TTfirrriiyin behoeften bevredigde evenals vroeger, moeit llö meer opbrengen. Uif het mijnbedrijf. In de gisteren te Heerlen gehouden ver gadering van de contactcommissie in het mijnbedrijf is de tegen 1 Maart aangekon digde loonsverlaging besproken,, maar de partijen zijn niet tot overeenstemming ge komen. Blninenikort wordt opnieuw vergaderd. Het Kamerlid Suring en de Vrouwenvertegenwoordiging. De Vrijzinnig-Democratische Bond. De federatie Noord-Holland vaui den V.-D. Bond hield Zondagmiddag eeno openbare vergadering in Alkmaar. lie voorzitter, de heet F. J. Aukes, herin nerde in zijn openingswoord aan een variatie van Fransöh gezegde: ,jDc partij, dien men dood waande, fe nog gezond en springlevend, Zij. die ten::' olgo van het geschetter ln „De Telegraaf" on het gobazuln in „Het Volk" meenden, dat het. (hedenmiddag oen bcgra- ftini» sou zyn, zouden lienierken, dat de V.-D. B. nog zoo givxmd is, als 't maar kan. (Het hoofdbestuur stond volkomen naast de faeenen Miarohant en Oud en op de hoofdbe- stuursvorgadering, vorige weelk te Arnhem E'houden, was besloten alle crisiszaken en «schuld! gingen stipt te doen onderzoeken, tor ..'ijl de party,raad uitspraak zal doen over de gi'schillen. Spreker geloofde stellig, dat de V.-D. B. na de crisis, ontstaan door de houding van de hoeren Van Berestepn, Teen stra «li Koster, krach tiger zookoonien te staan door de vaste trouw aan zijn beginselen. Öpir. was er van overtuigd, dat Mevr. mr. Bakker— Nort, zoowel als mr. Oud, de belde spreker», zouden bewijzen de levende (kracht, die er thans nog uitgaat van den V.-D. B. Mevr, Bakker—'Nort uit Groningen sprak daarna over de beginselen van den Bond en de Vrouw als vertegenwoordigster der partij lai de Kaïmer. Mr. Oud besprak het zakelijke werk der Vrljizinnig-dem'Ocraten, vooral ten opzichte van de meest urgente quaesties: de fitnam- c'ieele politiek en de bezuiniging, dit laatste vooral ten aanzien van leger en viool. 'De 'belangstelling was vrij groot. De spre kers vonden een zeer aandachtig gehoor. De hoeren E. M. Teenstra en W. O. A. Koster verzoeken aan de bladen plaatsing van het volgende: Het partij-orgaan van den Vrijiz. Dem. Bond „De Vrijzinnig Democraat", is Zater dag ji. verschenen ais orisisnuimmer, d. w. z. mr. H. P. Marchant heeft het gevuld met een reeks artikelen tegen dien heer Van Beresteym en tegen ondergeteekenden. Deze artikelen bevatten tal van onjuistheden en verkeerde voorstellingen, terwijl de vorm zoo grievend mogelijk is gekozen, Het is ons onmogelijk gemaakt, op deze zakelijke en persoonlijtoe aanvallen in het partij-orgaan te antwoorden, doordat bet volgend iniuimmer van „De Vrijz. Democraat", zooals de redactie mededeelt, geen crisis-nummer, doch een propaganda nummer zal zijn. Wij zouden ons over deze absolute ontneming van het antwoord recht •geërgerd hebben, ware het niet, dat "«"ij toch van antwoord aan mr. Marchant hadden af gezien, om de wijze, waarop deze ons meent te moeten aanvallen. Acht mr. Marchant het noodig, ons ook verder in dezen toon te be strijden, ons als miensch naar beneden te halen, waar wij een politiek geschil met hem hebben, dan zullen wij ons dit getroosten zonder weerwoord. Dit toch zou ons noodza ken, gelijke wapenen te gebruiken, wat wij niet wensohen, 1» M, Teenstm W. O. A. Koster. Schriftelijke vragen van Kamerleden. Van den heeT B Ij 1 e v e 1 d aan den minis- van oorlog, a..l. minister van marifie: 1. Is het juist, dat tengevolge van de te genwoordig geldende regeling betreffende het verkenen van. vrij vervoer aan dienst plichtigen zeer groote bedragen ten laste van de schatkist worden gebracht? 