1EL1ERSC1ECOURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1922. buitenland. Polncaré kabinetsformateur. ENGELAND. De griep. Ontploffing op een sneltrein. Poolonderzoek. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. FRANKRIJK. Het ministerie Brland afgetreden. Briand, ontmoedigd over het verzet, dat de door hem gevolgde politiek bij den presi dent der republiek, bij verschillende van zijn medeministers en1 bij een sterke partij in de Kamer vond, Is met zijn geheele mi nisterie afgetreden, en de conferentie van Oannes gaat onverrichte zaken uiteen. Er was, zoo begreep Briand, geen redden meer aan en hij heeft dan ook niet beproefd om nog in de Kamer een meerderheid te krij gen. Briand had niet alleen met verzet van Ka merleden te doen. Hij stond tegenover den president der republiek en tegenover een sterke pertij van zijn ministerie zelf en dus ■was zijn positie hopeloos geworden. Er werd reeds lang aangestuurd op een ministerie Polncaré, die nu eens de wereld zal toonen, dat Frankrijk sterk genoeg is, om, desnoods alleen, de rechten, die het te Versailles heeft verkregen; te handhaven en de voordeeiLen der overwinning binnen te halen. Als Polncaré aan de verwachtingen zal voldoen, die door zijn aanhang aan zljtrx op treden worden vastgeknoopt, dan zal dat meer beteekenen dan een persoonswisseling, dan staan we voor e»enl wijziging in de Fransche politiek, die voor Europa, en de wereld van ontzaglijke beteekenis zal zijn. Misschien hebben zij gelijk, dl© meenen dat Frankrijk eerst door de periode van een nationalistisch kabinet Polncaré heen moet, om het gezond verstand te herwinnen, dat de macht der militaire werkelijkheid Jbok Polncaré matiging zal leeren. Men kan het oude gezegde herhalen van den Jaoobin ministro, die geen ministro J aoobin is, maar er is dan toch het gevaar, dat vóór de goe de les geleerd is, er een ontzaglijk kwaad is aangericht En als de Franschen door schade en schande wijs moeten worden, dan Is er toch de onaangename bijomstandig heid, dat van schade althans ook anderen rijkelijk hun deel zullen krijgen. Voor Dultschland Is het vooruitzicht al zeer ongunstig. Als Frankrijk wil breken met de tot dusver gevolgde politiek van overleg met de geallieerden!, omdat het daarbij telkens weer het verdrag van Ver sailles ziet afbrokkelen, dan moet de conse quentie zijn, dat het zoo noodlg alleen Duitscbland aangrijpt En er zijn verschil lende aanwijzingen, dat juist van de zijde van de ministers uit het kabinet-Briand, die nu het sterkst de paliitiek van Briand te Oannes afkeurden, aan zulk een actie tegen Duitsohland. reeds lang is gedacht met goedkeuring van Milleraind, die dan ook In telegrammen aan Briand tegen art 6 van de resolutie In zake de economische confe rentie protesteerde, omdat dan bezwaar zou kunnen worden gemaakt tegen een geweld dadig optreden van Frankrijk tegen Duitsoh- land ter inning van zijn vorderingen op dit land. Het heeft in de bestaande omstandigheden natuurlijk geen zin In te gaan op de ver dere besprekingen te Oannes, waar gisteren de Dultsohe delegatie Is gehoord. Iet wachten Is nu op den neer Polncaré. (HbL) Na een conferentie met de ministers waarop volgens de Parijsche bladen reeds tot aftreden werd besloten begaf Briand zich naar de Kamer, waar hij zijn gedrags lijn uiteenzette. Briand begon met te zeggen, dat hij niet goed wist, o? het, op het oogenbllk, dat hij de tribune beklom, niet meer in het belang van Frankrijk zou zijn geweest als hij zien elders had bevonden. Dart hij, ondanks de bijeenkomst te Oannes hier is