Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 7 Januari 1922. No. 2. VAN 'S LEVENS WIJSGEERIGEN KANT n. DICHT en ONDICHT. 't Jutte rt je (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) HET NIEUWE JAAR! Een praatje over Kalenders! Almanakken en wenschen!. Terwijl het in onzen tijd ik zou haast zeggen: zonder uitzondering gebruikelijk is nieuws en. kennis op te doen uit hert zoo populair geworden „Dagblad" behielp men zich in vroeger tijd hiervoor met de Almanak! De Almanak was een geschrift dat ant woord gaf op de velerlei vragen waarin de mensch belang stelde.Er waren er van allerlei soort Niet alleen de nog bij ons bekende Enfchuizer- en de Utrechtsche- en de Deventer-Almanak, waarin de voor het loopende jaar geldende opgaven vermeld stonden van de week- en jaarmarkten de gang en stand van Zon, Maan en sterren de watergetijden.de berurtvaarten (dit in de plaats van onze tegenwoordige spoor- weggids).enz. enlz. maar er waren zeer bijzondere uitgaven op dit gebied! Er waren almanakken voor meer dan een jaar, zooals die van George Purbach in het jaar 1460. Er was zelfs omstreeks dien tijd een „Eeuwigdurende" almanak.Er was in Oostenrijk een Hof-almanak en in Frankrijk in den tijd van Napoleon een Al- manach Royal en daarna een Almanacb Imperial.De meest beroemde van deze soort is de nu nog bestaande „Almanach de Gotha".... In deze jaarboeken verschenen de inlichtingen over de hoffeesten de posttarieven de muntbepalingen, de ver jaardagen van de leden van het koninklijke geslacht en de namen en titels van 'a Lands „hoogwaardigheidsbekleedem De kennis hiervan was in vroeger dagen dringend noo- dig, omdat aan een en ander zware regels van etlkette verbonden waren en het niet nakomen van deze regels ernstige straffen te weeg brachten. Bovendien is de Alma nach de Gotha beroemd om de uiterst nauw keurige wijze van opgave van de familie verwantschap van adelijke families, geslach ten en regeeringen. Wij kennen uit de vorige eeuw nog ver scheidene letterkundige almanakken en z.g. Muzen almanakken 'n soort voorloop er van ons tegenwoordig tijdschrift en waar in allerlei 'bijdragen op belletrisch gebied verzameld werd. Als laatste vorm hiervan houden o.a de Studenten nog hun jaarlijksche uitgave vol van een Studentenalmanak Een variant op den almanak en daaruit eigenlijk 'gegroeid is de kalenderl In den beginne was de kalender ook een verzame ling van wetenswaardigheden voor het ge- heele jaar en verscheen aan het begin van leder jaar! Langzamerhand werd het eigenlijke deel van den kalender terug gebracht tot het ge ven van een gemakkelijk overzicht van de dagen, weken en maanden van het loopende jaar benevens soms feestdagen en andere kleine opmerkingen. Door den tijd onderging de vorm en den inhoud belangrijke veranderingen, en ook het doell Een van de meest voorkomende praktijken van den kalender is deze aan het begin van het jaar present te doen aan cliën ten als blijk van dank voor de genoten klan dizie en.als stilzwijgend verzoek om verdere klandizie ook voor het a.s. jaarl Dit gebruik is afkomstig of in ieder geval op de meest interessante wijze heel lang in praktijk gebracht door den man, die de kalender.maakte. N.l. door den druk ker! Hiervan stamt het welbekende „Kop permaandag"! Het was namelijk gewoonte dat de druk ker op den eersten Maandag van het nieuwe jaar zijn knechten rond stuurde met exem plaren van nieuw door hem vervaardigde kalender naar de geachte klienten om te toonen tot welke schoone exempels van de boekdrukkunst de firma instaat was en tege lijkertijd 'n kleine vingerwijzing voor even- tueele opdrachten. Op de nieuwe kalender werden dan ook door den patroon en door de gezellen de uiterste krachten ingespannen. Het moest zijn een proeve van meesterschap. Aangezien de patroon niemand anders dan zijn knechten met de koppermaandag- kalenders kon zenden werd