heel uitgeput door het bedienen van de pom pen en gebrek aan rust, voedsel en water. De gezagvoerder verklaarde dat het schip vijf weken ln stormachtig weer op de Noordzee rondgezwalkt had. IERLAND. De Dail Elreann heeft Dinsdag de bespre king hervat van de Engelsch-Iersche over eenkomst, welke wederom gesteund en aan- Sevallen werd door de aanhangers resp. van rifflth en Valera. Een krachtige redevoering vóór het ver drag hield Walsh, uit het graafschap-Cork, een van de burchten van Sinn Fein. Deze zeide, dat hij zich tijdens het reces er mede had bezig gehouden zijn kiezers op te zoeken en als een rechtuit en eerlijk man moest hij zeggen, dat negen van de tien vóór de rati ficatie van het verdrag waren. De Iersche afgevaardigden konden nu harakiri plegen, of ziioh in (het onvermijdelijke schikken en het volk redden. Hij zeide tot Dail, dat het Iersche volk meer dan genoeg had van hun jiu-jitsu-vertooningen over den eed en der gelijke dingen. Walsh beschreef den toestand, waarin de Zuid-Afrikaansche (republieken verkeerden bij het einde van den Boerenoorlog, en zei de, dat Ierland thans in denzelfden toestand verkeerde. (Blythe, de minister van koophandel, sprak ook vurig vóór het verdrag. Gravin Markiewicz sprak zich tegen het verdrag uit. Zij gaf hare voorkeur aan den steenigen weg boven het rooskleurige voor uitzicht, dat hun voorgehouden werd. Daar Ierland niet vrij wordt zal zij rebel blijven. Andere sprekers erkenden, dat het gevoe len in het land krachtig ten gunste van de ratificatie is, zelfs in Cork, hetwelk steeds een bolwerk van Sinn Fein is geweest. Men verwacht geen stemming voor Donderdag of Vrijdag. BRITSCH-INDIE. De reis van den Prins van Wales. Uit Rangoon wordt gemeld, dat de prins van Wales daar aankwam en door een reus achtige menigte werd ontvangen. De pogin gen voor een boyoott zijn totaal mislukt. De Burmanen zijn verontwaardigd omdat de zelfde personen; die zich het meest geweerd hadden om te trachten een boyoott te orga- niseeren, zelve in grooten getale verschenen waren. Vllgraln gearresteerd. Vügrain, gewezen onder-staatssecretaris voor voedselvoorziening, de man van de ba rakken van Vilgrain, de goedkoope win kels van overheidswege, die later beschul digd is van knoeierijen, is thans in hech tenis genomen op last van den officier-com missaris van den krijgsraad. Een nader bericht meldt, dat de aanhou ding niet geschied is wegens knoeierijen, doch omdat Vilgrain zich in Augustus 1914 moedwillig verminkt zou hebben om aan den dienst te ontkomen. De lasteraar te Talie. De Petit Parlsien deelt nog bijzonderhe den mede omtrent de manier waarop de anonieme lasteraar te Tulle voortgaat de rust, zoo niet het geluk in een bepaalden kring der gemeente te verstoren. Anonieme briefschrijvers schijnen meestal zoo te werk te gaan, dat zij zich direct wenden tot den persoon, wien zij iets wehschen mede te doelen. Indien deze dan zwijgt behoeft er van zulk een anonieimen brief niets rucht baar te worden. Het treurige individu, dat er te Tulle aan het werk is moet meer psy choloog en meer duivel zijn. Hij adresseert zijn lasterlijk pamflet bijv. aan A. met ver zoek het aan B. door te geven, aan wien het dan ook gericht blijkt. De brief blijkt dan eohter ten slotte den goeden naam noch van A., nooh van B. aan te randen maar dien van O. De duivelaobüge briefschrijver heeft dan bereikt, dat hij A. en B. op de hoogte brengt van de wel is waar meestal onware wandaden van O., maar vooral dat A. en B. daarover spreken. Want A. en B. mogen ge- looven wat