versohenen, Is omdat hij hert zijn plicht achit om zekere ongerustheid weg te nemen en aan de volks vertegenwoordiging en hert land de waarheid mee te deelen over de onderhandelingen, waarover leugenachtige beriohten een on juist licht hebben verspreid. Van den aan vang af zijn de aan de openbare meening verstrekte inlichtingen onjuist geweest Do toestand ls nog volkomen onaangetast en de regeering stelt dus de Kamer niét voor een uitgemaakte zaak. De agenda van de bijeenkomst strekte tot de studie in de eerste plaats van het belang rijke vraagstuk van de schadeloosstelling en vervolgens to het voorbereiden van een In ternationale bijeenkomst waaraan de vol ken van Europa, de Vereenlgde Staten en Japan zouden worden uiitgenoodigd deel te nemen om de voorwaarden vast te stellen voor het herstel van het ruilverkeer tus- schen de volken. Men kan niet steeds vol staan met over den vrede te praten, doch moet dien ook vestigen. Een volk als hert Fransche heeft ongetwijfeld het recht onge rustheid te toonen, want de vrede heerscht nog niet overal. Er bestaan kwetsbare gren zen, waarop men elk oogenfblik oorlogshan delingen kan vreezen; waarvoor Frankrijk niet onverschillig mag blijven. Vandaar dat eendracht vereischt is en dat dit het eerste vraagstuk is, dat de bijeenkomst behan delde. Met betrekking tot de oonferentie te Ge- nève wees Briand er pp, dat een dergelijke bijeenkomst zijn bezwaren meebrengt. In de eerste plaats bestond het gevaar van het met elkaar in aanraking komen van zekere par tijen en vervolgens dat van uitbreiding van de agenda, welke bedde in de eerste plaats geregeld zijn. Het staat nu vast, dat het vraagstuk der schadeloosstellingen, noch rechtstreeks, noch middellijk zal worden op geworpen en dat alle waarborgen, welke neergelegd rijn in het verdrag van Versail les buiten bespreking zullen blijven. Zou het mogelijk zijn, dat een dergelijke vergadering zitting hield zonder dat Frankrijk er aan deel nam en wat zou men niet zeggen van zijn vertegenwoordiger, die een dergelijke houding aannam en welk een verantwoor delijkheid zou ex niet op zijn schouders drukken? Té Oannes is de gedachten-wisseling op de meest broederlijke en hartelijke wijze ge voerd. Tot dusver is men het niet eens ge worden over het cijfer, maar wat zeker is, is dat Frankrijk geen centiem verliest van wat het elacht Met andere woorden, Enge land getroost zich een groot deel van ie noodzakelijke opofferingen en aan den ande ren kant maken de Belgen een/ soortgelijk gebaar. Bovendien zal het Saargebied, waar voor Dultschland al elf honderd millioen vroeg voor driehonderd millioen op de re kening voorkomen. Wanneer de deskundi gen hoogere cijfers vaststellen, zal het ver- Schil niet van ons geëischt worden en in obli gaties betaald worden. Voorts worden er voorzorgsmaatregelen genomen om het eco nomische en' financleele leven van Duitsch- land te controleeren. De Fransch-Engelsche overeenkomst is noodig voor de handhaving van den vrqde in Europa en voordeelig zoowel voor het eene als voor het andere land. De bespreking-hier- over is aan den gang. Geen minuut wil Briand dein laster laten voortbestaan, dat onze Engel- sche vrienden voorwaarden voorgesteld zou den hebben, die onze waardigheid of onze nationale verdediging aantasten. Tenslotte verklaarde Briand, dat een poli tiek mn-n niet het recht heeft naar een derge lijke gevechtspoort te gaan, wanneer hij niet de zekerheid heeft, dat hem geen kogels uit andere richting zullen treffen. Hij is geko men om niet verontwaardiging te protestee ren tegen, den