HELDERSCHECOURANT e: Tweede Blad. VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Onderzeeboot K VI. Bij het departement van marine Is tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ma on derzeeboot K VI onder bevel van luitenant ter zee van der Have, 6 dezer van Colombo naar Oost-Indië, Gemeenteraad. De vergadering van den Raad der ge meente, die Dinsdagavond werd verdaagd zal Dinsdag 17 dezer worden voortgezet. 8e. Marine-Concert. Het derde abonnementsconcert der Staf- muziek zal plaatshebben a.a Dinsdag 17 Ja- nuiari, en, wait het volksconcert betreft, op Woensd&g 18 Januari. Het is den direc teur mogen gelukken, ditmaal de medewer king te verkrijgen van onze oud-stEdgenoote, mevr. J. B. MooijMolenaar, en een bui tengewoon mooi programma is, in aanslui ting met de door haar te zingen nummers, opgesteld. De op het programma voorkomen de symphonie van Haydn, is hier nog niet eerder opgevoerd; daarentegen is <je Suite van Bizet voor de bezoekers van vorige sei zoenen een oude bekende, die zij met sympa thie zulleni begroeten. Zeer mooi is vooral •het carillon motief van deze suite. Ook de ouverture van Morks is een) fraai nummer; eveneens de ouverture Figaro's Hoclideit van Mozart. In ons volgend nummer zullen wij als ge woonlijk het programma voor dit concert opnemen. Kaarten voor het volksooncert zijn van Maandag af aan de bekende adreessen verkrijgbaar. Het vlotbreuken van de „Record Eeiga". Hert werk om de .geoord Reten" vlot te brengen is in vollen gang. Met een 15-tal mannetjes werkt de strandvonder F. Been dagelijks op deh dijk, en het resultaat van hunarbeid is, dlat de schoener een ander- halven meter lager op den dijk zit Aan de beide havenhoofdjes zijn trossen vastge maakt, waarmede het vaartuig is verhon den, en dit wordt door dommekrachten gere geld en geleidelijk opgevijzeld, waarna er gUjplanken onder worden geschoven. De grootste moeilijkheden zullen nog komen als de schoener van het eigenlijke talud af is, en dat men op de steenen komt, die in het water liggen en deze veel ongelijker zijn dan die op de glooiing van den dijk. Zoo uiterlijk gezien; schijnt de beschadi ging nogal mee te vallen. Maar eerst als het vaartuig te water ligt, zal blijken Jn hoever het lek is geslagen. Hedenmorgen brak eenl der trossen, die aan het havenhoofd vastzitten, waardoor het bergingswerk weder vertraagd werd. „Op Hoop van Zegen". Ach thoride i d -e en-en-de r ti gste op voering. Achthonderd een-en-dertlg maall Zouden wij dun imiaar niet liever de pen neerleggen en •zwijgen, en bewonderend denken aan den schrijver, die zoo sterk en suggestief een stuk schiep, dat het achthonderd een-en-dertig maal' publiek trekt. En dit getal is werkelijk unaar louter een toevallig getal, afliankelijk va ti den wenseih vun den auteur, want waar en wanneer de „Op Hoop van Zegen" uit het archief gehaald wordt, en vertoond, trekt zij weer publiek. Verouderd? Tendentieus? Het publiek heeft er maling aan: het is uit het hart gegrepen van de toeschouwers en zij genieten, telkens weer even onvermengd. de geweldige suggestieve kracht van dit geweldige stuk! De Ijzige tragiek, - die er doorheen loopt,'de lugubere climax, die de toehoorders in adtimlooze stilte doet zitten en wachten, wachten, of niet eindelijk de ont spanning komt en don ban dezer inensche- lijke ellende breekt. Maar de ban breekt niet; vaster en vaster dringt de tragiek van dit drama op den toeschouwer in. Hot 1» een ijzeren ring, die om zijn voorhoofd ligt, op zijn borst drukt, die den adem beneemt, den hartslag verzwakt, de pols verslapt. Grootcr en geweldiger, ijziger en vreeselijiker worut de climax; hij voert tot een paroxysme van ellende, van haat tegen