er ln den anoniemen brief staat of niet, waarschijnlijk zullen zij er met el kaar en met anderen] over spreken. Aldus wordt de laster verspreid. Alle brieven die aan den rechter van in structie zijn overgelegd zjin op deze wijze opgemaakt en de meeste zijn onderteekend Tijger-oog. Ruim tien inwoners van Tulle zijn door den anoniemen schrijver hevig aangevallen; de overigen worden vooral go- hoond omdat ze met die tien omgang heb ben. Deze 10 behooren bijna allen tot t per soneel van den prefectuur of hebben daarmee te maken, wat mogelijk een aanwijzing naar de richting van het onderzoek der Justitie is. Den 28en Augustus bleek er 's ochtends aan den schouwburg een lijst van namen aangeplakt te zijn, waarop men lezen kon, dat mevrouw A. de minnares was van mijn heer B. enz. De lijst bevatte twintig namen. Hoewel deze lijst slechts enkele uren aan geplakt gebleven is, is er waarschijnlijk zelden met grooter belangstelling iets op een muur gelezen. En volgens den correspondent van de Petit Parisien kan het u nog overko men dat er te Tulle iemand tegen u zegt: de naam van mijn vrouw kwam ook op die lijst voor, ten onrechte natuurlijk; een ellen deling, die haar dat heeft aangedaan! Maar de vent lijkt toch wel goed ingelicht, want wat mevrouw Z. betreft, nu, daar kon hij wel eens gelijk in hebben." De anonieme briefschrijver van Tulle kent den mensohelijken aard met zijn trieste schuilhoeken. DENEMARKEN. Dood aan de ratten. De hulseigenaars te Kopenhagen hebben den oorlog aan de ratten verklaard. Twee maal per jaar, in MaartApril en Sept.— Oot. zal in alle huizen vergift worden ge legd en in de overige acht maanden zal een premie worden gesteld op het dood en van ratten. De oorlogskosten worden op 430.000 kronen per jaar geschat (400,000 voor ver gif en 80,000 voor premies) In Maart a.s. be gint een meedoogenlooze strijd, waaraan alle 81 vereenigingen van huiseigenaars zullen deelnemen. Aan de gemeente zal sub sidie worden gevraagd. Loonsverlaging bf} de Deensche scheepvaart Kopenhagen, 4 Jan. Gisteren is een nieu we loonovereenkomst geteekend tussohen de Deensche reedersvereeniging en de vereent* gingen van stuurlieden, matrozen en sto kers. De nieuwe regelingen gelden voor 1922; voor de stuurlieden is het loon met ongeveer 40 verlaagd. Voor de bootslie den zijn de maandelijksche loonen verlaagd van 346 tot 200 kronen, voor de matrozen van 816 tot 180 en voor de lichtmatrozen van 200 tot 90. Ook voor de stokers is het loon aanzienlijk verlaagd. Voor de machi nisten is nog geen regeling getroffen. In gevolge de overeenkomsten met de matro zen en stokers laten de reeders hun aanspra ken op onderscheidenlijk 400.000 en 800.000 kronen als compensatie voor de stakingen van 1920 varen. RUSLAND. Vlektyphus-epidemle, De Moskousche Iswestia schrijft over de toeneming van de vlektyfus-epidemie: In 1920 werden in de Sowjet-Republiekf meer dan 8 millioen gevallen van vlektyphus aangegeven en ruim een millioen gevallen van herhaling der ziekte. In de eerste 6 maanden van 1921 werden aangegeven 495.119 gevallen en 670.158 gevallen van herhaling. In den herfst deed zich in de hon- gergehieden 'n nieuwe epidemie voor, in de eerste plaats onder de wegtrekkende volks massa's. De hongerige vluchtelingen over- stroomen de spoorwegknooppunten met het gevolg, dat zioh van daar uit de ziekte naar alle kanten snel uitbreidde. Telegrammen van de verschillende stations Ontvangen, maken melding van tientallen lijken, die da gelijks uit de treinen worden gehaald en van sterke uitbreiding der