het langza merhand zoo, dat deze Koppermaandag niet anders was, dan een vrije dag»voor de gezel len, later 'n vastgestelde feestdag en nog later 'n beruchte boemeldag.totdat het gebruik weer werd afgeschaft! In het bezit van schrijver dezes is een zoo goed als volledige collectie Koppermaandag- kalenders vanaf het jaar 1828 van de be kende Amsterdamsche Drukkersfirma C. A. Spin Zn. gevende een alleraardigst beeld van de vorderingen van smaak en inzicht in den loop der jaren I Al werd Koppermaandag afgeschaft het maken en geven van jaarkalenders bleef tot dezen dag. De wedstrijd schijnt zelfs de laatste jaren weer toe te nemen. Er zijn wei nig zaken en vereenigingen enbarbiers, die geen kalender uitgeven! De Hinderlijke Reisgenoot! Novelle van Dr. Care/1 J. Brensa. Het was nog in den tijd van den grooten Oorlog en nog in de jaren, dat de nakome lingen van een of anderen ouden adel met ontzag werden aangezien en.... zioh nog terdege in houding en gebaar lieten gelden! En het was toch ook al in den! tijd, dat nien te water en te land menschen kon ont moeten.Waarvan men het niet zeggen zou". Dat zij er d i k in zaten n.L In een zoo zonderlingen tijd loopt men de kans eigenaardige conflicten mee te maken en een van de zoodanige eigenaardige conflicten ia bet waarvan ik u hieronder vertel: Er was dan in de eerste plaats de nako melingschap van den ouden adel: bestaande uit twee dames 'n oude, heel dunne en heel gedistingeerde, bekend als de Hoog Wel Geboren Vrouwe Van Hoogenstand tot Praalhoven eri. 'n jongere, ook heel dun zelfs 'n ietsje spichtig en in de wandeling bekend als Freule Jacqueline!. Zij 'beiden liepen op den namiddag van oen snikheeten dag van de maand Juli op bet drukke perron van een groot» stad in België.Er stond een trein klaar, 'n ex presse van de Faris-Lion-Mediterannee en ijverig voor zoover hunne gedistingeerd heid toeliet, in angst en vrees zochten zij het rijtje wagons langs om tooh vooral 'n coupé „alleen" te vinden. Want zij moesten naar Brussel voor za ken voor zaken van gewicht ongetwij feld. Want het is geen aangename teak voor twee vrouwen van stand (die geen eigen Een derde gebruik fbij de intrede van het nieuwe jaar is de heilwensch die van een mondelinge begroeting ook langzamerhand den vorm heeft gekregen van een in vorm gegoten en op schrift gesteld gedicht! In de vorige eeuw vooral was het gebrui kelijk deze gedrukte wenfachen ais middel te gebruiken voor het binnenhalen van fooi en en giften. Iedere soort van werklieden zoodra ze een gildeclub vormde, had haar eigen nieuwjaarswensch op papier, versierd met de gebruikelijke emblemen van haar vak! Zoo gingen in oud-Amsterdam op Nieuw jaarsdag de aschkarreman de lantaarnop steker en de nachtwaker en de omroe per van den toren.Ook de toenmalige politieman haalde vaak z'n turfje! In de laatste jaren vervielen de soms prachtig en weidsch gedrukte en van arti stieke houtsneden of gravures versierde Nleuwjaarwenschen en voor de gemakke lijkheid (Goede dichters zijn schaarsdh) be hielp men zich met 'n eenvoudig kaartje. De wensch was evengoed bedoeld en wie wat geven wil geeft toch wei wat!. Alleen in de Amsterdamsche Schouwbur gen wordt het al-oude gebruik voortgezet van de oud-Hollandsohe bruiloft van lÖoria en Roosje.Op deze bruiloft waren in dertijd twee gasten genoodlgd: Thomasvaer en Pieternel geheeten, die de geboden gast vrijheid aan het jonge bruidspaar vergol den, door het zingen van een eigengemaakte Nleuwjaarwensch, waarin zij alle gebeur tenissen van het afgeloopen jaar herdachten en zegen afsmeekten voor het nieuwe. En telkenjare kan men, in onze hoofdstad de bruiloft van Kloris en Roosje herhaald zien waarbij Thomasvaer en Pieternel nog altijd de vroolijke gasten zijn en waarin telkens opnieuw de nieuwjaarswensch ge zongen wordt! B. De Senaat van den Staat Zuld-Carolina heeft een wetsontwerp aangenomen, waarhij