de maatschappij, die zulke dingen toelaat. Of moeten wij zeggen toeliet? Dit vrees&Mke, ontzettende drama, dal als een bloedrood spook oprijst in de gemoede lijkheid van het alledaaatsoh denken! Dit bloedende stuk menschelijkheid, waarin de levende hartslag klopt van- een' Grooten en Goeden, waaruit de tranenverstikte stem op klinkt van den Mensoh, die dit alles sohreofl Schreef 'in «tralkgespannen izelflbeheerschlng, terwijl' In hem alles schreide van medelijden on groot-menschel ijk leed. Schreef in hoog- ihëerlljken roes van scheppingsdrang, die dwong tot uiten wat de Inspiratie dicteerde, die langzaam, letter voor letter, en komma achter komma, de volzinnen schreef, die een aanklacht zouden vormen tegen maatschap pelijke toestanden. Een miensch, die de psy che verstaat van zijn medeschepselen:, die in felle bewogenheid dit neerschreef met het bloed van zijn eigen, mensdhelijk hart! O, dit afschuwelijke, aangrijpende dralma, dit stra lende, lugubere st-uk menschenleven, hoe grijpt het ook nu nog in het gemoed! Daar is het eerste bedrijf: het exposé. We zitten al midden in de dramatische spanning; de oude Kniertje met haar groot leed, haar armoede, haar afhankelijkheid. Daar is het tweede: de spanning stijgt; de opstandige izoon, de ander, die bang is voor de zee, aan het slot de gewelddadige arm, die hem aan boord brengt. Daar is het ontzettende derde: de loeiende storm, de sombere gesprekken der visschersvrouwen, het sterke effect, het aangrijpende slot. Dit vreeselijke,- afschuwe lijke derde bedrijf, misschien het meest sug gestief van alle. Daar is het laatste: het ree- derskantoor, waar de Jobstijding ontvangen wordt door de weenende vrouwen,, en het bit tere, bittere einde der ongevoeligheid. Daar ■is dit gansdhe drama, waardoorheen de fijne draad Aan het groot-ffnenischeliik medelijden is geweven; broos, maar onverbrekelijk,, het drama, waarin klopt het levende hart van u en van mij, van allen die op deze planeet hun levenstragedie moeten afspelen tot het einde toe. De artisteü, -zonder uitzondering, voelden de dramatische uitwerking van hun spel op het piubdiek. Daar was geen zaal meer, geen mensoben waren er, noch een tooneel, er waren slechts een-ige Scheveningsche vis- schers, die alle hun leed hadden, hun heel erge leed. En niets was er, dat, gansch den avond door, de ban van hun leed brak, geen bidden, geen aanroepen van de Heilige Maagd, geen geweeklaag, pooh gezucht hielp daartegen: het noodlot was er en zij hadden het te aanvaarden, zij, zwakke vrouwen, door het leven gebroken. O, die suggestie, die van dit drama uitgaat! Dit afschuwelijke, lugubere, ijzingwekkende drama van de „Op Hoop \an Zegen", dit ont zaglijke, ontroerende, om genade smeekende drama. Kyrie eleisonl Wij strijden met het leven en vergaan! Dit zijn slechts eenige indrukken omtrent de opvoering van gisterenavond. Wij willen er alleen aan toevoegen, dat deze indrukken, behalve door het stuk zelf, zijn opgewekt door het superieure spel van de artisten. Namen willen wij voor deze reprise maar niet noe men-, allen zonder uitzondering waren goed Ingespeeld en vertolkten op voortreffelijke wijze hun \aak zeer zware rol. Onder de ■vrouwelijke artisten waren er, die, door hun eigen spel meegesleept, zich de tranen, de werkelijke tranen uit de oogen wisohten. Het was geweldig aangrijpend, ontzaglijk 1 Een halfvolle zaal woonde de uitvoering bij. „Hcldenschool". A.s. Zondag zal een -enkele voorstelling plaats hebben in Casino van ,;Heklenschool" (Flora Tosca), een drama uit den tijd van Napoleon. Geweldige conflicten in menschen zielen) worden ons getoond! in dit levens drama en de vele spannende tooneelen wor den door de Gecombineerde