laster, die er verspreid is om trent beweerde verzaking en op absurde wijze afstand doen van Frankrijke eisefhen. Dit, zeide Briand tenslotte, is wat ik gedaan heb; anderen zuilen het beter doen. Aan de „N. Rott. Ort." werd over deze Ka merzitting nog gemeld: iDe rechterzijde en een deel van het Cen trum speelden met de hoogste landsbelangen. Briand onophoudÉijk met de hatelijkste in terrupties bestokend. Eén keer maakte hij een gebaar van heengaan. Handgeklap van de meeste banken noopte hem nog te blijven. Zijn tegenstanders hadden het echter erop gezet hem het doorspreken onmogelijk te maken. Zelden zal een president van den mi nisterraad zóó onhebbelijk bejegend zijn Briand deed geen moeite met oratorische middelen de gunst te hexwinnen. Hij leek moe. Verbittering sprak al uit zijn antwoor den1 aan de pariecientaire oommissies, die aandrongen dat hij niets van Frankrijks vei ligheid, noch van zijn recht op volledig her stel zou prijs geven. De dagen te Cannes moe ten van hem buitengewone inspanning ge vergd hebben, vooral om de tallooze onjuiste beriohten, die de atmosfeer vergiftigden. Polncaré kabinetsformateur. Nadat Briand zijn ontslag aan president Millerand had1 aangeboden, heeft deze Pöin- caró belast met de vorming van een nieuw ministerie. Een bericht van Vrijdagavond uit Parijs meldde, dat tot dusver Poincaré nog aan nie mand een portefeuille had aangeboden. De dag ging heen met het peilen van den poli- tieken toestand. Vanavond hoopt hij Mille rand te kunnen meedeelen of hij de opdracht om het kabinet te vormen definitief aan neemt. Hij zal dan een minsterie vormen van nationale eendracht, ter verdediging van de vredesvoorwaarden en Frankrijk's rechten, Aanvankelijk waren Doumergue, oud-presi dent van den minister en Herriote, burge meester van Lyon, de eerste Senator, en de andere Kamerlid, beiden socialistisch radi caal, als vermoedelijke leden van het aan staande kabinet ge,noemd. De betrokken groep heeft echter uitgemaakt, dat geen ha- rer leden daarin mogen treden, daar het na tionale blok het moet samenstellen. Duitsche persstemmen over de Fransche kabinetscrisis. De Berlijn bladen schenken in hun be schouwingen over de Fransche kabinetskri- sls vooral de aandacht aan Poincaré, „den vertegenwoordiger van de scherpste geweld- politiek tegen Dultschland". De rechtsche pers heeft niets tegen een kabinet-Poinoaré, dat althans klaarheid in den politieken toestand zou brengen. De Kreuzztg. verwacht van een kabinet- Poincaré een verscherping van de wrijving met Engeland en ernstige gevaren voor Dultschland. De eutsche Tagesztg. betwijfelt of Duitsohland voordeel zou hebben bij groo- tero wrijving tusschen Parijs en Londen, dooh meent dat zelfs een Dultsohe linksohe regeering een ooriogsstoker als Poincaré het gepaste antwoord zou geven. Dan gaat het blad nog oens na hoe weinig het Dultsch land gelukt met goeden wil en de zwaarste offers Frankrijk verzoenltjk te stemmen. Het eenige bescheid dat de Dultsohe vervul- llngspolitlek krijgt ls: Poinoaré. De Lokal Anz. is van oordeel dat Enge land het aftreden van Briand als een slag in het gezioht en sabotageder oonferentie te Cannes moet gevoelen. Parijs heeft wil len verhinderen dat Lloyd George de leiding nam van de Europeesche politiek. De Vossische Zeitung schrijft: De oorzaak van de crisis ligt ongetwjjfel din het feit, dat de onderhandelingen met Engeland thans zoover waren gevorderd, dat omtrent een zelfstandige machtpolitiek een duidelijke beslissing moest worden geveld. De politi- tiek van Briand heeft deze beslissingen