ziekte onder het personeel. In de plaatsen, gelegen aan de spoorwe gen in het Wolga-gébied en aan de lijnen naar Siberië en Turkestan heerscht de ziekte het hevigst St. Petersburg, Witebsk, Smo- lensk en Minsk worden overstroomd met zieken. Een toeneming van het aantal ziektege vallen valt ook waar te nemen in het Roode Leger, dit tengevolge van aanvulling met manschappen uit de homgergebieden. VEREENIGDE STATEN. De drooglegging en het drankgebruik. De leider van den dienst der drankbestrij ding in den staat New-York heeft den 30sten December een merkwaardige ver klaring afgelegd, die hierop neerkomt, dat de eland eetine drankhandel vóór de Kerst dagen dit jaar de aanzienlijkste is geweest, die er sinds de invoering van het drankver bod was geconstateerd. In de vier weken voor Kerstmis is er in dien clandestienen drankhandel van den staat New-York voor een bedrag van 8 5,000,000 omgezet. Dat gaat dus nog al. De praktijk van dezen han del bestaat vooral in het op groote schaal namaken of vervalschen van documenten, waarop wijn of whisky kan worden gelicht uit de verzegelde bewaring in de silo's en opslagplaatsen. Die vervalschingen geschie den met zooveel kunstvaardigheid en bru taliteit dat de autoriteiten er vrijwel mach teloos tegenover staan. Er wordt bovendien afpersing bedreven, aangeteekende brieven worden gestolen, kortom (het is een directe en daarbij welgeslaagde campagne tot het illusoir maken van de verbodsbepalingen op het drahkverbruik. De Amerikaansche Shlpplng board. Ongeveer half December werd het verslag gepubliceerd van den „United States ShiP" ping Board", over het boekjaar geëindigd 80 Juni 1921. Dit regeeringsliehaam had op dien datum in eigendom 1740 schepen, waar van er echter 987 oplagen], dat wü zeggen bijna 48 pot. Het bezit werd opgegeven als te vertegen woordigen een waarde van 2,403,060551, waarbij nog komen 8 83,808,087 voor werven en ander bezit De ontvangsten uit de exploitatie van de schepen over het afgeloopen boekjaar be droegen 8 1.461,458,904, terwijl de exploita tiekosten werden opgegeven als 2,260,884,700 dollar De inkomsten uit verkoop van sche pen beliepen 8 298,907,429, terwijl de aan schaf fingskosten van de schepen bedroegen 8 327,907,264! De schepen, die opgelegd zijn in de ver schillende havens, worden bij elkaar ge meerd in groepen van zeven negen sche pen met één wachtman voor elke groep. Aan onderhoud gedurende dit opleggen wordt niets gedaan, zoodat die schepen hard ach teruitgaan in waarde. (N. R. Ct) BINNENLAND. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier werd hedenmorgen aanbesteed de levering van 8.000.000 K.G. Oardlffkolen en 2.000.000 K. G .Oostkustkolen. Van de 14 Ingekomen bliletten waren 2 ongeldig. Ingeschreven was als volgt: N. V. Handel-Maatschappij Jos. de Poorter, Roterdam: Candiff-kolen 19.50, Oostkustkolen 16.75 per 1000 K.G.; Steenkolen-handels-vereeniging, Rotterdam Cardiff 19.75,Oostkust f 18.071/,; H. van Krieken Co., Rotterdam; Cardiff 20.15, Oostkust 20.15; Ruys Co., Rotterdam Cardiff 20.21; Vereen. Kolen Maatsch. Rotterdam, Cardiff 21,25, Oostkust f 19.66; N. V. Roterdamsche Kolen-Maatsch. Rotter dam, Cardiff 21.36; W. H. Berghuys' Ko lenhandel Amsterdam, Cardiff f 21.85, Oost kust 18.70; Kelway, Bernard Co., Rotter dam, Cardiff 22.74, Oostkust 21.42; N. V. Handel- en Transport-maatschappij Vulcaan Roterdam, Cardiff 22.80, Dostkust f 20.70. De metaalbewerkersstaking. Rotterdam, 5 Jan. Heden is te Rotterdam de beslissende conferentie gehouden onder leiding van burgemeester