Tooneelisten van Amsterdam (een combinatie van artisten van de groote ge-zeisc-happen, welke momenteel gt en vast engagement hebben bij diie gezel schappen) uitstekend en zeer beschaafd ge speeld. Aan ihet begin van het seizoen ver toonde ditzelfde tooneetgezelschap hier met zeer veel suooes het blijspel „De Spaansche Vlieg". De hoofdrol in „HeMenschool" Avordt vertolkt door den directeur, den heer De Wind. Doodgebleven. Gisterenavond- is alhier mejuffrouw M. op het bureau van den Commissaris van Politie aan het Westplein alhier, terwijl zij zich al daar kwam beklagen over 'een van anderen ondervonden bejegening, in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Dr. Rienks constateerde -hartverlamming. Van de Duitsche sleepboot No 28 die hier als bijlgiger o-p de rede ligt is weggedre ven een kleine reddingboot gemerkt D 15 Donzig, lichtgrijs geschilderd. Als zij ge vonden wordt terug te brengen bij den heer Bok, Ankerpark, alhier. Het vindon van deze boot behoeft geen reden tot ongerust- hèld te geven. BINNENLAND. 0.B, dat de onderteekenaais van de circu laire zich over den organisatie-vorm van hun actie nader wenschen te beraden, zoodat de oprichting van een afzonderlijke partij, als het woord bezuinigingspartij zou doen ver moeden, nog niet in hun voornemen kan liggen. De Iconen In de Mijnindustrie. Blijkens een van de directies der Staats- en particuliere mijnen ontvangen mededee- ling, zal, voor zoover het de maand Febru ari a.s. betreft, door de directies geen wij zigingen in de contractueele loonen en toe lagen worden voorgesteld. Na de Metaalbewerkersstaking. Men meldt uit Doetichem: Op de ijzergieterij en emaillefabriek „Vul- caanoord" hebben gisteren alle werklieden den arbeid kunnen hervatten. Men meldt uit Amersfoort: Van het ongeveer 820 man sterk personeel van Eijsink's fabrieken te Amersfoort, dat, na beëindiging van de Metaalbewerkerssta king zich heeft aangemeld, zijn door de firma slechts 11 man teruggenomen. Invoer van bnltenlandsch vleesch. Verleden Vrijdag hebben d© importeurs van buitenlandsch vleesch, op uitnoodiging van het ministerie van arbeid, een bespre king gehad me*t den directeur-generaal en den hoofdinspecteur der volksgezondheid (waarbij ook de inspecteurs tegenwoordig waren) over de maatregelen door de regee ring te nemen ten aanzien van den invoer van buitenlandsohe vleesch. De keuring van dezen invoer zal worden geregeld krachtens de op 1 Juni in werking tredende Vleeschkeuringswet Tegen de te dien opzichte voorgestelde re geling werden bij deze bespreking geen be zwaren ingebracht. De maatregel, die de keuring van buiten landsch vleesoh aan bepaalde invoerstations voorschrijft, komt in zooverre den import ten goede, dat, wanneer de Vleeschkeuringswet in werking is getreden, de invoer van het, nu van rijkswege gekeurd zijnde- vleesoh over het geheele land zal zijn toegelaten. De gemeentelijke keuringsdiensten zullen dan alleen kunnen keuren op bederf. Het vleesoh zal aan die invoerstations wor den voorzien van een afzonderlijk stempel (voor versch vleesch) en van een ètiquet voor bevroren vleesoh. Bij de bespreking hleek, dat de vrees, als zou onze regeering alleen den rechtstreek- echen import uit de landen vun herkomst toestaan, zeer overdreven is. Mocht een der gelijke maatregel al een hygiënisch belang kunnen zijn, de handelsbelangen zouden daardoor dermate geschaad worden, dat niet te verwacht enis, dat onze regeering een der gelijke bepreking zal voorstaan. Het wil ons voorkomen, dat onze regeering wel zooda nige bepalingen zal voorschrijven, dat uit landen met een behoorlijke exportkeuring, het vléeseh zonder organen hier te lande kan worden ingevoerd. Alsdan zullen