het rooken in de eetzalen van hotels en In andere openbare ruimten verboden wordt! De dienstmeisjes te Birmingham he/bben haar eigen clubgebouw gekregen. Zij be schikken daar over gemakkelijke fauteuils, de laatst versohenen geïllustreerde bladen, 'n bibliotheek, 'n vleugelipiano, terwijl de edhtgenoote van den burgemeester der stad tot eere-presidente is benoemd 1 automobiel hebben) op reis te gaan In een gewonen trein zelfs al is heit dan 'n Ex presse van de Paris—Lion. Zij zochten natuurlijk Eerste Klasse maar zelfs dóér waren geheel leege ooupe's 'n uitzondering. En na veel heen en weer ge draaf (voorzoover hun gedistingeerdheid toeliet) terwijl de onverbiddelijke chef reeds gesticuleerde naar den hoofd-comduoteur. konden de adelijke dames niet beter dosn, dan de ooupé te nemen waarin tenminste niet al te veel hinderlijke reizigers tot hun last waren! In het deftige compartiment, waarin de adelvrouwen hun plaats 'kozen was er slechts.één! Maar die eene was ook net genoegl Wan neer er net één minder was geweest, hadden zij hun zin gehad en zioh gedistingeerd vei lig gevoeld 1 Nu bedierf die eene heel hun spel. En wat voor een!! Zonder twijfel moest de aanwezige reizi ger gerangschikt worden onder de groep menschen „Waaraan men het niet zeggen zou"Hij was dik hij was lui hij was goedmoedig en volstrekt niet trotsch. Hij deed alle mogelijke moeite wakker te blijven in de benauwende hitte van den dag. Er lag gemorste aigaren-asch op zijn opbol lend vest. Z'n das zat scheef van het luie en hangerige zitten en was bovendien volstrekt niet van een gedistingeerde kleur. En zijn bolhoedje lag boven: hem in het bagagenet, zoodat de eerste klasse-reiziger in presentie van de beide gedistingeerde hoog wel gebo ren vrouwen eenigszrns „shocking zat iqet •n klein volle maantje door z'n laatste haren. En Vrouwe van Hoogenstand tot Praal- hoven koelde haar gramschap op den eer- zamen man door luide tegen haar dochter nergens meer Ieder die tó-iegMen is tegenwoordig ï^mnrgeld^eMiend hJïft acht zich goed genoeg om eerste klasse te reizen. En zij speurde of er nog tabakslucht te ^De^Swige dikkert keek tersluiks op. LNeenh - hij lachte niet.... Z'n oogen Een gemoedstoestand, zooals we in onze reeste beschouwing schetsten, brengt vanzelf 'n ietwat luchtige levensopvatting mee. Zeker, we hebben ook onze verschillende sectes en groepjes, we hebben zelfs, voor een stad van deze grootte, een overweldigend aan tal van die sectes. die elk op haar wijze, 's levens ernst trachten te propageeren on der haar adepten. Maar in wezen is de levensopvatting der bevolking ietwat luch tig. Is het niet een teekenend verschijnsel, dat Helder, nu al een jaar of zes lang, een viertal bioscoop-theaters in stand houdt, en dat daarenboven nog het aantel feestjes van clubs, vereenigingen e. t. q. overstel pend groot is? Aan den anderen kant, aan den ernstigen, staan een schier even groot aantal combi naties, die zidli zuiverlijk op ethisch of godsdienstig gebied bewegen. Het aantal verschillende kerkgenootschappen is hier merkwaardig groot. Behalve een groot ka tholiek contingent, dat in twee parochieën verdeeld is, en een Joodsohe gemeente, die een eigen synagoge bezit, hebben we ondier de protestantschen: de Nederduitsch Her vormden, verdeeld! over de beide kerken Kerkplein en Westpleiln, wat de modernen betreft, tezamenkomend in de Palm straat voor zoover het de orthodoxie aan gaat. We hebben voorts de Gereformeerde Kerk (Stationsplein) en de dhr. Gerefor meerde Kerk (Steengracht), de Doopsge zinde, de Luthersche, de Mormoonsdie kerk, we hebben ook Oud-Katholieken; we bezitten een tamelijk sterke Theosofische groep, een Vrijdenkers-Vereeniging Kortom, op schier elk gebied' van godsdienst hebben we hier die richting vertegenwoor digd. Er is veelzijdigheid op dit gebied, en weinig sted'en van dezen omvang zullen op zoo