De Zeevaartschool te Vllsslngen. De zeevaarschool te Vlissingen, de De Ruytcrschool, zal een belangrijke uitbreiding ondrrgcan, ten behoeve van de jaarlijksche opleiding van ongeveer 50 machinisten voor de J a«a-China-Japan Lijn en de Kon. Ned. Rinaashoueian van Suriname, Nasr aanleiding van eon bericht over de oprichting van een maatschappij in Surina me (Surlnaamsche Vruchten Mij.), die zal trachten zooveel mogelijk de vruohtenhan- del voor uitvoer te centraliaeeren meldt men, dat met het s.s. Nickerie van de K. W. I. M. •een zending sinaasappelen en mandarijnen is aangekomen. Het ligt in de bedoeling van die maatschappij geregeld naar ons land te verschepen. Er kwamen! reeds eerder kleine partijtjes hier op de markt, voordat genoem de maatschappij werd opgericht. Men ver zekert ons, dat, ofsohoon de kleur niet bij zonder mooi is, de vrucht een bijzonder fij nen en zoeten smaak heeft. GEMENGD NIEUWS. Wegbrengen van schepen. Brand te Hoorn. Gisternacht is te Hoorn het perceel van den antiquair G. Vlekke Jr. tot deni grond afgebrand. In de belendende verfwarenfa- briek is een gedeelte van de aanwezige grondstoffen verbrand. Acht kinderen moes ten met levensgevaar gered worden. Het blusschingswerk werd zeer bemoeilijkt, door dat by het instorten van den gevel het bo- venjgrondsche electrlsche net naar beneden kwam. Hierbij liepen de brandmeester-gene raal en de commissaris van politie eenige kneuzingen op. De brand is ontstaan in een schoorsteen. Het bericht in het Fr. Dagb!, omtrent de bekentenis van iemand, die veertig Jaar ge leden zich zou hebben schuldig gemaakt aan moord ls, naar thans aan dat blad wordt ge meld, pure fantasie. Er is geen woord van waar. De gesneuvelde soldaten naar het vaderland teruggebracht He't stoffelijk overschot van de Fransche soldaten, die tijdens den oorlog op het oos telijk gevechtstooneel gesneuveld zijn, wordt naar Frankrijk overgebracht. Het stoomschip Rollon, dat morgen uit Saloniki te Marseille verwacht wordt, brengt de eerste vijfhonderd lijkkisten met gesneuvelden mee. De regee ring heeft een plechtigheid ontworpen om deze roemrijke overblijfselen in ontvangst te nemen. Zij zal geleid worden door den minis ter van oorlog of door maarschalk Franchet d'Esperey, die het leger in het oosten heeft aangevoerd. Aankoop van afgedankte Engelsche oorlogsschepen door Duitschland. De verraderlijke adelaar. Moord en zelfmoord. Een nieuwe vitriool-maniak. Er heersoht onrust onder de Parisdenries die zich met kostbaar bont op straat wagen, want er loopt een man door de straten van Parijs rond, die er zyn werk van maakt bontenmantels met een) vernietigend vocht, waarachynlijk vitriool, te bespuiten en te be derven. Er is geen bureau van politie te Pa- rys of er zyn dames zich komen beklagen over de verwoesting die de maniak aan hun bontenmantels, of kragen heeft aangericht. Storm In het Kanaal. Het ls Woensdag en Donderdag in het Kanaal byzon'der zwaar weer geweest en ook op den Atlantischen Oceaan heeft het geducht gespookt. Zelfs groote sohepen els de Paris en Oeorge Washington, Oceaan reuzen, die dienst doen tusschen New-York en de Fransche havens, hebben het van den storm zwaar te verantwoorden gehad. Ver scheidene passagiers van de George Was hington zyn met zooveel kracht tegen het dek geslagen^ dat zy een arm of been heb ben gebroken. De eetzaal eerste klasse stond blank en de golven sloegen somtijds boven de schoorsteenen uit. (tok de betimmering van de Paris heeft veel geleden, kooien en waschtafels in de hutten en meubelen in de salons sloegen los en richtten groote schade aan. De gouddiefstal op een schip. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Nieuwe zaken. hield, had hy een huis in Berlijn gekocht. Dan wist je tenminste wat je had. Tegen de zeeroovers. Toor da Rotterdamsche recktbaik stonden Donderdag terecht ls. zich noemende Jac. Barzilay en A. A. Mayer, beiden kooplieden te Rotterdam, wien ten laste was gelegd, dat ?y in Febr. 1819 den gezagvoerder R. de Heer vaa de zaetjalk „Reinette", welk schip gela den was met gezouten visch en garnalen, op zettelijk de gelegenheid en de middelen hebben verschaft die tjalk tot zinken te brengen. Die tjalk was 29 Januari, velgens de voor den kantonrechter afgelegde verklaring, na Seladen te zijn te Schiedam, uitgevaren, 30 anuari aangekomen te Yarmouth voor zeil- reparatie en eerst 6 Februari weer vandaar uitgevaren op reis naar Huil, waar de lading moest worden gelost. Den 8en Februari was de „Reinette", althans volgens de scheeps- verklaring, in de Noordzee gestooten, waar schijnlijk op een wrak, het had zooveel water gemaakt, dat in een half uur het dek met het water gelijk stond. De „Reinette" was niet meer te houden en toen door het scheepsvolk verlaten. Het doel van het wegbrengen van het schip was natuurlijk geweest de assurantiepennin gen in handen te krijgen Het schip was voor f60.000 verzekerd en de lading voor f 230.000. De „Reinette" zou in tegenspraak met de afgelegde scheepsverklaring tot zinken z|jn gebracht doordat de schippor R. do Heel klinknagels in het ruim heeft uitgeslagen en doen uitslaan, waardoor het water der zee in het schip liep en alt zonk. Op verzoek van het O. M. werden de zaken tegen beide beklaagden gevoegd. Beide beklaagden ontkenden. Ze wisten van f geen assurantie af, terwijl bekl. Barzilay alle werkzaamheden met lading enz. in verband gestaan hebbende, naar zjjn medebeklaagde afschoof. Bekl. Barzilay was reeds 17 Dec. 1920 ge arresteerd, 14 dagen later was Mayer naar Amerika getrokken, in Mei is Barzilay vrij gelaten, doeh Mayer is in Amerika aange houden en in Juli uitgeleverd, waarna ook de andere bekl. weer in bewaring is gesteld. Bekl. B.irzilay had dus 11 maanden preven tief gezeten. Getuige Arend heeft de zaak aangebracht. Naar h(| erkent uit wraak. Mayer ou bij zijn in dienst geweest van do firma v. d. Heuvel Vermeulen Mayer kwam ua Arend en word blijkbaar diens controleur. In korten tijd was Mayer toen hem de afrekeningen der tirma werden toevertrouwd een rijk man geworden. Getuige moest nog 3U.000 mark vun Mayer hebben. In Maart 1919 en bijna een jaar latei nog eens heeft Mayer over het tot zinken brengen van het schip gesproken en hem uit- genoodigd mede te doen aau nog zoo'n avon tuur. Toen Arend weigerde, werd hem ge vraagd of hij dan zoo eerlijk was geworden. Arend vertelt verder gevlucht te zijn voor de justitie om andere dingen naar Keulen Slechts op verklaring, dat hij niet gearresteerd zou worden, is hij naar Nederland gekomen om getuigenis af te leggen. Bekl. Mayer had heui gezegd, dat de gebr. Haak, de een manager, de ander keurmeester van de Relief Oom missie, met beide beklaagden sameu hadden gedaan. De twee Haaks waren eigenaars van het scheepje. Beide bekl. komen heftig op tegen de ver klaringen van desen getuige. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, wees het O M., waargenomen door mr. dr. J. Wynveldt, er in zyn requisitoir op, dat de schipper de Heer, die «eer belangrijke ver klaringen moest afleggen, door een misver stand weer naar zee was gegaan op 21 Jan. Naar de meening van den eflicier zal de Raak moeten worden aangehouden om schip per De Heer te hooren, teue'ude te kuuneu vaststellen den iuhoud van de motorboot, die de lading garnalen uit IJmuiden naar de te Schiedam liggende „Reiuette" moest brengen. Eu vertier om de zaak met de Reliefcommissie te onderzoeken en den weg te zoeken in de verhouding tusschen de twee Haaks, die in de diivctie vaa de Relief zaten, dus aau dit lichaam niet mochten leveren, maar zich met Mayer Co associeerden om dat toch te kunnen doen en aldus een dubbele rol speel den. Verder dienen de inklaringsambtenaren te worden gehoord, die de ooguossementen afteekenden, de schadebehandeling te worden onderzocht en ten laatste de vraag behan deld hoe 't mogelijk was, dat de beklaagden naast de rekeniug vau Mayer Co nog zaken haddeu loopen over een reparatie-rekening Mr. Wijuveldt wees er nog op, dat de uit levering van een der gebroeders Haak aan Amerika is gevraagd, doch deze nog steeds niet zyn aangehouden, terwijl er allerlei ge ruchten over hun verblijf loopen en onlangs zelfs een van hen te Rotterdam zou zyn gezien. Concludeerende verzoekt de officier de rechtbank de zaken terug te verwijzen naar de instructie en de onmiddellijke invrijheid stelling der beide beklaagden te gelasten. Na in raadkamer te zyn geweest, besliste de rechtbank schorsing van het onderzoek voor bepaalden tijd, verwees ze de zaken terug naar de instructie en gelastte ze de invrijheidstelling van beklaagden. Pure fantasie. Ook veertienhonderd lijken van gesneu velde Belgische soldaten, die, tijdens den oor log, in Frankrijk werden ter aarde besteld, zullen in April a.s. op staatskosten, naar Bel gië worden overgebracht. Berlijn, 26 Januari. Volgens het Acht Uhr Abendblatt zou een groot Duitsch industri eel oonsortorium na langdurige onderhande lingen met de Engelsche admiraliteit een dertigtal Engelsche oorlogsschepen ter sloo ping hebben aangekocht. De dertig schepen zijn samen ongeveer 180.000 ton groot. Er zijn eenige torpedojagers van het mode] 1018 by en eenige oude slagschepen. De prys zou een half millioen pond sterling of ongeveer 400 millioen papieren mark bedragen. De Duitsche industrieelen hebben deze schepen gekocht ten einde aan grondstoffen te komen. Daar de onderhandelingen met de Fransche y z er erts- industrie niet willen vlot ten, wil men thans de pantserplaten van de oude Engelsche oorlogsschepen voor de Duitsche hoogovens gebruiken. Het uitste kende staal van de oorlogsschepen zal voor liet vervaardigen van Duitsohc automobie len en landbouwmachines dienen. Vyf Engelsche schepen zyn reeds in Duitsche havens aangekomen. Aan hun af takeling wordt reeds de hand gelegd. De an dere schepen zullen later volgen. Op deze wyze verschaft men niet alleen grondstoffen aan de Duitsche industrie, maar ook arbeid aan het personeel der Duitsche rykswerven. Het spreekt vanzelf dat de Engelsche re geering aan den verkoop strenge oontrole- voorwaarden hoeft verbonden. Uit de ma chines der oorlogsschepen mogen alleen be paalde voorwerpen, c.a. electie-motoren en kranen, worden vervaardigd. Al het overbiy- vende materiaal moet eerst worden stukge slagen. De schepen zullen niet tot koopvaar- dyschepen mogen worden verbouwd. De ma- rineoommlssle van de entente te Beriyn is met het uitoefenen van de controle belast. Tydens de gevoerde onderhandelingen is er ook sprake geweest van den aankoop van de Duitsche oorlogsschepen, welke na den wapenstilstand aan Engeland zyn uitgele verd en niet by Soapa Flow zyn gezonken. De Engelsche admiraliteit weigerde echter toestemming tot den verkoop dezer schepen te verleenen. De groote bronzen adelaar boven den in gang van de Gatfleld National Bank te New York heeft dezer dagen gelegenheid gehad voor het eerst zijn steun te laten hooren, toen iemand een valsche Cheque by de bank trachtte te innen. De bank had onlangs een sirene fluit ln den bek van den adelaar doen aanbrengen, die