E T Tweede Blad. VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1922. buitenland. DE CONFERENTIE TE GENUA. DUIT SC HL AND. Uit den Rijksdag. De omkoopbare premier. De Fransche en Engelsche oorlogs- begrootlng. MIDDEN-AMERIKA. Barife ff Jul De avwndWaden meiden, VEREENIGDE STATEN. BINNENLAND. Verkoop onroerend goed. Een vlootcommissle. Houten woningen. De flnancleele toestand van Vlissingen. Leening der gemeente Amsterdam. Amsterdam zal een nieuwe geldleenlng uit geven van tien millieen, rentende proeent. Vervolg 2e blad. Londen, 27 Januari. Volgens bericht uit Italiaansche bron luidt de agenda van de conferentie te Genua als volgt: lo. Onder zoek inzake de practische toepassing van de besluiten van Cannes van 6 Januari; 2o. Ves tiging van den Europeeschen vrede op ste- vigen grondslag; 3o. Noodzakelijke voor waarden voor herstel van het vertrouwen zonder de bestaande verdragen te schenden; 4o. Geldcirculatie, centrale banken en emis- siebanken, openbare financiën in verband met het werk van heropbouw, wisselkoersen, organisatie van het openbaar en het parti culier krediet; 5o. handel- en nijverheids kwesties en faciliteiten en waarborgen in zake invoer en uitvoer; 6o. vervoerwezen. Londen, 27 Januari. Naar uit Washington wordt gemeld heerscht daar de meening, dat de Amerikaansche regeering niet genegen is om aan de conferentie te Genua mee te doen, welke, naar zij vreest veeleer het dienen van bijzondere belangen bedoelt, dan het bevor deren van het algemeen belang. Later, wanneer Europa de tijd zal hebben gehad tot een toestand van meerdere stabili teit te komen, zullen de Ver. Staten meer voor zoo'n conferentie voelen Berlijn, 27 Jan. De Duiteche antwoord nota aan de Commissie van Herstel zal, naar de bladen thans reeds weten te melden, in het bijzonder wijzen op de maatregelen, die op grond van de wensoheni der Entente door de Rijksregeering zijn gertomen om de rijks- begroeting in orde te brengen. Daarbij zul len vermoedelijk speciaal de tariefsverhoo- gingen bij de posterijen en bij de spoorwe gen worden genoemd. De Rijksregeering zal doeni uitkomen, dat de gewone rjjksbegrooting voor 1922 ten gevolge van de reeds getroffen en de nog voorgenomen' maatregelen in evenwicht is gebracht en dat alleen de buitgewone uit gaven, d. w. z. die voor de schadevergoe ding, nog ongedekt zijn. Om deze gelden op te brengen, zal de regeering een binnenlandsehe gedwongen leening uitschrijven. Behalve de maatregelen ter dekking der binnen- en buitenlandsohe behoeften zal de nota ook de quaestie van de autonomie der Rijksbank behandelen en er op wijzen, dat door de wijziging der rijksbankwet het recht van toezicht en het recht van inning der rijksregeering zal worden opgeheven. Ten aanzien van het betalingsplan zal de Rijksregeering waarschijnlijk geen bepaalde bedragen kunnen opgeven, die Duitschland in staat is te betalen. Zij zal veeleer verwij zen naar de inlichtingen, die dr. Rathenau te Cannes nopens Duitsahlands betalings capaciteit heeft verstrekt. Overigens zal worden verklaard, dat de Duitsche regeering definitief omtrent het geen zij kan opbrengen eerst wat kan zeg gen, wanneer de heele schadevergoedings- quaestie geregeld is. Alle verklaringen in de nota zullen door talrijke bijlagen worden toegelicht. Mevr. Zietz. t Berlijn, 27 Jan. De rijksdag-afgevaar digde Luise Zietz, lid Öer U. S. P. D., die gisteren tijdens dé zitting in onmacht*viel, Hl heden overleden. Berlijn, 27 Januari. Vandaag heeft de Rijksdag het debat over de regeeringsverkla- ring voortgezet. De president wijdde bij de opening eenige woocrdien aan de nagedachte nis van Luise Zietz, die