groote verscheidenheid! kunnen bogen. Door deze veelzijddigheidi is de onderlinge verdraagzaamheid! groot: religieuse twisten of scherpe meeniingsverschillen komen hier niet voor of, indien al, vervlakken ze dade lijk. Elders in ons land vindt men veel min der ruime begrippen op dit gebied! Dit alles zijn deugden van het wonen hier. Het ils altijd prettig die goede dingen te kun nen opnoemen, omdat men dan vanzelf, van tijdl tot tijd eens op de minder goede kan wijzen. Een van de meest voortreffelijkste werk sters op het terrein van „De Nieuwe Ge dacht" de grootsche beweging, welke zioh, trots alles, bezig is over de aarde te verspreiden, doch waarvan de meeste men schen zich nog geen rekenschap geven. is de Amerikaansche schrijfster Ella Whee- ler Wiloox. In een van hare ontelbare wijsgeerige opstellen, zegt zij (en wij kunnen dit ter harte namen in de eerste week van 1022) .Begin het nieuwe jaar niet met uzelf en anderen al uw geleden verliezen! en door staan verdriet te klagen. Bekommer u niet om het verleden. Zoo een goede vriendin u de stof voor een heel nieuw kleed kwam sohenken, zoudt gij haar dan willen belee- digen door die stof van u te werpen en haar al de schoone gewaden te beschrijven, die gij in vergane tijden hebt afgedragen?. Het nieuwe jaar heeft u de gelegenheid gegeven weer opnieuw het Leven te begin nen, waarom nu te verwijlen bij gebeurte nissen, die achter ons liggen, bij vreugde, zegeningen en voordeelen van het verle den!. Zeg mij niet, dat het reeds te laat Is om nog vooruit te komen of gelukkig te zijn. Zeg mij niet, dat uw geest ziek of gebroken is, want dat kan de geest niet zijn glunderden alleen eni hij koos de wijste partij en gaf zich weer aan den zoeten roes van dommelen over. Het bleef niet bij dommelen.Het werd slapen! De freule las een nieuw Romannetje. De Hoog Wel Geboren Vrouwe zat recht op en keer uit het ooupé-raam. De man „waaraan men het niet zeggen zou" sliep! Totzoover ging het goed.Men hoorde aanvankelijk niet anders dan de rustige ademhaling van den vredigen slaper! Maar het werd luider. De edel vrouwe zag strakker uit het raam. De Freule verdiepte zich met meer aan dacht. Het werd al te luid. De Hoogwelgeboren draaide zich geëer- gerd af De spichtige gedistingeerde verschoof. Het werd. snorken. Eh hum.kuchte verontwaardigd Van Hoogenstand. Kuohe.kuche.hoestte mademoi- selle Jacqueline. Het was fataal! Het snurken in de eerste klasse wagon in tegenwoordigheid van twee zeer gedistin geerde dames, die tot haar leedwezen voor dringende zaken naar Brussel moesten, werd al erger en erger. De goede man wist niets van zijn euvel daden. Hij wiegde rustig en ongestoord op de rammelingen van den trein en droomde zijn gouden fantasiën.waarschijnlijk van zijn geboortegrond van de schoone lan douwen in het Maasdal.Hij zag zijn vette dieren weiden en zijn boomgaard vruchten dragen .Pof!. De trein kreeg een schok in een bocht. De slaper viel om, bijna tegen de Freule, die aan zijn kant zat. Verschrikt stond hij overeind en schikte zjjn kleeren, sloeg de asch van zijn vest en zette zijn hoedje op. Het is onbeschaamd!zei juist de vrouw met het blauwe bloed De hoogwelgeboren Van Hoogenstand tot omdat hij van God is. Het is uw gemoed, hetwelk uw lichaam ziek maakt Laat de geest tot zijn recht ko men en gezondheid, hoop en geluk vragen in het nieuwe Jaar! Vergeet het geld, hetwelk gif verloren de fouten, die gij gemaakt de beleedigin- gen, die gij verduurd, de teleurstellingen, die gij ondervonden hebt Ware droefheid droefheid, geboren door den dood van onze dierbaren, kom mer door en van het leven opgelegd kruis moeten wij niet vergeten. Maar denk aan deze dingen als zijnde opgelegd om uw we zen te verrijken en u menschelijker en sympathieker te doen worden. Het is zwak en niet verstandig uzelve diets te maken, dat de voorzienigheid U heeft uit verkoren tot