door een electrischen knop in het kan toor kon worden in werking gesteld. De si rene bracht op straat opschudding teweeg: sommigen snelden naar een tunnel, uit vrees dat er geschoten zou worden, anderen snel den naar de bank om te zien wat daar ge beurde. Toen de man, die de valsche cheque had aangeboden, verontrust door het ge- krysoh van den bronzen adelaar, naar den uitgang vluchtte, liep hij een politieagent ln de armen, die op het alarmsignaal was ko men toeloc pen. Ëenig opzien is er te Partya ln de vreem delingenkolonie van Montpamasse, dicht by het Quartier latin, gewekt door den zelf moord van een jonge Poolsche vrouw, die ziohself vergiftigd heft en haar vyf-Jarig dochtertje geworgd. Vyf jaar geleden trouw de de jonge Poolsche met dr. Krakowsky, met wien zij tegelijk aan de Sorboiuie gestu deerd had. De familie van mevrouw Kra- kowska was zeer ryk geweest maar door den oorlog geruïneerd. Zaterdag had mevrouw Krakowska, die zelf doodsbang voor armoe de was, een wanhoopsbrief van haar zuster uit Warschau gekregen. De zuster schreef, dat zy liever w ilde sterven dan nog langer haar leven als kantoorbediende voortzetten, Deze brief schijnt op mevrouw Krakowska ven diepen indruk gemaakt te hebben. Zy schreef terug: „Genoeg te eten en te drin ken heb ik, maar ook my is het leven een laat. Ik moet verdwynen; leef jy verder als je wilt. Ik neem myn kind mee, zoodat er niets van myn kind achiterbiyft. Niemand is voor myn daad verantwoordelyk." Mevrouw Krakowska heeft den verjaar dag van haar man uitgekozen! om haar wan hoopsdaad te plegen. Overdag heeft het ge zin den verjaardag noig gevierd, maar toen de dokter 's avonds van bezoek aan eenige patiënten terugkwam, vond hy zyn vrouw en hun kind dood. Er wordt gezegd, dat het echtpaar Kra- kowöky in der minne besloten had te schei den. Ook aan de Middelandsohe Zeekust van Frankryk heeft een storm, gepaard met slag regens, veel sohade aangericht. De golven hebben te Tamaris-sur-Mer (dep Var.) een strekdam weggeslagen. Enkele dagen geleden meldden wy dat door een toeval aan boord van 'het stoom schip „Somona" een gestolen bedrag van 15.000 pond in Engelsche gouden sovereignsr ontdekt was. Omtrent dien diefstal lezen wy in de „Manch. Guard." de volgende bijzon derheden: vyf kisten bevattende 75.000 pond in sovereigns werden van Sydney door de „Oommonwealth Bank of Australia" naar San Francisoo verscheept. Het goud vas verpakt in vyftien kistjes leder van 5000 gouustukken. -De k.stjfs waren te Sydney aan boord van de „Somona" gebracht, kort voor het vertrek van het schip en wel onder toe zicht van twee beambten der bank, een ver tegenwoordiger der stoomvaart-maatschap- py en de officieren van bet schip. De sobat- kemer was toen afgesloten. Hoe men den diefstal heeft kunnen plegen is nog een raadsel Geiyk boven gezegd werd van de gestolen 25.000 pond eern bedrag van 15.000 in waterslangen van het schip en in venti- latiekokers terug gevonden. Uitspraken: A. E., Texel. Te lage aangifte R. I. B. Het onderzoek wordt hervat op 14 Febr. a.s. P. A. E. H., Helder. Eenv. beleediging. f 20 (boete subs. 20 dagen. t Aangehouden tot 21 Februari. Op verzoek van den officier werd de zaak contra J. F. K. te Helder, die zich had schul dig gemaakt aan diefstal van een hemd-, bi •broek en 'n paar kousen, aangehouden tot de zitting van 21 Febr. e.k. Er waren dirie getui gen 'gedagvaard, doch 2 konden wegens ziekte niet versohynen. Ook de beklaagde was abseqt. Een „duivenmelker" ln den voluten zin. De 18-jarige veerman G. P., alhier woon achtig, stond terecht wegens verduistering en wel een weinig voorkomende verduiste ring. Iiy is nameiyk een duivenfokker en had aan