wellicht enkele bevroren vleesch exporteerende landen, die nu nog bij sommige gemeentelijke keuringsdiensten op de zwarte lijst staan, hun keuring naar de eischen onzer regelen, teneinde naar ons land te kunnen exporteeren. (Vee- en Vleesohhandel). N. E. baron van Asbeck. Te 'a-Gravenihage is in den ouderdom van 61 jaar overleden de gep. kapitein-luit. ter zee H. E. Baron van Asbeok. Omtrent den loopbaan van den overleden gepensioneerden kapitein lult. ter zee H. E. baron van Asbeok, geboren 24 October 1870, meldt men aan het Hbl. het volgende: 1 Sept. 1886 benoemd tot adelborst der Be kl. in den zeedienst, breikto hij- 2 Aug. 1800 den officiersrang. Baron van Asbeok diende op lofwaardige wijze aan boord van versohil- lende oorlogsUxiemsen voerde in de jaren 1018—1916 Eet bevel over een mljnenlegger in Oost-Indië. Hij legde zich bijzonder toe op teohiüsoh-wetenscihappelijk gebied, werd ki 1804 -geoommdUeerd naar Flume en in 1006 naar de Noorsohe rijken voor studie van het torpedowezen. Hij was van 1907 tot 1010 toegevoegd als 2e secretaris aan de Btaatecommisslo voor het reddingwezen en maakte in 1912 deel* uit van de technische marine-commissie tot het advlseeren om trent verschillende vraagstukken in marine beleid. Hem werd van 1907 tot 1009 tijdelijk opgedragen de funotle van adjudant van den Prins der Nederlanden, Hertog .van Meokelenburg en van 1009 tot 1012 die van adjudant van de Koningin in gewonen dienst. Baron van Asbeck onderscheidde zich in den rang van aedlborst Ie kl. in 1898 bij de krijgsverrichtingen in Tamlang en werd deswege eervol vermeld. Bij K. B. van 80 Aug. 1907 werd hij be giftigd met het ridderkruis der Orde van Oranjo-Nassau en K. B. van 21 Maart 1910 tot officier van die orde bevorderd. Een groot aanbal buitenlandsohe ridderorden werd hem vereerd. De eerste versohijnselen van een minder goede gezondheid deden zich in 1916 voor. Den löen Mei 1917 werd hij, wegens lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maakten voor de verdere waarneming van den militairen dienst, eervol ontslagen on der toekenning van pensioen. Met H. E. van Asbeck is een nobele figuur uit de marine heengegaan. De A.-R. Partij en de verkiezingen. ColiJn n» April leider? Naar de „Standaard" verneemt, is er ge gronde hoop, dat de laatste phase van de verkiezingscampagne door den voorzitter van het Centraal Comité ook persoonlijk kan worden medegemaakt, aangezien er alle uit zicht bestaat, dat hij 1 April a.s. zijn tegen woordige betrekking in de industrie zal kun nen neerleggen. De heer Nolting Kamercandldaat. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Vrijz.-Democratische Vereem- gina afd Amsterdam van den V.-D. Bond, U <S lieer P. Nolting candidaat gesteld voor W1IHmaatschap der Tweede Kamer voor Sn dS plaaten 7-10 op de Vrijzinnig-De- mVoorde6plaatsen 1-6 zijn reeds, zooals men weet de candidaten aangewezen. Omtrent 'het bericht van het „Vad." inzake het oprichten van een Bezurrngm-gspartq Er oud-minister Van Gijn zegt de „N. R. pl'E boi Huur van woningen gebouwd krachtens de Woningwet (Schriftelijk beantwoorde vragen.) Op de vragen van den heer Haazevo-et betreffende de huuropbrengst van wonin gen, gebouwd met steun krachtens de Wo ningwet, antwoordde de minister van arbeid, dat net juist is, dat de huuropbrengst in het vervolg ten minste 70 poroent der exploita tiekosten zal moeten bedragen. Niet juist is de gevolgtrekking, dat dioor deze bepaling en huurverhooging voor de krachtens de Woningwet gebouwde woningen zal moeten laats hebben. Hoewel ook van reeds ge- nwde woningen in vele gevallen huurver hooging mogelijk is en wordt doorgezet, geldt hot peroentage van 70 blijken» de cir culaire