in waarborg-overeenkomsten en in economi sche verdragen gezocht, zonder de economi sche eischen van Frankrijk zelf prijs te ge ven of te verminderen. De voorzetting van deze politiek moest natuurlijk tot een ver zwakking van het Fransche militarisme lei den. Frankrijk zou gaan toetreden tot een Europeesch statenstelsel in hetwelk een soort toestand van normaal evenwicht zou zijn teruggekeerd'. Voor de beslissende stap pen naar deze ontwikkeling, die te Cannes en te Genua zouden worden gedaan, zijn de aanhangers der Fransche machtspolitiek teruggedeinsd. Zij verloochenden de politiek van Briand en stelde daarmede het resultaat van Cannes op losse schroeven. Het eer ste resultaat van hun optreden is dat zij Europa opnieuw aan onzekerheid en de ver deeldheid prijsgeven. Ook de Lokal Anzeiger vindt het best dat Poincaré aan het bewind kómt. Frank rijk, schrijft het blad, is sinds eeuwen de rustverstoorder van Europa en hitst onop houdelijk tot oorlog. Het is goed dat Frank- rilk thans Poincaré aan het hoofd krijgt, daar deze kenschetsend voor die politiek is. DE OONFERENTIE TE CANNES. Het bericht van Briand's aftreden zoo wopdt aan de „N. Rott. CrL" gemeld éloeg ter oonferentie ia als een donderslag. Lloyd George zei, dat hij de vraagstukken, waar de raad het al over eens was geworden, als afgedaan beschouwde. Dat is met name het geval, zoo voegde hij er aan toe, met het consortium en de bijeenkomst te Genua. Lloyd George bevestigde dit nog eens "bij zijn terugkeer in hét hotel, waar hij er hij voegde er zeker van te zijn. dat de vertegenwoordi gers van Frankrijk in den Oppersten Raad de vroeger genomen besluiten zou eeibiedi- gen en de besprekingen zouden hervatten op het punt, waar zij zijn algébroken. De commissie van herstel zette inmiddels haar werk voort. Op de Machten over het uit- vceltekort van Duitsohland heeft Lloyd Ge orge Rathenau geantwoord, dat het toch vreemd is te zien, dat er in Dultschland geen werkloosheid heerscht, dat de fabrieken door werken en er evenveel geproduceerd wordt als voor den oorlog. Rathenau toekende daar verzet tegen aan. Duitschlaaid had voor den oorlog groote inkomsten uit den vreemde, die het verloren heeft en het verricht thans slechts werk in een vijfde van het aantal uren van voor den. oorlog. Er zijn feitelijk in Duitsohland, als men dat in acht neemt, vier millioen onzichtbare werMoozen. Duitsoh land is niét jn staat de geallieerden de bedra gen te betalen, die zij eischen. Londen, 13 Januari. Reuter verneemt, dat welingelichte kringen te Londen van meening zijn, dat de uitkomsten, totdusver te Cannes bereikt, ten gevolge van hert aftre den van Briand zullen vervallen. Het is onwaarschijnlijk, dat de oonferentie van de ministers van buitenlandsche zaken over het Naburige Oosten, die te Parijs zou bijeenkomen, na afloop van de oonferentie te Oannes, vooreerst gehouden zal worden. Cannes, 18 Januari. De afvaardiging van Engeland; België, Japan én Dultschland1 zijn om 7 uur vertrokken. Lloyd George zou een dag te Paftjs blijven, teneinde Poincaré te ontmoeten. Dultschland: krijgt voorloopig uitstel. Cannes, 18 Januari. De commissie van herstel heeft besloten, aan Duitsohland voor loopig uitstel van betaling te verieenen. Een communiqué van Havas behoist dat het besluit van de commissie van herstel Vrijdagmiddag om een uur ter kennis van de Duitsche delegatie is gebracht. De oommissie besluit aan de Duitsche re geering een voorloopig uitstel toe te staan voor de betaling van de op 15 Januari en 16 Februari vervallende termijnen, voorzoover die