Zimmenman, tus sohen de arbeidersorganisaties en de Metaal- i bonden. Men verwacht, dat vandaag ihet con flict wordt opgelost. De brand aan boord van de „Sommelsdijk". Amsterdam., 6 Jan. Een Lfloyds telegram uit Queenstown meldt, dat volgens een van de Sommelsdijk ontvangen berict de brand aan boord van dit stoomschip is geblusoht. Het schip zet zijn reis naar Rotterdam voort. Berlijn, 5 Januari. Volgens den oorrespon dent van de Vossiche Zeitung is overeen stemming bereikt tot het doen van voorstel len tot stabilisatie van den wisselkoers. Ko penhagen wordt genoemd als de plaats waar de economische conferentie zal worden ge houden. Loodswezen. Schout-bij-nadht J. W. A. F. Maren Bentz van den Berg wordt met 1 April eervol ont heven uit de betrekking van inspecteur-ge neraal van het loodswezen, de betomüng, be tekening en verlichting; tevens wordt hem «net ingang van dien datum op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Voorts wordt kapitein ter zee titulair A. J. Gooszen met 1 Maart eervol ontheven uit de betrekking van inspecteur van het loodswe zen, enz. in het 6de district te Vlissingen, en wordt hem eveneens op verzoek wegens lang durigen dienst met di-enz elfden datum eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toe kenning van pensioen. Ook kapitein ter zee O. A. DorniLnicus wordt eervol ontheven uit zijn betrekking van in- apecteiy van het loodswezen, enz., in het 3de district te Amsterdam en wel met 1 April, met welken datum (hem tevens op verzoek eervol ontslag uit den zeedienst wordt ver leend onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nacht. Verder wordt met 1 April kapitein ter zee F. L. Rambonnet beyorderd tot schout-bij nacht en wordt aan hem opgedragen de be trekking van inspecteur-generaal van het loodswezen, de hetonning, bebakening en verlichting, onder eervolle ontheffing uit zijn betrekking van inspecteur van bet loodswe zen in het 4de en 5de district te Rotterdam. De betrekking van inspecteur van het loods wezen, enz. te Vlissingen wordt met ingang van 1 Maart opgedragen aan kapitein ter zee O. D. de Haes en de betrekking van inspec teur van het loodswezen, enz. te Amsterdam met ingang van 1 April aan 'kapitein ter zee titulair W. F. van Erp Taalman Kip, onder eervol ontheffing uit de betrekking van in specteur van het loodswezen, eniz. te Har- lingen. Laatstbedoelde betrekking, die van inspec teur aan het loodswezen te Harlingen, wordt opgedragen aan kapitein ter zee H. J. Albar- da, en de betrekking van inspecteur van het loodswezen, enz. te Rotterdam met ingang van 1 Maart aan kapitein-luitenant tier zee G. L. Heeris. Minister van Karnebeek. De „HbL"-correspondent te New-York zendt aan zijn blad een telegram over het eerste otficieele diner, dat met groot succes in het Astor Hotel aldaar gegeven is ter ge legenheid van de oprichting van de Neder- landisob-Amerikaansohe Vereeniging. Aan dit diner werd Minister Van Karnebeek, die Dinsdag Amerika verliet, gehuldigd. De heer Edward Bok, voorzitter van de Vereeniging, en tevens gekozen tot presi dent van de Nederlandsche Kamer van Koop handel, was tafelpresident met Wiliiam Red- fieid, oudiStaatssecretaris van Handel ten tijde van de regeering van Wilson. Verschei dene New-Yorksche notabelen en de meeste daar woonachtige Nederlanders woonden dit stiohtingsfeest bij. Edward Bok las brieven voor van Presi dent Harding en van staatssecretaris Hughes Beiden toonden hoogelijk te waardeeren het werk, dat Van Karnebeek op de conferentie te Washington had verricht. Toespraken