaat over te leggen, maar welke thans ten eigen bate en het door de „N. Y. Times" toegezegde honorarium is zeer hoog! voor Jan-en-alle-man wil open leggen. In ieder geval is James T. Begg voornemens om indien hij de publicatie van Wilson's mémoires thans niet kan stui ten een wetsontwerp in te dienen om der gelijke indescreties in de toekomst onmoge lijk te maken.' Er zijn ook heel wat lieden, die de quaestie veel minder zwaarwichtig opvatten dan Begg het doet. Dezen wachten met geamuseerde nieuwsgierigheid af wat de Zondags ^nrs. van de „N. Y. Times" het a.s. jaar zullen brengen. MEXICO. Kindermoord. Een telegram uit Mexico meldt dat ban dieten bij Santa Anna 23 kinderen, die on der leiding van een priester, een uitstapje maakten, omringden en 22 hunner ter dood brachten. Het laatste kind, dat zich achter rotsen had verborgen kon ontkomen. ARGENTINIË. Argentinië. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat Ar- gentijnsche regeeringstroepen sinds enkele weken geleidelijk het bandieten-legertje in sluiten, dat een groot deel van de provincie Patagonie terroriseerd en de eenzaam lig gende hoeven aanvalt. Vele van die hoeven zijn het eigendom van Engelschen of Ame rikanen. Tusschen de hoofdmacht van de bandieten en de regeeringstroepen kwam het j.1. Woensdag in de buurt van Tetuelches tot een treffen. De rebellen moesten de vlucht nemen met achterlating van 15 dooden op het slagveld. meedeelenl, maar het fedt was dat ze hem uit de coupé hadden geworpen. Hij was naar Wlllemsdorp gewandeld en vandaar in den goederentrein naar Dordrecht teruggekeerd. De oomduoteur was licht gewond en is door een geneesheer verbonden. LUCHTVAART. Zeilvliegen. 1'Aéro Club iSuisse organiseert van 8 tet 15 Maart 1922 een internationalen wedstrijd in zeilvliegen. De wedstrijd zal plaats vin den in Gstaad (bij Bern). Om den Gordon Bennett-beker. 1'Aéro Club Suisse heeft de datum van vertrek, hetwelk te Genève zal geschieden, bepaald op 6 Augustus 1922. De ontwikkeling van het luchtschip. Op het oogenblik wordt in Italië een nieuw luchtschip gebouwd, dat grooter zal worden dan de Roma, hetwelk zes motoren van elk 500 H. P. bezit, en dit jaar door Italië aan de V. S. is verkocht. De „Napoli", het nieuwe luchtschip, krijgt 12 motoren van elk 300 H. P. Behalve een restaurant, bezit het luchtschip een terras, van waaruit de passa giers Schitterend het panorama kunnen waarnemen. GEMENGD NIEUWS. Tegen de namaak. De „N. Rott. Crt»" schrijft: Een wat vaak herhaalde bewering leert, dat „kunst niet is la diffioulté vainoue". Flau- bert's beroemde gezegde over 't „genie een langdurig geduld", gaat er heel1 prettig tegen in. Doch" thans wordt den volfce van Neder land een veelbeteekenend, machtig bewijs van de waarheid der bewering voorgelegd1. Het nieuwe bankbiljet van 1000.moet buitengewoon moeilijk van samenstel zijn, technisch zóó vervaardigd, dat het alle na maak tart» Om dat te wezen, kon het niet mooi zijn. Géén „kunst", het stellige tegen deel: want „la difficulté vainoue"... Zoo is ons verzekerd en we hebben niet geaarzeld, de verklaring te aanvaarden. Want ja, zéér on-schoon is dit papier. Dat van 25 krijigt er iets beminnelijks bij, als van naieve blijmoedigheid. De vroolijkste o.w.ër zal de juffrouw der Duizend vervelend vinden. En wat doet ze daar in die kou van den Morgen? Achter haar schimt er een rare leeuw. Haar voet met schoeisel eener Grieksche steekt ze tusschen oranje-appels, die warrelen over het middenvlak, als duinroosjes over een hel ling aan zee. Er is relief aan deze appels en daarop ploffen de letters vlak neer, de duide lijke donkere letters. Het eenige dat waard© heeft: de Bank betdélt duizend gulden aan toonder. Eigenaard igerwijis is deze schuld bekentenis al meer dan twee jaar oud, hoe wel zij ons heden in handen kwaim» Een verbluffend1 besef van technisch© moeite geeft de, verder niets zeggende, ach terkant. Duidelijk zijn er de letters en cijfers, het