een kennis een tweetal exemplaren uit zyn gevederde menagerie verkocht.De dieren schenen echter niet te kunnen wennen en keerden weer naar hun oude til terug, waarop G. P. die djüven weer aan bi ander verkocht en dus het mes aan twee kanten liet snyd-en. Maar de eerste kooper ging daar niet mee acooord, vandaar heden de verschijning des heeren P. op de zondiaarabank. Bekl. liet het nu voorkomen, of hy reeds meermalen de duiven aan den nieuwen eigenaar terug had gebracht, doch die officier zekle in zyn requi sitoir, dat bekl. verdacht werd reeds meer dergeiyike unfaire handelingen te hebben ge pleegd. Het O. iM. eischic dan ook f 25 boete subs. 25 dagen. Een conducteur geslagen. De oond'uoteur der H.IJülM. Rens de B. had op 8 November kwestie met eenige Heiligers, die voor hot afryden van den trein te Heldor hadden plaats .genomen in een iamesooupé en niet genegen waren zich daur- uit te verwy deren. Ook de aannemer W. F. V. t« Amsterdam, mengde ziiefli in deze hem nets aangaande zaak en maakte zich daarby wo driftig, dat hy den oondudteur een- slag toediende en nu terecht moest staan terzake mishandeling. De conducteur beweerde, dat bekl. hem voortdurend had lastig gevallen, waarop be klaagde, die zich thans zeer kalm en bezadigd voordeed ook zijrn lezing gaf vun het gebeur de, hierop neerkomende, dat ln bedoelde dainescoupé een Juffrouw was neergelegd, die lydende was aan zenuwtoeval. De mannelijke familieleden van die dame we nachten gaarne hy haar te blijven- en mank ten daarom bezwaar de ooupé te verlaten. De oonduoteur wilde daair echter niet van hooren en riep den chef, waarop bekl ook eenige op merkingen maakte. De conducteur antwoord de hem minder vrlendeliik, bekl. was boos ceworden on erkende, dat hy zich toen te buiten was gegaan. Het O. M. vorderde f 50 boete subs. 50,da gen. Bekl. mit toe. dat het door hem bedreven feit gestraft moest worden, maar vond deze boete toch wel rijkeiyk hoog. Overigenk had hy niets te zeggen. De valuta-doode. De Berlynsohie oorrespondent van het „Handelsblad" schrijft: Dit is een zeer ware geschiedenis, al zal menigeen haar wellicht voor een puur ver zinsel of welwillender uitgedrukt voo.r een modern sprookje houden. Maar ik kan voor de waarheid van mijn verbaal instaan. De valuta-doode, eenige jaren geleden nog een klein renteniertje in Amsterdam, was een dier honderdduizenden brave burgers, die Marken hadden gekocht. Tydens den oorlog al, toen de koers nog 45 was. Later nog eens tegen een koers van 36 en kort na de revolutie nog een honderdduizend Mark tegen een koers van 19. En hoopte toen op een stijging van de Mark, als al die andere brave burgers, om dan zoo gauw mogelijk zyn Marken te ver- koopen. Maar de Mark dealde- Toen ze op 6 cent stond, had hy zyn huisjes in Amsterdam verkocht en de opbrengst in Marken omgezet, om zyn koersgeimiddclde te verbeteren. En toen die daling fci maar aan Maar van de opbrengst van dit Berlifnsche huis kon hy in Holland niet leven, en dus verhuisde hy naar Beriyn. Betrok een der 24 woningen in zijn eigen huis, bemerkte, dat hy met dit huis in den nek was gezien, kreeg last met alle huurders over de gebio- ken ruiten, nieuwe behangetjes, kapotte silo- ten en alle mcgeiyke andere dingen, waar over huisbaas en huurders ruzie kunnen maken; hy had onaangenaamheden met den portier, kwam 'in 'botsing met- het „Woh- .nungsamt", ergerde zich dag aan dag, wond zich telkens opnieuw op, kreeg tenslotte een beroerte en stierf. Tot zoover is mijn verhaal heel normaal. Maar nu komt het byzooiderel Deze Aimsterdamsche rentenier, gestorven als Berlynsch huiseigenaar, wias geen gewone do ode. Denk niet, dat hy spookte of dat zyn geest