werden nog uitgebracht door Williiaim Redfield, Mrs. Corinne Roosevelt en David Jeyne Hiil, den oud-gezant van Amerika in Den Haag. Ongeveer twee hon derd gasten zaten aan het diner aan. Minister Van Karnebeek hield een mooie toespraak, waarin hij de eeuwenoude goede betrekkingen tusschen Nederland en Ame rika te berd© bracht. Tevens bracht hij het historisch feit ter sprake, betreffendje de eerste Nederiandsche leening aan de nieuwe Amerikaansche republiek, waarbij hij tevens de onderhavige leening voor Nederlandsoh- Indiè kon releveeren. De toespraak van Mi nister Van Karnebeek had een zeer groot succes. Het verblijf van Van Karnebeek in Wash ington en zijn kort bezoek aan New-York heeft zulk een goeden indruk gemaakt bij de regeering en de overige vreemde delega ties, dat Nderiand trotsch kan zijn op dezen hoogstaanden staatsman. De Minister uitte ook zijn bewondering voor het prachtige werk, door de Nederiand sche Kamer van Koophandel verricht en sprak zijn voldoening uit voor de belange- looze praestaties van alle Nederlanders ln New-York. l Droogmaking van de Zuiderzee. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens de wetsontwer pen tot wijziging van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en tot wijziging van de wet tot instelling van een fonds ten behoeve van de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee zegt de mi nister, dat hij tot zijn leedwezen moest ont waren, dat zeer vele leden zich met de strek king van de wetsontwerpen moeilijk konden vereenigen en teleurgesteld waren door de korte toelichting van welke die wetsontwer- pen vergezeld ging. Naar het oordeel van den minister bestond voor een uitvoerige toelichting geenerlei aanleiding. Een ver traging van het tempo der werkzaamheden, geboden door de bezuiniging op de Staats uitgaven, is altijd nog beter d'an het geheel achterwege laten van productieve werken, omdat daardoor de achterstand zoo groot zou worden, dat, wanneer de toestand van de schatkist het werken met volle kracht wederom zou gedoogen, h,et tekort niet meer in te halen zou blijken te zijn. De minister kan derhalve niet inzien, waarom, ook wat de afsluiting en de droog legging der Zuiderzee betreft, niet soortge lijke handelwijze zou behooren te worden gevolgd. Alle beschouwingen, hoe waarde vol op zichzelf, worden ter zijde gesteld door het feit, dat de schatkist den last, die mee een normalen voortgang der werkzaam heden gepaard zou gaan, iüet kan dragen. Voorloopig kan niet meer dan omstreeks 4 millioen per jaar voor de Zuiderzeewer ken beschikbaar worden gesteld. Eenmaal aangevangen zullen de af- sluitingswerken met kracht moeten worden voortgezet. Indien dit na 4 jaar respijt, waartoe de regeering zioh thans gedwongen ziet, zal kunnen gebeuren en dan zal ae- de ter bespreking van stormschade als in het Voorloopig Verslag bedoeld een zoo roei mogelijke uitvoering aanbeveling ver* dienen dan zal niemand meer dan de mi nister zich daarover verheugen, maar wie zal op dit oogenblik willen zeggen,* of dit ook inderdaad het geval zal kunnen zijn. Reden om aan te nemen, dat het geheele plan nooit zal worden volvoerd, bestaat er niet, evenmin is de regeering voornemens deu technisohen staf op te heffen of in te krimpen. Inyload op de werkloosheid kan een ver traagde uitvoering weliswaar hebben, doch niet in die mate als men zich gewoonhjk voorstelt. Wanneer men zioh de zaak aldus zou voorstellen, dat b.v. groote aantallen werklooze veenarbeiders enz. hier een em plooi zouden kunnen vinden, zal