door het Huis staan de werden aangehoord. Hij herdacht mevrouw Zietz als een eerste voorvechtster van de ge lijkstelling der vrouw in Duitschland en prees haar ijver en plichtsbetrachting. Aan het einde van de vergadering heeft de oommunistische Arbeisgemeinschaft een mo tie van wantrouwen tegen de regeering inge diend. Voor de motie hebben slechts de com munisten van vCT8chilien.de schakeeringen gestemd. De Dultsch-nationalen onthielden aieh. De republiek Brunswijk heeft rare kost- {angers onder haar hoogwaardigheidsbe- leeders. Eerst de communistische kleeren- lapper Merges, die het regeeren wilde klaar spelen met een jongleur en een schoonmaak ster, daarna de premier Sepp Oerter, onaf hankelijk socialist, die dezer dagen terecht staat, omdat hij zich heeft laten omkoopen. Hij had een lntiemen vriend Otto Schlesin- ger, zich noemende Otto Otto, van beroep hypnotiseur en variété-kunstenaar. Oerter, de premier, heeft dezen vriend den profes sorstitel gegeven en hem concessies verleend voor het vestigen van een sanatorium op Brunswijksch gebied Een sanatorium voor zenuwlijders natuurlijk. Oerter heeft hier voor volgens den officier van justitie vele geschenken gekregen, o.a. tweemaal 10.000 mark. Aankoop van Fransch oorlogsmateriaal. Berlijn, 27 Jan. Het „Bert. Tageblatt" meldt, dat de firma Krupp met de Fransche admiraliteit onderhandelt over dien aankoop van Fransche oorlogsschepen met een geza- menlijken inhoud van 150.000 ton. Duitschland kan betalen. Ofschoon in Engeland de laatste maanden steeds meer het inzicht is gerijpt in de schadevergoeding, waartoe Duitschland, in gevolge het ultimatum van Londen, verplicht ls, daar anders aan een herstel op het gebied van handel en verkeer over de geheele wereld tiet te denken valt, mag daaruit nog geens- sins worden afgeleid, dat de Engelschen bereid ■ouden sjjn, den omvang der aan Duitschland opgelegde lasten te verminderen. Het streven van den laatsten tyd geldt in hoofdzaak het brengen van veranderingen in de wyze van betalen, niet de grootte der betalingen. Duitschland doet zich armer voor dan het werkelyk is; het staat er veel beter voor dan menig ander land, dat onder de gevolgen van den oorlog heeft geleden. Het is best in staat om zy'n verplichtingen na te komen, als het daartoe den ernstigen wil toont. Dat is zoo ongeveer de strekking van ver schillende artikelen die men den laatsten tyd in de Engelsche bladen kan aantreffen. In de „Pall Mali Gazette" van Woensdag houdt Sir John Leigh een krachtig betoog om aan te toonen, dat Duitschland kan en moet betalen. Hy wjjst er in de eerste plaats op, hoe Duitschland tijdens den oorlog, dien het op zoo wreede wyze heeft gevoerd, er steeds op uit is geweest om in de streken, die hst bezet hield met name in Frankryk, mynen, fabrieken enz. te verwoesten, met het weloverwogen doel om zyn tegenstanders gedurende tien tallen van jaren te verlammen Medelijden tegenover Duitschland, zegt sir John, zou een wreedheid zyn tegenover de ongelukkige slachtoffers, met name tegenover Frankryk. Het betoog van Duitsche zijde, dat het land geruïneerd is en niet betalen kan, noemt de schr. onwaar. Duitschland is veel ryker dan Frankryk, terwyl de belastingen, in vergelyking, zoowel met Engeland als met Frankrijk, belachelyk laag zyn. Duitschland is er door de inflatie van zyD ruilmiddel in geslaagd, zich den schyn van armoede te geven. De rykdom van een land, zegt de heer Leigh verder, bestaat in zyn natuurlyke hulpbronnen en in zyn bewoners. In beide opzichten is Duitschland Frankryk verre de baas, in weerwil van de groote verliezen aan grondgebied. Duitsckland neemt een