zich by wyze vam wraakneming 's nachts aan de lastige huurders 'manifesteerde. Denk iniet, dat dé doode af en toe de oogen nog eens opsloeg of de smalle, bleeke hand tot een drei gende vuist balde. Mets van dit alles! De doode lag stil en roerloos in zijn bed, als iedere andere doode, en zyn geest dacht niet aan spiritistische manifestaties. Maar toch was de doode huisbaas geen ge wone doode. Hy was een valuta-doode 1 „Een Tekening?; vroeg de weduwe ver baasd; „Waarvan? „Waarvan?!" echode de goedhartige buur man verontwaardigd. /Waarvan?!" M'n li«v« merosch, ik hen 29 uur voor je onderweg ge weest. Eerst naar den Burgeriyken stand toon naar den doodkistenmaker, raar <|e grafenisonderneming en naar den dominé, twee uur geholpen by het kisten van ie mp.n en tenslotte de begrafenis zelf, 29 Ullr in' Mark per uur maakt-1160 Mark, En dan mag je me nog dankbaar zyn, dat -k je aoo ^,3,,. peiyk behandel...." Toen betaalde de weduwe den Sbedhartigen buurman, zonder verder een woord- te zegigcn, en wees hem de deur. Dit is het zeer ware verhaal van den valuta- doode. „De buitenlabdcrs leven hier tegenwoordig tóch voor niets", had de goedhartige buutina^ gezegd. En dat 'is de algemeene opvatting onder de Duitschers. Maar uit de geschiedenis van don valuta- doode blyfct, dat bui-te nlan de i-i, zoo zy in Duitschland al „voor niets" kunnen leven-, er 'om den- drommel miet voor niets kunnen sterven I Ieder, die in de laatste jaren wel eens een reisje naar Duitschland maakte, kent het systeem der „Va-luta-Autfschlëge". Ik heb er trouwens by herhaling over geschreven. Men laat de buitenlanders hier voor tal van artike len meer betalen dan de Duitsche klanten en terechtt Wie hier met guldens of dollars of ponden komt, koopt, zelfs al betaalt hy 20 of 40% meer dan die Duitsche prijs, altijd nog goedfcooper dan in 't eigen land. Maar de vele -buitenlanders, die hl^r ge vestigd zyn en Marken verdienen ik denk aan de circa' 140.000 Ne-derlandsche arbeiders, die in Duitschland werken, en natuurlyk Duit sche loonen trekken 'kunnen, naar vanzelf spreekt, deze valutatoeslagen niet betalen en hébben' vaak de -grootste moeilykheden, daar men hier -geneigd is, ied'eren buitenlander als een valuta-rijkaard te 'beschouwen. Over het algemeen weten- deze ahbeidera den winkelier wel te overtuigen, dat zy dat niet zyn, hetzy door hum officieele arbeiders legitimatie-kaart, hetizy door een schriftelijke verklaring van hun werkgever, die bevestigt, dat zy in Duitsoh geld w-ord-en betaald en dus recht hebben op een gelijke behandeling als di? Duitsche klanten. Maar als men dood is, kan men niets meer bewyzen. fin in deze onaangename positie verkeerde onze doode Amsterdamsche rentenier! Maar zyn weduwe dan? zal men vragen. Zijn weduwe sprak bijna geen woord Duitsch. Het goede mensdh was over de vijf tig toen zy met haar ega maar Beriyn trok en -op diien leeftijd leert, m-en een vreemde taal niet -meer zoo geimakkeiyk. Zy kon zich met den besten wil van de wereld niet in het Duitsch uitdrukken en was heel dankbaar, toen een goedhartig buurman haar zijn hulp aanbood by de regeling van die begrafenis. De goedhartige -buurman stapte naar den Burgerlijken Stand en deedi daar aangifte van het overlijden van den rentenier. Hij ging naar een begrafenis-onderneming en trof alle maatregelen voor een fatsoenlijke teraarde bestelling. Zelfs verzuimde hy niet, een pre dikant te verzoeken aan het graf een woordje te willen spreken. Dominé was een man van zijn tijd. Dat bleek al dadelijk toen hy hoorde, dat de over ledene n!et alleen een braaf mensch, anaar bovendien Hollander was geweest. „Ei, ei!" zei hy, „Hollander!" En hy vertelde den goedhartigen