men be drogen uitkomen. Daartoe zullen de werken geen gelegenheid bieden. Met leedwezen vernam de minister de meening van eenige leden, die de produc tiviteit der droogmaking meenden te moe ten ontkennen. Hij vertrouwt, dat de droog making van de Zuiderzee een zegen voor ons land zal blijken, al beschikt hij op het oogenblik niet over cijfers, welke deze mee ning ook in concrete zouden kunnen steu nen. De hier aan 't woord zijnde leden be schikken trouwens evenmin over gegevens tot staving van hun oordeel. De vraag van enkele leden, welken in vloed de aanneming van het voorstel zal hebben op het tijdstip van de voltooiing der Zuiderzeewerken, zou kunnen worden beant woord, wanneer ondergeteekende slechts be schikte over 't concrete plan, op overlegging waarvan werd aangedrongen. Aan het uit werken van dit plan wordt thans met kracht gewerkt, doch het zal wel ook duidelijk zijn, medo in verband met nieuwe gezichtspun ten ais waarvan hiervoor enkele voorbeel den werden gegeven, dat met deze uitwer king nog geruime tijd gemoeid zal zijn. Het aantal bezoldigde ingenipurs werk zaam bij de Zuiderzeewerken bedraagt thans 11, waaronder 2 ingenieurs in tijdelijken dienst. De Koninklijke Hollandsche Lloyd. De directie van den Kon. Hofll Lloyd deelt mede, dat zij met machtiging van den Raad van Commissarissen de stoomschepen ,JLkn- burgia", „Brabantia", „Frisia" en „Hollan- dia" tot den totalen prijs van 14.000.000, zijode ongeveer de boekwaarde, heeft ver kocht. De schepen worden overgenomen door de American Ship Ootmmeroe Corporation (Harriman) en de HamburgAmerika Lijn. De eerste beide scheipen zullen onder Ameri kaansche vlag in de passagiersvaart tusschen New-York en Europa komen; de laatste beide zvfllen in het bedrijf der HamburgAmerika Lijn worden gebruikt. Deze transactie zal de Maatschappij ln staat stellen door de hiermede verkregen ver sterking harer geldmiddelen en een reeds in behandeling zijnd crediet te voorzien in alle verdere geldbehoefte tot einde 1922, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden. De nieuwgebouwde passagiersschepen ,;Orania" en ,Flandriai" en de zeer moderne schepen „Gelria" en „Zeelandia" stellen de Maatschappij in staat, zij het met belangrijke beperking van haar Ouba-dienst, den gere- gelden passagiersdienst oip Zuid-Amerika te blijven onderhouden. De vloot der Maatschappij zal, na over dracht der vier verkochte schepen, bestaan uit de passagiersschepen „iGelria", „Orania", „FTandria" en „Zeelandia", met een totaal inhoud van 41.863 bruto reg. tons, en 13 vrachtschepen met totaal 108.480 ton draag vermogen. De geldelijke resultaten zijn over het afge loopen jaar zeer ongunstig geweest; het ver lies kan op het oogenblik nog 'niet geheel be oordeeld worden. Omtrent de vooruitzichten voor het thans Ingetreden jaar valt weinig te voorspellen. De vraohtenmarkt is nog steeds zeer laag, doch door een groot gedeelte der vrachtschepen op te leggen, worden belang rijke verliezen voorkomen. Maatregelen, die zullen lelden tot ingrijpend© bezuiniging, zijn genomen, zoodat er alle kans bestaat aan te nemen, dat in de toekomst verliezen beperkt zullen blijven. Uit het vlsschersbedrljf. Naar de Rott. meldt, heeft de regeering besloten! aan de treilervissoherij, evenals het vorig jaar, steun te verleenen. De voorwaarden zijn thans in hoofdzaak de volgende: De gemeentebesturen moeten 50 pet in totaal tekort bijdragen (vorig jaar 38 pet.). De reeders krijgen ten hoogste 1760 per schip vergoed (vorig jaar 2000). De visschers ontvangen als