voor de nog te bouwen woningen. Bij de vaststelling van dit bedrag heeft niet de bedoeling voorgezeten de huren te verhoogen. De Ixmwkosten moeten dalen, untl-maatsohappeUjke loonen en winsten, die met den woningbouw zijtn bereikt, mogen in ieder geval niet langer door bijdragen uit de publieke kassen gevonden worden. Het ligt dan ook in de bedoeling, dit peroentage van 70 te bekwamer tiid te verhoogen, op dat zoo spoedig mogelijk de bijdragen ge heel komen te vervallen. Kan op de huren, die moedig zijn om het gestelde peroentage te bereiken, niet wor den gerekend ln verband met de nog te hoogo bouwkosten, dan zal met bouwen ge wacht moeten worden tot dat wel kan. Boter- en melkprijzen. De Almelosdbe Coöperatieve Zuivelfabriek heeft den boterprjja weder verhoogd van 1 1.— tot 1.20 per half K.G. Te Oulemborg Is de boterprij» met 20 ct. per K. G. verhoogd en gebracht op 2.40 per K.G. Te Oldenzaal Js do melkprijs verlaagd van 18 op 16 ct. per L., terwijl de prijs der boter is verhoogd van 2 op 2.80 per K.G. Te Alkmaar is de melkprijs met 2 ct. per L. gedaald- en gebracht op 16 ct. Prijsdaling. Op de markt te Purmerend was Dinsdag grooten aanvoer van vette varkens. Er werden varkens verkocht voor 80 cent per pond. OOST-INDDE. Loonsverlaging bij de K. P. M. De kring Malang van den Suikerbond heeft steun toegezegd aan den bond van ge zagvoerders en aan dien van de machinis ten, ingeval er slachtoffers bij den strijd te gen de loonsverlaging bij de Plaketvaart mochten vallen. Een luisterrijke ontvangst Van een der opvarenden van de onderzee boot „K IV", aan boord waarvan in Novem ber j.1. de bekende ontploffing plaats vond, verneemt de „N. Crt" uit Sabang d.d. 14 December j.1., dat de reis van Colombo naar Sabang 6l/i dag heeft geduurd. Men had op de reis steeds vrij veel zee, slingeren en stampen en de luiken1 dicht Dit was het minst aangename traject. De boot heeft zich best gehouden en de „Belletrix", van de Gouvernementa-marine, hield de onderzee boot gezelschap. De „Assahan", met velen uit de buigerij van Sabang aan boord, en( de „Nias", een gouvernementsschip met den gouverneur Aan Atjeh aan boord, stoomden den1 onder zeeër tegemoet en ontvingen de opvarenden met luide hoerate. Overal waren vlaggen aan den wal en een mannenkoor stond het „Wil helmus" te zingen, toen de onderzeeboot meerde. De opvarenden werden aan wal door den gouverneur met een toespraak en door bet volk met een krans en gejuich begroet Daarna trok men door een eerepoort naar de sociteit, waar een feestelijke ontvangst plaats vond. De miarinegebouwen waren door de landmacht met vlaggen en guirlandes versierd. Er hebben daarna nog meer fees telijkheden plaats gevonden, zoodat terecht van een luisterlijke ontvangst kon worden gesproken. GEMENGD NIEUWS. Onder sneeuw bedolven. Op een skitocht in Tirol zijn negen Duit- schers door een lawine bedolven. Twee wer den gedood, de anderen konden zich redden. Den volgenden dag werd een expeditie, uit getogen om de twee lijken te bergen, weer door een lawine verrast Ditmaal, werden vier menschen onder de sneeuw -begraven. Ook zij zijn vermoedelijk dood. Alle zes ver ongelukten zijn Wurtembergers. De juweelendiefstal te Brussel. Op Donderdag 20 Ootober van het vorige jaar is in Brussel een juweelendiefstal ge pleegd, welke in geheel België, maar niet minder in Frankrijk, groote sensatie heeft gewekt Wij brengen nog enkele punten in herinnering. De diefstal moet plaats hebben gegrepen op klaarlichten dag, omstreeks twee uur in den namiddag. Uit een zaak aan de Avenue zijn paarienooiliavs en eenige kleinere kost baarheden ontvreemd voor een totale waar de van, naar schatting, een half inillioen franc. De Belgische