termijnen niet geheel gedekt zijn door reeds geschiedde of nog te geschieden beta lingen in specie of door levering in natura of door de opbrengst van de geïnde of te in nen heffing van den uitvoer op bovenver melde data, met voorbehoud van de hierna te noemen voorwaarden: lo. Tijdens het tijdvak van voorloopig uit stel zal de Dultsohe regeering om de tien dagen in vreemde betaalmiddelen, die goed gekeurd zijn, een som van 81 millioen gou den marken moeten betalen. De eerste beta ling moet op 16 Januari 1922 geschied zijn. 2o. De Duitsche regeering zal binnen veer tien dagen aan de oommissie een hervor- mingsontwerp moeten voorleggen dat ge schikte waarborgen gqeft voor hare begroo ting en hare circulatie van papleren geld be nevens een volledig program van de beta lingen in specie en leveringen in natura voor 1922. 8o. Het tijdvak van voorloopig uitstel zal eindigen, zoodra de commissie of de gealli eerde regeeringen een besluit zullen geno men hebben ten aanzien van het hierboven vermelde ontwerp en program, behoudens hetgeen anders bepaald mocht worden dan dit Desluit. Het verschil tusohen het werke lijke bedrag, dat betaald ls gedurende het tijdvak van voorloopig uitstel, en de som men, die verschuldigd zijn gedurende dat zelfde tijdvak volgens den staat van betalin gen, zal binnen veertien dagen na het be sluit van de commissie van herstel of de geallieerde regeeringen opelschbaar en be taalbaar worden. Wanneer het ontwerp en het program waar van hierboven sprake ls, door de commissie van herstel ontvangen zullen zijn, zullen zij onverwijld door die commissie aan de geal lieerde regeeringen overhandigd worden, die zoodoende in de gelegenheid zullen zijn om öf de kwestie zeiven te behandelen Of haar te verwijzen naar de commissie van herstel, om door haar uitgemaakt te wor den. DB CONFERENTIE TE WASHINGTON. De viervoudige overeenkomst In verband met de overeenkomst aan gaande de Stille Zuidzee ls weer de bekendo moeilijkheid opgedoken. Japan behoudt zioh het recht voor om eigenmachtig uit to ma ken wat onder „hert eigenlijke Japan" (the J. homeland) moet worden verstaan. Het verklaarde zelfs dat inmenging van anderen daarbij niet kon worden geduld. Deze quaes- tle ls echter buitengewoon belangrijk voor de andere Stille Zee-mogendheden. Japan heeft n.L het recht om op eilanden die tot „het eigenlijke Japan" behooren, vlootbaaes aan te leggen. Verklaart Japan wart ln zijn bedoeling schijnt te liggen de Bonin- eilanden als tot het Japansehe „home-land" te behooren, dan zal het in staat zijn om vlak bij (het Amerikaansche) Guam een vloot- basds aan te leggen. De Amerikanen wier wantrouwen de laatste dagen toch al sterk was toegenomen, rijn door dit poedtienemen bang gemaakt 8 Jan toe ng. Bij het voortzetten dex besprekingen over het geschil nopens Sjantoeng zijn de Qhi- neeeche en Japansehe afgevaardigden' tot een vergelijk gekomen, dart voorziet in hert openstellen van Tsrngtao en het heele ge bied van Kiao-tsjou voor den handel van alle landen op gelijke voorwaarden. De crisis ln Frankrijk. Uit Waéhington werd Vrijdag gemeld, dat hert bericht van het aftreden van Briand in de kringen der oonferentie met ontmoedi ging is ontvangen' en dat het onzekerheid heeft geschapen ten aanzien van de vlootre- geling, daar de*Tiouding van Briands opvol ger 'daartegenover onbekend is. Inmiddels blijft Sarrant voorloopig te Washington. De Fransche delegatie gaf echter als haar gevoelen te kennen dat haar positie niet wordt gewijzigd door de kabinets-crisis te Parijs. Londen, 18 Januari. Het aantal