loon een be- drag, dat gelijk staat met Het bedrag der iteunuitkeering aan de uitgetrokken Noord zee visschers, vermeerderd met de helft van hun aandeel ln de besomming. Uit de Metaalnijverheid. Het Centrum meldt: In de gisteren gehouden vergadering van den R. K. Bond van Metaalbewerkers heerschte een buitengewone eenstemmig heid. De leiding van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Besloten werd de voorstéllen van den Me- taalbond te aanvaarden. In de gisteravond gehouden vergadering van de Combinatie te Amsterdam bleek, dat de beslissing van de Bondsraadvergadering van deni modernen Bond niet dekte het be sluit van den Katholieken Bond. Als gevolg van de gehouden Combinatie-vergadering zou heden te Amsterdam een vergadering van den Metaalband en de Combinatie wor den gehouden, waar men hoopte tot oplos sing te komen. Het schrijven van de katholieke werkge vers aan de Katholieke en Christelijke Werknemersbonden om vóór 14 Januari de staking op te heffen, heeft een punt van bespreking uitgemaakt op de combinatie- vergadering met gevolg, dat den katholie ken werkgevers een onderhoud zal worden Loonsverlaging voor Glasblazers. Te 's-Gravenhage is gisteren de conferen tie gehouden tussohen de glasfabrikanten en de hoofdbesturen der arbeiders-organisa- ties over de aangeboden loonsverlaging, die door de arbeiders-organisaties van de hand was gewezen. De werkgevers verlaagden thans hun eischen en stelden voor een loonsverlaging van 9—18 voor het blazerspersoneel eni 2—5 voor de overige arbeiders, terwijl het de bedoeling der werkgevers is, ook voor het niet-blazers-persoueel de 50-urige werk week te vragen. De besturen der organisaties zullen dit nieuwe voorstel aan hun leden ter beslis sing voorleggen. Ontwerp wet tegen rooken door kinderen. „De Gong" heeft een afschrift van het „Anti-rook-ontwerp" dat dxl. 26 Nov. door de „Tuchtunie" aan den minister van Just'tie werd gezonden. Het ontwerp vraagt om het „dubbele" verbod, tot het 16e jaar dus ver bod van verkoop aan kinderen van in 't openbaar rooken door de kinderen en het reoht tot inbeslagneming van rookmateriaal door mareohausse, Rijks- en gemeentepoli tie, die het ontwerp belast wil zien met de opsporing van overtredingen. Van deze be voegdheid verwacht de toelichting nog meer suoces dan van een strafbepaling tegen het rooken. Wet op de Inkomstenbelasting. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot wijziging van artikel 14 van de wet op de inkomenstenbelasting 1914 De minister van financiën stelt voor, het te- genwoordig tweede lid van genoemd arti kel te doen vervallen, v®randfin« dient om te vermijden, nnrtffiia eK0oSb"e,n5st van een jaar "U een particulier bedrijf door omzetting daarvan 1IA. ®®n naamlooze vennootschap aan de rij ksinkomsten belasting wordt onttrokken. Melkprijzen. Te Haarlem heeft een conferentie plaats gehad tusschen den burgemeester en den Haarlemschen melkhandel inzake het melk- oontract. De bedoeling is, aan den minister te vragen, voor Haarlem een maximum prijs van 18 ets. voor de melk vast te stel len. Brand ln de „Sommelsdijk". Londen, 4 Jan. Een Lloyd-telegram uit Queenstown in Ierland meldt: Alhier is het volgende draadloos telegram opgevangen van het Nederlandsche stoom schip „Sommelsdijk" van de Holland— Amerika-lijn, op weg van Baltimore naar Rotterdam: „Brand in het achterruim op 40 gr. 26' N.B., 90 gr. 60" WX. Onmiddellijk hulp noodig." De Engelsche torpedojager „Tilbury" heeft last gekregen onmiddellijk ter assi stentie uit te varen en zal hedenavond