buurman, dat een- predikant voor het houden van een lyk-rede honderd Mark krijgt. En dat honderd Mark tegenwoordig niet veel is. En dat hy daarom, waar het hier tocih een Hollander be trof, voor zijtn lijkrede tien gulden zou re kenen... „Waarom ook niet/P' zei de goedhartige buunman. „Die Holland (U's leven hier tegon- woodig tooi) voor niets!" Ue doodkist kwam en buurman hielp de beidé „bidders" het lijk afleggen. Hy hielp bovendien de kist dient,schroeven en ging mee naar het kerkhof. Dominé sprak ©envge gevoelvolle woorden, waarvan de diepbedroef de weduwe niets verstond, on daarmede was de eenvoudii'ge plechtigheid afgeloopen. Den volgenden dag kwamen de .rekeningen. Dominé „erlaubte sio.ii zelui Gulden zu liquidieren „Tien gulden? Maar ik 'heb geen guldens 1" zei de woduwe van den valuta-doode. Maar m-en -maakte haar duideiy-k, dat het geen gul dens 'behoefden te zy-n. Ze kom ook de tegen waarde ln Marken betalen maar den -koers van den dag. Dominé, die, -zooals gezegd, een man van zyn tijd was, wist precies hoe de koers stond: 8175 Mark voor lüü gulden. Met 817.50 Mark w-us ze van alles aif. Maar dlat vond ze tooh wel een beetje erg en ze riep er eerst den goedhartigen buurman eens by. Die had haar -in deze imoeliyke dagen zoo trouw te-rzy-de gestaain en zou haar dus nu oolk wel 'helpen. Maar buuuman mompelde wat over -de duurte en -dat een dominé tooh óók moet 'leven en ried- haar aan, maar te be talen. Er zat niets anders -op, zei hy. Dus telde ze met bloedend hart de 817.50 Mark meer, die dominé plechtig optetreek. l>e dood'kistemmaker en de begrafenison derneming „iiquidierten" miet in guldens, nuaar haddien een- stevigen valutatoeslag op hun pryzen gelegd. 'De d-oode was -immers een Holland-er en die kunnen 'het best betalen Doodkisten en 'begrafenissen zy-n nu niet zulke dagelyks f "orkomende dingen, zoodait het niet te verwonderen was, dat de weduwe de gangbare pryzen daarvan miet kende. Ze vond 'het wel duur, maar dacht toch miet aan de valuta toeslagen. 'Da-t hoorde ze later pas, toen ze er met een paar kennissen over sprak. 'De „dood/bidders" werden onbeschaamd, toen ze hun elk 26 Matrk fooi gaf en zeiden, dat een doode Hollander toch tenminste wel 50 Mark „Trtnkgeld" mocht op-leveren. En de arme vrouw, die hen 'niet verstond, alleen begreep ze dat ze méér wilden heblben, gaf hun er ieder nog 20 Mark by. Het eenvoudige zerkje, dat buurman had besteld, moest de „valuta-weduwe" eveneens dubbel en dwars bietalen. Maar 't was Itali- aansch marmer, zei de steenhouwer,, en de Hollandsche guidfen stond imnmers toch zoo hoog Een dag of wat na de begrafenis kwam buurman even oploop-en. Hy had ook een rekeningetje. Het „Bat. Nwsbl." vertelt nog eens uitvoe riger wat in de maand No-venloer v. j. aan leiding gaf tot de zending van een torpedo- bootjager naar Tarakan -en wat dit schip daar ueed. Den loden November werd de nederzetting der B. F. M. te Bembakoeng (eiland ter Noord oostkust van Borneo benoorden i'arakany), 's aionus om elf uur bezocht door tien prau wen uuet ongeveer 00 gewapende Baujau's aan ooord. ue aanvoerder dezer menschen gaf voor en die buurt een broeder te zoeken, vroeg om ryst en om toestemming verder de ri vier op te mogen varen. Ue daar aanwezige boormeester, üe zaak met vertrouwend, wei- geme den toegang en bedui ude h'en heen te gaam, hetgeen nen volgenuen dag geschiedde. De in-ouünig der Badjau s was vam dien aard, uat uen gtlueeien nacht aoor -het personeel de wacht werd gehouden. Aangezien verwacht weru, dat de Baujau's in grooter getal zouuen terugkomen, werd het civiel ibestuur telegra fisch met een en ainde-r m kennis gesteld. 'Den ïóen aia.v. 