nummer van het bankbiljet. Kleine let tertjes waarschuwen togen namaak. En de zwakblaiuwe banderol, waar Jan O. W. fluks zijn naam op zal zetten, toont, tegen het licht gehouden (van den voorkant): „Ned. Bank". Afkortingen zijn niet monumentaal.... Een meevaller. fatriclc Canning, een behoeftig schoen lapper te Haverhill, in Massachusetts, heeft tijding ontvangen, dat hij de universieele erfgenaam is van den te Monte Carlo over leden majoor Canning, wiens vermogen wordt geschat op 10,000.000. Valsche steunlijsten. Dezer dagen,' werd te Amsterdam eenj 22- jarige kantoorbediende aangehouden', ver dacht van het ooiporteeren met valsche steunlijsten ten bate van de stakende R. K. metaalbewerkers. Do op den man gevonden lijst bleek evenwel niet valsch te zijn, doch zij1 was op onrechtmatige wijze in zijn bezit gekomen. De man droeg de opbrengst niet af, doch behield zelf de gelden. Voorts hoeft hij enlkele bedragen verhoogd, om anderen te bewegen ook zoo'n groot bedrag te teeke» nen. Een flink bedrag was reed* zoek. Onvoorzichtig. Maandagavond is te Oegstgeest de onge huwde 39-jarige J. B„ die op een in bewe ging zijnde tram wilde springen, er onder geraakt. Beide beenen werden hem afgere den. In het Academisch ziekenhuis te Lei den is hij aan de gevolgen bezweken. Uit den trein gegooid. Een conducteur uit Eindhoven, die Maan dagavond per goederentrein in Dordrecht aankwam, heeft aan don stationchef aldaar verteld, dat hij, omstreeks 8 uur met een personentrein uit Dordt in de richting Lage Zwiaiuwe vertrokken, vlak bij de brug over den Moerdijk uit den trein was gegooid De man had, volgens zijn, in de Dordtsche Crt, vermelde verhaal, in Dordrecht plaats ge nomen in een coupé 3e klas, waar twee lie den aan het ruziemaken schenen te zijn Of zijn aanwezigheid dezeni heeren niet welge vallig was geweest, kon de oonducteur niet Inbraak. Woensdagnacht heeft te 's-Gravenhage in een perceel in de Nassau-Dillenburgstraat een inbraak plaats gehad. De bewoners wa ren uitstedig. De daders verschaften zich toegang door een brandgang en door over- klimmen van een tuindeurtje. Nq den tuin te zijn doorgegaan, forceerden zij het keu kenraam en klommen in het huis. Het zil verwerk was echter in een safe gesloten, zoodat de inbrekers zich tevreden moesten stellen met klein tafelzilver, eenige bijoute- riën, kleedingstukken, twee damesfietsen, enz. Na het huis op dezelfde wijze verlaten te hebben, als zij er in gekomen waren, wer den de daders op de Wassenaarsche kade gesignaleerd door een aldaar surveilleeren- den politie-agent. Twee agenten zetten per fiets de vluchtenden na, die zich eveneens per rijwiel verwijderden in de richting van het Haagsche bosch. Een overjas en een trommeltje met tafelzilver verloren zij on derweg. De politiebureaux, die gewaar schuwd werden, verleenden onmiddellijk hulp en lieten het bosch doorzoeken, terwijl de uitgangen werden afgezet. Ongeveer twintig minuten later werd op de Laan van Nieuw-Oost-Indië een man aangehouden, in wien men meende een der beide daders te hebben gevonden. Zware brand te Amsterdam. De roode rok. De zittingen van 't Lübecker parlement in de prachtige Senaatszaal, maken een ouder- wetsehen, pleehtigen indruk door het cere monieel© karakter. Zoo Is het gewoonte, dat in de tweede Kamer een vertegenwoordiger van den Senaat verschijnt, vergezeld door een bediende in historlsohen rood en rok, met fantasiedegen en gouden tressen. Deze roode rok werkt op de communisten als de roode lap op den stier. Zoodra de bediende zich vertoont, razen de communisten, maken zij kabaal van belang. Zij verlangen, dat de bediende de roode uniform aflegt, aan welk verzoek de andere partijen geen gehoor wen- sohen te schenken. En nu hebben de oom- munisten besloten net zoo lang obstructie te voeren, tot de roode rok verdwijnt. Do rok- quaestie is een machtsquaestie geworden. Een Jong meisje vermoord. •Irene May Wilkins, een jong meisje uit Streatham, had