om 9 ter plaatse aanwezig zijn. Het Fransdie stoomschip „Maryland" is in de nabijheid en snelt eveneens ter assistentie. (Telegr.) OOST-EVDIE. De salarisvermindering bij de K. P. M. De Stuurliedenbond neemt het standpunt in van loyale samenwerking, indien de Pa- ketvaart de noodzakelijkheid van loonsver laging aantoont en voorts, indien de vol gende voorwaarden door de K. P. M. in acht genomen worden: lo. De loopende contracten blijven onge schonden en de nieuwe regeling zal, indien zij wordt ingevoerd, geschieden met een we- derzijdschen opzeggingstermijn van 8 maan den, dus tegen 1 April; 2o. indien in de toekomst meer dan 6 winst wordt gemaakt, zal wat boven de 6. is, aangewend worden voor restitutie van ae verminderde loonen; 8o. de ladingpremie en claimpremie blij ven onaangetast. De Bond van Machinisten ontving van de K. P. M. een brief, waarin medegedeeld weid, dat de salarisvermindering doorgaat en wel met ingang van 1 Februari. Deze Bond handhaaft echter zijn stand punt, evenals de Stuurliedenbond. Diefstallen bi) de douane. Te Tandjong Priok zijn aanzienlijke doua nediefstallen ontdekt. Bij onderzoek werden boekvervalschingen ontdekt. Enkele duizen den guldens zijn verduisterd. Drie perso nen werden gearresteerd. Ongeluk ln het Hooggebergte. Donderdag 1 Deoember tegen het vallen van den avond werd bericht ontvangen op het hoogst gelegen hulpstation in Soorabai* aasch hoogland, den Ardjoono-gleteoher, dat de beworer van berghut no 826 werd ver mist, aldus de eerste Informaties van het Soer. Hbl. omtrent een ernstig ongeluk, dat in die streken zou hebben plaats gevonden. Nader vernam het blad dat Frau Unferfrc - ren, de bewoonster van genoemde hut, ïloh omstreeks zes uur bij bedoelde hulppost ver voegde met Ide ontstellende mededeeling, dat haar man die beloofd had denl vorlgen avond thuis te komen, nog steeds niet in fijn woning was teruggekeerd. Waar Unferfroren bekend staat als iemand van hoogst solieden levenswandel, zoodat de gedachte aan een „Bummel" onmiddellijk als absurd werd verworpen, rees direct het vermoeden aan een ongeluk in het zoo ge vaarlijke bergterrein. Inderhaast ingewonnen inlichtingen we zen uit, dat Unferfroreni den avond te voren het laatst was gezien bij de Gregee-pas en dat eenige kameraden hem nog hadden ge waarschuwd den verderen tocht in den stormachtigen avond over den gevaarlijken bergrug niet te ondernemen. Verlangen naar zijn vrouw, Unferfroren was nog niet zoo heel lang getrouwd, dreef hem echter verder. Dadelijk werd nu een reddingsbrigade sa mengesteld. Een aantal gidsen, gewapend met stokken, touwen en fakkels trok op weg- Schril klonken weldra hun waarschuwings- singnalen, honderdvoudig in het bergter rein weerkaatst. Doch slechts de roep van een steenuil en de schreeuw van een arend, de eenige le vende wezens in die streken, klonken antwoord. Plotseling, in de nabijheid van hut 72, waar de meest gevaarlijke gletscherspleet den argeloozen bergbeklimmer belaagt, meende één der gidsen in de diepte een ge steun te hooren. Voorzichtig daalde men af en toen men na een moeizame klauterij van ongeveer drie uur den bodem van het ravijn had be reikt, vond men Unferfroren- met gebroken armen en beenen, gekneusde ribben en een gapende hoofdwonde liggen. De dokters no pen hem in het levenl te kunnen houden. Doch tevens deed men een lugubere on dekking. Niet minder dan twaalf geraam ten werden op den bodem uitgestrekt g®1 vonden, j. Men vermoedt te doen te hebben met as

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2