centrale positie in Europa in, die uit een oogpunt van interna tionalen handel en verkeer van onschatbare waarde is. Zyn natuurlyke positie als het clearinghouse en het centrale handelsgebied van Europa wordt versterkt door een eenig stelsel van waterwegen. Van alle omringende landen gaat dan ook de handel voor een groot gedeelte over Duitschland. Do voornaamste haven van de oude Donau-monarchie was niet Triëst, maar Hamburg. De Duitsche grond is vruehtbaarder dan de Fransche, terwyl, wat da schatten van den bodem betrett, Duitschland Fraakryk in sterke mate over treft. De hoeveelheid steenkolenwaarover Duitsch land beschikt, kan volgens opgaven van den Duitschen nationalen kolenraad, op 235 mil- liard ton worden gesteld, tegen 31 milliard ton in Frankryk, welke cyfers den toestand weergeven na den eorlog. Verder overtreft de Diiitsche steenkool de Fransche aanzienlyk in kwaliteit. Vóór den oorlog leverde Duitsch land tweemaal zooveel katoenen goederen als Frankryk, viermaal zoo veel yzer, ruim twee maal zooveel graan, viermaal zooveel aard appelen en driemaal zooveel suiker. Verder bezat Duitschland 50 pet. meer paarden, 50 pet. meer vee en driemaal zooveel varkens als Frankryk. De Duitsche nyverheid verheugt zich in een groote mate van bloei. Het havenver- keer van Hamburg, dat tydens den oorlog zoo goed als geheel tot stilstand kwam, is in 1921 tot 9.532.801 ton gestegen, dat is slechts iets minder dan de cyfer3 voor Antwerpen en voor Rotterdam in hetzelfde jaar. De Duitsche handel neemt snel in omvang toe, evenals de nyverheid. In de laatste maanden (van Juni tot en met October 1921 heeft Duitschland twee-A driemaal zooveel Amerikaansch koper gekocht als Engeland en Frankryk te zamen. Terwyl er in Engeland nog 2.000.000 werk- loozen zyn, is er in Duitschland gebrek aan arbeiders, zoodat er honderdduizenden uit de Donau-landen, Italië en Rusland moesten wor den aangevoerd. Verder wyst de schryver er nog op, dat Duitschland met zyn 60 millioen inwoners, slechts het zesde gedeelte aan belastingen opbrengt van Engeland en' Frankryk met resp. 60 millioen en nog geen 40 millioen zielen. Gemiddeld betaalt een Duitscher dus ongeveer >/io van wat een Engelschman en een Franschman gemiddeld aan belasting hebben op te brengen. Aan het slot van zyn artikel zegt de heer Leigh, dat het zeer welvarende en onderbe- laste Duitschland er toe gedwongen moet worden om groote bedragen te betalen in den vorm van steenkolen, hout, kalt, suiker en verschillende andere goederen van waarde, waarover het iu ruime mate beschikt. Na den dood van den paua. Londen, 27 Januari. Donderdag is het stof- feiyk overschot van den paus in een kist met drie wanden, een van cypressenhout, een van lood en een van iepenhout, gedaan en in de gewelven van St. Pieter begraven. Berlijn, 27 Januari, Te Rome waren gis teren 80 kardinalen aangekomen. Men ver moedt dat er van de 60 kardinalen slechts ongeveer 48 aan het conclave zullen deelne men, de overigen z;jn ziek of in de onmoge lijke gelegenheid tydig aanwezig te zyn. Vol gens alhier uit Rome ontvangen berichten rekent men, dat de nieuwe paus met ongeveer 33 stemmen zal worden verkozen. De meer derheid der kardinalen zou volgens de Duit sche berichtgevers als paus iemand willen verkiezen, die de politiek van Benedictus zou voortzetten; een onverzoeniyke candidaat zou weinig kans hebben. Pary's, 26 Jan. De „Matin" constateert, dat het Fransche oorlogsbudget minder dan de helft is van het Engelsche. De Engelsche cij fers voor 192122 zijn, de uitgaven voor de dominions niet inbegrepen, aldus: landmacht 5.365.895.600 frs.; marine 4.280.908.000 