sterfgeval len aan griep heeft in de afgeloopen week over heel het land het dubbele bedragen van de vorige week. Te Londen steeg het aantal van 161 tot 864. Een expres-trein op den Midland-spoor- weg van Londen naar Southend, ontsnapte eergisteren aan een groot gevaar door de zelfopoffering van den machinist. Deze be merkte dat er aan zijn machine iets niet in orde was en sloot daarom den stoom af. Da delijk daarop volgde een ontzettende ont ploffing, waardoor de machinist werd ge dood en de stoker ernstig gewond. Laatst genoemde werd een eindweegs weggeslin gerd' langs de spoorbaan gevonden. IERLAND. Dreigende spoorwegstaking. Het bestuur van de Iersche spoorwegar beiders heeft voor alle Iersche spoorwegen tegen Zaterdag te middernacht de staking uitgeroepen, uit verzet tegen de voorgestel de herziening der loonen en werktijden. SPANJE. De ministercrisis. Sanchez Guerra heeft bij het veriaten van het koninklijke paleis aan journalisten ge zegd, dat hij aan den koning gezegd had, dat de nieuwe regeering de zekerheid zou moe ten hebben constitutioneel te kunnen regee- ren en de grondwet door allen te doen eer biedigen. De nieuwe regeering moet met da den van meet af aan toonen, dat zij van plan is met waardigheid' te regeeren. Guerra heeft er den Koning op gewezen, dat het pas had, dat Maura het voorzitterschap van den ministerraad behield. Hij voegde er bij, dat de crisis in een dwaling wortelt, want het is onmogelijk aan te nemen, dat de Koning, gelijk gezegd is, geweigerd zou hebben het besluit tot ontbinding van de militaire jun- ta's te teekenen, dat de minister van oorlog hem had voorgelegd. OOSTENRIJK. De gobelins. De beroemde Oostenrijksche collectie go belins, welker waarde op het oogenblik op acht millioen pond sterling wordt geschat, is voor drie millioen pond aan een Ameri- kaansch syndicaat verpand. Zij zal binnen kort naar Amerika worden verzonden. Het aantal gobelins bedraagt 900. FINLAND. Scheepsramp. Volgens een bericht uit Memel zijn ten oosten van het eiland Hagelund tien stoom schepen en drie begeleidende ijsbrekers in de Finsche Golf ingevroren. Vier schepen, waaronder een Duitsch, gelukte het in Re- val binnen te loopen. Een onmiddellijk ter hulpverleening aan de overige schepen uit- Sezonden ijsbrekex, vond nog slechts een ussischen IJsbreker; van de andere schepen was geen spoor meer te ontdekken. Men ver onderstelt dat ze gezonken zijn. KORTE BERICHTEN. De Duitsche dranksmokkelaars treden in de territoriale wateren van Noorwegen en Denemarken den laatsten tijd zoo driest op dat Denemarken zijn schepen die de smok kelarij moeten beletten van geschut heeft voorzien. Het huwelijk van koning Alexander van Servië met prinses Marie van Roemenië zal waarschijnlijk tegen Pasehen plaats hebben, wanneer de rouw van den koning van Ser vië geëindigd zal zijn. Te Malapuram zijn Maandag twee aan voerders van den opstand der Moplah's en vier van hun volgelingen, die door den krijgsraad ter dood veroordoeld waren, te rechtgesteld. Het Meertje van Rockanje, Ook wij hébben een meertje van Rockanje ln onze nabijheid. Ieder weot toch van de ge neeskracht van het Meertje van Rockanje? Nu is de geneeskracht van ons Meertje van ltockanje op z'n zachtst genomen, zeer du bieus. Ik weet niet of ge wel eens kennis hebt gemaakt met personen, die in dat Meertje (ons meertje, let wel) de baden hébben ge- brulkt, doen mij ls bekend, dat de ondervin ding, welke die nadere daarmee opdeden, van dien aard ls, dat ge U wel zult wachten ook die baden te nemen, om van uw rheumatiek af te