bijzonder lijden. Verdriet en zorg handelen zonder aanzien des persoons! Zeg tot uzelven bij dien aanvang van dit Jaar, dat gij alle doorstane moeilijkeden en alle zorgen voortaan wilt beschouwen als mid delen om uw gemoed en uwe ziel op te voe den en dat gij van alle ervaringen, die gij hebt opgedaan 'n edel en 'n hoog karakter, en 'n succesvolle loopbaan zuit maken! Een nieuw Jaar ligt voor u en voor mij! Denk u dat gaj op den drempel staat van een Leven vol voorspoedBen Jaar van Leven vol rijkdom vol glorie.ook vol niuwe tegenspoeden, maar die gij overwin nen moet en overwinnen kunt In ieder geval: Voorwaarts met het hoofd omhoog!. DIALOGEN. II. Het Gesprek ven den Dog! Morge! Goeie morgenVeel heil en zegen-. Darnk je.Ook al wat wenschelijk is! Hoe gaat 't?.... 'n Gangetje.Met jou? 't Zelfde.Met vacanlie?. Nee werkeloosEn jij?. Ik ookUitgesloten!'t gaat niet hard met de wereldvrede. Nee.En wat staat de Duitsche Mark nog laag! En de Kroon!. En de Roebel! Heb je gelezen van de spoorwegonge lukken van den laatsten tijd? Nee dk lees alleen de rubriek over de Diuitschie schadeloosstelling.... Ben ik alle dagen mee beizet! Weet je dan niks van de Iersche kwestie? Jawel dat hoor ik van de barbier. En van het Nansen-comité voor de hulp verleening aan hongerend Rusland? Daar vertelt m'n buurman me alles van die heeft 'n hooge positie, dus die hoort alle interessante nieuwtjes 't best. Frankrijk .gaat niet aocoord met de Amerikaansche ontwapeningsvoorstellen. NeeEn in de Venen in Drenthe moet 't ook verschrikkelijk iweizen Is die Landru nou eigenlijk veroordeeld of niet?. Dat weet ik niet.Ik weet wel, dat ze de zaak van De Roza van de dubbele moord uit iSpaarnadam weer hebben uitgesteld. ft is nog te kort geleden!, Een van de prinsessen van Oostenrijk beeft 'n (bioscoop opgericht. Ja, en d'r broer is advertentie-reiziger voor 'n Weensdhe krant Een van m'n kennissen is de vorige week naar Weenen gegaan met vier honderd gul den en toen hij 't in Weenen wisseilde voor Kronen, was-ie MiHionair.1.000.987 Kro nen!.. Mijn zuster heeft er 'n maand geleden gegeten en geslapen 'n week aan een stuk voor 2.90.Ze gaf aan de kelner 'n fooi van drie en 'n halve oent.Voor aoht da gen bediening. En de man huilde van blijdschap. BeslistHij heeft imet z'n vrouw en z'n kinderen gegeten en gedronken, dat hij twee dagen niet werken kon Praalhoven zat daar gelijk een beeld van de allerdiepste verontwaardiging. Door haar lorgnet zag zij den vreeselijken zondaar min achtend aan en als haar blik vernietigende kracht had gehad.de dikzak zou tot een microscopisch stofje ineengekrompen zijn... Ik verzoek u wel verontschuldiging begon de misdadiger. Er kwam geen antwoord. .De slaap was mij zoo langzamerhand heelemaal de baas. Geen antwoord.De oude zag uit het raam.de Jonge last ....Op zoon warmen dag is het reizen vermoeiend.vervolgde de corpulent© nog altijd onderdanig.vooral wanneer men wat dik is.voegde hij er goedig aan toe.Ik heb al versoheMenle uren achter den rug. Er kwam geen bescheid op de onderdani ge excuses. Maar de andere kant opziende, zedde de Wel eg boren Vrouwe tot de lieve dochter luidop: Foei!.Het is erg, dat men in de eerste klasse nog niet gevrijwaard Is voor lomp en lastig gezelschap. Dat was te veel voor den armen man. Beteuterd keek hij naar de edel vrouwen opi Toen draaide hij zijn rolrond lichaam ge moedereerd andersom en mompelde in sap pig Vlaamsch: Loop naar den duivel zulle.En hij zei er een kernachtig vloekje achter aan. Maar zijn humeur was bedorven door de kennismaking met den adel en van slapen was nu geen sprake meer. Wel ging hij nog eens gemakkelijk zitten, maar het wilde niet.Achter de gesloten oogleden was hij wakker en.driftig! Die akelige schepsels met hun verbeel ding. Nog gisteren had hij in Parijs een brief ontvangen van twee van zulkeOok hoogwel geborenen. Maar ze bezaten geen frank, vandaag na zijn terugkeer zouden ze hem in zijn woning in Brussel komen be zoeken. Voor „dringende zaken" schre ven zij dat kende hij,Mon cher Cou- sm".had de adelijke geschreven en ook dat begreep hij nu, na de kennismaking 't Is weer dooiweêr. De winter is alweer achter den rug. 