frs. luchtvaart 957.372.000 frs. te zamen 10.1612.175.000 frs. De Fransche cijfers ztfn met inbegrip van de uitgaven voor de koloniën, protectoraten en de gendarmerie 3.709.345.454 frs. met in begrip van de luchtvaart, voor welk een be drag van 254.652.440 frs. is uitgetrokken; ma rine; 843.618.293 frs. Dus in totaal 4.552.963.749 frs. Het geheele Engelsche leger, zegt de „Ma- tin", zonder de luchtvaart kost meer dan al les in Frankrijk: landmacht, marine, lucht vaart en koloniën, te zamen. Oorlogstoestand tusschen Mexlee Guatemala. dat de staat van oorlog is afgekondigd tus schen Mexico en Guatemala. De gezant van (Guatemala in Mexico is teruggeroepen. Bankroof. Pittsburg, 27 Jan. Vyf roovers drongen hedenmorgen de Firet National Bank in een voorstad van Pittsburg binnen, doodden den kassier, sloten vyf employés en een paar vrouwelijke cliënten in een kluis op en maak ten zich meester van 30.000 dollar in contan ten en waardepapieren. Zy reden weg In een auto, doch ontmoetten een andere auto met politieagenten, die op weg was naar de bank. Er werden schoten gewisseld, de roovers lie ten hun auto in den steek en namen de vlucht, achtervolgd door de politie. De ban dieten namen de wijk naar de hoofdstraat, van waar zy de politie beschoten, die het vuur beantwoordde. Een groote menigte sloeg den strijd gade. Het buitgemaakte geld en de auto der roovers vielen de politie in handen. Pittsburg, 27 Jan. De politie heeft slechts drie der bankroovers, onder wie één vrouw gepakt. De verloren gegane waarde bedraagt bykans 100.000 dollars. HONGARIJE. Stille ellende. Er is een tyd geweest, dat Boedapest, tweede stad der Donau-monarchie, als eerste kon gelden op het gebied van sociale voor zorg. De tyd, dat een net van asylen over de stad werd gespreid, tehuizen waar de armsten hun schoon bed en warm bord soep vondende tyd waarin de volkskeukens in het leven werden geroepen, waar men voor een luttel bedrag een behoorlyk middagmaal kon krijgen. Vereenigingen voor vacantie- kolonies zonden hun kinderen by honderden naar de Donauoevers, de bergen in, naar de Glattensee. De tyd, waarin twee instellingen ontstonden die nergens hunsgelyken hadden: de vereeniging, dank zy wier werken geen enkele moeder het gevoel kende, haar kind geen melk to kunnen reiken, en de zuster instelling, die elk volwassene zonder onder zoek, wanneer hy zich meldde, tweemaal daags brood verstrekte. Dat was de tyd, dat de middelklasse nog het hare droeg van de algemeene lasten. Die tyd is voorby evenals die van den mid denstand zelf. En een deel van de instellingen, die hy hielp grondvesten, is zyn ondergang naby gelyk ook hy zelf, indien er geen wonder gebeurt, weldra niet meer zal zyn. De Boedapester middelklasse sterft den dood van honger en koude. De vreemdeling be speurt het niet. Integendeel, komend van ver armd "Weenen, schynt er voor hem van Boeda pest met zyn weelderige winkeluitstallingen, zyn elegant publiek, wèl verlichte straten en volle restaurants ee* glans van welvaart uit te gaan. Geen bedelaars op de straten, in de opera slechts met zeer groote moeite een plaats te krygendo hotels, ondanks de be lastingen, die geheven p-orden, tot den nok gevuld; in de halls en ip de luxueuse zalen worden five o'clocks gehoudendat ziet de buitenlander. En hy berekent onwillekeurig tracht althans te benaderen met cyfers welk bedrag er dagelyks aan meer-dan-weelde- bedragen door de Hongaarsche upper-teu wordt uitgegeven, een som die ook, omgezet in zyn misschien voordeelige valuta, eenige millioenen beloopt. Wat zou hem op de gedachte kunnen bren gen, dat hetgeen hy als uiting van welvaart interpreteert, wat