komen. Integendeel, ik vermoed, dat de baders hard op weg rijn om er tbeumatlek mee op te Wapen. En al loopen ze die kwaal niet op, dan vrees ik toch, dat hun bad nog steeds gevoelige gevolgen met zich heeft gebracht. En waar vinden we nu dat meertje van Rockanje? zult ge vragen. Ja, er zullen velen zijn, die er „dag en dagelijks" langs wandelen en toch van dat Meertje eigenlijk niet afweten. iDooh vraag uw' jongen eens of hij hert kent en dadelijk zal hij antwoorden: „En of!" en hij zal heimelijk glimlachen, want wonder dadige vreugdherinneringen komen dan bij hem 'boven. Het ligt op den dijk bij de Oost/batterij. Heel den zomer is daar gevoetbald door onze lieve jeugd en ze hebben daar, tijdens de droogte, den dljkkruin murw getrapt, zoo dat een uitholling is ontstaan, die zich tijdens de vele regens van den laatsten tijd heeft ge vuld met water. Het spreekt vanzelf, dat daar bij dien poel de jongens hun hart ophalen. Hier zeilen ze scheepjes van een latje, dat als zeil een stuk papier draagt, daar peilen ze, hoever ze kun nen loopen, zonder dat het water door de vetergaatjes der schoenen dringt. Daar pak ken ze -handen vol „blubber" (modder) en bepatsen elkaar er mee. En aan dien blubber" heeft het meertje bij de jeugd zjjn naam te danken van „het Meertje van Rockanje". Is het wonder, dat de 'baders van hert meer tje daarvan gevoelige ervaringen hébben? Is het wonder, dat ze kans hébben rhewnatische aandoeningen op te loopen.- Doch poog ze er eens vandaan te houden! Verboden vruchten smaken zoet en wat heer lijke geneugten zijn daar niet voox hen te smaken. Komt uw kroost dus onder den „blubber" thuis met .soppende" schoenen, oordeelt niet te streng en bedenk, dat 'hij kamt van „Het Meertje van Rockanje". Robinson. Kapitein Amundsen heeft te New York geestdriftig gesproken over zijn plan voor een vijf-jarigen tocht van zijn schip met ijs mee door het Noordpoolgebied, van Alaska naar Noorwegen. Hij zou het welslagen van zulk een tocht, dien hij weldra hoopte te be ginnen, beschouwen als de kroon op zijn on- derzoekingsarbeid, sinds 80 jaren. Amundsen verwacht zeer veel van de resultaten dezer exploratie voor de kennis van het weder. Hij zal Nome in Alaska in de maand Juli ver laten, op de „Maud". Tot de uitrusting, die hij meeneemt behooren 26 honden en twee kleine vliegtuigen. De „Central News" ontving bericht om trent twee leden van een eveneens ln 1920 uit Cardiff vertrokken Britsche expeditie naar het Zuidpoolgebied, die op een nog niet in kaart gebracht eiland van de Zuid Shet- landarchipel twaalf maanden hebben moeten doorbrengen. De geoloog Bagshawe en luite nant Lester waren daar achtergelaten met voedselvoorraden, honden en wetenschap pelijke Instrumenten. Hun eenige schuil plaats was een omgekeerde boot, die zij ais hun hut hadden ingericht. Zij zijn nog bij tijds ontzet, voordat n.1. de Zuidpoolwinter het onmogelijk zou hebben gemaakt hen te bereiken. Een telegram met de woorden: „Belden volmaakt wel" bracht geruststelling omtrent het lot der onderzoekers. Zitting van 10 Januari. Uitspraken: C. L., zwerver, voorheen te Helder. Binnen dringen op een besloten erf. f 16 boete of 15 dagen. W. D., Koegras. Veroorzaken door schuld ■van lichamelijk letsel. 14 dagen hechtenis. A. Th. R. Diefstal' te Helder gepleegd. 