politie stelde een uit voerig onderzoek in, dat tot resultaat had, dat de verdenking viel op den Franschman Béjary, die zich vermoedelijk in Neder land zou ophouden. Zijn aanhouding in ons land werd verzocht en spoedig slaagde de Amsterdamsche recherche er in Béjary te arresteeren op het hoofdpostkantopr alhier. Hij was in gezelschap van een Belgisch^ vrouw, die eveneens in bewaring werd ge steld. Deze vrouw is later over de grens ge zet, daar zij niet in het bezit was van gel dige papieren en er geen verzoek voor haar arestatie was ontvangen. Zoo gemakkelijk als het was gegaan den Franschman te pakken, zoo lastig was het werk, dat volgde. Want de Béjary ontkende ertinent alle schuld en zeide een alibi te ebben. De Fransche bladen, die het blijkbaar een blaam voor hun volk vonden, dat een land- enoot een dergelijken brutalen diefstal zou ebben gepleegd, maakten zich warm voor het geval en trachtten inr beschouwingen welke soms een halve pagina besloegen, aan te toornen, dat de Belgische politie zich ver giste en dat het alibi deugdelijk was. Hier te lande werden do verklaringen van Béjary aan een zeer grondig onderzoek on derworpen. HIJ heeft inderdaad op tamelijk bevredigende wijze kunnen aanloonen, da hij don Woensdag vóór den diefstal in Am sterdam is geweest. Maar ook Donderdag oohtend 26 üctober heel ln do vroegte is hl, hier geweest. Dat valt uit verschillende aan wijzingen af to lolden. En ook voor de late uvonduren van 20 Ootober is het alibi deug delijk gebleken. Maar wat er in dien tusaohontijd is ge beurd, daarover heeft de verdachte geen vol ledig Uoht kunnen verspreiden. Is het moge lijk, dat Béjary ln dien tusschontijd naar Brussel Is heen en woer gereisd? Die moge lijkheid is onderzooht en rij bleek te be- staan. Als iemand op dien dag ast don och tendtrein van hier naar Brussel was gerei*! zou hij daar zijn aangekomen, tei'«n net tijd stip waarop den diefstal is gepleegd. Een uur later kan hij weer naar Amsterdam te rug. tiet is mogelijk gebleken in dien tui» Kchenlijd van bet Gare du 'Nord naar do Avenue Loulso heen on weer te gaan, rdlts men van een auto gebruik maakte. Nu hoeft oen Brusselsch chauffeur verklaard op den bewusten middag, even na aankomst van den trein uit Nederland, iemand in de rich ting van de Avenue te hebben gereden. Die chauffeur is hier tor stede met Béjary ge confronteerd, en heeft hem herkend als den man, die op 20 Ootober omstreeks één uur van zijn wagon heeft gebruik gemaakt. Ook oen aardappelverkoopster uit Brussel ver- klaart met groote zekerheid den Fransch man op dien dug in de buurt van de Avenue Loulso te hebben gezien. Zoo ztjn er dus deze beide getuigen en de vaagheid- van het alibi betreffende den tijd «tusschen den vroegen morgen en den avond. Maar, zooals wij zelden, voor den avond zelf had Béjary weer een deugdelijk alibi en hij heeft het zelfs vrij waarschijnlijk kun nen maken, dat hij reeds eenigen tijd voor het aankomen van den avondtrein uit Brus sel ln Amsterdam was. Echter, aldus is geredeneerd, Béjary kan ook van een vliegtuig hebben gebruik ge maakt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat op den bewusten dag een machine van de K. L. M. uit Brussel is vertrokken, dat den Franschman zou kunnen hebben meegeno men. Als de verdachte van dit toestel ge bruik had gemaakt, zou de waarde van het alibi voor de avonduren vervallen. Uitge vonden is, welke vlieger het toestel op den middiag van 20 Ootober naar Amsterdam heeft gebracht. Deze aviateur is het portret van den Franschman vertoond en hij zeide dadelijk, dat bi} dien pasagier had ver voerd. Maar toen de vlieger den verdachte zelf zag, herkende hij dozen niet meer. Ge dacht is nog aan