2. Is het juist dat aan dienstplichtigen we kelijks geheel of gedeeltelijk vrij vervoer ook naar andere plaatsen wordt verleend dan naar de gemeente, waar zij woonaohtig zijn? 3. Is het juist, dat ook aan beroepsperso- neel dergelijke faciliteiten worden verleend? Zoo ja, welke en sedert wanneer? 4. Is het juist, dat de uitgaven, bedoeld onder no. 1, no. 2 en no. 3, in het afgeloopen jaar een! bedrag van circa 2 millioen guldèn hebben beloopen? Zoo neen, is de minister bereid mede te deelen, welk bedrag dan wel in 1921 voor het onderwerpelijk doel is uitgegeven? 5. Is de minister bereid mede te deelen, welke bedragen in 1919 en 1920 voor boven omschreven doel ten laste van de schatkist zjjn gebracht? 6. Is de minister bereid tem spoedigste de bestaande regeling te herzien in dier voege, dat geheel of gedeeltelijk vrij vervoer alleen wordt verleend naar de woonplaatsen der dienstplichtigen (c. q. naar de woonplaats van I beroepspersoneel, dat gescheiden van het gezin woont) en in een mate, welke de hier-1 uit voortvloeiende uitgaven terugbrengt tot een bedrag, dat meer in overeenstemming is met den treurlgen toestand van 's lands financiën? Gasprljs te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen voor den gasprljs te brengen van 18 op 11.6 ct. per M8., zulks in verband met den verlaagden kolenprijs. Fallissementem In Nederland. Volgens mededeelingen van het Handels informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 Jan. in Ne derland uitgesproken 46 faillissementen te gen 43 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Januari 1922 160 faillissementen tegenover 181 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. OOST-INDIE. Overstrooming. Ken «ware overstrooming heeft het distriet Koetoeardjo (Kedoe) geteiiterd, tengevolge van zeer awaren regenval In 4én nacht ia 240 m.M. regen gevallen. Een vlugge water afvoer waa onmogelijk, wat een dambreuk tengevolge had. Het water drong in de huizen en atoad tot twee metera boog. Tot dusver zijn er volgena offlcieele taxatie 10 dooden. De archieven en inventarissen van verschil lende landakantoren zijn oatredderd) er ia groote materieele achade. WE8T-INDIE. De scheepvaart Meer dan 2000 aohiepen hebben verieden jaar de haven van Cura^ao aangedaan. Het juiste getal is 2062, waarvan 890 stoom schepen en 1172 zeiler». De gezamenlijke tomnemaat bedraagt ver over de 4.000.000 br. ton. De Gurapaosohe haven imag ar zijn; ze telt meel Olie-, kolen- .en trainsLtohaven. Op Nieuwjaarsdag kwam de Duiitsohe An- tiochia binnen. De Hamlbuirg Amerika Lijn heeft daarmede de vaart op onze haven weer geopend. Langzamerhand neemt de groote scheepvaart weer toe. Al» nu de Handel zich maar wat gauwer herstelde. Onze haven kan er slechte Ibdj winnen. (Atmigoe dl Gurayao). BUITENLAND. De bijeenkomst over het Naburige Oosten. Parijs, 80 Januari. De gezanten van Ita lië en Engeland hebben de Fransche regee ring verzooht de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken eenlge dagen uit te stellen om hun regeeringen de gelegen heid te schenken grondig kennis te nemen van de uiteenzetting ln de gewisselde me mories. De FraiiBche memorie ls Woensdag aan Rome en Lenden toegezonden. De lta- Uaansche regeering heeft tot dusver haar inzlohten nog niet te kennen gegeven. ENGELAND. Egypte. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat generaal Allenby, de hooge commissaris ln Egypte, naar Londen ont boden is om de regeering in te lichten en haar van raad te dienen aangaande den toe stand in Egypte. Zijner Majesteit® regeering zoo ver volgt de mededeeling is bereid het parle ment te verzoeken, elke overeenkomst met een Egyptische regeering te bekrachtigen, welke aan het proctectoraat een einde stelt en Egypte als touv reine staat erkent, mits Engeland afdoende waarborgen hebbe: lo. dat d'e rijksvorbtndingswegen, in welke Egypte een onmisnare schakel vormt, veilig zijn; 2o. dat Engeland het recht en de macht behoudt om de buitenlandsche gemeen schappen ln Egypte te beschermen; 8o. dat Egypte beveiligd is tegen inmenging en aanranding van buiten af. Tegelijkertijd wordt uit Kairo gemeld, dat de leden van de Egyptische delegatie, die in hechtenis waren genomen wegens het verspreiden van een anti-Engelsen mani fest, vrij gelaten zjjn. De politie heeft huis zoeking gedaan in hulzen van inboorlingen in de wijk Saïd-Azenab en bommen en re volvers ln beslag en studenten ln hechtenis genomen. Zij gelooft, zoodoende, een samen spanning verijdeld te hebben hebben om een sluipmoord te plegen op Sarwat-pasja, met wlen generaal Allenby kortgeleden onder handeld heeft, om hem te bewegen tot de aanvaarding van den post van eerste-mi- nister. Bezuiniging. Derfrarinj? ln de Noordzee. Naar aanleiding van het feit, dat de vis- schers dit jaar geen haring aantreffen op de plaatsen in de Noordzee, waar men die visch anders ln groot© menigte pleegt te vangen ls ©r van regeeringswege een on derzoek ingesteld naar het water ln een strook van Lowestoft tot Scarborough en verder zeewaarts, 200 mijl ten Noorden van de Doggerebank, waar de geleerden telkens om de 20 mijl proeven van het water namen in lagen van de oppervlakte tot den bodem. Zjj kwamen daarbij tot de ontdekking, dat er een ongewoon groote hoeveelheid water uit den Atlantischen Oceaan in de diepere lagen is doorgedrongen, tengevolge van het weinige rivierwater, dat door den geringen regenval in de Noordzee is uitgestort. Men vond ln het water een groote hoeveelheid microscopisch kleine sohaaldiertjes in één proef 82.400 welke tqt dusver nimmer in de Noordzee zjjn aangetroffen. Een af wijking van den golfstroom moet dezo dier tjes uit den Atlantischen Oceaan hebben meegevoerd. Het is vroeger nog tweemaal waargenomen, dat het water uit den Atlan tischen Oceaan zoo diep in de Noordzee is doorgedrongen. De geleerden zijn er van overtuigd, dat de afwezigheid van de haring op de gewone vangplaatsen daarmee ver band houdt, doch wat dit verband is, ls hun nog duister. YEREENIGDE STATEN. Sneeuwstorm. Bal timore, 80 Jan. De streek tusschen Bal- timore en Washington is geteisterd! door een zoo zwaren sneeuwstorm, als in vijftig jaren niet ls voorgekomen. Op sommige plaatsen bereikte de sneeuwlaag een dikte van 1.25 M. Sedert 1891 was niet zooveel sneeuw gevallen. De snoeuwstorm,,die zich ui tot rekte itot de Carofflima's, duurde in enkel© streken meer dan 24 uur. Het treinver keer is gestoord, de tramdienst ln vele ste den eveneens. Aan d© kust heerschte een zware st-orm. Tal van berichten omtrent in nood verkee- rende schepen werden ontvangen. De storm bewoog zioh ln N. riohting. Het Congres en de meeste regeeringsde- partementon werden vroeg gesloten. De bij eenkomst der ontwapeningsconferentie werd uitgesteld. Vooral aan de kust van Virginia heeft de scheepvaart veel