'n reuzebiljarter die Bos, hè? Wereldkampioen!.... Heb je gehoord-, dat de Koninklijke Olie en de Bataafsche in Den Haag 400 mililioen dividend aan de direc teuren heeft uitgekeerd? Neeik heb gelezen, dat het Bios coop-Theater Tuchinsky in Amsterdam 6 mil- lioen heeft gekost. 'n Slechte tijd!. Ja.nikB an te doen.... Morge. Ajuus!.... Mooi-Annemie uit de -kleine grutterij, Die zoo lief kon lachen, als ze wou, Was dood ineens in 'n somberen nacht En stil was de straat van rouw. De jongens, ze treurden voor Annemie's huis, Toen hebben er drie aangebeld, En van hun liefde voor 't aardige kind Aan Mooi-Annemie's vader verteld De eerste vrind -was 'n rijke bakkerszoon, Fqn gekleed, met 'n hoed en ti stok. ■Die kwamen die zag en die praatte [geen woord. Als zat in de keel hem een brok. Hij bleef verweg in de winkeldeur staan En lei een bloemruiker neer. En sprak: Ik zou met haar hebben verkeerd... Maar, enfinnou kan 't niet meer! De tweede vrind was 'n arm sleepersknecht, Zander jas, maar op klompen met 'n scheur, Die eerst bedeesd de straat rondliep. En eindelijk tikte aan de deur Toen kwam hij naar binnen tot dicht voor ['t bed. 'n Traan viel zacht voor haar neer En hij fluisterde: Ik hield van jou allang.... En nou.nou kan 't niet meer!. De derde vrind was 'n havelooze vent, Die zwierf als 'n vreemde door 't land. Hij kwam pardoes en knielde voor haar, En zoende wel tienmaal haar hand Hij snikte en weende bij Mooi-Annemie En zwoer bij haar lijk innig-teer: Jou heb ik 'bemind.altijd!.... altijd! Nooit wil ik een ander meer! Dr. Brensa. RAADSEL. Twee vrienden jong eni excentriek waren gewend met elkaar te oorxespondee- ren in teekens en figuren. Zij wilden niet dat de postbode op de hoogte kwam van hun jonggezellen leven! Op Oudejaarsavond schreef A. een brief kaart aan B., waarop het volgende stond geteekend: Maar B. schreef terug: Wat schreven zij elkaar? met de twee van de adelijke soort tegen over hem.,.. Zijn blauwbloedige familie wist dat hij rijk was en| vandaar hun gene genheid! Plotseling schrikte hij op en luisterde scherp.De welgeboren Vrouwe en haar dochter meenden dat hij weer ingeslapen wat en waren een) gesprek begonnen over de dringende aanleiding van hun zaken reis. Zou Van Engheden al tehuis zijn.... vroeg de spichtige. Hij zal zeker thuis zijn.anders zou hij ons bericht van verhindering gezonden hebben. De gewaande slaper spitste de ooren. Hoorde hij goed? Het zou anders juist iets voor hem zijn ons deze reis voor niemendal te doen ma ken.meende Vrouwe Praalhoverï. Hij was naar ik van Je vader hoorde altijd een man zonder manleren.Ik zelf ont moette hem nooit. 'nOnmerkbaar lachje speelde nu om den mond van den dikken luien gemoedelijken man. Het werd tot een wreedaard!gen grijns. Hij zag uit het eerste klaaseraam. Brussel!. De remmen knarsten) de trein stond stil Voorzichtig en gedistingeerd stonden de dames overeind. Ook de corpulente stond op! Uit de binnenzak van zijn jas haalde hij 'n dikke portefeuille nam er een brief en een naamkaartje uit en) reikte dit met een beleefde buiging aan Vrouwe van Hoogen stand tot Praalhoven over. Sta mij toe u dit te overhandigen, me vrouw zeide hij Ik ontving dezen brief gisteren te Parijs van eenige van mlin adellijke familieleden, die mij wenschten te bezoeken voor dringende aangelegenhe denIk begrijp er alles van! Mijn naam is Emiel van Enghelen.Gij kunt u ver dere moeit© sparen.Want ik ben nietthuis! En bij wipte met een herhaalde beleefde buiging op het perron van de Gore du Nord en verliet da Sta tl#.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 13