2 maanden gev. O., Helder. Kinderwetten, diefstal 1. boete of 1 dag tuchtschool. Nieuwe zaken. Een viertal levenslustige, jonge visschers- lieden te Helder, miet name A. K., J. H., J. P. en' L. S., kregen op 14 October het onzalige idee, om zich op minder wettige wijze in het bezit te stellen van een portie jenever, waarin ze op dat moment ontzettend veel trek had den. De hoeren zaten zeker niet al te dik in hun slappe was; anders zouden ze naar (mijn be scheiden meening zoo'n uilemstreek niet heb ben uitgehaald. A. K., 'n sullige jongen, werd uitgezonden om het 'zaakje eens netjes op te knappen. De drankwinkel van de Wed; v. d. L. was het doel van de samenzwering. K. verscheen dan ook in die slijterij en verzocht beleefd! om 'n V, -liter brandewijn. Op 't oogen blik dat de juffrouw 'zich even verwijderde en hem alleen liet, sloeg K. zijn slag. Pikte 'n kruikje met onvervalschte oude snik uit de' etalagekast en maakte zich daarmede uit de voeten. In de Brandsteeg, waar drie vrien den wachtende waren, werd hert lekkers eer lijk verdeeld en opgesikkerd, maar de gevol gen van dit oude klare fuifje bleven natuur lijk niet uit. Dinsdag moesten de deelnemers zoo respectievelijk terecht staan. A. K. ter zake diefstal en de drie anderen, omdat zij uit den door K. gepleegden diefstal voordeel hadden getrokken. Alleen A. K. was aanwezig en maakte een nogal niet ongunstigen indrux. Het O. M. scheen althans geen motieven te hébben, om streng in te grijpen en vorderde tegen elk lid van dit oude Mare genootschap 26 boete subs. 26 dagen hechtenis. Een uxiter en melkboertje gesnapt. Da 28ste -October was voor den landbouwer S. K. uit Koe gras een moodiottigen dag. Hij werd te Helder door den gemeentelijken meikoontroleur, die hem 'zeker reeds langer in de smiezen had, aangehouden en verzocht, hem een hoeveelheid van de door K. vervoer de melk af te staan, natuurlijk tegen klin kende munt. K. liep er leefldjik in en verkocht aan den controleur een pintje. Had ie 't imaar cadeau gedaan en gezegd: Hier, oude jongen, kook er maar lammetjespap van, maar denk er om hoor, ik heb er wat water Iblj gedaan, 't is geen volle melk, hoor.don had de controleur niet de handen ln 't haar gezeten. Maar K. liep erin. HU accepteerde do oenten, hield zijn mond over de kwaliteit en stond nu Dinsdag terecht ter zake melkverval- schlng. Het door Dr. Mol ingestelde" schei kundige onderzoek naar de kwaliteit van de inelk, voornamelijk gebaseerd op het vries punt, dat volgens Dr. Mol de meest zuivere en voor den verdachte rechtvaardige basis, wees uit, dat de verdachte melk was ver- valscht imet pL m. 10 pot. water op 100 -pot. melk. De beklaagde erkende de vervalsching, doch beweerde, dat zijn vrouw -niet geheel met rijn Instemming de gewoonte had om het ppoelsel uit de emmers bij de melk te doen. Dat zij het op. den bewusten 28 October óók Jiad gedaan, kon beM. niet verklaren. Het staimonster was genomen eenige dagen na de inbeslagname van de verdachte melk, dus wel wat laat, daar volgens beklaagde in dien tijd zijn veestapel eenige veranderingen had on dergaan. Hert O. M. acht edhter het ten laste gelegde 'bewezen en vorderde, daar op dit misdrijf alleen gevangenisstraf (knoopt dit in uw oor, heeren knoeiers in de toekomst) is gesteld 1 imaand gev. Bekl., erop wijzende, dat zijn zoon ziekelijk is en hij zelf laboreert aan een hartkwa: verzocht een voorw. straf. De vlieger gaat niet op. De sociëteitshoudeT S. K. te Helder moest in appèl terecht staan ter zake overtreding van de Heldersche politieverordening, betrek king hebbende op den verkoop van sterken drank in het kiein. -Daar de appellant niet aanwezig was, en geen getuigen gedagvaard waren, was deze zaak niet gemakkelijk te volgen. Het scheen echter, dat hert met die Heldersche

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 11