geleden. Washington is van de overige wereld af gesloten. Er zijn geen passagierstreinen ver trokken sedert Vrijdagnacht. Sleohts 50 senatoren bezochten den Se naat, die derhalve werd verdaagd. Het dak van een bioscoop ingestort 69 dooden, 100 gewonden. Londen, 29 Jan. Uit Washington wordt ge meld, dat aldaar wegens den hevigen sneeuw val het dak van een bioscoop tijdens de voor stelling instortte. Er werden bij deze ramp 69 personen gedood, terwijl het aantal ge wonden ruim 100 bedraagt. Omtrent de ramp woTdt nog1 gemeld, dat de voorstelling juist 'was (begonnen. Er wa ren 500 toeschouwers im de zaal toen plotse ling, zonder ©enig voorafgaand waarschu wend gekraak, helt dak inviel en het meeren- deel van de kijkers insloot. De meeste toe- adhouwers, die zich nog verplaatsen konden, ook al waren zij 'bijna allen gekwetst, ijlden, met Moed bedekt, in het donker maar de uit gangen; waarbij zij elkaar verdrong.n en velen onder den voet raakten. Bij den brand speelden zich afschuwelijke tooneelen af. Velen stormden met bloed be vlekt en hevig gillend© het 'gebouw uit. Men hoorde binnen de gekwetsten, die onder het puin vastgeklemd zaten, jammeren. Velen danken het leven aan het feit, dat het inge storte dak hier en daar door ander puin werd opgehouden. De redders moesten gebruik maken van 'blaasvlammen om gatan te snijden ln het Ingestorte ijzeren dak, door welke ga ten vele geredden en ook vele lijken werden naar bulten getrokken. Velen werden ge dood' hij het instorten van een gaanderij, ter wijl anderen verbrijzeld werden onder het Invallende dak, dat van een hoogte van 22 M. viel. Er zjjn verscheiden gevallen voorgekomen van mannen of vrouwen, die naast hun echt- genooten werden verpletterd, en van vaders die verbrijzeld werden naast hun kinderen. JV geberie wrekhoop wei bedekt met een sneeuwdek. Zoodra het hekend was geworden, dat ie de (bouwval 'brand was uitgebroken, ijlden de brandspuiten naar de plaats van de ramp. 'Opmerkelijk was dat 'gebruik werd ge maakt van de hulp. van kleine jongens, die zioh door de nauwe openingen heendrongen, om water en opwekkende middelen te bren gen aan de uitgeputte slachtoffers. Volgens een bericht uit Washington be draagt het aantal dooden 112. De koopvaardijvloot. President Harding besloot aan het Con gres voor een periode van tien jaar een ere-1 diet aan te vragen van 26 millioen per jaar ten behoeve van de Amerikaansche koopvaardijvloot, aangezien er anders niets anders overblijft, dan de schepen goedkoop te verkoopen of te sloopen met het oog op de hooge kosten van onderhoud. Tegen het lynchen. Het Huis van Afgevaardigden te Wash ington heeft Donderdag het wetsontwerp aangenomen tot beteugeling van het lynchen in de Vereeniigde Staten. In het wetsontwerp worden daarvoor de volgende straffen ge noemd: 1. Een boete van 1200 pond sterling subs. vijf jaar gevangenisstraf voor iederen) amb tenaar, die nalaat alle redelijke maatregelen te nemen om te voorkomen, dat een gevan gene wordt gelyncht. 2. Een gevangenisstraf van vijf jaar voor lederen ambtenlaar, die met de menigte sa menspant voor het lynchen van een gevan gene. 8e. Een boete van 2500 pond sterling voor de provincie, waar een igeval van lynchen is voorgekomen, benevens de verplichting tot betaling van schadevergoeding aan de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer Het wetsontwerp moet hans nog door den Senaat worden behandeld. Tijdens de behandeling van het wetsont werp vielen stormachtige tooneelen voor. De publieke tribune was stampvol met negers Het debat liep zeer hoog, tengevolge van de De mensohen wonen te Zevenaar en zijn al len nog in leven. Een vreemd geval. Zaterdagmiddag werd op het kasteel Sin- graven' te Denekamp aangebeld door een man, die zich uitga* voor marechaussee in burger en die do alleen thuuwynde mej, Laan mededeelde, dat vermoedelijk de« avonds een aanslag gepleegd zou 'worden bij het kasteel. MeJ. Laan waarschuwde don diohtst bijzijnden opzichter. 