de mogelijkheid- dat Béjary met een particulier vliegtuig naar ons ïand zou zijn gekomen, maar het is niet ge bleken, dat op den bewusten dag ergens een toestel is geland. Intusschen, de vliegor van de K. L. M. kan ook niet met zekerheid zeg gen, dat hij den Franschman dien dag niet heeft vervoerd. De mogelijkheid van de vlucht is dus niet uitgesloten. Op grond van een en ander, maar vooral op de zeer besliste getuigenis van den chauf feur uit Brussel, heeft de rechtbank dezer dagen de uitlevering van den Franschman gelast. Hij is nu naar Brussel getranspor teerd en de Belgische justitie zal het moei lijke geval verder hebben uit te zoeken. Zij schijnt de overtuiging te hebben, dat de Bé- jary wel degelijk op 20 October in Brussel is geweest- en in elk geval aan den diefstal medepliohtig is. Of hij zelf de colliers heeft weggenomen, daarover bestaat nog twijfel. De griep. In Twente heerscht in hevige mate de griep. In Borne komen circa 260 gevallen voor. Eenige scholen zijn bijna geheel ont volkt. Ook in fabrieken en werkplaatsen zijn velen door de griep aangetast. Gelukkig heeft de ziekte geen kwaadaardig karakter. Ook in Drente heerscht in erge mate de griep. Gemeenteraad van Helder. BezulnlgingsparttJ. Vergadering van Dinsdag 10 Januari. Afwezig met kennisgeving de heer B o r k e r t (wegens ongesteldheid). De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van de Nieuwjaarsrede, waarin hij ongeveer het volgende zegt: Op deze eerste zit ting in het nieuwe jaar is het de gewoonte een inleidend woord te spreken. Ik wensch u en uwe families in 1922 alle voorspoed en hoop, dat zoo wel voor u allen als voor de gemeente 1922 weer een normaal jaar mag worden, hetgeen van 1921 niet kon worden gezegd. De voorspelling, dat wij niet ongedeerd zouden blijven, is uitgekomen: de crisiswerkeloosheid trof den lossen arbeiders, ter wijl de visschers, welke geen motoren voor hun bedrijf hebben, geen loonend bedrijf konden vin den. Vandaar dat moest worden uitgezien naar werkverschaffing, die zoo 'doelmatig mogelijk moest zijn. Hiertoe werden in het voorjaar be sprekingen gevoerd, ook werd getracht hiervoor rijkssteun te krijgen. Tenslotte zijn al dergelijke dlf-en' maar kunstmiddelen, uit den nood der tij den geboren, en dikwijls is de remedie erger dan de kwaal. Wij hopen dan ook, dat 1922 ons van deze crisis zal verlossen, zoowel in het belang der gemeente als in dat van de betrokkenen. Onze finantlën zijn even erg ala in de meeste andere gemeenten; nog versch ligt ons ln het ge heugen de pogingen, aangewend om de zeer hooge lasten 200 billijk mogelijk te verdeelen. Gelukkig Is hiervoor tenslotte een allen bevredi gende oplossing verkregen; evenwel is daarmee ook de uiterste grens der draagkracht Lereikt. De gemeente-begrooting beweegt zich gelukkig in dalende richting, nochtans zal de finantieele toestand onzer gemeente eerst dan behoorlijk worden als de financleele verhouding tusschen rijk en gemeenten behoorlijk wordt geregeld. Met belangstelling zien wij daarom de resultaten van het werk der regeeringscommlssie tegemoet. Hoewel dus ten opzichte van onze uitgaven een gepaste zuinigheid dient te worden betracht, heeft een door een particuliere firma ingestelde enquête ons wel de illusie ontnomen, dat er op het ambte narencorps veel bezuinigd zou kunnen worden. Spr. meening is integendeel, dat onze huidige staf van ambtenaren het vele werk niet kan verzwel gen. Juist nu in den laatsten tijd een Hetze is ont staan tegen de ambtenaren, wil spr. gaarne con- stateeren, dat de ambtenaren en werklieden naar hun beste weten den hun opgedragen arbeid ver richten. Dit geldt uitteraard voor die onder hen, bij wie de verstandskies