hy ziet als algemeene voor spoed, in werkelykheid slechts is teeken van de meest hartelooze ongevoeligheid van enke len vooi* de diepste ellende Geen bedelaars dus geen .weldadigheid" van nopde? De ellende verschuilt zich In de krotten, in de sinds vier jaar reeds onver warmde kamers van hen, die het bedelhand- werk nog niet leerden. Van de kleine ambte naren, van de oorlogsinvaliden, van de oorlogsweduwen met klein pensioentjeen degenen, wier zedelyke trots dan misschien ook al gebroken is, kunnen niet gaan bedelen, omdat zy er de lichameiyke krachten voor missen, omdat zy, met bloote voeten op het yzige asfalt, in hun verscheurde lompen zouden ineenzakken. .De Hongaarsche society' heeft geen hart" eoncludeeren de buitenlaudsche missies en de pauseiyke nuntius in een brief, dien zy, die er naar vermogen naar gestreefd hebben, de ellende te verzachten, gericht hebben tot de regeering. Een dreigbrief ongeveer met deze kernkomt er in dezen schandeiyken toestand geen verandering, biyven de ryke Hongaren weigerachtig het hunne te doen ten behoeve van hun eigen landgenooten, terwyi zy honderdduizenden verbrassen, dan zullen wy de handen van u aftrekken. En zeer duideiyk wordt dan nog gezegdde regeering moet de weeldebelasting die, zy in het voorbygaan opgemerkt, thans reeds ia geen enkel land zoo heog is verhoogenen uitbreiden. De minister van volkswelvaart heeft moeten toegeven, dat er inderdaad kategorleëu zyn, die dea brief wel degeiyk verdiend hebben dat er, erger nog, groepen zyn, die mede schuldig zyn, dat de stille ellende zoo'n omvang heeft aangenomen. Dat er in de kinderasylen op één zaal vyfhonderd zuige lingen liggen in plaats van driehonderd dat velen, in hnn woningen, met een bed als eenig meubelstuk stil den dood afwachten. En dan er in bet hart van het lichte Boeda pest ten minste drieduizend families, samen meer dan tienduizend zielen tellend, letteriyk verhongeren. Doch de beschuldiging, dat de ryke Hon garen doof zouden zyn voor den hulpkreet van de anderen, heeft hy ten deele trachten af te weatelen op het beschuldigende buiten land zelf, er op wyzend, wat er van Honga rije thans geworden is, „beroofd van z(jn mynen, van zyn wouden, van zyn landgoe deren" nu het alleen al voor de onkosten der commissie van herstel vyfhonderd millioen per jaar moet opbrengen nu de verhoudingen zoo zyn geworden, dat ryksregent Horthy zich een salaris van drie millioen kronen ziet toegekend en een eenvoudige luitenant uit de commissie van herstel acht millioen voor zich opeischte. Nu de middelklasse, door wier steun de oprichting van zoovele inrichtingen op fllanthropisch gebied indertijd mogeiyk was, zelf bet zwaarst getroffen is. Het gemiddelde jaarinkomen van een ambte naar in een der ministeries bedraagt ongeveer evenveel als het halve weekloon vau een Engelsch arbeider Ingediend is een wetsontwerp op open bare verkoopingen, behelzende een voor schrift, dat alleen notarissen bevoegd zyn tot het houden van openbare verkoopingen van onroerende goederen. Naar wordt medegedeeld, is binnen eenige dagen de instelling van een vlootoommissie te wachten. (H.bL) De Rotterdamsche Raad heeft Donderdag een voorstel van B. en W. tot het bouwen varw 150 houten woningen aangenomen na een felle discussie! met 20 tegen 17 stem men. Tegen stemden de sociaal-democraten en de R.