't Avonds om 7 uur weid er weer gebeld: de opzichter deed open en zag voor zich een man in mareohaufsee-tenue, die een revol ver op heiffi gericht (hield. Toen de man den opzichter tegenover zich zag, rende hij weg. Men vermoedt dat hij een aanslag heeft wil len plegen op den eigenaar van het, kasteel De politie tracht den dader op te sporen, Been afgereden. Aan het station De Steeg werd Zaterdag avond 11 uur bij aamkomst van een goede rentrein uit Velp de 44-jarige remmerJ. Kerkhof uit Arnhem! vermist. Onmiddellijk werd zoowel van De Steeg als van Velp uit langs de lijn een onderzoek ingesteld. By den Biljoenschen overweg onder Velp werd Kerkhof in bewusteloozen toestand en met afgereden linkerbeen gevonden. De spocr- arts dr. Teenstra verleende de eerste (hulp; daarna werd K. naar 'het Diaoonessehuis te Arnhem overgebracht Vermoedelijk is hij bij het aantrekken van deni trein uit de rem- kast gevallen. Zijn toestand is hoogst ernstig. In drift Een 15-jarig imieisje sprong Zondagmor gen na een twist van het balcon der derde verdieping van een perceel aan de Lindon- graoht te Amsterdam naar beneden. Zij be kwam inwendige kneuzingen en moest naar het Binnengasthuis gebracht worden. Doodgevallen. De heer J. H. Hoeeen! Korndörffer, hoofd welke heerscht tusschen de afge-1 oommies bij het departement van justitie, is Zaterdagvoormiddag op de Heerengracht in Den Haag door de gladheid van de straat uitgegleden. Hij viel met zijn hoofd op den trottoirband en bleek korten tijd later over leden. staten, vooral toen! een afgevaardigde van den staat Missisippi, een gewezen katoen- planter verklaarde, het lynchen te betreu ren doch er bij voegde, dat de zwarte vijand die behandeling verdiende. JAPAN. Een complot •De „Daily News" verneemt uit Tokio, dat burggraaf Takahasji, de Japansche eerste minister, twee weken geleiden het slachtoffer zou zijn geworden van een poging tot moord. De dader hiervan zou een jonge boer zijn, die onmiddellijk gearresteerd ds. Tengevolge van deze poging, die gelukkig mislukt is, heeft de politie een oompiot ont dekt, dat ten doel had, honderd van de voor naamst© Japansche politici te doolden. GEMENGD NIEUWS. Een ondragelijke belasting. Te Emmen' zijn do nieuwe belastingbiljet ten uitgereikt. De belastingdruk is ver- sohrikkolij'k. Kleine middenstanders moe ten minstens 1000 betalen. Van inkomens boven 8000 zal 45 moeten: worden be taald, (Msb.) IJa. [Men meldt van Vlieland: Wegens den Noordenwind kwam er ver andering in den ijstoestand. De poetboot „Prinses Juliana" is Zondag vertrokken kwam Maandag met post en passagiers van Harlingen terug. De motorboot hervatte deni dienst op de Vliereode. De post gaat nog per vliegmachine. De sleepboot „Jokal" van Delfzijl is Zaterdag van Enkhuizen uitgevaren om hulp te verkenen aan dien gest,randen klipper „(Hoop op Zegen" van Gorincheim, welk» toestond door dooi en zeer lagen waterstand gevaarlijk wordt. Zondagmiddag was „Joke" den klipper met zeer veel moeite op 200 300 