's avonds ontving de com mandant oer zeemacht telegrafisch bericht omtrent het ge'oeurde. De torpedojager „Bynx", die den reen November 's morgens te Friok amveerue, werd met spoed naar Tarakan gezonden en kwam, na te Makasser den brandstofvoorraad te hebben aangevuld, den 22sten Novem'ber te Tarakan aan. Teneinde met meer succes de omgeving te kunnen afzoeken, was aan boordi van Hr. Ms. „Lynx" een vliegtuig, 'bewapend met een mitrailleur, meegenomen. Door den torpedo jager en het vliegtuig werden den 23sten en den 24sten alle riviermondingen naby en be noorden 'Tarakan tot aan de grens van het Britsohe Protectoraat afgezocht en trof de vliegmachine inderdaad den- 24sten naby het eiland-je Si-Amil (Engelsch grondgebied op plan. 120 gr. van Tarakan) een Badjau-vloot aan bininen de Engelsche territoriale wateren, zoodat er niet kon worden opgetreden. De waarnemer had, buiten het Engelsch rechts- die echter beweerde nooit op Tarakan te zyn gebied, een onderhoud met den aanvoerder, geweest. Waar de Badjauvloot afkomstig was van de Filippynen en' nu op Engelsch gebied ver toefde, werden door tussohenkumet van de consuls de Amerikaansche en Britsche auto riteiten ingelicht en door die „Lynx" en het vliegtuig de bewuste vloot voortdurend ln het oog gehouden. Den 28s'ten November ontdekte dé „Lynx" naby Tarakan een vloot vati 15 prauwen, wel ke vloot naar Tarakan werd meegenomen. Het bleek nu, dat dit de vloot was, welke te Sembakoeng was geweest. Na een verboor van den aanvoerder door d'eji oontroleur van l'-irouw, bl ok geen reden aanwezig te zyn den radja gevangen te houden. De. „Lynx" sleepte daarom de geheele vloot buiten ons rechtsgebied en den aanvoerder werd verboden wederom I11 onze wateren te komen'. Door het vltegtuig werden de volgende da- ,on de bewegingen der vloot gecontroleerd, .nderdaad bleef ze bulten ons gebi"d en koerste naar Brltseh-Noord-Borlieo. Van don. resident van Tawuo werd bericht ontvangen, dat op Hi Am-il «lies in orde was, zoodat de aanwezigheid van eon oorlogsschip minder urgent weid geacht. Hr. Mts. „Koeter, welke bodem in den Sanglr- en Talland-Archipel kruiste en op geroepen was naar Tarakan om den comman dant van Hr. Ms. .Lynx" by de uitvoering van zyn opdracht te a nul stee ren, bleef dan ook voorloopig maar alleen ter plaatse. De „Lynx" met vliegtuig keerde 4 December terug naar 1'rlok, terwyi ook de „Koetei nadat de toestand bleek rustig te blijven, don 14den da.v, naar Java vertrok. Hoe-wol uit latere berichten bleek, dat niet zoozeer van zeeroovers kun worden gespro ken, als wel van zigeuners te water, die In dien zy niet goedschiks krijgen wat zy vra gen, eenvoudig nemen wat hun ly-kt, blijft liet feit bestaan, dat zij aanleiding geven tot overlast op Ned. rechtsgebied, waartegen on- midd-eliyk is opgetreden. Als een 'byzonderheld kan nog worden ver meld, -dut het vliegtuig, dat- don geheelen tocht van 16 November tot 10 Deoeimiber onafgedekt heeft, gestaan, blootgesteld aan hevige regen» en felle zon, by terugkeer in goeden toestand verkeerde, zoodat het slechts onderhoud, dat onderweg uitoraardi gebrekkig was, noodig heeft. LAATSTE BERICHTEN. Hamburg. 28 Januari. Het stoomschip Hu- son van de Hamburg-Amerika-iyn, van Dan- zig onderweg naar Kopenhagen met een la ding graan, is aldaar niet aangekomen. Men moet aannemen, dat het stoomschip, met z(1ne bemanning vftn 15 koppen, slachtoffer i» geworden van den Januaristorm. Beriyn, 28 Januari. In parlementaire krin gen verluidt opnieuw met groote beslistheid, dat rijkskanselier dr. Wlrth den rijkscom missaris dr. Rathenau tot miinster van to"' tenlandsche zaken zal benomen.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6