de vorige week in de „Mor- ning Post" een advertentie geplaatst, waarin zij zich aanbood als huishoudster, liefst in een kostschool of dergelijke instelling» Zij ontving den dag daarop een telegram uit Bournemoutih om met den trein van 4.30 al daar te komen, waar een auto haar opwachten zou. Onderteekend: Wood, Beeeh House. Het meisje ging er heen, en werd' den volgenden dag vermoord' gevonden ergens op een ver laten terrein buiten de stad. Het op het tele gram opgegeven adres bleek niet te bestaan. Deze „on-Engelsche" moord houdt de open bare meening in Engeland sterk bezig- De „Daily Mail" wijdt er een hoofdartikel, aan, waarin hij wijst op het gevaar, dat voor jonge meisjes aan het luk-raak sollioiteeren is ver bonden. Tot dusver is geen spoor van den moordenaar gevonden, al heeft de politie de merkwaardige ontdekking gedaan, dat drie ongeveer gelijkluidende telegrammen naar drie verschillende meisjes zijn gezonden. Twee van haar zijn door louter toeval aan den dood. ontsnapt; Irene Wilkins is het slachtoffer geworden. De beide andere telegrammen waren ge richt aan een pleegzuster, die, daar geen nauwkeurig adres was opgegeven, niet naar Bournémouth ging; en aan het Cavendish- bureau, een bureau voor werkverschaffing voor vrouwen, waarin eveneens om een pleeg zuster werd gevraagd. Een zuster begaf zich wordt door 21.000 afUen «tand als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. -v -***> Dinsdagavond heeft in de Bethanienstraat te Amsterdam een zware brand gewoed, waar door het uit vier verdiepingen bestaande per ceel 35 van die straat vrijwel geheel verwoest is. De eerste verdieping werd bewoond door het echtpaar Vleeschhouwer met zes kleine kinderen de ouders waren afwezig en hadden de kinderen achtergelaten onder de hoede van een 21-jarigen neef. Het sehynt, dat een van de kinderen met een brandende lucifer iets onder een ledikant in de achterkamer heeft gezocht en dat hierbij het beddegoed heeft vlam gevat. Het vuur heeft onmiddellijk zeer fel om zich heen gegrepen, zoodat de jonge man slechts ternauwernood tijd heeft gehad om het jongste kind van 4 jaar, dat in een bedje in dezelfde kamer lag, te redden. De andere kinderen waren intusschen de straat opgevlucht. Het vuur had zich zoo spoedig aan de voor kamer en de tweede verdieping medegedeeld, dat op beide verdiepingen gelijktijdig aan de voorz^de van het huis uitsloegen. Op de tweede verdieping woonde een uitdraagster met haar 14-jarigen zoon zjj had de zolderverdieping van het huis als opslagplaats in gebruik. Bei den konden bijtijds het brandende huis langs de trappen ontvluchten. In het zeer nauwe straatje was het gefvaar voor snelle uitbreiding van den brand geens zins denkbeeldig.; in minder dan geen tqd stond heel het oude huis in lichte laaie Het vuur vond in de op de zolderverdieping opgesla gen lompen nog gretig voedselook de kap stond weldra in brand, zoodat de vlammen hoog boven de daken uitsloegen. In de dicht bevolkte buurt heerschte groote consternatie, vooral doordat men eerst later zekerheid kreeg, dat er gean menschen in het brandende huis waren omgekomen. De talrijke gezinnen van de belendende huizen en van die aan den overkant vluchtten in grooten angst naar buiten. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en tastte het vuur met veel materiaal aan, terwijl een flinke politiemacht de zenuwachtige bewoners van de straat op een atsthnd hield. In korten tyd was de brandweer het vuur meester en had zij er zich van kunnon ver gewissen, dat er geen slachtoffers waren. Een bedrag van ongeveer f2000 in busk- papier, dat de bewoner van de eerste ver dieping, Vleesohhouwer, in huis had, is ver loren gegaan. Slechts de gelijkstraatsche verdieping, be woond door hot echtpaar Bouwman, i« «jet waterschade vrijgekomenoverigens is het huis totaal uitgebraud. Yan do bewoners waren alleen laatstgenoemden verzekerd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2