-Kath. Stulemeyer. Voor den bouw werd een erediet van 150,000 uitgetrokken, dus 1000 per woning. Bestrijding der werkloosheid. De bestryding der werkloosheid door het steunen van industrieele ondernemingen, waarover wij enkele dagen geleden, als lig gende in het voornemen van B. en W., be richtten, die Woensdag ook door wethouder Ter Haar in den Amsterdamschen raad werd vermeld, beoogt niet het steunen van nood lijdende industrieën. De bedoeling is de vol gende: nyverheidsondernemingen zullen b.v. een groote order kunnen krygen, wanneer zy concurreeren tegen buitenlandsche valuta- concurrentie. De ondernemers willen er niet aan, omdat dit voor hen op groot verlies zou uitloopen. Zy zyn bereid hun volk aan het werk te houden, mits hunne onderneming daarvoor niet al te veel behoeft bij te passen. Zy verlangen geen winst doch de productie kosten moeten eenigszins worden benaderd. In de groote werkloosheidscommissie is nu het denkbeeld geopperd om aan indus trieën, die zelfs met een vrij belangrijke fi- nancieele tegemoetkoming van de zyde der overheid op orde, als bovenbedoeld, geen winst maken, een dergelijke tegemoetkoming te verleenen. Gebeurt dit. dan zullen derge- lyke industrieele instellingen tegen scherp concurreerenden prijs, die orders acceptee ren en blijven daardoor vele werklieden aan den arbeid. Voor het doorvoeren van dien maatregel, welke ook voor het moreel der desbetreffende werknemers is van zeer groot belang, heeft, wethouder Ter Haar in Den Haag besprekingen gehouden, wyl de ge meente niet alléén dien steun voor haar reke ning kan nemen. Woensdag had de regeering hieromtrent nog geen besluit genomen, de heer Ter Haar wendt Donderdag in den Haag wederom po gingen aan, om Amsterdam voor het doel van rykssteun te verzekeren. Werkloosheidsverzekering. De directeur van den dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hem de vraag werd gesteld, of voor de werkloozenk assen, die vallen onder de steun regeling van den' Minister van Arbeid vooir 1922, naast de bepaling betreffende de 78 dagen, opgenomen in de circulaire van den Minister van Arbeid d.d. 5 Dec. 1921, de be paling blyft gelden voor zoover zy in de reglementen, dier werkloozenkassen; voor komt nopens gemis aan recht op uitkee- ring, indien men gedurende drie achtereen volgende jaren uitgetrokken geraakt, zoodat dus zy, die in 1919, 1920 eni 1921 „uitgetrok ken" waren in 1922 geen recht op uitkeering zouden hebben. Deze vraag moet bevestigend worden be antwoord; ook al zou dus zulk een lid, na in 1921 „uitgetrokken" te zijn, weder geduren de 78 dagen in zyn vak hebben gewerkt, dan heeft hy in 1922 geen| recht op uitkeering uit de werkloozenkas. Werkloosheid. Te Emmen zyn als werkloozen ingeschre ven 6198 veenarbeiders en 98 andere per sonen. Verlaging van den rijstprijs. Naar wy vernemen hebben de pellers den prijs van Javaryst plotseling met 10 pu baal verlaagd (H.bl.) De melkultvoer naar Duitschland. Naar „De Tel." verneemt zal binnenkort weer aanvang gemaakt worden met den uit voer van melk uit ons land naar Duitschland, nadat deze zendingen gedurende zeven maanden, In verband met de, voor do Duit sche consumenten te ongunstige valutaver- houdingen, geheel waren stopgezet. Hoewel tot Mei e.k. nog steeds de over eenkomst tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeeringen van kraoht is. volgens welke laatstgenoemde gerechtigd is 60.000 Liter per dag op te vragen, zal hiervan voor looplg geen gebruik gemaakt worden, doch is men van plan den melkinvoer, van Duit sche zyde, langs particulieren weg tot stand te brengen. Te dien einde werd opgericht een Deutsch.es Milch-Einkaufs-Comptoir'' hetwelk in ons land zyn bureau gevestigd heeft, en dat reeds aan diverse organisaties op zuivelgebied offertes gevraagd heeft. De aangevraagde 'hoeveelheden liepen over 80 tot 100.000 L. per dag. Het ligt in de bedoe ling, om niet alleen geiyk den vorigen winter het geval was het