meter afstand 'genaderd, maar bleef daar vastzitten. Men vreest voor 'je- schiuiving. Aanvaring. Vrijdagavond heeft, naar de Dordtsche Ort. meldt, op de rivier voor Dordrecht een Overreden. Nabij het station Alkmaar la Vrijdagavond de rangeerder Z. door een «neltrëdn gegre pen en gedood. Zware straf. De rechtbank te Roermond heeft Vrijdag P. J. E., wethouder der gemeente Herken- basch, wegens beleediging van het hoofd eener school aldaar, veroordeeld tot acht da gen gevangenisstraf met ontzetting uit het ambt van wethouder en vervallenverklaring zijner verkiesbaarheid. Straatroof. De kas van de vereeniging „Tot Steun in deze Strijd" te Enschede, die ook te Glamer- brug een winkel heeft, is Donderdag avond, toen de jongste bediende het geldkistje, waarin f 600 was, in veiligheid wild© bren gen, hem ontstolen door een tot heden nog onbekend persoon, die er het hazenpad mede kooa aanvaring plaats gehad tusschen do vracht- booten Telegraaf V em Industrie III. Laatst genoemd© boot stak over van Zwijudreoht naar Dordt en meest, om de pent te passee- ren. den verkeerden wal heuden. Daar het schip geen licht op had werd het niet opge merkt door de Telegraaf V, die van Antwer pen op weg naar Rotterdam waa Deze voer met aanzienlijke vaart op do Industrie III in en stootte een gat in het midden van de boot. De botsing was zoo hevig, dat de kop van de Telegraaf in den wand van do Industrie drong, met het gevolg, dat dit sohdp op de Telegraaf bleef hangen enl zoo drijvende kon blijven. Met de aangevaren boot dwars voor zich voer de Telegraaf naar die Hooikade, waar de Industrie los raakte en zonk. De dek- knecht en de kapitein van de Industrie wa ren inmiddels op de Telegraaf overgestapt en werdeni aan de Hooikade aan wal gezet. Het gezonken sohip had een paar honderd balen meel en vier ton ijzer aan boord. Do Telegraaf heeft geen; schade van beteekenis gekregen. Tegen de kapitein van de Industrie Hl is proces-verbaal opgemaakt wegens (het varen zonder licht Een familie-kluwen. Naar aanleiding van een dezer dagen ge publiceerd huwelijk in Engeland, dat tot eigenaardige familieverhoudingen aanlei ding gaf is het niet onaardig melding te ma ken van het indertijd te Zevenaar gesloten huwelijk, dat al een hoogst merkwaardig fa- mlllekluwen heeft opgeleverd. Daar trad n.1. een vrijbejaarde weduwe ln den echt met een nog betrekkelijk Jeugdig echtgenoot. De zoon dezer weduwe echter huwde korten tijd later met een zuster van den tweeden man zijner moeder, door welke combinatie de jonge vrouw haar eigen broeder met „vader" moest aanspreken. Deze „vader" is door zijn huwe lijk voorts zwager geworden van rijn aange- trouwden schoonzoon, terwijl omgekeerd tus schen de moeder, (na het be-elndlgen van haren weduwenstaat) en haar eigen zoon zwagerschap is geschapen, een verschjinsel dat zich slechts noogst zelden zal voordoen, De knappe politiehond. Onlangs werd1 ln een melkerij bij Tilsit ge stolen een paar honderd pond kaas en boter. De politie zond den hond JBrilo von Perlen- wald", die zijn sporen in het vak reeds heeft verdiend, naar dezo melkerij. De hond snuf felde even aan de kisten met kaus, die er nog lagen, rende den weg af, hield stil bij een drooge sloot een kilometer ver en haalde uit de sneeuw een zak met kaas te voorschijn. Daarna rende hij verder naar een kerkhof, ongeveer vier kilometer verder, waar hij drie verborgen zakken met kaas te voorschijn bracht. Vervolgens liep hij naar een boerderij, 800 meter