is doorgebroken, maar het is zeer moeilijk dit onder cijfers te brengen. Niettegenstaande de hooge cijfers van de Gas fabriek en de hooge afschrijvingen, mocht het ons gelukken met 1 Januari een gasprijs vast te stel len, die vergeleken kan worden met die ln andere plaatsen. Speurende naar lichtpunten, die ook in onze ge meente zijn aan te wijzen, moet spr. allereerst releveeren ons Spuikanaal. Dit nadert thans zijn voltooiing, en ook de meest sceptische twijfelaar zal thans wel overtuigd zijn, dat het uitstekend werkt, en hiermede dus het doel is bereikt, waar mede het door den genialen bouwmeester is ont worpen. üp onderwijsgebied werden ten vorigen jare goede resultaten bereikt. Nog in dit jaar zal wor den aangevangen met den bouw eener Vakschool voor Meisjes, die aan de eischen des tiid:, voldoet, en waarmede e.en einde wordt gemaakt aan een onhoudbnren toestand. De Hnndclsdagschool is omgezet ln een 5-jnrigen cursus. Hen aanvung is gemaakt met de verandering der schoollokalen volgens de nieuwe wet, ook werd vergunning ver kregen voor den bouw der school m de Van G«- lenstraat. De hterschende werkeloosheid hee't du goede gehad, dat tal van wegen verbeterd zijn. ook Huis duinen relt is anmerkeltik verfraaid en opga- knapt. Op r-Artiruiler terrein valt t* vermelden da sest'c van dn K.S.O.N.A.. die het hedriif uit breidde doo> aankoop van de „Anna Cornelia", en hare exploitatie daardoor uitbreidde. Van het „üeebatl Huisduinen" rijn de birichten eveneens gunstig; het benooiigde kapitaal Is thans verkre gen, waardoor de boAtw van een badhotel een feit is geworden. Waar tenslotte de algemeens wcreldtocstand tteh langzamerhand consolideert, behoeven wil, naar spr. meenlnu, niet el te bezorgd te zijn om 1922 ln te paan. Met den wensch, dat de beraad slagingen ln den Uaad' tot heh der gemeente en der burgerij reiken strekken, opent spr. deze ver gadering. (Luid applaus). De heer Van Breda wenscht sla oudste raadslid naman» den «ebeelen Uaad den iturge- meester dank ♦- *.e,,™en voor dien» woorden en bent met rijnen geluk en voorspoed toe te wenschen. Het is juist opgemerkt, dat onze ge meente niet vrij i* gebleven van de malaise, daar om doet liet spr, genoegen, dat dc Burgemeester niet pessimistisch 1» gestemd. Spr. hoopt, dat, In dien de raadsvergaderingen aanleiding mogen geven tot kritieken onderling, dr vaste hand van den Voorzitter onder Gods onmisbaren zegen lei ding zal weten te geven, De heer H t Ij b 1 o k sluit zich gaarne aan bij de door den Burgemeester gesproken waardee- rende woorden jegens het eorp» gemeente-amb tenaren en -werklieden. De Notulen van 3 en 10 November, 0 en 13 December 1921 worden, na verschillende opmer kingen van de hecren Poll, G r v. n w a I d, Staalman en Van L o o, goedgekeurd. r, Ingekomen Stukken. Ingekomen stukken en mededeelingen ten aan zien waarvan wordt voorgesteld ze voor kennis geving aan te nemen: Bericht van A. Krijnen en L. C. Pceters Wlerth, dat zij hunne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aannemen. Overzicht van de resultaten der Marine-volks concerten. Beslissing op reclames tegen aanslagen iiv de plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen van Wed. J. Bakker—Wit, H. D. Bakker, S. N. Bakker, dienst 1920. Goedkeuring op de raadsbesluiten tot: a. af- en overschrijving op de gemeente-be grooting dienst 1920; b. tot wijziging van een raadsbe. uit tct het aangaan eeher geldleening: c. tot wijziging van het Reglemr.;:': voor het Burgerlijk Armbestuur. Circulaire van het Comité ter bevordering van geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Mevrouw Van der Hulst zou gaarne zien,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1