Ruhr- en Saar- gebied van melk te voorzien, doch het leve- ringsgebied nog verder uit te strekken. Naar aanleiding van de anonieme aanvallen op het gemeentebestuur van Vlissingen in den laatsten tijd, heeft de burgemeester in de heden gehouden eerste raadsvergadering in 1922 een rede gehouden, -waarin hy er op wees, dat men in 1919 een financieel défbficie voor Vlissingen vreesde, men dacht aan o ver. Elaatsing van de „Zeeland", aan het misluk- en der havenplannen, aan het verdwijnen van het Belgische loodswezen en het gar nizoen. Op eene leening van f 360.000 werd in Juin 1919 slechts voor f 1600 ingeschreven. Spr. acht het echter zijm plicht er op te wyzen dat Vlissingen zijn oredietwaardigheid ten volle heeft herkregen en dat het gevaar voor een financieel débfide is afgewend. De „Zee land" bleef te Vlissingen, de volgende maand zal de aanbestedimr .ar. u eerste deel van de havenwerken plaats hebben. De Belgische deskundig' i rijn het er over eens. dat Vlie- •ingen een voor dan Belgischen lo:-uier-et de eenige geschikte haven is en wel zal het garnizoen infanterie verdwijnen, maar in 1914 waren er van marine en infanterie sa men 243 man, de te Vlissingen blijvende ma rine en kust-artillerie telden op 1 Januari jj. 242 personen. De gemeenrtebalans wees op 31 December 1920 weder een goed slot aan, terwijl in 1921 twee leeningen van f 252.000 en f 140.000 werden volteekend. Nog gaat er aldus de heer Van Weelde ren oen woeste hooge zee, nog loeit de storm, maar de dijkbreuk, die in 1919 voor Vlissingen dreigde, is verhoed, en de spring vloed is aan het ebben. En nu is het niet te doen gebruikelijk de ploeg, die het reddings werk verricht heeft, voor de stormschade aan- sprakeiyk te willen stellen. Te meer niet, als gelyk te Vlissingen met den raad en het ge meentebestuur het geval is die ploeg pas werd samengesteld, toen de "nood hét hoogst was, n.L in het najaar 1919. En toch aldus spr. 9chijnt er een actie van eenige anonymi uit te gaan, en de zwaar beproefde overbelaste Vlis9ingsche belasting betalers, zy, die de stormschade moeten be talen op te zetten tegen het gemeentebe stuur, alsof de leden daarvan niet allen zelf tot de belastingbetalers behooren, alsof hunne belangen niet evenzeer die der leden zijn. Waarom tracht men tegenstell'Tigen te zoe ken, die er in het geheel niet zin? Alen zyn doordrongen van de noodzakelijkheid, dat er bezuinigd moet worden, overal waar dit maar eenigszins mogelijk is. De bewering, dat het hiuidige gemeentebestuur niet voldoende zui nig zou zijn, is uit de lucht gegrepen. Spr. doet een beroep op «li© weiwillenden om aan de bezuiniging mede te werken. Ver der wees de burgemeester er nog op r.a de uitkeering uit de O.W.-beiasting de crisis- schuld zal zijn terug te brengen tot een vaste leening oo korten termijn van f 200.000, ter wijl de verdere gemeenteschuld op 1 Januari jj. bedroeg f 1.856.666, tegen f 1.379.333 op 1 Jan. 1914. iSpr. wees ook op de ongunstige financieele verhouding tusschen ryk en gemeente en zeide ten slotte, dat het belastbaar inkomen te Vlissingen in 1916 (bedroeg bijna 3 millioen, In 1919 3.6 millioen en. in 1920/1921 ruim 6 millioen. Ouderdomswet Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet 1919. In de toelichting tot het ontwerp deelt de Regeering mede, dat de met de vrijwillige verzekering opgedane ervaring voldoende haar levensvatbaarheid heeft aangetoond. Wel be hoort van de ongeveer 250.000 personen, die tot nog toe tot de verzekering zyn toegetre den, de groote meerdêrheid tot de 35-jarigan en ouderen, doch met voldoening mag worden vastgesteld, dat de eyfers van de verzekerin