verder, en besnuf- feldo den man, die daar aanwezig was. En die bekende, dat hij met een paar andere mannen zich schuldig had gemaakt aan den diefstsil. Brilo heeft liet aoht uur oude spoor over sneeuw en ijs van zes kilometer lengte, afgelegd in ongeveer vijf uur. Een drama ln het water. Een slluiswachter van het Weet-India Doek raakte 's middag», tengevolge vam den zwa ren mist met een meisje, dat zich ln ziju ge zelschap (bevend, ,te water. Belden zwommen tot zij een muur bereikten en zioh op een plaats, waar het metselwerk was afgebrok keld, konden vasthouden, waar zij om hulp riepen, terwijl de sluiswachter op een fluit blies, doch tevergeefs. Hij zwom een eind verder om te zien otf er een beteire plaat» was om uit het water te komen, dooh keerde on verrichter zak© terug. Op rijn verzoek klom zij op zijn schouders om te trachten den bo venkant van den muur te bereiken, doch ook deze poging was vruchteloos. Toen besloot de sluiswachter ln een andere riohting te zwemmen, doch hij raakte in dliep water en verdween, na nog een paar miaali te zijn boven gekomen- Het meisje bleef nog eenigen tijd aain den muur hangen en zwom toen verder tot zij een touw vond, waairmee een paar schuiten vast gemeerd lagen» (Zij (klampte er zich aan vast, tot op haar geroep hulp kwam opdagen. LAATSTE BERICHTEN. Amsterdam, 81 Januari. Ter kennisge ving van de 'burgerij is gebracht, dat tusschen de Nederlandsche en de Luxemburgsehe re geeringen een regeling is getroffen, krach tens welke met ingang vam 1 Februari de wederzydeohe onderdanen naar het andere land kunmen reizen alleen in het bezit van een geldig paspoort, derhalve zonder het (risumi van het land van bestemming. Berlijn, 81 Januari. Naar verluidt is gis teren (bij de besprekingen tusschen de Rijks- Il i i i jir, „Xriinn regeering en de leider» der partijen overwo gen of niet door een gen of niet door een rijkswet, welke binnen 24 uur zal moeten worden goedgekeurd, een uitdrukkelijk stakingsveihod voot de beamb ten zal kunnen worden uitgevaardigd. Maart 1920 was echter nog niet de duur ste tyd. Het hoogtepunt van de prezen is bereikt in September van hetzelfde jaar, toen het indexcijfer op 222,7 kwam te staAn, wanneer men den tyd vóór den oorlog op 100 rekent, en op 106.8, Maart 1930 op 100 gerekend. Daarop is de daling begon, neni in December 1021 had zij» volgens de laatst verschenen mededeelingen, een per centage van 16.8 beneden September 1920 bereikt. Nemen wy aan, dat de loonen in laatstgenoemde maand hoog genoeg waren om van te leven, dan volgt hieruit de be langrijke conclusie, dat er nu een „verrui ming" is van 16.6 °/0. Hierop mag wel eens worden gewezen, in verband' namelijk met de loonsverlaging, die hier en daar aan de orde is Wordt het loon bepaald in verband met het prijzen-niveau, dan moet men in aanmerking nemen, dat het loon einde Sep tember 1920, wanneer het in aantal guldens gelijk is gebleven, inderdaad (als „werke lijk loon" namelyki met 16.6 is gestegen. In September 1920, op het hoogtepunt, stond het indexcijfer der levensbehoeften op 222,7. Een val van 16.6 hiervan of bijna 37 punten geeft dus, vergeleken met 1911, 185 of 85 °/0 boven het vóór-oorlogs- peil. Stelt men het cijfer van Maart 1920 op 100, dan komen we voor December 192u tot een indexcijfer van 89. Voor een verge lijking met den vóór-oorlogstijd is het dan ook zuiverder, te zeggen dat wy in Decem ber j.1. waren op 89 °/0 van het cijfer van Maart 1920 (213.7), dus op 190.4 of 90.4 °/c boven het vóór-oorlogspeil. Het eigenlijke budget-onderzoek, zooals dat vroeger werd gehouden, is nog niet geheel van de baan. Want de veronderstel ling, dat er in de verhouding der verbruiks- artikelen geen wijziging meer van belang is gekomen, gaat vermoedelijk niet meer op. Het overzicht van de prijzen leert, dat som mige artikelen vooral groenten, eieren, aardappelen, fruit lang niet in die mate aan de daling deelgenomen hebben als andere dingen. Vermoedelijk zjjn zij dus deels door andere vervangen, zoodat do verbruiks- cottffieient van Maart 1920 ook niet meer juist is. Het werkelijke budget van de ge zinnen zal er wellicht dus eenigszins anders uitzien dan (theoretisch) aangenomen wordt. Het Bureau zal dan ook in Maart 1922 een publicatie geven op de oude manier. Met belangstelling mogen wy het resultaat tege moet zien. In het politiek advies der R. K. Staatsparty staat, dat niettegenstaande langdurige en ern stige discussie, de advies-vergadering er niet in geslaagd is een vrouw een zoodanige plaats op bet advies te geven, dat haar verkiezing absoluut verzekerd is. Naar aanleiding hiervan deelt men aan „De GooiBche Post" mede, „dat op de bewuste ver gadering stemmen opgingen, dat een der zit tende Kamerleden voor een vrouweiyd lid zou opryzen en met name het jongste Kamerlid, de heer J. G. Suring, tot deze hoffelijke daad tegenover de vrouw werd uitgenoodigd, De heer Suring, ter vergadering aanwezig, gaf op deze vraag een antwoord in stilzwijgen, ra. a. w. hij bleek niet geneigd zijn plaats af te staan. '„De aanwezige dames toonden zich over 't algemeen zeer ontstemd, dat aan een vrouw geen behoorlijke plaats op de candidatenlijsten werd ingeruimd". D« vertraging in de openbaarmaking van het rapport van de bezuiniglnga-oominiisle van Geddei geeft do peri gelegesheid, cm af en toe oen brok eruit, dat op de redactie tafel „binnenwaait'', aan de openbaarheid prUi te geven. Wy hebben al gehoord van voorstellen tot drastische bezuiniging op de landsverdediging. Nu komt de „Weekly Dis- patch" met het bericht, dat de commissie op het onderwys bezuiniging aanbeveelt, die de afdanking van 43.000 onderwijzers ten ge volge zouden hebben De commissie wil hen aan kant zetten door de sterkte van de school klassen uit te breiden. In den boezem van de regeering heeft dit gedeelte van het ver slag bepaaldelijk tot een scherp verschil van meening geleid, dat nog niet geregeld is. Men begrijpt gereedelyk, merkt de „Weekly Dispatch" op, waarom het verslag niet open baar gemaakt wordt en waarom de eerste minister een algemeene verkiezing wenschte om uit de ongelegenheid te komen. De „Evening Standard" legt dat Lloyd George onwrikbaar i» in zyn besluit, om bezuiniging op groote schaal door te zetten. Wijzingen in het verslag zyn mogelijk, maar niet in zulk een omvang dat de uitvoering van de beoogde werkelijk groote besparingen erdoor in de waagschaal geplaatst wordt. Lloyd George en de kanselier van de schat kist erkennqn, evenals de meerderheid van hun cellega's, dat er geen andere keus is. Alleen omdat sommige gezaghebbende per sonen dit nog niet begrijpen, duren de be raadslagingen voort. Lloyd George houdt vast aan het feit, dat het geld, waarom «om- mige departementen vragen, niet beschikbaar is Onverschillig hoe belangrijk of ambitieus deze departementen zijn, zij zullen de tering naar de nering moeten zetten. vaardigden der Noordelijke en Zuidelijke

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6