gen, gesloten door personen beneden dien leef- tyd, eene regelmatige styging vertoonen. Gedu rende den laatsten tyd worden gemiddeld per maand 3000 verzekeringen gesloten van per sonen beneden den 35-jarigen leefiyd. Intusschen is het by de propaganda voor de verzekering gebleken, dat by velen de wensoh bestaat naar uitbreiding van de by de wet voor deze verzekering getrokken grenzen. De grens van f6 als hoogste te verzekeren week- rente wordt door velen, die gaarne van de ge legenheid om by een Rijksinstelling zich een pensioen te verzekeren, zouden willen gebruik maken, te laag geacht. Voorts wordt het als een bezwaar gevoeld, dat personen, die den leeftyd van 35 jaren reeds hebben bereikt of overschreden, ook indien zy de aan hun leef tijd beantwoordende premie zouden willen be talen, slechts volgens in de artikelen 24 en vol gende neergelegde beperkende bepalingen tot de verzekering kunnen worden toegelaten. Ook wordt de wensch naar voren gebracht om de te verzekeren ouderdomsrente op een vroe- geren leeftyd dan dien van 65 jaar te kunnen doen ingaan. Eindelyk wordt vooral uit de kringen van hen, die de gestelde welstands- grens betrekkelyk in geringe mate te boven gaan, de aandrang waargenomen, om, zy het dan tegen den kostenden prys derhalve met inbegrip van de administratiekosten tot de verzekering te worden toegelaten. De Regeering is van gevoelen, dat aan deze ver langens behoort te worden tegemoet geko men, aangezien de ontwikkeling van het instituut der vrywillige ouderdomsverzekering daardoor zal worden bevorderd. By het onderhavige wetsontwerp wordt mits dien voorgesteld de in artikel 10 der Ouder domswet 1919 gestelde beperkingen voor het sluiten eener verzekering te doen wegvallen en door aanvulling van dat artikel verzekering van een rente, ingaande op een vroegeren leeftyd dan dien van 65 jaar, mogeiyk te maken. Voorgesteld wordt art 11 dier wet iu dier voege te wyzigen, dat het maximum bedrag der te verzekeren rente op f20 per week wordt gesteld. Er beslaat echter naar de meening van de regeering geen aanleiding om de administratie kosten van de verzekering, voorzoover deze buiten de thans in de wet gestelde grenzen treedt voor rekening van den staat te brengen. Zy, die zich eene hoogere rente dan f6 per week willen verzekeren of eene rente, die zal ingaan vóór het bereiken van den 65-jarigeu leeftyd en degenen, die in de Ryksinkomsten- belasting zyn aangeslagen voor een inkomen van 2000 galden of meer, behooren, evenals zy tot duever, by particuliere maatschappyen doen, de volle kosten hunner verzekering zelf te betalen. Komt het onderhavige wetsontwerp tot stand, dan zullen alle personen, die zelf óf wier echtgenoot niet in de Ryksinkomstenbe- lasting zyn aangeslagen naar een inkomen van 2000 gulden of meer, eene verzekering vry van administratiekosten kunnen sluiten, tot eene rente van ten hoogste zes gulden per week. Voor zoover deze personen op 3 Dec. 1919 reeds 35 jaar waren of ouder, en zy noch hunne echtgenooten in de vermogens belasting zyn aangeslagen, zullen zy zich een rentebedrag van drie galden per week kunnen verzekeren tegen betaling van de voor 34- jarigen vastgestelde weekpremie, terwyi zy dan bovendien tegen betaling van de aan hun leeftyd beantwoordende, vry van administratie kosten zynde premie zich nog eene rente van ten hoogste drie gulden per week kannen verzekeren. Alle overige verzekeringen kannen uit sluitend worden gesloten tegen betaling van de aan den leeftyd van den to verzekeren persoon beantwoordende premie, welke ook de kosten van de administratie dekt.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5